SXohpaaiAitsto? In boeien. Samenstelling Raadscommissiën. Behangerij Stoffeerderij. Ingezonden Mededeelingen. NIEUWSTIJDIN6EN. Officieel gedeelte. k 50 ct. i-U DERDE HOOFDSTUK. door K. d. 1. BRUYERE. I Bijvoegsel Nieuwe SneekerCourant No. 2 van Woensdag 6 Oct. ’20. worioxhte. INGEZONDEN. i e dag had de handwerkslieden met vrouw en dentie achter haar rug. Weet je, hoe ’t kan? (Nadruk verboden.) ‘grafisch toestemming verzocht, zijn be-1 cu''er” haar 'anc^ .mogen ste en lachte alles dooreen. Allen waren be zig zich tot een hofstoet van de godin der liefde te vereenigen. Hier trokken de jonge dames nog druk aan haar korte, lustige rok- K. KRACHT, Voorz. afd. II N. V. van Spoor- en Tram personeel Sneek. zijnde 1 jaar gevangenisstraf. Achter de woning van T. de Vries te Workum had diens huisvrouw op een dag in Augustus zeven paar kinderkousen te drogen gehangen. Wijl ze ’s avonds nog niet droog waren, liet zij ze buiten blijven; de nacht zou het overige wel doen, dacht zij. En de nacht deed het overige, of liever A. B., 42-jarig arbeider te Workum, die, naar luid van de dagvaarding, de kousen stilletjes ingepalmd heeft. Hij beweert in een steeg in slaap gevallen te zijn en de kousen bij zijn ontwaken in zijn na bijheid gevonden te hebben. De president her innert hem aan zijn niet eerlijk verleden. Eisch: 6 maanden gevangenisstraf. De raadsman, mr. Koopmans te Leeuwarden, refereert zich aan het oordeel der rechtbank. L. C. ningen, die ze daar hielden, in ’t kort, me vrouw had er eindelijk genoeg van j Burgemeester en Wethouders van Sneek bren gen ter openbare kennis de samenstelling der volgende Raadscommissiën: le. commissie voor strafverordeningen: voor zitter de Burgemeester, leden A. Brouwer, G. L. Dokkum en A. BeekhuisHesselink; 2e. commissie voor de gemeentereiniging: voorzitter F. Blok, leden J. IJtsma, M. A. Kuijt en L. L. Lampe; 3e. commissie voor de openbare werken: voor zitter J. G. W. Kiezebrink, leden F. de Wolf, J. Ijtsma en P. Bos; Vp HUI VI1JC dpcCHCilUll VVV1I v uut vvuui IO 1 het met 20 goals van „H. Z. C.” te Har- slanke taille, ginds weer waren er, die zich druk met schminken bezig hielden. Nog an- kregen ze, doek hel meisje bebleid ik. *ar| uord onon Mn bn de wasch r H lingen. L. S. C. 1 van Sneek won welverdiend met 20 goals van „Workum” te Workum. „Vitesse” van Sneek dat zeer onvolledig was, moest het voor de tweede maal laten zitten tegen het sterke F. C. A. van Bols- ward. Eindstand 70 goals. Voor de 2e klas afd. B wist „Voorwaarts” 11 alhier het tegen haar plaatsgenoote S.V.G. op ’t kantje af te winnen met 43 goals. Stijgende duurte der levensmiddelen. De besturen van het N.V.V. en de S.D.A.P. hebben het volgende adres tot de regeering gericht: „Voortdurend worden de levensmiddelen en andere gebruiksartikelen duurder. Allen, die van een beperkt inkomen moeten leven, komen in eene positie, die steeds onhoud baarder wordt. Alhoewel de loonen veelal zijn gestegen, wordt deze stijging steeds weer teniet gedaan door de verhooging van de kosten der levensbehoeften. Elke publi catie over de kosten van het levensonder houd wijst uit, dat deze nog steeds toenemen. De arbeiders kunnen en mogen in dezen toe stand niet berusten. Zij worden gedwongen tot loonbewegingen, waartegen de werk gevers zich meer en meer op meedoogen- looze wijze, en streng georganiseerd, verzet ten. Door een en ander ontstaat