reclame kolom. In boeien. I BINNENBETIMMERINGEN. 200 fa. Johs. TROMP, Sneek Ingezonden Mededeelingen- - annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL MEUBELFABRIEK NEDERLAND NIEUWSTIJDINGEN. Liefhebbers SNELWEGERS UTRECHT. Ollicitil Orgain ta Genninli Sneek. I I Zaterdag 23 October 1920 37e Jaargang k 50 et.' J. a. HUIZING*, Groningen. Ziet de Etalages. voor zeuhie ercfeWfeeWA. (JveroL -oerfer y^booj* O» 7 |CA gld. bij verlies van 7C gld. bij verlies EA luv één hand, voet of oog I v van een duim, vv fc«rin**“Baink te Schiedam zijn onze Abonné’s verzekerd tegen ongelukken voor Regneri e. a. Uit door K. d. 1. BRUYERE. (Nadruk verboden.) nauwelijks genoeg om 4 mijn aderen gegoten. Duizend bloed in Anjum. Amsterdam. Terkaple. Groningen. Smilde. Akkrum. schen menschelijk te behandelen.” Buiten zich zelf snelde ze heen. Hoe ze naar huis gekomen was, wist ze gld. bij verlies van een wijsvinger. Rotterdam, ld. Hilversum. Nes, Ameland. Amsterdam. NIEUWE 5NEEKER COURANT Wester sing el 2. Telefoon 118. twintig thaler! Met een mark springt men zoo lichtvaardig om, zestig, zeventig mark is heden ten dage zooveel als niets. Maar twintig thaler, dat klinkt heel anders!” Johanna meende te droomen en vond niet dadelijk een antwoord. „Mevrouw,” sprak ze daarop bescheiden, „hoe men ,’t geld ook noemen mag, de waar- blijft dezelfde. Ik weet, dat er drie mark op een thaler gaan, doch ook, dat één thaler niet verder reikt dan drie mark. Buiten de teekening heb ik er nog twintig dagen aan gewerkt van vroeg tot laat; dat wordt dus drie mark daags er van te leven.” „O, dan stelt u hooge eischen. Een meisje kan zeer goed van de helft leven en menig een heeft nog veel minder. Verkwisten be hoeft niemand. Kort en goed, ik betaal geen zestig mark; zeg veertig, en de zaak is in orde.” Johanna was buiten zich zelf van boos heid over zoo’n onbeschaamdheid. De keel werd haar als dichtgesnoerd, ze kon geen woord uitbrengen. „Dat zal ik niet doen,” klonk het eindelijk. „Ik ben geen bedriegster. Laat u het werk door een paar onpartijdige menschen beoor- deelen en waardeeren. Tot die over mijn eisch oordeelen, kom ik niet terug. Maar laat ik u nog iets zeggen, mevrouw,” sprak ze en wendde zich naar de deur: „voor u vereeni- gingen tot bescherming van dieren opricht, Postkantoor Sneek. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terug ont- vangen in de le helft der maand October 1920. Brieven (binnenland). T. Botma, American Dutch Tobacco P. de Haan, F. Leemburg, W. Wijnand, J. Bulthuis, Briefkaarten (binnenland). E. Leemburg, ld. R. Meijer, J. Rondel, C. Zwagman, Zonder adres. een verlegen houding midden in de kamer stond, en er een zekere wanorde heerschte. Heen en weer loopend, gaf ze haar ver ontwaardiging lucht: zij moest zich uiten. Toen zij een venster voorbij kwam, bemerk te zij, dat die, ontdaan van het snoer, tegen de gewoonte, geheel naar beneden hingen. Werktuigelijk pakte ze de eene helft op, om die weer op te hangen, maar direct liet ze haar met een lichten kreet weer vallen en riep: „o, hemel, daar staat iemand.” Snel sprong deze te voorschijn. „Ha, ha, ha, ik ben het maar!” lachte Suze Champagner, terwijl Julius zijn zuster ondersteunde en vergoelijkend opmerkte: „och, wordt je daarvan zoo verschrikt, ja, ’t was een wel wat domme grap.” Stijf keek Johanna van de een op den ander. „Dat was geen scherts, ’t was om me beet De actie van het spoorwegpersoneel. Door de Internationale Transportarbeiders- Federatie is tegen 29 November