I i*1 J. ZIJLSTRA Hz. I kleintje Koffie, Westerhofs s Preanger s per ons 23 cents. een p.'aPondspakjeBT'lïCt. Men™» owkwïïtw; fzWWWTW TARWEBLOEM Nieuwe Prijsverlaging. BW Ingezonden Mededeelingen. KOOPMANS’ koopt u toch zekeraltijd NIEUWSTIJDINGEN. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Brandeoburgh, Boschma Co. MEUBELFABRIEK NEDERLAND i. A. HUIZiRGA, Groningen. „KRISTAL” ■o. 41 BignsTErR^ Brieven aan de Bedaclie MODELKAMERS in Antieke en Moderne Stijlen. - annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL Fabrikanten W.Benger 5öhne Stuttgart Norniadl-Onderkleedim van Prof Dr. G Zaterdag 19 Februari 1921 37e Jaargang Hoofddepot bij Firma J. L. Bakker. Ook uitgewogen Arnhem, half Febr. 1921. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Svxkx Telefoon No, 150. Westersingel 2. Tilefoon 118. Abonnement: per jaar f 2.50 fr p. post f3.Losse Nos. 5 ct. Advertentiën 10 ct. p. regel. Inge zonden Mededeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur voor zoxhte. exvbUirJftehHjui? UueraL-verbrygbaoj’ i 50 ct. Vraagt dil faLrtkaaL in fabriaksverpakki ngvan /a.l en 2/i KG ^MEELFABRIEK Zeer ruime sorteerlng Borstelwerk, Dweilen, Zeemleeren en Sponsen, tegen VREDESPRIJZEN. <’lj koopt bij niemand beter en tegen lager prijs Bovendien volgende week aan ieder kooper van: EE?f POND BOTER- MELANGE gratis ter kennismaking EEN FOND PRIMA LOSSE HAVERMOUT. jiüiiiiiijjiHy 0 eq z d d 'i |EA ?ld- bii »®rU«« *an 7C 9ld- verliu EA IMn hand, voet of oog I v van een duim. vu Nu ik u toch schrijf over de Paddestoelen, Jlr f-n Hnon uorHor r»n dit- nnHprwPrn r^gel en per pond per ons per pond 12 13 13 12 8 13 20 22 45 12 35 8 38 80 50 30 35 90 25 60 12 13 16 16 25 Botermelanges Zuiver Rundvet Bak- en Braadvet o Stijfsel Gele Zeep Glycerine Zeep Zeeppoeder Soda Sodex Sunlightzeep Zout Stroop Waarin over kachelaanmaken, lente- stemming en Paddestoelen wordt gespro ken. 321/2 75 60 16 18 16 18 20 30 14 25 11 35 18 16 18 16 5 10 58 6 26 meen i door .te gaan. medegedeeld, dat de gemeente f 144 Kerknieuws. Geref. Kerken. Beroepen te Jutrijp-Hommerts W. F. Geerds te Veenwoudsterwal; gid. by verlies vanj een vijsvinger. t. t. HAECXMA NIEUWE S1TEËKER COURANT 1 Blaauw te Echten en T. Zijlstra te Wijtgaard. STAVOREN, 15 Febr. De haring heeft onze visschers verrast, men was nog niet gereed met u t was i nu hoort men al enkele dagen van grootere en kleinere vangsten, met name in de richting van Urk. het tal. Maar dat is een uitzondering. Gisteren en vandaag bedroegen de vangsten slechts enkele tallen. Sommige visschers vertrokken naar Urk. L. C. DRUKKERSWIJSHEID. Vil. LESSEN UIT DE PRAKTIJK. De nota. De jaarrekening behoort tot het verleden, tot het tijdperk dat achter ons ligt, het tijdperk van de betrekkelijke geldruimte en het gemakke lijk crediet, het tijdperk van rozengeur en ma neschijn op handelsgebied. Het is nu anders en niet beter. Maar dat de jaarrekening verviel, is een gelukkig ding voot U en ook voor Uw drukker. Gij, die nu kwartaal- of maand-nota’s noodig hebt, gij gebruikt nu heel wat meer nota’s dan vroeger; dat is dus een voordeel voor Uw druk ker, ten minste wanneer gij niet tracht Uw grooter kwantum te verkrijgen ten koste van de kwaliteit van Uw drukwerk. Dat zou jammer voor Uw drukker zijn en on gelukkig voor U zelf. Bedenk toch: viermaal per jaar minstens komt gij in het vervolg als ’t ware bij Uw klant aan huis, d. w. z. Uw nota, die U vertegenwoordigt. Zoudt gij Uw klant persoonlijk bezoeken dan zoudt gij toch zeker uw Zondagsche jasje aan trekken en Uw kuif opstrijken, en, na een blik in den spiegel, op pad gaan, tenminste wanneer gij tevreden waart over Uw uiterlijk. Ziet er Uw nota eens op na of ze ook den indruk van keurigheid maakt die gij zelf op Uw klant zoudt willen maken. Doet ze dat niet, dan zorgen