in de gezin nen der groote massa een toenemend tekort. Deze duurte mag niet op fatalistische gron den worden geduld, gelijk nu van de zijde uwer Regeering geschiedt, doch moet o.i. zooveel mogelijk worden bestreden. De politiek door Uwe regeering gevolgd, komt totnogtoe praktisch neer op een zich onttrekken aan elke wezenlijke zorg betref fende de levensmiddelenvoorziening. Door den minister van Landbouw is gedurende zijn bewind niets anders gedaan, dan de be moeiingen der regeering successievelijk te staken. Opheffen en afbreken van wat er be stond, was zijn eenige werkzaamheid. De gevolgen zijn niet uitgebleven. Deze politiek heeft ongetwijfeld het regeeren voor den mi nister vergemakkelijkt, doch het Nederland- sche volk betaalt het gelag. Hoewel duurzaam de duurte alleen te be strijden is door een politiek van positieve maatregelen, die beoogen de kosten van pro ductie en distributie te verminderen en den „Nu, we spreken elkaar nog wel eens weer,” zei ze, vroolijk, eindelijk te kunnen gaan. En de 'vrouw toeknikkend, ijlde ze in huis. Vonnissen. In de zitting van 29 September hebben terecht gestaan: S. K., 19-jarig zwerveling, gedomicilieerd te Bolsward, wegens diefstal te Rauwerd en ver duistering te Leeuwarden. Geëischt l*/2 jaar ge vangenisstraf en wegens diefstal tot 6 maanden veroordeeld, met vrijspraak van de verduistering, door een fout in de dagvaarding. M. H., 36-jarig opperman te Sneek, wegens weerspannigheid te Bolsward. Geëischt 3 maan- van dat land te gaan exploiteeren, maar door en tengevolge van den oorlog is de toestand wel wat veranderd. En nu heeft men zich herinnerd, dat op Spitsbergen goede steenkool te graven is. Een Noorsche maatschappij is al eenige jaren bezig, een Nederlandsche onderneming heeft dezen zomer de eerste proefnemingen gedaan. Die proefexpeditie .thans teruggekeerd, met ach terlating van een achttal mannen, dat op Spits bergen zal overwinteren, heeft goede berichten mee terug gebracht. ’t Staat nu al zoo goed als vast, dat deze Nederlandsche onderneming op Spitsbergen een kolenbedrijf zal vestigen, waar per dag vrij ge makkelijk 2000 ton kolen kan worden verscheept, terwijl het getal afscheepdagen ongeveer 120 per jaar zal kunnen bedragen. De kwaliteit der steenkolen is zeer goed. Men kan dan ook zeggen, aldus schrijft J. K. B. in ’t Hbl., dat dezen zomer op Spitsbergen zijn gelegd de grondslagen voor een groot Ne- derlandsch bedrijf, dat voor de kolenvoorziening van ons land in afzienbaren tijd van belangrijke beteekenis kan worden. En met vast vertrouwen in het resultaat wordt de aangevangen arbeid voortgezet. tusschenhandel zooveel mogelijk uit te scha kelen, hetwelk slechts te bereiken is door socialiseering van belangrijke takken der voortbrenging, meenen onze besturen dat toch maatregelen waren en zijn te treffen, waardoor de prijsstijging van belangrijke levensmiddelen is tegen te gaan. Het brood, het eerste dagelijksche voedsel van de groote massa des volks wordt duur der en duurder, terwijl de minister van Landbouw als onvermijdelijk schijnt te aan vaarden, dat het nog in prijs zal worden verhoogd. Dit kan niet worden toegelaten. Met nadruk eischen wij het een of ander: óf uit de schatkist moet geld worden bijge past in zulk een mate, dat de prijs in geen geval hooger wordt dan hij voor Mei 1920 was, óf uwe regeering moet een politiek volgen, waardoor de van