Dekens, i SB I I Manufacturen, Pelterijen, Gebreide Gceder;n. Gemaakte Goederen. Bedden, Matrassen, Brandenburgh, Boschma Co. Ingezonden Mededeelingen. III liMning dsr liefdadioheid to Sneek. NIEUWSTIJDINGEN. Hfficiesl Orgaan der Gemaante Sneek. Ongekende lage prijzen. Kruizebroederstraat. - annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERAOEEL Officiéél gedeelte. ''♦r Zaterdag 18 December 1920 ■o. 23 37a JaarflMig I r. I k u 'i' n n 88 95 58 825 88 800 700 Gewetensgeld. Ingezonden. o 1 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAG SA VONDS Uitgevers Sksjuk Telefoon No. 150. 1 e Abonnement: pet janr f 2.5S fr p. past f3.—. Losse Noa. 5 et. Advertentlën 10 ct. p. regel. Inge zonden Mededeelingen dobbel tarief, bg Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingeionden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur INFLUENZA EN DE GEVOLGEN. F. aas- I L. C. maar meent U beleefd te moeten verzoeken, Het Rapport van den Klokkenraad constateert, Jaarlijksche Opruiming titie- door ig is van grip- Het gemeentebestuur van Sneek heeft van den inspecteur der Directe Belastingen, le afd., al daar, ontvangen bedragen van f 690 en f 680 als gewetensgeld, wegens door twee personen te weinig betaalde hoofdelijken omslag. Vervoer van brandstoffen. De minister van landbouw heeft de beschik kingen van Nov. en Dec. 1917 ingetrokken, zoo- dat het vervoer van alle brandstoffen zonder onderscheid weder geheel vrij is. De Vereenigde Staten en de nood in Europa. De Amerikaansche film-magnaten hebben, op aansporing van Hover de toezegging gedaan, dat zij 2.500.000 zullen bijeenbrengen voor het fonds ter ondersteuning van de noodlijdende kinderen van Midden Europa. Parijs een gezonde stad? De prijsdaling. In de provincie Groningen zijn de prijzen van turf of bagger ook in eens dalende, op sommige 8 9 9 9 13 11 12 10 5 5 9 18 15 15 15 15 9 6 6 5 5 4 2 1 1 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) De Directeur van het L.M.B. S. HOOGLAND. 17 in f .b- 2 2 6 5 8 T. R. TJERKSTRA 92‘ 00 80 .78 E. rs nieuwe sneeker courant 3 5 8 8 14 15 40 Het Friesch tooneel. Het Ljouwter Toanielselskip te Leeuwarden opvoeren getiteld „Hüsfrjeon”, toanielstik yn 4 bidriuwen, van den heer R. W. Canne, te Am sterdam. Levensmiddelenbedrijf. Burgemeester en Wethouders van Sneek bren gen door deze ter algemeene kennis, dat in ver band met de daling der prijzen van de vrije grondstoffen voor de bruinbroodbereiding, de bruinbroodvoorziening van gemeentewege in den loop dezer maand wordt beëindigd, en het Levensmiddelenbedrijf met ingang van 1 Januari e.k. wordt opgeheven. Eventueele vorderingen ten laste van boven genoemd bedrijf worden ingewacht voor of op 28 December e.k. in de bus van het Distributie- bureau. Burgemeester en Wethouders voornoemd: P. J. DE HOOP, De Secretaris, P. SIKKES. de menschen van tachtig. Een onbetrouwbaar gevangenbewaarder. Te Haarlem is een gevangenbewaarder ge- snapt, die aan de gevangenen boodschappen en cadeautjes van hun familieleden overbracht. Hij is geschorst. plaatsen kost de baggerturf f 10 a f 11 per 1000 tegen f 14f 15 elders. KORT GEMENGD. Te Schaesberg is de 18-jarige R. in de Oranje Nassaumijn tusschen de bufferschijven van twee wagens gekomen en gedood. In scheepvaartkringen te Rotterdam en te Amsterdam worden pogingen in het werk ge steld om een kapitaal van 2 millioen gulden bijeen te brengen tot vorming van een maat schappij, ten doel hebbende de exploitatie van winkels ter bestrijding van de duurte. De plaat sing van een bedrag van 1 millioen is reeds ver zekerd. De Scheepvaart-Vereenigingen Noord en Zuid zijn ook bij deze pogingen betrokken. Ons Carillon. Mijnheer