ld. k Ingezonden Mededeelingen. Brandenburg, Boschma Co. en »E. - annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL II Mieuwstijdingen. SHicieel Orgaan der Gemeente Sneek. 'o, ec- 37e Jaargang Woensdag 15 December 1920 Ie. 22 1.25 ).6O 15 van de nieuwe partij te kunnen komen. l.OO* 125 1.30 80 85 90 1.00 L00 van alle vervolging ontslagen. Landru wordt beschuldigd elf moorden met voorbedachten rade gepleegd te heb- »sch. 1.25 1.00 1.50 1.25 1.50 1.60 2.25 1.25 1.25 1.75 2.25 2.00 Abonnement: per jaar f 2.50 fr. p. post f3.Losse No». 5 ot. Advertentiën 10 ct. p. regel. Inge zonden Mededeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur thans uit goede bron vernemen, zal men goeddoen aan deze geruchten niet onbe paald geloof te hechten omdat zij op som mige punten onjuistheden bevatten en ook niet geheel volledig zijn. Wel schijnt het in derdaad in de bedoeling der regeering te liggen, de oorspronkelijke regeling op enke le punten te verbeteren. De regeling zal, na dat deze verbeteringen daarin zijn verwerkt, vermoedelijk binnenkort kunnen worden verwacht. In Den Haag heeft, op aanstichting van de De ex-keizer. De Tel. vertelt, hoe de gewezen keizer den dag doorbrengt. Hij staat te half zeven op. Kleedt zich en wandelt dan naar den hoofdingang, waar een aantalunetselaars en timmerlieden nu al maandenlang bezig zijn aan het groote en zeer leelijke poortgebouw, dat met zijn trapgevels een zonderlingen in druk maakt tusschen het geboomte. Daar vertoeft de keizer ongeveer een half uur, af en toe sprekend met de werklieden. Dikwijls kan men hem daar des morgens zien staan, alleen aandacht hebben voor het bouwwerk, dat de afsluiting van zijn klein domein zal voltooien. Vervolgens keert hij naar het huis Doorn terug en gebruikt een licht ontbijt, waarna hij in den tuin gaat om zijn, nu reeds historisch geworden sport, het hout zagen, op te nemen. Daarna neemt de exkei- zer een korte pauze, drinkt een paar glazen wijn en wandelt wat in den tuin. Te half een wordt geluncht en het nog restende deel van den middag wordt besteed aan het lezen van kranten. Het diner h'eeft altijd zeer cere monieel plaats. De ex-officieren verschijnen allen in uniform, en de keizer draagt de ge- neraals-uniform. Toen onlangs professor Hymans uit Utrecht, na een bezoek aan de keizerin, tot de keizerlijke tafel werd genoo- digd, moest in allerijl om zijn rokcostuum gestuurd worden. Zoo verloopt het leven op het huis Doorn vrij eentonig. Na het diner trekt de keizer zich op zijn kamer terug en werkt soms nog lang. Meestal begeeft de keizer zich laat ter ruste. Tegen elf uur vertrekken de leden der hofhouding, die op het huis Doorn geen ver blijf kunnen vinden, naar het dorp. Want het landhuis is voor de hofhouding en het circa 50 man sterke personeel veel te klein, en zelfs de prinsen moeten, wanneer zij hun ouders bezoeken, in het dorp logeeren. En wanneer men die oud-generaals zich ziet begeven naar het verblijf van hun meester de uniform verborgen onder een burger- jas, waar de roodbebiesde pantalon zoo zonderling bij afsteekt het hoofd bedekt met een sportpet voelt men het povere van de vertooning, die zich iederen dag hier afspeelt. Maar die toch iets zieligs heeft, omdat zij door de oude getrouwen ,die niets meer te verwachten hebben, zoo met over tuiging wordt medegespeeld. Tenzij zij in derdaad nog hopen, dat eenmaal alles weer „echt” wordt. De onderwijzerssalarissen. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt: Sommige dagbladen hebben de laatste dagen melding gemaakt van geruchten om trent de voornemens van de regeering ten aanzien van de verbeteringen, die zij toe zegde nog in de salarisregeling voor de on- De Nieuwe Amsterdammer. De Nieuwe Amsterdammer, onder redactie van mr. Wiessing, bericht, dat ’t blad met 1 Januari a.s. moet ophouden te bestaan. Aardbeving in Albanië. Temps ontvangt een telegram uit'ben; verder van diefstal .heling, valschheid in geschrifte, enz. Men verwacht, dat Landru den 1 en Maart voor de gezworenen zal ver schijnen. De bekende advocaat de Moro Giafferi, die ook Charles Humbert en Cail- laux verdedigd heeft, zal voor Landru pleiten. r o ---wees uit dat er termen waren om den eigenaar en 1?.“ gevangen te nemen. NIER- EN BLAASSTEENEN. Van de vele kwade gevolgen van overtollig urinezuur en nierzwakte is steenvorming in de nieren of blaas wel het meest te duchten. Maar Foster’s Rugpijn Nieren Pillen hebben in zulke gevallen menig succes bereikt en tal van gevaar lijke operatiën voorkomen. Spoedige behandeling is het best, en de eerste verschijnselen moet men kennen. Een pijnlijk gevoel in den rug, waarbij men behoefte aan steun heeft ter hoogte van de nieren, en vooral het voorkomen van een op steenstof gelijkend bezinksel en gruis in de urine, terwijl de loozing met een brandend gevoel en pijn gepaard gaat, doet denken aan de mogelijkheid van steenvor ming. Steenen vormen zich vaak, als het urinezuur aan afvoer door de nieren ontsnapt, zich laag na laag rond een of andere kern afzet en langza merhand een harde, cementachtige massa vormt, die voortdurend grooter wordt. Slaat derhalve nooit waarschuwingen van nierzwakte als rugpijn, urinekwalen, hoofdpijn, duizeligheid, pijn in de gewrichten en lendenen in den wind, maar bekamp het kwaad onmiddel lijk door een geregelde en matige leefwijze, en met behulp van Foster’s Rugpijn Nieren Pillen, bit geneesmiddel heeft een scheidende werking op steenvorming en menigmaal kwam het voor, dat de steen loskwam, verkruimde en in fijne, zandachtige deeltjes werd afgevoerd. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen zijn te Sneek verkrijgbaar bij de firma’s Joh. W. Meijer en B. Meindersma a f 1.75 per doos. De Walona, waarin wordt gemeld, dat de aard beving alle dorpen in de streek van Tepeleni heeft verwoest. De stad Tepeleni is geheel verdelgd. Er zijn meer dan 200 dooden en 15000 dakloozen. De schokken houden aan. De Nobelprijzen voor den vrede. In een plechtige zitting van het Noorsch Storting, in tegenwoordigheid van het No- belcomité, de Amerikaarr.che en Fransche gezanten, deelde de Stortingpresident Buen mede, dat de vrede-NobHprijs voor 1919 was toegekend aan prescient Wilson en voor 1920 aan den president van den Fran- schen Senaat en presiden. van den Volken- I bondraad Leon Bourgeois. Buen overhan digde de prijzen aan de twee gezanten die uit naam der bekroonden het Nobelcomité en het Storting dankten. Buen las nog een telegram van dank van Wilson voor, waarin deze zei dat de zaak van vrede en waar heid samenhooren. Emigratie naar Canada. De superintendent voor Emigratie van het Canadeesche Departement van Immigratie en Kolonisatie te Londen zendt de vol gende mededeeling aan den Directeur van het Informatiebureau der Nederlandsche Vereeniging Landverhuizing te ’s-Graven- hage. „Bij regeeringsbesluit is bepaald, dat im migranten, behoorende tot de arbeiders klassen (geschoold of ongeschoold) bij aan komst in Canada tusschen 1 Januari 1921 en 31 Maart a.s. in het bezit moeten zijn van ten minste 250 dollar, bovendien van 125 dollar voor de in hun gezelschap reizende echtgenooten en voorts van 50 dollar voor ieder kind tusschen 5 en 18 jaar. Bovenbedoelde tijdelijke bepalingen zijn niet van toepassing op hen, die eene spe ciale vergunning hebben om naar Canada te vertrekken en in het bezit zijn van de daar voor noodige