over zee komende granen de inlandsche in prijs drukken, in plaats van opdrijven, zoodat op deze wijze prijsdaling mogelijk wordt. Zijn de vracht prijzen der schepen voor dat laatste een be lemmering, dan grijpe uwe regeering naar groote middelen, waardoor de transatlan tische vaart uit de handen van de kapitalis tische exploitatie komt en in die der ge meenschap worde overgebracht zoodat aan de exhorbitante winsten der reeders, ten koste van de groote massa, een einde wordt gemaakt. De melkprijzen zijn ontzettend hoog en dreigen, met goedvinden alweder van uwen minister van Landbouw enz., dezen winter schandelijk hoog te worden. Dit gaat ten koste van de gezondheid en den groei der volkskinderen en dus van het komende ge slacht, en is noodlottig voor alle zieken en zwakken in de min-gegoede klasse der sa menleving. Daarentegen werden door vele vetweiers nog steeds onevenredig hooge winsten ge maakt. De kaas ligt opgestapeld in de pak huizen; zij wordt vastgehouden in de hoop op nieuwe uitvoeren, terwijl door vroegere overvloedige uitgifte van consenten de uit voer nog steeds doorgaat. Niet alleen is daardoor de kaas duur, doch de boeren ont houden zich bovendien van melkverkoop en laten van de melk liever kaas maken, sabo- teeren alzoo de melkvoorziening. En al deze hooge prijzen veroorzaken weer hooge land- huren en koopprijzen zoodat in dezen nieu wen cirkelgang de grondeigenaren nog steeds rijker worden. Wij vragen met aandrang aan uwe regee ring een zuivelpolitiek, die o.a. met behulp van een verbod van uitvoer zoolang de prij zen niet beduidend lager worden, de alge- meene volksbelangen dient, in stede van die eener bepaalde groep van producenten en grondbezitters. De suiker werd eveneens weer duurder ten behoeve van de kleine groep sterk georga niseerde fabrikanten, zonder dat daarvoor de noodzakelijkheid bestond, gezien de bui tengewoon hooge prijzen die verleden jaar door de beetwortelsuikerfabrikanten aan hare aandeelhouders-leveranciers taald. De turf is weer ergerlijk duur, de maxi- mum-prijzen worden te laat gesteld; de ver- veners weigeren aflevering tegen deze prij zen, terwijl zij de meeste leveranties tegen de hooge prijzen reeds uitvoerden. Uwe Regee ring aarzelt blijkbaar, forsch in te grijpen, door inbezitneming, waardoor de verveners schatten verdienen ten koste van de turf- verbruikers, die, met name in het Noorden des lands, veelal uit arbeiders en kleine bur gers bestaan. Wij wraken ernstig deze poli tiek en dringen op wijziging ten spoedigste aan. Wij noemden hier slechts enkele voorname artikelen. Ook verschillende andere levens- benoodigdheden zijn duur door de winzucht der ondernemers, de vrijheid van handelen en een gebrekkige regeeringspolitiek. Daarom dringen wij er met klem op aan, dat uwe Regeering, hare politiek van werk loosheid en het laat-maar-waaien-stelsel herziet en door een politiek van positieve maatregelen, eene prijsdaling van verschil lende levensbenoodigdheden bewerkstelligt. Hoe de keizer in Nederland kwam. Tot nu toe is steeds de indruk gewekt, alsof de Duitsche keizer zijn vlucht naar Nederland ondernam, zonder dat onze regeering er iets tegen doen kon. Een gansch andere voorstelling wordt echter gegeven in een brochure, getiteld „De laatste dagen van Zijne Majesteit den Keizer en Ko- ning in het Groote Hoofdkwartier”, uitgegeven door den Duitschen „Bond van