I TARWEBLOEM I Fa. ML Bakker, Sneek. WlHTlARW™ n, b i Ingezonden Mededeelden. Brieven uit de Tweede Kamer. Brandenburgh, Boschma Co- KOOPMANS’ Kwaliteit als voer den oorlog. Hoofddepot bij: RECLAMEKAARTEN Goedkooper dan elk ander zuiver wollen fabrikaat. NormaalOnderkleedin van Prof Dr G Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. BRANDEHBURGH, 80SCRMA1 Co.. „KRISTAL” 2000 200 RECLAME KOLOM. Nieuwstijdingen. 1 rasL W. ZIILSTRA, Scharnesteag, SNEEK. teit. |ON teit. f 1384 - 1266 - 1248 -1182 - 1038 - 966 - 760 - 745 Sxkik Telefocu No. 150. Eénige Fabrikanten W.Benger Söhne Stuttgart wu RIJWIELEN enz. Woensdag 16 Febr>uariJI93l e I Uitslag der -aanbesteding van Behang- en I s i l WIJ leveren Reclamekaarten die werkelijk een RECLAME zijn. 725 694 650 gld. bij verlies van een wijsvinger. DEN HAAG, 11 Febr. 1921. Vriend Simpel, Verschjjnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers SNEEK, KLEINZAND TEL. 111 en 150 rauw sneezer courant annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL Verschil in salaris. De burgemeester van de gemeente Den Dun gen in Noord-Brabant geniet een jaarwedde van f1750, maar de veldwachter in dezelfde plaats f 1770, plus vrije woning en emolumenten ad circa f 50. Het is daar dus voordeeliger diender dan burgemeester te zijn. De werkloosheid. Van den Nederlandschen Landarbeidersbond waren van de ongeveer 14000 leden, in de 8 we ken van het tijdvak 1 Dev. ’2029 Jan. ’21 resp. en Vóór dien datum zal aan die werklieden wor- en zoo ja, onder welke voorwaarden een nieuwe overeenkomst kan wor- De eierprijs. Op de markt te Deventer zijn de prijzen van de eieren Vrijdagmorgen teruggeloopen van 17'/2 tot 13 cent. Laat in den morgen waren duizen den eieren nog onverkocht; de prijs bleef steeds dalende. Een vroolijke begrafenis. Te Staten-Eiland (New York) werd een zwaarbefloersten lijkwagen aangehouden, waar in, in plaats van een lijkkist, whiskey was ge borgen, en wel ter waarde van 1000 pond ster ling. De drie „doodbidders” werden natuurlijk onmiddellijk in verzekerde bewaring gesteld. De politie had argwaan gekregen, doordat er geen rouwstoet bij deze begrafenis was en om dat de doodbidders vroolijker waren, dan bij dergelijke gelegenheden gebruikelijk is. De poli tie nam zestig flesschen Kentucky-whiskey in beslag. Broekhuys schijnt, naar Je vriend H. BLUF. 3648 leden werkloos. Aan die werklooze leden werd door den bond een totaal-bedrag van f 169.158.60 uitgekeerd. De malaise. De directie der Koninklijke Stearine Kaarsen fabriek „Gouda” heeft aan al hare werklieden de dienstbetrekking opgezegd tegen 28 Februari e.k. Abonnement: por jaar f 2.50 fr p, pssi f3 Losse Nob. 5 ct. Advertenties 10 ct. p. regel. Inge zonden Mededeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kennen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur Volgens voorwaarden overeengekomen met de Haiiatsdsoh* Algemeens Verze» kerlngs«Bank Ie Schiedam zijn onze Abonné’e verzekerd tegen ongelukken voor ben, en thans in Berlijn te huizen. De arbeidsvoorwaarden der zuivelarbeiders. De commissie vopr arbeidsvoorwaarden uit den Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken heeft, naar het „Friesch Landbouwblad” meldt, het volgende rondschrijven aan de fabrieken ge zonden: „De commissie voor arbeidsvoorwaarden heeft de loonregeling van dit jaar besproken met vertegenwoordigers van de arbeidersorganisa ties. Bij deze besprekingen is men niet tot over eenstemming gekomen. De arbeidersorganisa ties vroegen een minimum-loon van f30 en ga ven daarbij te kennen, dat men nog bereid zou zijn voor enkele streken