ervoels In boeien. MEUBELFABRIEK NEDERLAND Brandenburgh, Boschma Co- 1 RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. Franco levering. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Versuhfnt - annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL ■o. 100 Zaterdag II September 1920 36e Jaargang |CA gld. bij verlies van 7E gid. bij verlies EA luv één hand, voet of oog i v van een dnim. vV asatt&iakA i ■wwwwwwwwwwwwwa een k 50 ct. 1. Maar om ’t even, het maakt hem nog in- Wordt vervolgd, door K. d. 1. BRUYERE. (Nadruk verboden.) gld. bij verlies van een wijsvinger. J. M. HUIZIMGA, Groningen. Wester sing el 2. Telefoon 118. DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Smkkk Telefoon No. 150 Deze zuster zelf, die even oud scheen ars haar broer, doch eenige jaren ouder was, werd door dezen geheel op den achtergrond gedrongen. Niemand nam notitie van haar, ofschoon ze een aardige verschijning was. Ze had dezelfde oogen van haar broer, al leen keken ze verstandig en niet dweepziek de wereld in. Een welgevormde neus, een VOLMAAKT 8 cents Sigaren-merken „Hatura" en „Harten Koning“ VRAAGT ZE UWEN WINKELIER. Fa. JOHs TROMP, Sneek. „De Jongerein”. Woensdag hield de bond van „de Jonger ein haar eerste congres in de zaal van Ami- citia. Onder de vrij talrijke aanwezigen merk ten we op de heeren Wuite en van der Meer, resp. voorzitter en secretaris der Frie- sche Maatschappij van Landbouw, de hee ren Anema en Kooistra, resp. voorzitter en secretaris van den bond van coöperatieve zuivelfabrieken en andere vooraanstaande personen op landbouwgebied. Tegen half twaalf opende de voorzitter, de heer W. Th. Zwart, van Warga, het con gres met een rede „Us plicht en wirk”. Spr. wees er op dat in de Landbouw-Jon- gerein zich teekenen voordoen die wijzen op vooruitgang, hoewel zij nog veel te kort schiet. Het besef van organisatie laat nog veel te wenschen over. Mede om hier ver betering in te brengen is de organisatie van de „Jongerein” opgericht. Onze voorvade ren hebben medegewerkt om de cultuurtoe- stand te doen worden wat ze op het pogen- blik is. In deze waarheid ligt voor de Jon gerein de plicht opgesloten, verder te wer ken om deze cultuurtoestand hoe langer hoe meer te verbeteren. Hiervoor Is noodig ken nis, die men zich tegenwoordig nog veel te weinig eigen maakt en waardeert. Ook moet men zijn oog meer richten op hetgeen de tijd ons te leeren heeft. Men moet beseffen hoe langer hoe meer dat de landbouw een zeer belangrijk onderdeel van de maatschappij is. Men moet zich met an dere organisaties verstaan en versnippering op landbouwgebied tegen gaair. Voordat men echter in dezen zijn plicht kan doen, moet men zich eerst ontwikkelen. Meer elementaire kennis is noodig. Deze laat nog veel te wenschen over. Hiervoor zijn landbouwwinterscholen en cursussen noodig en hiernaast meer contact met an dere deelen van het maatschappelijk leven om onze blik te verruimen. Zoodoende moet men trachten een andere geest in onze boerenstand te doen komen, Abonnement: per jaar f 2.50 fr. p. post f3Losse Nos. 5 ot. Advertentlên 10 ct. p. regel. Inge zonden Mededeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrgke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur Te Montrouge (Saine-departemont) it eea vliegtuig neergeitort op de speelplaats van een school, waar juist kinderen aan het spelen waren. Drie kinderen en een passagier, die in het vliegtuig zat werden gedood. De bestuur der van het vliegtuig werd gewond. Dinsdagnacht is ta Eefde bjj Zutphen de heer van Rossum, ambt, ter secretarie van Gorssel, door een auto aangereden, bestuurd door een beschonken chauffeur, zekeren W uit Gorssel, niettegenstaande de hoer Van een weinig mank. Hij had veel behoefte aan frissche lucht, een vrij ruim uitzicht en voor namelijk een rustige omgeving, want hij was, zooals hij zei, schrijver. Onder het vrouwelijke deel der bewoners verwekten deze nieuwe medebewoners vrij wat