1 Etalages I Brandenburgh, Boschma Co. DAMES en ItEEREN I DE VRIES, Opticien -MEPPEL Interc. Telefoon 215, MEUBELFABRIEK NEDERLAND 1 NIEUWSTIJDINGEN. is Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Fa. Johs. TROMP. - annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERAOEEL SNELWEGERS UTRECHT. 37e Jaargang RECLAME KOLOM. 1. Zaterdag 30 October 1920 ■o. 9 B 3 a 50 ct. agt Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers BIJ J. A. tSUIZIHGAi Groningen. J I wot xoxhte. erublaLr^hiuA. UveraL -oerfer ygb onr enbare 346.70, aange- kerlnge>Bank te Schiedam zijn onze Abonné’e verzekerd tegen ongelukken voor Hl U 1 S op het s r den -2 st. 3ot en r v. d. zaal te e post Ie som gege- ra-uit- uittige agen. Skxik Telefoon No. 150. Beklaagde heeft de mishandeling te Jutrijp bui ten rechten ontkend, het andere feit erkend. Eisch, bij verstek, ook vroegere veroordeelin- gen in aanmerking genomen, 4 maanden gevan genisstraf. L. C. Ziet allen even de ZONDAGS GESLOTEN. NIEUWE SNBEEER COUROT is a.s. Dlmdag 9 Nov. in ’t Hotel SCHRAM te Smïkk te spreken en te ont bieden voor de levering van BRILLEN van 9 tot 3 uur. Wester singel 2. Telefoon 118. BEHANGSELS in CUIR, DOEK, PAPIER etc. Vonnis. In de’ zitting van 20 Oct heeft terechtgestaan: B. G., 24-jarig schippersknecht te Heeg, we gens mishandeling aldaar. Geëischt f 15 boete of 15 dagen hechtenis en heaen tot die straf veroordeeld. L. C. HEEG, 28 Oct. Ten overstaan van notaris K. M. de Haas te Sneek, had heden de finale ver- kooping plaats der eigendommen van den hr. B. A. Visser, zeehandelaar te Heeg. Perc. 1 heeren huis met grooten tuin te Heeg. Kooper: de R.-K. Parochie van den Heiligen St. Jozef te Heeg voor f9702. Perceel 2: Koemelkershuizinge aan de Singel te Heeg. Kooper: wed. J. Griepsma, te Heeg, voor f5519. Perceel 3; Twee arbeiders woningen met hok achter het Kerkhof te Heeg. Kooper L. vd. Pol te Heeg voor f4004. Perceel 4: Moestuin waarin 230 vruchtboomen achter „Ziet u zelf” te Heeg. Geboden f903, werd in gehouden. Met aangename gedachten, want hij keerde van een bezoek aan zijn meisje naar zijn woon plaats Scharnegoutum terug, reed P. van Netten in den nacht van 27 op 28 Juni langs den straat weg onder Hommerts. Het was ongeveer half- twee, toen hij nabij den weg naar Heeg vier jongens met rijwielen bij hen ontmoette. Een hunner ging midden op den weg staan en vroeg van Netten, hoe hij heette, waar ie woonde, enz. Deze antwoordde en zou daarna zijn weg ver volgen, maar op de fiets willende springen, werd hem den weg versperd. Hij gaf den aanrander een duw en reed weg. Al spoedig bemerkte hij, dat men hem achtervolgde en bij de kerk te Jutrijp kreeg een van het viertal nem te pakken. Er ontstond een schermutseling, waarbij Van Netten een messteek in de hand opliep. Zijn fiets werd in de sloot geworpen. Als dader van het een en ander is E. B., 27- jarig werkman te Hommerts, ter verantwoor ding geroepen. Hij schittert door afwezigheid. Nog een ander feit wordt hem ten laste ge- llegd. Den 22en Juni zou hij te Sneek D. A. Dou- ma mishandeld hebben. Deze had toen in de her berg braaf aan Bacchus geofferd, waarover de president hem ernstig onderhoudt, vooral omdat de mishandelde een groote huishouding (vrouw en zes kinderen) heeft. Getuige was met een bierglas in het gelaat geworpen en moest geheel van bloed gereinigd worden, waar hij nu niets meer van weet. Een ruzie moet de aanleiding tot de mishandeling zijn geweest. Wel veertien dagen lang was Douma onder geneeskundige behandeling. „Dus je bent van een koude kermis thuis