iek to, VROOM DREESMANN, In boeien. COUPONS MOLTON Brandenburgh, Boschma Co. - annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL Wk. VALDA Jgr Officieel Orgaan h Gemeente SdsêL 'fflEÜWsYljblMfiEN. RECLAME KOLOM. BUITENLAND. >0 £- 2.15 3.70 2.80 3.15 425 d. ■-'BS' 3.25 nd. Woensdag 28 September 1920 36e Jaargang ■o. 105 BS kerln**»Rank te Schiedam zijn onze Abonné’s verzekerd tegen ongelukken voor SPECIALE AANBIEDING 4 EL 3 EL ieek. 1 it er en TWEEDE HOOFDSTUK. duceeren; geestesarbeid laat zich niet, als je ling van alle middelen beroofd, niettegen- Wordt vervolgd. door K. d. 1. BRUYERE. (Nadruk verboden.) ■Hek .15 .20 .30 .15 .30 SCHAPENPLEIN SNEER. Abonnement: per jaar f 2,50 fr p. post 13Losse Nos. 5 ct Advertentlên 10 ct. p. regel. Inge zonden Mededeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur machines, afdwingen. Johanna wierp Anton een smeekenden blik toe, zoodat deze het thema niet verder volgde. BBM antiseptisch werkend geneesmiddel met een wereldvermaardheid VERMIJDEN EN BESTRIJDEN plotMliage of verouderde Hoest, Verkoudheid, Keelpijn, Keelontsteking:, acute of chronische Bronchitis ontsteking der Slijmvliezen, Griep, infiuenza, Asthma, enz. MAAR MEN LETTE GOED OP SLECHTS j de echte VALDA Pastilles J te gebruiken. Verkrijgbaar hij alle apotheken en irogiilen JBfêsë in Nederland, JsS|’. komt uit zich zelf ook wel. Fransch bloed en daarbij nog Suze Champagner! Kostelijk, kostelijk. Een ro- man-figuur, die men slechts heeft te be schrijven. Daar zal ik mijn studie van maken. Hij kon niet zwijgen over de ontmoeting met het pikante wezentje, tot Johanna be gon: Ik zei je reeds, begon ze, dat ik je nog iets te vertellen had. Een goede tijding. Nu?? vroeg Julius verstrooid. Er kwam heden een barones Rappen- bach bij me in school en liet me vragen, of ik een groot stuk borduurwerk, waar haast met het college van regenten te Leeuwarden; hetgeen mij bereidwillig het volgende op mijne desbetreffende vragen heeft mede gedeeld: In de laatste 25 jaren zijn 14 tot levens lange gevangenisstraf veroordeelden in het gesticht te Leeuwarden ingesloten; van die 14 werd voor 8 de levenslange gevangenis straf door gratie gewijzigd in gevangenis straf van tijdelijken duur. Van de 6 overigen, die alzoo in gevangenschap zijn gestorven, waren de leeftijden bij hun dood: 70, 63, 62, 57, 46 en 21 jaar. Ik reken dat omtrent de 2 laatste gevangenen nog geen gelegenheid is geweest om te overwegen, of zij voor gratie in aanmerking zouden kunnen komen, en heb ook niet nader geïnformeerd hoe oud de 4 eerstgenoemden waren, toen zij werden in gesloten, maar meende op bovenstaande ge gevens te kunnen vaststellen, dat wij in 25 jaar slechts op zijn hoogst 4 levenslang ge vangenen gehad hebben. Voorts informeerde ik welke redenen gel- dend waren voor het verleenen dier gratie en daarvoor werden mij opgegeven: goed ge drag, werkelijk berouw, verzekerde toekomst en redenen van gezondheid. Uit die mede- deelingen concludeerde ik weder, dat een persoon, die, als gevolg van het gruwelijk door hem bedreven feit, en zijn ten tijde van dat feit gebleken slechten aanleg, terecht tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wordt, op den duur, wanneer de herinnering aan zijn daad meer en meer zal vervaagd zijn en zijn inborst is gebleken niet zoo slecht te zijn, als ze bij zijn veroordeeling blijkbaar was, wanneer bovendien zijn toe komst verzekerd is, veel kans heeft om niet in de gevangenis te sterven, zoodat voor hem de levenslange gevangenisstraf is geworden een lange straf van onbepaalden duur. Blijkt