fieek en IA «jtebpoorijesTeo? ervoels 1 EH. Firma JOHs. TROMP n ch jjVoor eiken stand „Hatura” en „Harten Koning" s. MEUBELFABRIEK NEDERLAND Brandenburgh, Boschma Co. RECLAME KOLOM. na NIEUWSTIJDINGEN. de 8 cents Sigaren! Ingezonden Mededeelingen. Officieel gedeelte. Hoofdelijke Omslag. Complete Meubileering. kn, uur. uur. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. I Zaterdag 28 Augustus 1820 |EA gid. bij verlies van '7E gid. bij verHes EA »uv één hand, voet of oog lv van een duim. vv is 50 ct. i. gund aan A. v. d. Zee alhier tot een gezamen* 11 groote hoe- ER: 1^: JN- IK- gar, f 10614 - 10450 - 7989 - 8837 f 9567 - 7476 - 7853 f 9823 - 7231 - 9450 - 8660 - 8547 f 8110 - 8680 - 7350 gid. bij verlies van een wijsvinger. KB: JEN ZuHend. f 7300 Burgemeester en Wethouders van Sneek maken bekend, dat het 3o gedeelte van het primitief kohier van den Hoofdelgken Omslag over 1920 aan den gemeente-ontvanger ter in vordering is ter hand gesteld. Het ligt vanaf heden in de bureau uren ge durende 5 maanden ter secretarie ter inzage. Sneek, 25 Aug. 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. DE HOOP, De Secretaris, P. SIKKES, Engros bij SNEEK» bouwkunde, houdende verzoek om verhoo- ging van het subsidie der gemeente. Mededeeling van B. en W. in verband met dat advies. Punt XV. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der verordening op de heffing van schoolgelden op de hoogere burgerschool in de gemeente Sneek. Punt XVI. Voorstel van B. en W. tot her nieuwde vaststelling eener verordening tot regeling van de wijze van uitbetaling enz. der jaarwedden van de onderwijzers aan de openbare lagere scholen in de gemeente Sneek. Punt XVII. Voorstel van B. en W. om aan G. G. Postma te Oude Bildtdijk vergunning te verleenen voor het leggen van planken over de bermsloot tusschen zijn perceel, ka dastraal bekend gemeente Huizum, Sectie A no. 784 en den trekweg SneekLeeuwarden. Punt XVIII. Advies van B. en W. op adressen van vereenigingen van personeel in gemeentedienst betreffende de aan dat per soneel toe te kennen bezoldiging. Punt XIX. Voorstel van B. en W. betref fende overdracht aan het Rijk van het tele foonnet in de gemeente. J. A. HUIZIRG A, Groningen. Wester singel 2. Telefoon 118. Abonnement: per jaar f 2.50 fr. p. post f3,—. Losse Noa. 5 ct. Advertentlën 10 ct. p. regel. Inge zonden Mededeelingen dubbel tarief, by Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur Ijjke som van f 22696. De raming was Stat. J.-W. Fr.-str. f 8000 IJLST, 25 Aug. Pr.-H.-kade, f 8300 Ten overstaan van notaris W. Wierda had hedenavond de finale toewg- zien worden opgegeven als naar schatting de een van 40 tot 45 de ander ca. 33 jaar oud. Iemand, die hen gezien heeft zegt, den oudste der twee te zullen herkennen; van den tweede is hij niet zeker. Het lichaam was Vrijdagavond gevonden door een jongetje, die struikelde over een voet, die boven het grint uitstak. De rest van het lijk was onder de steentjes bedolven. In den rok van de doode en bij het lichaam zijn enkele voor werpen gevonden (een leeg cigarettendoosje een knoop of insigne van een circustroep) die misschien zullen kunnen aanleiding ge ven tot het zoeken in een bepaalde richting. De politie en justitie doen thans vooral moeite om uit te visschen of het slachtoffer wellicht in relatie had gestaan met iemand, die wraak op haar heeft willen nemen. Het meisje, Irene Munro, was typiste, zij woonde bij haar moeder te Londen. Er zijn reeds tal van getuigen gedagvaard. Men meende aanvankelijk dat zij was doodge schoten; maar het wordt achteraf waar schijnlijker geacht, dat zij met een brok steen is doodgeslagen. De