en 1 Januari 1921. ■o. 24 Officiéél gedeelte. r- Brandenbiirgli, Ooscbma Co., Klein zand, Telef. 111 en 150, Sneek. T, Brandenburgh, Boschma Co. Ingezonden Mededeelingen. per Advertentie de beste wenschen aan bieden. BUITENLAND. NIEUWSTIJDINGEN. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Woensdag 22 December 1920 37e Jaargang te f R in i> ek. 1. g 1 n SniK Telefoon. No. 150. 7K gld. bij verlies CA Iv van een duim, vv van I 30 et. K t I Dicendo Discimus. Evenals vorige jaren ook nu. weer in ons blad gelegenheid bestaan tot name van tentiën tegen den prijs van t, is ssel- is in :hine zijn, noe- der- i en heer oed- Vroegtydlge inzending van bniten de stad wordt vrien delijk verzocht. volgde, waaraan deelnamen ouders, rector en leeraren en welke liep over verschillende vraag stukken als huiswerk, straffen, eerlijkheid op school enz. Deze eerste bijeenkomst mag als geslaagd be- vóór de Paaschvacantie een tweede worden ge houden. te Leeuwarden uitgeschreven 2e klas serie-wed- strijden op 2e Kerstdag zullen de volgende Snee- ker clubs deelnemen: L. S. C. II, Voorwaarts II en S. V. O. j de, hopend daar smokkelwaar verborgen te vinden, stuitte, op een voet en waarschuwde van vermiste Tonia van den Broek, waarna verschillende aanwijzingen leidden tot ar restatie van den man, met wien zij in ver houding stond. Anderhalf jaar heeft de man preventief gezeten. Dr. Hulst uit Leiden, en de kapitein-apo- hij de winst op. Liep het echter verkeerd, dan hoorde men niets meer van hem. Duitsche dienstboden. De Haagsche afdeeling van de Vereen, voor Huisvrouwen heeft reeds ruim 100 Duitsche meisjes als dienstboden bij hare leden ge plaatst. broekzak zat. Direct na vermissing van Tonia en haar gld. bij verlies van een wijsvinger. t 40 n. lakt de tafel 1920 L. C. geschiedenis van Amster- i, dit veel om- wars over kon- ma’s er ‘H L e- 5r k NIEUWE SNEEKER COURANT annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL ir De conferentie te Brussel. Te Brussel zijn thans de vertegenwoordigers van de geallieerden en Duitschland bijeen ter bespreking van de kwestie der regeling van het herstel der door Duitsche troepen in den oorlog verwoeste gebieden. Een correspondent der N. Rt. Ct. meldt daaromtrent het volgende: De conferentie neemt, naar het oordeel van alle betrokkenen, een gunstig verloop. De Duitsche vertegenwoordiger Bergmann zeide o. a. dat Duitschland er groot belang bij heeft dat zoo spoedig mogelijk en op verstandige wijze d. w. z. binnen het bereik van zijn draag vermogen, de stand der schadeloosstelling vast wordt gesteld. Hij heeft groote verwachtingen van een dergelijke beslissing. Ontzaglijke schade zou het echter aanrichten, als men een theoreti sche som noemde, die de krachten van Duitsch land ver te boven ging. Van de totale som zou dan reeds het geleverde afgetrokken moeten worden en de rest zou hij in jaarlijksche ter mijnen willen verdeelen, waarbij hij van een tijd sprak van 30 jaar, zooals in het vredesver drag bepaald is. Hij maakte een verschil tus- schen de schadeloosstelling in geld en in mate riaal. Betaling in geld is op het oogenblik on mogelijk. Duitschland kan zijn goeden wil om te betalen alleen toonen door het leveren van materiaal. Wat de kolenleveranties betreft, zoo- dra het verdrag van Spa afgeloopen is, kon men over een voortzetting van de leveranties spre ken, maar de prijs zou daarbij op een verstan dige manier moeten worden bepaald. Verder en kleurstoffen, die reeds geregeld is en op be vredigende wijze functionneert. Dan wilde hij verder nog spreken over de leveranties van materieel voor het herstellingswerk in Noord- Frankrijk. Duitschland is vast besloten