daarentegen, dat er aan een ver oordeelde letterlijk niets goeds is derge lijke personen zijn er ook-zoodat zijne invrijheidstelling een gevaar voor de maat schappij zou opleveren, zoo blijft hij terecht levenslang gevangen, en zal hij ten slotte gaan beantwoorden aan het beeld, dat u schildert een afgeleefde, afgestompte, ge- vaarlooze oude man worden. Voor hem zul len kunnen gelden de hiervoor door mij ge noemde overwegingen, waardoor het beter wordt geacht hem rustig te laten blijven in het milieu, waarin hij nu eenmaal gewend is. Rijksgraanverzameling. De minister yan Landbouw maakt bekend, dat in verband met de beëindiging van hun werkzaamheden de regeeringscommissaris, belast met de rijksgraanverzameling in onze provincie, met ingang van 1 October op de meest eervolle wijze en onder dankbetuiging voor zijn belangrijke diensten, van zijn ambt ontheven is, alsmede dat zijn bureau met in gang van vorengenoemden datum zal wor den opgeheven. Een goede vangst. De politie te Kaatsheuvel heeft een goede vangst gedaan. De vorige week vervoegde zich bij verschillende leerfabrikanten iemand, zich noemende van den Maagden burg, ingenieur van den Waterstaat, die verklaarde vrije steenkolen te kunnen leve ren voor f 900 per 15 ton, dus ongeveer f 300 lager dan het Kodibu. Als waarborgsom moest een derde van den prijs tegen kwitan tie gestort worden. Vier firma’s stortten sa men f 1200. Een gezien persoon stelde hij als hoofdagent aan; logeerde in gerenommeerde hotels, maakte autotochten, kocht een fiets, alles natuurlijk zonder te betalen, en liet zich door zijn „vertegenwoordiger” introducee- ren in gegoede kringen. Men merkte bedro gen te zijn, toen men vernam, dat levering Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Smkxk Telefoon No. 150 Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hoii&ndsoh* Aifjcmssne V®i*«e- IfMIfj Snhiadam ziin onze Abonné’s verzekerd tegen ongelukken voor 4VVV la 4. „Champagner? Werkelijk Champagner? Een dolle naaml” riep Julius. Als voor u geschapen.” „Vindt u?” vroeg Suze met een coquetten blik. „Nu, dan bevalt hij mij ook goed. Maar, weet u, eigenlijk is het in ’t geheel geen bij was, zou willen vervaardigen. Ik heb na- naam. Ze hebben mijn grootvader slechts spottend zoo genoemd, omdat hij van Fran- sche afkomst was.” Ha, ha! lachte Julius, nu is het duide lijk? En u heeft zeker wel iets van uw groot vader? Daar lijkt het tenminste wel naar. Nu, juffrouw Suze, we spreken elkaar wel eens meer, zoo maakte Johanna een einde aan het onderhoud, we hebben ons reeds te lang opgehouden. Broer en zus boden hun nieuwe kennis de hand tot afscheid en gingen verder. ’n Lief, klein schepseltje, sprak Julius, toen ze geheel alleen waren. Wie is ze nu eigenlijk? ’t Valt me daar in, dat ik dien dwazen naam van Champagner hier al meer heb hooren noemen, zei Johanna, ’k Geloof wel, dat de waschvrouw op den hof zoo heet; daar zal ’t meisje thuis behooren. Deze verwantschap is nu juist niet zoo bijzonder interessant, meende Julius eenigs- zins ontnuchterd. Maar om ’t even Hans, wij moeten dat lieve, kleine ding uitnoodigen. Zulk een vroolijk schepseltje kunnen we juist in onze melancholische huishouding ge bruiken. Neen, maar zeg, die is niet bloode en daarom zouden veel arbeidsdienstplichtigen in de bosschen en staatsdomeinen aan den arbeid moeten gaan. Het plarf'van het oprichten eener econo mische bank is in dit verband nog niet op gegeven. Deze bank zou voornamelijk ten doel hebben aan de industrieën crediet te verleenen, iets wat de particuliere banken niet meer in de noodige mate doen kunnen. Na de invoering van den arbeidsdienstplicht zou dan het geld, dat thans voor ondersteu ning aan werkloozen wordt gebruikt, bijv, aan economische banken of aan de giro-cen- trale worden toevertrouwd. Het spreekt van zelf, dat de moeilijkheden, bij de invoering van het plan talrijk zijn. 