landingskaarten. In verband met de in Canada voorkomen de werkloosheid en den terugkeer van een groot aantal Canadeezen, die in de Ver. Staten werkloos zijn geworden, mag gedu rende de drie eerstkomende maanden (De cember, Januari en FebiTari) aan niemand geraden worden naar Canada te emigreeren. Hiervan zijn uitgezonderd: a. Vrouwen en meisjes, die in Canada be zigheden van huishoudelijken aard zullen verrichten (huishoudsters, dienstboden, keu kenmeiden). B. Landbouwers met kapitaal. c. Landarbeiders en anderen, die met den landbouw goed bekend zijn (tuinders, vee fokkers, enz.), die verzekerd zijn van werk in Canada of naar vrienden gaan, die reeds als landbouwers in Canada gevestigd zijn. d. Vrouwen en kinderen ,die zich begeven naar reeds in Canada gevestigde echtge nooten. IE gld. bij verlies *3 van een vinger wijzeressen in Nederland, een vergadering van besturen van onderwijzersvakvereeni- gingen, bijzondere zoowel als openbare, plaats gehad. Verschillende middelen ter be vordering van een betere salarieering wer den besproken, o.a. stopzetten, althans be lemmering van de opleiding, boycot van be paalde gedeelten van het land, enz. Tot be paalde besluiten kwam men niet; die moe ten vallen in de hoofdbesturenvergaderin gen. Wel was de overtuiging algemeen, dat met de tot dusver gebezigde overtuigings middelen geen succes valt te bereiken. De Bode schrijft, na vermelding van het program van actie van het salariscomité: „Dat daarnaast onze collega’s zullen op houden, aan deze regeering geheel onver plichte diensten te bewijzen, spreekt o.i. vanzelf. Laat de regeering, indien zij bij de aan staande volkstelling menschen noodig heeft, daarvoor maar haar departementsklerken gebruiken, die volgens minister de Visser bij een betere salarieering der onderwijzers zoo in 't gedrang zouden komen. Niemand neme een benoeming voor een dergelijk baantje aan. Niet dus aannemen, en bedanken op het laatste oogenblik, maar eenvoudig elke benoeming weigeren. Niemand ook neme zitting in een stembureau. Alle welwillend heid onzerzijds tegenover deze regeering is onbestaanbaar. Maar wat wij niet moesten doen, en wat wij ook van geen onzer leden bij nader na denken verwachten, is de toepassing van kleine, onwaardige middelen, als sabotage van ons onderwijs, zich vooral uitende in ’t niet willen meewerken aan de Kinder voeding, St. Nicolaasfeest e.m.a. Ieder sta persoonlijk voor de ernstige ver vulling van zijn taak.” Een handige dief. Te Berlijn is een postbeambte erin ge slaagd met 100.000 mark uit een postwagen er van door te gaan. De postiljon rook pas lont toe de beambte na een uur nog niet van een voorgewend gesprek met een inspecteur teruggekeerd was. De dief is nog niet gevat. De Turnkring „Sneek” hield Zondag 12 Dec. haar Alg. Jaarvergadering te Joure op de bovenzaal van hotel Feitsma. De op- I komst was, ook al tengevolge van de ge brekkige tramverbinding, gering, waarom besloten werd de volgende keer deze verga dering in Sneek te houden. Als bestuursle- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAG SA VONDS Uitgevers Sik EK Telefoon No. 150. fölaens voorwaarden overeengekomen met de Hollandeoho Algemeen» Versa- 0!d- bij levena- TAA gld. ingeval van over- gld. bij verlies karlaga-Saak te Schiedam sijn onze Abonnó’s verzekerd tegen ongelukken voor *vvv lange invaliditeit, Lijden binnen 30 d. i»v één hand, voet o beschikking geteekend, waarbij Landru naar de kamer van inbeschuldigingstelling ver wezen wordt. Mevrouw Landru en haar'aan i van 7E gld. bij verlies EA gld. bij verlies van ién hand, voet ol oog Iv van een duim, vv een wijsvinger. Californië en de Aziaten. Stephens, de gouverneur van Californië