N.V. VAN DER LINDEN, Leeuwarden Pr^iendallng Duurtebestrijding Vermindert uw budget M :i I I BODO I I Officies! gedeelte. zm:. ilzl Brieven nit de Tweede Kamer. j I UvmmiddeleRbsdrijf' ISH S5IISII NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND, nu te koopen om van deze gelegen- voordeeiig gebruik te maken. geachte publiek en ,.De Modegolf” waarin alles Ingezonden Mededeelingen. Aangezien ’t ónmogelijk is alle afdeelingen nauwkeurig te behandelen verwijzen wij naar het Nieuwe No. van nader is uiteengezet. Wij adviseeren t heid een gewenscht Hinderwet. Wij hebben beslag kunnen leggen op diverse goederen in Engeland welke wij tegen zeer lage prijzen kunnen offreeren. Getrouw aan ons beginsel om alleen prima kwaliteiten te leveren tegen zeer matigen winst; Rekening houdend met den algemeenen toestand zoowel hier als in t Buitenland, meenen wij ons verplicht te gevoelen in deze strijd tegen de duurte vooraan te moeten staan en t publiek van deze bijzondere offertes te doen profiteeren. ing 1 op- dit Gemeente Sneek. 95 00 83 Vonnissen. X 16 ft®61 NBW SNEEKEB1» «6.11 ffl fcfc ffl s zij 1 en >ai- tau ■N, m. Adv. H. BLUF. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Paleis van Justitie, Marktstraat, Telefoon No. 18 ran 246 85 95 55 870 88 800 725 .kke dtje si der naar Amerika met 7 tegen 1 werd gewed. Deze is i. wat geen wonder wachten dat de bedrijfsvrede niet lang zal duren. Wrangel. Wat verwacht kon worden is geschied. De Bolsjewiki hebben generaal Wrangel, nu zij hun troepen van het Poolsche front hebben vrijge maakt, zoo goed als totaal verslagen. Zij hebben daarmede hun steenkool- en graangebied weer heroverd en hun macht, die wankel scheen, weer meldt, voorbereidingen getroffen voor het ver voer van groote hoeveelheden aardappelen naar Duitsch-Oostenrijk. De volgende weken zullen per dag 50 a 70 wagons via Oronau ons land verlaten. Tengevolge van averij in de stookplaats van de stoomboot „France”, die Zondagavond uit Havre vertrok, zijn er tien stokers gedood en drie gewond. Te Lippstadt is een misdadiger wiens iden titeit nog niet vast staat doch die vermoedelijk Nederlander is, gearresteerd. De man heeft be kend te Mulheim a. d. Ruhr een pater in den biechtstoel te hebben doodgeschoten. Bovendien heeft hij op de stations Ruthen, Warstein en Er witte van den Westfaalschen landspoorweg in braak gepleegd. Een Zeeuwsch veekoopman is in een huis op den Visschersdijk te Rotterdam beroofd van 10.000 francs en 80.000 kronen. Te Brussel is de directeur van een bank gearresteerd, die zich moet schuldig gemaakt hebben aan verduistering tot een bedrag van twee millioen francs. Koitelooze bemiddeling voor Werkgever» ei Werkzoekenden. fora en !5 j. mke dv. beth Bloedvergiftiging. De 18-jarige leerling der R. H. B. S. te Hee- renveen H. W., krabde een puistje in zijn gezicht open. Hij is aan bloedvergiftiging overleden. L. Ct. SCHOENCRtBK Geen nafta voeten. Geopend van 9—12 uur v.m, ■as- >m- nde, gens is zoe- zijn ook de aan :huis ver- Pge- in. igen wen lag- IV. de De presidentsverkiezing in de Ver. Staten. Dinsdag heeft in de Vereenigde Staten de pre sidentsverkiezing plaats gehad, benevens de keu ze van een vice-president. 32 senatoren, 400 volksvertegenwoordigers, tientallen gouverneurs, honderden rechters en burgemeesters en duizen den andere ambtenaren. 