'Zoo zullen natuur lijk slechts diegenen, die daartoe lichamelijk in staat zijn, werk in de mijnen moeten ver richten. Met de geestelijke ontwikkeling van de dienstplichtigen zal ook rekening moeten gehouden worden, terwijl jongelieden, die> reeds een functie vervullen, waar zij werke lijk nuttig en onmisbaar zijn, niet onder toe passing van de dienstplicht zullen vallen. Menschen, die reeds een voor de econo mische ontwikkeling vruchtbaar werk ver richten, zal men natuurlijk niet tot een ande ren arbeid kunnen dwingen. buiten het Kodibu om, onmogelijk was. Na lang zoeken is de ingenieur gearresteerd. Hij had Duitsche en Belgische passen in zijn be zit. In de Langstraat wist hij f 2400 los te maken, uit Tilburg kwam reeds een geval van f200 ter kennisse van de politie. Te Hontenisse heeft hij f295 en een fiets ge stolen. Hij is een Belgisch deserteur, die in zijn vaderland een vonnis van vier maanden achter den rug heeft. Een dorp van schaakspelers. Ströbeck bij Halberstadt is een merk waardig dorp. Het schaakspel is daar de lie velingsbezigheid van jong en oud gedurende de lange winteravonden. Zoowel in den en- geren familiekring als in de verschillende vereenigingen. In de school is het schaak spel een der verplichte leervakken en daar door het schaakbord een noodzakelijk schoolmeubel. Deze plaatselijke bepalingen zijn indertijd als een dorpsvoorrecht nadruk kelijk erkend. De kinderen van de Ströbecker volks school moeten na het Paaschexamen in een schaakwedstrijd uitkomen, waarvoor het ge- meentebestuur zes schaakborden als prijzen j veel ik gewonnen heb”/ zeidehij in ant- uitlooft. i Woord op de vraag van een vriend. „Het De oorsprong van deze kennis van en I moet heel veel zijn. Wilt gij mij komen hel- liefde tot het schaakspel wordt, naar depen met tellen?” Zij begaven zich toen naar overlevering verluidt toegeschreven aan den i het hotel van Normandie en lieten zich hel- eens in Ströbeck gevangen genomen Wen- j pen door den ouden kassier. Met de deuren den-koning Gudelin, die uit dankbaarheid op siot begon de heer Vagliano zijn winst voor de goede behandeling, hem door zijn j uit te pakken op de tafel. Uit eiken zak Ströbecker bewakers aangedaan, hen het i kwamen de saamgepakte bundels van ritse- schaakspel leerde. In ,den tijd van Frederick iende banknoten te voorschijn, uit de zijzak- z- i- i _j... de broekzakken, de borstzakken, de vestzakken. Zijn heele gestalte was er van opgezet. Met het tellen ging een half uur heen. „Een millioen achthonderd duizend francs”, deelde de kassier mede. staande eijn uitstekende voorbereiding, een gewoon werkman moest worden, en zich zonder klachten daarin geschikt had, was deze van jongeling tot man geworden vriend We moeten terugkeeren, zei ze. Het I harer jeugd steeds meer in haar achting ge wordt voor jou te ver, Julius en Anton moet stegen, en had zij de schuld van haar vader onze woning toch ook nog zien. jegens hem steeds dieper gevoeld. Dit alles - Heden niet meer, antwoordde deze. Ik te zamen genomen had haar gevoel gewij- 1 en tot een innige groote liefde doen worden, dien zij als iets heiligs in haar hart hield gesloten. Slechts in oogenblikken van wankelmoe digheid kon zij twijfelen dat haar liefde be antwoord werd. Ze had de zalige