I Handschoenen In boeien. Brandenburgh, Boschma Co. RECLAME KOLOM. Pink Pillen NIEUWSTIJDINGEN. - annex SNEEKER COURAKI en WYMBRITSERADEEL OtiiciBsI Orgaan h Gemsente Sneek. Woensdag 20 October 1920 37e Jaargang ■o. 6 I zijn de vijand der bloedarmoede» De Bloedarmoede is Uw vijandin De Tricot: Gekl. Gebreid Wit Wollen Gebr.: rking Etoort él REE.SJAANH1 31. 7E gld. bij verliet EA iv v*n «on duim. vV maan- d EEK Gebr. Böflinger in Nederingelheini te van den nacht, aan haar borduurraam. door K. d. 1. BRUYERE. dat (Nadruk verboden.) 1 8 Dit laatste echter zag Johanna niet gaar- ging ik uit.” intelligent man moet eerst overal zijn oogen HOOFDSTUK IV. Wordt vervolgd. i i gld. bij verlies van een vijsvinger. 95, 130, 145, 180. 85, 125, 145, 230. 195, 230, 260. NIEUWE SNEEKER COURANT Middenstand. Voor de drie hier ter stede bestaande mid denstandsorganisaties sprak Vrijdagavond in het café Hanenburg de beer P. Siebesma, directeur van het Provinciaal bureau voor adviezen ten behoeve van den Middenstand. De zaal was geheel bezet. Spr. die als onderwerp had „Nieuwe tijden en nieuwe eischen voor het bedrijfsleven”, begon met te wijzen op den oorlog, die achter ons ligt en, meer dan een oorlog op de slagvelden nog, een ekonomische oorlog was, waar ook de neu trale landen de werking van hadden gevoeld. Ook hier maakte het ekonomisch leven een ge weldige krisis door, waarbij vooral de midden stand in Jiet gedrang kwam, zoodat velen zijn ondergang voorspelden. Maar actie verwekt re actie en de verschillende middenstandsorganisa ties kwamen ongedeerd ja versterkt uit den oor log te voorschijn. Wil echter de middenstand met zijn tijd mee gaan, dan moet hij zich bij het bedrijfsleven be ter aanpassen. Een der eischen, die de nieuwe tijd stelt, is wel, dat de middenstander gaat boekhouden. De tijden zijn voorbij, dat men bij belasting ambtenaren, bij borgstellingen, bij overdracht van zaken op zijn woord geloofd wordt. Een goed ingerichte boekhouding fs thans de meest waardevolle getuige. Dat het tevens van de hoogste waarde is, dat men door boekhouding een goed inzicht krijgt in hetgeen er omgaat in zijn zaak is duidelijk. Een boekhouding voor de middenstanders moet echter practisch en weinig tijdroovend zijn. Van deze stelling gaat het Provinciaal bureau voor adviezen ten behoeve van den middenstand dan ook uit. Dit bureau werkt op twee wijzen, nl. met het rapporten-stelsel en de mondelinge cursussen. Door het rapportenstelsel worden met behulp van het bureau bij alle middenstanders die zulks wenschen boekhoudingen ingericht, die alle ge baseerd zijn op de eischen en behoeften van het bedrijf in kwestie. Zoo werden over het le sche fabriek Electron te Griesheim aan het bu reau hadden gezonden, gestolen. Zij wilde ze met behulp van haar verloofde en twee andere medeplichtigen naar het buitenland uitvoeren en daar verkoopen, ’t geen aan de Duitsche nijver heid een groote schade zou hebben berokkend. De koffer met de bescheiden kon echter aan het station Frankfort nog in beslag genomen worden en de daders zijn gearresteerd. Intusschen schij nen reeds enkele patenten naar het buitenland geleverd te zijn. Op het kantje af. In Augustus van verleden jaar werd te Gelsen kirchen de vrouw van den kantoorbediende Rött- gen vermoord door een inbreker, die zich na de misdaad verscheidene voorwerpen van waar de toeeigende en ze in een groen valies mede- nam. Als vermoedelijke dader werd kort daarna de smid Malkus, dien eenige getuigen, naar zij beweerden, met het bewuste valies uit het huis hadden zien komen, gevangen genomen. De krijgsraad