Nationaal-Gezin- de Soldaten” en geschreven door den eersten luitenant graaf Detlef Moltke, die de vlucht uit Spa tot Amerongen in het gezelschap van den keizer meemaakte. Deze beschrijft, wat er in den nacht van den lOden November 1918 ge beurde, als volgt: Om 5 uur in den morgen zet onze trein (uit Spa) zich langzaam in beweging.Reeds na 10 minuten houden wij stil op het kleine station La Reide. In stikdonkeren nacht verlaat de keizer den trein en stijgt in de vooruitgereden, met ge doofde lichten staande auto. Slechts weinige hee- ren begeleiden hem op den korten weg naar de Hollandsche grens. Wij overigen volgden verder den spoorwegOmstreeks 7 uur ’s morgens staat de trein stil, dwars over de rails is een traliehek getrokken; wij staan voor de Holland sche grens. De M.-G.-wagen wordt afgekoppeld, de vei- ligheidsmanschappen stijgen uit. De leider van den M.-G.-trein, luifenant Von Rauchhaupt, ge dacht met tranen in de oogen zijn koning en neemt afscheid van onsOngeveer 10 uur ’s morgens komt uit Holland de voor ons bestemde locomotief en in weinige minuten bereiken wij de kleine Hollandsche grensstad Eijsden. Wij zien onzen armen keizer op het perron heen en weer wandelen. De Hollandsche regeering was in den nacht van 9 op 10 November door haren konsul in Brussel van het besluit van onzen keizer in ken nis gesteld; ook had de keizer de koningin tele- om als „parti- i betreden. Aan de j grens werd de keizer door den Hollandschen af- Westersingel 2. Tslefoon 118. Oorzaken cn behandollng van <oz«em. Eczeem is dikwijls te wijten aan bloedar moede, lichamelijke of geestelijke inspanning. Ook kan het een gevolg zijn van besmetting, het voortdurend omgaan met natte of droge waren in winkel of werkplaats, of overgevoe ligheid voor buitengewone warmte of kou. De behandeling eischt veel zorg en zinde lijkheid. De lijder dient eenvoudige, voedzame spijzen te gebruiken en vooral zwaar voedsel en alkohol te veimijden. Geregelde stoelgang verstopping verergert de kwaal. Tot beteugeling der ontsteking en om de last van eczeem te doen verdwijnen, bestaat niets beters dan Foster’s Zalf. Deze verdrijft de prikkeling en de geneigdheid om de aan gedane plaatsen te krabben. Foster’s Zalf heeft een antiseptische, ver zachtende en heelende werking, droogt niet te spoedig op, laat zich niet te gemakkelijk afvegen en dringt tot op iedere aangedane plek door. Deze zalf is zeer succesvol bij alle jeukende huidkwalen en heeft tal van hardnekkige en langdurige gevallen genezen. Zij is ook een uitstekend geneesmiddel voor aambeien. Foster’s Zalf (let op den juisten naam) is te Sneek verkrijgbaar bij de firma’s Joh. W. Meijer en B. Meindersma k f 1.75 per doos. 31 6. „Och, juffrouw, wat zou ik met haar aan vangen?” antwoordde deze, de handen sa- I menklappend. „Dat is namelijk zoo geko men. Vooreerst moet u weten, dat Suze het achtste kind van mijn zuster is wij, twee zusters, hebben namelijk twee broers Cham- pagner gehuwd. Nu, de mijne is reeds lang overleden, hij was een best man en heeft altijd goed den kost verdiend, en zoolang hij leefde had ik nooit voor ons onderhoud te zorgen. Maar mijn schoonbroer is een arme wever, daar boven in ’t Harzgebergte, die nauwelijks zelf het lieve leven heeft. En denk u nu eens aan acht kinders! Maar Suze was gelukkig! ’t Was een aantrekkelijke, kleine rakker, ze beviel allen en een dame, die