zekerheid slechts te vaak in Anton’s trekken gelezen, en toch schrikte ze voor de bekentenis van zijn liefde terug, zij immers beteekende een scheiding, een afscheid voor eeuwig van den geliefde. Haar plicht was het, bij broer Ju lius te blijven: ze had het haar moeder op haar sterfbed beloofd. Maar ook buitendien zou ze zich niet van hem gescheiden hebben. Ze beminde hem met die zorgende liefde, welke ieder vrouwelijk hart voor den hulpe- looze koestert, en dat was Julius sedert zijn kindschheid voor haar geweest, toen zij heng - zelf nog een kind, op haar schoot in slaap wiegde, gekoesterd en verpleegd had. Hem kon zij, met zijn lichaamsgebrek nimmer ver laten; broer en beminde echter stieten elkaar af als twee gelijknamige polen, met hun drieën één huisgezin te vormen, dat was een onmogelijkheid. Zoo bleef alleen onthouding over en Johanna was er al vast toe besloten. Ze was op het antwoord voorbereid, dat ze Anton geven wilde, zoodra hij zijn aanzoek deed. En toch zag ze vol bange vrees de be slissing tegemoet. De rust, welke ze meende na langen strijd verkregen te hebben, was door deze avondwandeling wederom geheel verstoord. TE gld. bij verlies LH van een vinger Johanna bracht een slapeloozen nacht door. De onverwachte ontmoeting met Anton had haar tot in de ziel getroffen. Ze wist reeds lang, dat ze hem beminde met geheel haar hart. Hoeveel aandeel aan deze liefde de dankbaarheid had, wegens Anton’s groot moedig gedrag jegens de familie, wiens va der hem en de zijnen geheel geruïneerd had wie zal dat zeggen? Daarbij hadden zijn open, eerlijk karakter haar ten zeerste aan getrokken; ze had steeds het grootste ver trouwen in hem gehad, en bij haar ongeluk kige omstandigheden dit vertrouwen als een heerlijk gevoel gekoesterd. Toen hij plotse- Zondag j.l. is de Competitie FrieBche Voetbalbond seizoen 1920-1921 geopend. Op het Vrije Speelterrein alhier hebben 2 wedstrijden plaats gehad t.w. ’s Morgens 10 uur: Voorwaarts 2—L.S.C. 2. Na een zeer spannende strijd kreeg L.S.C. even voor het einde uit een strafschop het eenige in deze wedstrgd gemaakte doelpunt en won alzoo met 1—0. ’s Middags 12 uur Sneek I—Voorwaarts I. Ook deze kamp was spannend. De punten werden verdeeld. Eindstand 1—1 goals. L.S.C,—S.V.G, afgelast. Vitesse van Snoek speelde te Workum en verloor met een volledig elftal tegen de club van dien naam met 4—1 goals. OUDEGA (W.) Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Bolsward de heer J. Gras, thans in gelijke betrekking alhier. De Invaliditeitswet. Naar de Tel. meldt, is de voorbereiding van de wijziging van de Invaliditeitswet zoo ver gevorderd, dat dezer dagen het ontwerp tot wijziging is gereed gekomen, het depar tement van arbeid heeft verlaten en om ad vies is gezonden aan verschillende bij deze zaak betrokken colleges. Het ontwerp zal echter geenszins brengen, wat de Kamer, door 10 Sept. 1919 de motie van den heer Duys te aanvaarden, uitdruk kelijk als haar meening heeft uitgesproken. De regeering blijkt wél bereid om den ver- zekeringsplicht van de Invaliditeiswet uit te breiden van de personen, die resp. f 1200 en f2000 per jaar verdienen, tot hen die resp. f 2000 en f 3000 verdienen, maar verder wenscht zij met het oog op de daaruit voor den staat voortvloeiende kosten niet te gaan. Levenslange gevangenisstraf. Een ander rechtsgeleerde komt op tegen de beweringen over deze straf door een rechtsgeleerde van het Weekblad v. h. Recht geuit. Ik heb mij de vraag voorgehouden, zegt hij, of in de praktijk die levenslange gevan genisstraf, door de omstandigheid der