steen in quaestie met bloed en haren van de verslagene eraan is gevonden. boereplaats vai zijn familie, waarin beklaagde zelf een vierde aandeel had overtrof ver de waarde van de effecten. Beklaagde heeft, toen, de zaak aanhangig was, onmiddellijk zijn aandeel in de plaats afgestaan. Hij gaf tevens te kennen, dat, wan neer hg tijdig open kaart had gespeeld tegen over zgn familie, hij nooit in de gevangenis zou zgn gekomen. De procureur-generaal requireerde bevesti ging van het vonnis, tsrwgl de verdediger mr. H. P. Marchant van oordeel was, dat het in dezen gewezen vonnis, is uitgesproken op grond van het misdrjjf Aan artikel 359 van het Wetb. van Strafrecht, welk misdrgf niet in de dagvaarding is ten laste gelegd. Verder bstoogde pleiter, dat in dezen niet bewezen is, dat het opze( op de wederrechte lijke toeëigening was gericht. En dit opzet is een der elementen van het misdrgf, dat voor een veroordeeling moet viStstaan. Op grond van een en ander concludeerde pleiter tot vrgspraak. Subsidair achtte pleiter een voorwaardelgke veroordeeling hier op haar plaats. - L.C. VerBehgnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgeversi Sms Telefoon No. 150. Volaens voorwaarden overeengekomen met de Holiassdsohst Aig«sntt«ssa Verza- 7000 fceringa-Bssssk te Sohledam zijn onze Abonné e verzekerd tegen ongelukken voor AVVV Voor gemeanterekening werd Dinsdag middag aanbesteed ’t maken van drie Trans- fermatorstations voor ’t Electriciteitsbedrijf. Ingeschreven als volgt Bestekken 6, 7 en 8 rasp. Joh. W. Fr.-str., Prins Hendrikkade en Zuidend door A. de Graaf en G. Velsiuk: Joh. W. Frisostraat Prins Hendrikkade Zuidend Langer arbeidstijd. Terwijl vrijwel overal in Europa het stre ven der arbeiders er op gericht blijft om, bij voortdurend toenemende eischen om hooger loon den arbeidstijd zooveel mogelijk te ver korten, worden er in de Vereenigde Staten pogingen aangewend om in verschillende bedrijven, waar de productie een sterken achteruitgang vertoont, tot een verlenging van den arbeidstijd te geraken. Volgens de Mitieilungen des Deutsch-Amerikanischen Wirtschaftsverbandes is het bestuur van de General Motor Company te Aderson het met de werklieden eens geworden over een ver lenging van den arbeidsduur. Volgens be richt hebben de werklieden toegegeven, dat de totdusver gevolgde wijze van werken in twee ploegen, elk van 8 uur, onvoordeelig voor hen is geweest. De nieuwe arbeidstijd in de fabrieken der onderneming bedraagt thans 91/2 uur; het werk begint er 6.45 ’s ochtends en eindigt 4.15 ’s namiddags. De arbeiders kunnen ’s middags een uur schaft tijd nemen. Indien zij het werk echter slechts gedurende korten tijd onderbreken wordt het loon uitgekeerd op een basis van 10 uur per dag. Zaterdags wordt slechts tot kwart over twaalf gewerkt. De „droogte” in de Vereenigde Staten. Men had in de Ver. Staten reeds de z.g. „dranktorpedo’s” (d.z. torpedo’s die, met sterken drank gevuld, over de grensrivieren van den Canadeeschen naar den Amerikaan- schen oever werden geschoten, waar zij door dranksmokkelaars worden opgevangen) die getuigenis afleggen van de uitvindings-ga- ven van de Amerikaansche natie. Daarbij komt nu nog de omkooping van te laag-be- zoldigde beambten, welke maakt, dat het drankverbod welhaast een doode letter zal zijn geworden. Er worden dagelijks duizen den galons sterke drank in den handel ge bracht, waarvan het meerendeel met valsche vergunningen wordt verkregen uit veemen, waar die dranken op last van de justitie zijn gebracht, om achter slot en grendel te wor den bewaard. Zoo wordt b.v. op een vergun ning om voor medische doeleinden 15 gal lons af