ge komen”, voegt hem de president toe. gld. bij verlies van een duim. Abonnement: per jaar f 2.50 fr. p. poot f3.Loseo Nob. 5 ct. Advertentiên 10 ct. p. regel. Inge zonden Mededeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur Middelbare Scholen. De Leeuwarder gemeenteraad heeft besloten tot oprichting van een Hoogere Burgerschool met driejarigen cursus, met daaraan verbonden tweejarige daghandelsschool, en om de middel bare meisjesschool zoodanig te reorganiseeren, dat op de school gelegenheid bestaat tot oplei ding voor het diploma eindexamen 5-jarige Hoogere Burgerschool. De opleiding zal dan in zes jaren geschieden, terwijl het programma in dien zin wordt gewijzigd, dat eenige uren wor den besteed aan lessen op huishoudelijk gebied. Een vliegtuig voor7 gulden. Men schrijft uit Oudehaske aan de Tel.; De vlieger Döring moest hier verleden week een noodlanding doen, nadat hij vergeefs geprobeerd had op Thialfsterrein te Heerenveen te landen. Het vliegtuig werd gehavend en is nu buiten den motor verkocht voor7 gulden. Het vliegtuig was verzekerd. Ernstig auto-ongeluk. Dinsdagavond heeft op den Amsterdamschen straatweg tusschen de Liedebrug en de Vinke- brug, onder de gemeente Haarlemmerliede, een ernstig auto-ongeluk plaats genad. Een auto, die van Amsterdam kwam, moest uitwijken voor een handwagen en is toen tegen een paal aan gereden. Een der inzittenden, ae omstreeks 30- jarige Joop van den Berg, werd onmiddellijk ge dood. De heer Joop Beijnes, eveneens uit Haar lem, werd licht aan het hoofd gewond. Een derde inzittende van den auto, een heer uit Rijswijk, bleef ongedeerd. Het lijk werd naar het St. Eli- sabethsgasthuis te Haarlem vervoerd. De auto mobiel is in een sloot terechtgekomen. Tragisch sterfgeval. Te Hengelo stierf Donderdag Jl. plotseling de 70-jarige heer R., die, nadat hij dien avond bij familie op bezoek was geweest, zich vóór ’t naar bed gaan nog even in een stoel aan tafel had gezet. Zijn oudste dochter verwijderde zich even en vond bij haar terugkomst in de huis kamer haar vader reeds stervende. Dit had op haar zenuwgestel zoodanigen Invloed, dat zij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Haar toestand werd echter met den dag erger, en enkele uren nadat men haar vader graf waarts had gedragen, stierf ook zij. Een opgehelderde moord. Op Koninginnedag werd te Steenwijk de 18- jarige arbeider O. vermoord. In verband hier mee werd een vijftal jongelingn te Heerenveen in voorloopig arrest gesteld, van wie er later twee weer werden losgelaten. Thans heeft de verdachte A. H. bekend, den verslagene inder tijd een messteek te hebben toegebracht, wat be vestigd werd door de verklaringen der twee an dere aangehoudenen. Deze zijn thans op vrije voeten gesteld. A. H. blijft in voorloopig arrest. Slapte in de papierinaustrie. Aan de papierfabriek der firma Van Gelder Zonen te Renkum zijn 70 arbeiders ontslagen, wegens slapte in het bedrijf. Fabriek gesloten. Bij de firma Van de Waal, fabriek van gouden en zilveren werken te Schoonhoven, was een staking uitgebroken. De werknemers verlangden een loon van 65 cent per uur; de firma heeft daaraan voldaan, maar vier werklieden ontsla gen, omdat zij die zelfs het oude loon niet waard achtte. De overige werknemers namen met dit ontslag geen genoegen en srelden zich in ver binding met het bestuur van den Alg. Nederl. Metaalbewerkersbond. Deze stelde den eisch: 85 cent voor werknemers boven den 23-jarigen leef tijd en voor minderjarigen een evenredige ver- hooging; bij niet-inwilliging zou het personeel den