I els. TARWEBLOEM „KRISTAL” is voortreffelijk van smaak en voldoet aan de hoogste eischen. ENVELOPPEN Brandenbu rghBoschma Co- Svxik Telefoon No. 150. NIEUWSTIJDINGEN. OHicieel Orgaan der Gemeenta Snaak. BRAK0EN8URGH. BOSCHMA J Co.. annex SNEEKER COURANT en iWYMBRITSERADEEL KOOPMANS’ Woensdag 26 Januari 1921 RECLAME KOLOM. 37e argang ENVELOPPEN, VAN GOED MATERIAAL, ZEER NETJES BEDRUKT, WORDEN GELE VERD DOOR ONS. 7C gld. bij verlie» EA V van een duim, vv k«rln*«>Bank Sohiedam «ij» onze Abonné’e verzekerd tegen ongelukken voor I van n een tlgd. ad ik mis- gld. bij verliee van een wijsvinger. schier am ik nblik, laats, t eens nken! ruim- enken r. En :mder te lat zij ;id it n, dat i mijn en die Maar irover lat zij men sigen- rtsge- veten, Maar relijke m he- Veraehgnt DINSDAGS on VRIJDAGSAVONDS Uitgevers SNEEK, KLEINZAND TEL. 111 en 150 mm SÏÏEEKER COURANT lijk gekleed man sigaren met een nieuwen zilver- bon van een rijksdaalder. De winkelier twijfelde aan de echtheid van den zilverbon en wees den uitgever er van aan een politie-agent aan, waar op arrestatie volgde. Bij een onderzoek aan den lijve vond men onder de kleeding van den man verborgen 34 splinternieuwe zilverbons van een rijksdaalder, alle vettig aanvoelende en valsch. Verder bleek, dat deze valsche bons niet gelijk zijn aan die, waarop in de vorige week de aan dacht is gevestigd; de toen in de dagbladen aangeduide afwijkingen komen op deze bons niet voor. Het is een verbeterde uitgaaf. De nieuwe serie is met de letters J. C. gemerkt; de vorige serie was gemerkt met de letter G. P. De aangehoudene, genaamd W. M. F., heeft een lithografie- en cartonnagefabriek in de Boek- horststraat te Rotterdam. Op zijn kantoor is een portemonnaie met zes valsche zilverbons ge vonden. Hij ontkent, iets met het maken van valsche zilverbons van een rijksdaalder uitstaande te hebben. Voorloopig is de man op het Hoofdbureau van politie opgesloten. Een windmolen voor de opwekking van electriciteit. De Deensche bouwkundige Ramsing heeft een nieuw typt windmolen geeonstrueerd, dat hij wil van een belangrijken dief- 8 op 9 December gep leegd Postkantoor Sneek. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terug ont vangen in de le helft der maand Januari 1921. Binnenland. Brieven. J. Hoving, Am sterdam; H. de Boer, Leeuwarden; K. Peters, Maarsbergen. Briefkaarten: Mej. T. de Roode, Amster dam; Mej. E. v. d. Meer, Bozum; Mevr. R. Vro- man, Duinoord 3 briefkaarten zonder adres. Buitenland. Briefkaart: E. de Vries, Carlinsfield, Canada. Voetbal. Zondag jl. heeft „Workum” een geduchte ne derlaag geleden tegen F. C. A. van Bolsward. Workum moest voor de competitie le klas F. V. B. spelen tegen de Bolswarders en verloor met 61 goals. De overige wedstrijden werden we gens terreinafkeuringen afgelast w.o. 3 wedstrij den voor Sneek. Treurige toestanden. Te ’s Gravenhage is aangehouden de werkman N. C. B. uit de Jacob Catsstraat wegens het onverzorgd achterlaten van drie minderjarige kinderen. De „Res.bode” is op onderzoek uitgegaan en vernam het volgende: Op een bovenhuis in genoemde straat, met enkele kamertjes, wonen een vader, moeder, dochter en 9 kostgangers, hoe behoeft men niet nader te vragen. Een van die kostgangers is B., wiens vrouw eenigen tijd geleden is gestorven, waardoor hij alleen bleef met drie kinderen, waarvan de oudste nog geen 10 jaar is. Een huishoudster was niet te krijgen, alleen er mee blijven wonen ging niet, wijl hij werkte op een oliefabriek en die kleine kinderen, bengels natuurlijk, onver zorgd achterbleven. Daarop heeft hij de drie jon gens uitbesteed bij een vrouw in de Jan