te geven, dikwijls 15000 gallons voor zoxhtÊ. erLbbartfeehuiA. (JveraL -uerferygbajir VERGADERING van den gemeenteraad van SNEEK op Maandag 30 Augustus 1920, ’s avonds 7’/2 uur. Punten van behandeling: Punt 1. Notulen van de vergadering van 26 Juli 1920. Punt II. Ingekomen stukken. Punt 111. Voorstel van B. en W. tot benoe ming van 4 onderwijzeressen in de nuttige handwerken aan de o. I. school no. 1 Punt IV. Voorstel van B. en W. om hun een crediet te verleenen voor het inwinnen van adviezen betreffende de voorgenomen restauratie van de raadzaal. Punt V. Vaststelling van de gemeente- rekening over 1919. Punt VI. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de begrooting voor 1920. Punt Vil. Voorstel van B. en W. tot het doen van rechtstreeksche betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1920. Punt VIII. Voorstel van B. en W. tot be paling van de jaarwedde van den directeur, den boekhouder en de le klerk bij de be drijven. Punt IX. Voorstel van B. en IV. tot aan vulling der ambtenaarsverordening. Punt X. Voorstel van B. en W. tot aanvul ling van het werkliedenreglement. Punt XI. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der verordening regelende de samen stelling en den werkkring van de commissie van bijstand voor de gemeentelijke gasfa briek en waterleiding. Punt XII. Voorstel van B. en W. tot het verbouwen van het kantoor en de regene- ratieloods der gasfabriek en tot het maken van een rijwielbergplaats bij die fabriek. Punt XIII. Voorstel van B. en W. tot ge wijzigde vaststelling der verordening hou dende voorwaarden voor de levering van electrischen stroom door het gemeentelijk electriciteitsbedrijf. Punt XIV. Advies van B. en W. op het adres van het bestuur der ambachtsschool en der middelbaar technische school voor V Tarwebloem n KRISTAL? 1 TC gld. bij verlies Lu van een vinger lons af te geven, dikwijls gezet. Men schat, dat de maatregelen om ook maar eenigermate de naleving te verzekeren van het drankverbod wel 10 maal zooveel zouden kosten als het bedrag dat daarvoor door het Congres is toegestaan. KORT GEMENGD Te Scheendermeer (Gron.) is brand ontstaan bij de cartonfabrieMJe Toekomst. Er is 2.250.000 kilogram strooverbrand. Het verbrande was verzekerd. Aan het instituut Koch te Berlijn kwam in de afgeloopen week ’n aantal aan honds dolheid lijdende personen van de Duitsch- Nederlandsche grens om zich te laten be handelen. Bijna zonder uitzondering zijn het boeren uit de streek van Elten en noorde lijker. Te Berlijn vermoedt men, dat dolle honden het vee in de weide hebben gebeten, daar bijna alle patiënten door dolle koeien waren aangevallen. Deze week zijn er vijf patiënten behandeld. Te Appeltern zijn twee schuren van J. Jagtenberg afgebrand. Onder meer ging 50.000 pond hooi verloren. In de centrale gevangenis te Rome is dezer dagen een groot deel der 2000 gevan genen in opstand gekomen. Zij braken hun celdeuren open en vielen de gevangenbe waarders aan, die volkomen verrast 200 carabinieri te hulp riepen. Er hadden ver woede worstelingen in de gevangenis plaats en eenigen der gevangenen werden over meesterd. Er werd gewaarschuwd, dat als de gevangenen niet dadelijk naar hun cellen terugkeerden, er geschoten zou worden. De gevangenen sloegen deze waarschuwing in den wind; er werd geschoten, waarop de gevangenen naar hun cellen terugstormden. Eén gevangene werd gedood, één gewond. Te Smilde is het 6-jarlge dochtertje van den kastelein T. B. in de Hoofdvaart verdronken. Op het stationsemplacement te Zaan dam is de rangeerder Lingbeek door een locomotief gegrepen. De man is enkele uren later aan de bekomen kwetsuren