en CHINA-MATTEN ei CHINA-MAT 92 c.M. breed is BI - annex SHEERER COURANT en WYMRRITSERADEEL Qllicieel Orgaan der Gemeente Sneek. Brandenburgh, Boschma Co. RECLAME KOLOM. ek BUITENLAND. N ieu wstijdingen. S. T. R. TJERK8TRA, Woeitsttag 15 September 1920 36e Jaargang ■o. 101 KOET GlRENfiB. 1 ONTVANGEN Abonnement: per jaar f 2.50 fr. p. post f3.Losse Nos. 5 ct. Adwertentlên 10 ct. p. regel. Inge zonden Mededeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur Verschgnt DINSDAGS on VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Snxx Telefooa No. 150. ’e Zeer voordeelige prijzen. Kruizebroederstraat 69. Voetbal. 7K gid. bij verlies CA iu vu een duim, vv nen i gld. bij levens lange invaliditeit. Onaangename raas. Aan den trein, die ’s morgaaz 9.59 vast Hil versum saar Amsterdam vertrekt mossten eeni- ge wagens worden aaagehaakt. Dit werd zoo onvoorzichtig gedaan, dat de zich in den trein bevindende passagiers door elkaar werden ge schud. Een tiental reizigers werd vrij ernstig verwoad. Er wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. gld. bij verlies van een wijsvinger. NIEUWE SNEEKER COURANT Mevrouw Mijnlieff uit Amsterdam is door een auto te Noordwijkerhout overreden en spoe dig daarna aan de gevolgen overleden. Zaterdagavond omstreeks 11 uur hebben twee als heer gekleede personen in de Laan van Nieuw Oost-Indië in den Haag een pompoen geworpen in een open auto, waarin een dame en een heer gezeten waren. De dame werd de neus verbrijzeld en zij moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Bij het binnenkomen van den trein te Gro ningen is Vrijdag ter hoogte van het viaduct de leerling-machinist F. Jasper, van Leeuwarden, aangereden en daarbij zeer ernstig verwond. Den volgenden dag is de getroffene in het Academisch Ziekenhuis aan de gevolgen over leden. Leeuwarden, met „Waldfanke”; premie de heer L. H. Geveke, Leeuwarden, met „Rjinkje”. De medaille ter beschikking gesteld door den A. N. W. B. voor het verst wegkomende mede dingende vaartuig, is toegewezen aan den heer P. van Dusseldorp te Scheveningen, met ,,De Wanhoop”. In Engeland. Terwijl men in Engeland nog hoopt, dat de dreigende mijnwerkersstaking zal worden voor komen, heeft de Britsche arbeidersfederatie reeds een stap gedaan om de Amerikaansche mijnwerkers in het conflict te betrekken. Vol gens een ontvangen Reuter-bericht uit Washing ton, richtte de leider Smillie telegrafisch een verzoek tot den Amerikaanschen mijnwerkers- bond, om 25 dezer tegelijk met de Britsche mijn werkers, in Amerika een staking af te kondigen. Naar het bericht meldt, zullen de gedelegeerden van den Amerikaanschen Bond een commissie benoemen om het antwoord op Smillies telegram te overwegen. In Italië. De toestand in Italië wordt voortdurend ern stiger. Steeds worden nieuwe groepen ar beiders in den strijd betrokken en waar de re- I geering de arbeiders de fabrieken ontnemen wil om ze aan de eigenaren terug te geven, grijpen de spoorwegarbeiders in om het troepenvervoer i stop te zetten. Wel is na 20 uren debat op de i conferentie der arbeidersfederatie te Milaan een I motie verworpen om de beweging een politiek karakter te geven, maar dit geschiedde met 591.245 tegen 409.569 stemmen, hetgeen wijst op een zoodanig groote revolutionnair gezinde I minderheid, dat nauwelijks kan worden ver- wacht dat de arbeiders nu maar rustig weer aan