zoo zeide hij, zoover het maar eenigszins kan, daarbij hulp te verleenen. Geld heeft Duitschland echter niet, maar het heeft zijn arbeidskrachten en zijn in dustrieproducten, en Duitschland is bereid tot iedere practische oplossing van de kwestie mee te helpen. Op het oogenblik is het echter niet in staat een plan daarvoor te ontwikkelen, maar Bergmann zelf kon zich goed voorstellen, dat bv. de Duitsche regeering een zeker crediet in marken zou openen, dat binnen de grenzen van zijn draagkracht moest blijven, om een fonds te vormen waaruit de Fransche en de Engelsche bestellingen in Duitschland zouden worden be taald. Bergmann meende, dat al deze duigen door bijzondere commissies konden worden ge regeld en hij stelde het vormen van zulke com missies voor. In antwoord op een vraag van de Italiaansehe Wilna. Weldra is de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van een wetsontwerp in verband met het verzoek van den Raad van den Volken bond /aan de Nederlandsche Regeering tot het zenden van een contingent voor het internatio nale expeditiekorps, dat de volksstemming te Wilna zal hebben te verzekeren. Valschheid in geschrifte. Het „Eindh. Dagblad” meldt dat de justitie een onderzoek heeft gemaakt tegen den oud- burgemeester van Gestel, den heer K., thans bur gemeester van Edam. De heer K. wordt verdacht van valschheid in geschrifte en daarvan geldelijk voordeel te heb ben getrokken. Het geincrimineerde feit zou hij als burgemeester van Gestel gepleegd hebben. Toen iemand nl. een vergunning wilde hebben en daartoe de overdracht van twee andere ver gunningen vereischt was, zou burgemeester K. een proces-verbaal van afdracht van vergun ningsrecht valschelijk met den naam van een in- A b o n n emeat: per jaar f 2.5* fr p. post f3.Losse Noe. 5 et. Advertentlën10 ct. p. regel. Inge zonden Mededeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur Ouderbijeenkomst Gymnasium. Woensdagmiddag had de eerste bijeenkomst plaats van ouders van leerlingen van het gym- sprak hij over de leveranties van chemikalieën nasium met rector en leeraren dier inrichting. Na opening der bijeenkomst door den rector hield een der leeraren een causerie over „In en dan gaf hij last ze weer te verkoopen en streek spaarduitjes deed de Graaf uitgaven 1 ruim drieduizend gulden. Beklaagde ontkent alles. Het O. M., dat bewezen acht dat beklaag de de vrouw opzettelijk van het leven heeft beroofd, welk misdrijf gepaard is gegaan met diefstal, vroeg eene gevangenisstraf van twintig jaar. zal de op dergelijke Adver- waarvan de netto opbrengst geheel ten bate zien effecten op klinkende namen. Ging het der T. B. C. bestrijding kwam. Alleen reeds om j stuk :n 3 Schepen „wegbrengen”. Ook te Rotterdam is een koopman en ree- der, een man wiens zaken tijdens en na den oorlog zeer uitgebreid werden, gearresteerd op last der justitie, verdacht van het „doen wegbrengen” van schepen. Het betreft hier het tot zinken brengen van ’n scheepje door een daarvoor gedresseerde bemanning. De lading van het scheepje al leen was reeds verzekerd voor 2’/2 ton, ter wijl ze hoogstens een waarde van enkele duizenden had. Nog meer arrestaties zullen volgen. Een tweetal medeplichtigen bevinden zich in het buitenland. die reden verdiende de avond de volle belang stelling en sympathie van allen. En waarlijk, het heeft haar aan geen van beiden ontbroken. De voorzitter de heer D. v. d. Werf heette de aan wezigen in het bijzonder rector, leeraren en da mes en heeren gymnasiasten uit Leeuwarden, hartelijk welkom, daarbij de wensch uitspreken de, dat allen zich goed zouden amuseeren, wat naar wij gelooven, ook wel is geschied. Na het zingen van