arbeid neerleggen. De firma v. d. Waal bood het bestuur aan inzage van haar boeken, om zich te overtuigen, dat geen bijster groote winsten werden gemaakt. Het bestuur heeft die inzage onnoodig verklaard doch wenschte wel te con- fereeren over het ontslag van de vier werk lieden. Deze conferentie achtte de firma Van de Waal overbodig. Daar geen overeenstemming werd verkregen, heeft de firma haar personeel ontslagen en haar fabriek voorgoed gesloten. Zonnig weer. Vier weken aan een stuk zonneschijn dit verdient zonder twijfel een dankbare vermelding. Volgens het dagboek van den tuinbouwkundi gen medewerker aan ’t „Utr. Dgbl.” hadden wij op 27 September een zonnigen, warmen dag, den 28, 29 en 30 September was het mooi weer. Op 1 October regende het een weinig, toen is de wind naar het Oosten geloopen, waarmede de periode van zonneschijn aanving. En sinds dien genieten wij eiken dag van de zon, van „Ja,” antwoordt de getuige ietwat mismoedig, een staalblauwen hemel en ae sterren vertellen Moedeloosheid een der verschijnselen. Een ernstig verschijnsel bij nieraandoening is moedeloosheid, omdat het dientengevolge lasti ger valt om alle andere verschijnselen te boven te komen. Gij doet meer kwaad dan goed door bij de pakken neer te zitten en u zorgen te maken. Maakt in plaats daarvan een wandeling en neemt een opgewekt, flink besluit. Zegt tot uzelf: „Ik weet door mijn rugpijn, loomheid en urinestoor- nissen, dat mijn nieren verzwakt zijn, maar ik zal de gewoonten veranderen, die er nadeelig voor zijn.” Vermijdt laat naar bed gaan, zware maaltijden en onnoodige prikkels, en begint eenvoudiger te leven. Dat is een verstandige, geschikte leefwijze voor uw gezondheid, die veel zal bijdragen tot het genezen van nierverschijnselen als rheuma- tiek, steen, ischias, niergruis, nier- of blaasont steking, rugpijn, spit en urinekwalen. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen zullen u helpen om gezond te worden. Zij versterken en heelen de nieren, geven verzachting aan de urinewegen, en wekken de nieren op tot haar taak om het urinezuur en de vloeibare onzuiverheden uit het bloed te filtreeren. Foster’s Pillen werken niet op de ingewanden. Zelfs gevorderde gevallen van nierziekte zwichten dikwijls voor een voorzichtige verande ring in gewoonten en tijdelijke behandeling met Foster’s Rugpijn Nieren Pillen. En als gij weder gezond zijt, houdt u dan aan matigheid, opgewektheid en de noodige li chaamsbeweging om gezond te blijven, maar vergeet ook niet een woord van lof voor het geneesmiddel, dat u genas. Overtuigt u, dat de juiste naam: Foster’s Rug pijn Nieren Pillen en de handteekening van James Foster op het etiket voorkomen. Dit be- hoedt u voor namaak. De echte zijn te Sneek verkrijgbaar bij de firma’s Joh. W. Meijer en B. Meindersma a f 1.75 p. doos of f 10.p. zes doozen. verzoek van den Directeur van het Provin- bodem zich bijkans vertikaal had opgericht u 's avonds, dat er weer een heldere dag op komst is. Als het waar is, besluit hij, wat de menschen gekscherend vertellen, dat het weer aan het Meteorologisch Instituut te De Bilt gemaakt wordt, dan verdient men daar een compliment. Typhus te Amsterdam. In den laatsten tijd komen te Amsterdam weer vele typhusgevallen voor. Verscheidene dezer gevallen moeten worden toegeschreven aan het gebruik van rauwe of niet voldoende gepasteuri seerde melk. De woningnood in Londen. De secretaris van de afdeeling East Ham van de Nationale Unie van Oud-gediende Soldaten, heeft medegedeeld, dat zijn vereeniging bezit had genomen van een leeg