te Essen veroordeelde den verdachte, die hardnekkig bleef ontkennen, op 24 Oct. ter dood en de commandant-generaal bekrachtigde dit vonnis. De verdediger, die overtuigd was van de on schuld van den veroordeelde, verzocht uitstel van de voltrekking en bewerkte, na vruchteloos het recht van den commandant-generaal tot be krachtiging van het vonnis te hebben betwist, met veel moeite een herziening van het geding. Terwijl de zaak opnieuw in behandeling was, vond de politie, die wegens een ander geval huis zoeking deed bij den handelsreiziger Grabowski te Haspe, het bewuste groene valies en de bij Röttgen gestolen voorwerpen. Het gevolg was, dat het onderzoek in die richting werd voortge zet en Grabowski na lang loochenen bekende de moordenaar te zijn. Grabowski gelijkt sprekend op Malkus en de getuigen moesten erkennen, dat ze zich vergist hadden. Leeuw losgebroken. Tijdens een kermis in de buurt van Bordeaux heeft zich in een wilde beesten-spel een incident voorgedaan, dat wonder boven wonder zonder ongelukken is afgeloopen. Een jonge, pas gedres seerde leeuwin werd voor de eerste maal aan het publiek vertoond. Nadat het dier eenigen tijd onrustig door zijn kooi had heen en weer ge- loopen, scheen plotseling zijn oude natuur weer in hem te herleven. Met enorme kracht wierp het zich tegen het ijzeren afsluithek, waarvan ongelukkigerwijze een der zware staven brak. Nauwelijks had de leeuwin de hierdoor ontstane opening ontwaard, of zij maakte van de gelegen heid gebruik er doorheen te kruipen om zich vervolgens op de doodelijk verschrikte toeschou wers te werpen. Een geweldige paniek ontstond. Overal hoorde men gillen en schreeuwen. Vrou wen en kinderen werden onder den voet geloo- pen. Maar eenige temmers wisten 't beest spoe dig met een lasso te vangen en voerden het naar zijn hok terug. Na eenige angstige oogen- blikken doorleefd te hebben, konden de ontstelde toeschouwers hun plaatsen weer innemen. Een streek. Een zeer onaangename ervaring had een be woner van Akkrum op een nacht door het toe doen van een paar kwajongens. De knapen had den een egel gevangen en wisten niets beters te doen dan ’t dier te werpen door het geopende tuimelraam in de slaapkamer van dien dorps genoot. De man, in den eersten sluimer verzon ken, ontwaakte verschrikt, hij sprong het bed uit en trapte op het dier, dat zijn stekels scherp had uitgespreid. Hij deed klacht bij de politie, die tegen de schuldige knapen proces-verbaal opmaakte. Hoe men in Duitschland erfenissen belast. Van wat er in Duitschland, wanneer iemand sterft, van zijn vermogen overblijft, blijkt uit het volgende staaltje: Eenige maanden geleden overleed een indus trieel en liet zijn drie zoons 20 millioen na. Daar waren verworven, ging er 4.333.000 M. af aan oorlogs- België en Nederland zeer spoedig hervat zullen worden. Maar Engeland heeft in elk geval ver klaard, dat het op geen enkel punt tusschenbeide zou komen. Dat sommige employé’s der amusements kunst niet te klagen hebben over slechte salari- eering bleek onlangs in een onzer provinciale steden. Een bioscoopdirecteur vroeg nl. een vio list. Onder de sollicitanten was er een bereid tegen f 900 per maand de snaren avond aan avond te doen trillen; de man verdiende thans aan een Haagsche cinema f 850 per maand. wordt zoo waar een ander mensch.” „Ik heb je ook wat mee te deelen,” sprak Johanna na een pauze, terwijl ze haar broer het avondmaal gereed maakte. „Iets, dat je aangenaam zult vinden.” „Toe dan maar, zus, haast je dan maar.” „Eet maar eerst, later zal ik ’t je wel ver tellen.” „Zooals je wilt.” Hij sprak weer