het gymnasiastenlied kre gen wij een paar heel aardig en vlot gespeelde muziekstukken te hooren. Daarna kwam de op voering van „Het Zangersfeest’, blijspel in 3 be drijven. Dat het ook waarlijk een blijspel was, daarvan getuigde wel het enorme lachsucces en applaus, dat de speelsters en spelers telkenmale en niet onverdiend ten deel viel. Tijdens het zeer geanimeerde bal richtte de heer Dr. Bouma nog het woord tot de leden der vereeniging, waarin hij hun dankte voor hun nobel streven, om dezen avond geheel in dienst der T. B. C. bestrijding te stellen, en verder den wensch uit sprak, dat de vereeniging steeds op denzelfden grondslag mocht blijven doorwerken, een wensch, waarmede de aanwezigen door een drie werf hoera instemden. Discendo Discimgs kan Versehgnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Wild West Een brutaal stukje is dezer dagen te Müggelsee bij Berlijn in het bekende restaurant Rübezahl uitgehaald. In dit café verschenen ’s avonds te gen 7 uur drie mannen, die koffie bestelden. Terwijl de waard hen bediende, trokken zij plot seling hun revolvers en zetten hem die op de borst. Toen de zoon van den eigenaar, die op het gerucht was komen toeloopen, wilde telefo- neeren, rukte een der bandieten hem van het toestel weg en wierp een handgranaat in zijn richting. De roovers doorzochten daarop het ge- heele huis en maakten zich ten slotte met 5000 mark, een gouden horloge, een diamanten ring en een rijwiel uit de voeten. Bezoldiging van voetbalspelers. In Engelsche beroepsvoetbalkringen is de kwestie van de bezoldiging der spelers een bran dend vraagstuk, waaromtrent men maar uiterst moeilijk tot overeenstemming zal kunnen komen en dat wel in hoofdzaak omdat men het in den boezem der Players Union de vakvereeniging voor beroepsvoetballers er niet over eens is. ’t Is met die bezoldiging nl. zeer eigenaardig. In alle betrekkingen van welken aard ook, heeft men een minimum en een maximum salaris en men begint steeds op het minimum om na eeni- gen tijd trouwen dienst het maximum te berei ken. Zoo heeft men het ook met de beroepsvoet ballers geregeld, maar nu doet ’t merkwaardige feit zich voor, dat soms de oudere spelers die jaren lang de club uitstekende diensten hebben bewezen en die thans het maximum salaris ont vangen hun vorm verliezen en vervangen wor den door jonge spelers, die pas in opkomst zijn en die dan ook het minimum salaris ontvangen. Dan zitten de oude, goedbezoldigde spelers vaak op de tribune toe te kijken hoe hun jongere min der goed bezoldigde collega’s wedstrijden weten te winnen! Van den kant der jongere spelers komt dan ook de eisch om salaris te geven vol gens spelcapaciteiten en dus het hoogste salaris te geven aan de spelers van het eerste elftal, al is het soms het eerste seizoen, dat ze in eerste klas voetbal uitkomen. Door de oudere spelers worden hiertegen weer bezwaren geopperd om dat zij hun besten tijd aan voetbal hebben ge geven en het minder prettig is om aan het eind van hun loopbaan in salaris achteruit te gaan. Zoowel voor de eene als voor de andere opvat ting is wat te zeggen. Dit is intusschen slechts een van de vele lastige kwesties, welke de beroepsvoetballerij met zich brengt, een kwestie, welke nog moeie- lijker wordt doordat de spelers weten, dat de vereenigingen op het oogenblik, dank zij de groote populariteit van voetbal, veel geld ont vangen, zoodat het er thans op een paar pond salaris meer of minder niet aankomt. De veree nigingen daarentegen kunnen er niet voor in staan, dat die groote belangstelling voor voetbal blijft bestaan en ze durven er dan ook maar noode toe over te gaan om verplichtingen op zich te nemen zonder