opgang. Waar twee vrouwen bij elkaar kwamen, op de trap of in den hof, bleven ze staan en spraken over hem. „Heb je hem reeds gezien? O, die heer lijke blauwe oogen en hoe hij ze opslaat! Die zachtheid, die lijdende trek, juist een Christuskop.” „En dat goudblonde krulhaar bij het bleeke gelaat. Goede hemel, wat zal hij heerlijke boeken kunnen schrijven!” LEMMER, 9 Sept. Tot kapelmeester van hei Heerenveensche muziekkorps werd be noemd de heer L. de Rook, alhier. Jacht. In Friesland hebben de jagers voor het aanstaande seizoen blijde vooruitzichten; ’t jachtveld zal goed voorzien zijn. De jonge hazen vertoonen zich menigvuldig en vin den in de bosschen en bouwlanden geschikte verblijfplaatsen. Patrijzen zijn er veel meer dan andere jaren; zij worden in groote kep- pels in bosch en veld veel gezien Fazanten zijn er niet minder dan andere jaren; kor hoenders worden nog weinig aangetroffen, zij houden zich meest in de bosschen op. Bij den tegenwoordigen hoogen waterstand verwacht men spoedig de komst van veel eendvogels en snippen. Omtrent de andere vogels, als houtsnip pen, pijlstaarten, smeenten enz., welke trek vogels zijn, valt nog weinig te zeggen. Tuberculosebestrijding. Op grond van een na-onderzoek van kin deren, die in de jaren 19121918 in het Amsterdamsch kinderlaboratorium te Hoog- Blaiicum voor longaandoeningen verpleegd zijn, verklaart dr. G. J. Huët, geneesheer- dirccteur van dat sanatorium, in het „Ned. Tijds. v. Geneeskunde”: ,De onverwachte uitkomst, dat bijna 70 pet dezer kinderen, die voor het meeren- deel een tuberculose longaandoening heb ben gehad, het er bevredigend hebben afge bracht, terwijl van ongeveer 50 pet. zelfs verklaard kon worden, dat zij praktisch ge nezen bleven en bleken, is een bemoedigend verschijnsel in den strijd tegen de tubercu lose, die met zooveel ontmoediging en te- leui stelling te kampen heeft.” KORT GEMENGD NIEUWS. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft het vonnis bovoitigd van de rechtbank te Heerenveen, waarbij Albert B., oud 41 jaar, ontvanger van het waterschap „de Zeven Grie tengen en Stad Sloten”, te Lemmer, voor voortgezette verduistering van geld onge veer f 84000 en van effecten aan dat water schap toebehoorende gepleegd door ’n ambte naar, is veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf onder korting van de voorloopige hechtenis. Fr. Mij. goed werk kan leveren, dan sluite men zich bij haar aan. Na de pauze sprak mej. van Pernis over hei huishoudonderwijs. Dit onderwijs is voor een achttal jaren hie' in Friesland ingevoerd. Waar men be gonnen is met een wetenschappelijke vor ming van de jongens heeft men ingezien dat de meisjes hier niet achter mochten blijven, mede ook omdat, als de meisjes niet beter worden onderlegd dan lang het geval was, zij wellicht later voor hun beter ont wikkelde man wel eens een rem zouden kunnen worden. België, Duitschland en Amerika gingen ons voor. Thans worden kortere en langere cursussen ook hier te lande gehou den, waarbij men is uitgegaan van het idéé dat het onderwijs zoo dicht mogelijk bij het het meisje gebracht moest worden zoowel me! het oog op de kosten alsook om de leer lingen niet van hun omgeving te vervreem den, welk gevaar men loopt als men de meisjes naar de stad stuurt. Op deze cursussen Worden nu landbouw en tuinbouw of liever de voorbereidende vakken van deze als scheikunde, zuivelbe reiding, anatomie van ’t menschelijk lichaam De overige tijd wordt gewijd aan praktijk- bloemen- en vruchtenkweeken onderwezen, vakken, koken, huishoudkunde, warenken nis, gezondheidsleer, voedingsleer, boek houden enz. Het is noodig, dat er komen een grooter aantal leeraressen, die met toewijding dit onderwijs kunnen geven, ’t Landbouwhuis- houdonderwijs zal jonge meisjes vormen die huil tijd verstaan en die later onze landbou wers een prachtige steun kunnen geven, zoowel in jaren van voorspoed als in jaren van tegenspoed, meisjes die in dezen tijd voor hun