Steen straat, maar dit kostte hem ten slotte meer dan zijn partemennai* verdragen kon. Daarbij kwam Abonnement: per jaar f 2.50 fr p. post f3.Loese Noa. 5 ot. Advertentiên 10 ot. p. regel. Inge zonden Mededeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur houdene stond reeds langen tijd in het Politie blad gesignaleerd en werd door de politie van meerdere plaatsen in het land gezocht. Zater dagnacht te 4 uur is hij door de politie opgelicht in een hotel, waar hij logeerde onder den naam P. v. d. R. Bij het onderzoek gaf hij echter op te heeten K., welke naam voorkwam op een por tefeuille, welke hij bij zich droeg. Later bleek, dat ook deze portefeuille was gestolen in een hotel, waar hij had gelogeerd onder den naam v. R., welken diefstal hij reeds heeft bekend. Bovendien werd de aangehoudene gezocht wegens oplichting, terwijl de Rotterdamsche politie opsporing vroeg wegens rijwieldiefstal. Ook bleek, dat M. nog een gevangenisstraf van 3 maanden moest ondergaan, waartoe hij in 1919 was veroordeeld. Slaapziekte. Een politieagent te Kerkrade slaapt sedert vijf dagen zonder dat men hem heeft kunnen wek ken. Een later bericht meldt, dat hij reeds over leden is. Een gedienstige meid! Vrijdag kwam bij de familie v. d. L. aan den Stationsweg te Rotterdam een nieuwe dienst bode in dienst. Zaterdagnacht heeft zij van hare nieuwe mevrouw twee koffers met goederen, w.o. kleeden, zilverwerk en sieraden, ingepakt en is daarmee vertrokken. In een ander pand heeft zij gelogeerd. Om 6 uur Zaterdagochtend is zij naar Bentheim vertrokken, door de politie achtervolgd. Restgevallen op Java. Blijkens een uit Nederlandsch Indië ontvangen telegram bedroeg het aantal pestgevallen op Java in de maand December In Lamongan 6, Bojolali 11, Semarang 1, Salatiga 83, Kendal 18, Magelang 49, Temanggoeng 31, Wonosobo 159, alle met doodelijken afloop. De schildersloonen. De collectieve overeenkomst van het schilders bedrijf, die 31 Maart zou afloopen, is met een jaar verlengd. De uurloonen zijn verhoogd: in de eerste drie loonklassen met 7 ets. per uur, in de vierde klasse met 6 ets. en in de 5e loonklasse met 5 ets. De uurloonen worden nu als volgt: le klasse 92 ets., 2e klasse 83 ets., 3e klasse 76 ets., 4e klasse 69 ets., 5e klasse 62 ets. De dubbele moord te Hengelo (G.). Vrijdagmiddag begaven zich de officier van justitie te Maastricht en die te Zutphen, de rech- ter-commissaris van Maastricht met zijn griffier, de inspecteur der recherche met rechercheurs van Heerlen, bijgestaan door de maréchaussée van Heerlen en Zutphen, naar Heerlerheide, naar de woning van zekeren A. H., meldt de „Tel.” Na de woning omsingeld te hebben, drongen zij het huis binnen en arresteerden genoemden H., waarna hij geboeid werd weggebracht. Hij wordt verdacht voor anderhalf jaar een dubbelen moord gepleegd te hebben te Hengelo (G.) op een man en een vrouw, broer en zuster. Na het plegen van dien moord is H., die in Hengelo woonachtig was, spoorloos verdwenen na eerst zijn goederen verkocht te hebben. Thans woonde H. te Heerlerheide zonder een beroep uit te oefe nen. Hij is gehuwd, 57 jaar oud en moet vroeger veldwachter geweest zijn. Wel ontkent de ge vangene, doch de bewijzen moeten overtuigend zijn. De verdachte zal naar Zutphen worden overgebracht. Het Zuiderzeebedrijf. Het Zuiderzeebedrijf begint reeds langzamer hand af te nemen. In den loop van 1920 heeft het tiende deel der Huizer visschers dit bedrijf verlaten en een ander beroep gekozen. De wer ven, die tevoren nog een 7-tal schuiten aflever den, waaronder drie motorbooten, bouwden in 1920 geen enkel schip. Visschersvaartuigen