heeft officieel bericht gezonden aan het dep. van Staat dat de wet, waarbij aan Aziaten het recht is ontzegd, onroerend goed in Ca lifornië te verwerven, op 10 December van kracht wordt. „Het is zijn plan zijn volledige wettelijke bevoegdheid toe te passen om de wet in haar vollen omvang tot uitvoering te brengen, wél op rechtvaardige wijze, maar toch ook doeltreffend.” Ofschoon de gouverneur verklaart, de hangende onderhandelingen van het dept, van Staat en Japan niet te willen bemoeilij ken, moet hij er toch op wijzen, dat de open bare meening in Californië zeer geprikkeld zou worden door de pogingen van de cen trale regeering om zich te bemoeien met het souvereine recht dat de staat Californië heeft om zijn eigen plaatselijke grond- vraagstukken op te lossen. Het fokken van het Friesche vee in Zuid-Afrika. Er zijn zeker in geen ander land buiten Europa zulke snelle vorderingen met het fokken van het Friesche vee gemaakt als ge durende de laatste tien jaren in Zuid-Afrika bereikt werden. In de tijden, toen de Kaap kolonie nog Nederlandsch gebied was, kwam reeds Friesch vee in Zuid-Afrika voor; van het laatst der 19de eeuw af had geregeld invoer van fokvee uit Nederland plaats. Het heeft betrekkelijk lang geduurd, vóór de fokkerij in Zuid-Afrika zoover ge vorderd was, dat een stamboek werd opge richt; dit geschiedde in 1905, toen het South African Stud Book ontstond, waarin naast het zwartbonte Friesche vee ook de andere rundveerassen geregistreerd werden, na tuurlijk elk ras geheel afgescheiden. In het eerste deel van dit stamboek kwamen 106 stuks Friesch vee voor, behoorende tot 19 veestapels. Er werden destijds ook hulpboe ken ingesteld voor vee, dat niet aan alle eischen, die voor opneming in het stamboek golden, konden voldoen; afstammelingen van dit hulpboekvee konden onder bepaalde voorwaarden in dit stamboek opgenomen worden. Het South African Stud Book trad uitsluitend op als registreerend lichaam, zonder daarbij de bijzondere belangen van de verschillende rassen te behartigen. De fokkers van het Friesche vee voelden be hoefte aan aaneensluiting en besloten tot op richting van de' Friesland Cattle Breeders’ Association ,die in 1912 ontstond en waarbij zich aanvankelijk 125 leden aansloten. Deze fokkersvereeniging werkt sinds 1913 samen met het Studboek; men is reeds zoover ge vorderd, dat thans een apart stamboek voor het Friesche ras wordt uitgegeven. In 1914 konden 900 dieren van het Friesche ras ïn het Zuid-Afrikaansche stamboek opgenomen worden; van alle andere rassen kwamen sa men 1000 dieren in het stamboek. Bij het uitbreken van den oorlog kwam de geregel de invoer van fokmateriaal uit Nederland tot stilstand; dit had echter niet zulke nadee- lige gevolgen, als men aanvankelijk vreesde, daar met succes verder is gefokt met het reeds in Zuid-Afrika aanwezige vee. Ook werd enkele malen Friesch vee uit Amerika betrokken, dat echter weinig bevrediging gaf. Het Zuid-Afrikaansch stamboek heeft in 1915 de verplichting ingevoerd, jongvee, ook indien het afstamt van volbloed ouders, te laten keuren vóór het in het stamboek op genomen wordt; door dezen maatregel heeft men de fokkerij op een veel hooger peil ge bracht. Het aantal leden der Friesland Cattle Breeders’ Association of South Africa is in de oorlogsjaren voortdurend gestegen; het bedroeg op 1 Juli van dit jaar reeds 620. Het Friesche stamboekvee in Zuid-Afrika behoort thans tot ruim 600 veestapels; er waren 262 fokkers in de Kaapkolonie, 179 in Oranje-Vrijstaat, 93 in Natal, 93 in Trans vaal en 5 in Rhodesia. Ook de prijzen, die in Zuid-Afrika voor Friesch vee betaald worden, zijn belangrijk gestegen. Er zijn reeds gevallen bekend, dat 