taak berekend zijn tot heil van de heeie maatschappij. Hierna kregen we twee liederen van mej. Cactelein, die op de piano werd geaccom pagneerd door de heer Dijt. Ook later op de middag konden we nog genieten van lie deren en muziek door de dames Castelein, van Pernis en den heer Dijt op zeer verdien stelijke wijze ten beste gegeven. De laatste inleider, de heer M. Anema van Wolvega sprak over^It suvelbidriuw en de Jongerein. Spr. zette op duidelijke en vaak humoris tische wijze de geschilJenis van het zuivel bedrijf in de laatste jaren uiteen en wees op de plichten die de Jongerein in dezen heeft, nl. om zich zoo goed mogelijk van dit bedrijf op de hoogte te stellen en er steecrs in mede te leven. Nog werd het woord gevoerd door de hh. H. de Boer, voorzitter afd. Sneek Fr. Mij. van Landbouw, den heer Wuite, voorz. Fr. Mij. en den heer Homan, oud-secretaris van de Jongerein, thans te Groningen. Even over 5 sloot de voorzitter deze zeer geslaagde vergadering. Benoemd tot leeraar in de Handels- weienschappen aan de R. H. B. S. te Hee- renveen de heer L. de Groen .alhier. Geslaagd voor de hoofdakte de heer J. Turkstra, alhier. De I. E. T. Dinsdagavond werden de bekroningen bekend gemaakt. Verg, zilveren Med. vielen o. a. ten deel aan Firma Johs. Volkers, Sneek (speciaal voor machines in groot en kleinbedrijf) en de N. V. Sneeker Machine- handel, te Sneek. GAUW, 9 Spt. Te Wageningen slaagde voor de tuinbouwacte onze plaatsgenoot de heer D. de Vries. voor xcuhte. ervblankehaiA. Overat -verkrijgbaar TE gld. bij verlies G van een vinger EERSTE HOOFDSTUK. Een van de straten der stad Leipzig, die zich van het centrum uit, als voelhorens, naar de omliggende plaatsen uitstrekken, liep op een groot stuk grond uit. Oogen- schijnlijk had hier, halfweg tusschen dorp en stad gelegen, een fabriek gestaan. De bijgebouwen, voor zoover die nog aanwezig waren, omgaven de ruimte aan nagenoeg alle zijden en ook het aan de straat gelegen woonhuis, dat den beschouwer In die mee- ning scheen te versterken, verwekte niet den indruk van een stadsgebouw te zijn. Deze bijgebouwen waren tot woonhuizen ingericht en dienden velerlei handwerkslie den tot woning. De groote bergplaatsen werden voor werkplaatsen Ingericht, en daarvan had men kamers voor de huisge- nooten afgenomen. Aan de zijde, tegenover het woonhuis gelegen, zag men door de ge opende deur een schrijnwerker schaven, timmeren en zagen. Daarnaast herstelde een stoffeerder en behanger tapijten en sofa’s en mengde onder zijn paardenhaar zoo nu en dan eens enkele spaanders, die voor zijn buurman toch geen waarde meer hadden. Rechts naast den ingang en voor een deur, die vroeger tot den stal toegang had ver leend, stond dag op dag de driebeenige schamel, van een waschvrouw, waarop een vat met dampend zeepwater en links hamer- voornaam pensionaat, terwijl ze thuis het fraaiste borduurwerk vervaardigde. Ze heetten Julius en Johanna Starbeck. De naam Starbeck was voor Bartels niet geheel en al vreemd. Toen hij Leipzig verliet, was er aan de markt een groot kledingmagazijn Starbeck en Co. Thans was het verdwenen. Een der firmanten, de vader van zijn nieuwe huurders, had een treurig lot gehad. Op ze keren dag heette ’t, dat hij verdwenen was, en vele weken daarna werd zijn lijk bij Grimma aan de Mulde opgehaald. De des tijds vijftienjarige Johanna werd gevraagd het lijk te zien, om daarin haar verdwenen vader te herkennen. De moeder, een der ---j-—.vrouwen, die immer kind blijven, verklaarde „Hoe zou ’t komen, dat hij mank gaat? zich daartoe niet in staat. w... Mijnheer Starbeck, de vader, had zich van teressanter. ’t Hart doet je pijn, hem aan den het leven beroofd, omdat hij niet alleen zijn eigen vermogen, maar ook dat van zijn com pagnon, een kleermaker, die van den ge- heelen handel niets verstond, in gewaagde speculatiën verloren had. Zoo liefdevol en zorgelijk als vader, was hij ook als koop man geweest, tot hij de verleiding, zonder