wer den verkocht een 6-tal naar Noordzeeha- vens en Ostende. Een der groote exportrooke- rijen is medio Januari ingericht voor een drukke rij. Verscheidene jonge visschersmannen worden daar voor het drukkerij-vak opgeleid. Nieuwe Staatsmijnen. Een correspondent der N. R. Crt. is een bezoek gaan brengen aan de boringen bij Vlodorp in Limburg, waar nieuwe staats mijnen worden aangelegd. Hij schrijft o.a. er het volgende over: De opzichter gaf ons een blik op het ont zaglijk moeilijk werk van zulk een diep- boring, door ons een technische beschrijving te geven van de manier, waarop geboord wordt en ons de machine in den boortoren te laten bezichtigen. Dag en nacht wordt doorgewerkt. Een der tigtal arbeiders, welke in drie ploegen zijn ingedeeld, is hiermede bezig. De werkwijze is als volgt: waterreservoir, de zwengelbeweging en boorwagen worde:; opgezet en de boor machine geplaatst. De vóórschacht wordt gegraven tot plm. xM. diepte. Hierin wordt een buis van plm. 3S c.M. middellijn geheid. Wanneer de aarde i it de buis is verwijderd, dan worden we®: andere buizen binnen waarts in de eersté buis neergelaten, die aaneengesloten een langen koker vormen. Deze buizen dienen als geleiding, zoodat de boorstangen daarirf kunnen worden neerge laten. De locomobiel wordt nu geplaatst en men begint te boren; hei eerste met de z.g. puls, De Arbeidsgemeenschappen in Duitschland. In de Frankf. Ztg. vertelt de heer Becker eenige bijzonderheden over de z.g. arbeids gemeenschappen, die te Altona en te Ham burg bestaan. Deze organisaties hebben elk nog de malaise, waardoor hij minder ging wer ken, minder verdiende en dus nog minder voor zijn kinderen kon betalen. Kleeren kon hij er niet meer voor koopen, de vrouw wilde ze niet langer onderhouden, wijl ze niet genoeg kreeg. De kinderen werden totaal verwaarloosd, maar hij kon ze ook niet hebben en trok zijn handen er van terug. Nu heeft de politie zich over de drie jongens ontfermd, voorloopig, en de man is aangehou den, wijl hij zijn hulpbehoevende kinderen on verzorgd achterliet. Daarbij komt nog, dat de man heden zonder werk komt en dus heelemaal niet meer zorgen kan voor zijn kinderen. Beruchte hoteldief gepakt. Mede in verband met verschillende in den laat- sten tijd ook in Den Haag voorkomende hotel- diefstallen, is aldaar een lang gezochte beruchte hoteldief aangehouden, nl. de 26-jarige W. A. H. M., zonder vaste, woonplaats. De^ aange- (jan rne| stootbeitels, waarbij gespoeld wordt i-.x -1.1— ^et bovenbedoelde kleiwater, waardoor het zand en gesteente los wordt en naar bo ven gepompt wordl. Ten slotte komt men door verschillende 'agen op de steenkolen laag (het z.g. kolengebergte). In het kolen gebergte wordt men de diamantkroon ge boord en een z.g. kém getrokken, waardoor men steeds overzichlelijk de afgeboorde me ters kan vergelijken. Dikwijls stoot men bij het boren op zeer harde voorwerpen, die dan door een zeer scherpe boorpunt verwijderd moeten worden. Breekt onverhoopt een ge deelte buis of stang, (natuurlijk wordt aan het materiaal de groptste zorg besteed), dan moet men trachten dit deel met nieuwe stan gen, door ze in het afgebroken gedeelte te draaien, naar boven'te hijschen. Weken ver traging kunnen hierdoor ontstaan, want zoo iets kan zich vbordoen op 300, 400 of meer Meter diepte. Zelfs is men door een dergelijk ongeval wel eens verplicht de geheele boring te sta ken en op een andere plaats opnieuw te be ginnen. Gelukkig zijn de boringen bij Vlodorp op het oogenblik zeer vporspoedig. Bij den eer sten toren waar wij,een bezoek brachten is men op 6 October met de werkzaamheden