I Tijdregeling. In boeien. MEUBELFABRIEK NEDERLAND Brandenburg!), Boschma Co. Hoofdelijke Omslag, Ingezonden Mededeelingen. Officieel gedeelte. RECLAME KOLOM. N ieuwstijdmgen. -L I B Modelkamers imtiekcen moderne stijlen I B ■wwwwwwww* Officieel Orpan der Gemeente Sneek. „Harten Koning“ en „Hatura" 36e Jaargang Zaterdag 25 September 1920 Ho» 104 50 ct. Wordt vervolgd. voor lachte. ex^bVarüïeYujaA. Overat -verbrygbaflj’ J. A. HUIZINGA, Groningen. Wester sing el 2. Telefoon 118. Verschgnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Telefoon No. 150- ZOEKT Fa. JOHs TROMP, Sneek. Oe brand een de Oude Kvsmsrkt, BS 7E gld. bij verlies CA iu vu een duim, vv HOOFDSTUK II. door K. d. 1. BRUYERE. (Nadruk verboden.) Studeao*enden» Aan de hoogescholen te Amsterdam, Gro ningen, Utrecht, Delft en Leiden is} ’t nieuwe univeniteitrjaar ingegaan met 6028 maanelgks en 1254 vrouwelijke studenten. Onze metaalindustrie en de concurrentie van *t buitenland. Minister Aaibarse deelde op een vraag van ’t Kamerlid Kuiper omtrent de werktjjden in de metaalindustrie mee, dat de concurrentie gld. bij verlies van een wijsvinger. NIEUWE SNEEKER COURANT annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL de zuster zijn arm in de hare nam en hem naar buiten voerde. Toen ze uit hun huisdeur naar buiten wil den gaan, vloog een vrouwelijk wezen voor hun langs en trachtte op eenige kisten te springen, die in haar nabijheid lagen. Ze zou gevallen zijn, als Johanna niet vlug toe gesprongen was en haar gegrepen had. Toen Julius ook haastig kwam aangesneld, stond ze, steeds nog lachend, reeds weer Abonnement: per jaar f 2.50 fr. p. post f3,Losse Nos. 5 ct. Ad verten tién 10 ct. p. regel. Inge zonden Mededeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur Johanna had haar werk gereed. Na een blik op het stukje Noordelijke hemel, dat van uit haar venster te zien was en zoo heerlijk rood gekleurd bleek, bedekte ze haar borduurraam met een witten doek, en plaatste het op een tafeltje voor ’t raam. Daarna stond ze op, nam hoed en shawl, stapte door de keuken en stak het hoofd binnen Julius’ kamer. „Lieve, heb je zin mee naar buiten te gaan, ’t is een heerlijke avond.” Onverschillig keek hij naar het raam, dat Johanna, die middelerwijl binnengetreden was, met een kreet van verrukking geopend had. De avondhemel, die men van hier ge heel en al overzien kon, straalde in al zijn heerlijkheid en glans, ’t Was, alsof de zon in een zee van vloeiend goud was neerge zonken, dat thans in vlammen opspatte en den horizon in een purperen gloed zette. Te gelijk drong de heerlijke reuk van het geu rige hooi de kamer binnen. Julius sprong op. Zijn gevoelige zenuwen waren ten zeerste geprikkeld. Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hollandsohe Algemeene Verze- 7000 kerings-Bank te Sohledem zijn onze Abonné’a verzekerd tegen ongelukken voor AvUV De Burgemeester van Sneek brengt ter algemeeue kennis, dat, iu verband met het eindigen van den zomertijd de torenklok op 27 September 1920 dea voormid dag! 3 uur één uur zal worden stil gezet. Sneek, 24 September 1920. De Burgemeester voornoemd, P. J. DE HOOP. Burgemeester en Wethouders van Sneek maken bekend, dat het 4e gedeelte van het primitief kohier van den Hoofdelgken Omslag over 1920, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten, op heden aan den gemeeute-ontvanger ter invordering it ter hand gesteld. Het ligt van heden af in de bureau-uren gedurende 5 maanden ter Secretarie ter inzage. Sneek, 22 September 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd: P. J. DE HOOP, burgemeester. P. SIKKES, Secretaris. 