60 millioen Amerikanen, Het plaatselljk verbod in Schotland. De eerste stemming over het drankverbod, die in Groot-Brittannië is gehouden, heeft plaats ge vonden in Schotland, waar 600 kieskringen vrij willig hebben besloten om te stemmen over het drankverbod onder de nieuwe Schotsche drank wet. Ongeveer de helft van de districten heeft Dinsdag gestemd. De uitslag toont, dat er een groote meerderheid tegen drankverbod is te Glasgow, Aberdeen en de meeste andere steden. Alleen een klein gedeelte van de kleinere kies kringen heeft tot drooglegging besloten. KORT GEMENGD. In de zitting van 27 October hebben terecht gestaan: W. v. d. Z., 40-jarig machinist te Sneek, voor diefstal aldaar. Geëischt 1 maand gevangenis straf en heden tot die straf veroordeeld. E. B., 27-jarig werkman te Hommerts, wegens beschadiging en mishandeling onder Jutrijp en mishandeling te Sneek. Geëischt 4 maanden ge vangenisstraf en heden tot die straf veroordeeld. Het diamanten jubileum van Louis Bouwmeester. Op 10 Nov. a.s. zal Louis Bouwmeester den dag herdenken, waarop hij zestig jaar geleden voor het eerst het tooneel betrad. Zestig jaar lang heeft hij aan tallooze duizenden schoonheid en ontroering gebracht. Een comité heeft zich gevormd dat zich ten doel stelt een Louis Bouw- meester-fonds te stichten, voor welk fonds alle bijdragen, onverschillig hoe groot of hoe klein, welkom zijn. Voorzitter is Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, penningmeester Simon Maris Keizers gracht 498, Amsterdam. Duurtetoeslag voor predikanten. De Alg. Synodale commissie der Ned. Herv. Kerk heeft den minister van financiën gevraagd om alsnog een duurtetoeslag over 1920 aan geestelijken en predikanten toe te kennen. Uitvoer van aardappelen. Aan den oostgrens worden, naar het „Hdbl." DEN HAAG, 3 November 1920. Vriend Simpel, Gisteren is men doorgegaan met de artikels- gewijze behandeling van het wetsontwerp, dat de gemeenten van een wat ruimer belastingge bied moet voorzien. Wij zullen de steile en kronkelende paden waarlangs de 100 Hoogmo- genden zich begaven bij de behandeling van dit wetsontwerp en waarbij ze zelfs op ’n juridisch- parlementaire moeilijkheid stuitten, die eindelijk na heel wat geharrewar bij meerderheid van stemmen werd opgelost, wij zullen deze glibbe rige paden maar niet voet voor voet volgen, doch enkel en alleen nagaan wat voor gevolgen deze wet, voor zoover ze behandeld is, voor onze gemeentebesturen en voor de portemon- naies van de gemeentenaren zal hebben. Allereerst dan de kwestie van een zakelijke belasting op het bedrijf, waarover ik je in mijn vorige brief een en ander heb geschreven. Deze belasting ziet er nu na de noodige stem mingen over verschillende amendementen als volgt uit: Van elk bedrijf waar meer dan 10 menschen in loondienst zijn, fabrieken en werk plaatsen zoowel als kantoren en winkels, ja zelfs postkantoren en stations, kunnen de gemeenten in het vervolg een belasting heffen van ten hoog ste f 12 per arbeider. Dat dit nog al wat wordt voor groote ondernemingen, zooals de Bijenkorf te Amsterdam bv. kun je wel nagaan: Eigenaar dig is hét dat nu een bedrijf met 9 arbeiders geen belasting zal behoeven te betalen, van een met 10 arbeiders echter een maximum van 10 X f 12 zal kunnen worden geheven. Deze zaak ging er niet zonder haken en oogen door. De soc.