daar boven den zomer doorbracht, hield veel van haar. Toen ze nu vernam, dat heur ouders arm waren en veel kinder^ hadden, nam ze haar tot zich. Maar de dame was van zeer godsdienstige familie, moet u we ten, steeds bidden en zingen en zingen en bidden. Dat was voor Suze heelernaal niets. Twee of driemaal liep ze weg wat heb- II ben we een angst uitgestaan om het meisje. De dame liet‘haar goed opvoeden ja, alles leeren, wat ze leeren moest. Maar in school wilde de rakker niets goed doen te huis verstoorde ze de godsdienstige oefe- en zond balletcorps golfde, huppelde, sprong, schert- Beslagen van 34 en meer koeien. 2 beslagen. le prijs firma Schaap te Deersum. Koekalveren bij tweetallen, geboren tusschen 31 October 1919 en 1 Februari 1920. 3e prijs Moor II en Japke II, van J. A. Tjallema te Wommels. Koekalveren bij tweetallen, geboren tusschen 31 Januari en 1 April 1920. le prijs Adema Sieperda en Grietje’s Adema, van H. R. Jonkman te IJtens; 3e prijs Jantje IV en Pel Jantje, van P. IJ. v. d. Valk te Oosterend en id. Buringa Lil en Veldstra V, van K. IJ. Vel- linga te Scharnegoutum. Staking bij de Post en Telegrafie. Dinsdag is er zooals we reeds in ons vorig nr. meldden, plotseling een staking uitgebroken onder het lager personeel der Post en Telegrafie in de groote steden. De staking omvatte een groot deel van het lager personeel van de Am- sterdamsche en Haagsche hoofdbureaux; in Rot terdam werd lijdelijk verzet gepleegd. Een en ander in verband met de teleurstelling der be ambten over de salarisregeling. Niet alleen het modern en neutraal georganiseerd personeel, maar ook dat van de Katholieke en Chr. organi saties was zeer verbitterd. De staking was echter van korten duur. Woensdagmorgen 5 uur werd het werk hervat, omdat besloten was dat deputaties naar den mi nister zouden vertrekken om een betere regeling Van het 400 man sterke personeel te Haarlem zijn 300 georganiseerd in den Centralen Bond, 12 zijn aangesloten bij de Christelijke organisa tie en 80 bij de R.-K. bond. Bij den telefoondienst wordt eveneens lijdelijk verzet toegepast. Men meldt nader uit Amsterdam betreffende het proclameeren van de staking Woensdagnacht het volgende: In een zeer druk bezochte vergadering in het IJ-paviljoen, belegd door den neutralen bond, den modernen bond, de federatie en den bond van lager personeel der posterijen en telegrafie, en alK0Jtl01 te ve] is met bijna algemeene stemmen besloten, in ha nOcdzakelijk staking te gaan. Het bestuur had eerst medege- deeld, dat de deputatie van personeel niet door den minister ontvangen was. Het adviseerde daarop geen besluit te nemen, alvorens overleg zou zijn gepleegd met de vakcentralen en met personeel in andere steden. In de vergadering heerschte een buitengewoon geprikkelde .stemming en 't bleek weldra, dat de groote meerderheid zich niet bij het ad vies van het bestuur wilde neerleggen. Te on geveer halfeen ging men eindelijk over tot de stemming over het bestuursadvies; het resultaat hiervan was, dat met een zeer groote meerder heid tot onmiddellijke staking besloten werd. Na afloop van de vergadering trok men in een groote stoet over den Voorburgwal naar het In den schouwburg werd de Tannhauser gegeven, ’t Was een uur voor den aanvang der voorstelling. In de garderobe van het deelings-commandant, majoor Van Dijl, ontvan gen. Deze zorgt ook voor de afzetting na aan komst