8. Zij zelf bewoonde een klein kamertje, door de keuken van Jules vertrekken ge scheiden. Het eenige venster, dat deze ka mer verlichtte, gaf uitzicht op het hof, en meermalen zagen de handwerkslieden, die aan den arbeid togen, haar dan al zoo vroeg over ’t borduurwerk gebogen. Het werk scheen haar niet te vermoeien. De na tuur had haar voor het vervullen van haar taak met een krachtig lichaam toegerust. „Ja, jij met je gezonde slaap, je lichaam zoo flink, jij kunt lachen”, placht Julius som wijlen te zeggen, als hij zich over zijn zwak heid beklaagde en de zuster trachtte te be weren, dat dit zoo erg niet was. Intusschen gevoelde Julius zich in de nieu we omgeving heel wat beter dan in de stadswoning en begon, na lange onderbre king, dan ook weer te werken, wat Johanna •een heele verlichting schonk. Anton Eberhard, die sedert ongeveer een jaar eerste monteur op een groote machine fabriek was, had zich in de nieuwe woning van zijn vrienden nog niet laten zien, want hij had het zeer druk, en de fabriek lag aan de tegenovergestelde zijde der stad. Julius verheugde zich in dit lang uitblijven. Anton toch had door zoo onomwonden zijn oordeel uit te spreken, het ongenoegen van den schrijver opgewekt en ook om de hulde die ten groote ontevredenheid uit en den arm i de oogen liggen, die van het diepste, glan- zendste zwart, als’ vuurvliegen naar links en rechts vlogen, terwijl hun amandelvorm hen wat vermoeid, slaperig deed schijnen. Het haar droeg de kleine kort gesneden en in dichte, natuurlijke lokken verward om het hoofd hangend, wat den indruk van het jon gensachtige nog versterkte. Intusschen weerspraken de volkomen ontwikkelde vrouwelijke vormen der kleine gestalte deze veronderstelling, en toen het meisje, voor broer en zuster staand, de handen verlegen in de lederen ceintuur stak, was ze een en al coquetterie. door 110 uur 15 mi». onafgebroken te spelen. Tot dusverre was de ^Engelsman Kemp kam pioen (110 uur.) Levenslange gevangenisstraf. Het W. v. h. R. schrijft: Het gerechtshof te Arnhem heeft termen ge vonden in twee zaken, waarin de rechtbank een gevangenisstraf van twintig jaren had opgelegd, die straf in levenslange gevangenisstraf te ver anderen. Waarom de rechtbank twintig jaren voldoende achtte, het hof de zwaarste straf ge rechtvaardigd en noodzakelijk oordeelde, zal wel niet met stelligheid zijn na te gaan. Bij zoodanig verschil speelt subjectieve opvatting een belang rijke rol. Wij willen allerminst beweren, dat in verband met de zwaarte der gepleegde feiten de levenslange gevangenisstraf, nu zij eenmaal in de wet is opgenomen, hier niet verdedigbaar zou zijn. Maar wel zouden wij de vraag willen stel len: Mag de levenslange opsluiting gehandhaafd blijven met eene wijze van toepassing als bij ons geschiedt? Wij hebben eenige jaren geleden te Leeuwarden de bijzondere afdeeling voor levens lange gevangenen bezocht. De daar ontvangen indruk was een diep treurige. In die afdeeling zaten enkele afgeleefde, afgestompte mannen, wier gevangenhouding om de wille van het alge meen belang zeker allerminst noodwendig was. De gerechtigheid kan evenmin als een grond voor de gevangenhouding gelden, want noode- looze wreedheid kan nooit een eisen der gerech tigheid zijn. Modderman handhaafde bij de vast stelling van