Voor een Westerhof’s Preanger per ons 24 cents. TWEBLO I l kleintje Koffie, koopt utochzeker altijd p.'2 ponds pakje 60 cl. 2000 e r Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Brandenburgh, Boschma Co. Ingezonden Mededeelingen, KOOPMANS’ 200 MODERN DRUKWERK I BRANBENBURGH. BOSCHMA I Co.. - annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL „KRISTAL” BECLAME KOLOM. N ieu wstijdingeiu (7 Woensdag 19 Januari 1921 Vo. 32 37e Jaargang PRESTATIE DE VERTEGEN ONS VAK VAN WOORDIGEND, LEVEREN WIJ MEELFABRIEK I n i Ook uitgewogen Veïsohgnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgaveste Sxxik Telefoon No. 150, DRUKWERK, M AXI M UM Abonnement: per jaar f 2.50 fr p post f3.Losse Nob. 5 ot. Advertentiën 10 ot, p. regel Inge zonden Mededeel ngen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur 2/2 KG Volgms voorw&ardöii ov®re®ngsko'(Ki©H mot do Hollsndsoho ASg®Wi®®M® VföFx®» ft gid. by verlies CA I v van een duim, vu keringS-Bafik tn Schiettent sijs onze Abonné's verzekerd tegen ongelukken voor De beambte, die de zaken van nabij gevolgd ledig bekend. Zij zijn Maandag met den reeder S3 eveneens aan de jacht deelnam, schoot er een. Slaat derhalve nooit waarschuwingen i i Geslaagd voor het Mercurius-diploma En- gelsche handelscorrespondentie onze stadgenoot, de heer H. Postma. Tot 2e klerk bij de gemeentebedrijven al hier is benoemd W. Ruardi alhier. men. Door onze plaatsgenoot, J. v. d. Meulen, één der mishandelden, werd ons medegedeeld de wijze en oorzaak van het voorgevallene; in ’t kort dit: Den 24en Dec. zouden de bewuste vijf dienstweigeraars van het Provoosthuis te Sche- veningen naar ’t station Den Haag met de cel- gld by verlies van een vijs vinger. I SNEEK, KLEINZAND TEL. 111 en 150 ram SNEEKER COURANT schien hadden bestuurder en begeleider zich weten te redden ten gevolge zou gehad heb ben. Een gevangene kan zelf niets doen ter be- vrijding en ’t laat zich begrijpen dat bestuurders en begeleiders bij een ongeluk geen tijd tot over weging wordt gelaten en om zich zelf te redden terstond moeten handelen, wat reeds eerder in Een oplichter. Een beambte van het Belgische ministerie van financiën heeft zijn departement opgelicht voor een bedrag van 346.000 francs. De persoon in kwestie wist, dat zich in de brandkasten der „Nationale Bank” voor 800 millioen fr. effecten bevonden die tijdens de bezetting door de Duit- schers gestolen waren en later aan België wer den teruggegeven. De beambte schreef op naatn van de overste van het klooster van Westroze- HEEG. De „Staatscourant” bevat de wijzigin gen in de statuten van de Vereeniging voor schoolonderwijs op Gereformeerden grondslag te Heeg. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) ten doode opgeschreven. De vijf uit hunne verre van benijdenswaardige positie verlost, werden loopende teruggebracht naar ’t Provoosthuis. Direkt werd door een hun ner namens allen verzocht ’t vervoer niet meer te laten geschieden met die levensgevaarlijke hij alleen doen door bewijzen te leveren van plichtsgevoel, kunde en takt, niet door „uitwas sen” van de monocle-soort. Op het innerlijke komt het aan, zegt minister Severing, niet op het uiterlijke. En hij dreigt: Mochten er ambtenaren zijn, die het dragen van de monocle willen motiveeren met slecht zien, dan zal ik den dokter een heel streng onderzoek laten doen of deze heeren nog wel geschikt zijn voor den dienst. Vader en zoon verdronken. De vorige week vertrok de 36-jarige schipper Adr. Obdam, vergezeld van zijn 