het werk zullen gaan. Bovendien is op hetzelfde i congres een motie aangenomen waarin geëischt wordt, dat de patroons het recht der werklieden op medezeggingschap in het bedrijf zullen er kennen. Be boter-ullvoar- Naar „Het Volk” meldt, zal vermoedalijk de hefifiag op den export van 20 pet. boter (der productie over de week van 29 Augustus 5 September) worden gesteld op 50 cent per KG inplaats van op 25 cent, welk hefingsbedrag voor do vorige periode gold. Men beoogt met deze verhooging een remmsnden invloed op den boterexport te otfenen. Dreigbrief. De landbouwer H., aan den Voorweg te Zoe- termeer, ontving verleden week een dreigbrief, waarin werd geëischt, dat op ’n bepaalde plaats f 5000 zou worden gedeponeerd, werd hieraan niet voldaan, dan zou zijn woning in brand worden gestoken. De politie heeft de woning geregeld bewaakt, doch Zondagnacht is er brand bij bedoelden landbouwer ontstaan, waarbij een groote hooi berg en een partij erwten, boonen en rogge een prooi van de vlammen is geworden. Ook de winkelier van D. heeft een dreigbrief van gelijke strekking ontvangen. Veepest Over deu stand van de veepest in België schrijft het weekblad „De Boer” in zjjn laat ste nummer De toestand is nog weinig of niet verbeterd en langzamerhand dringt de vernielende plaag nieuwe plaatssn binnen, zoo bv. de provincie Luxemburg, welke tot nu toe van de besmet ting gespaard bleef. Daar telt men op het oogenblik 4 besmettingshaarden. Nieuwe gevallen zgn ook nog voorgekomen te Veurne en in het gebied van Gsnt, waar de tpestand allesbehalve rooskleurig is. Te Gent—Brugge ichgnt een waar broeinest te bestaan. Eiken dag doen zich daar nieuwe gevallen voor. Hg wjjst tenslotte op het ge vaar, dat, tengevolge van de ziekte, de melk en boterproductie zeer zal verminderen”. Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hoiiamdsohe Algemeen* Verxe- IftAA ksï’isige-Bsunik te Schiedam zijn onze Abonna's verzekerd tegen ongelukken voor *VvU De schipper Jac. van V. te Ter Neuzen is tijdens het eten in een stukje vleesch gestikt. In Beieren zgn in de laatste 12 maan den voor 30 millioen ketting- en sluikhandels- waren in beslag genomen. Hiervan zijn voor 15| millioen mark leder en huiden, voor 6 mil lioen textielwaren, voor 3| millioen wijn en brandewijn, voor 4 milloen machines en auto’s, voor 2 millioen vleesch, voor 1 millioen spek, voor 1 millioen vee en voor 1 millioen melk producten. Te Haarlem werd een dezer dagen een inwoner 90 jaar oud. Zelf prjjs stellende op dien ouderdom, op een gemakkeljjken stoel, meende hjj dat ook de bewoners en bewoon sters van het gemeentelijk oude mannen- en vrouwenhuis wel zulk een stoel zouden willen hsbban. Hjj verzocht het Burgerljjk Armbe stuur dan ook uit een prijscourant den besten en gemakkelijksten stoel uit te zonken en gaf ieder oudje er zgn er zeventig ongeveer zoo’n uitgezochten zetel. Een dame, die er van hoorde, gaf toen de bijpassende kussen. (Msb.) IC gld. bij verlies *3 van een vinger om zoodoende den dief gemakkelgker te kun nen achterhalen. Een andere politieagent was, er niet minder gora aan toe als zgn collega, want hg kreeg ter vergemakkeljjking van de achtervolging een gratis plaatsje in een auto. Hoewel de dief een flinke voorsprong had. mocht het aan zgn achtervolgers toch gelukken, hem na een snellen rit in de Riouwstraat te „kloppen” es aan te houden. Het