dat ze met zekerheid weten, dat ze die ook in de toekomst zullen kunnen nakomen. In de Vilette-wijk te Parijs hebben 16 ge zinnen, die gezamenlijk een huis bewonen, zich verschanst, omdat de overheid hen daaruit wilde zetten, op grond van onbewoonbaarheid, terwijl de bewoners meenen dat het nog wel schikt. Voorloopig mogen de menschen nu blijven. Te Bayonne, een plaats in de Amerikaan- sche staat New Yersey, zijn dezen Woensdag acht gemaskerde bandieten bij het vallen van den avond een café binnengevallen en hebben de meer dan 200 gasten, die daar waren, beroofd. De buit bedroeg ongeveer 250000 gulden. De roovers hadden hun slachtoffers eerst doodsbe nauwd gemaakt door een aantal schoten door het plafond te lossen. In hun auto wisten de dieven veilig weg te komen; niemand is gewond. Het café, welks bezoekers aldus geplunderd werden, stond slecht bekend. Het heette een speelhof te zijn. MATIGHEID, opgewektheid, frissche lucht, geregelde gewoon- Steeds meer en meer wordt het de gewoonte bij de jaar wisseling, Familie, Vrienden en Clientèle Voetbal. Aan de door de voetbalvereeniging Friesland hij begreep, dat dit geld hem niet toekwam. Oplichting. Op verzoek van de Haagsche recherche is te Scheidsgerecht. Burgemeester en Wethouders van Sneek ma ken bekend, dat op Woensdag 29 December 1920 tusschen des voormiddags 10 uur en des namid dags 12jA uur in een lokaal van het raadhuis zal plaats hebben de stemming voor de benoeming van een lid en een plaatsvervangend lid van het scheidsgerecht voor de gemeente-ambtena- ren, wegens de periodieke aftreding van C. Smit en W. Schuil op 1 Januari 1921. Aan de stemming mag alleen worden deelge nomen door de gemeenteambtenaren in vasten dienst. Sneek, 21 December 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, (get.) P. J. DE HOOP. De Secretaris, (get.) P. SIKKES. IC gld. bij verlia «v van een vinger Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hollandse^* Algemeen* Verze- gld. bij levens- TAA te Sohiedam sijn onze Abonné's verzekerd tegen ongelukken voor *vvV lange invaliditeit. *vv I delegatie zeide Bergmann, dat hij meende, dat Duitschland bereid zou zijn om de mogelijkheid van een dergelijke schikking ook met het oo op het verwoeste gebied in Noord-Italië te over wegen. Bergmann sprak vervolgens over de Icyvestie van betaling in geld. Hij zeide, dat Duitschland natuurlijk niet in papieren marken kon betalen, maar dat het op het oogenblik ook niet zooveel buitenlandsch geld had om in zijn eigen behoeften aan grondstoffen en aan voe dingsmiddelen uit het buitenland te voorzien. Deze toestand was een gevolg van de valuta- kwestie. Het is noodzakelijk, zoo zeide hij, dat de Duitsche valuta op een iets hooger peil dan thans gestabiliseerd wordt, maar hij betwijfelde of Duitschland zelf in staat zou zijn om dat tot stand te brengen. Hij dacht aan de mogelijkheid van een groote credietoperatie, waarvoor echter noodig was, dat de orde en de arbeid in Duitsch land weer volkomen hersteld waren. Hij was echter vol hoop, dat Duitschland op den goeden weg was, wat de binnenlandsche orde en wat de arbeidslost betrof. De hoofdmoeilijkheid be stond echter daarin, dat Duitschland ondanks al zijn goeden wil niet genoeg geld had om de noodzakelijkste levensmiddelen in te voeren. Hij gaf de verzekering dat Duitschland zou beginnen met ook in contanten te betalen zoodra het even wicht in zijn budget hersteld was en een be hoorlijke stabilisatie van het Duitsche geld was bereikt. Hij verklaarde dat hij echter niet eerlijk en openhartig zou spreken, als hij niet wees op een hindernis die aan het herstel van de Duit sche financiën in den weg staat. Dit is