-dem. wilden de belasting reeds doen ingaan bij bedrijven met 5 werklieden, maar zij konden hiervoor geen meerderheid krijgen. Ook hier waren de heeren het niet over eens. daaronder voor het eerst de vrouwen, namen dit- Minister De Vries wilde een maximum stellen maal aan de verkiezing deel. Zooals wel bekend van f800, plus de noodige kinderaftrek, terwijl zal zijn, geschiedt de keuze van den president de heer J. Ter Laan het geheel en al aan de niet direct, doch via 531 kiesmannen, welke door 1 de kiezers benoemd worden On den tweeden Maandag van de maand Januari 1921 zullen deze dan bijeenkomen om den president te kiezen. Daar de kiesmannen echter gekozen worden met bindend mandaat is de uitslag hunner verkiezing aanmerkelijk versterkt. Woensdag vierde mej. J. P. Hoets, weduwe J. Delarue, in de Drievriendenstraat te Rotter dam, haar lOOen verjaardag. Het vrouwtje verkeert nog in goede gezond heid, doch zij ligt al een 10 jaren te bed. Zaterdag is op een boerenhofstede in de omgeving van Bielefeld (Pruisen) een viervou dige moord gepleegd: een 29-jarige zoon des huizes, diens moeder, diens 19-jarige zuster en een knechtje van 16 jaar zijn in en bij het woonhuis vermoord gevonden. De vermoedelijke dader, een Rus, die reeds langen tijd op de boer derij werkte, is sinds dien verdwenen. Uit de na- sporingen blijkt, dat hij in de richting van de Nederlandsche grens is gevlucht. Het Berlijnsche woningbureau heeft de woning van gravin Wartensleben in beslag ge nomen. Deze woning stond geruimen tijd leeg en er zullen niet minder dan 5 families in kun nen worden ondergebracht. Naar men meldt, keerde een neger te Or lando (Florida), die niet tot de stemming voor den Amerikaanschen president werd toegelaten, omdat hij aan de kiesbelasting niet had voldaan, terug naar ’t stemlokaal met een geweer, waar mee hij op de aanwezigen schoot. Hij doodde twee en verwondde verschillende blanken. De politie arresteerde den neger, maar ’t gepeupel kreeg hem te pakken, hing hem aan een boom en doorzeefde zijn lichaam met kogels. Te Maastricht is de 17-jarige D., uit Heer, die in de Stationsstraat wilde oversteken en viel, door een autobus overreden en gedood. gemeenten wilde overlaten. De minister nam dit de kiezers benoemd worden. Op den tweeden amendement over, zeer tegen de zin van de 1 Maandag v J JJ heer Drion, die ’n limiet van f 1000 wilde stellen. dan bijeenkomen om den president te kiezen. De heer De Geer was het niet met het stelsel van den minister eens en kwam met twee amen dementen, die wij hier laten volgen.. „In geen geval mag van eenige toeneming van het belastbaar inkomen een hooger percentage worden geheven dan van diezelfde toeneming in de Rijksinkomstenbelasting geheven wordt, ver meerderd met tien”, en „In afwachting van een herziening der wet van 24 Mei 1897 wordt over 1921 en volgende jaren in elke gemeente waarin de opbrengst van de plaatselijke belasting naar het inkomen over het dienstjaar 1920, respectievelijk 1920/’21, méér bedraagt dan de opbrengst in hoofdsom van de rijksinkomstenbelasting over het dienstjaar 1920/’21, het krachtens de artikelen 1 tot en met 9 dier wet uit te keeren bedrag verhoogd Cl o 1£ 1 L.Z-.4 r» Afnzm rvn m *- m r\ /-» z4 n I - c» - - j viciii uuix wci n.ciijx\ gvAuz.tii, wai geen nuuuci eerstbedoelde^ opbrengst de laatstbedoelde te js pe democraten zijn nu gedurende een 8-tal i aan de regeering geweest en dit is reeds I genoeg om het Amerikaansche publiek van hen boven gaat. Het percentage van i draagt in geen gemeente meer dan 300.' Dit laatste amendement dat dus aanstaat op een grootere rijksuitkeering aan de gemeenten zou de schatkist zöo’n 40 millioen guldentjes kosten. Het werd vooral bestreden door den heer Teenstra, die er op wees, dat zoodoende kleine gemeenten voor de uitgaven van grootere ge meenten zouden hebben te dokken. Minister De Vries moest er ook niet veel van hebben. Hij dreigde zelfs, dat als dit amende ment werd aangenomen, dat hij zijn wetsont werp zou intrekken, tot groote verontwaardiging van den heer Schaper, die liever zou gezien heb ben, dat de