bleek te zjjn aen bewoner van de Faber van Riemsdjjkstraat. De man werd overgebracht naar het politie commissariaat aan de Archimédesstraat. Ean lugubere vondst. De militaire politie heeft dezer dagen in den tuin en den kelder van een huis aan de Van Speykstraat in Den Haag een lugubere vondst gedaan. Een werkman, die in disast van den bewoner van bedoeld huis was geweest, had ul. een der buren meegedeeld, dat hij voor zgn werkgever in den tuin een aantal doodsbeen deren had moeten begraven. Toen ssu dezer dagen de militaire politie den bewoner van het huis arresteerde wegens desertie, deelde de buurman haar mede, wat hjj vernomen had. Bg onderzoek bleek, dat het vertelde inderdaad op waarheid berustte. In den tuin vond men ruim een meter onder den grond een aantal beenderen waaronder doodshoofden, behoorende tot vier skeletten. Ook in den kelder werden dergslijke overblijfselen van menschelijke ge raamten aaegotroffen. Uit het onderzoek is ge bleken, dat de doodsbeenderen afkomstig zgn van de begraafplaats Nieuw-Eik-en-Duinen. Een der werklieden aldaar zou ze aan den bewoner van bedoeld huis verkocht hebben. (H. Ot.) De melkprijs. Naar „Het Volk” verneemt, wenscht minis ter Van IJselstegn niet weder een bjjslag door het zuivolkantoor te laten verstrekken, daar hjj meent, dat de vrjje economischs verhoudingen hierdoor worden belemmerd. Hat gevolg hier van zal zgn, dat het publiek den vollen, feite- lijken melkprjjs zal moeten betalen. Deze zal in de groote steden een kwartje per liter be drage». Door het zuivelkantoor zal melk worde» bij geleverd, daar anders de prjjs nog aanmerke lijk hooger dan een kwartje zou worden. Een boek van Aen ex-keizer? Naar de Doornsche correspondent van de Daily Mail verneemt, wjjdt de ex-keizer thans zgn avonden aan het schrjjvea van ean boek over het bolsjewisme. Hij volgt de politieke gebeurtenissen nauw keurig aan de hand der nieuwsbladen. Dage lijks schrijft hg ongeveer drie bladzjjden welke zorgvuldig door een secretaris gscopieerd wor den. Er zjja nog geen voorbereidingen getroffen voor de publicatie van zjjn werk. Frïesch fokvee te Buenos Afrss. In Juli jl. stuurde de firma K. N. Ku- perus en Zonen, fokkers en exporteurs van Friesch stamboekvee te Marssum, op eigen ini tiatief een zending prachtig stamboekvee naar de vee-tentoonstelling te Buenos Aires. Dezer dagen word bericht ontvangen, dat de firma met haar beesten groot succes heeft gehad en niet minder dan 8 bekroningen behaalde. Al de dieren, 2 stieren, twee koeien es 4 vaarzen zgn in Argentinië verkocht. Wat ze hebben opgebracht is echter nog niet bekend. De heer K. N. Kuperus, lid der firma, begeleidde het transport. L N. „Bij doorlezing van de verordeningen bij dit adres gevoegd, hebben voorshands reeds de vol gende punten mijne aandacht getrokken: 1. In verschillende verordeningen wordt een tapverbod uitgevaardigd, soms nog versterkt door beperkende bepalingen ten aanzien van het slijten van sterken drank o. a. gedurende den Zondag. 