de Redacteur! Aangezien bij de alhier benoemde Carillon Commissie dikwijls door ingezetenen inlichtin gen worden gevraagd, verzoekt zij U beleefd opname in uw geacht blad, van het volgende: Na een uitgebreid onderzoek heeft zij den Raad onzer gemeente dd. 14 Dec. ’17 geadvi seerd tot verkoop van het oude carillon over te gaan, aangezien van het tegenwoordige vol gens haar vaste overtuiging geen goed speel werk meer was te maken, tevens in aanmerking nemende de abnormaal hooge prijzen die toen voor metalen werden besteed. Verder adviseerde onze commissie om een nieuw klokkenspel, dat aan alle eischen voldeed, aan te schaffen, zoo- dra de prijzen der metalen wederom normaal werden. De Raad onzer gemeente besloot naar aan leiding onzer argumenten tot verkoop van het oude carillon, waarna door oppositie van onin gewijde personen hemel en aarde werd bewogen de klokken uit een historisch oogpunt te behou den. Deze oppositie dreef het zoover, dat de een on- i- Rijkssulkerbons. Winkeliers, denkt er om dat bon 57 tot en met 60 uiterlijk moeten zijn ingeleverd bij de N. U. M. te ’s Gravenhage op 25 Dec. e.k. of bij het Levensmiddelenbedrijf op Dinsdag 21 De cember. Na eerstgenoemden datum zijn ze waar deloos. II. Vraag 2. Welke zijn de oorzaken van de min der goede toestand? De diepe oorzaak is zeker de onvoldoende bedeeling. Indien de instellingen in staat waren de door haar verzorgden het noodige levens onderhoud geheel te verschaffen, dan zouden zij zeker steun van andere zijde afwijzen. Vol doende middelen maakten het de instelling mo gelijk in ruime mate reclasseeringsarbeid te ver richten, al is voor dit laatse in vele gevallen te vens noodig het breken met zekere sleur, het breken ook met de opvatting van de armenbe- deeling als niets meer dan een gunst aan die bedeelden en het daarvoor in de plaats zien van de armenzorg en vooral van het voorkomen en genezen der armoede als een der hoogste maat schappelijke plichten. Het is die onjuiste opvat ting van het karakter der armenzorg dit on juiste is door de deskundigen algemeen er kend die aan het bedeeld-zijn, het ontvangen van steun uit instellingen van liefdadigheid, een vernederend karakter heeft gegeven, dat een ze kere schuwheid is ontstaan voor de namen arm, armbestuur enz. Ook waar een betere geest, een hoogere opvatting heerscht, en wij nemen gaarne aan dat dit in Sneek het geval is, wordt in de oogen van het publiek een gezin minder waardig, zoodra het armbestuur de verzorging geheel of ten deele op zich neemt. Zoo is het ge komen dat naast de kerkelijke en burgerlijke armbesturen vereenigingen of stichtingen zijn ontstaan, die liefdadigheid uitoefenen welke dan geen armenbedeeling heet. De liefdadigheid con centreert zich dikwijls op een bijzonder terrein en geeft bepaalde, schijnbaar met bedeeling niets te maken hebbende motieven aan, maar inder daad is ’t toch geven, waar het gezin zich niet voldoende vermogend gevoelt. Als voorbeeld hiervan kennen wij in Sneek „Hulp in Nood”, „Vereeniging voor kraamvrouwenvoeding”, een gedeelte van het werk der Tbc.-vereeniging, van de Ziekenverpleging, ook het half-weezenwerk van het O. B. W. De zorg van allerlei speciale liefdadigheid in allerlei vorm is tevens een bron van meervou dige bedeeling met de schade er aan verbonden. Naast deze oorzaken moeten wij ook en vooral ten opzichte van de reclasseering noemen, het ontbreken van een behoorlijk georganiseerde samenwerking tusschen de verschillende instel lingen. Hier en daar wordt elkaar wel eens een inlichting gegeven of een afspraak gemaakt; georganiseerd overleg ontbreekt echter, voor zoover wij weten, te eenen male. Vraag 3. Wat is in het algemeen gedaan