Minister verdween dan het wetsont werp. Hij deed heftige verwijten aan de minister raad en wekte daardoor het misnoegen op van de hh. Marchant en Dresselhuijs, die dit amende ment wilden zien los van alle „hooge politiek”. Het eind van het lied was, dat de voorstellen van den heer De Geer verworpen werden met 46 tegen 30 stemmen. Ook ten aanzien van de vaststelling of liever de niet vaststeling van de aftrek voor noodzake lijk levensonderhoud kregen de minister en de heer J. Ter Laan hun zin. Het amendement Drion kon geen meerderheid behalen. Ten slotte nog een debatje over de belastingen op openb. vermakelijkh. De hh. v. Berenstein en Drion verdedigden een (door den heer Kleere- koper bestreden) amendement dat vrijstelling van deze belasting beoogde voor door de re geering gesubsidieerde tooneel-vertooningen, om zoodoende werkelijke kunstinstellingen voor deze belasting te vrijwaren. De tegenstanders van deze regeling merkten op, dat het niet ging kunstwaarde van een of andere tooneelvertooning af te leiden uit het feit, dat ze door de een of andere minister al of niet gesubsidieerd werd. Ook kwam over deze kwestie een amende- ment-Ter Hall los om voor deze belasting een maximum te stellen van 20 Den Haag heft thans reeds 25 Hierover wordt nog nader beslist. Met de groeten van Je vriend Rugpijn bij jonge menschen. De menschen boven de veertig weten, dat rug pijn vaak een nierkwaal aanduidt, maar jonge menschen denken niet altijd hierover na. jonge mannen wijten het dikwijls aan hun be zigheden en jonge vrouwen aan haar geslacht beide gevaarlijke en misleidende gevolgtrekkin gen, als de nieren de werkelijke oorzaak zijn. Er is niets, wat dan meer onmiddellijke ver zorging vereischt. Verwaarloozing sluit ernstige verschijnselen in zich als rheumatiek, nier-water zucht, steen, ontstoken nieren en blaas, ischias, spit, graveel en zelfs ongeneeslijke ziekten. Onmiddellijke behandeling vereischt in sommi ge opzichten zelfverloochening. Vele van de zoo genaamde genietingen des levens zijn slecht voor de nieren. Zware maaltijden, alkoholische prikkels en ongeregelde gewoonten dragen bij tot vorming van overtollig urinezuur en tasten de teere nierfilters aan. En nog erger staat u te wachten, als dit kwaaddoend vergif aan de nierfilters ontsnapt en in de spieren, zenuwen en gewrichten kristalliseert. Begin verstandig te leven en gij zult beginnen gezond te worden. Gij kunt uw herstel bevorde ren door de nieren met Foster’s Rugpijn Nieren Pillen te versterken. Dit geneesmiddel dient uit sluitend voor het regelen en heelen der nieren en blaas, en gaat zoodoende de kwade gevolgen van urinezuur tegen. De werkzaamheid der nie ren wordt hersteld, het bloed weder gezuiverd, en de opgehoopte vergiften en vloeibare onzui verheden worden geleidelijk uit het lichaam ver dreven. Op elke echte doos Foster’s Rugpijn Nieren Pillen komt het handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen voor. Te Sneek verkrijgbaar bij de firma’s Joh. W. Meijer en B. Meindersma a f 1.75 p. doos of f 10.p. zes doozen. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 3 November. Het was compleet een verstoring van de open bare orde, zooals H. Z., 45-jarig los werkman te Sneek, in de avond van 14 Juli op het Hoogend aldaar zekeren Broodwinder uitschold. De poli- tie-agent Lourens gebood hem stille te zijn, maar Z. bleef met zijn geschreeuw voortgaan. Toen werd hem proces-verbaal aangezegd, waarop de ordeverstoorder den ordebewaarder óók heeft uitgescholden. Dat was wel anders, maar niet beter. De subs.