het Wetboek van Strafrecht de le venslange gevangenisstraf met een bloedend harte. Naar onze meening zijn wij thans Wel zoo ver gevorderd, dat wij die straf kunnen missen. Kan dat niet, dan is zeker eene gewijzigde ten uitvoerlegging dringend gevorderd. Onze levens lange gevangenisstraf is niet veel minder dan barbaarschheid. Kennen de rechters, die levenslange gevange nisstraf uitspreken, de straf die zij opleggen? Iedere rechter, die geroepen kan worden tot die straf te veroordeelen, verzuime niet eene reis naar Leeuwarden te ondernemen en daar de af deeling voor levenslangen te bezoeken. Hij zal zich dan rekenschap kunnen geven van de straf, die hij oplegt Vergiftiging door paddestoelen. Het „T. v. G.” ontleent aan de „Münch. med. Wochenschriff’: Aan de „Pilz- und Krauterzentrale”, een te Heilbronn gevestigde vereeniging, die zich de bevordering van de kennis en het nuttig gebruik der zwammen ten doel stelt, zijn gedurende de twee weken van 28 Juli tot 13 Augustus niet minder dan 58 doodelijke gevallen van vergifti ging door paddestoelen bericht. Van de padde stoelen hadden 99 personen bij 33 verschillende gelegenheden gebruik gemaakt. Verborgen schatten. Toen de boekaniers nog naar hartelust Spaan- sche schepen plunderden en er niet tegen op zagen Spaansche steden in Zuid-Amerika aan te vallen, om in het bezit te komen van het Spaan sche goud, werden onmetelijke schatten door hen in hun schuilplaatsen verzameld. Nog altijd gelooft men dat veel van dat verborgen goud te vinden moet zijn op afgele gen eilanden in de Stille Zuidzee. Zoo is men van meening dat ergens op de Cocos-eilanden, ongeveer vijfhonderd mijlen ten Z.W. van Pana ma, door piraten eenmaal groote schatten ver borgen werden. Reeds verschillende malen zijn expedities uit gezonden om dit goud op te sporen; de laatste bekende poging, die evenals alle vroegere, faal de, geschiedde in 1905, onder leiding van den earl Fitzwilliams. Er moeten oude papieren be staan, waarin staat, dat op de Cocoseilanden voor een waarde van 20.000.000 pdst. aan goud begraven ligt, en telkens weer duiken avontu riers op, die een expeditie uitrusten om naar dezen grooten schat te zoeken. Een paar weken geleden is weer zulk een expedit^ vertrokken, Aan het hoofd staat de heer Andrew B. Cullen, en Gij zult geen Sigaar vinden beter voor het geld dan onze bekende 8-cente En gros bij Grootste sorteering SIGARETTEN. The Family Bio. De Sneeker Bioscoop op den Oosterdgk is dezer dagos overgegaa», aldus meldt mea ons aader, aan de N. V. The Bio Film Co., ge vestigd te Arnhem (Afd. Nederland.) De naam Sneeker Bioscoop zal verdwijnen, ze zal voort aan geëxploiteerd worde» onder den naam The Family Bio. Mettertijd zal deze bioscoop geheel gerestaureerd en gemoderniseerd worden, hetgeea evenwel geen stagnatie in het bedrijf zal veroorzaken. Daze N. V. die eigenaresse is van tal van hij Johanna bewees, zag hij hem niet gaarne. Dat zijn zuster die liefde beantwoordde en aan een huwelijk denken kon, dat kwam in ’t geheel niet bij hem op. Zijn egoïsme, nog versterkt door de behandeling van moeder en dochter, was zoo groot, dat hij nooit om een ander zou denken. Hij nam het als van zelf sprekend aan, dat zijn zuster voor hem leefde *en werkte. Daarvoor deelde zij im mers in den roem dien hij als schrijver be haalde. JE gld. bij verlies Lu van een vinger op groote schaal voor Nederlandsche rekening bestellingea in Dnitschlaad zijn gedaan en dat Nederlandsche