overleden. Vonnis. Het vonnis van da rechtbank te Leeuwarden, waarbg de 26-jarige J. de J. te Joure voor diefstal te Sneek werd veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, is overeenkomstig den eiscb bevestigd. Hot vonnis van die rechtbank, waarbij de 22-jarigo G. M. do J. te Joure, voor gelgk feit, gepleegd te Sneek veroordeeld werd tot gelgke straf, is overeenkomstig den eisch be vestigd. L.C. De zuivel-ooöperatiea en de regeerlng. Er zijn harde noten gekraakt op de jaar vergadering van den Alg. Ned. Zuivelbond (de F. N. Z.) over da houding der regeering ten aanzien van da c: operatieve zuivelbereiding. De heer U. Kooistra, ster. van den Frieschen Bond van coöp. zuivelfabrieken, protesteerde tegen het optreden der regeering en de door gaande bemoeiïsg met de zuivelindustrie. Zoo lang, zei spr., de regeering haar tegenwoordige zuivelpolitiek volgt, zal do F. N. Z. niet meer haar medewerking verleenen en voorts zal hg den strijd aanbinden tegen elke bemoeA’ag van de regeering met het zuivelbedrijf. Op het oogenblik volgt de regeering de po litiek, dat er voldoende zuivel en melk moet zgn tegen laga prijzen. Alleen met de belan gen van de consumenten wordt daarbij reke ning gehouden, maar de zuivelproduoenten wordt het onmogelgk gemaakt met winst te werken. Andere producenten ondervinden die tegen werking niet. Dit mag niet zoo blijven. Vrees voor woe kerprijzen koestert spr. niet. Die vrees zou zijn een volkomen miskenning van hot begin sel der coöperatieve zuivelbereiding. Als de regeering thans da zuivelindustrie wil vrijlaten, zal de F. N. Z. gaarne met de regeering meewerken, als weer werkelijk moei lijke tgden zich mochten voordoen. In denzelfden geest spraken vertegenwoor digers van andere provincies. De afgevaardigde van den Drestschen Bond protesteerde er tegen, dat de Drentsche zand boeren armoede lijden, om de stadsbevolking aan goedkoope melk on zuivel te kunnen helpen. Uit de vergadering werd verder opgomorkt, dat de boeren, om loonend te kunnen arbei den, tenminste 23 cent voor de melk moeten maken. Voorts werd gezegd, dat de booren, als de regeeringsbemoaiïngen niet ophouden, Igdeljjk verzet moeten plegen en ook werd aan gedrongen op een betere vertegenwoordiging der boeren in de Tweede Kamer. Woensdag hebben te Londen de spelers van de Salford Northern Union Football Club ge staakt. Zjj eischen het dubbele van hun vroe gere bezoldiging. Naar het ,N. v. d. D.” verneemt, zal het Gron’ngsche garnizoen naar Amersfoort en dat van Leeuwarden naar Assen verplaatst worden. Vies» klndos»en bedolven en gedood. Dinsdagochtend 11 uur speelden in het z.g. Zandgat der graverij van de firma Grezel en Kuiper te Winschoten een viertal kinderen, een 4-jarig zoontje van den heer J. Linde- mulder, werkmeester aan de rgwielenfabriek en drie meisjes van den heer S. Hemmen, timmerman. Plotseling gleden ze met een veelheid zand naar beneden. Onopgemerkt geraakten ze onder de zand- matsa, meldt het „Gron. Dgbl.” Toen ze ver mist werden vermoedde men, dat ze waren afgedwaald naar de circustent van Hagenbeek, doch toen het tegendeel bleek, kwam men in de zandgraverg terug en vermoedde, wolk een vreeselijk ongeval daar had plaats gehad. Men begon te graven en spoedig werd één der Igkjes zichtbaar, ’t Was toen reeds bg tweeën. Het was een verschrikkelijke toestand. Groot was de verslagenheid. De politie zette de terreinen af om bet uitgraven ongestoord te kunnen doen plaats hebben. Achtereenvol gens werden de vier Ijjkjei voorschgn gebracht. Den Sisten Aug. viert de oude heer Geert Guit te Ide, gem. Vries (Dr.) de tweede maal zijn zilveren bruiloft. Den eersten keer