2. In sommige verordeningen wordt aan den burgemeester de bevoegdheid verleend in het belang der openbare orde voor een door hem te bepalen tijd den verkoop of het verstrekken van sterken drank in het klein in de voor het publiek toegankelijke vergunningslokaliteiten te verbie den. Wat het eerste punt betreft, er is m. i. geen bezwaar tegen, dat eene gemeentelijke verorde ning voor bepaalde dagen een tapverbod vast stelt. Art. 135 der Gemeentewet, waarnaar de aan hef van art. 7 der Drankwet uitdrukkelijk ver wijst, laat hiervoor ruimte. Een dergelijk tapverbod mag echter in zijne strekking niet verder gaan dan het sluitings- gebod, bedoeld in art. 7, le lid 4, der Drankwet Nu houdt laatstbedoelde bepaling voor het uit vaardigen van een sluitingsgebod op bepaalde dagen uitdrukkelijk de beperking in, dat alleen zulke dagen daarvoor in aanmerking mogen ko men, waarop wegens bijzondere omstandigheden misbruik van sterken drank is te vreezen. Daarbij is blijkens de toelichting hoofdzakelijk gedacht aan lotingsdagen voor de nationale mt- litie of bijzondere nationale feestdagen. De Zon dag valt hier echter als een wekelijks terugkee- rende dag zonder meer niet onder. In ieder gevat zullen bijzondere omstandigheden moeten wor den aangevoerd om een sluitingsgebod en dus ook een tapverbod op bedoelden dag te wetti gen. Zulks klemt nog te meer, waar in sommige der onderhavige verordeningen het tapverbod is verscherpt door eene beperkende bepaling ten aanzien van het slijten van sterken drank. Wat het tweede punt aangaat, de hierbedoelde bepaling is m. i. zonder meer in strijd met de wet te achten. Uitgaande van mijn boven uiteengezette op vatting, dat een tapverbod in zijne strekking niet verder mag gaan dan een sluitingsgebod, is in de gemaakte bepaling ongetwijfeld te zien een ongeoorloofde delegatie van wetgevende macht. Op grond van de hier aan den burge meester gegeven bevoegdheid kan deze feitelijk voor onbepaalden tijd het tappen van sterken drank in vergunningslokaliteiten verbieden. De eenige beperking aan deze bevoegdheid gesteld is deze, dat hij daarvan slechts mag gebruik maken in het belang der openbare orde, een terminologie, die doet vermoeden, dat deze bepaling bedoelt aan te sluiten aan de bij art. 188 der Gemeentewet aan den burgemeester overgedragen politie over herbergen etc. Intus- schen kan m. i. ter rechtvaardiging van meerbe- doelde bepaling op art. 188 der Gemeentewet geen beroep worden gedaan. Kon op grond van dit wetsartikel aan den burgemeester feitelijk ’n ongelimiteerde bevoegdheid worden verleend ten aanzien van het uitvaardigen van tapverbo- den, zoo zou de bepaling van art. 7, le lid 4e der Drankwet feitelijk illusoir kunnen worden gemaakt. Hetzelfde argument pleit tegen een po ging tot rechtvaardiging der gemaakte bepaling met een beroep op art. 135 der Gemeentewet. Op verzoek van den minister brengen Ged. Staten de door Zijne Excellentie ontwikkelde be zwaren ter kennis van de betrokken gemeente besturen, met uitnoodiging, aan deze bezwaren door wijziging der betreffende verordeningen tegemoet te komen, bij gebreke waarvan de minister zich genoodzaakt zoude zien, de ge wraakte bepalingen aan de Koningin ter vernie tiging voor te dragen, wegens strijd met de wet. Voor zoover de Raad meent, dat bijzondere omstandigheden aanwezig zijn, die een tapver bod gedurende den Zondag wettigen, zal de mi nister hieromtrent gaarne, door de bemiddeling van Ged. Staten, nader worden ingelicht. De afd. Enkhuizen van den Bond van Vergun ning- en Koffiehuishouders heeft besloten, de herbergen, hotels en stallingen op den aanstaan den harddraverijdag (23 Sept.) in ’t geheel niet voor ’t publiek beschikbaar te stellen. Dit besluit houdt verband