3000, zelfs 5000 pond sterling voor één fok- dier betaald werd; doch, wat van meer be lang is, de gemiddelde prijs, die op de jaar- lijksche groote openbare veeverkoopingen te Bloemfontein gemaakt wordt, neemt gere geld toe. Er bestaat dus alle kans, dat Zuid-Afrika een der belangrijkste fokgebieden van het zwart-bonte Friesche vee zal worden (N.R.Crt.) Woeker in Duifschland. In Augustus werd van communistische zij-- de een aanklacht wegens woeker ingediend zoon ,die een oogenblik aangehouden zijn Thans zijn, naar men meldt, alleen te Leip- wegens medeplichtigheid en daarna voor- zig 14 eigenaars van groote graanzaken in loopig op vrije voeten gesteld, zijn thans hechtenis genomen en later tegen borgtoch- ten van 100.000 tot 500.000 Mark weer vrij- gelaten. In geheel Saksen zijn trouwens vrij wel alle groote graanfirma’s bij de zaak be trokken. Het gaat hoofdzakelijk om smok kelarij van zeer groote hoeveelheden graan (vooral haver) naar het buitenland. De graanhandel staat thans in heel Saksen stil, daar niemand meer zaken durft af te sluiten. De bond van Saksische graanhande laars bereidt een groote protestbeweging voor. Te Dresden is in verband met deze zaak de bekende hofraad Rosenthal gevangen ge nomen doch tegen borgtocht van 300.000 M. vrijgelaten. Over het optreden van de autoriteiten te gen woekeraars in graan meldt de Berlijn- sche correspondent van de N. R. Crt. nog: Zoowat alle Duitsche graanfirma’s zijn in het onderzoek betrokken. De actie tegen alle graanondernemingen zoowel in Saksen, te Berlijn, in Noord-Duitschland als in Beieren, werd in het geheim doorgezet, totdat nu eergister alle kantoren der betrokken firma’s in Saksen werden bezet. De zaak heeft in heel den Duitschen graanhandel een geweldige opschudding verwekt. De markt is zoo stil geworden, dat thans-niemand meer in staat is zaken te doen. De feiten zijn reeds vrij oud, maar de justitie heeft eerst zooveel mogelijk gege vens willen verzamelen. In het geheel zullen vermoedelijk een 70- tal firma’s en particulieren worden vervolgd. KORT GEMENGD. Een naaister te Zeist maakte zich in verschillende harer naaihuizen schuldig aan diefstal van allerlei voorwerpen en geld. Het stelen van een zijden blouse bracht een en ander aan ’t licht, waarna een onderzoek volgde. Bij een huiszoeking bij het meisje kwamen tal van voorwerpen te voorschijn. In sommige naaihuizen genoot het meisje tot heden het volste vertrouwen. Het weekblad van de Nederlandsche Vereeniging van spoor- en tramwegperso neel meldt, dat de directie van de Neder landsche spoorwegen voornemens is de z.g. inrijpremie van 3 cent per minuut te verdub belen. Op elke verspeelde minuut wordt een verdubbelde boete gesteld. Van de daling in de prijzen van sche pen geeft Lloyd’s list een staaltje. Dezer da gen werd op de beurs te Cardiff een stoom schip van 8400 d. d., dat vier jaar geleden gebouwd werd, en het eigendom vormde van een bekende Engelsche reedersfirma voor 110.000 pst. verkocht, of ongeveer 13 pdst. per ton. d. w. In het begin van dit jaar werd de waarde van hef schip getaxeerd op 240.000 pdst. en zelfs op dit oogenblik zou een dergelijk schip nog ongeveer 220.0000 pst. van bouwen kosten. Volgens een Havas-bericht uit Kon- stantinopel maakt het revolutionair comité van Sebastopol twee lijsten bekend van de burgers en militairen ,die op last van het comité gefusilleerd zijn. De eerste lijst bevat 1634 namen, waaronder 278 vrouwen. De tweede lijst telt 1202 namen, waarvan 88 van vrouwen. Te Windsor een plaats in Engeland, heeft zich een schokkende gebeurtenis afge speeld. De heer Bradley zou in het huwelijk treden. De predikant, de bruid, vrienden en genoodigden