de kwes tie van de bezettingskosten. In dit boekjaar schatte men de kosten daarvan op 15 miliard mark en dit bedrag betrof alleen de papieren marken, die voor het bezettingsleger zelf moeten worden betaald. Het bedrag van de kosten, die de geallieerden in hun eigen land hadden ge maakt, kon hij niet schatten. Hij vreesde, dat het totaal bedrag van deze kosten het grootste ge deelte van de som zou opslokken, die Duitsch» l land kon betalen. Hij sprak zelfs de vrees uit, dat deze kosten op zichzelf al meer zouden be dragen dan het jaarlijksche bedrag, dat Duitsch land kon opbrengen. De kosten van de bezetting moeten verminderd worden, wil men daardoor niet ieders schadeloosstelling onmogelijk maken. Het was naar zijn meening een algemeen belang, i niet alleen voor Duitschland, maar ook voor de geallieerden dat hierin verbetering kwam. Deze kvzestie kon misschien niet hier te Brussel onder zicht worden, maar dan moest men er een bij zondere commissie voor vormen. Bergmann gaf echter toe, dat deze heele kwestie van groote politieke beteekenis was en een gevoelig karak ter droeg. Ten slotte kwam Bergmann nog over de Op- per-Silezische kwestie te spreken. Door het ver lies van Opper-Silezië zou Duitschland niet al leen steenkolen, maar ook belangrijke industri- eele gebieden verliezen en de belastingen van Opper-Silezië zouden wegvallen en daardoor de rijksbegrooting in wanorde brengen. Hij sprak ook nog over het Duitsch particulier bezit in de landen van de geallieerden. Hij zeide, dat in dat opzicht het verdrag zeer ongunstig voor Duitsch land was. Als Duitschland al zijn belangen in het buitenland zou verliezen, dan zou het uiterst moeilijk zijn het evenwicht in den Duitschen handel te herstellen. Dit punt was naar zijn meening van beslissende beteekenis. Ten slotte sprak hij nog over de koopvaardijvloot. Ierland. Het wekelijksch communiqué over den toe stand in Ierland deelt mede, dat in de week, die op 11 December geëindigd is, 27 misdaden van Sinn Fein zijn vermeld. De vermeerdering van 20, vergeleken bij de vorige week, is hoofdza kelijk te wijten aan plunderingen van de post. Het aantal misdrijven tegen de politie is gedaald van 17 dooden en 3 gewonden tot 1 doode en 12 gewonden, terwijl die tegen de militairen zijn 1 doode en 4 gewonden. Er zijn thans meer dan 500 personen in kampen geïnterneerd. Het volgende is de statistiek van de misdrij ven over het tijdperk van 1 Januari tot 11 De cember: rechtbanken vernield: 69, politie-kazer- nes vernield 531, beschadigd: 170, aanvallen op de post: 905, politie-mannen gedood: 169, ge wond: 245, militairen gedood: 52, gewond: 108. De bedreiging met den ban van den bisschop van Cork tegen hen, die deel nemen aan de wandaden, werd uitgesproken op 11 December, zoodat de invloed daarvan nog niet blijkt in de bovenstaande cijfers. ter valschelijk onderteekend, zou hebben opge- i maakt en daarvoor f 100 zou hebben ontvangen. 5 theïer Van Waegenïngh uit B re^a? dedenTal Dp hppr van V prhfpr npwpprt dit apld qfppds uvuvn van onderzoekingen. Een haar, gevonden in het strottenhoofd van het slachtoffer, dat, met gekruiste bee- nen en de armen over de borst gevouwen, I dan de verzwakte nieren bij door een degelijke met het hoofd in een zak gebonden, in een'kuur i T:.or".. T";_... T Zeist aangehouden A. J. B. A., wonende in het kuil was verborgen en teekenen van worste- werken niet op de ingewanden, doch ziyj Mooie Laantje aldaar, in verband met een po-ling vertoonde, geleek in alle opzichten opI betrouwbaar ging tot oplichting van een firma in effecten in haar van bekl. Een stukje rubber, gevonden alIl omstandigheden Zaterdagavond gaf de gymnasiastenvereeniging