heeft hg dit geluk gesmaakt met zgn eerste vrouw. Toen deze driejaren later overleed, hertrouwde hij. Zgn tweede vrouw overleed echter spoe dig daarna en op 31 Augustus 1895 trad hg voor de derde maal in ’t huwelgk met een weduwe. Het oude echtpaar is thans resp. 83 en 66 jaar. Hg verdient nog steeds den kost met venten van allerlei waren en komt nog geregeld des Dinsdags te Groningen ter markt. Bovendien genieten ze staatspensioen. In 1915 verloren zij bg een brand hun have en goed, maar de bewoners van Vries lieten hun voor gezamenlijke rekening een nieuw huisje bouwen, waarin ze nog steeds wonen. Kinderroof. Een 8-jarig knaapje, dat in de Johannes Verhulststraat te Amsterdam aan ’t spelen was, ontmoette een Zigeuner, die hem naar zijn woonwagen wist mede te lokken. Het kind volgde den man, niets kwaads vermoe dende. De wagen vertrok terstond in de richting van het Gooi. Eenige dagen heeft de politie naar den bewusten Zigeuner ge- zqcjlt, tot zij plotseling aanwijzingen kreeg, dat de wagen nabij Laren aan den weg stond. Een inspecteur en een rechercheur begaven zich er ijlings heen en slaagden er in den kinderroover op den weg te arres- teeren. Het kind werd in den wagen aan getroffen. De arrestant verklaarde, dat het jongetje in Amsterdam naar hem was toe gekomen en hem water had gevraagd. Het ventje wist zijn huis niet meer te vinden, waarom hij het meenam. De Zigeuner is ter beschikking van de justitie gesteld. (Tel.) De wereld-graanoogst. In deskundige kringen is men van meening, dat alle vooruitzichten op ’n goed graanjaar gerekend van 1 September a.s. af gun stig zijn. In Noord-Amerika en Canada, aldus de „Times”, is de bebouwde oppervlakte on getwijfeld verminderd, doch tengevolge van den goeden oogst en de abnormaal groote hoeveelheid welke van den vorigen oogst is overgebleven, wordt van deskundige zijde verklaard, dat er op 1 September a.s. meer graan in Noord-Amerika zal zijn dan op denzelfden datum van het vorig jaar. In Argentinië is de bebouwde oppervlakte zeer uitgebreid en zijn de omstandigheden zeer gunstig. Het tijdelijk uitvoerverbod stond in verband met het feit, dat van den vorigen oogst reeds meer was verkocht dan men zou kunnen leveren. De nieuwe oogst zal in December gereed zijn voor de verzen ding. In Australië is de bebouwde oppervlakte met 31/2 millioen acres toegenomen. De stand van den oogst laat niets te wenschen over. in Indië is er nog ongeveer 1 millioen ton over van den vorigen oogst. Van een tekort is dus geen sprake, doch, daar de regeering den prijs zoo laag mogelijk wenscht te hou den, is de uitvoer tijdelijk verboden. Men verwacht echter spoedig de opheffing van dit verbod. De vooruitzichten van den nieuwen oogst zijn hier eveneens gunstig, en er is groote kans op, dat men dit jaar nogmaals een millioen ton zou kunnen over houden. Er zijn aanwijzingen, dat de speculanten te Chicago, die op een slechten oogst had den gerekend, zich ongerust beginnen te maken. De markten zijn zeer onvast en de prijzen vertoonen neiging tot een snelle daling, het geen onmiddellijk zal worden verscherpt, wanneer de nieuwe Argentijnsche oogst op de markt komt. De moord te Eastbourne. Wij hebben melding gemaakt van den moord te Eastbourne, waar het lichaam van een meisje, dat onder grint begraven was, werd gevonden. Het blijkt nu achteraf dat de vermoorde 17 of 18 jaar oud was. Op den dag van haar verdwijning en dus kort voor den moord is zij in de buurt van de plek ge zien met twee mannen, van wie er één den arm om haar middel had. Het signalement van die mannen is vrij nauwkeurig bekend. Naar men zegt is één man, die aan een signalement beantwoordt in voorloopige hechtenis. Andere bladen spreken dit tegen. Wel zijn personen aangehouden, maar dezen hebben hun alibi kunnen bewijzen. Het is vooralsnog niet bekend of diefstal dan wel andere drijfveeren bij de daders hebben voorgezeten. Vaststaat dat de doode won den heeft aan het hoofd en dat haar taschie met geld en haar ringen verdwenen zijn. De mannen, die kort voor haar vermissing (op Donderdag 1.1.) in haar gezelschap zijn ge in massa f 24140. Bestek 6, Joh. W. Fr.