bevonden zich op het afge sproken tijdstip in de kerk, maar de brui gom kwam niet. Men ging hem zoeken en vond hem in het huis ,waar het paar zou gaan wonen, doodgestoken in de slaapka mer. Toen de bruid ervan hoorde, viel ze bewusteloos neer. Uit het Rijnsch Westfaalsche nijver- heidsgebied komen berichten over groote ontstemming bij het personeel van poste rijen, telegrafie en spoorwegen over de in den Rijksdag gevallen beslissing nopens de bijslagen aan rijksambtenaren. De meeste plaatselijke organisaties verklaren zich voor handhaving van de eischen en voor een sta king om die toch nog af te dwingen. Te Essen hebben bij een proefstemming 1400 postbeambten voor en 150 tegen staking ge stemd. De politie heeft gearresteerd den ree- der V .te Schevenigen, verdacht van het ple gen van het misdrijf genoemd in art. 168 en 169 van het wetboek van strafrecht (bescha diging of doen zinken van vaartuigen). De politie te Amersfoort heeft aange houden de gehuwde vrouw F. D., verdacht het kind, waarvan zij dezer dagen bevallen is, van het leven te hebben beroofd. Het lijkje is in een schuur achter haar woning onder een kist gevonden. De verdachte is eenige jaren geledefi door haar man verlaten Te Andijk (N.-H.) is Vrijdag de groote boerenplaats van G. tot den grond afgeA». brand. Oorzaak gasontploffing. Te Danzig is het doodvonnis voltrok--'S' ken aan de gezusters Hertha en Hedwig Sudrowski, die wegens roofmoord tot dié 4^' straf veroordeeld waren. Te Katwijk heeft het twee-jarig zoóhffW van juffrouw V., terwijl deze een oogenbiilF afwezig was, de wieg in brand gesHk^a, waarin een kindje van 7 maanden lag.^^R ernstige brandvqpt -- a o- -1 een armpje Jwêr- woeker hadden schuldig gemaakt. moedelijk zal moeten worden afgezet. i den werden de h.h. A. H. Vis en D. C. van I der Werf resp. als voorz. en penningm. her kozen; als secr. werd, wegens aftreden van I den heer H. Ras, die zich wegens vertrek naar Leeuwarden niet meer herkiesbaar stelde, de heer A. Ras gekozen; als comm. I werden herkozen de dames D. Knol en T. 1 Overdijk. Aan den afgetreden secr .werd door de Gym. Ver. D. O. S. van Lemmer als blijk van spontane hulde een sigarenkoker als herinnering aangeboden. Bij verkiezing Techn. Comm. werden de aftredende functionarissen, de h.h. J. v. d. Werf, voorz., P. Jongejans, secr. en B. Jonkmans comm., herkozen. Als plaats voor de in 1921 te houden turn- betooging werd Joure gekozen in verband met het 10-jarig bestaan van de Gym. Ver. „Hygiea” aldaar. Ruim 2 uur sloot de voorz. met een bijz. derwijzers te zullen aanbrengen. Naar wij woord van dank aan den afgetreden secr. voor diens accuraat en eminent beheer, de vergadering. De drankverkoop. Bij kon. besluit is met ingang van 1 Jan. a.s. het maximum-aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drang bepaald voor Achtkarspelen op 15, Baarderadeel 12, Franeker 10, Hindeloopen 2 en Oostdonge- radeel 12. Met ingang van dezen datum wordt art. 4, 2o, lid 2o, der Drankwet van toepassing ver- klaard op de gemeenten Kollumerland c.a. Urne van Christelijke onderwijzers en onder en Harlingen. L. C. De Invaliditeitswet. Op 1 November j.l. bedroeg het aantal verplicht verzekerden voor den Raad van Arbeid te Sneek 30.748. Het professoraat in het Friesch. In de memorie van antwoord op het voor- loopig verslag der Tweede Kamer betref fende de Onderwijsbegrooting heeft de mi nister medegedeeld, dat zooveel mogelijk rekening zal worden gehouden met den wensch om voor den Frieschen leerstoel te Groningen een Fries te benoemen. Hikziekte. Nu de N. R. Crt. ter oore komt, dat zich in ons land steeds meer gevallen van ziekelijk hikken voordoen, lijkt het dienstig nog eens te