aangevangen en op 25 October j.l. begin nen te boren. Met eene gemiddelde vordering van 1.27 M. per uur wordt gewerkt. Deze toren boort op de zoogenaamdeiiage schol en zal onge veer op 700 M. diejjfcbet kolengebergte be reiken. Niet ver van daar, vlak bij de grens, is ’n tweede boortoren bezig. Hier is op 9 Aug. met de werkzaamheden aangevangen en begon het boren op 9 October j.l. Met eene gemiddelde vordering van 0.9 M. per uur heeft men thans, doordien hier de kolenlaag niet zoo diep ligt, het steenkool (carbon) op 500 Meter aangeboord. Bij Beesel, de andere richting uit, is een derde toren geplaatst. Reeds in 1919 waren grondspeculanten hier overal bezig om grond op te koopen, doch gelukkig heeft de Nederlandsche re- geering bijtijds ingegrepen, en zal zij door onteigening op groote schaal, die reeds ge deeltelijk geschied is, de grondspeculatie grootendeels den kop in kunnen drukken. Ruim 1200 H.A. is onteigend, tegen den ge middelden prijs van f 1000 de Hectare. Deze onteigening strekt zich uit van het station hoogstens 250 leden. Ter bereiking van hun doel, n.l. de werkverschaffing aan werkloo- zen, genieten zij weliswaar van de gemeen ten een zekere steun, doch overigens hande- i een eigen bestuur en worden ten blijke van hun zelfstandigheid als corporaties in het han- delsregister ingeschreven. Indien er b.v. in Altona straten aan te leggen zijn, in de ha- betaalt, overeenkomstig de getaxeerde waar- bleken te zijn. De^valsche bons werden bij de aan organisaties, zoodat deze, evenals Zaterdagnamiddag betaalde bij een sigaren- ders Op tijd en behoorlijk kunnen betalen, winkelier op den Binnenweg aldaar een fatsoen- Deze loonen worden telkens door het be- d.w.z. geen vet- en geen gaskolen. Vooral voor stoommachines zullen ze uitstekend geschikt zijn. Valsche zilverbons. Herhaaldelijk is het in de laatste veertien da- Nadat eerst het fundament van den torenbezigen voor de opwekking van electriciteit in is gelegd, wordt hij opgebouwd; daarna het groot. Hij heeft de wrijving aanmerkelijk ver worden de waterleiding en spoelbassins ge- i minderd en wieken aangebracht zoowel in hori- graven. Deze spoelbassins dienen om de kiel zontalen als verticalen stand. Het nuttig effect te verdunnen, waarmede tijdens het boren van den molen wordt daardoor tot 50 op- 1£ gld. bij verlies •u van een vinger Vraagt dü fabriKaat in de fabrieksverpakki ngvan .zftz ƒ2,1 en 2/aKG^Z ^MEELFABRIEK^ Volgens voorwaarden overeengekomen met de Holiandsch* Algamscn* V*rz«- flld- bij levens- TH A flld. ingeval van over- |£A gld. bij verlies van fe'tniKias.Raink fifft Snhiedsim siin onze Abonné’s verzekerd tegen ongelukken voor vvv lange invaliditeit, «vv glijden binnen 30 d. luv één hand, voet of oog Vlodorp, langs de grens in oostelijke rich ting tot de Boschbeek en volgt den loop dier beek. Ten Westen wordt zij door de lijn Roermond-Vlodorp begrensd. Over een jaar of zeven denkt men de mijn bij Vlodorp zoover klaar te hebben, dat de I ZIJ volkomen zelfstandig, bezitten eerste productieve kolen gedolven kunnen j P,PPn hpst""r Pn wnrden ten b'"ke van worden. De kolen hebben een gasgehalte van j MATIGHEID, opgewektheid, frissche lucht, geregelde gewoon ten, de noodige rust en slaap, lichaamsbeweging en een zorgzame leefwijze is wat de natuur vraagt om uw lichaam in goede conditie, uw nieren gezond, en uw gestel vrij van urinezuur te houden. Hebt gij er ooit aan gedacht, dat uw pijn in den rug, hoofdpijn, urinekwalen en waterzuch tige zwellingen een gevolg kunnen zijn van uw leefwijze? Te zwaar eten, het voortdurend gebruik van alcohol, te veel rooken, het zich te