ter verbetering van dergelijke toestanden? Als iets dat van zelf spreekt, zetten wij voorop dat de onvoldoende bedeeling te verhelpen is door de grooter inkomsten der instellingen, iets waarnaar zij dus hebben te streven. Waar deze inkomsten echter bijna altijd be perkt blijven, dient er naar gestreefd bij deze beperkte inkomsten toch zooveel mogelijk te verbeteren. Het middel daartoe is samenwerking der instellingen van liefdadigheid. Deze samenwerking kan en moet geschieden met behoud van de zelfstandigheid en onafhan kelijkheid der afzonderlijke organisaties. Zij kan geschieden in de eerste plaats door in onderling overleg het aantal ondersteunden van iedere or ganisatie te beperken. Dus dat één organisatie in plaats van b.v. 100 gezinnen elk gemiddeld met f 150 per jaar steunen, aan 25 gezinnen ge middeld f 600 geeft. Zij laat dan de andere 75 aan zustervereenigingen over. Een andere wijze van samenwerking is, dat wel twee of meer or ganisaties hetzelfde gezin steunen, doch dat slechts één organisatie, in den regel dan de krachtigst steunende, het gezin laat bezoeken. In beide gevallen is, vooral bij het eerste on derzoek, noodig, dat de organisaties elkander volkomen op de hoogte stellen, overleg plegen en daarna in gemeen overleg besluiten. Voor deze inlichtingen geldt vooral tweeërlei systeem, n.l. of een centraalregister, waarin alle ondersteunde gezinnen met alle noodige ge gevens verzameld zijn of een bureau, dat voor elk speciaal geval inlichtingen inwint. Of men nu kiest centraalregister, dan wel in formatiebureau of kamer van navraag, altijd blijft het goed, dat de verschillende instellingen te sa raw vertegenwoordigd zijn in één college. Velen hebben tot hun schade ondervonden, dat de gevolgen van influenza en griep soms erger dan de kwaal zelf zijn. Een van de gevolgen is achteruitgang van de nieren, en dit kan maanden van pijn en ellende met zich brengen. Bij kou en koorts toch worden de teere nierorganen overspannen door hun pogen om de ongewone hoeveelheid onzuivere stoffen uit het bloed te filtreeren. Zorg voor de nieren bij deze inspanning zou uitputting voor komen, doch hoe zelden wordt die zorg besteed. En deze verwaarloozing leidt tot ontsteking van de nieren en blaas, urinekwalen, onzuiver bloed, niergruis, nierwaterzucht, rheumatiek, steen, rug pijn, duizeligheid enz. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen baten tegen deze nierverschijnselen. Wees niet moedeloos door vroegere verwaarloozing; hoewel vroegere behandeling het best is, kan verdere ernstige ontwikkeling voorkomen worden. Dit speciaal geneesmiddel voor de nieren behaalde zelfs bit gevorderde en ernstige nier- en blaaskwalen suc ces. Duizenden dankbare mannen en vrouwen hier in het land danken hun goede gezondheid aan tijdige behandeling met Foster’s - Rugpijn Nieren Pillen. De handteekening van James Foster op de verpakking waarborgt de echtheid. Foster’s Rug pijn Nieren Pillen zijn te Sneek verkrijgbaar bij de firma’s Joh. W. Meijer en B. Meindersma a f 1.75 per doos. De armenwet geeft de gelegenheid daartoe een officieel lichaam te vormen, dat den naam draagt van „Armenraad”. In het bestuur van zulk een Armenraad zijn dan de inrichtingen van liefdadigheid vertegenwoordigd. Behalve voor geregelde vergaderingen wordt ook voor noodige samenspreking van één of meer organisaties zorg gedragen. Zulk een Armenraad ontvangt van de regee- ring betaling voor den secretaris, die voor de geregelde werking zorg draagt. Deze voordeelen vervallen, indien de naam „Armenraad” niet gebruikt wordt. Voor een andere naam (Hulp- verleeningsbond, Htilpverbond of iets dergelijks) zou aan te voeren zijn, dat het