producten van de buiten- landsche markt (o.a. de Belgische en Fransche markt) verdrongen worden door producten van Duitschen en Belgischen oorsprosg. Zoo is den minister uit zeer betrouwbare mededeelingen gebleken, dat artikelen, waaraan botrokkolgk weinig werk is ten koste gelegd (als giet- en grof smeedwerk), hier te lande 20 pet., en artikelen, waaraan veel arbeid is besteed (ah machines, ketels, locomotieven), 40 pet. duurder zijn dan in Duitsehland. Voor groote constructiewerken bedraagt het nadeelig prijsverschil voor onze industrie 30 pet. Bg een onlangs gehouden aanbesteding van ijzerwerk, zond een Nederlandsche firma een prgsopgave in van ruim f 417,000het werk werd aan een Duitsche firma gegund voor pl. m. f 100,000 minder. Voor een brug werd door twee Nederland sche fabrieken gezamenlgk een prgoopgave ge daan van f 1,102,000het werk werd aan een Duitsche firma gegund voor ees paar ton minder. Locomotieven, bestemd voor da koloniën, welke hier te lande voor f 138,0C0 kunnen worden verwaardigd, worden door Duitsehland geleverd voor f96 000. Een spannende jacht op inbrekers in Londen. Een emotievolle mensche®jacht, zooals men die op een film ziet, heeft dezer dagen plaats gevonden in het Zuiden van Londen, Het wai ’s morgens drie uur, toen aan bende inbrekers in een auto welke zonder mede weten van de heeren gevolgd werd door een andere» auto, waarin ee» tiental detectives zich in den omtrek van het Victoria-station ophield. Daar verlietea verschillende inbrekers het voertuig om een juwelierswinkel te gaan „verkennen”, dien zg voorsemens ware» te plunderen. ïïa reeds waren zg mat breakgzers en verdere instrumenten aan het werk, toen twee politieagenten ia uailj.m naderden. Ijlings namen de misdadigers de vlucht naar hun auto, waarvan de motor op gang was gebleven, hals over kop sprongen zij er i» en voort ging hetzij werden echter achtervolgd door den auto met detectives. De politie mannen wonnen terrein op de achtervolgden en spoedig snelden de beide auto’s naast elkaar door de straten van de wereldstad. De detectives sommeerden de vluchtelingen om te stoppen deze echter dron gen bg hun chauffeur tot steeds grooteren spoed aan. Vergeefszjj ontkwamen niet aan het politie-escorte. Plotseling lieten de bandie ten hun auto met een ruk stilstaan van voren en van achteren sprongen zjj uit den wagen en vluchtten links en rechts in de stegen en gangen, die op de straat uitkwamen. De politie had echter hu» brutaal stukje gevolgd en de detectives achtervolgden de inbrekers op den voet. Thans lieten de politiemannen hun sig- n aal fluiten klinken, van alle kanten werd het alarm beantwoord en snelden de bobbies toe. Na een kort handgemeen werden de misdadi gers overweldigd en werd de gevaarlijke bende geboeid meegevoerd naar het dichtsbijzgnde politiebureau. De strijd tegen de ratten te Parijs. De eerste week van het offensief tegea de Pargsche ratten heeft een resultaat opgeleverd van 20,201 „gesneuvelden”. Ook een record. De Australiër Albsrt Steele heeft het „we- reld-record-pianospelen” op zgn naam gebracht een Amerikaan, die beweert een instrument te hebben uitgevonden, waardoor hij goud en zil ver, mits in baren toestand, kan opsporen, een soort wichelroede dus. Verder reist ’n Zweedsch mijn-onderzoeker mee, die een oude kaart in zijn bezit moet hebben, waarop aanwijzingen voor komen omtrent den schat. De onderneming wordt gefinancierd door een New Yorkschen