van onzen trein.In den loop van den ochtend melden zich bij den keizer de Duitsche konsul uit Maastricht, baron Grote, die als re- serve-officier bij het 2e garde-regiment aan het front geweest was, zoowel als meerdere Hol landsche officieren en beambten. Majoor Van Dijl moet ons op bevel van zijn regeering het eerewoord afnemen. Ongeveer 11 uur jn den nacht komen per auto uit Maastricht de Duitsche gezant dr. Rosen met den gezantschaps-secretaris dr. Koester, de gouverneur der Hollandsche provincie Lim burg, baron Van Hoevel, alsmede twee heeren der Hollandsche regeering, die ik allen een voor een bij Zijne Majesteit heb te brengen. Wij ver nemen thans, dat de koningin den keizer het aan graaf Bentinck toebehoorende kasteel Ameron gen ter beschikking gesteld heeft. Ons vertrek is op den volgenden ochtend, 9.25 vastgesteld. Stipt zet onze trein zich den 11 den November in beweging. Uit dit geheele relaas van iemand, die tot de naaste omgeving des keizers behoorde en alles meemaakte, blijkt dat de komst van den keizer gansch niet onverwacht was, maar met voorken nis van alle autoriteiten was geregeld. Onze regeering heeft dit steeds ontkend en zal nu moeten komen met bewijzen dat dit relaas uit de duim gezogen is. Hooge schoorsteen. De Boston and Montana Com. Copper and Silver Mining Co. in Montana (Amerika) heeft een schoorsteen laten bouwen van 154 meter hoog. Voor den bouw zijn holle steenen van 11.6 c.M. hoog en 10.2 tot 27 c.M. lengte gebruikt met een totaal gewicht van 13000 ton. Voor de vervaardiging hiervan heeft men in de onmiddellijke nabijheid van het bouwwerk een steenfabriek gebouwd met een capaciteit van 100 ton steen per dag. De schoorsteen is over de geheele hoogte met een zuur- en muurvaste bekleeding voorzien van 10 c.M. dikte. Tusschen deze bekleeding en den buitenwand is voor luchtisolatie 5 c.M. ruim te gelaten. Behalve het grondwerk duurde de bouw 169 arbeidsdagen. Nagemaakt Parijs. Thans lekt het uit dat de Franschen in Octo ber 1918 voordat de wapenstilstand gesloten werd, gereed waren om om Parijs heen een ge heel nagebootst Parijs van hout en zeildoek te bouwen, met het doel de Duitsche vliegers te misleiden. Kolenwinning op Spitsbergen. Spitsbergen is, als bekend, een kolenrijk land. Men behoeft daar zelfs niet in de diepte af te dalen om het zwarte goud te delven, maar vindt het dicht aan de oppervlakte, en in bergforma- ties. Zoodat de exploitatie van die steenkoolbed- dingen zeer gunstig zou zijn, als Spitsbergen zelf maar niet zoo’n poolland was, onherbergzaam, afgelegen, moeilijk te bereiken vaak. In de vóór-oorlogsche tijden dacht men er dan ook niet of zeer weinig aan om den kolenrijkdom Voetbal. Voor de le klas competitie F. V. B. afd. B hébben Zondag j.I. 3 wedstrijden plaats gehad. Op het vrije speelterrein won Voorwaarts I heen, terwijl luide toeroepen en gezegden over en weer klonken. In ’t middelpunt van een der groepen, waarin ’t op 't luidt toeging, stond Suze I Champagner, de nicht van de waschvrouw. j „Nu, Champie, zoo erg zal ’t zeker niet i zijn,” riep een der collega’s. ,,’t Mocht wat!” zei een tweede. „De verovering zal er naar zijn!” nam de derde het woord, „een lamme dichter is al tijd nog wel te krijgen.” „Och, apen!” hoorde men Suze daartus- schen, „wat praat jullie: hij is niet lam. Hij gaat een weinig mank, dat is alles, en als ik met hem alleen ben, en