en volgende da gen een congres voor de vakgroep spoorweg personeel belegd te Londen. Door de Nederland- sche Vereeniging van spoor- en tramwegperso neel is verzocht de volgende punten aan de agenda toe te voegen: Internationalisatie van het spoorwegbedrijf, gemeenschappelijke leiding van dit bedrijf door vertegenwoordigers van overheid, personeel en publiek, streven reeds nu naar uniformiteit in de arbeidsvoorwaarden van het spoorwegpersoneel; idem in zake toepassing van veiligheidsmaatregelen, automatische kop peling en andere. Als afgevaardigden zijn door de Nederland- sche Vereeniging aangewezen haar hoofdbe- stuursleden, de heeren R. Moltmaker, N. Nathans en W. van Delft. Lichting 1921. Bij K. B. is bepaald, dat de lichting der militie van het jaar 1921 25.000 man bedraagt, waarvan 600 voor de zeemilitie worden bestemd. Hiervan moet elke provincie het volgende aan deel dragen: Noord-Brabant 2533, Gelderland 2703, Zuid-Holland 5815, Noord-Holland 4893, Zeeland 932, Utrecht 1333, Friesland 1383, Over- ijsel 1739, Groningen 1256, Drente 896, Lim burg 1517. Een leening van 15 millioen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft Dins dag in een spoedvergadering besloten tot het uitschrijven van een leening, groot 15 millioen, rentende 7 pCt. De communisten stemden tegen. Roebelmillionnairs. Een telegram uit Parijs heeft eenige dagen geleden gemeld, aldus de N. Rt. Ct„ dat de douane-ambtenaren aan het Lyon-station te Pa rijs er in geslaagd waren twee Russen te be trappen, die uit Moskou kwamen en in hun kof fers 72 millioen roebels voor bolsjewieksche pro paganda en een aantal bolsjewieksche vlug schriften hadden. Deze gevaarlijke individuen waren onmiddellijk in hechtenis genomen. Dat leek heel prachtig sensationeel schrik wekkend en het Parijsch publiek gevoelde zich zeker al aan een groot gevaar ontsnapt. De wer kelijkheid is intusschen reeds minder dramatisch gebleken en de beide lieden zijn ook reeds weder op vrije voeten gesteld. Ten eerste kwamen ze niet uit Moskou, maar uit Konstantinopel. Ten tweede hadden ze heelemaal geen bolsjewiek sche vlugschriften bij zich. Ten derde zijn de 72.104.850 robels, die zij bij zich hadden en die volgens een der Parijsche bladen Wran- gel-roebels waren door de douane met de waarde van de koffers mee, op 2300 frank ge schat! De beide roebelmillionnairs Levi Feiner en Samuel Poulsky geheeten, hadden blijkbaar met dit papier willen komen meedoen aan de roebel- speculatie, die op het oogenblik te Parijs op zoo groote schaal gedreven wordt. Ze werden ook van den trein gehaald door een zekeren Rosenberg, een bankiertje, dat aan die specula ties doet. De voornaamste „bankiers” bij de roebel- speculatie zijn, volgens een Parijsch blad, de „chasseurs” van de restaurants. Er zijn er bij, die uitstekend de kunst verstaan om iemand voor een prikje een honderd duizend, of zoo mogelijk een mihoen, roebels aan te wrijven, Kerensky-, Wrangel- of andere roebels, onder het motto: „Je kunt nooit weten, wat ze op een goeden dag nog waard zullen blijken”, terwijl ze ook een goeden kijk hebben op de klanten om uit te vinden, wie er bezwijken zal voor de verlei ding zich millionnair te kunnen noemen of ge voelen, al is het dan maar roebel-millionnair. Een Russische luchtvloot. Stockholm wordt aan de „Frankfurter Zeitung” gemeld: De Sovjet-regeering bereidt zich voor op den spoedigen bouw van een sterke luchtvloot. De Abonnement: per jaar f 2.50 fr. p. pont f3.Losse Noe. 5 ot. Advertentlën 10 