millionair, mr. McGrath, en men verwacht dat thans eindelijk de schatten van de Cocos-eilan den te voorschijn zullen komen. KORT GEMENGD NIEUWS. Te Amsterdam geraakte een jongen op een fiets bekneld tusschen een auto en een motorwagen van Ijjn 4, waarbg de jonge» on der de tram geraakte. Beide beenen werde» hem verbryzeïd. Stervend is het slachtoffer naar het Binneagasthuis overgebracht, waar hij bg aankomst reeds bleek overleden te zjjn. Te Weert zijn twee kinderen door een auto uit den Haag overreden. Ee» der kleinen, een jongetje van 10 jaar, is overleden; het andere kind bekwam geen letsel. De chauffeur had geen schuld aan ’t ongeval. Uit Dusseldorp wordt gemeld, dat Maan dag voor de Strafkamer aldaar de zaak zou voorkomen tegen de 48 spoorwegbeambten, die zich wegens ee» groot aantal diefstallen te ver antwoorden hadden o.a. hadden zjj een groot aantal doeken gestolen. Een deel van dit ge- stolene was als bewijsmateriaal in het gerechts gebouw opgeslagen. In den jochtend van de rechtszitting kwam men eehter tot de ontdek king, dat in den voorgaande» nacht de doeken opnieuw waren gestolen. Te Diixperlo heeft de militaire politie Maandag twee armoedig gekleede Duitschers uit Essen aangehouden, die zonder pas over de grens waren gekomen. Zjj bleken 70.000 mark bij zich te hebben, waarvan zg de her komst niet wilden ophelderen. Zg werden aai de Duitsche politie overgeleverd. Te Amsterdam zulle», naar het Hbld. meldt, verscherpte maatregelen .worden geno men, om de beroovingen in de verdachte hui zen tegen te gaan. In verband daarmede wa ren Woensdagavond i» de omgeving van War- moesstraat en Zeedgk verscherpte politiemaat regelen genomen. Vgf posten waren opgesteld op de brandpunten, waar de meeste beroovin gen geschieden. De „heeren”, die naar bin nen wilden gaan, werden door de agenten ge waarschuwd, en het consigne was, souteneurs, die uit da huizen kwamen, te arresteeren. Vermeerdering in jaren. Velen zien op tegen den ouden dag. Toch dient dit een tijdperk van rust te zijn, vrij van rugpijn, urinekwalen en rheumatiek. Veel hangt af van de nieren. Als deze or ganen verzwakt zijn, kunnen zij het bloed niet rein houden en worden urinezuurvergiften door de bloedsomloop naar de zennwen, spieren, gewrichten en aderen gevoerd. Dan schijnt de oude dag een last het gehoor en gezicht beginnen af te nemen het geheugen te ver minderen, en de rug en leden worden pijnlijk en stijf. Een van de beste dingen, die van Foster’s Rugpijn Nieren Pillen gezegd worden is, dat zij een zegen voor menschen op leeftijd zijn, en juist ouden van dagen zeggen dit zelf. Uit eigen ondervinding bleek hun, dat dit genees middel blijvende baat geeft. Dit speciale niergeneesmiddel helpt bij nier en blaasaandoeningen, rheumatiek, graveel, rugpijn, nierwaterzucht, spit en steen. Foster’s Pillen wekken de nieren op en ver sterken haar, heelen en verzachten de blaas, en houden het lichaam vrij van overtollig urinezuur. Zij werken niet op de ingewanden Dit is een der redenen, waarom zij geschikt zijn voor oud en jong. Eischt de echte Foster’s Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van de handteekening van James Foster op de verpakking. Te Sneek ditmaal echte, beter toegerust dan alle vroegere. B^Melndersmïi of HO- *p Aan hot hnnfrl etaat Hp hppr zln/tröxir R Cnllon, Z6S doOZCD 34.