hij me hebben wil, dan verzeker ik je, is hij flink genoeg.” „Ja, ja!” plaagde weer een ander, „omdat jij je graag laat pakken.” Een luid gelach antwoordde haar. Suze wierp zelfbewust het hoofdje in den nek, en draaide op de teenen rond, zoodat J de gazen rokjes als schuim haar heupen omgaven. „Je zult je van avond zelf kunnen overtui gen,” voer zij voort, „hij komt hier achter de coulissen, zoo heeft hij mij beloofd, ’t Is alleen de zuster, die hem tracht wijs te ma ken, dat hij lam is, alleen om hem voor zich zelf te houden. Ze bewaakt hem als een draak. Maar we zijn nog slimmer dan zij. Natuurlijk hebben we een kleine correspon- ze mij. „Vrouw Champagner, breng het meisje toch naar haar ouders terug. Daar is niets mee aan te vangen. Alles, wat ik doen kn„ is 't kostgeld voor haar betalen. Na, wat zou ik doen voer de waschvrouw s}anfce taille, ginds weer waren er, die zich voort. De ouders het meisje weer op den dnjk met schminken bezig hielden. Nog an- hals te schuiven, dat ging niet, het ko. tge c d die d geheel gekleed waren, trip- wat verdienen moest ze. Mij bij de wasch helpen, dat ging niet; stilzitten en naaien' of breien evenmin, ’t Is nu drie jaar geleden, ze was juist veertien. Ik hielp wasschen voor den schouwburg en Suze kwam dikwijls mee om de wasch af te leveren, en was een flink, sierlijk ding. Toen ik zoo mijn nood! eens aan de vrouw van den portier klaagde, zei die: „wel mensch, doe haar bij ’t ballet.” En gelukkig, ik vroeg er voor aan en ze werd aangenomen. Nu verdient ze reeds wat en heeft meteen wat te doen.” Johanna stond vol ongeduld naar ’t eind van ’t verhaal uit te zien. Ze wilde de vrouw niet onderbreken, daarvoor was ze te be leefd; ook interesseerde haar ’t gezonde oor deel, zoowel als ze pleizier vond in haar wijze van vertellen. Maar ze wist, dat Julius naar haar uitzag, of veel meer nog naar zijn koffie, waar hij niet gaarne lang op wachtte. (Bulten verantwoordelljkhetd der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Het antwoord van B. Voulon op mijn ingezon den stukje kan mij nog niet geheel bevredigen. Slechts één ding neemt Voulon terug, nl. de bewering dat het H.B. der N. V. het tot een staking zou hebben aangezet. Alhoewel ik daar nota van neem, kan Voulon zich met de terug neming alléén daarvan niet vrijmaken. Ten eer ste zijn zoo zeer betreurde bedreiging inzake wat gebeuren zal ingeval het tot staking zou komen alsof Voulon de gemachtigde was en nog wel schreef namens de leden van St. Rafaël en de P. C. B., wat ook niet waar is; van het groote misnoegen der meeste leden moet Voulon toch wel kennis genomen hebben. Dit moet hem toch iets zeggen. Dit nu wordt ook in Voulon’s 2e schrijven niet ongedaan gemaakt. Voulon tart mij te bewijzen dat hij in de 10 jaar dat wij elkander kennen geen goed collega van mij is geweest. Deze vraag zal ik aldus beantwoorden, dat ik hem niet anders heb gekend dan als een kameraad waar wel mee viel op te schieten. Maar Voulon daar is deze ontactische daad toch niet mee opgelost? Verder wensch ik dan ook maar niet tegen UlCl 111U tlLH 1L1 11 cl Cl 1 i L l VV CC I J C 11UC l i\ cl 11 i vici^ 1 ld vl Cl C. 1 lel 11 Cl W Cl KbllCUCll lilCL V I U U W CU Ik ben op ’t idee gekomen, ’t is een heerlijke kinderen naar buiten gelokt. Slechts Bartels grap. Tante mag er natuurlijk ook niets van en zijn vrouw, het rondzwerven moede