huis, dat aan de Shrewsbury Road te koop stond. Er woonden nu twee oud-gediende soldaten met hun gezinnen in. De inbezitneming was geschied in overleg met de Liga tot bescherming van het Volk en den Vakvereenigingsraad van East Ham. De ver- eeniging zou voortaan alle hulzen, die te koop staan, als huizen beschouwen die te huur zijn. Men was niet bang voor uitzetting, omdat de nieuwe bewoners bereid waren om de huur te betalen, en in geval van moeilijkheden met den eigenaar, zou de arbeidersraad met zijn 8000 leden achter de Unie staan. Het was het derde huis in East Ham, dat in beslag was genomen. De nieuwe bewoners van het huis aan Shrews bury Road zijn een man en een vrouw met een kindje en een man, wiens vrouw In het zieken huis ligt, met twee kinderen. Zij hebben de zes kamers verdeeld. Voor de verhuizing woonde het eene gezin met drie andere familie-leden in drie kamers samen, het andere gezin was in twee kleine gemeubileerde kamers onderge bracht. aan de provincie vergunning te verleenen voor het leggen van kabels door den trek- weg SneekLeeuwarden. Punt XX. Advies van B. en IV. op het ver zoek van den Directeur van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf om aan de provincie in koop af te staan een gedeelte grond aan den Ouden dijk. Punt XXL Rapport van de commissie voor rekeningen en begrootingen inzake onder zoek van de begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur voor 921. Punt XXII. Rapport van de commissie voor rekeningen en begrootingen betreffende de rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1919. Punt XXIII. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener geldleening van f 250.000, tot dekking van de kosten van electrificatie der gemeente. Punt XXIV. Voorstel v. B. en W. tot wijzi ging van de begrooting van baten en lasten van de gasfabriek en de waterleiding voor 1920. Punt XXV. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de gemeentebegrooting voor 1920 Punt XXVI. Voorstel van B. en W. tot het doen vervallen van straatnamen en het ge ven van nieuwe straatnamen. (W. C. OLLAND.) Voor ieder die weegt tot ruim 25 K.G. leveren wij een epecialen Snelweger, nauw keurig op 1 gram, desverlangd 0,5 gr. met elk gewensohte weegplaat tot 34 X 34 cM. Prospectus gratis bij den Hoofdagent A. HEYNES, Jacob Marisstr. AMSTERDAM. Een bruiloftsstoet te water. Volgens een telegram uit Christiania heeft bij de Lofoden een ernstig ongeluk plaats gehad. Een motorboot, waarin een bruidspaar met vele gasten waren gezeten, stootte »p een klip en sloeg lek. Allen geraakten te water en elf per sonen verdronken, waaronder het bruidspaar, de moeder en twee zusters van de bruid. KO1T GEMENGD. Maandagavond is ingebroken in de juwe- lierszaak van den heer Rondt, in de Passage te ’s Gravenhage. De inbrekers hebben zich door uitsnijding van een ruit, die uitzag op ’t Buiten hof, toegang verschaft tot den winkel, en zij hebben alle gouden voorwerpen en steenen van waarde meegenomen. De eigenaar was met thuis en de dochter des huizes was tien minuten over tienen nog even met den hond uitgegaan. Toen het dienstmeisje elf uur thuis kwam, vond zij den geheelen winkel overhoop. De directie van de AkenMaastrichtsche Spoorwegmaatschappij heeft In haar dezer da gen gehouden vergadering den heer W. Rutgers te Kerkrade geschorst als lid van het bestuur van genoemde maatschappij en ars mede-direc- teur der Dominiaje mijn, welke door de Aken- Maastrichtsche Spoorwegmij. wordt geëxploi teerd. Deze schorsing zou in verband staan met gebleken administratieve