12-jarig zoontje met een zandschuitje van Lisse naar Leiden. Toen zijn echtgenoote 2 dagen later nog geen bericht van hem had werd zij ongerust en ver trok naar Leiden om nadere berichten omtrent zijne aankomst in te winnen. Ook daar was evenwel niets van hem bekend. De vrouw liep te voet van Leiden naar Lisse terug, maar zag onderweg geen spoor van 't vaartuig haars mans. Toen ging men dreggen, met het gevolg, dat men onder Noordwijkerhout de schuit gezonken NIER- EN BLAASSTEENEN. Van de vele kwade gevolgen van overtollig urinezuur en nierzwakte is steenvorming in de nieren of blaas wel het meest te duchten. Maar jn Nieren Pillen hebben in zulke dat Clemenceau eindelijk aan zijn jachtpassie gevallen menig succes bereikt en tal van gevaar- jlijke operatiën voorkomen. Spoedige behandeling is het best, en de eerste verschijnselen moet men kennen. Een pijnlijk 1 gevoel in den rug, waarbij men behoefte aan in karnemelk gekookt, de beste voeding voor kinderen, zwakken en herstellenden Vraagt dil fabrikaat in de x fabrieksverpakkingvani/f/ elftal van L. S. C. behaalde te Har- 1O overwinning op Z. H. C. I te Harlingen. Het terrein was verre van bespeel baar. Met rust had L. S. C. reeds de leiding en wist deze te behouden na een harden strijd tot het einde toe. 1 zien. Met deze „voor onze tijden niet passende loopen. Hij wendde zich ijlings tot de directie der gewoonte” moet gebroken worden, juist nu moet Staatsloterij, doch kreeg nul op zijn request, de politieambtenaar meer dan ooit te voren vech- Hevig verontwaardigd heeft hij nu den Staat een ten om zijn bestaan en zijn erkenning. Dit kan proces aangedaan, op grond dat deze had moe- hij alleen doen door bewijzen te leveren van ten zorgen, dat zijn lijfblad den uitslag der loterij bevatte. Ook in Zweden doen zich gevallen voor van slaapziekte. Volgens ingekomen rapporten der verschillende districten hebben in de eerste helft van December 21 gevallen van slaapziekte plaats gehad, en met spanning worden de rap- pörten der 2e helft van December ingewacht. De slaapziekte werd eerst den 15en September in de officieele epidemierapporten opgenomen. Van 1630 September bedroeg hgt aantal gevallen 9, waarvan 3 in de steden en 6 op het platte land. Van 115 October wederom 9 gevallen, 2 in de steden, 7 op het platteland. Van 16 Oct. 1 Nov. waren die cijfers resp. 1 en 5 en onder de periode 115 Nov. resp. 5 en 10, wat weer op een stijging wijst. Een vrouw van Hollandsche afkomst, Julia na Gieseler is te Parijs overleden aan hondsdol heid. Zij was acht maanden geleden gebeten door een dolle hond, maar zeer zorgvuldig be handeld aan het instituut Pasteur en vertoonde geen enkel verdacht verschijnsel. Zeer plotseling is echter de ziekte uitgebroken, met doodelijk i verloop in drie dagen. De vuilnismannen te Berlijn hebben loon- Den Haag is gebeurd. De’ gevangenen zijn'dan eischen gesteld, die neerkomen op een jaarlijk- ten doode opgeschreven. sche bezoldiging van 21.000 Mk. Hiervoor willen ze per dag niet meer dan 105 vuilnisbakken ledi gen. Vóór den oorlog bedroeg het minimum der te ledigen bakken 135 per dag. Volgens de jongste statistieken zijn er in Voetbal. L. S. C. II kampioen 2e klas Afd. B. Zondag jl. heeft L. S. C. 11 een 2—1 overwin ning op Z. H. C. II te Harlingen weten te be halen. L. S. C. is door deze uitslag kampioen van de 2e klas afd. B Friesche Voetbalbond geworden. Het le gen een zeide, dat er een vergissing in het spel was en dat hij zijn betrekking zou verliezen, indien het mandaat niet aan zijn adres werd teruggegeven. De overste voldeed aan zijn wensch en toen de oplichter het mandaat in zijn bezit had, liet hij het door een vrouw innen. Zoodra de beambte het geld op zak had, is hij gevlucht, waar schijnlijk naar het buitenland. De werkloosheid in Engeland. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg in de week, geëindigd 8 Januari, 859.000 tegen 743.000 in de voorafgaande week. De hongerstaakster. De echtgenoote van den heer Harrington te Danville in Illinois heeft al sinds 44 dagen niets meer gegeten. Zij wilde aanvankelijk, naar men weet, hongerstaken tot haar man lid wordt van haar kerkgenootschap; op den veertigsten dag heeft zij haar voorwaarden echter eenigszins verzacht: zij zal nu h'et hongerstaken opgeven, zoodra haar man wil beloven niet meer te roc ken, geen whisky meei tf’driirken en niet meer te. vloeken. De heer Harrington zegt, dat hij er niets aan doen kan. Hij is steeds een goed echtgenoot ge weest, zoo verklaart hij aan de tientallen journa listen,. die dagelijks de hongerstaakster komen interviewen, maar is even koppig als zijn vrouw. De stakende vrouw heeft van haar kant aan de journalisten gezegd, dat zij de hoop koestert, dat er nu meer vrouwen tot hongerstaking zul len overgaan om hun mannen op het goede pad te brengen. De postzegeloogst van een jaar. In het jaar 1920 zijn ongeveer 2600 nieuwe postzegels verschenen. Europa met de vele revo luties, volksstemmingen, bezette gebieden enz., leverde het leeuwenaandeel dezer enorme pro ductie, nl. 1825 verschillende postzegels; voor rekening van de nieuwe staten in Centraal- en Oost-Europa komt ruim de helft van dit aantal. Ter dood veroordeeld. De rechtbank van Berlijn sprak Donderdag tegen een akrobaat, die een kaartlegster had vermoord, met het doel haar te berooven, het doodvonnis uit. De beklaagde hoorde, naar men uit Berlijn meldt, de uitspraak kalm aan en wenschte daar op zonder den minsten schijn van aanstellerij den vertegenwoordiger van het openbaar ministerie geluk met diens succes. Hij deelde ook nog mede, dat hij niet wenschte te worden begena digd, maar zoo spoedig mogelijk hoopte te worden terechtgesteld. KORT GEMENGD. Woensdag heeft een tragisch ongeval te Londen plaats gehad. Gravin de Ribeira Granda, het hout van deze bosschen te laten verwerken een bekende Portugeesche dame en een vriendin van koningin Amelie, had den toren van de Westminster kathedraal beklommen. Plotseling zag men haar van het hoogste punt van den toren, 200 voet boven den grond, naar beneden storten. Haar lichaam werd vreeselijk verminkt. Nader blijkt dat de gravin zelfmoord heeft gepleegd. Bij de lijkschouwing verklaarde een dokter, die haar behandelde, dat zij aan zenuw zwakte leed en sinds geruimen tijd gezegd had, dat zij neiging had om uit het raam te springen. Daarom waren er voortdurend twee verpleeg sters om en bij haar. Woensdag wist zij echter aan hare bewaaksters te ontsnappen, en had zij zich rechtstreeks naar de kathedraal begeven. Boven op den toren staan een hek en een muurtje, zoodat een ongeluk onmogelijk is en trouwens ook nooit voorgekomen is. De burgemeester van Guarda Venela, een dorpje in de buurt van Venetië, Signor Amarero Rizzordi, is bolsjewist, maar dat verhinderde hem niet om als goed Italiaan te spelen in de Staatsloterij. Op zijn lot viel de hoogste prijs, een half millioen Lire, doch hij bemerkte het niet. Hij las geen andere kranten dan het orgaan van zijn partij, de „Avanti” en die gaf den uit slag der