iets lager te gaan. Het advies van het vorige jaar is ten slotte een minimum loon van f25 tot f28. Overname van de vraag van de arbeidersbon den zou dus beteekenen een advies tot hooger minima loonen dan het vorige jaar. De commis sie wenscht, gezien de tijdsomstandigheden, hiertoe niet over te gaan, doch het advies van het vorige jaar ook voor dit jaar te handhaven, nl. dat het minimum-weekloon van een vast ar beider f 25 tot f 28 zal bedragen.” Zich zelf gevonnisd. De 30-jarige mevr. Hering uit Volendam, die Donderdag door de Haarlemsche Rechtbank ver oordeeld werd tot 12 jaar gevangenisstraf we gens doodslag op haar vijfjarig stiefdochtertje Dorothea, heeft in den nacht van Donderdag op Vrijdag in de gevangenis te Haarlem zelfmoord gepleegd. WERK, ONTSPANNING, SLAAP. Werk, ontspanning en slaap, van elk acht uren per dag, doen wonderen voor de gezondheid. Duizenden genieten echter veel te weinig slaap en besteden te weinig tijd aan ontspanning zij verstoren het evenwicht der lichamelijke gezond heid door overmatig werk. Overwerking overlaadt het bloed met afge werkte stoffen eri urinezuur. De nieren worden overspannen en verzwakt door hun eindeloozen strijd om een dusdanige hoeveelheid uit het bloed te filtreeren. Dientengevolge doen zich verschijnselen voor als rugpijn, urinekwalen, rheumatische pijnen, waterzuchtige zwellingen, duizeligheid, hoofdpijn, een vermoeid gevoel enz. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen geven de noo- dige hulp, als de nieren verzwakt zijn. Gepaard gaande met een verstandige leefwijze vermij ding van overwerking, laat naar bed gaan, zwaar verteerbare spijzen en alcohol; en door te zorgen voor de noodige ontspanning en slaap ver sterken Foster’s Pillen de nieren en regelen zij de blaas. Zij doen de pijnlijke waarschuwingen van nierzwakte verdwijnen en voorkomen de ontwikkeling van rheumatiek, steen in de nieren en blaas, waterzucht, ischias, nier- en blaasont steking enz. Onthoud echter, dat als gij weder gezond zijt, gij moet trachten gezond te blijven zonder ge neesmiddelen. Iedere echte doos Foster’s Rugpijn Nieren Pil len draagt de handteekening van James Foster. Te Sneek verkrijgbaar bij de firma’s Joh. W. Meijer en B. Meindersma a f 1.75 per doos. loosheid die alom heerscht? En dan kan het antwoord luiden, dat de directe oorzaak bij de eene tak van industrie hier, bij de andere daar moet worden gezocht. Zoo moet men bij de diamantnijverheid wel allereerst denken aan een algemeene internatio nale crisis, waar zoowel de Amsterdamsche als de Antwerpsche industrie onder lijdt, bij andere takken van bedrijf zooals bij de graphische vak- ken, schrijft men de malaise voor een groot deel aan de stand der valuta toe, waardoor Duitsch- j land veel goedkooper drukwerk e. d. kan leveren dan Nederland. Een vraag die bij dit laatste als vanzelf op komt is wel deze: Kan men de Nederlandsche industrie niet be schermen door het heffen van een invoerrecht? Op Duitsche produkten? Neen, zegt de heer van den Tempel, dat mid del deugt niet. En ook de Minister bleek er niet zoo bijster veel voor te gevoelen. Als een verzoek om een j dergelijke invoerrechtheffing uit de boezem der industrieelen zelf voortkwam, dan, ja dan zou i men altijd nog kunnen zien. in ons vorig nummer. Nu Sneek heeft Zondag landsche justitie de uitlevering gevraagd J J- VI rZll of- C' »-olz O tl H O f' 1 1 'fp TG 1 TT T~» 1t «-t-irt «-V1 Zlt-l t de eindstand was 9—0. Het veld was verre van bespeelbaar. Te Bolsward won Z. H. C. I van F. C. A. metmihoen gulden”. 