over de Tannhauser en over de opvoering. Dat hij achter de coulissen geweest was, zei hij niet, ook niet, dat hij in gezelschap van Suze Abonnement: per jast f 2.50 fr« p. post f3.Lome Nos. 5 et. Advertentiën 10 ot. p. regel. Inge zonden Mededeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur Johanna had zich uit zijn armen losge maakt en sprak: „Ja, Anton, ja, dat is het ze uit school gekomen was, dan ook het werk zorgvuldig in en begaf zich er ander maal mee naar het aristocratische huis. Dit maal werd ze door de oude xamenier ont-1' vangen en dadelijk in de kamer van de ba rones gebracht. Deze was leeg, maar in het aangrenzende salon hoorde men luid en le vendig spreken. De kamenier opende eerbie dig de deur en meldde de komst van Jo hanna. „Laat het meisje haar werk uitpakken, Maria,” hoorde ze de barones zeggen. „De dames zullen wel zoo goed willen zijn, het borduurwerk in oogenschouw te nemen.” Johanna spreidde het doek op een ronde tafel uit, die in het midden van het vertrek, onder de gaskroon stond, terwijl de kame nier in alle onderdanigheid de komst der dames verwachtte. Niet lang duurde het of de barones trad met drie andere dames, met wie ze luide een gesprek onderhield, het vertrek binnen. Zon7 der van Johanna notitie te nemen, plaatsten ze zich, deels met pincenez, deels met lorg netten gewapend, rondom de tafel, om het werk te bezichtigen. Johanna wist van haar Fransch, dat ze op school geleerd had, nog wel zooveel om het onderhoud, dat gevoerd werd, in hoofdzaak te kunnen volgen, wijl men volgens gewoon te, langzaam sprak. Alleen één dame, met sterke mannelijke trekken en een klein snor retje op de bovenlip moest een Fransche zijn, want Johanna kon van haar woorden stroom slechts nu en dan een enkele uitdruk king verstaan ,als magnifique, artistique, ex- cessivement bien fait, enz. winstbelasting, verder voor het rijksnoodoffer 11.834.000 M. en 154.622 Mark nalatenschaps- belasting. Elk der zoons kreeg dus 1.229.276 M., doch moest daarvan 231.000 M. betalen aan suc cessierechten, welke, omdat zij reeds eigen ver mogen hadden, nog eens verdubbeld werden, zoodat ten slotte van het geheele vermogen on geveer twee millioen is overgebleven. <O»T GEMENGD Donderdag zou te Schiedam een jongen bijna in het zand zijn verdronken. Eenige jon gens waren aan het voetballen op het opgespo ten terrein aan den Vlaardingerdijk, toen een bal op het nog natte deel geraakte; een jongen üep den bal na, en zakte tot den hals in het nog niet voldoende vast geworden zand. Iemand in de nabijheid hoorde het hulpgeroep en wierp den jongen den ketting van zijn hond toe, waar mede hij verbinding kreeg, en met zeer groote moeite slaagde men er in den jongen uit het zand te trekken, waarin hij anders zeker spoedig geheel zou verdwenen zijn. De gemeente Oostzaan kon er na herhaalde pogingen niet in slagen ’n leening groot f 70.000 geplaatst te krijgen. Het gemeentebestuur heeft het nu geprobeerd met een bedrag van f 20.000 ten behoeve van het gasbedrijf, doch ook dit is mislukt. Op een verzoek om financieele hulp van de regeering werd ook afwijzend beschikt. De straatbelasting te Haarlem zal over 1920 een bedrag van f 134.878.33 opbrengen. De volkenbond en België hebben een ge schil. De volkenbond betaalt wel de kosten van de conferentie van Spa, maar wil niet de 80.000 frank betalen voor sigaren, die tóen door ambte naren en beambten gerookt zijn. 