herinneren aan een middel, dat dr. David J. Macht geruimen tijd geleden in de Me dical Record tegen hardnekkigen hik heeft aanbevolen. Hij zegt, dat hij gevallen van dien aard snel genezen heeft met een 20 pCt. oplossing van benzyl-benzoaat in alcohol, waarvan hij zijne patiënten die bij andere middelen geen baat hadden gevonden, om de vier uur 25 droppels in wat water liet ge bruiken Plan tot politieke samenwerking. In een gehouden vergadering van afge vaardigden van de hoofdbesturen van: den Economischen Bond, de Liberale Unie, den Bond van Vrije liberalen, de Neutrale Partij, de Middenstandspartij, den Provincialen Bond van vrijzinnigen in Friesland, de groep voor ethische en wetenschappelijke belan gen, de Algemeene staatspartij en den Bond van vrijzinnige propaganda-vereenigingen in Nederland is nader overleg gepleegd over de mogelijkheid van de stichting van een nieuwen staatkundigen bond. Besloten werd, dat op of omstreeks Januari aan vergaderingen van ieder der partijen het plan van samenwerking zal worden voorgelegd, ten einde daarna zoo mogelijk ten spoedigste tot de oprichting Een sympathiek plan. Herbert C. Hoover, die aan het hoofd staat van de Amerikaansche organisatie voor het inzamelen van gelden voor de noodlijdende kinderen in Europa, heeft een sympathiek plan bedacht om zijn fonds nog wat te laten aanzwellen. Hoover is een campagne be gonnen, die ten doel heeft aan het Kerst maal een onzichtbaren gast uit te noodigen. Hij wil dat aan elke Kerstdisch een ledige stoel en een leeg bord zullen aanwezig zijn, om te symboliseeren, dat het geld, dat het maal van dien gast anders zou hebben ge kost, thans is gestort in het fonds van Hoover. De Amerikanen voelen veel voor dergelijke manifestaties en het is te ver wachten, dat het voorstel Hoover heel wat geld in zijn laadje zal brengen ten bate van de noodlijdende kinderen in het midden van Europa en het oosten van dat werelddeel. Prijsdaling in België. De prijsverlaging schijnt thans ook in België voelbaar te worden en wel met name in de provincie Henegouwen, de streken aan de Fransche grens en West-Vlaanderen. Eieren die drie dagen geleden nog 1 frank 25 kosten, werden de laatste dagen voor 40 en 50 centiemen aangeboden. De boter daalde van 20 tot 14 en 15 frank per K.G. Te Iseghem is de prijs der aardappelen ook met bijna 40 percent gedaald. Wat de nij verheid betreft, kondigt men een ernstige daling van den prijs van het vensterglas aan. Een stuk van 300 voet, dat gisteren nog 425 frank deed, ging vandaag voor 225. De textiel goederen daalden 125 pet., ongelooid leder 100 a 200 pct., metaalwaren 60 a 80 pct., rubberwaren 40 pct., suiker en kolo niale waren 100 a 180 pct. Landru. We hebben langen tijd niet iets over Landru te melden gehad. De Fransche bla den zijn ’t zeker beu geworden nog langer de slagvaardige antwoorden, door Landru aan den rechter van instructie gegeven, als gevleugelde woorden aan hun lezers aan te bieden, De inetruebe begon te lang ie duren: "eSjWEg in met minder dan 20 maanden is rechter Saksen en het voorloopig onderzoek wees Bomn met zijn onderzoek bezig geweest, uit dat er termen waren om den eigenaar en maar dit schijnt thans werkelijk zijn einde den procuratiehouder gevangen te nemen, te naderen De rechter van instructie heeft Bij de raadpleging van de boeken bleek dat deJ..‘,nstriJctie dede relaties van de firma met andere graan- j handelaren buitengewoon omvangrijk waren kleintje bekwam zeer en en dat vele dier handelaren zich evenzeerden, tengevolge waarvan clan woeker haddpn Qrhllldirr frnmnnbj mnpHpliilz 7o1 mna+on at 1 NIEUWE SNURKER COURANT Me

Sneeker Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1