Staatsloterij niet. Maar nu bepaalt de Italiaansche loterijwet, dat de prijzen binnen 60 dagen moeten worden opgevraagd; na dien fa- talen termijn vervallen zij aan de staatskas. En monocle dragen. Ongetwijfeld omdat zij dit ge- Rizzordi vernam eerst van zijn buitenkansje kleed vinden, niet omdat zij met één oog slecht toen er 65 dagen sinds de uitloting waren ver- vond. Een half uur later vond men ook de lijken van vader en zoon. De weduwe blijft met 5 kleine kinderen achter. Slaapziekte. Te Maastricht hebben zich bij een vrouw en een jongen twee ziektegevallen voorgedaan, beiden met doodelijken afloop, die in alle opzich ten de symptomen van „nona” (slaapziekte) ver toonden. Het wegbrengen van schepen. De Haagsche recherche hééft het onderzoek naar het „wegbrengen” van schepen voortgezet. Thans is zij een geval daarvan op het spoor ge komen, dat gepleegd is te IJmuiden. Deze zaak was reeds in onderzoek geweest bij de politie te IJmuiden in Augustus. De centrale recherche is het thans gelukt de daders op te sporen en het bewijs te leveren. Te IJmuiden heeft zij vier personen gearresteerd wegens ’t „wegbrengen” van een stoomlogger van een maatschappij al daar, zulks in opdracht van den reeder K. Het schip was verzekerd voor ongeveer f 150.000. Door eerst een kleine ontploffing met carbid te veroorzaken, hadden de schipper en de ma- chinist een paniek doen ontstaan, waarna allen i beke een brief aan den dienst van teruggave van in de reddingsboot waren gegaan. Alleen de ma- i het departement, waarin vermeld werd, dat de chinist was aan boord gebleven, waarop deze Duitschers voor 346.000 francs waarden ten het schip tot zinken bracht. Zij waren 200 mijlen nadeele van het klooster hadden gestolen en dat uit de kust, toen het gebeurde. De schipper, v. G„ de machinist L„ en de stoker van B., die in tot papier voor de meer dan 60 kranten waarvan hij eigenaar is. Het blad bevat een scherp protest tegen deze plannen van Stinnes, waardoor het geheele schiereiland Zingst ontboscht zal worden. Reuter bericht uit Gualior (Engelsch-lndië) i Foster’s Rugpij paf Clpmpnrpaii pindpliiV ann 7Ïin iarhtna««ip prpvnllpn mpnicr heeft kunnen voldoen. Met zijn vriend, den maharadja van Gualior op jacht zijnde, schoot de „tijger” twee vol- i wa«pn tiiaprs Dp mahnririia van Bikanir die gevoel ,n uen waaruij men uenuene aan wassen tijgeis. Ue maharadja van Bikamr, d e gte,jn heg{t ter hoogte van de njereil en vooral civonoanc non rlo mrhr npolnnm crhnnr or PPtl f het voorkomen van een op steenstof gelijkend bezinksel en gruis in de urine, terwijl de loozing met een brandend gevoel en pijn gepaard gaat, doet denken aan de mogelijkheid van steenvor ming. Steenen vormen zich vaak, als het urinezuur aan afvoer door de nieren ontsnapt, zich laag na laag rond een of andere kern afzet en langza merhand een harde, cementachtige massa vormt, die voortdurend grooter wordt. j Slaat derhalve nooit waarschuwingen van de heer Kolthek, gericht aan de Min. v. Justitie, nierzwakte als rugpijn, urinekwalen, hoofdpijn, inzake de plaats gehad hebbende mishandeling duizeligheid, pijn in de gewrichten en lendenen van vijf dienstweigeraars te Scheveningen, zag in den wind, maar bekamp het kwaad onmiddel- ondergeteekende gaarne enkele regelen opgeno- lijk door -- J met behulp van Foster’s Rugpijn Nieren Billen. Dit geneesmiddel heeft een scheidende werking op steenvorming en menigmaal kwam het voor, dat de steen loskwam, verkruimde en in fijne, zandachtige deeltjes werd afgevoerd. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen zijn te Sneek verkrijgbaar bij de firma’s Joh. W. Meijer en B. Meindersma a f 1.75 per doos. of zelfs zelf de reiskosten te betalen. Door den plaatselijken commandant werd van dit billijke en begrijpelijke verzoek geen notitie genomen. Maandag 27 Dec. zou ’t vervoer opnieuw plaats vinden enweer met de beruchte cel- auto. Was ’t wonder dat de dienstweigeraars hiertegen protesteerden en ten slotte weigerden zich daarmee te laten vervoeren? Hierop werden zij door de voor dit doel expres aangerukte af- deeling militaire politie, ’n zevental, plus twaalf bewakers, aangegrepen en met geweld in de auto gegooid, nadat ze doof zeer stijf aange draaide handboeien onschadelijk en zoo goed als weerloos waren gemaakt. Dat men nog poogde zich te verzetten, na dit optreden, zal ook zeer begrijpelijk zijn. Verre van menschelijk werd tegen hen opgetreden, een hunner werd zoo voortgesleept, dat z’n gezicht over de grond sleurde en deerlijk aan beide zijden werd ont veld. Deze reeds min of meer zenuwpatiënt zijn de, heeft ’t voorgevallene zoo aangegrepen, dat hij thans nog te bed ligt, zwaar ziek. Hun weigering betrof echter alleen ’t vervoer met de auto, wat door hen uitdrukkelijk was ver klaard. Druk werd er ook met de gummistok gewerkt, terwijl dagen later hunne polsen nog de sporen van de boeien vertoonden. En dit alles, omdat men niet toestond ’t ver voer anders te doen geschieden, en zij niet ’t minst dan aan verzet zouden gedacht hebben, waarvan in de geheele dienstweigeringsperiode ’t bewijs is geleverd en ook door de autoriteiten erkend is; bij ’t vervoer van des Vrijdags was slechts één serg.-majoor aanwezig, wel een be wijs dat men gewoon is dat men van de zijde der dienstweigeraars zich tegen een vervoer niet verzet. Anders is dit, wanneer ’t vervoer levens gevaarlijk wordt, zooals met de benauwende cel- auto. Een eigenaardig licht wordt op de zaak ge worpen wanneer men weet dat van uit D '1 Haag de brieven over 't auto-ongeval van des Vrij dags allen achter gehouden .zijn. ’f Zal zeker niet alleen van de zijde van hen die met de individueele- en massale dienstweige ring sympathiseeren zijn, dat men een dergelijk optreden en in gevaar brengen van menschen- levens veroordeelt, maar dat allen, weldenken- den, ’t met ons eens zullen zijn dat ’t voorge vallene te Scheveningen scherpe afkeuring en protest verdient. M’n dank voor de opname. P. v. d. VEEN. VIV JUllgOLV O ICl CIO VI 111 t - Duitschland 3731 bioscopen verspreid over 2105 cel-auto, terwijl zij aanboden desnoods te loopen gemeenten. Er zijn 1219 gemeenten die geen ’“lfc ’“,f 10.000 inwoners teilen, maar er toch een bios coop op na houden. Er zijn verder slechts 30 gemeenten met meer dan 10.000 inwoners, die nog niet zoo gelukkig zijn een bioscoop te be zitten. De druk der tijdsomstandigheden en de belastingen hebben in de Ver. Staten nog niet zóó lang en zóó krachtig gewerkt, dat zij de overmatig groote vermogens hebben aangetast. Dit blijkt telkens weer bij het regelen van de nalatenschap van vermogende dieden. Volgens de Amerikaaiische bladen heeft de onlangs gestorven auto-fabrikant Horace Dodge, uit De troit, een fortuin van 50.000.000 nagelaten. Het jaar 1920 is in de Ver. Staten en Ca nada zeer ongunstig geweest, wat aangaat de branden die hebben gewoed en de daardoor aangericiite schade. Blijkens de officieele gege vens hebben in dat jaar in die landen de branden voor een bedrag van $330.853.925 schade aan gericht. Dat bedrag