21 goals. Broekhuys. Volgens den „Lokal Anzeiger” heeft de Neder- 1 van W. weten te winnen, en wel met sprekende cijfers, Broekhuys, zaakwaarnemer (den manager van de Rotterdamsche Handels- en Landbouw- bank), wegens „oplichting tot een bedrag van en 1706, Haarlem 2143, 811 en 699. Voor de acht grootste arbeidsbeurzen des lands zijn die cijfers in totaal 35.567, 19.589 en 24.277. Drukt men het werkloozenaantal in percentages uit, dan be draagt het: sigarenmakers 45 pet, meubelmakers 7 pet., lederbewerkers 38 pet, metaalbewerkers 2 pet, bakkers, slagers, enz. 3 pet, glasbewer kers 3'/^ pet. Natuurlijk vraag je bij jezelf en vroegen ook 1 de heer van den Tempel en de Minister zich af1 wat is toch de oorzaak van de groote werke- het „Hbl.” hierbij aan- De heer Johs. de Lang, botermaker, hooptteekent, een tijdlang in Rijnland vertoefd te heb- T£ gld, bij verlies *3 van een vinger Voorwaarts den medegedeeld of, den gesloten. I Nog ’n andere reden van slapte is waarschijn lijk, volgens de Minister, in psychologische oor- zaken te zoeken. Dit is vooral het geval bij de I kleedingindustrie, waar de menschen langen tijd niet wilden koopen. De veevoedermillioenen! Hoe vaak' is de Ka- mer nu al niet met deze zaak bezig geweest, hoe vaak hebben de honderd uitverkorenen van alle richtingen niet hun hoogmogend hoofd ge schud, in stilte of luide gefoeterd over de „jan boel” in sommige regeeringsbureaux, terwijl zij na herhaaldelijk ingelicht te zijn door minister en landsadvocaat telkens weer het spook der •werkelijkheid voor zich zagen verrijzen,dat grijnsde: „Betalen! Niks aan te doen!” j En iets, waaraan nu eenmaal niets meer te De minister meende echter dat leiding geven over het heele rijk op dit gebied een zaak van onmogelijkheid zou zijn. De gemeenten moeten hier het initiatief nemen, en dat onder controle van het rijk. Toen kwam de kwestie, die tot nog al wat strubbelingen aanleiding gaf, die van de werk lozenkassen op het tapijt. Drie van de zes vragen van den heer van den Tempel hadden hierop betrekking en wel de vol gende: 4o. Is de regeering alsnog bereid door buiten gewonen steun van het rijk de werkloozenkassen in staat te stellen aan de werklooze leden de reglementair voorziene uitkeeringen te verstrek ken? 5o. Worden door de regeering maatregelen overwogen om de werkgevers te verplichten bij te dragen in de kosten van ondersteuning der werklooze arbeiders in de onderscheiden bedrij ven? 6o. Is de regeering bereid in overleg met ver tegenwoordigers der vakvereenigingscentralen een algemeene regeling te treffen voor de onder steuning van de werklooze arbeiders, die geen uitkeering ontvangen uit een werkloozenkas? Het antwoord van den Minister op deze vra gen luidde in het kort als volgt: Wat de eerste vraag aangaat meende de mi nister dat de kassen geen recht hebben op ondersteuning van regeeringswege. Dat de staat aan verschillende kassen groote som men gegeven heeft, geschiedde dan ook uit het oogpunt van het algemeen belang en onder zekere voorwaarden. Dit laatste tot groot mis noegen van den heer van den Tempel, die meen de, dat men de vrijheid van deze kassen niet mocht aanranden. Tevens was hier nog een fnee- ningsverschil tusschen interpellant en minister. De eerste wilde de ondersteuning geven a fonds perdu, dat wil zeggen zonder dat de re geering er iets van terug kan vorderen, de laat ste, de Minister, had de bedoelde gelden voor de helft a fonds perdu, voor de helft als voorschot ten gegeven. Op vraag sub 5o antwoordde de Minister be vestigend. Onder het tegenwoordig stelsel had den de werkgevers geen belang bij het verhin deren van werkloosheid, dit moest dus verande ren. En op de laatste