'En België wil die sigaren ook niet betalen. Te Aken is een renteniersbond opgericht met 120 leden. Die zullen toch geen stakings- plannen hebben! De remmer der Ned. spoorwegen J. Sorée, uit Venlo, is, toen hij nabij de St. Anna-viaduct van den goederentrein, waarop hij dienst deed, sprong, door een juist passeerenden personen trein gegrepen en op slag gedood. Hij was ge huwd en vader van zes kinderen. Een vreeselijk ongeluk had plaats op de machinefabriek „Kinderdijk”. De 61-jarige draai er M. van Vliet gleed waarschijnlijk van een bankje vóór zijn draaibank en viel in de ma chine; hij werd bij zijn kleeren gegrepen en eenige malen rondgeslingerd. Na een kwartier was de man een lijk. Donderdagnacht is een te Amsterdam woonachtige Chinees op den Osdorperweg tus- schen Halfweg, Haarlem en Sloten door 3 bij de Amsterdamsche politie zeer ongunstig bekend staande individuen beroofd van eenige duizen den guldens en eenige sieraden, welke hij bij zich had. De Chinees, die tot dusverre gewoond had in het Chineezen-logement in de Binnenban- tammerstraat te Amsterdam, had te kennen ge geven, dat hij een andere kamer wilde betrek ken. Dit was den 3 misdadigers ter oore ge komen, die hem voorspiegelden, dat zij een ka mer voor hem wisten te Halfweg. Zij hebben hem met dit praatje buiten Amsterdam gelokt. De beroofde heeft bij de politie te Amsterdam aangifte gedaan, met het gevolg, dat de schul digen spoedig aangehouden zijn. Zaterdagavond is de 20-jarige C. v. d. K., uit Leiden, op het station van de Hollandsche Spoor, aldaar, uit den trein gesprongen, terwijl deze nog in beweging was. Hij werd door den trein overreden en is in het Academisch Zieken huis overleden. goeden nacht en ging. Buiten stond ze een wijl, de handen stijf op het hart gedrukt. 1 brief ontvangen, dien ze iederen avond, voor ze zich ter ritste legde, lezen ging, ’t Was haar ernstigst oogenblik van den heelen dag, waaraan ze altijd met een soort van wijding dacht. Anton had haar aan haar belofte herinnerd, de zijne te zullen worden, zoodra haar plicht als zuster dat niet meer belette. Geloofde ze niet, dat dit ooit het geval zou worden, toch was het heerlijk, te weten, dat er iemand was, die daarop hoop te, die voor deze hoop leefde. Daar stond het immers door die lieve hand geschreven en reeds alleen de woorden deden haar j goed. Ze werd niet moede dien brief weer en steeds weer te lezen, en zoo met den ver verwijderden vriend ich bezig houdend, vlogen de werkuren om als In een droom. Anton was naar Engeland gegaan. Het borduurwerk naderde zijn voltooiing. Na drie weken van onvermoeide vlijt was het eindelijk* zoover, dat ze het kon afleve ren. Op zekeren dag pakte Johanna, nadat |EA gld. bij verlies van luv één hand, voet ol oog Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVON D8 Uitgevers S»xk Telefoon No. 150. varens voorwaarden overeengekomen met de Holiandaoh* Algemeen* Versa- WjA kerlnge-Bnnk le Bohiedem sijn onze Abonné o verzekerd tegen ongelukken voor VVV Het ontwerp van de teekening was einde lijk, na lang dralen, door de barones goed- het ook. Maar ’t wordt laat, Anton je moet gaan,” besloot ze, zich van haar stoel verheffend. Anton sprong op, streek zich met de hand over de oogen, dan drukte hij ’t lieve meisje nog éénmaal aan zijn hart en snelde heen. Op het hof werd het nu en dan levendig, doordat er enkelen terugkeerden, maar Jo hanna verroerde zich niet. Eerst een straal van de maan, die door ’t venster viel, wekte haar uit haar gepeins. Julius was nog niet terug, maar ze maakte zich over hem niet bezorgd, ze dacht nauwelijks aan hem. Eerst toen ze hem hoorde komen, bepaalden zich haar gedachten weer bij haar broeder. ,,’t Zijn toch niet alleen de mannen, die egoïstisch zijn”, sprak ze, „wij kunnen ’t bij gelegenheid ook zijn”, en snelde hem be schaamd tegemoet. Zeer goed geluimd kwam hij thuis. „Denk eens aan, Hans, ik ben werkelijk in de opera geweest. Ach, zoo’n genot moet men van tijd tot tijd eens smaken. Men Was het dan mogelijk, dat Julius zoo harte loos en ongevoelig was? Neen, neen, slechts blind was hij blind, wat een schrijver niet mag zijn. Hij vermoedde niet, wat haar hart wenschie, niet, wat offer ze hem gebracht had. Als hij er ook maar in 't minst aan ge dacht had, zou hij anders geweest zijn, wel licht het offer niet aangenomen hebben, of haar ten minste vol medegevoel aan zijn hart hebben gedrukt. Maar hij zou het niet weten, hoe het met haar stond. Voor haar bleef het toch immers volkomen gelijk zoo of zoo: zij was door de heiligste plicht aan hem geklonken. Nog lang zat ze, in dergelijke gedachten verdiept, in haar kamer en staarde in den zwijgenden, helderen nacht naar buiten. beste. Ga de wereld in. Een jong, krachtig, was thuis gekomen. 1 „Nu, je groot nieuws,” sprak hij, toen hij den kost geven, voor hij zich hier of daar genoeg had en een sigaar ontstak. „Ik kan voor goed vestigt. Was ik een man, ik deed het me trouwens wel denken. Anton heeft je zijn liefde verklaard in optima forma; de mijn scheen tenminste geladen.” „En? „En jij hebt hem natuurlijk bedankt. Of heb je je laten overrompelen?” Uitvorschend zag hij haar aan. Hoe diep griefde hij Johanna, door de lichtvaardige wijze, waarop hij haar levens geluk behandelde. Nog meer smartte haar de geringschatting, waarmee hij van Anton sprak. Neen, deze beide menschen zouden nimmer samen kunnen leven. Ze had goed gedaan, beiden daarvoor te bewaren, al was het dan ook ten koste van haar eigen geluk. „Ik heb hem afgewezen,” sprak ze zacht. „Nu, daarmee feliciteer ik je, Hans. Je kunt zoowaar wel een andere partij doen. Gelukkig, dan zijn we eindelijk van den las- tigen makker bevrijd.” Hij rekte zich be haaglijk in zijn leunstoel uit. „Ik heb hem om jou afgewezen, Julius”, sprak Johanna met ingehouden tranen. „Mijnentwegen? O, jij guit. Alsof jij ook .3-3 v~> «S. v-1-.'i IE gld. bij verlies *3 van een vinger ryo ,1 .ïïïgr» urmen speetje AAr?Biepn?s» gld. bij levens- gld. ingeval van over langs invaliditeit. *VV lijden binnen 30 d. kwartaal 1920 38, over het 2e 43, over het 3e 33 boekhoudingen ingericht. Gecontroleerd wer den er in dezelfde tijd resp. 55, 95 en 121 boek houdingen. in de tweede plaats geeft het bureau cursussen en wel: a. Cursussen in eenvoudig boekhouden, b. cursussen voor diploma boekhouden, c. id. in handelskennis, d. in handelsrecht, e. in een voudige economie. Cursus b, die gevolgd kan worden door hen, die cursus a met goed gevolg doorloopen heb ben, leidt op voor een door het bureau ingesteld diploma, dat naar men verwacht over niet al te langen tijd officieele sanctie zal verkrijgen en een soort rijksdiploma wordt. Het bureau (verkt met rijkssubsidie, waaraan echter de voorwaarde verbonden is, dat het geen winst mag maken, zoodat de tarieven dus zoo billijk mogelijk zijn. Dit is echter ook de eenige relatie, die het bu reau met het rijk heeft. Spr. waarborgt voor ajre zaken, die hij en zijn assistenten onder oogen krijgen, strikte geheimhouding. Over eenige jaren zal de Rijkssubsidie verval len. Aan de Middenstand dus het Bureau voor dien tijd tot zoo’n groote bloei te brengen, dat het alle steun van Regeeringswege kan ont beren. Na eenige opmerkingen, die door den spr. beantwoord werden, gaven zich 15 der aanwe zigen als lid van het Bureau op. Voetbal. Zondagmiddag hadden alhier op het speelter rein twee