ot. p. regel. Inge zonden Mededeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur van eene versnapering, zoowel DAMES als HEEREN, kunnen bij ons hunne keuze bepalen uit eene groote sorteering Aanbevelend, PS. Zondags is de Zaak ge sloten. doel heb, waarvoor ik werk en leef.” Johanna had gedurende zijn rede meer malen den mond geopend, maar geen woord geuit. De keel was haar als toegesnoerd, haar slapen klopten en een koude rilling doorstroomde haar leden. Met moeite richtte ze zich op, en toen Ju lius? nog wat wilde zeggen, wenkte ze hem met de hand, dat hij zwijgen zou en ging naar haar eigen verblijf. Ze zou de kamer van haar broer niet zoo spoedig weer betreden. In dien nacht werd ze ziek. Een hevige koorts tastte haar aan en dwong haar, weken lang het bed te hou den. Eerst tegen het einde ervan zag zij de gestalten van vrouw Bartels en de wasch- vrouw, als in een droom, zich in haar om geving bewegen. Toen ze, geheel bij zinnen, eindelijk ontwaakte, zat de laatste aan haar bed. ’t Was nacht en zij bevond zich niet in haar eigen kamer. Vrouw Bartels had haar in henr eigen kamer gebracht, die rus tiger was dan die van Johanna. Johanna was, toen ze hiervan hoorde, tot tranens toe geroerd. Alles, wat voor haar ziekte had plaats gevonden, de beleediging van de barones, de lichtvaardige verloving van Julius en zijn beschimping van haar ka rakter, dit alles kwam haar op eenmaal weer te binnen.Ja, het goede, oude gelaat der waschvrouw boezemde haar een oogen blik weerzin in, maar toen deze haar nu mededeelde, hoe zij iederen nacht bij haar gewaakt en zich slechts bij dag, als ze haar eigen werk moest doen door vrouw Bartels liet aflossen, hoe ze voor Julius gezorgd, zijn woning zindelijk gehouden en zijn huishou ding bestuurd had, toen drukte Johanna haar bleeke hand in die der brave vrouw. Werdt vervolgd. zijde gewend, aan Johanna. Deze presenteerde ze. Dogen en mond half gesloten, bestudeerde de barones die met groote opmerkzaamheid. Plotseling liet ze de hand, waarin ze het papier had, zwaar op de tafel vallen en keek Johanna met groote oogen aan. „U schijnt te droomen, juffrouw Starbeck,” sprak ze. „Zestig mark, en dat voor dit (W. C. OLLAND.) Voor ieder die weegt tot ruim 25 K.G. leveren wij een specialen Snelweger, nauw keurig op 1 gram, desverlangd 0,5 gr. met elk gewenschte weegplaat tot 34 X 34 cM. Prospectus gratis bij den Hoofdagent A. HEYNES, Jacob Marisstr. AMSTERDAM. 9. Ze kon er niet aan twijfelen, dat die uit drukkingen haar werk betroffen en ook uit de gelaatsuitdrukking der anderen sprak groote tevredenheid. Slechts de barones I scheen er niet bijzonder mee ingenomen. In i enkele dingen had, volgens haar meening, nog meer uitdrukking moeten liggen. Einde- üjk nam de Fransche dame afscheid en ook de anderen volgden haar voorbeeld. Johanna bleef met de barones alleen. „Nu, juffrouw Starbeck,” sprak deze. „U heeft er wel veel tijd aan besteed, maar ’t is ook, over ’t geheel genomen, goed uitge vallen. Enkele dingen echter had ik wel an ders gewenscht. Mademoiselle de Loney gaf me hierin gelijk en zij heeft smaak als niet één.” Johanna kon niet nalaten te zeggen, dat ze er wel zooveel van verstaan had, dat die dame toch het werk had geroemd. De barones antwoordde niets. „Nu en uw rekening?” vroeg ze half Ier Drie verloren jaren die niet meer terugkomen. Uit Utrecht hebben wij den onderstaanden brief ontvangen van Mejuffr. S. Peters geb. Mo lenkamp, wonende Javastraat 39. „Ik verklaar, schrijft zij, dat ik gedurende