wij er voor dat dit anders en beter wordt. BRANDENBURGH, BOSCHMA Co. Boek- en Steendrukkers, Kleinzand, Sneek. Tel. 111 en 150. ik goed te doen verder op dit onderwerp hestaat uit de dames: G Rohdens te Vlieland, T. i Van oudsher staan de Paddestoelen in een i visseners verrast, men was uug met gcrocu de netten. Einde Februari, begin Maart, dat zwammen te noemen en ’t mystieke komt duide lijk naar voren: Duivelbrood, Duivelsei, Satans- zwam, Hexenkring(zwam), Stinkzwam, Moord- zwam, terwijl de grilligheid reeds uitkomt in de namen: Leverzwam, Hazenoor, Koraalzwam, o Bruine Boonen Groene Erwten Capncijners Witte Boonen Spliterwten Rijst Gort Havermout Tarwebloem Gruttenmeel Fr. Griesmeel Maizena Sago Aardappelmeel Zelfr. Bakmeel o Tegen verstopping gebruike men Foster’s Maagpillen, een uitste kend, geen gewoonte vormend laxeermiddel. Prijs fÓ.65 per flacon, alom verkrijgbaar. Nu is echter de kwestie van eetbaarheid een betrekkelijke; wel heeft men de hoeveelheid eiwit in verschillende soorten bepaald, waarvan de uitkomst groote hoeveelheden (2040 aanwijst, maar ’t is nog altijd de vraag of dit voor óns verteerbaar eiwit is. En zoolang dit niet is uitgemaakt, is het voorzichtiger ze maar niet te gebruiken voor „schotels”. Als aroma voor „soepen” etc. hebben ze ech ter groote waarde; meestal worden ze dan ge kweekt (Fransche morielje), waardoor vergis sing uitgesloten is. Een eetbare (niet giftige) paddestoel moet binnen 24 uur genuttigd of verwerkt worden. Maar nu eindig ik; want bij verdere bewer king van dit onderwerp zou ik mij op weten schappelijk terrein moeten begeven en dat is hier de bedoeling niet. Gegroet pm •{■•■UaiUUiêiUSUiiUMwSMiiUêiiiii ACHTERUITGANG VAN DE NIEREN. Een huisdokter verklaart, dat de ergste geval len van nierziekte gevonden worden bij perso nen, die te veel hebben gedronken, te zwaar heb ben gegeten en een inspannend leven van haast en drukte geleid hebben. Hij vergeleek bij een onderzoek de nieren van een jongen man van 40 jaren met die van een ouden man van 70 jaren. Beiden droegen het stempel van ouder dom. Waarom? Omdat het leven, dat de jonge man leidde, hem in den bloei van zijn leven nieren als van een ouden man bezorgde. Hoe verduidelijken deze woorden niet al te dikwijls de oorzaak van rugpijn, urinestoornis- sen, waterzuchtige zwellingen, niergruis, rheu- matïsche aandoeningen, voortdurende vermoeid heid enz. Nierziekte wordt als te voorkomen beschouwd vergeet dit niet. Vermijd tocht en kou, wees matig met uw eten en drinken, zorg voor de noodige rust, lichaamsbeweging, ontspanning en slaap, en voor geregelde ontlasting. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen zijn een on schatbare hulp aan de natuur tot onderhoud en herstel van de werkzaamheid der nieren. Door deze organen bij te staan in hun taak om het bloed te zuiveren, draagt dit erkende niergenees- middel veel bij om de kwade gevolgen van on bedachtzaamheid tegen te gaan. Als de nieren verzwakt zijn, versterk ze dan met Foster’s Rugpijn Nieren Pillen. Zijn zij ge zond, wees dan zoo verstandig om haar gezond te houden. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen zijn te Sneek verkrijgbaar bij de firma's Joh. W. Meijer en B. Meindersma a f 1.75 per doos. Postkantoor Sneek. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terug ont vangen in de le helft der maand Februari 1921. Binnenland. Brief. Roel Schotanus, Groningen. Briefkaart. M. Duim, Schoten. Buitenland. Briefkaart. Gertrud Lü- ders, Süderstr. 