de Willemstraat in Den Haag. A. kocht telegra- bij den kuil, was van dezelfde soort en paste „Dicendo Discimus” hare jaarlijksche feestavond, fisch en schriftelijk hij liet zich zelf nooit precies aan een stukje, dat in beklaagde’s - J t goed met de gekochte stukken, steeg de waarde, I De crisis. - -Aan de stroocartonfabriek „Ceres” te dan ook met trots op dezen avond terugzien. i Oude-Pekela is aan 56 werklieden ontslag, S. B. - - De Ijlster Schaats. In de vergadering, Vrijdag, van de ijsclub „De Ijlster Schaats” bleek, dat er 83 leden waren. De ontvangsten hadden bedragen f 120.89 en de uitgaven f33.26. Tot bestuurslid is herkozen de heer I. Schil- stra; tot keurmeesters zijn benoemd de heeren C. Vermeer en P. Huitema. De eerste rijderij zal er een zijn van mannen, die niets hebben ge wonnen. BRITSWERD. Geslaagd voor (m. o.) de heer N. Tj. Swierstra, dam, vroeger alhier. Kerknieuws. DEERSUM. Ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van ds. P. vd. Veer naar Drachten is Zondag jl. een zgn. hoorcom- missie benoemd, die betrekkelijk vrij mandaat kreeg. Op ’t opgemaakte grostal komen in alph. volgorde o. m. voor: ds. Los te Wommels, ds. vd. Leij te Midsland op Terschelling, ds. Meijer te Wijnaldum, ds. Offerhaus te Eernewoude, ds. Ritter te Franeker, ds. IJpeij te Knijpe. Néd. Herv. Kerk. Bedankt voor Harich door G. Tichelaar te Klundert. Een wonderbaarlijke redding. De uit 7 personen bestaande bemanning van een groote vliegmachine van de Engelsche Koninklijke Luchtstrijdkrachten, is op merkwaar dige wijze aan verdrinken in de lersche Zee ont komen. Zij werd gered door een stoomboot, die langs kwam, er- die een draadloos noodsein had opgevanger Het vliegtuig viel op een bijzonder onstuimige plaats, 15 mij! van de kust. Een vuur torenwachter zag dat gelukkig, én deelde het on- middeiliik mede aan de autoriteiten te land, die het draadlooze bericht afzonden. De A. N. W. B. De Alg. Ned. Wielrijdersbond heeft thans zijn 2500ste wegwijzer geplaatst. Deze 2500 weg wijzers hebben samen 8000 armen, met ongeveer 32000 plaatsnamen met vermelding van afstan den. Bovendien zijn door den bond 470 waar schuwingsborden geplaatst. Werkstaking. Voor het kantoorpersoneel van de N. V. A. J. ten Hope’s Handelmaatschappij te Rotter dam is de staking geproclameerd, nadat aan een delegatie uit de besturen van den Nationalen Bond van handels- en kantoorbedienden Mercu- rius en den Algemeenen Bond van handels- en kantoorbedienden een onderhoud met de directie was geweigerd. gld. ingeval van over- |£A gld. bij verlies van ujden binnen 30 d. luv één band, voet ol oog dwenen twee maanden later werd haar lijk gevonden. vraagt om Een 1- t’"i --1-- omwoelden grond zag en dezen uiteen haal- woner uit Gestel onderteekend hebben en van - politie. H« lijk werd kerkend als dat de vergunning, waarvoor een proces-verbaal van i afdracht was opgemaakt, niet eens bestond. j De gewezen secretaris van Gestel, de heer van V., zou in zooverre in de zaak betrokken zijn, schouwd worden en op verzoek der ouders zal^at Proces"verbaa'> door den burgemees- maakt en daarvoor f 100 zou hebben De heer van V. echter beweert dit geld steeds „ter beschikking” gehouden te hebben, omdat met ingang van 24 dezer, aangezegd, we- gens slapte in het bedrijf. De stoomschoenfabrieken der firma’s Gebr. Bols en Van den Besselaar en Zn. te Valkenswaard zullen na a.s. week wegens slapte gesloten worden. Op de chemische fabriek te Naarden hebben een 30-tal arbeiders aanzegging van ontslag ontvangen, terwijl meerdere inkrim ping van ’t bedrijf niet onmogelijk is. De Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank. Op verzoek