werken rijk te worden, niet weerstaan kon. Nadat hij de eerste groote fout van zijn leven begaan had, beging hij de tweede, toen hij, in plaats zooveel als hem mogelijk was, weer goed te maken, zijn dood in de golven zocht. Zijn vrouw bleef met de beide halfvol wassen kinderen, Julius en Johanna, zonder middelen achter. Haar broers, die groote ge- van zelf sprak, ingelukkig den beminden zinnen en geen vermogen hadden, schonken j broer een ruimer zakgeld te kunnen geven haar te zamen een klein jaargeld. Dat wasen hem het voldoen van zijn kleine lief- alles. Moeder en dochter viel het niet moei- hebberijen mogelijk te maken. lijk zich ontberingen te getroosten. Ze had- Wordt vervolgd. Uiterlijk geheel het tegengestelde 'i kleine, lieve mond en twee rijen melkwitte van Rouum met behoorlijk verlicht rijwiel aan dea kant van den weg stond. Zwaar gewoad aan het hoofd en met gebroken beenun ii de heer v. Roisum opgenomen en naar het ziekenhuis te Zutphen vervoerd. De beschonken chauffeur wilde doorrgden, maar werd daarin door den chef-voldwachter van Gorssel verhinderd, die hem een revolverschot achterna zond, waarop hg de auto stop zette, W. is daarop gearres teerd. (Zw. Crt.) De raadszittingen van Wolvega hebben in den laalsten tijd steeds een zeer rumoerig verloop. De critiek op het beleid van B. en W., alsmede op dea secretaris en den architect is niet malsch. Over en weer wordt er gepl’uk^ haard, dat het een „lust" is. De ruime tribune die plm, 50 personen, kan bevatten, is reeds veel te klein. De vorige week zijn er twee zittingen gehouden, waarop het stormachtig is toegegaan. Na afloop der zitting hebben de heeren aog een beetje nagepraat. Dat het ook daar geducht heeft gespookt valt af te leiden uit het feit, dat het raadslid W. Huurling een aanklacht wegens beleediging heeft inge diend tegen den wethouder J. Zweers. (L. Nbld.) Aan het spoorwegpostkantoor te Maas tricht is een aangeteokend pakket met een aangegevea geldswaarde van f12000 zoek. In Noord-Italiö heeft een aardschok het plaatsje Villacollemandia geheel vernieldin verscheidene dorpen is zeer ernstige ichade aangericht. Er moeten eenige slachtoffers zijn. Te Oirschot heeft de arbeider A. de J. met zgn gezin intrek genomen in het lijken- huisja op de algemeene begraafplaats. Te Zwolle werd op last der politie sedert een paar dagen aldaar gevestigde hypo- drome gesloten, daar de paarden in die in richting schandelgk werden afgebeuld. Dat ook in Engeland ontzaglgk hooge veeprgzen worden betaald, blgkt wel uit het verslag van een veeverkooping in de „Daily Chronicle”. Voor één enkele vaars werd niet minder dan 14000 pond st. (plm. f17000) betaald, terwgl een pink 18000 gulden opbracht. Een 5-jarige melkkoe (Princess-Royal-ras) gieg voor 2200 pd. st. (plm. f26.400). Voorts werden verschillende beesten van de hand ge daan voor 12000 en 24000 gulden. In het geheel worden 38 stuks melkvee geveild en de totaal-opbrengst beliep 28.003 pd. st. (plm. f336.000), zoodat gemiddeld 736 pd, st. plm. f8832) per koe werd betaald. Er schijnt wat licht te komen in de duistere moordzaak to Eastbourne. Men her innert zich het geval. Het Igk van een 17- jarig meisje was begraven aangetroffen nabg het strand in de buurt van Eastbourne. Een voet van do doode stak boven het grint uit, waaronder het lichaam bedolven was. Een jongen, die daar speelde, zag het en dit leidde tot de ontdekking van den moord. Allerlei geruchten en verklaringen van lieden, die meen den iets gezien te hebben, deden de ronde. Veel gewicht werd gehecht aan de mededeeling van iemand, die kort voor den moord het meisje had gezie», vergezeld van twee mannen, van wie er een den arm om haar middel had. Omtrent het gelaat en de kleeding dier twee werden aanwijzingen gegeven. Thans is Maandag de gerechtelgke lijkschou wing hervat. Zij bracht een dramatische ver rassing. Vóór de zitting werd geopend arri veerde aan het gerechtshof eon auto, van welke de glazen met