-officier neemt in aanmerking, dat Z. een zeer beschreven strafregister heeft en eischt bij verstek zijne veroordeeling tot 2 maanden gevangenisstraf. Schreeuwgeluiden klonken op uit het woon schip van A. S., 44-jarig stoelenbinder, in den avond van Juli te Koudum. Een troepje volk stond in de nabijheid en onder die menschen be vond zich ook G. Bajema. Plots dook S. uit het schip op, schoot op genoemden getuige ook schipper toe, verweet hem iets en stompte hem met de vuist tegen de borst. Wat beklaagde bekent. Eisch: f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Op zijn zwerftochten kwam de 30-jarige ker misreiziger H. E. den 24en September te Deer- sum. Rondkijkende zag hij in de garage van H. Schaap een mooie fiets, merk Gazelle, staan. Hij nam ze en reed er op weg. Tot Die ver heeft zij hem gebracht, waar hij het rijwiel te gelde maakte, ’s Daags daarna hadden de marechaus sees hem te pakken en vandaag bekent hij aan de rechtbank, wat hem ten laste gelegd wordt. Eisch: 8 maanden gevangenisstraf, mede gelet op het minder gunstige verleden van den be klaagde. De verdediger, mr. F. G. van Binsbergen te Leeuwarden, pleit clementie. Aanstaanden Woensdag 10 uur, uitspraak. L. Ct. Bob No. 58 der Rijkssuikerkaart, 5e tijdvak is geldig van 8 tot en mat 13 November 1920, -eor ’/s pond witte suiker A 171/» cent. G e o p e b d alle werkdagen van 10—IS van 24 uur. Maandagi, Dinidage en Vrgdagi bovendien van 5—8 uur avond». Zaterdag» ,van 10—12 uur. Gevraagd: a. mannen 2 eerate banketbakker». 2 tweede idea», 1 bankwerker, 2 boekbinder» (2e kin»), 1 koek- irukker (Ie klai), 1 aank. broodbakker, 1 broodbakker, 2 due-plaatwerker», 1 hoefsmid, 5 kleermaker», 1 koekbakker, 1 kruiienier»- bediende, 1 lakker, 1 loodgieter, 4 marmer* polgiter», 1 matraiienmaker, 1 mechaniker zoor automat, kettingmaohine, 1 meester knecht voor de fabricage van gla» in lood en gla» in koper, 1 metaaldraaier, 1 idem bank werker, 1 pe»nenlinieerder voor Wilt machine, 5 schilder», 3 smeden, 8 steenhouwer», 1 ver- war mi ngs-monteur, 1 zeilmaker. b. vrouwen 1 buffe'juffrouw, 1 kantoorbediende, 2 rokken- werkster», 2 taillewerkiter». Werkioekenden: a. mannen 2 boekhouder», 3 boerenarbeiders, 1 eleetrieien- bankwerker, 2 fabrieksarbeider», 1 glaislgper, 7 grondwerker», 1 hooipener, 1 kantoorbediende, 2 letterzetter», 1 machinilt, 1 idem electrician, l magazjjnchef, 1 melkknecht, 6 metielaan, 10 opperlieden, 3 pakhuiikneehten, 1 reiziger, 1 slager, 8 straatmaker», 1 suikerwerker, 1 schipper, 2 timmerlieden, 1 voerman, 1 zilver smid, 48 zonder vakkennis. b. vrouwen: geene. Een andere nieuwigheid, die deze wet wil in voeren is het recht dat de gemeenten zullen krij gen om 100 opcenten op de hoofdsom der rijks inkomstenbelasting te heffen, ook dit is voor onze vroede vaderen een aardig peulschilletje om mede te nemen. Maar die gemeentebesturen die hiervan ge bruik wenschen te maken, wordt’ evenwel een voorwaarde gesteld. Zij mogen dan nl. geen progressieve inkomstenbelasting meer heffen. Willen of moeten ze dus met het oog op hun financieelen toestand toch nog bij het vaststellen van hun eigen inkomstenbelasting progressief te werk gaan, dan kunnen zij van het nieuwe recht om opcenten te heffen niet profiteeren. Evenwel zelfs in het laatste geval zijn hun de handen gebonden. De groote inkomens mogen niet zwaarder worden belast, dan met 2!