drie jaren een slechte gezondheid had. fk was zwak, ik was bleek, ik had dikwijls hartkloppingen, hoofdpijnen en pijnen in de schouders, de borst en den rug. Gedurende dat lange tijdperk van lijden heb ik allerlei middelen gebruikt, zon der dat ik meer dan een tijdelijke verbetering heb kunnen waarnemen. Ik had dan ook eindelijk allen moed verloren. Maar gelukkig ben ik toen de Pink Pillen gaan gebruiken. Dadelijk heb ik eenige verbetering kunnen waarnemen, maar daar ik de vorige malen geen succes had gehad, vroeg ik mij af of het deze maal beter zou gaan. Ik heb dus de behandeling voortgezet en het is werkelijk al beter en beter gegaan, zoodat ik mij nu geheel en al gezond gevoel.” Gelukkig weer betere dagen te beleven, voegt Mejuffr. Peters er aan toe: „Ik beveel de Pink Pillen aan allen aan die in zoo slechten staat verkeeren als waarin ik was.” Met dit voorbeeld voor oogen, zeggen wij u: Indien gij lijdt, zelfs gedurende drie jaren, ja zelfs nog langeren tijd, wanhoop dan toch nog niet. Het ontbreekt u misschien aan bloed, en de Pink Pillen geven bloed met iedere pil. Zij zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagkwalen, scheele hoofdpijnen, zenuwpijnen, verschietende pijnen, zenuwuitputting, neurasthenie. De Pink Pillen worden verkocht a f 1.75 de doos en f9 de zes doozen aan het Hoofddepot: Nassaukade 314 te Amsterdam en bij alle goede apothekers en drogisten. vliegtuigfabrieken krijgen de voorkeur bij de toewijzing van grondstoffen en arbeidskrachten. Ierland. Twee zoons van een lerschen landbouwer te Bansha, graafschap Tipperary, zijn Maandag avond doodgeschoten op het erf van hun vader. Beiden waren Sinn Feiners. Hun zuster zeide, dat een troep van acht man in militair uniform omstreeks middernacht aan de deur kwam klop pen, de broeders naar het erf bracht en ze daar doodschoot. Daarna drong de troep het huis binnen en loste schoten in de slaapkamers, waaraan de familie ternauwernood ontkwam. De inwoners van Drogheda werden ’s nachts gewekt door salvo’s geweervuur, die afgegeven werden door hulppolitie, die in militaire vracht wagens aankwamen. Door verdwaalde kogels werden ruiten gebroken en een man gewond. De indringers deden aanvallen en namen acht man gevangen. Een troep hulppolitie heeft een aanval gedaan op Ballygar. Hij riep een burger aan de deur en schoot hem dood. Sir Hamer Greenwood heeft in het Lagerhuis bij het beantwoorden van een vraag, gezegd, dat er tot 1 October in Ierland 100 politie-man- nen en 18 militairen gedood zijn, en 160 politie mannen en 66 militairen gewond. Hij kon zich niet uitlaten over de stappen, die de regeering dacht te nemen, om het hoofd te bieden aan den veldtocht van moorden en vergrijpen, maar kon het Huis verzekeren, dat de middelen, die der re geering ten dienste stonden om de dienaren der kroon te beschermen, gedurig beter werden. De papiernood in Rusland. Met het oog op den stijgenden papiernood zal vanaf 15 Oct. in Rusland de particuliere abonne menten en losse verkoop van de bladen ophou den. De kranten worden nog slechts aan open bare instellingen geleverd. Voor de vervaardiging van papieren geld wor den dagelijks 800 poed papier gebruikt. De Sovjet-regeering heeft maatregelen genomen tot aankoop van papier van de eerste kwaliteit in het buitenland. Bovendien overweegt men de oprichting van een groote staatspapierfabriek. Het sneeuwt in België. De eerste sneeuw is in België bij Spa ge vallen. zijde en Julius fluisterde Suze in, dat het beter was, vooreerst