papier waren beplakt, üit de auto stapten onder politie-geleide twee mannen, die door zakdoeken over het gelaat onherkenbaar waren gemaakt. Later werd mee gedeeld, dat het twee voormalige soldaten zgn, die op het oogenblik van den moord buiten werk waren. Zg waren dezen Zondagavond in hechtenis genomen. Het zijn twee jongeman nen, woonachtig in de buurt, waar de daad moet zgn gepleegd. Zij zgn er formeel van beticht den moord te hebben bedreven. Volgens Engelsche cou- ranten heeten zjj Hill en Grey, den beiden weinig behoeften, de eerste uit aangeboren gevoelloosheid, de tweede uit onverschilligheid voor alles, wat naar weel de zweemde. Maar Julius, de oogappel der familie, was er ook nog, de sedert zijn ge-, boorte ziekelijke knaap, wien zijn moeder en zuster niets weigeren konden. Zijn aan leg was vrij goed, een ondergeschikte be trekking verkoos hij niet aan te nemen hij moest studeeren. Invloedrijke vrienden wisten te bewerken, dat hij een beurs kreeg. Dat was een groote verlichting, en langza merhand begon Johanna ook wat te verdiey nen. Ze had, als duizend anderen, muziek- onderwijzeres kunnen worden, want ze be zat veel talent en een voor naar jaren bij zondere vlugheid op het klavier, maar ze vond zich zelf niet begaafd genoeg om on derlicht te geven, want haar lessen waren opgehouden, doordat bij den dood haars vaders ook de vleugel werd verkocht. Het huis uit te gaan en gouvernante te worden, daaraan kon ze wegens den toestand van moeder en Julius, niet denken. Ze lei zich dus met de borst toe op het vervaardigen van borduurwerk. Daarvoor bezat ze niet alleen veel aanleg, maar ook de gave eigen werk te leveren. Haar borduurwerk toch maakte ze niet naar schablonen, maar naar teekeningen van eigen vinding, zoodat ze weldra haar werk niet af kon en gedeelten van den nacht moest besteden om tijdig ge reed te komen. Ze deed alles als iets, dat Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hollandsohe Alg«m««n« Var»» TAAA gld. bij levens- JAA gld. ingeval van over- karinga»Bank is Schiedam sijn onze Abonné’s verzekerd tegen ongelukken voor «uVu lange invaliditeit. *VU lijden binnen 30 d. karIitg8»Bank fa Schiedam sijn onze Abonné’s verzekerd tegen ongelukken voor het dorpisme en provincialisme moeten er uit, men moet leeren waardeeren wat in andere provinciën op landbouwgebied ge daan wordt. En ook moet men elkaar, wie men ook zij, leeren begrijpen en waardeeren en steeds zijn werk zien in het licht van het algemeen belang om de landbouw vooruit te brengen. Spr. eindigde met den wensch, dat dit congres de aanwezigen weer moed zou ge ven om hun werk en hun plicht te doen, waar dit hen ook roept teneinde de land bouw in de ruimste zin van het woord voor uit te brengen. Hierna bracht de secretaris, dé heer A. P. de Vries, het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de Jongerein-organisaties werden ge boren uit de veranderde tijdsomstandighe den tijdens de oorlogsjaren, die een vraag naar meer sociale en techn. kennis deden opkomen. Haar doel is om door gezamen lijk opwerken zich meerdere kennis in de breedste zin van het woord te verwerven. Al spoedig bleek dat men behoefte had aan n centraal lichaam en na ingezonden stuk ken van den heer Zwart in het Friesch weekblad en onderlinge besprekingen met leden van de Bond van Oudleerlingen van 1920 de Bond van de Jongerein te Leeuwar- ’t Landbouwwinteronderwijs werd 13 Febr. den opgericht. In een vergadering in April en latere be stuursvergadering werd een concept-werk- plan opgemaakt, dat aan de verschillende aangesloten vereenigingen werd toegezon den. Met een opwekking tot aansluiting sloot het jaarverslag. De heer van der Meer, secr. Fr. Mij. van Landbouw sprak over de taak van de Frie- sche Maatschappij van Landbouw in het heden en de toekomst. Spr. begon met in het kort de geschiedenis van de Friesche Mij te memoreeren. In 1852 werd de Maat schappij opgericht op initiatief van het pro vinciaal