-straat: 8. van Randen te Friess Anne van der Zee te Sneek B. v. d. Vliet Bestek 7, Prins Hendrikkade S. v. Randen Tj. Baetstra, Snoek A. v. d. Zee B. v. d. Vliet Bestek 8, Zuidend 8. van Randen, Friens A. v. d. Zee, Sb eek Joh. Andringa, R F. Feenstra, Bolsward B. v. d. Vliet, Sneek - Als laagste inschrijver alle 3 stations ge- gld. bij levens- ÏGA gld. ingeval van over langs invaliditeit. lijden binnen 30 d. zing plaats van 5 pmd. hooiland gelegen aan de Wijmerts. Kooper werd de heer J. Buma voor f 678 per pmd. LEMMER. Het nieuwe stoomgemaal tus schen Lemmer en Tacozijl is Dinsdag in wer king gesteld. Door middel van vier van de acht pompen wordt per etmaal drie millioen kub. meter water uit den Frieschen boezem gepompt. Dit was noodig geworden door den buitengewoon sterken regenval, waardoor het boezemwater in enkele dagen tgds met 20 a 25 c.M. was gestegen. In den Frieschen Zuidoosthoek, zoo wordt aan de Standaard geschreven, neemt men in de huizen van onderscheiden arbeidersgezinnen weer de toevlucht tot een heel oud gebruik, een huisindustrie, die geheel in verval was ge raakt het spinnen. Waar nog een spinnewiel was, heeft men dit ouderwetsche nuttig stuk gereedschap van den zolder gehaald en weer vernieuwd ja, een enkele heeft zelfs een nieuw laten maken en spint men weder z’n eigen wollen garen. Wat toch is het geval De ruwe wol is in prijs dalende en daarom voor den kleinen man met een of twee schapen onverkoopbaarhet wollen garen is echter nog reusachtig duur waarom men nu besloot het spinnen in eere te herstellen om, zoodoende, weliswaar wat ru wer garen, maar toch een heele goede garen stof te fabriceeren. GERECHTSHOF LEEUWARDEN. Zitting van Woensdag 25 Augustus. Op 9 Juli j.l. veroordeelde de rechtbank te Heerenveen den 41-jarigen A. B. te Lemmer voor voortgezette verduistering van geld en geldswaardig papier door een ambtenaar tot 2 jaar gevangenisstraf, onder korting van de voorloopige hechtenis. Het appél van den veroordeelde de offi cier ging mede in beroep werd heden be handeld. Getuigen waren niet opgeroepsn. Beklaagde werd in de eerste instantie ge dagvaard beschuldigd van in het laatst van 1919 en begin 1920, terwgl hij was ontvan ger van het waterschap „de Zeven Grieteigen en Stad Sloten” gelden, in totaal pl.m. f 34,000, toebehoorende aan voormeld waterschap en die hg als ontvanger van dat waterschap onder zgn beheer had, zich te hebben toegeëigend en dat hg, terwijl hg ontvanger was van ge noemd waterschap, omstreeks Juni 1919 en omstreeks December 1919 telkens een aantal effecten aan dat waterschap toebehoorende, zich heeft toegeëigend en weggemaakt. Beklaagde bekende. Hij verklaarde echter, bg het beschikken over de effecten, niet ge dacht te hebben, zich aan een strafbaar feit schuldig te maken, de borgstelling een IF9 I I i NIEUWE SNEEZER COURANT annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERAOEEL s KOC'PM/Vtë MEELFABRIEK LEEUWARDEN 8 2 In pakken van »/a, 1 en K.G. J E«n staking «an barocpavostballera. Hat garnizoan uit Laaiswardcn weg Tweemaal 25 jaar getrouwde Het hoog» water. *t Oude keert terug.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1