was nooit overtroffen, be halve in 1906. Maar dat was het jaar van de aardbeving en daaruit voortgekomen branden te San Francisco. Naar de Amerikaansche bladen melden zijn de afmetingen van de nieuwe Amerikaansche slagschepen zoo groot, dat de bodems niet door het Panama-kanaal kunnen varen. Wil dus de strategische waarde van het kanaal voor de Unie niet te loor gaan dan zal het dienen te worden verwijd. Dat zal reusachtige kosten meebrengen. Het schijnt zelfs dat de minister van marine, Daniëls, aandringt op het graven van een nieuw trans-istisch kanaal dat dan op zeepeil zal moe ten wezen en geen sluizen zal hebben. Natuurlijk is dit toekomstmuziek. In Maart a.s. moet Da niëls met het geheele kabinet van Wilson aftre den, en hij zal waarschijnlijk niet onder Harding kunnen of willen dienen. Een uitvinder wordt zelden rijk; meesten tijds worden ze door anderen geëxploiteerd. Zoo vertelde de voorzitter van een congres van Engelsche patenthouders, dat de man, die het gebruik van een glazen kogel bij het sluiten van flesschen met koolzuurhoudende dranken (kogelflesschen) uitvond, niet meer dan 20 pd. st. daarvoor kon krijgen, terwijl degeen, die deze uitvinding heeft geëxploiteerd, er twee en een half millioen pond st. mee verdiend heeft. Naar het „Swinemünder Tageblatt” uit de Oostzeebadplaats Zingst meldt, heeft de bekende groot-industrieel Hugo Stinnes de bosschen bij Zingst aangekocht, blijkbaar met het doel, om IE gid. by verlies van een vinger gld. ingeval van over- |EG gld. bij verlies van lijden binnen 80 d. luv één hand, voet ol oog auto worden vervoerd, terwijl ’t bekend is dat deze vaak defect is. Zij gingen echter zonder eenig protest hun plaatsje daarin innemen. Nau welijks eenige honderden meters had men gere den toen de auto met een schok stilstond. Zij, die wel eens zoo’n vervoermiddel van nabij hebben gezien of er mee kennis maakten, weten in welk een positie een gevangene verkeert, wanneer deze met ’n celwagen wordt vervoerd. Dat „de vijf” zich dan ook verre van aangenaam gevoelden laat zich begrijpen. Gelukkig had geen ongeluk plaats gehad; wegens een defect aan de stuurinrichting was de auto van den weg geslin gerd, in ’t zand terecht gekomen, waarin z’n vaart in pl. m. 8 min. rijdt de wagen naar Den Haag op pl. m. 1 Meter afstand van een boom werd gesmoord. t Ongeluk had echter zéér ernstige gevolgen kunnen hebben, want was dit even later voor gevallen, in de stad volgens de verklaring van den chauffeur was ’t niet te verhinderen geweestzeer waarschijnlijk was de auto te water geraakt, wat zeker v ij f dooden mis- SNEEK, 16 Jan. ’21. Mijnheer de Redakteur! Naar aanleiding van de ook in uw blad opge- 1 men vragen van het Kamerlid der Soc. Partij, inzake de plaats gehad hebbende mishandeling duizeligheid, pijn in de gewrichten en lendenen een geregelde en matige leefwijze, en chinist was aan boord gebleven, waarop deze Duitschers voor 346.000 francs waarden ten 1 j i i t- j. T'. OPin til nnrloolo ti'i n Li at Izlnnolo? Jv o rirlor» rraofnla »-> c» n men terugbetaling wenschte. Korten tijd daarna werd aan de overste van het klooster een man- het complot waren betrokken, hebben reeds vol- daat gezonden van 346.000 franc. ledig bekend. Zij zijn Maandag met den reederDe beambte, die de zaken van nabij gevolgd ter beschikking gesteld van den officier van justi- had, begaf zich onmiddellijk naar de overste en tie tp Haarlem. De Zaandamsche leening. Uit Zaandam wordt aan de N. Rt. Ct. uit goede bron medegedeeld, dat