vraag meende de Minister te moeten antwoorden, dat de werkeloozen, die zelf in betere tijden door lid te worden van een werkloosheidskas in hun toekomst voorzien had den, het allereerst dienden te worden geholpen. Als ik je nu nog vertel, dat de heer van den Tempel bij zijn repliek met de volgende motie kwam: „De Kamer, van oordeel, dat het wenschelijk is, de tot de rijksregeling toegetreden werkloo zenkassen in bedrijven met crisiswerkloosheid tot het doen wan de reglementaire uitkeeringen in staat te stellen door het toekennen van een rijksbijdrage, welke niet behoeft te worden te rugbetaald; gaat over tot de orde van den dag”, kan ik mijn taak weer voor deze keer als afge daan beschouwen. Met de groeten van Donderdag a.s. den dag te gedenken, waarop hij vóór 25 jaren in dienst trad bij de Kon. Mij. van Roomboterfabrieken alhier. S1JBRANDABUREN. De bouw van een trans formatorenstation alhier is opgedragen aan den aannemer W. Boomstra voor f5490. De vrijzinnige fusie. Het program, waarop de hoofdbesturen der fusioneerende partijen, die zich „Vrijheidsbond” zullen noemen, hebben vereenigd, luidt thans al dus: 1. Erkenning van het vrijheidsbeginsel als grondslag van staatsbeleid en van de noodzake lijkheid eener zuivere democratische staatsinrich ting. Behoud van het grondwettelijke koningschap, dat verzekerd blijve aan Koningin Wilhelmina en hare nakomelingen. 2. Handhaving van ons onafhankelijk volks bestaan, van de integriteit van ons gebied in en buiten Europa en het daartoe brengen van offers, doch slechts in zoover en zoolang deze offers noodzakelijk zijn in verband met de ontwikkeling van den Volkenbond. Bevordering van een harmonisch staatkundig en economisch verkeer der volken. 3. Onvoorwaardelijke handhaving van wette lijke orde en vrijheid door het daartoe bevoegde gezag. 4. Waarborging tegen iedere aanranding van de volledige geestelijke en godsdienstige vrijheid. Erkenning van .de waarde van het geestelijk en van het godsdienstig leven voor maatschappij en staat. 5. Bevordering van kunsten en wetenschap pen. Ontwikkeling van het onderwijs in practi- sche richting, zoodat het meer dan tot heden opleidt tot geschiktheid voor het maatschappe lijk leven en de gezinstaak. 6. Volledige staatkundige, burgerrechtelijke en economische gelijkstelling van man en vrouw. 7. Ontwikkeling van het vrije bedrijfsleven ter bereiking van welvaart voor allen. Bevordering van het vrije handelsverkeer. Be houd van het vrijhandelsbeginsel. Bestrijding van bureaucratische wetgeving en ambtenarij. Verzet tegen voortzetting van het stelsel van overheidsbijslag in de kosten van liet leven der burgers. Bescherming van het publiek tegen machts misbruik van belangengemeenschappen. 8. Zoo ruim mogelijke ontwikkeling van ieders persoonlijkheid ter verhooging van volkskracht en als eisch van maatschappelijke rechtvaardig heid. Particulier initiatief als grondslag van maatschappelijke welvaart. Versterking van het inzicht dat daarbij de ontwikkeling der productie mede ten goede moet komen aan de arbeiders klasse en dat haar belang er bij moet worden vergroot. Afwijzing van de onder den naam van sociali satie aangeprezen omvorming van het productie stelsel. Samenwerking van kapitaal, intellect en ar beid. Bevordering van het bewustzijn, dat mede zeggenschap van den werknemer ten aanzien van arbeidsvoorwaarden en inwendige organisa tie gewenscht is in de daarvoor vatbare bedrij ven. Bevordering van spaarzin en kapitaalvorming, ook uit arbeidsinkomen. Behoud van een krachtigen middenstand als onmisbaar voor productie en verdeeling. Ontwik keling van den landbouw in het bijzonder ook ten behoeve van het kleinbedrijf. 