maar heen te gaan. Toen Suze vertrokken was, boog hij zich over Johanna en sprak: „is het wat beter?” Johanna zag hem angstig aan en greep naar zijn hand. „Is ’t werkelijk waar?” vroeg ze. „Ja, werkelijk waar. Ik wist wel, dat ik bij jou tegenwerking zou ondervinden en draal de daarom, het je te zeggen. Ik geef toe, ’t is een mésalliance. Een meisje van het bal let, een dochter van arme lui maar ik dacht niet, dat jij je daar zoo aan zou erge ren. Jij hebt immers de gelijkheidstheorieën van Anton meermalen verdedigd.” „Ach, neen, neen, dat is het niet,” schudde Johanna treurig het hoofd. „Nu, wat dan anders?” vroeg Julius leven dig. „Is het zoo ongehoord en dwaas, dat ,,„ul ..«o &w.i OV..X..XU, ,„v mvx-x ik ook eenmaal gelukkig tracht te zijn? Ja, te nemen. Ik mocht niet weten, dat juf- jij met je koel hart, jij, die altijd alleen je frouw Champagner hier was. En ik moet verstand laat spreken, je hebt natuurlijk dan bij dezen ook opmerken, dat ik het on-moeite om te begrijpen, dat me het leven, gepast vind, dat ze hier zoo herhaaldelijk dat ik thans Tijd, niet bevredigt. Omdat jij in deze kamer komt.” „Nu, lieve Hans, dan zal ik je nu maar uit den droom helpen,” nam Julius ’t woord. „Suze is mijn bruid.” Daarbij omvatte hij het naast hem staande meisje met beide armen en drukte haar aan zijn hart. JE gld. bij verlies Au van een vinger je tevreden en gelukkig gevoelt, moet ik het dan daarom ook zijn? En wat verlies je er door? Je kunt je net als voorheen vrij be wegen, gaan en komen waarheen en wan neer je wilt. En meer begeer je blijkbaar niet. Ik geloof niet, dat je pols ooit nog maar één oogenblik sneller dan gewoonlijk ge- Johanna zag haar broeder mét wijd geo- klopt heeft. Ik daarentegen ben door mijn s<„Sv.. e... i, pende oogen aan, daarna sloot zij ze, werd gebrek op mijn vier wanden aangewezen, mocht u eerst nog wel leeren om de men- J lijkbleek en viel neer. De aandoeningen wa- terwijl alle indrukken veel dieper op mij in- ren haar te sterk geweest, te veel opeens, j werken. Sedert ik dat meisje ken, ben ik een I Julius liet haar in zijn leunstoel neer .terwijl ander mensch geworden. Ze heeft nieuw Suze naar de keuken ijlde om water te ha- zich later niet te herinneren. Hijgend trad len en het half in onmacht liggende meisje ideeën verdringen elkaar in mijn hoofd, ik ze bij Julius de kamer binnen. Het viel haar omslagen op hoofd en polsen te leggen, voel mij tot schrijven gedwongen en je zult werk9 Dat is twintig thaler! Bedenk eens: in haar opgewondenheid niet op, dat die in Maar Johanna boog het hoofd onwillig ter zien, wat ik tot stand breng, als ik een bij den heer IJ. IJkenia. Geveild in 14 perceelen. Perc. 1 tot en met 6 en 8 tot en met 10, met de woning (afz. geveild voor f 12153) groot 47.8 p.m., gekocht door de h.h. J. J. Rijpkema en A. J. Rijpkema te Goëngarijp voor f 78847.20. Perc. 7 (7.75 p.m.). Kooper Tjeerd Sj. Hoek stra te Sneek voor f 10800. Perc. 11 (5.6 p.m.). Gekocht door Pieter T. de Jong te Scharsterbrug voor f 7554.40. Perc. 12 (1.8 p.m.). Kooper H. T. A. Jorritsma te Jellum voor f 2455.20. Perc. 13 (12.5 p.m.). Toegewezen aan W. Schaap te Nieuweschoot voor f 16.225. Perc. 14 (7.6 p.m.). Kooper S. Alberda e.a. voor f 10989.60. Geheele opbrengst f 126871.40. b. Eene koemelkerij op Bons, in huur bij J. P. Cnossen. Kooper Tjeerd Hoekstra voor- noemd voor f 5988. c. Een koemelkerij aan de Geeuw, met wei en hooiland, in huur bij P. P. Cnossen. Kooper de huurder voor f 10244.50. d. Weiland a. d. Franekervaart (5.1 p.m.). Kooper K. Boschma te IJsbrechtuin voor f 5712. e. Dito te Scharnegoutum, in huur bij S. Schukking, groot 12.8 p.m. Koopers B. v.d. Meer e.a. te Scharnegoutum voor f 18483.20. f. Hooiland te Hommerts op Jentje Schar, groot 8.9 p.m., in huur bij S. Strikwerda. Koo pers A. Regneri e. a. te Leeuwarden voor f 6265.60. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van 20 Oct. Vonnissen. In de zitting van 13 Oct. hebben terecht ge staan: A. S., 53-jarig veedrijver te Franeker, wegens vervoer te Leeuwarden van vee, door een be smettelijke ziekte aangetast. Geëischt bevesti ging van het vonnis van den Leeuwarder kan tonrechter, zijnde f 1 boete of 1 dag hechtenis, met verbeurdverklaring van een bedrag van f 1417.50, en heden het vonnis bevestigd. H. N„ 20-jarig ijzerwerker te Ijlst, wegens mishandeling te Sneek. Geëischt f25 boete of 25 dagen hechtenis en heden tot die straf ver oordeeld. HEEG, 22 Oct. Dinsdag j.l. had in de herberg van Boersma alhier de publieke verkooping plaats van de bakkerij van den heer F. Reitsma. Uitslag was dat kooper werd de heer H. E. A. van der Hoff, reiziger te Lemmer voor f 7291. Kerknieuws. Aangenomen het beroep naar de Doopsgez. Gemeente te Oldeboorn, ds. J. Hulshoff te Mak- kti m. Afkondiging van de Lager Onderwijswet. Naar de Tijd meldt, ligt het in de bedoeling de afkondiging van de Lager Onderwijswet pas te doen plaats hebben op Dinsdag 26 October, teneinde schoolbesturen, die dit wenschen, in de gelegenheid te stellen bij die gelegenheid van hun dankbaarheid te doen blijken. Op verschillende plaatsen moet naar aan leiding daarvan het plan in voorbereiding zijn in den morgen van Woensdag 27 October een plechtige H. Mis van dankbaarheid te doen op dragen, waarbij dan de onderwijzers met de leerlingen zouden tegenwoordig zijn. Hondsdolheid. Dinsdag zijn op bevel van den burgemees ter van Emmen te Zwartemeer en Compascuum 24 honden wegens hondsdolheid dood geschoten. De actie van het tramwegpersoneel. Bij referendum heeft verreweg het grootste gedeelte van het personeel der Nederlandsche Tramwegmaatschappij zich voor staking uitge sproken, indien het loon niet wordt verhoogd. De directie der Nederl. Tramwegmaatschappij heeft een nieuwe loonregeling voor haar perso neel ontworpen, welke loonen met 1 Januari a.s. zullen ingaan. Het loon voor conducteurs zal dan bedragen: minimum f27.25, maximum f34.25 ■per week; voor machinisten minimum f31.75, Verschijnt DINSDAGS sn VRIJDAQSA V ONDS Uitgevers Brandenburg!!, Boschma Co. Soxk Telefoon No. 150e Voïaen» voorwaarden overeengekomen met de Hollandsohu Algumeune Versa- 7000 sld' bii levena- te Sohiedam zijn onze Abonné’s verzekerd tegen ongelukken voor Vüv lange invaliditeit. I middellijk bij de stad, groot 83% p.m., in huur maximum f37.75; voor verantwoordelijke ma chinisten minimum f38.75, maximum f42.75. De loonen van het verdere lagere personeel varieeren van f 25 tot f 42 per week, de salaris sen der hoofdambtenaren, as chef van algemee- nen dienst, chef van vervoeV, chef van weg en werken en chef van tractie, zullen bedragen f3300 tot f4800. Het persoijeel zal spoedig’ver- gaderen om zijn houding vast te stellen. Onze molens en hun geschiedenis. De windmolen behoort bij het Nederlandsche landschap en draagt tot de karakteristieke schoonheid daarvan bij. De, molen is wel geen Nederlandsche uitvinding; hij is in ons land ver beterd en volmaakt. De eerste molenmaker was een Vlaming. In de 13e eeuw werden de eerste windmolens