10, waar Militiedistrict Sneek. De 313 militieplichtigen lichting 1921 uit het bataljons-district Sneek, die in de volgende maand in dienst moeten komen, zullen worden ingedeeld: 18 bij de zeemilitie, 4 bij het reg. gre nadiers, 4 bij het reg. jagers, 223-bij het 21e reg. inf. te Den Helder en Hoorn, 4 bij de comp. wielrijders te Assen, 3 bij de ziekenverplegers en 6 bij de ziekendragers te Utrecht, 24 bij het reg. vesting-artillerie te Zwolle, 2 bij het korps pon tonniers te Utrecht, 12 bij de pioniers bij het reg. genietroepen te Utrecht, 10 bij het 4e reg. hu zaren te Deventer en 3 bij het 4e reg. veld-artil- lerie te Assen. H1NDELOOPEN, 16 Febr. In de raadsvergade ring van heden is de heer J. Siderius als ge meentesecretaris geïnstalleerd en is de heer Siderius tevens benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand. Er isi o. a. de procedure bakkersbaar aan heeft gekost. RAUWERD. De voordracht voor onderwijze res aan de openbare lagere school te Rauwerd Nu moet ik ’s morgens de kachel aanzetten; met dat prachtige weer brandt onze Godin niet meer door. ik doe dat zóó: eerst wat opgeroffelde kran ten; dan wat houtjes, dan wat anthraciet en cokes door elkaar en daarboven op: twee turven. In een wip brandt ze dan als 'n „liere”! Mijn lange huisjas trek ik voor dit karwei aan; ze zit vol gaten en winkelhaken, die m’n „dob- belman” er in gebeten en gescheurd heeft. Stoppelzwam, Bisschopsmuts, Stronkzwam, Ste- kelzwam, Zwavelkop. Wanneer gij in een pijnbosch komt in den na zomer, als de meeste paddestoelen bloeien (spo ren dragen), dan zult ge vragen: Ruikt het hier naar jodoform? en de oorzaak is een Paddestoel. Ruikt het hier naar peper of kruidnagelen, naar anijs of fenkel? en de oorzaak zijn Padde stoelen. Stinkt het hier naar aaslucht? en de oorzaak is een Paddestoel. En ziet ge bij avond lichtjes op de boomen, de oorzaak hiervan is alweer een Paddestoel. Wilt ge nog een mystiek voorbeeld? Van ieder, die vader of moeder, zuster of broe der had vermoord, groeide later z’n hand uit het graf. En al hoe vaak men deze afmaaide, ze kwam telkens weer. Deze hand is onze Phallus de Paddestoel met z’n aaslucht. En geeft ook het volgende geen beeld van het eigenaardige? Ge legt u neder in een pijnbosch; de vochtige warmte doet u in slaap vallen; ge slaapt Jwee tot drie uur lang en ge ziet dikwijls een Padde stoel in vollen bloei staan, waarvan, vóór dat gij u neerlegdet, nog niets was te zien! Prachtexemplaren vindt ge onder deze laagste plantenorganismen, om te noemen: de Koraal zwam, Vliegenzwam, Koningszwam, Parasol- zwam, Coprinussoorten, Eierzwam, Doodentrom- petzwam, de aardesterzwam, precies gelijkend op de zeester; verder de Liladikpoot, de Boom- biefstuk, gelijkend op bloederig vleesch; om niet te vergeten de grillige Helvella-soorten, die dan een droomend meisjesgezicht, dan een hanekop, dan weer iets anders voorstellen. Pleurotussoorten zijn de echte boomvernielers; zij woekeren tusschen schors en hout; de boom die door haar aangetast is, gaat onherroepelijk dood! De Koningszwam woekert hoofdzakelijk op pijnboomen; het hout door deze zwam aange tast, geeft 's avonds licht. Waag het er niet op, te mèenen, dat ge het onderscheid weet tusschen eetbare en giftige paddestoelen; zij die het niet van ouder op ouder hebben geleerd worden de dupe van hunne zelfbewustheid; het gift is uiterst-sterk- werkend. In ’t algemeen moet men voorzichtig zijn, als de smaak scherp of bitter is; men ver- mijde kussenvormige buiszwammen, waarvan liet vleesch op de breuk blauw wordt. Padde stoelen met zeer kleine hoed zijn niet eetbaar; evenmin die, welke losgedraaid, op het einde der steel een knobbeltje vertoonen, waaromheen een zakje. In de kast zoek ik naar oude kranten; ’t geluk is met me; ik vind 'n oude „Leeuwarder", die wil zoo best branden. Als ik de noodige brand stof bij elkaar heb gescharreld, zal ik natuurlijk de „Leeuwarder” eerst opbollen; doch kijk, daar valt m’n oog op „Ingezonden Stukken”. 