9. Handhaving van het stelsel van belasting naar draagkracht. Beperking van uitgaven van staat, provincie en gemeente. Verzet tegen het opdrijven der belastingen; vereenvoudiging en zuiniger inrich ting van openbare diensten, bij voorkeur in over leg met de ambtenaarsorganisaties. 10. Bevordering van het zelfbestuur in Oost en West-Indië, onder handhaving van de saam- hoorigheid met het rijk in Europa. Verheffing van het geestelijk en maatschappe lijk peil der inheemsche bevolking. Ontwikkeling der koloniale hulpbronnen, in zonderheid tén behoeve van Indië zelf: Aan een commissie van drie leden, de heeren Dresselhuys, Otto en Treub, werd de verdere voorbereiding van de inrichting der nieuwe partij opgedragen, voor zoover deze reeds thans noo- dis is. leuizen op oi jan. en -o - Die cijfers zijn voor: Amsterdam 18.392, 10.472 J Verfwerk van het Transformatorgebouw op den en 1o dam 5840, 3820 en 3290, Groningen 2230, 1363 ven als volgt: Otter en Visser te Joure D. Piquer te Leeuwarden W. de Jong te Leeuwarden H. Wijbenga te Leeuwarden A. Dijkstra te Oudehaske G. de Beer te Leeuwarden J. Faber te Sijbrandaburen V. d. Weide en Koopmans te Joure C. Jaarsma, Rijperkerk en Wolda te Garijp S. Conradi te Bolsward Mobach en Prins te Harlingen Behoudens goedkeuring van de Directie ge gund aan de laagste inschrijvers. Blijken in dit blad voorkomende advertentie 745, 1467, 4806, 4712, 3301, 3175, 3089, 4706 is de .sedert 12 Nov. 1908 bestaande naaiveree- niging „Kinderzorg” dezer dagen ontbonden we gens gebrek aan werkende leden. VOETBAL. Zondagmorgen speelde in vriendschappelijke ontmoeting Sparta van hier tegen B. V. V. van i Bolsward. De Sneekers wisten welverdiend te winnen met 20 goals. ’s Middags speelden L. S. C. en 1 eenzelfde spel. De uitslag was hïer 21 voor L .S. C. Snee kV i t e s s e 90. Sneek zal wel weten te winnen schreven we staat onder contröle van het Station voor Maalderijen BakkerijJte’Wageningen. dii fabrfkaaF in de ran Rijke menschen. Uit gegevens, verzameld door de Amerikaan- sche belastingambtenaren blijkt, dat John D. Rockefeller de rijkste man is van de Ver. Staten en misschien ook de rijkste mensch ter wereld. Hij heeft in zijn leven een vermogen bijeenge gaard van 1.500.000.000, waarvan hij ongeveer een derde heeft weggegeven voor zaken van openbaar nut. Het inkomen van Rockefeller is over de $40.000.000 ’s jaars (iets meer dan 3 gulden per seconde).De rijkste vrouw van de Unie is mevr. Harriman, de weduwe van den spoorwegmagnaat. Zij betaalt belasting van een inkomen van ca. 6.000.000 ’s jaars. De heer en mevr. Henry Clay Trict betalen belasting voor een inkomen van $5.000.000. KORTGEMENGD. Te Zaandam is de chemische fabriek van den heer Joh. van Heijningen afgebrand. De brand is ontstaan door het overkoken van olie. Tengevolge van slapte in het bedrijf en vol doenden voorraad wordt de goud- en zilver- smederij van de firma Bijkamp te Steenwijk stop gezet. Bijna 20 personen komen daardoor zonder werk. 't Vorig jaar hebben te Amsterdam 300 be- roovingen plaats gehad, waarbij werd gestolen: aan Hollandsch geld f218.151, Marken 228.921, Kronen 172.870, Engelsche ponden 1640, Fran ken 44.450, Lire 70, Dollars 1527 en Roebels 6000. gld. ingeval van o var- gld. bij verlies van 7E gld. bij verlies Cft lijden binnen 30 d. luV één hand, voet ol oag Iv van een daim, vv Dit zijn wel de voornaamste oorzaken van de groote werkloosheid. Maar een andere kwestie is: Hoe raken wij haar weer kwijt of hoe kunnen wij tenminste de gevolgen er van zoo veel mo gelijk