/2 X het percentage van inkomens, die niet grooter zijn dan 2 X het bedrag van de aftrek voor het noodzakelijk levensonderhoud. flee greet meg deze aftrek zijn? Burgemeester oa Wethouder» van Sseek maken bekend, dat door hen vergunning ia verleend aan KLAAS DIJKSTRA aldaar, en zjjn rechtverkrijgenden tot het op richten van eeu door een gasmotor van 4 P.K. in werking te brengen fabriek ter vervaardi ging van gedreven en gepolijste koperwerken in het perceel gelegen aan de Prin» Hendrik kade, wjjk 4, no. 21. Sneek, 2 November 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. DE HOOP. De Secretaris, P. SIKKES. beslissend voor de presidentskeuze. Er waren vijf candidaten voor het president schap, nl. Warren G. Harding (republikein), Ja mes M. Cox (democraat), Eugene V. Debs (socialist), die in de gevangenis zit, P. P. Chris tensen (boeren en arbeiderspartij) Dominee S. Watkins (drankbestrijders). Men wist van te voren dat de strijd tusschen Harding en Cox zou loopen, de partij van Debs, die wel aan invloed wint, is niet bij machte het tegen democraten of republikeinen op te nemen. De beste kans gaf men reeds lang aan den repu- i blikein Harding, op wiens verkiezing ook in met anderhalf maal het percentage waarmee de j dan 00t werkelijk°gekozen, verhooging be- jaren dan Wl afkeerig te maken. De oorlogsjaren hebben ook den Amerikaanschen burger zware belastingen en groote duurte gebracht, en de gemiddelde Amerikaan moest wel van menschelijke eigen schappen gespeend zijn, wanneer hij dat niet weet aan z’n regeering! v Nu is het de zaak der Amerikanen uit te maken hoe zij geregeerd wenschen te worden, maar de keuze van Harding heeft toch wel zoo veel belang voor de rest van de wereld, dat men er even bij moet stilstaan. Harding nl. is een tegenstander van den Volkenbond, en als het Amerikaansche volk hem heeft gekozen, dan is daarmee tevens uitgemaakt, dat de Ver. Staten geen deel van dien bond zullen uitmaken. Dit zal ten gevolge hebben, dat de Volkenbond zeer onvolledig blijft, en een lichaam, waarvan nau welijks veel gezag kan uitgaan. Door de niet toetreding der Vereenigde Staten zal er dan ook geen eind komen aan de wedstrijd der bewape ningen. Amerika zal voortgaan met een vloot te bouwen in staat het bv. tegen de Japansch-En- gelsche op te nemen. Engeland zal het daar na tuurlijk niet bij laten zitten enz. enz. Juist voor de verhouding tusschen Japan en de Ver. Staten is het zoo jammer dat Amerika geen deel van den Volkenbond zal uitmaken. Die ver houding is, zooals men weet, altijd gespannen en er zijn niet weinig staatslieden die voorspel den dat de eerstvolgende oorlog er een zal zijn tusschen die twee landen. Het ware mrsschien mogelijk dat de Volkenbond de wereld voor een dergelijke ramp zou behoeden, maar nu Ame rika daartoe wel niet zal toetreden, kan men bij een dergelijk conflict nauwelijks een ingrijpen van den bond verwachten. Dit is te meer te be treuren, omdat juist de republikeinen zich steeds hebben doen kennen als meer met imperialisti sche neigingen behept, dan de democraten, het geen de verhouding met Japan niet zal ten goede komen. Om deze redenen is de keuze van Harding nu niet bepaald een bemoedigend teeken voor den wereldvrede. De staking der Engelsche mijnwerkers. De stemming der Engelsche mijnwerkers over de nieuwe regeeringsvoorstellen heeft een eigen aardig verloop gehad. Die voorstellen zijn nl. met 346000 tegen 338000 stemmen verworpen. Men zou verwacht hebben dat onder deze om standigheden het hoofdbestuur van den mijn- werkersbond verklaard zou hebben dat doorge staakt moest worden. In werkelijkheid heeft dat bestuur echter opheffing van de staking gelast, naar men beweert uit overweging dat de onder steuningskas leeg raakte. De uitslag dezer stemming doet echter ver-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1