't Zijn voor mij dikwijls „karbonaatjes” ik vlieg er gewoonlijk op aan, omdat je soms zulke heerlijke, onvervalschte leeke en leuke ideeën onder oogen krijgt. Ditmaal heeft een inzender het over Heksen- boter en Heksenkringen. Voorwaar ’n moeilijk probleem en met aandacht lees ik, terwijl ik bij de kachel sta die natuurlijk vergeten wordt. Als m’n vrouw binnen komt lacht ze. „Zoo zal ze wel aankomen”, zegt ze. En dan lacht ze weer; dat maakt me kriebelig. - Je lacht me uit, roep ik.waarom? Omdat je er uitziet als 'n journalist, die z’n kost niet kan verdienen! is ’t- antwoord. juist had de zon, het vroolijke van licht en warmte, me zoo’n heerlijk optimistische stem ming bezorgd; uit het raam zag ik de komende lente; ik had gezien dat de „merel” wormen trok; ik had reeds het bronsperiode-getsjiip der musschen gehoord bij de „strijd om de bruid”. Eergisteren bloeiden reeds de sneeuwklokjes; de crocussen, de hyacinthen komen „op” en de magnolia kleurde hare knoppen. Eén oogenblik vreesde ik die stemming te verliezen, maar ik kwam weer terug in het ge voel der lentestemming, van beginnend leven. Kijk, zei m’n vrouw, hier is 'n kop thee en willen we dan ontbijten? De wolk was weer verdwenen; o! wat hebben de vrouwen je in de macht. Haastig scheurde ik het ingezonden stuk uit de „Leeuwarder”, stopte de boel in de kachel en stak de brand er in. Heerlijk bromde ze, ter wijl wij ons ontbijt nuttigden. En ondertusschen las ik het ingezonden: stukje. Ik voelde daarin eene belangstelling op het onbegrijpelijk-mystiekc gebied der Paddestoelen en Zwammen; ik voelde ook onvoldoende be kendheid met deze nazomer-bloemen der pijn- bosschen en plotseling kwam de gedachte bij mij op U hierover te schrijven; natuurlijk niet in wetenschappelijke toon, omdat hiervoor een speciale studie noodig is voor begrijpen, maar in een richting die allereerst de oplossing geeft van overlevering en mystiek, welke deze rubriek der laagste planten aankleeft. Wanneer een meisje tot heks zou worden „ge promoveerd”!?!) vlogen de oude heksen op hek- senbezems door de lucht;„„cirkelden” boven de woning van het aspirant-lid der „uitverkoren” sekte en wezen haar den weg naar de plaats waar deze „plechtigheid” zou plaats hebben. (Deze heksenbezem is een tak van een boom, veelal iep, berk, pruim- of kerseboom, waar een schimmel een typisch complex van uitgroeisels heeft doen ontstaan, veelal gelijkend op een kraaiennest of bezemvorm. Dit uitgroeiselcom- plex is de eigenlijke heksenbezem, de hier wer kende schimmel is de Exoascus deformans Fuck (Oudemans Revision des Champignons). Met groote snelheid gonsden de ouden door de lucht en de candidaatdit hoorend begaf zich op weg naar de plaats waar de voorstelling plaats zou hebben en waar de leden der heksen- vereeniging neerstreken uit hoogere sferen. Dan vormden de ouderen een kring om het meisje; ieder had een doosje met heksenzalf (heksen- boter). Deze heksenboter is een slijmzwam, die zich ongeslachtelijk door sporen voortplant. Bij kie ming dezer sporen kruipt het slijm (protoplast) naar buiten, vereenigt zich tot een klomp (slijm). Zij kruipt op tegen telegraafpalen, tegen boo men, en zoo gauw de wind komt opzetten, blaast deze de slijmmassa weg, die valt op den grond. Onder het uitspreken van tooverformules, dan sen nu dé oude heksen om de jonge heks heen, om beurten haar met een „lik” zalf besmeerend. ’t Is natuurlijk dat, bij deze kringdans, van de zalf partikeltjes op den grond vallen, in een kring; hieruit zouden dan de paddestoelen te voorschijn komen, die derhalve in een kring ge legen zijn. Deze kring van Paddestoelen noemt men „hek senkring”. Bij de mystiek maakt men botanisch een fout: nl. uit een spore van een slijmzwam kan nooit een paddestoel ontstaan; evenmin als uit het zaad van een paardebloem een zonnebloem kan ontstaan; ’t is alleen de overlevering, die aan een kring van een bepaald soort paddestoel die werkelijk dikwijls als