bestuur en in de loop van de jaren ontwikkelde zij zich van een organisatie die van boven af bestuurd werd tot de ver- eeniging van de Friesche boerenstand; de eerste stoot van onderen af kwam in 1888. In het jaar 1918 kwam er door een be weging van onderen af een reorganisatie tot stand, waardoor de Maatschappij werd een vakvereeniging op democratische grondslag met een eenigszins tweeslachtig karakter, daar en personen en vereenigingen lid kun nen worden. De taak van de Maatschappij is thans vastgelegd in haar werkplan, waarin de Maatschappij zich uitspreekt voor goed on- deiwijs en breede ontwikkeling op het ge bied van landbouw. Van oudsher was de Fr. Mij. zich reeds van deze taak bewust en ook tegenwoordig is het haar ernst met die taak, spr. roept aller steun op voor dit werk, wat nog op te bescheiden schaal geschiedt. Ook ’t huis houdonderwijs zal zooveel mogelijk worden bevorderd. De Fr. Mij. en de Jongerein moe ten hier samenwerken, nog meer en beter dan dat tot nog toe geschiedde. Wat de techniek van het bedrijf betreft, hier zal werk genoeg zijn voor de jongeren, om ook in het gezin op hun post te zijn, om in stillen maar ook zwaren strijd het conser vatisme van de ouderen te overwinnen. Verder ligt het werk van de Mij. op eco nomisch gebied waar coöperatie en collec tieve contracten en ook hygiëne en verfraai ing. de Jongerein veel werk zullen geven, zoowel de dames als de heeren. Dit gebied ligt wel vol voetangels en klemmen, maar zal toch ook een ruim arbeidsveld geven, daar men deze dingen in de praktijk en niet van boven af op papier ten uitvoer kan brengen. Wat de toekomst betreft, er is een lijn te zien van zelfbewust worden, die opwaarts gaat. De toekomst is geheel in handen van de Jongerein. Als men overtuigd is dat de den een slotenmaker en een blikslager hun tweestemmig lied in bas en tenor. De blikslager was de eigenaar van dit alles. De koopsom had hij in Mexico en in de Vereenigde Staten verworven, vanwaar hij eerst voor weinige jaren met zijn vrouw, die hem steeds begeleid had, naar zijn va derstad was terug gekeerd. Ofschoon hij erg vermogend was en geen kinderen had, lei hij toch de handen niet in de schoot. Hij weikte bedaard door en oefende daarbij te vens het toezicht op de bewoners uit, bij wie het van kinderen wemelde. Bartels en vrouw waren goedaardige, vriendelijke menschen, die met hun huurders op een goeden voet stonden. Voor de werk plaats van den blikslager was het nooit leeg Steeds was er de een of andere der bewo ners, die in ’t voorbijgaan even staan bleef, om met den kleinen man met de verstandige groote open oogen een gesprek aan te knoo- pen, die daarop steeds gaarne, zonder zijn werk te onderbreken, inging. Of er waren een heele troep kinderen voor de deur, met wie hij praatte en schertste, want een eerste kindervriend was hij ook. Even populair als Bartels was ook zijn vrouw. Ij’ van haar man, forsch en groot, had ze met tanden verhoogden het aantrekkelijke hem in verre streken geleerd, hoe ze op ’t het gelaat. Het haar, minder weelderig dan best met de menschen kon omgaan. i dat van haar broeder, doch van dezelfde Voor kort was een der voorste woningen kleur, droeg ze achter en voor hoog opge- door een broer en zuster betrokken, die kamd en tot een wrong saamgebonden. zich van de overige bewoners, hoofdzakelijk 1 Haar toilet was zeer eenvoudig. Thuis droeg tot de lagere volksklasse behoorende, in ze een donkergrijze en als ze uitging, een menig opzicht onderscheiden. De broer, een zwarte japon, een dergelijken mantel en slanke jonge man van ongeveer twee-en- een donkeren stroohoed. En eiken dag ging twintig jaar, zag er zeer lijdend uit en ging ze uit. Ze gaf les in handwerken aan een GEBRUIKT Adv. SCHOENCRÈiftE. TT I i I NIEUWE SïïEEKER COURANT is het nergens, maar de volmaaktheid zéér nabij komen onze bekende En gros bij P.S. Enorme collectie Sigaretten. II

Sneeker Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1