^ i! binnen- en buitenlaudsche bioscoop- en variété theaters, benevens van een drietal filmfabrieken, stelt zich voor ook te Sneek de grootere in ternationale filmwerken te projecteeren, afge wisseld door „first class,” variété- en cabaret nummers tegen normale e» trés-prijzen. Zeer veel nieuws staat voor onze stad reeds op het program. Het is in het Noorden de eerste vestiging dier N.V.zeer zeker zullen meerderen daar volgen. Tot directeur van The Family Bio te Saeek is benoemd onze vroegere stadgenoot, me^ het buitenland o.a lijkt uit het feit, dat de heer J. R. Feenstra, voorheen directeur van de Bio filmfabriek te Arnhem. De „Staatscourant” bevat de statuten van de N.V. Vereenigde bakkerijen, voorheen Schaap en Vrolijk te Sneek. Met ingang van 1 October a.s, is aan den kantoorknecht T. de Wit te Sneek (post kantoor) eervol ontslag verleend. Notaris Boshuger veilde in café Bokma alhier de sate en landen „Tinega” onder Sneek, i» huur bij Joh. T. de Jong, eigenaar de heer R. S. H. Visser te Sneek, groot 72.4 p m. Geveild 1» 15 perceelen. Koopers van perc. 1, 2, 4, 5 e» 6 J. Th. v. d. Laan te Sneek voor f32,914.90; perc. 3 A. en B. v. d. Zee, aannemers te Saeek, voor f5072.80; pere. 7 J. Gorter en J. Th. v. d. Laan te Sneek voor f 15,800.20 perc. 8 H.de Jong te Mantgum voor f 4406.60perc. 9 H. Th. A. Jorritsma te Jellum voor f 6384.70; perc. 10 H. J. Hofmeester te Sneek voor f5557.50; perc. 11 12, 14 en 15 O. Offringa te Hen&aard voor f23.391.80; perc 13 B. W. Wester te Sneek voor f2036.60. Totale op brengst f95,565.10. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 22 Sept. De schrik sloeg J. Kuipers, electricien te Sneek, om het hart, toen in den morgen van 24 Juni zijn werkplaats aan da Oude Koe markt naderde, welke hg 10 minuten te voren in de» besten toestand had verlaten. Alles stond zoo waar in vuur en vlam 1 Een onbezonnen daad van zgn 18 jarigen knecht H. D. was de oorzaak van dat onheil. Een ander knechtje, J. Jongsma, had een sol deerlamp met benzine gevuld, en daarbg zoo veel gemorst, dat het gevaarlijk goedje zich over den houten vloer verspreidde. Dst bracht D. op een „snugger” idee. „Wist is ip mooi brandsje zien dus vroeg hij de» ongeschoolden lampvuller. En de daad bg het woord voegende, stak hij de benzine op den vloer met een lucifer aan. Ineens sloeg de vlam omhoog en deelde zich aan de benzine in de open bus en in de open lamp mee. Toen was er geen keerea rreer aan. Het „mooie brandje” werd ee» schrikaanjageade vuurpoel. En de geheels werkplaats brandde uit. Voor zgn daad (schuldige roekeloosheid) moet nu de jongen boeten. Volgens den po- litie-agent Genis staat hij niet best bekend. De subs.-officier wil niettemin een batrek kelijk geringe straf, nl. 1 maand gevangenis straf, vragen, gelet op de omstandigheid, dat den knaap nog »iet lang geleden een voor- waardelgke straf van 6 maanden opgelegd is Vonnissen. Ia ee» vorige zitting stonden tercht J. 8., 39 jaar, zonder vaste woonplaats, en G. B., 18-jarig arbeider te Oudeschans, wegans diefstal te Eauwerd. Geëischt de eerste 2, de andere 1 maand gevangenisstraf en heden res pectievelijk tot 1 maand en 14 dagen veroor deeld. IJ. 8., 38-jarig arbeider te Gaastmeer, we gens mishandeling aldaar. Geëischt f 3 boete of 3 dage» hechtenis en heden tot 50 cant of 1 dag veroordeeld. L 0. HEERENVEEN, 21 Sept. Op verzoek der gemeente Lemsterland zgn drie visschers, die weigerde» hua gemeente belastingen te betalen, in staat van faillissement verklaard. wasschen, schuren en koken is, die nooit een boek ter hand neemt, hoogstens op Zon dag, jij