weinig be schermen tegen het klimaat, onmatigheid, en het te weinig zoeken van gezonde ontspanning en rust, zullen ongetwijfeld de nieren mettertijd verzwakken. En dan komt de last. Rugpijn, hoofdpijn, urinestoornissen, water zuchtige zwellingen, niergruis, en duizeligheid zijn verschijnselen van te veel urinezuur in het bloed en er bestaat gevaar voor nier- en blaas ontsteking en ongeneeslijke nierziekten. Matig eerst die verkeerde gewoonten en sta dan de verzwakte nieren bij door een degelijke kuur met Foster’s Rugpijn Nieren Pillen. Deze werken niet op de ingewanden, doch zijn een betrouwbaar en veilig niergeneesmiddel onder alle omstandigheden. De echte Foster’s Rugpijn Nieren Pillen, voor zien van de handteekening van James Foster op het etiket, zijn te Sneek verkrijgbaar bij de fir ma’s Joh. W. Meijer en B. Meindersma a f 1.75 per doos. 16 tot 14 pCt. en zijn z.g. half-magere kolen, I I ven bouwwerken moeten worden uitgevoerd, of arbeiderswoningen moeten worden ge bouwd, dan kunnen de arbeidersgemeen schappen met de andere ondernemers bij de -aanbestedingen van de werken op voet van gen voorgekomen, dat winkeliers, tramconduc- volkomen gelijkheid concurreeren. De stad teurs en anderen te Rotterdam zilverbons van betaalt, overeenkomstig de getaxeerde waar- een rijksdaalder Jn betaling ojitvingen, die valsch (je Van het uitgevoerde werk, voorschotten recherche aan het hoofdbureau van politie gede- dit bij de kapitaalkrachtige particuliere poneerd voor nader onderzoek. I Zaterdagnamiddag betaalde bij een sigaren- ders op tijd en behoorlijk kunnen betalen. stuur der organisatie vastgesteld; deze be-weelen werd ontvreemd, is aan het hoofdcom- taalt ook het geld voor het ziekenfonds enz.missariaat van politie te ’s Gravenhage rlo orhni Horerroinoon erh o n croroorl VpnHm n rr m ncronl-ibf ling (60.000 gld.) wordt uitgeloofd voor dengene die aanwijzingen kan geven, welke leiden tot de ontdekking van de daders en van het gestolene. Te Zwolle arriveerde Donderdagmiddag, gezeten op den buffer van een trein van Leeu warden, een verpleegde uit het Rijksopvoedings- gesticht aldaar. De politie, die per telegram van zijn ontvluchting verwittigd was, wachtte hem aan het station op en arresteerde hem, waarna hij weer naar de inrichting aan den Marssumer- straatweg werd teruggebracht. Zaterdagmorgen is A. F., die in een kraam handel dreef aan de grens bij Venlo, vermoord gevonden. Hij is waarschijnlijk met bijlslagen gedood. In verband met den moord op 19 Januari 1919 op den 76-jarigen J. Perrels en zijn 77- jarige echtgenoote onder de gemeente Retran- chement, zijn te Brugge twee personen aange houden. Bij het losschieten van een kolenlaag in de mijn Oranje-Nassau te Heerlerheide zijn Vrijdag de mijnwerkers S. en Van R. zwaar gewond. Eerstgenoemde is in het ziekenhuis te Heerlen overl»d»n. gespoeld wordt, om de materie waarin ge-gevoerd, tegen 28 bij gewone windmolens, boord wordt, naar boven te brengen. Het Proeven met de nieuwe vinding moeten goede resultaten hebben opgeleverd. Kali smokkelen. De woekerrechtbank te Dusseldorf is sedert enkele dagen bezig met de behandeling van en geding over uitgebreide smokkelarijen van kali naar Nederland. De hoofdbeschuldigden zijn twee gebroeders Baumann, die chemische fa briekjes in de nabijheid van Dusseldorf hadden, waar zij een stof tot verdrijving van ketelsteen beweerden te vervaardigen. Deze stof werd in groote hoeveelheden over de grens vervoerd, uitvoervergunning was er niet voor noodig. Bij onderzoek bleek echter, dat het uitgevoerde pro duct zuivere kali was en dat in de fabrieken van de gebroeders slechts enkele arbeiders aan het werk waren, zoodat de heele opzet blijkbaar moest dienen om de kali-smokkelarijen gemakke lijk te maken. Nadat de smokkelarij was uitgekomen en de verzending van kali per spoor dus niet meer mo gelijk was heeft een der broeders, W. Baumann, nog dagelijks auto’s met kali over de grens we ten te krijgen. Een poging om ook een schip met kali naar Nederland te sturen is mislukt. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat ten minste 60 wagons waren uitgevoerd, voor het bedrog werd ontdekt. Een der grootste afnemers van de kali was de Amsterdamsche koopman Kathan. W. Baumann is er in geslaagd vóór zijn in hechtenisneming een deel van zijn correspondentie met K. te ver nietigen. Uit de niet vernietigde rekeningen blijkt, dat B. van K. 233.000 M. voor geleverde kali heeft ontvangen. Hij verkocht de wagon voor 30.000 M., terwijl hij aan zijn leverancier, den fabrikant Kessel in Hamm, die eveneens wordt vervolgd, slechts 10.000 M. per wagon betaalde. De behandeling, der zaak zal nog wel eenige dagen duren. Het verhoor der talrijke beklaagden en getuigen neemt veel tijd in beslag. Internationale Aardappel-conferentie. In het Engelsche blad „the Fruit Grower” wordt een conferentie aangekondigd, waarop men zal trachten een oplossing te vinden voor verschillende problemen, die zich bij de aard appelen voordoen. Hiervoor zullen uit alle aardappelverbouwen- de landen deskundigen worden uitgenoodigd. Als punten van behandeling worden genoemd: 1Het gebruik van den aardappel voor de coti- sumptie en de industrie. 2. Aardappelziekten. 3. Productie van pootgoed en het kweeken van nieuwe soorten. Deze conferentie wordt noodig geacht, omdat, zooals het blad zegt, „de aardappel voor Europa en Noord-Amerika, na de granen het belangrijk ste gewas is, en overal waar de aardappel wordt verbouwd, de moeilijkheden, zoowel bij de cul tuur als bij het winnen van pootgoed en nieuwe soorten steeds grooter worden.” Fr. Landb.bl. gewichtige conferenite die te Saint Quentin tusschen Sir John French, generaal Joffre, generaal Lanzerac, generaal d’Amade en le den van beide staven gehouden werd. Hij be schreef de ongerustheid op den laatsten dag van Augustus toen de geallieerden uit Laon bericht kregen, dat een legermacht Du tsche cavalerie pas bevel had ontvangen om zich van het district ten N.-W. van Noyon uit te ontplooien naar de vlakten ten Zuiden van Laon, welke beweging het vijfde Fransche leger gedwongen had zijn marschlinie naar het Zuidoosten toe te brengen. De overplaat sing van het Fransche hoofdkwartier naar Craonne en Jonchéry volgde dadelijk daarop Te Jonchéry werd aan kolonel Fagalde in den nacht van 1 op 2 September de tasch van een Duitsch officier van de 5de cavalerie divisie gebracht, dien een Fransche pa trouille in zijn auto gedood had. In die tasch, die bestemd was om historisch te worden, vond men iets van onschatbare waarde, n.l. een plan met de volledige bijzonderheden van den marsch, die den volgenden dag het geheele eerste Duitsche leger onder von Kluck begon. De tasch van den officier, die van zeer groote afmeting was, bevatte behalve voed sel en kleeren, met bloed bevlekte documen ten, waaruit bleek dat hij naar von Kluck’s hoofdkwartier toe was geweest en op den terugweg naar de 5e cavalerie-divisie was, toen hij gedood werd. Maar verstopt onder eten en kleeren vond men verder een kaart, waarop al de bewegingen waren aangege ven, die het leger van von Kluck na den len September zou ondernemen. De positie van elke kolonne was duidelijk aangeteekend, met hare voor- en achterhoeden, en de uren van