informaliteiten, tenge volge waarvan de maatschappij een voorloopig nadeel van f 100.000 dreigt te lijden. De informa liteiten zouden het gevolg zijn van een niet ge slaagde markenspeculatie. Maandag is de oudste inwoonster van de gemeente Goes overleden: mej. J. C. de Keule naarKuyper, in den ouderdom van ruim 99 jaar. In Januari 1921 zou zij 100 jaar zijn ge worden. Maandag vierde de wed. K. S. Goubits-Hil- lesum, Vrolikstraat 2773 te Amsterdam, haar 1 OOsten geboortedag. De gemeente Deventer zal een studiefonds oprichten voor jongelieden met goeden aanleg, die niet bij machte zijn, zelf hun studie te bekos tigen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. IE gld. bij verlies *u van een vinger den der Kamer brieken. Punt VI. Voorstel van B. en W. tot voor- loopige vaststelling van pensioensgrond slagen. Punt VIL Voorstel van B. en W. betref fende restauratie van het carillon in den St. Martinitoren. Punt VIII. Voorstel van B. en W. tot ver- hooging der huur van de woningen type Fmin. aan het Kloosterhof. Punt X. Voorstel van B. en W. tot gewij zigde vaststelling van de verordening op het gewicht en de samenstelling van het brood. Punt XI. Voorstel van B. en IV. tot onder- handsche verpachting van het Oud Tolhuis onder Loënga voor den tijd van drie jaren aan P. Zeilstra. Punt XII. Voorstel van B. en Wtot onder- handsche aanbesteding van het bouwen van een brugwachterswoning op den hoek van de Koopmansgracht en de Johan Willem Frisostraat. Punt XIII. Voorstel van B. en W. tot het aanvragen van verlenging der concessie tot het heffen van rechten voor het draaien van de brug bij „de Dille” onder Rauwerd Punt XIV. Voorstel van B. en W. tot on- derhandsche verpachting van de opbrengst der tollen van den trekweg en die van de brug over de trekvaart bij „de Dille” onder Rauwerd met gebruik van woning, enz. Punt XV. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der verordening op de winkelsluiting. Punt XVI. Advies van B. en W. op het adres van het bestuur der afd. Sneek van den Bond van Ned. Onderwijzers houdende verzoek aan de niet verplichte onderwijzers een gelijk voorschot op de verhooging hun ner jaarwedde over 1920 te verleenen als van Rijkswege aan de verpliche onderwijzers werd toegekend. Punt XVII. Voorstel van B. en W. tot wij ziging der verordening tot regeling der jaar wedden van ’t onderwijzend personeel en de bedienden aan het gymnasium. Punt XVIII. Voorstel van B. en W. tot wij ziging der verordening tot regeling der jaar wedden van het onderwijzend personeel en de bedienden aan de H. B. S. Punt XIX. Advies van B. en W. VERGADERING van den Gemeenteraad van SNEEK op Maandag 1 November 1920, ’s avonds 7\2 uur. Punten van behandeling: Punt I. Notulen van de verg, van 29 Sept. 1920. Punt II. Beëediging van J. J. Maassen als plaatsvervangend secretaris. Punt lil. Ingekomen stukken. Punt IV. Voordracht van B. en W. voor de onderwijzer aan de benoeming van een school voor M.U.L.O. Punt V. Aanwijzing van de leden van het stembureau voor de verkiezing van drie le van Koophandel en Fa- veiéueit vULL Util lyuct-iciu vuil ilcl l uvlil- uvulhi mui uiji\cuio vc-niauai nciu ciaal Electriciteitsbedrijf te Leeuwarden, om en als herinnering aan zijn vroegere situatie met schelpen en vcrstceningen bedekt was. Zoo hebben zich de rotsen langs deze kust, zoo hebben zich de Alpen gevormd. Waar thans duizenden Meters hooge bergtoppen uitsteken bevond zich voor honderdduizen den jaren een binnenzee. Maar niet de met schelpen bedekte rotsen zijn het alleen die aan de voor-historische