bovengeschetste bezwaar van het publiek tegen de woorden „armen en armenorganisaties” kwam te verval len. Intusschen kan een Armenraad werken, zonder dat de ondersteunde er direct mee in aanraking komt. Als bezwaar tegen samenwerking in een Ar menraad of iets dergelijks is aangevoerd, dat er, vooral van kerkelijke zijde, bezwaar gemaakt wordt tegen het publiceeren van namen en cijfers. In de praktijk is het echter gebleken, dat dit bezwaar zelden of nooit aanleiding is ge worden tot het loslaten van de samenwerking. Van de andere, ook uit samenwerking voort gevloeide toegepaste middelen wijzen wij op hulpbanken, die tegen lage rente of renteloos voorschotten verstrekken, het inrichten van be waarplaatsen voor kinderen, wier moeders bui tenshuis moeten werken en op het organiseeren van het werkverschaffing. Vraag 4. Wat valt gezien de plaatselijke omstandigheden hier te doen? Deze vraag is o. i. kort en bondig te beant woorden door het woord „samenwerking". Wij meenen, dat het voldoende is als eerst de orga nisaties het belang van samenwerking inzien en er toe besluiten. Hetgeen dan verder te doen staat, zal kunnen overwogen worden in een ver gadering van de verschillende organisaties. Deze vergadering kan beschikken over de ervaring en de daarop gegronde adviezen van personen met een eervollen staat van dienst op dit gebied. Eerst dan is o. i. de tijd gekomen om een in details uitgewerkt plan voor liefdadigheidswerk in Sneek vast te stellen. Onze meening is dus, dat hier ter stede moet komen een georganiseerd overleg, hetzij een Armenraad, hetzij iets in den vorm van een Armenraad, dat zoowel ten doel heeft het weg nemen van de meervoudige bedeeling althans voor zoover mogelijk van de nadeelen er aan verbonden en de gezamenlijke arbeid ter reclas seering, voorzoover deze bereikbaar is. Vraag 5. Hoe zullen Regenten van het O. B. W. in deze verder handelen? Als beste weg komt het ons voor, het door het College vast te stellen rapport in afdruk toe te zenden aan alle in aanmerking komende orga nisaties met het verzoek, mede te deelen of zij bereid zijn, een gezamenlijke bespreking in ver band ermede te houden. Het is op goede gronden aan te nemen dat alle organisaties gaarne zullen deelnemen aan zulk een bespreking. Regenten van het O. B. W. roepen dan de vergadering bijeen, aan haar overlatende, hoe in deze verder gehandeld zal worden. Sneek, den 11 en September 1920. De Commissie voornoemd, H. BRENN1NKMEIJER. P. SIKKES. L. HERTZBERGER. Bovenstaand rapport is door het College Re genten van het O. B. W. te Sneek aanvaard in hare vergadering van den 26en October 1920. T. C. KIEZEBR1NK, Voorzitter. F. SMIT, Secretaris-Boekh. In Amicitia werden Dinsdagmiddag jl. door de notarissen Van Giffen te St. Anna en Heringa alhier publiek finaal geveild: a. De sate en landen ,,’t Op” te Oppenhuizen, groot 106 pdm., in huur bij den heer M. P. Tiersma. Na cumulatie van alle 18 perceelen werd kooper de huurder voornoemd voor f 117.390.15. b. 3 perc. uitmuntend weiland, genaamd ’t Tramland, onder Oppenhuizen, groot 13J-*> pdm., in huur bij den heer Sj. R. de Jager. Perc. a kreeg P. Jouwsma te Oppenhuizen voor f8160; perc. b Sikke Doting te IJsbrechtum voor f4403.10; perc. c de vorige voor f3474.25. Voetbal. Nu de winter zijn intrede heeft gedaan en de velden besneeuwd zijiwul'en voorloopig wel geen voetbalwedstrijden kunnen plaats vinden. L. S. C. I en L. S. C. II moesten Zondag a.s. naar Harlingen bij Z. H. C. op bezoek, Sneek moest uitkomen tegen Workum, terwijl Vitesse alhier F. C. A. van Bolsward moest ontvangen. Onze lezers zullen allicht belang stellen in de stand in de le afd., waarom wij deze hieronder! laten volgen: Stand le kia» Competitie E.V.B. Afd, B.; doelpunten Vereenigingen geepgew. gel. verl. pnt. vóórtegen gem. 1 1 2 2 1 3 0 derzoek in te stellen. Dit nu is geschied door 2 personen en door G. B., 20-jarig bakkersknecht te Beetgumer- de Vereeniging Klokkenraad op een wijze, die molen, wegens huisvredebreuk te Warga. Ge- de historische waarde tot een hoogte opheft, eischt f 15 boete of 15 dagen hechtenis en heden tot die straf veroordeeld. SNEEK 7 L.8.C. 7 VOORWAAB.T8 9 WORKUM F.C A. Z.H.C. VITKSSE VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 15 Dec. Vonnissen: Drie jongens te Sneek, respectievelijk 16, en 17 jaar oud, wegens wederspannigheid vereeniging aldaar. Heden ieder tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld. H. de B., 18-jarig metaalslijper te Sneek, we gens weerspannigheid aldaar. Geëischt f 30 boete regeering zich genoodzaakt gevoelde of 30 dagen hechtenis en heden tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. IE gld. bij verliM van era vinger ten schade van een voor Sneek doelmatig en goed carillon. De Carillon Commissie zou te veel van uw blad vergen om de rapporten van bedoelde 2 personen en de Vereeniging Klokkenraad, be- zal tweeden Kerstavond een nieuw tooneelstuk staa”de u'l 18 pagina s druks te laten volgen, maar meent U beleefd te moeten verzoeken, f onderstaand ons antwoord aan de Gemeente Sneek in uw blad te vermelden, opdat de inge- I zetenen van Sneek kennis dragen van de opvat- ting en werking der Carillon Commissie. Ons laatste antwoord luidt aldus: Sneek, 29 November 1918. Aan Heeren Burgemeester en Wethouders van Sneek. De Carillon Commissie adviseert U onder te rugzending der betreffende stukken om n i e t in te gaan op het voorstel van den Minister. Noch de missive van den Minister, noch het bijgaande j rapport van den Klokkenraad hebben haar van inzicht doen veranderen. —.jo Is Parijs een gezonde stad? Men zou het bijna moeten gelooven, zegt de N. Rt. Ct. Volgens de gemeentelijke statistiek wonen er vier honderd jarigen; negentien mannen en zeven-en-zeventig vrouwen van negen-en-negentig jaar, vijfhon- derd-drie-en-vijftig menschen van boven de vijf- en-negentig jaar; zevenduizend tweehonderd-en- Tolgena voorwaarden overeengekomen met de Hoiiandsohe Algemeene Verxe- 700(1 bil kerlnge-Bank te Schiedam sijn onze Abonné’e verzekerd tegen ongelukken voor «vuv lange Invaliditeit. nemen. Daar komt nog bij, dat worden de oude klokken behouden en de leiding der restauratie aan personen opgedragen, die meer oudheidkun dig dan artistiek voelen, de restauratie noodwen dig geschieden zal in den ouden stijl." De mogelijkheid van het invoeren van een nieuw stelsel zooals dat, waarmede J. Denijn zulke schitterende resultaten heeft bereikt, ver valt dan meteen. Denijn’s superioriteit beangstigt blijkbaar de heeren van den Klokkenraad, ook al blijkens de uitlating in ’s ministers missive. Overigens wordt van het carillon op verschil lende plaatsen door hun gezegd, dat het zal worden „niet superieur”, „niet zoo s 1 e c h t”, „aan bill ij ke eischen zal kunnen voldoen”. Men ziet, het rapport drukt zieh heel voorzichtig uit. Welnu de Caril lon Commissie wenscht een carillon dat zal zijn: superieur, zeer goed en voldoende aan de hoogste eischen van den te- genwoordigen tijd. Ten slotte hebben de deskundigen van den Klokkenraad de klokken afzonderlijk ge hoord, op een plaats waar juist over hun effect als klokkenspel als geheel, absoluut niet te oor- deelen viel, zoodat zij over de werking in den toren niet kunnen oordeelen. Zij hebben zich be roepen op een uitspraak van 1771, welke voor ons waardeloos is, aangezien wij met onzeooren’in 1918 hebben te