van den officier van justitie te Rotterdam zal een strafvervolging worden ingesteld tegen eenige personen, die betrok ken zijn bij de zaken der Rotterdamsche han dels- en landbouwbank. De leider dezer on derneming, W. H. Broekhuis, wiens gevan genneming wordt bevolen, zal meer hoofd zakelijk woijden vervolgd ter zake van op lichting. De door genoemde bank, die geheel oncredietwaardig is, aangelegde loterijen moeten worden aangemerkt als verboden lo terijen, zoodat en hierop wordt door ge noemden officier v. justitie uitdrukkelijk de aandacht gevestigd ’t openlijk bevorde ren van deelname aan deze loterijen verbo den is bij artikel 2 der Loterijwet 1915 en strafbaar gesteld volgens artikel 6 der wet. Onder openlijk bevorderen valt in den zin der wet ook het opwekken tot deelname door het in de bladen doen opnemen en plaatsen van advertentiën. Heden werd te dezer stede aan verschillende adressen een onderzoek ingesteld naar het eventueel voorhanden hebben van loten in de door genoemde bank aangelegde premieleeningen zooals de zoo genaamde Kerstmisleening. De roofmoord te Breda. Voor de rechtbank te Breda heeft terecht gestaan een 28-jarig leerling-machinist der S. S. de Graaf, beklaagd, dat hij omstreeks 24 Mei 1919, onder de gemeente Roozendaal en Nispen, nabij een schaarhoutboschje in de Kalsdonksche Made, opzettelijk Antonia van Gaans, echtgenoote van C. van den Broek, van het leven heeft beroofd, met het I oogmerk van haar weg te nemen drie bank biljetten, ieder van duizend gulden en circa driehonderd gulden aan zilvergeld. Uit het getuigenverhoor bleek, dat er een ongeoorloofde verhouding bestaan heeft tus schen beklaagde en zijn slachtoffer, buiten eenig weten van den echtgenoot. Circa eene week voor het misdrijf was de leerling- machinist met Tonia van den Broek naar Amsterdam gereisd, waar de vrouw afscheid wilde nemen van hare familie, alvorens met beklaagde er van door te gaan. Half Mei had Tonia de spaarpenningen van het huishou den teruggehaald van de kassiers. Op 24 Mei kwam zij bij haar schoonzuster, toonde deze drie bankbiljetten die nader hand van 1000 gulden bleken te zijn, bene vens een jampot vol rijksdaalders. Zij verzocht haar schoonzuster en haar eigen broer, de meegebrachte kleeren wat beter in te pakken, omdat zij wilde weggaan met beklaagde, die haar bij het Segersche boschje opwachtte. Inderdaad is de vrouw in die richting ver- lucht, geregelde gewoon- ten, de noodige rust en slaap, lichaamsbeweging i en een zorgzame leefwijze is wat de natuur -o- 1 uw Fchaam in goede conditie, uw boer, die in het schaarhoutboschje nieren gezond, en uw gestel vrij van urinezuur te houden. Hebt gij er ooit aan gedacht, dat uw pijn in den rug, hoofdpijn, urinekwalen en waterzuch tige zwellingen een gevolg kunnen zijn van uw leefwijze? Te zwaar eten, het voortdurend gebruik van alcohol, te veel rooken, het zich te weinig be schermen tegen het klimaat, onmatigheid, en het te weinig zoeken van gezonde ontspanning en rust, zullen ongetwijfeld de nieren mettertijd verzwakken. En dan komt de last. Rugpijn, hoofdpijn, urinestoornissen, water zuchtige zwellingen, niergruis, en duizeligheid zijn verschijnselen van te veel urinezuur in het i bloed en er bestaat gevaar voor nier- en blaas ontsteking en ongeneeslijke nierziekten. Matig eerst die verkeerde gewoonten en sta met Foster’s Rugpijn Nieren Pillen. Deze en veilig niergeneesmiddel onder De echte Foster’s Rugpijn Nieren Pillen, voor zien van de handteekening van James Foster op het etiket, zijn te Sneek verkrijgbaar bij de fir ma’s Joh. W. Meijer en B. Meindersma a f 1.75 per doos.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1