verzachten? De heer van den Tempel wees vooral op de mogelijkheid van productieve werkverschaf fing, die dan ter, hand moest worden genomen i volgens een vast plan, waarvan het rijk de touwtjes in handen hield. doen is, behoeft ook niet besproken te worden, I dit is voor een ieder, ook voor de heeren op het Binnenhof wel duidelijk. Dat deze kwestie, dan gisteren de tongen nog eens even in beroe ring bracht, vond zijn oorzaak dan ook in iets anders, nl. in de vraag: In hoeverre is het de schuld van minister van IJselsteijn, dat er zoo veel van het lieve vaderlandsche geld over de balk is gegooid? Nu, veel schuld heeft deze Excellentie hieraan niet, want de meeste contracten, die ons goede landje nu en jou, vriend Simpel als belasting betaler ook zoo duur komen te staan, waren reeds afgesloten voor deze Excellentie Excellen tie was, voordat hij de ministerportefeuille van zijn voorganger had overgenomen. Maar toch ging volgens de heeren Sannes (s.-d.) en Teen- stra (v.-d.) Minister van IJselsteijn niet vrij uit. Hij had, dit was hun groote grief, h. i. de Kamer niet genoeg inlichtingen gegeven, ja eerlijk in verstaanbaar Hollandsch gezegd, dit hooge col lege maar wat op de mouw gespeld. En zij kwamen dan ook met een motie, lui dende: „De Kamer, het beleid van den Minister inzake de bereiding van veevoeder uit afvalproducten, alsmede de wijze waarop hij de Kamer inzake dit beleid heeft ingelicht niet kunnende goedkeu ren, gaat over tot de orde van den dag.” Dat een dergelijke motie als ze werd aangeno men, nu juist niet het rechte middel is om een minister in zijn „hum” te brengen zul je wel begrijpen. De heer Treub (e. b.) vond haar dan ook veel te bar. Wel ja, de minister had de Kamer uitvoeriger en juister kunnen inlichten, maar er was aller minst reden om deze bewindsman van kwade trouw te verdenken. De meerderheid van de Kamer dacht er net zoo over en de motie werd met 42 tegen 23 stemmen verworpen. Voor stemden de vrijz. dem., s.-d., rev., de heer Braat (pl.), de heer Visser van IJzendoorn (v.-l.), de heeren Rink en Otto (u.-l) en de heer Ter Hall (n. p.) Minister van IJselstein had dus niet te klagen. Maar als de Kamer moties aanneemt of ver werpt, de nuchteren werkelijkheid van „Betalen moet je. Niks an te doen” blijft grijnzen tegen Kamerleden en belastingbetalers. Maar behalve deze geschiedenis, die, al is het betalen van weggegooid geld altijd zuur, de Ne derlandsche burger per hoofd dan toch niet hoo ger dan een gulden komt is er een ander spook, het spook neen de lugubere werkelijkheid der werkeloosheid, die ontzaglijk veel meer of fers eischt, niet alleen van de staat, maar van duizende arbeiders en hun gezinnen, offers niet in klinkend metaal, maar in ontberen van het hpog-noodige. Over de macht van dit monster en de middelen om het de kop in te drukke beraadslaagde de Kamer vandaag. De heer van den Tempel, die er over interpelleerde, en de minister deden er een boekje van open. De heer van den Tempel (s.-d.) nl. stelde verschillende vragen, waarvan ik de belangrijk ste met het antwoord van den Minister er bij, maar even noemen zal. De eerste betrof het aan tal werkloozen en om dit na te gaan vergeleek de minister de ingeschrevenen bij de arbeids beurzen op 31 Jan. 1919, 1920 en 1921. 1C C IJ Id b A IJ II VUO1 /ill 1b Lv 1 UI Cl 111 1 O.Oïywj 1 U.t I 4 j T 1 12.271, Den Haag 4800, 2468 en 4053, Rotter- hoek van Oosterdijk en Jousterkade. Ingeschre- Otter en Visser te Joure fabriaksverpakki ngv en 2/2 KG \|meelfabriek] zullen U toonen dat het beste adres voor is

Sneeker Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1