tijden herinneren, in een grot dicht bij de Italiaansche grenzen heeft men het skelet gevonden van prae-historische menschen, die behoorden tot het ras dat eenmaal gansch Europa bevolkte, de negroïden. Behalve van deze onze voorvaders, die waarschijnlijk reeds voor de ijstijd leefden, hoorden we ook een en ander van de tegen woordige bewoners van deze streken, vooral van de Italiaansche Rivièra, die zeer ten on rechte worden beschouwd als een lui, dom en onvriendelijk volk, een kwalificatie, waar tegen dr. van der Sleen met kracht opkwam; spr. vertelde ons tal van staaltjes van de vriendelijkheid en de werkzaamheid dezer menschen, die er met zeer veel moeite in ge slaagd waren 'n weg aan te leggen langs de heele Rivièra en onder de grootste moeite tal van berghellingen in cultuur gebracht hadden. Nog veel meer belangrijks en interessants kregen wij te hporen, ie veel echter om in zoo’n kort bestek te vermelden. Een talrijk opgekomen publiek beloonde met een hartelijk applaus den spreker, wien dr. Bouma dank bracht voor het door hem ten beste gegevene. Voor de lezing van dr. van der Sleen war ren nog eenige huishoudelijke zaken afge daan. Aan het jaarverslag van den secreta ris, dr. de Haas, ontleenen we, dat het ge nootschap thans 113 leden telt, tegen 73 in het vorige jaar. Het nadeelig saldo bedroeg f 63.47)4, waarom werd besloten de contri butie te verhoogen, voor leden die tot nog toe f 3 betaalden, tot f 5, voor hen, die f 1 betaalden, tot f 1.50. De rekening, nagezien door de heeren Piccard en Dijkstra, werd goedgekeurd. Tot bestuursleden werden gekozen dr. de Haas (aftr.) en de heer Spanjersberg (in de vacature L. Dokkum.) Voetbal. Voor Zondag a.s. worden voor Sneek weer 3 wedstrijden aangekondigd voor de competitie van den F. V. B, ’s Morgen? ’-0 uur: Voorwaarts II—S. V. G. ’s Middags 2 uur: Voorwaarts IF. C. A. I. ’t Meest waarschijnlijk zijn o. i. overwin- ’s Middags 12 uur: SneekVitesse. ningen voor Sneek en F. C. A. Doch vaak wor den de zwakke clubs onderschat en hebben daar door nog wel eens verrassingen plaats. Wie weet, misschien zorgen Vitesse en Voorwaarts Zondag a.s. nog wel eens voor iets dergelijks. Verder spelen te Harlingen H. Z. C. en Wor- kum. Laatstgenoemde club zal wel weten te winnen. De heer J. Fokkema, ambtenaar bij den Raad van Arbeid, alhier, is als zoodanig be noemd te Goes. De heer P. Jongejans, alhier, komt voor op de voordracht voor onderwijzer in de gymna stiek aan de scholen 21, 62 en 103 te Amsterdam. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 27 Oct. Door de nachtelijke stilte in zijn voornemen begunstigd heeft W. v.d. Z„ 40-jarig machinist te Sneek, aldaar den 21en Juni jl. een bus met 5 liter ruwe olie, toebehoorende aan Verschures stoomvaartmaatschappij, weggenomen en zich die wederrechtelijk toegeëigend, wat hij buiten rechten bekend heeft. De dader nad dien nacht geen dienst. Op de zitting is hij niet verschenen. De getuige schat de waarde van het gestolene op ongeveer f 7. Eisch, bij verstek, 1 maand gevangenisstraf. EQ gld. bij verliea van uv een vijs vinger. Reizen en trekken. „Want het is zelfs voor de meest welspre kende spreker een onmogelijkheid zijn pu bliek goed te doen gevoelen de schoonheid van de natuur in een bepaalde streek zonder die moderne hulpmiddelen die tegenwoordig zooveel gebruikt worden, de lichtbeelden,” aldus dr. Bouma in zijn sluitingswoord Dinsdagavond, toen het Natuurkundig ge nootschap haar eerste winterlezing in Ami- citia hield, alwaar Dr. van der Sleen als spreker optrad. Waar bovenstaande woorden