houdt lezen alleen voor een uitspan ning!” „Dat is een verkeerde conclusie,” ant woordde Johanna bedaard, terwijl ze haar broeder de jas hielp aandoen en hem stok en hoed reikte. „Wanneer zou ik dan een boek lezen, en wat zou er van ons worden, als ik het deed!” Ze had het pas gezegd, of het berouwde tanden 1L1 ^7..,' 1... haar ook reeds. Julius’gelaatstrekken druk-j vreemde moest, zooals Johanna meende, in van zijn zuster, dien hij reeds genomen had, loslatend, sprak hij heftig: „dus dat wil zeg gen, dat ik een dagdief ben en niet genoeg verdien?” „Maar, mijn beste Julius, wat is dat nu voor een dwaasheid,” bracht Johanna ver goelijkend in 't midden. „Kan jij dan in mijn plaats koken en borduren? Begrijp dan eens wat onzin het is je zoo op te winden. Kom, het avondrood begint te vergloeien en de lucht wordt koeler, ’k Heb je ook nog wat bijzonders te vertellen.” Julius volgde gewillig als een kind, toen „Maar mijn lieve kind, wat heeft dat te beduiden? Hoe licht had je kunnen vallen!” sprak Johanna met een licht verwijt in haar stem. „Je hebt ons zeer doen ontstellen.” „Dat wenschte ik juist!” riep het aardige ding lachend en klapte in de handen. „Je wou dat? ’t Is niet aardig, de men- schen met opzet te doen schrikken. „Ik deed het alleen, om kennis met u te maken,” merkte het meisje op. „Ik wilde het zoo gaarne en wist niet, hoe ik anders zou kunnen. Ik wilde zoo gaarne een schrij ver van nabij zien,” voegde ze erbij, terwijl ze snel naar Julius en dan weer naar de punten van haar afgedragen schoenen keek. 't Interesseerde Julius meer en meer. „Waarom kwam je dan niet bij ons, mijn kleine juffrouw? Mag ik naar uw naam vra gen en mag ik weten, of u hier ook in een dezer woningen verblijf houdt?” „Zeker, wij wonen hier boven en mijn naam is Suze Cham neen, ik schaam me, het te zeggen, ’t Is al te dwaas, zoo’n be- spottelijken naam naam te hebben.” Daarbij stampte ze ergerlijk met den voet en trok de lippen smalend op. Broer en zus zagen elkaar verwonderd en vroolijk gestemd aan. „Och kom,” hernam Johanna. „Zijn naam kan men toch niet veranderen. Aldus u heet Suze. „Champagner,” klonk het van de reeds weer lachende lippen en ’t was, alsof men de kurken knallen en het parelende nat in de lucht hoorde vliegen. gld. bij levens- gld. ingeval van over- |EA gld. bij verlies van lange invaliditeit. *vv lijden binnen 30 d. luv één hand, voet of oog „Ja, kom, laat ons gaan!” riep hij plotse ling opgewonden. „Waarom het venster niet eerder geo- pend! Deze heerlijke lucht den toegang te beletten”, zei Johanna met een licht verwijt. „Mijn lieve deugd, als men zoo ingespan nen bezig is, wie denkt daar dan aan,” ant woordde Julius eenigszins heftig. „Je zat toch slechts te lezen.” „Slechts te lezen! Daar hoort men de vrouw weer. Lezen is immers geen inspan- op den vasten grond, ’t Was het zonder- ning! Jij, voor wie arbeiden alleen borduren,1 lingste wezentje, dat men zich voorstellen kon. Ze mocht ongeveer zeventien jaar oud zijn, doch zag er op ’t eerste gezicht als een verkleede knaap uit. Daarbij had ze iets vreemds over zich. Waarin dit eigenlijk be stond, dat viel niet direct te zeggen. Nauw keurig bekeken, was het roncie, van gezond heid stralende gezicht met het vreemd ge vormde neusje en den zwellenden, purper- rooden mond, die tot lachen geschapen scher en daarbij twee rijen hagelwitte 1 liet zien, wel Duitsch. Maar het

Sneeker Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1