vertrek en aankomst op hare bestem ming. Van het allergrootste belang was ech ter de ontdekking dat von Kluck’s plan dat reeds aan den Franschen staf bekend was, om het dal van de Oise in te rukken, veran derd was in een plan om rechtstreeks naar Parijs aan te rukken, welke marsch in den 'ochtend van 2 September zou beginnen. Overste (toen kapitein) Gagalde telefo neerde onverwijld deze inlichting aan het groote hoofdkwartier en verzond daarna on middellijk met een auto de kaart en de an dere stukken. Het telefonisch bericht en de kaart zijn zorgvuldig bewaard, en er kan weinig twijfel aan bestaan dat aan die ont dekking voornamelijk het succes is te dan ken geweest van de beweging van generaal Gallieni, toen hij een totdusver aan de Duit- schers niet bekend en door hen niet vermoed leger tegen von Kluck’s flank wierp, met als gevolg de overwinning aan de Marne en den Duitschen terugtocht naar de Aisne. KORTGEMENGD. Men meldt uit New York aan de Daily Mail, dat de eerste officieele daad der twee vrouwen, gekozen tot leden der wetgevende macht den staat Kansas is geweest het indienen eener wet, waarin wordt gezegd, dat getrouwde vrou wen geacht mogen worden in dienst van hun echtgenooten te zijn en waarbij laatstgenoemden aansprakelijk worden gesteld voor alle verwon dingen, die vrouwen door hun huiselijke bezig heden kunnen krijgen. Een ander wetsvoorstel in den senaat van Utah, bepaalt dat de hakken van vrouwenschoei sel niet hooger zullen mogen zijn dan iy2 inch (ongeveer 3.7 c.M.). In de vergadering van den gemeenteraad der stad Suhl in Thüringen deelde de burge meester mede, dat de gemeente voor een ban kroet stond, doordat er gelden waren toegestaan voor allerlei doeleinden, zonder dat er voor dek king gezorgd was. Om de zaken gaande te hou den, had de burgemeester het afdragen van het den staat toekomende deel der belastinggelden gestaakt. Hij wist, zoo deelde hij mede, dat hij daarmede een strafbare handeling beging, doch hij had zich er toe genoodzaakt gezien, daar an ders de ambtenaren geen salaris en de gemeente werklieden geen loon hadden kunnen ontvangen. Waar gaan wij heen, vraagt de „Deutsche Warte” beangst, als een dergelijk voorbeeld na volging vindt? Naar aanleiding stal in den nacht van in een slaapwagen tusschen Madrid en Barce- lona, bij welken diefstal voor een waarde van 8J/2 ton aan gouden en zilveren sieraden en ju- missariaat van politie te ’s Gravenhage een be- Heeft de arbeidersgemeenschap gereed- kendmaking aangeplakt, waarbij 5000~pond ster- schappen noodig, zoo huurt zij deze van de gemeenten of van een ondernemer. De schrij ver merkt op, dat de resultaten met deze ar beidsgemeenschappen verkregen, buitenge woon gunstig afsteken bij die, welke vroeger bij de uitvoering van werken door werkloo- zen werden bereikt. De arbeidersgemeen schap heeft blijkbaar een zeer goeden in vloed op den arbeidslust, waarover tot nu toe zoozeer geklaagd wordt. Het verloren plan van von Kluck. In het Fransche instituut van het Veree- nigde Koninkrijk te Londen heeft luitenant- kolonel Fagalde, militair attaché van het Fransche gezantschap daar ter stede, voor een groot gehoor een lezing gehouden over het onderwerp „Van Charleroi tot de Marne” waarin hij een nauwkeurig overzicht gaf van de krijgsbedrijven die aan den eersten slag aan de Marne vooraf zijn gegaan. Kolonel Fagalde was in staat de officieele lezing van het Fransche hoofdkwartier mede te deelen over die gebeurtenissen. Hij gaf verslag van den slag bij Charleroi, die van 21 tot 23 Augustus 1014 duurde en van de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1