wedstrijden plaats voor de le klas- F. V. B. Om 12 uur de plaatselijke ontmoeting L. S. C.Vitesse, die door L. S. C., welke club haar gelederen weer versterkt heeft met een paar goede krachten, werd gewonnen niet 50 goals. Om 2 uur wachtte ons een spannende match nl. SneekF. C. A. Beide elftallen speelden een zeer mooie partij. Sneek bleef ook deze keer weer meester van ’t veld en won met 20 goals. De Bolswarders hadden wel een tegen- punt verdiend. Verdere uitslagen zijn: WorkumVoorwaarts 20. H. Z. C. II—S. V. G. 2—0. F. C. A. II—L. S. C. II 1—2. POPPINGAWIER, 16 Oct. Heden hield het Reciteer-gezelschap „Vooruit” hare jaarvergade ring. De kas sloot met een tekort van f 26. Be sloten werd de contributie te verhoogen tot f 2.50. Als bestuurslid werd gekozen de heer T. de Leeuw en herkozen de heer IJ. Buiteveld. De heer J. de Leeuw, sedert de oprichting 1902, voorzitter der vereeniging, doch die thans we gens vertrek paar Sneek bedankte, werd met algenieene stemmen benoemd tot eere-voorzitter. HEERENVEEN, 15 Oct. Een vrouwtje onder nam dezer dagen den zwaren gang naar het Rijksbelastingkantoor. Ze wilde den koning ge ven wat des konings is en telde een bedrag van f 121 uit. Verrast zag ze op, toen men haar be duidde, dat ze slechts f 1.21 verschuldigd was. Zij had de punt over het hoofd gezien. In belastingzaken gaat de „verrassing” ge woonlijk den anderen kant uit. L. N. Een liefdesdrama. Te Marssum nabij Leeuwarden zijn uit het water opgehaald de lijken van een 19-jarig jon geling en een 16-jarig meisje. Ze waren met een sjaal aan elkaar gevonden; de oorzaak moet waarschijnlijk gezocht worden in het feit, dat tegen hun liefdesbetrekking bezwaar gemaakt werd. Het waren jongelui uit Leeuwarden. Nederland en België. De correspondent der N. Rt. Ct. te Brussel meldt: In verband met de reis van Delacroix naar Londen zegt men, dat de Nederlandsch-Belgi- sche kwesties ook uitvoerig ter sprake geko men zijn tusschen Delacroix en Lloyd George, onder meer ook de Wielingen-kwestie. De En- gelsche premier zou er van afgezien hebben deel te nemen aan eenigen stap bij Nederland. Men verzekert, dat de besprekingen tusschen Om twee beren. De gemeente Maastricht had van Hagenbeek twee beren gekocht. De gemeente weigert nu te betalen en is daarom door den leverancier op 28 October As. voor de rechtbank gedaagd. De weigering is gegrond op het feit, dat de gele verde beesten twee mannetjes zijn, terwijl de gemeente een wijfje en een mannetje zou ge kocht hebben. Twee vertegenwoordigers der ge meente waren bij Hagenbeek de beesten gaan bezichtigen en hebben er toen twee uitgezocht, die nu niet een paar blijken te zijn. De koopsom der beide beren die negen den oud waren, bedroeg f 1350. Een royaal ambtenaar. In de raadsvergadering van Loosduinen werd een schrijven behandeld van den heer L. J. Ste- dehouder, administrateur van het levensmidde- lenbedrijf, waarbij deze aanbiedt om aan de ge meente een som van f 130.000 te schenken, zijn de het nadeelig saldo, dat het levensmiddelen- bedrijf in de jaren ’18, ’19 en ’20 heeft opgele verd. De heer Stedehouder erkent in zijn schrij ven aan den raad, dat hij zijn werkzaamheden niet altijd goed heeft kunnen doen. Sommige leden van den raad waren van oor deel, dat, wijl een Raadscommissie de boeken in orde heeft bevonden, het wel onmogelijk zal blijken fraude te bewijzen en wilden de schen king aanvaarden. Andere leden meenden, dat er voor den heer Stedehouder, wanneer deze volgens plicht en ge weten heeft gehandeld, geen enkele reden kan bestaan een dergelijke schenking te doen. De raad besloot