gra- tieverleening, wel veel verschilt van een zeer lange gevangenisstraf van onbepaalden duur en mij daartoe in verbinding gesteld De staking der mijnwerkers in Engeland. Deze staking is een week uitgesteld, om de mijnwerkers gelegenheid te geven het door Lloyd George gedane regeeringsvoor- stel in ons vorig nr. opgenomen, te onder zoeken. Het zal nu wel aangenomen worden, waarmede de staking vermeden zal zijn. Arbeidsplicht in Duitschland. Het Duitsche Rijksdepartement voor eco nomische zaken heeft voorgesteld in Duitschland arbeidsplicht in te voeren. Deze dienstplicht zal niet uitsluitend als maatregel tegen de werkloosheid moeten worden beschouwd. Het geldt hier meer een denkbeeld, dat het gevolg is van de tegen woordige economische wantoestanden. De lasten, die de oorlog na zich sleepte, kunnen slechts gedragen worden, indien het econo mische leven zich weer normaal ontwikkelt. Met geld alleen kan men dat niet bereiken. Door belastingen, hoe hoog die ook mogen wezen, kan men de middelen niet opbrengen, die voor Duitschland’s behoeften en voor de uitvoering van het vredesverdrag noodzake lijk zijn. Duitschland heeft echter een middel om te betalen en zich te herstellen: kolen. Dit heeft het rijks kabinet ingezien toen het met algemeene stemmen een besluit tot soci alisatie der kolenmijnen nam. De geweldige hoeveelheden kolen, die daarvoor moeten worden voortgebracht, kunnen niet alleen door tewerkstelling van arbeidsloozen uit de mijnen worden gehaald. Trouwens is het de vraag of de Rijksdag dit zou toelaten, en daarom wil men alle bruikbare jongelieden bijv, van 18 tot 25 jaar, gedurende een be paalden tijd vermoedelijk een jaar lang tot de kolenproductie doen bijdragen. Dit wil niet zeggen, dat zij alleen in de mijnen aan het werk zullen worden gesteld. Zij zullen ook geplaatst kunnen worden bij andere economische ondernemingen die voor het mijnwezen nuttig zijn. Een stijgende pro ductie van kolen eischt o.a. veel hout en PP kop. 8 ct. 5 5 5 >2 jond. 1.00 5 ot. vrienden nog niet in de nieuwe woning op gezocht had. Hij had het bijzonder druk, doch verdiende ook flink geld. Toch had hij er het rechte plezier niet van, als hij de mi sère van zijn minder gelukkige kameraden zag. Ja, hoe kon jij je echter ook met zulke menschen vergelijken, viel Julius schouder ophalend in. ’t Is toch immers heel natuurlijk dat de onwetende, ruwe arbeider, die alleen bepaalde mechanische handgrepen verricht, niet als een beschaafd, intelligent arbeider betaald kan worden. Hij moet tenminste relatief zoo goed betaald worden, antwoordde Anton. Met de mechanische handgrepen, waarvan jij zoo minachtend spreekt, geeft de man zijn lichaamskracht en wat hij daarvoor ontvangt is niet voldoende, om hem als mensch te doen leven. In vredesnaam, riep Julius, houd toch als ’t u blieft je tirades voor je. Je weet, dat die me een gruwel zijn. Er is niets meer nuchter, niets minder poëtisch, dan jullie maagkwestie. Je zult toch niet van me ver langen, dat ik me daarvoor interesseer. En toch zou het een schrijver van den tegenwoordigen tijd niet onwaardig zijn, aan de gewichtigste vragen van thans zijn aandacht te wijden. Mij dunkt, hij vooral heeft de plicht', zich daarmede bezig te hou den, en ze van haar ideale gezichtspunten want die zijn er ook te beschouwen. Ideale gezichtspunten, hoonlachte Ju lius. Anton lette er niet op. Ben je met je nieuw werk al flink wat opgeschoten? vroeg hij na een wijl. Julius antwoordde niet dadelijk. Neen, nog niet ver, klonk het ietwat norsch. Wij kunnen niet bij den meter pro- tuurlijk