met de onlangs vastgestelde ver ordening, waarbij bepaald werd, dat op kermis dagen en op den harddraverijdag na ’s ochtends 11 uur geen alcoholhoudende dranken mogen worden verkocht. Zeilwedstrijd te Grouw. Schitterend weer heeft de viering van het 60- jarig jubileum van Frisia begunstigd. Er was ontzaglijk veel belangstelling, vooral ook voor het vliegtuig van de Mok, dat de wedstrijden gedeeltelijk bijwoonde. De uitslag van den wedstrijd is: le klasse, overdekte kiel- en middenzwaard- jachten, lengte t/m. 9.50 M. Prijs „Helena” van de hr. H. Vrolijk te Sneek; premie Greta” van den hr. D. Schaap te Deersum. 2e klasse, kiel- en middenzwaardjachten, niet langer dan 8.50 M. Prijs de heer W. B. vd. Meer, te Leeuwarden, met „Philine”; premie de hh. Hannema en Klein, Sneek, met „Mignon”. 3e klasse, kiel- en middenzwaardjachten, niet langer dan 7 M. Prijs de heer H. Ibelings, Gro ningen, met „Coco”; premie de heer H. Prins, Sneek, met „Swiff. 4e klasse, boeiers, tuigage zeil en stagfok. Prijs de heer P. Bokma, Leeuwarden, met „Al batros”; premie, de heer P. G. Halbertsma, Grouw, met „Constanter”. 5e klasse, jachten en booten, niet langer dan 7 M. Prijs de heer mr, N. M. Lebret te Ooster- beek, met „Hou Moed”; premie de heer Dirk Oppenhuizen te Sneek, met „Maaike”. 6e klasse, schouwen, niet grooter dan 6 X 1.80 M. Prijs de erven S. A. v. d. Meer te War- tena met „Neptunus”, zoodat de zilveren lauwer krans nu voor goed door hen gewonnen is; pre mie de heer Tj. K. de Jong te Eernewoude, met „De Twee Gebroeders”. 7e klasse, schouwen, niet grooter dan 4.75 X 1.42 M. Prijs de heer S. de Vries te Leeuwarden, met „Marie”; premie de heer J. W. Veldstra te Terhqrne, met „De Jonge Wiepk”; derde en vierde prijs resp. de hh. Tuinstra te Idaard en V. d. Veer te Grouw. 8e klasse, pleiziervaartuigen (invitatieklasse voor leden). Prijs de heer J. Hoekstra, Leeuwar den, met .Zomerkind”; premie de heer IJ. Bein- tema, Leeuwarden, met „Helios”. 9e klasse, jollen en sloepen m. middenzwaard, niet langer dan 5 M. Prijs de hh. Gebrs. Geveke, De Bruiseliche correspondent der N. R. 0. meldt lazake beitrgding van de veepeit wordt het in de laatste dagen gekoesterde optimisme nog maals op de proef gesteld. Nieuwe haarden van besmetting ontstonden, o.m. in de provin cie Luxemburg, welke tot nu toe gespaard was gebleven en ook in Veurne-Ambacht en het Gentsche. In de gemeente Gentbrugge alleen moesten meer dan 100 koeien afgemaakt worden. De vleesohprijzess In Frankrijk. Een deskundige deelt in de Fransche kran ten mede, dat hg verwacht, dat deze winter het vleesch werkelgk met 20 francs per K.G. zal moeten worden betaald. En als een der oorzaken noemt hg de daling van de veevoederpryzen. Het klinkt ongeloofelijk, maar het schfnt toch waar te zgn. Ia gewone tgden daalde in November, Decem ber de prgs van de vleeschThans zal dit niet het geval zgn. De redenen daarvan zgn, ten eerste de groote welvaart in de provincie, waardoor de boeren volstrekt niet gedwongen zgn hun reeds mageren veestapel tegen elk bod aan een slager te verkoopen. Want aau geld hebben de boeren nergens gebrek. En dan de daling in den prgs van het veevoer. Een ton haver die het vorig jaar nog met 500 francs moest worden betaald, doet thans van 160 tot 180 fr., stroo dat het vorig jaar 400 francs per duizend kilo koste is thans tegen 150 francs moeilgk te