in Noord-Brabant vermeld, doch pas in den loop van de 14e eeuw is de windmolen algemeener geworden. De eerste windmolen in Haarlem werd gebouwd in 1394, evenals de ove rige in dien tijd een korenmolen. De watermolen (ter bemaling) kwam eenige jaren later in gebruik. De eerste werd in het jaar 1394 gebouwd in den Briel. De molen, voortgedreven door water, was reeds bekend bij de Romeinen, die ze voort dreven door middel van hun .aquaducten (groote waterleidingen.) Omtrent de oudste gedaante van den molen kunnen we slechts gissen, zegt het „N. v. d. D.” Waarschijnlijk echter waren ze slechts weinig draaibaar ten opzichte van den wind. De oudste bekende draaibare molen is de z.g. standerdmolen of Fransche molen. Deze is draaibaar om een zware, verticale houten spil, de z.g. standerd. De geheele molen, ook het „werk” draaide mee. Men onderscheidt de standerdmolens in.open en gesloten. Bij de laatste namelijk was de standerd omgeven door een betimmering, waardoor een bergplaats ont stond. In verschillende plaatsen kan men ze nog zien, o.a. in Ter Apel, Rottevalle, Varseveld en Valkeveen, welke molens open zijn; gesloten standerdmolens treft men nog aan te St. Anna- land, Ede, Enkhuizen, Heest en Scherpenzeel Zeer bekend is de z.g. Schaackmolen in Haze- broek (Vlaanderen), welke een goed bewaard specimen is voor een open standerdmolen. Het volgende stadium was de wipmolen of spinbol, welke onze polderbewoners wel zullen kennen in den vorm van petmolentjes. De draai ing geschiedt bij dit type óók nog om een spil, doch in het niet draaiende onderdeel bevindt zich, in tegenstelling met de ■standerdmolen, een gedeelte van het werk. Toen tegen het einde van de 16e eeuw de scheepsbouw in de Zaanstreek opkwam deed zich de behoefte gevoelen aan een molen, die draaibaar, maar in het benedendeel naar beide zijden open was, met het oog op het zagen van balken. Bij den standerdmolen n.l. zat de spil in den weg. Cornelis Corneliszoon van Uitgeest voorzag hierin door den molen op een vlot te plaatsen, zoodat de standerdinrichting geheel kon vervallen. Deze vlotmolen werd gebouwd te Zaandam in 1592, en werd genoemd „de Juffer”. De molenaarsterm voor een molen, waarvan de draai-inrichting zich beneden bevindt is „onder- kruier” en de vlotmolens worden genoemd „paltrok”. Zij zijn herkenbaar aan den vierkan ten vorm van«den romp. De eerste „bovenkruier”, waarbij alleen de kap en de wieken naar den wind worden ge draaid, is een uitvinding van den Hollander Dirk Siebrandszoon. De eerste molen van dit model werd mede gebouwd in Zaandam, in 1601. Dit molentype is nog steeds in gebruik. De kgp, die de as en het drijfpad bevat, -draait op rollen, steunende op een vasten onderbouw van hout of steen. De as draagt een drijfrad, dat zijn be weging door een z.g. lantaarnrad op een verti cale spil overbrengt, welke tot onder in den molen doorloopt. De molens met kapdraaiing hebben het groote voordeel dat ze hooger en zwaarder kunnen worden gebouwd, aangezien ze vast op den grond staan. VOETBAL. Voor Zondag a.s. worden voor de competitie I F. V. B. de volgende wedstrijden aangekondigd: Te Sneek: L. S. C. IIVoorwaarts II. VitesseVoorwaarts 1. S. V. G.—F. C. A. II. Te Harlingen: H. Z. C. ISneek. Te Bolsward: F. C. A. IL. S. C. I. De notaris K. M. de Haas verkocht Dinsdag in Amicitia de volgende landerijen enz., eigen geweest aan wijlen mej. de wed. Tjipke v. d. Molen. a. Een Sate en Landen aan den Hemdijk, on-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1