ge- merken.” worden, zaten op de bank voor de poort en „Nu, vooruit dan!” riepen de anderen on- keken vol belangstelling naar de vliegers, geduldig. „Wij wonen nl. in de dakkamer, schuin hem te schrijven. Alleen dit nog. Neem uw dreigement terug (betreffende het feit dat gij alle krachten zult inspannen bij een eventueele staking om de lijn Heerenveen—Harlingen in geregelde exploitatie te houden) dat ook het personeel heeft gevoeld. Dan maakt u het uw collega’s mogelijk de oude band van kameraadschap te hereenigen. Ik zou alsdan voldaan zijn. die de kinderen op de wei tieten opgaan. Johanna had, den Zondag gebruikend om boven hem. Ik laat met gunstigen wind mijn haar ontwerp gereed te maken, verscheiden briefje aan een draadje uitwaaien tot aan j tijdschriften van een bekenden kunsthandel zijn raam, hij bevestigt het zijne er aan, en j gehaald, op ’n tafel uiteengespreid. De tee- de briefwisseling is in orde.” j kening precies naar de aanwijzing der baro- Ze lachte uitgelaten. Vol bewondering za- j nes te maken, zou bespottelijk zijn. Ze wilde gen de anderen haar aan. uit de ornamentiek der renaissance iets sa- Lief was ze, dat moesten allen erkennen. I menstellen, wat het idee van de barones De zwarte, schelmsche oogen schoten hun I meer verwezenlijkte. De dierkoppen zouden stralen onder de lange wimpers weg, tus-slechts als uiteinden van de arabesken die- blonken de prachtige tanden en de kuiltjes 1 in de wangen voltooiden dit aantrekkelijke i beeld. Het dunne nymphengewaad, dat ar- i men en schouders onbedekt liet, toonde wel- i gevulde vormen, kortom, ae heel verschij- ning ademde levenslustige zinnelijkheid. Juist ging de inspeciënt de zaal rond, ieder der balletdanseressen aan een onderzoek onderwerpend, of alles in orde was. Toen i hij bij Suze kwam, vond hij, dat zij zich niet goed geschminkt had, want hij mocht gaar- 1 ne met „die kleine rakker”, zooals hij haar noemde, een praatje maken. Suze praatte eerst wat tegen, maar liet eindelijk als een kat, die geaaid wil zijn, met halfgesloten oogen en gebogen nek de operatie toe. Op dit oogenblik werd er een teeken van het tooneel gegeven, en de heele bende ver dween: Suze volgde lachend met een sierlijk entrestat haar collega’s. Op denzelfden namiddag zat Johanna ijverig teekenend op haar kamer. Op den hof was 't wonderstil. De heerlijke herfst- schen de overmoedige, kersroode lippen nen, in welks midden, uit een bundel akan- thusbladeren, zich de figuur van een engel met een palmtak verheffen zou. De teeke- ning baarde haar groote moeilijkheden en morgen zou ’t ontwerp gereed moeten zijn. Anton was een goed teekenaar, hij zou haar zeker wel kunnen raden en helpen. Zooals ’t herhaaldelijk in ’t leven gaat, was hij, aan wien ze dacht, niet ver. Direct daarop klonk de bel en Anton trad binnen. Weldra zaten ze te zamen over de kunst bladen gebogen. Anton bekeek, wat Johanna gemaakt had en liet zich alles uitleggen. Over ’t idee van de barones spotte hij luide, greep dan het teekenstift, en hij voerde dat met zooveel zekerheid en elegance, dat Jo hanna begreep, dat ’t wel goed zou gaan, ’t Middenstuk aan hem overlatend, begon zij met de hoekstukken, en zoo zaten ze langen tijd, ieder schijnbaar in zijn arbeid verdiept, en slechts nu en dan een enkel woord, dat op hun werk betrekking had, wisselend. Wordt vervolgd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1