gelden voor de meest welsprekende spreker, hoeveel meer zijn ze dan niet van toepassing op een ver slaggever, die het gesprokene zonder illustreering in een zeer kort bestek moet weergeven. Men houde het ons .daarom ten goede, dat wij in dit verslag dr. van der Sleen niet stap voor stap volgen op het uitstapje dat wij Dinsdagavond onder zijn leiding maakten naar een der schoonste en door de natuur meest begiftigde streken van Europa of be ter gezegd van heel de wereld, de Fransche en Italiaansche Rivièra. De spreker n.l. had in het voorjaar 1920 met eenige kennissen een reis gemaakt naar deze oorden en wel op een wijze, die de oude manier van reizen nl. het trekken per exprestrein van de eene plaats naar de andere van het eene diner naar het an dere zooals spr. zich niet ongeestig uit drukte tegenwoordig hoe langer hoe meer gaat vervangen, n.l. het verblijven in tenten, die gemakkelijk op de fiets kunnen worden meegenomen. Welk genot deze wijze van kampeeren aanbood werd ons duidelijk uit tal van licht beelden, waarop wij zagen de witte tentjes opgesteld op de schoonste plekjes, die dit sub-tropische land biedt, waar men als men door de opkomende zon gewekt wordt, zijn oog al dadelijk kan laten genieten van de schoonste panorama’s tintelend in het mor genrood, waar de blauwe zuivere hemel zich wijd spant over de blauwe zee, die witschui mend breekt tegen de roode rotsen. Vijf weken heeft dr. van der Sleen in deze streken doorgebracht, en dat spr. daar zijn tijd goed besteed heeft en het nuttige aan het aangename, in dit geval het doen van wetenschappelijke onderzoekingen aan het genieten van natuurschoon wist te paren, hiervan overtuigde hij ons Dinsdagavond, niet alleen door zijn gezellige en boeiende causerie, maar ook door de talrijke door hem zelf genomen lantaarnplaatjes, die ons een goed inzicht gaven in de rijke flora van dit zoo begenadigde land, van de Botanische Tuin bij Mentone, een van de beroemdste in richtingen der wereld op dit gebied, van Eucalyptussen, die op betrekkelijk geringe hoogte afgeknot waren, opdat zij, ge teeld op het dunne laagje aarde, dat de rots bedekt, niet zullen omwaaien, van kactussen, van ontelbare stekeltjes voorzien, die even zoovele zweertjes veroorzaken op het lichaam van hem, die hen aanraakt, en daar om voor afrastering van tuinen gebruikt worden, van citroenen, die men zoo van de boomen kan plukken om ze op te eten, van talrijke groote in prachtige kleuren bloeiende bloemen, die wij kinderen der „lauwe wes- terstranden” alleen te zien krijgen in broei kassen en achter de vitrines van bloemisten, terwijl ze hier in de vrije natuur volop groeien en bloeien. En daarna nam spr. ons mee tot op 6000 M. diepte in de Oceaan, vanwaar de vorst van Monaco tal van tot nog toe onbekende diepzee-monsters had „opgevischt”, allen ondergebracht in het prachtige oceanogra- phische museum te Monaco, monsters met reusachtige sprieten en geweldige ooglensen, dieren die boven hun oogen een electrisch „apparaat” hadden, ten einde door het uit zenden van lichtstralen hun prooi beter te kunnen zien. Ook kwam de geologische formatie van deze streken aan de beurt en wij zagen hoe de oorspronkelijk horizontaal liggende zee- Volaens voorwaarden overeengekomen met de Holiandsohe Algemeens gld. bij levena- jaft gld. ingeval van over- |EA gld. bij verliee van <7E i« RnhlMriom ziin onze Abonné’s verzekerd teaen ongelukken voor VVv lange invaliditeit. Avu lijden binnen 30 d. 1 Ju eén hand, voet of oog 1 v

Sneeker Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1