zoodanig voorkomt deze naam geeft en waaraan men omgekeerd deze overlevering heeft ontleend. In werke lijkheid is ’t 'n insect dat hier dit werk verricht. Dit insect nl. schijnt voedsel te vinden op die Paddestoel, op het oogenblik dat de spore ge vormd is; zij neemt sporen mee aan tiaar pooten, I aan haar lijf, welke sporen afvallen op den grond en in kieming komend de Paddestoelen vormen. Dit insect komt telkens terug, terwijl haar vlucht haar baan een kring is, in welke cirkel dus de sporen neervallen. Volledigheidshalve vermeld ik de naam van de Paddestoel, die vooral deze kring vormt als: Boletus luridus Heksenbuispaddestoel Hek- senzwam. Da fijnste bloem voor huishoudelijk gebruik. ‘37*1 01d' verlies •u van een vinger Koffie Thee Cacao Kwatta Reepen Witte Suiker slechten reuk en nóg bestaat hier een soort van bij geloof. We behoeven slechts enkele namen van deze Middelbare Technische School. LEEUWARDEN. Bevorderd van de le naar de 2e klasse o. a.: G. W. N. Nieveen, Sneek. Van de 2e naar de 3e klasse:J. v. d. Werf, Sneek en H. Haitsma, Rauwerd. Van de 4e naar de 5e klasse: J, Wiersma, Wieuwerd. Bescheiden grafschriften. In de Londensche clubs vertelt men elkaar de volgende „laatste” omtrent grafschriften, al dus schrijft de Tel. De heer W. Johnstone was overleden, en zijn bedroefde weduwe werd gevraagd, wat er op den grafsteen moest worden gezet. „O,” zei mevrouw Johnstone, „ik wil er geen pathetische dingen op hebben. Laat het iets héél eenvoudigs zijn. Dat zou hij ook gewild hebben. Geen mooie woorden, geen demonstratie van edele sentimen ten. Iets heel korts en simpels en waars, bijvoor beeld dit: „William Johnstone, oud 75 jaar. Goe de menschen sterven jong.” Canadeesche „beestmenschen”. Edward Rainey, een boer uit den Canadee- schen staat Alberta, wordt evenals zijn vrouw beschuldigd van moord. Een vijftienjarige knecht van zijn boerderij is napielijk in het ziekenhuis gestorven. Toen de jongen werd opgenomen, had hij bevroren voeten, een groot aantal wonden en kneuzingen en was zijn lichaam uitgeteerd door ondervoe ding. De buren beschuldigden Rainey en zijn vrouw er van, den ongelukkige in dien toestand te hebben gebracht. In woede ontstoken staken zij de boerderij en de stallen in brand en schoten zij het vee dood. Door den schrik stom geworden. Een zekere mr. H. M. Jessen, landbouwer uit den staat Iowa (V. S.) is dezer dagen stom ge worden, toen hij droomde, dat zijn vrouw en kinderen bij een auto-ongeluk werden gedood. Hij was van plan geweest om met zijn vrouw en kinderen een autotocht naar New York te maken, maar hij was zelf door zaken opgehou den, en had den trein genomen, zoodat hij eerder te New York aankwam dan de auto, waarmede zijn familie was vertrokken. Terwijl hij in de hall van een hotel op hen zat te wachten, viel hij in slaap, en droomde, dat hen een ongeluk was overkomen. Toen hij van schrik wakker werd, was hij niet meer in staat een woord te uiten. Zijn familie, die spoe dig ongedeerd en wel kwam opdagen, vond hem in dien toestand. KORTGEMENGD. Te Maastricht is de 8-jarige J. Killens door een met grint geladen wagen overreden en ge- Een onzer visschers deed een mooien trek dood. Waarschijnlijk was hij achter op een achter ’t Vrouwenzand. 146 tal (200) tegen f7 vrachtauto geklommen en is daar afgevallen. o— Stukjes Appelen Schijfjes Appelen Pruimen Krenten Blauwe Rozijnen Fleurvijgen Kraakamandelen o— Gemengd Voer Ochtendvoer Kuikenvoer Gerst Zwarte Haver Vogelzaad Zangzaad Hennepzaad Volgens voorwaarden overeengekomen met de Holiandsoha Aigemeon» V«rx»> 7000 0i<1‘ ^1 levens- JAA gld. ingeval van over- kerfnga-Bank ta Schiedam zijn onze Abonné’s versekerd tegen ongelukken voor AvVV lange invaliditeit. «VU lijden binnen 30 d. n ‘o Irl

Sneeker Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1