verkoopen. Dus houden de boeren liever hun vee als ze er niet extra hooge prgzen voor krggen. Do voe ding der dieren is goedkoop levert geen bezwaren meer op. Dit moge nu wel een verblgdend teeken zjjn voor het herstel van den veestapel in Frankrijk het is heelemaal geen verblijdend teeken voor de verbruikers van vleesch terwijl het bovendien een nationaal gevaar inhoudt, omdat een massa boeren reeds de veeteelt gaan prefereeren boven denlasdbouw, welke laatste veel vermoeiender ia, meer risico en minder winst oplevertterwgl Frankrijk bovendien wanneer een deel der bouwlanden in weilanden wordt omgezet, steeds meer schatplichtig wordt aan het buitenland, waaruit het zgn graan zal moeten betrekken. En dat ondanks den vastgestelden prgs van Fransche koren, welke bedoeld was als aanmoediging van den landbouw, doch het tegendeel heeft uitgewerkt en overal ontevredenheid werkt. Een scène uit de Far West. Een Pargsch „gemengd bericht”Vier per sonen nemen een taxi on laten zich naar een volksbal brengen. Na de zaal eenige malen te zgs doorgewandeld, vertrekken zjj en rgden naar een andere danszaal. Hier vinden zg al dadcljjk hetgeen zij zoekenaan het buffet staat een persoon alleen iets te gebruiken. Het viertal nadert hem een hunner haalt een re volver te voorschijn en schiet den man dood. De geheimzinnige bezoekers weten hun auto weer te bereiken en verdwijnen in den don keren nacht. Zg zijn onvindbaar. Het slachtoffer is een bekende „apache” men vermoedt hier te doen te hebben met een wraakneming tuischen apachen. Vliegtuigen bij de vlssohsrlj- De commandant van het vliegtuigstation der marine te Hampton-Roads heeft bekend ge maakt, dat de patrouille-dieast vliegtuig-koppels van groote en waarschijnlijk onmisbare waarde zgn gebleken voor de zee-visscherg. Verschei dene malen ontwaarden de vliegers reuiachtige scholen visch en gaven daarvan radio-telegra- fisch of door vlaggeseinen kennis aan de vis- schers. Dit maakte het den vissehers mogelgk, groote vangsten te doe». Het bleek mogelgk een geregelde draadlooze gemeen schap te onder houden tusschen de militaire vliegers en de visschersvloot. diverse maten. flld. ingeval van over- ICA gld. bij verlies van «VU lijden binnen 30 d. luv één hand, voet of oog A. N. VV. B. In afdeeling X Friesland van den A. N. W. B. zijn tot leden van het algemeen bestuur benoemd de heeren J. van Hulst te Harlingen, Jac. Marcus te Leeuwarden, dr. D. H. Posthumus te Sneek en A. M. Pull te Leeuwarden. Tot stemgerechtigden ter algemeene vergade ring de heeren D. Hesselink te St. Anna Par., T. Hoogslag te Leeuwarden, E. P. Kingma te Sneek, D. Kuipers Jr. te Buitenpost,'J. A. Land stra te Leeuwarden, J. Plet en W. van Riesen te Heerenveen en D. Terhenne te Leeuwarden. Jongfryske Miensklp. De fordieling fen de haedbistjürsfunksjes is neffens de bistjürsgearkomste fen 4 Septimber as neikomt: W. Th. Zwart, algemiene foarsitter; T. Her der, algemiene skriuwer; J. P. Wiersma, alge- mien skathalder; D. Kalma, algemiene samler; C. lest, algemiene propagande-lieder; D. Kiestra, algemiene kolp.