aangenomen. Natuurlijk. Morgen ben ik bij de barones ontboden. Vraag een goeden prijs; wees niet te j zeer bescheiden, zooals vroeger. Een stap, die op de eenzame straat weer klonk, deed onze vrienden ophooren. Johanna’s hart stond stil; ze had hem di rect herkend en ook Julius scheen op het goede spoor, want hij keek schuin naar zijn zuster om uit haar trekken de bevestiging van een voor hem minder aangename ont moeting te verkrijgen. Goeden avond, kinderen, zei thans een klankvolle mannenstem dicht achter hen. Maak je nog zoo laat den straatweg on veilig? Anton Eberhard, want die was het, stak ieder een hand toe, terwijl hij nader op hen toetrad. ’t Schijnt mij veel meer, dat jij dien on veilig maakt. Jij overvalt tenminste de rus tige wandelaars, sprak Julius. Uit deze woorden, die schertsend zouden klinken, vernam men duidelijk Julius slechte luim. Anton deed, alsof hij het niet voelde en begon, naast Johanna verder stappend, direct mee te deelen, waarom hij zijn oude jld. bij levens- IA A gld, ingeval van over- |EA gld. bij verlies van *7E gld. bij verlies ÏA gld. bij verlies van lange invaliditeit. *"v lijden binnen 30 d. 13" één hand, voet o! oog lv van een daim, vV een wijsvinger. aangedaan, hen het i kwamen de saamgepakte bundels van ritse den Groote kwam ieder jaar een vorstelijk beambte naar Ströbeck om met de boeren een partij schaak te spelen, waarbij de te be talen belastingen den inzet vormden. Daar de beambten elk jaar weer verloren, kwam de koning eens zelf naar Ströbeck. jegens hem steeds dieper gevoeld. Dit alles kom toch binnenkort terug. Maar nu moet ik zjgd toch nog wat van u weten .juffrouw, wat doet u tegenwoordig? Altijd nog even vlijtig? Na Johanna’s antwoord wilde het gesprek niet goed meer vlotten. De avond was ge heel gevallen, slechts aan den westelijken hemel zag men nog eenige citroengele stre pen, waarbij het vlakke landschap bijna zwart afstak. Het kwaken der kikvorschen, op de moerassige weiden was het eenigste, wat de stilte stoorde. Heel in de verte zag men de glimmende lichten der stad. Bij mijn heer Bartels woningcomplex aangekomen, gaf Anton, die zwijgend meegeloopen was, broer en zus de hand en ging naar huis terug. Maar ook hij verloor zijn partij. Het schaak bord, waarop deze partij gespeeld werd, wordt als een bijzonderheid aan de bezoe kers van het dorp getoond. Spelersgeluk. Onlangs ging de heer Vagliano, een Grieksch reeder, die te Deauville vertoeft, wandelen, maar daar hij zich verveelde, liep hij tegen vijf uur 's middags de baccarat- zaal voor heeren binnen en begon te spelen. De hoogste winst in die zaal is een biljet van 1000 fres. en de meeste lieden spelen er met pakjes van 10 zulke biljetten. Van den beginne af aan had de heer Vagliano de meest fantastische veine. Niets mislukte hem; en met bijna automatische zekerheid werden hem telkens weer de pakjes van 10.000 fres. toegeschoven. Hij propte die in zijn zakken tot hij om de woorden te bezigen van een Engelschman, die aanwezig was „er uitzag als een ballon”. Om 8 u. 36 wérd het spel gestaakt en verliet de heer Vagliano het casino, om naar zijn hotel terug te keeren en zich te kleeaen voor zijn diner. „Ik heb er niet de flauwste notie van hoe- I VLA ll\ gtWUlUlVH HVU Z.V1VIV HIJ HI «Hl— l woord op de vraag van een vriend. „Het van het schaakspel wordt, naar de pen met tellen?” Zij begaven zich toen 1 i i. )- i 1*116, NIEUWE SÏÏEEKER COURANT I Valda Pastilles 1 lutaluitend in doozen i 1.per doos, Jag roet den naarn ■■■Minui Mtuz. iimm VOETBAL.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1