constatee- ren, welkeindruk be t carillon op ons maakt, want het spel kon voor 1771 goed zijn en ons nochtans niet meer voldoen. Uit alles blijkt, dat de historische waarde den doorslag moet geven, terwijl de Carillon Com missie meent, dat de tegenwoordige en toekom stige inwoners van Sneek niet ’t slachtoffer be- hooren te worden van een haar inziens dergelijk bekrompen standpunt. Wij beroepen ons nog eens op onze werk zaamheden en verzoeken die te vergelijken met het theoretische geleerdheidsvertoon, ’t welk, ondanks alles, van minderwaardige klokken geen mooie kan maken. De Carillon Commissie constateert eenparig de minderwaardigheid der meeste klokken en is er zeker van dat een gerestaureerd carillon niet aan de verwachtingen zal beantwoorden (men neme als voorbeeld het gerestaureerde carillon te Leeuwarden). De Carillon Commissie heeft de superioriteit geconstateerd van twee moderne carillons een grooter te Vlissingen en een kleiner te Ap- pingadam. Het komt er nu maar op aan of Burgemeester en Wethouders en eventueel de Raad zich zul len laten intimideeren door eene eenzijdig samen gestelde missive en rapport, welke voor de prac- tische waarde van een gerestaureerd carillon niet veel bewijzen of dat genoemd College en Raad meer vertrouwen zullen stellen in de op practische gronden eenstemmig door de Sneeker Carillon Commissie gegeven adviezen. Moge de in uitzicht gestelde subsidie toch vooral geen der Raadsleden doen zwichten van hun eenmaal aangenomen standpunt af te wij ken, zoodat de Raad een dergelijke inmenging in de gemeentelijke autonomie beslist van de hand wijze. P. S. Op bovenstaand ons schrijven is geen antwoord ingekomen, zoodat onze commissie nimmer in de gelegenheid is gesteld hare plan nen ten opzichte van de finantieele regeling ten uitvoer te brengen. Het onlangs op verzoek van den Raad ingekomen rapport van de Algemeene Klokkenspelvereeniging in Nederland, welke ver eeniging haar onderzoek door 3 bekwame des kundige klokkenisten liet instellen, deelt volko men de zienswijze van onze Carillon Commissie en adviseert om niet tot restauratie over te gaan. Des ondanks besloot de Raad, zeer zeker on der pressie van een in uitzicht gestelde subsidie, in beginsel tot restauratie van het oude Carillon. Wij hebben gemeend bovenstaande ter kennis van de ingezetenen te moeten brengen, opdat later, bij een eventueel fiasco, onze Commissie geen schuld kan worden verweten en danken uw redactie beleefd voor de opname. De Carillon Commissie: M. J. HOUWINK, Voorz. J. LINDEMAN, Secr. JAC. N. D. HOOGSLAG, penn. H1JLKE HALBERTSMA. E. NIEUWENHUIS. 700 gld. ingeval van ov«r- IEA gld. bij verlies van HC gld. bij verlies EA gld by verlies vu *VV rijden binnen 30 d. ’3" eén hand, voet of oog Iv vu een duim. vU een vijsvinger. De Carillon Commissie meent dat het onder zoek op eenzijdige manier is opgedragen aan personen en aan eene vereeniging, waarvan het behoudende standpunt bekend is. Een rapport door de Algemeene Klokkenspelvereeniging uit gebracht, zou wel eens tot eene tegenoverge stelde conclusie kunnen gevoerd hebben. Het Rapport van den Klokkenraad constateert, vier menschen van negentig jaar. Gezwegen van daf het met de zuiverheid niet geheel in den haak is en adviseert bijstemmen en gedeeltelijke I vervanging door nieuwe klokken. Hierdoor zou slechts ’n gedeelte van het oude carillon bewaard worden. Bovendien krijgt men door de algeheele vernieuwing van ’t speelwerk toch een bijna geheel nieuw klokkenspel, waarin dan eenige oude klokken behouden zouden wor den. De Carillon Commissie kan de verantwoor delijkheid voor dit halve werk niet op zich

Sneeker Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1