-lieder; S. D. de jong, bistjürder fen folksforhaldings; J. K. Dijkstra, bistjürder fen folkskrêft; Tj. Hiddema, bistjürder fen folksünt- jowing; H. Martin, bistjürder for wittenskip; jiff. W. Zijlstra, bistjürster for kinst. Tenniswedstrijden. De drie-provinciën-wedstrijd tusschen Drente, Groningen en Friesland, is weer op een overwin ning voor Friesland uitgeloopen. Van de 14 door Friesland te spelen partijen werden 10 gewon nen en 4 verloren, terwijl deze cijfers voor Gro ningen waren 9 gewonnen en 5 verloren en voor Drente 2 gewonnen en 12 verloren. Hoewel we, aldus schrijft men aan de L. Ct., ons nu dus kunnen verheugen, dat onze provin cie, sedert het instellen van dezen wedstrijd, dus reeds 4 jaar achter elkaar, den beker wist te ver overen, zal op den duur Groningen wel de sterk ste worden, tenzij men hier nog slaagt in het aanleggen van een voldoend aantal uitstekende banen. Op ’t oogenblik toch telt Groningen 26 tennis banen, waaronder 7 zeer goede en zijn over de provincie nog een 20-tal verspreid, terwijl Leeu warden sedert begin 1920 slechts 6 banen meer telt, waarvan 3 slechts aan matig te stellen eischen voldoen, en zijn in de provincie nog een 10-tal banen. Voor de hand ligt dat dus lang zamerhand bij dezen toestand het spelpeil moet dalen. Wat nu den Zondag gespeelden wedstrijd be treft, kan vermeld worden dat de Groninger hee ren over ’t algemeen veel sterker bleken dan hun tegnstanders; spelers als Sj. Wartena en „Mr. Salut” worden noch in Drente noch in Friesland gevonden. Het tegenwicht werd echter gevormd, en af doende, door de Friesche dames die verre uit blonken boven haar sportzusters. De uitslagen waren als volgt: FrieslandGroningen 43. Mej. v. d. Leij en mej. Taconis (Heerenveen) slaan mej. Roelfse- ma en mej. Rost (Groningen), 62, 60. Mej. Beekhuis (L.) sl. mej. Reinders (Usquert) 6—2 6—3. Sj. Wartena (Winschoten) sl. W. B. Lank- horst (Sneek) 6—1 60. „Mr. Salut” (G.) sl. Dr. Eecen (L.) 6—2 3—6 6—2. Sj. Wartena en „Mr. Salut" sl. mr. Nieuwen huizen en Canters (L.) 61 60. Mej. ’s Jacob en mr. Greven (L.) sl. mej. van Wicheren en Kijlstra (G.) 60 6—0. Mevr. Klein en dr. Klein (Sneek) sl. mej. Roelfsema en de Grave (G.) 64 6—4. FrieslandDrente 61. Mej. van der Leij en mej. Taconis sl. mevr. Schwartz en mej. Kaempf Prikken 63 60. Mej. Beekhuis sl. mej. Kaempf Prikken 61 6—1. W. B. Lankhorst sl. Bolt 60 64. Dr. Eecen sl. Sj. v. Hasselt 62 64. Mr. Nieuwenhuizen en Canters verliezen van Overman en ten Oever 46 64 810. Mej. ’s Jacob en mr. Greven sl. mevr. Over man en Westra van Holthe 64 60. Mevr. Klein en mr. Nieuwenhuizen sl. de heer en mevr. Schwartz 62 61. GroningenDrente 61. Mej. Roelfsema en mej. Rost verliezen van Schwartz en mej. Prik ken 46 26. Mjj Reinders sl. mej. Prikken 97 6—2. Sj. Wartena sl. Bolt 61 61. „Mr. Salut” sl. Sj. van Hasselt 61 62. Sj. Wartena en „Mr. Salut” sl. P. Overman en ten Oever 64 6—3. Mej. van Wicheren en Kijlstra sl. mevr. Over man en Westra van Holthe 64 64. Mej. Roelfsema en de Grave sl. den heer en mevr. Schwartz 61 57 75. Kerknieuws. Aangenomen het beroep naar de Doopsge zinde gemeente te Hindeloopen en Koudum di. B. P. de Vriei op Terschelling. Koninklijk bezoek aan Friesland. H. M. de Koningin is voornemens 7 en 8 October a.s. een bezoek te brengen aan de provincie Friesland. Prins Hendrik zal H.M. vergezellen. Het bezoek zal geen officieel ka rakter dragen. Op 7 October komt H M. naar Lemmer voor de ofiicieele opening van het pro vinciaal stoomgemaal en gaat vervolgens laags een nader te bepalen weg per auto naar Leeu warden, waar de nacht van 7 op 8 October ten huize van den commissaris der Koningin wordt doorgebracht. De