het aanbod van den adminis trateur van het levenstjiiddelenbedrijf niet te ac- eepteeren. Loodvergiftiging van koeien. Toen de veëmelker J. v. d. Weide te Schen kenschans onder Huizuni Donderdag in zijn land kwam, lagen drie van zijn melkkoeien dood en waren meerdere ongesteld! Zaterdagochtend was weer een der dieren gestorven. De veearts constateerde loodvergiftiging. In dit land liggen pas met roode menie ge verfde doch nog niet opgestelde palen van het provinciaal electriciteitsbedrijf. Men vermoedt, dat de dieren aan deze palen hebben gelikt. De cadavers zijn onder politietoezicht begraven. Onder Wirdum is onder dezelfde omstandighe den een koe van M. Bosnia gestorven. L. C. Nieuwe oudheden. Dat ook in Onze dagen de kunst der oudheden fabrikanten nog bloeit, onthult S. Kalff in „Ne derlands Fabrikaat”. En hij vertelt er de volgen de vermakelijke en leerrijke historie bij: Een bekende antiquiteitenhandelaar te Amster dam, die doorging voor een expert, had een an tieken zilveren bouilloir gekocht en stelde toen aan een zilversmid de vraag, of hij kans zag om een tweeden bouilloir te maken, volkomen gelijk aan den eerste. Tegelijk maakte hij hem attent op de hooge eischen, aan welke de repro ductie zou moeten voldoen, en de moeilijkheid van een nauwkeurige navolging der bijzonder^ heden van het origineel. Zou hij tot die voor waarden in staat zijn? „Ik denk het wel,” ant woordde de zilversmid en lachte witjes, „want het stuk daar heb ik zelf ook gemaakt.” Dit was den antiqtrair te veel en hij stoof op. Zou hij denken dat een man van zijne kennis en er varing zich met nieuw-oud had laten bedotten? Doch de ander toonde hem enkel het miniem- kleine meesterteeken, dat elke zilversmid op zijn werk brengt, en de in 't vak vergrijsde expert moest zich gewonnen geven. Patenfendieven. Een 24-jarige secretaresse van het patentbu reau te Frankfort heeft een groot aantal docu menten, teekeningen en berekeningen, die door de chemische fabriek Rhenana te Mannheim, de van dit vermogen 5 millioen in 1914/15 Gebr. Böflinger in Nederingelheini en de chemi- --- niet je trots bezat. Wij zijn wel zeer demo- gekeurd en Johanna zat nu, buiten de uren, cratisch, ja, ja, dat is waar, maar ik heb i waarop ze aan het instituut les moest geven, toch liever een afstammeling van een graafden ganschen dag, ja soms zelfs een gedeel- dan een kleermakerszoon.” te Van den nacht, aan haar borduurraam. „Daarin vergis je je zeer. Ik ken geen gra-Om Julius kon ze zich slechts in zooverre venzoon, maar dezen kleermakerszoon stel bekommeren, dat ze haar huishoudelijke ik boven den besten en jij hebt ook reden, plichten waarnam. Hij had er zich aan ge- om het te doen.’ I wend alleen uit te gaan; soms haalde hem ”.4 ^el ze^r’ laten ge- ook een bekende voor een wandeling af, of eindelijk tot een verklaring gekomen is. Ik I maar dezen kleermakerszoon stel bekommeren, ze haar huishoudelijke j VV 110.111. 1 1 IJ 11(111 LI 2.1V11 OOll wend alleen uit te gaan; soms haalde hem bieden. Ik mag hem niet en ben blij, dat het begeleidde Suze Champagner hem. eindelijk tot een verklaring gekomen is. Ik I Dit laatste echter zag Johanna niet gaar- vermoedde het zoowat, zie je, en daarom ne. Er heerschte tusschen die beiden een ka- ging ik uit. meraadschappelijke toon, die Johanna niet Johhanna kon zich niet langer goed hou- recht bevallen wilde. Maar terwille van die den. Zij nam de tafel af, wenschte haar broer goede waschvrouw duldde ze de komst van het meisje ten harent. Van Anton had ze een tangen afscheids-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1