op de 7 pet lee ning ten laste der gemeente, groot f 2>/2 millioen, voor niet meer dan f 112.000 is ingeteekend. De fusieplannen van de linkerzijde. In de resp. te Utrecht, Amsterdam en ’s Gra- venhage gehouden vergaderingen van den Bond van Vrije Liberalen, Liberale Unie en Economi- schen Bond is in beginsel tot samensmelting be sloten op den grondslag van het reeds gepubli ceerde ontwerp-program. In de vergaderingen van de bovengenoemde partijen werden verschillende wenschen tot uiting gebracht, die bij de verdere onderhande- lingen tusschen de gedelegeerden of hoofdbestu ren de\ partijen nader onder het oog zullen wor den gezien. De Bond van Vrije Liberalen en de Liberale Unie zullen daarna nog vergaderingen houden ten einde een definitieve beslissing te nemen. De predikantstractementen. De datum van 15 jan. is er een van groot be lang in de Ned. Herv. kerk. Want met ingang van dien datum treedt in werking het reglement op de predikantstractementen waarbij wordt be paald, dat alle tractementen op minstens f 2500, f3000 of f3500 (naar gelang van het zielental der gemeente) moéten worden gebracht. Blijft een gemeente in gebreke, dan kan zij daar later veel last mee krijgen. Bij vacature wordt dan bv. het beroep van een nieuwen predikant niet goedgekeurd. De Commissie van Beheer (van de Tractemen- tenkas) heeft uit te maken, of de gemeente in staat is het tractement tot het minimum op te voeren. Deze commissie of Raad van Beheer dient, schrijft een modern predikant aan het Hbl„ wel allereerst een onderzoek in te stellen naar de oorzaken, waarom de te lage tractementen onder het minimum blijven. Welke maatregelen zal de Raad van Beheer nemen? Het is zeer gewenscht, zegt dezelfde schrijver, dat in deze zaken zooveel mogelijk openbaarheid wordt betracht. Diefstal van patenten. Bij de Farben-fabrieken van Fr. Bayer en Co. te Leverkusen bij Keulen waren patenten gesto len. De te Enschede woonachtige vertegenwoor diger ontdekte, dat de voor de fabriek zeer be langrijke papieren, inhoudende een procédé voor kleurstoffen, welke alleen aan deze firma be kend waren, zich te Enschede bevonden. De po litie werd met de zaak in kennis gesteld en nu bleek, dat werkelijk bij een ingezetene de papie ren onderdak waren gebracht. Maar toen de po litie verscheen waren de stukken juist den vori- gen dag door een kennis uit Gronau, van wien men ze in bewaring had gekregen, terugge haald in gezelschap van een onbekenden Duit- scher. De politie vond uit, dat deze Duitscher de scheikundige dr. J. was, die pas, wegens ver trek naar Amerika, bij de Bayerfabrieken ontslag had genomen. Hij had de stukken gestolen en aan iemand uit Gronau gegeven, met de op dracht ze zoo lang in Holland onderdak te bren gen. De man deed dit, en bracht de papieren bij een kennis te Enschede. Het slot van de historie was, dat de politie dr. J. arresteerde en de patenten weer aan de directeuren der fabriek werden teruggegeven. Brandstichting. In verband met een brand op Vrijdag in een manufacturenmagazijn aan de Prins Willemstraat te Scheveningen is aangehouden het echtpaar F., verdacht van brandstichting. De brandweer heeft eenige zeemleeren lappen en turven gevonden, die naar petroleum roken. De monocle. De Pruisische minister van binnenlandsche za ken Severing, sociaal-democraat, heeft de vol gende verordening uitgevaardigd. Het is hem opgevallen, schrijft hij, dat vele hooge beambten bij de politie nog steeds een

Sneeker Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1