voormiddag van 8 October wordt gebruikt om te Leeuwarden een en ander te bezichti gen en in den namiddag keert het koninklijk echtpaar naar het Loo terug. Jacht op een rljwieldief. Een niet alledaagsche jacht op een rjjwiel- dief, werd te den Haag gehouden. Het geleek wel een tooneeltje voor een filmopname. In de Suelliusstraat werd een politieagent opmerkzaam gemaakt dat er juist een persoon met een fiets was van doorgegaan. Een pas- seerende motorfietsrijder bood den agent een plaatsje aan op de duozitting van zijn karretje De heer S. Stellingwerf!, leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan do H. B. S. en leeraar in ’t Fransch aan de Rgksnormaal- school alhier, heeft tegen 1 Oct. a.s. uit beide betrekkingen eervol ontslag aangevraagd. De heer M. Baarda, leeraar in ’t rekc- aan de Rgksnormaahchool alhier en hoofd van een o. 1. school te Joure, heeft met ingang van 1 Oct. uit beide betrekkingen wegens ge vorderden leeftgd eervol ontslag aangevraagd. „Naar de Overwinning’* is de titel van het boeiende filmwerk, waarmee men deze week een aanvang heeft gemaakt als hoofdsummer in de Bioscoop bij de Waag, ’t Is een keurige film welke zich afspeelt in ’t wes ten van Mexico. Verder wordt er als kleine film te zien gegeven „de Volksspelen op 1 Sept, jl. te Sneek”, een eigen opname van de direc tie van bovengenoemde inrichting, welke uit stekend is geslaagd. Te Utrecht slaagden voor het politie- diploma S. de Jong en A. de Jong, beiden van hier. Zaterdagmiddag speelden alhier op het Vrge Speelterrein de Sneeker clubs „Voorwaarts" en „Studiesport” een vriendschappeljjken wed- strgd met de uitslag van een gelijk spel 2—2. Zondag speelde „Voorwaarts” te Workum togen de club van dien naam. De Sneekers waren onvolledig en verloren met 7—2 goals. „Vitesse” alhier ontving Zondag j.l. F.V.O. van Leeuwarden. De wedstrgd eindigde met een gelgk spel 3—3 goals. SIJBRANDABUREN, 12 Sept. Aan de uitge schreven kaatspartij namen 27 parturen deel. Prijs f24 H. Lemstra, Witmarsum en F. Dalstra, Leeuwarden. Premie f 12 A. v. Dellen, Mantgum en R. Hijlkema, Deersum. De beide cadeaux van f3 vielen ten deel aan J. v. Schepen, Berlikum en J. de Vries, Sneek en J. Jillings met L. Ring- ma, beiden van Sneek. Uitslag Kaatswedstrijd. Te Marssum werd de le prijs van f 75 behaald door M. Miedema en N. Staalstra, beiden van Franeker en J. A. Reitsma, van Witmarsum; de 2e van f 45 door J. P. Dijkstra en J. M. Dijkstra, beiden te Menalduin en Tj. Strikwerda van Fra neker, terwijl de beide 3e prijzen van f 15 elk ten deel vielen aan T. Zijlstra van Witmarsum, I. Roukema van Harlingen en I. Jousma van Dokkum en aan het partuur J. Reitsma te Ping- jum, M. Feenstra te Huizum en A. Rienstra te Sneek. De medaille voor den besten opslag veroverde Tj. Strikwerda van Franeker, terwijl de jongste van alle mededingers, J. M. Dijkstra van Me- naldum, de medaille voor den besten uitslag ver wierf. De tapverboden. Naar aanleiding van een door den Frieschen Bond van hotel-, café- en sociëteithouders tot de Koningin gericht verzoek om vernietiging van verschillende gemeentelijke verordeningen, waarbij voor bepaalde dagen een tapverbod wordt vastgesteld, ontvingen Ged. Staten van Friesland, aldus de L. Ct, van den minister van Arbeid een schrijven, waaraan het volgende is ontleend:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1