AL WEER LAGER J. ZIJLSTRA Hz. GRITZNER EXTRA et Spinneweb door I TARWEBLOEM) „KRISTAL” voor flensjes, poffertjes, tnlband, drie in de pan, .tromkoek, zandtaart rozijnebrood^ I sausen, enz. de beste V S Naaimachine Brandenburgh, Boschma Co- DE VRIES, KOOPMANS’ ft- En gros: N.V. R.A.M.I, v/h Fa. NAUTA, LEEUWARDEN «o. 43 NIEUWSTIJDINGEN. "R/KITTT i A nvr~E~IT^7OTuO~l\Zr- Oilicieel Orgaan der Gemeente Sneek. - annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERAOEEL Opticien - MEPPEL Interc. Telefoon 215, Zaterdag£26 Februari 1921 37e Jaargang FEUILLETON. a per pond per ons per pond 30 75 55 16 16 16 20 30 14 25 11 35 18 16 18 16 5 10 58 6 100 300 500 1000 300 500 1000 2000 p A ói &,v’ - I A I 1 en 2/2KG \|meelfabriek|x 7E gld. bij verlies EO I v van een duim, v v voor huishoudelijk gebruik. 7>/2 cent; 9) Werdt vervolgd. 25 30 40 ing vai hoest lotten Koffie Thee Cacao Witte Suiker 80 50 30 35 25 60 45 12 35 38 12 13 16 16 25 12 13 12 13 20 Stijfsel Gele Zeep Glycerine Zeep Zeeppoeder Soda Sodex Sunlightzeep Zout IVANS. (Nadruk verboden.) Verschijnt DIN8DA GS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Sun Telefoon No. 150. boven NIEUWE SNEEKER COÏEAI! is a.s. Dinsdag 1 Maart, in ’t Hotel SCHRAM te Snïek te spreken en te ont bieden voor de levering van BRILLEN van 9 tot 3 unr. Abonnement: per jaar f 2.50 fr p. post f3Losse Nos. 5 et. Advertentlën 10 ot. p. regel. Inge zonden Mededeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur Sneeuwstorm in Amerika. De sneeuwstorm, die Zondag gewoed heeft boven New York en tal van andere streken van de Unie, wordt uitvoerig besproken in de Ame- rikaansche telegrammen der Londensche bladen. Het Meteorologisch Bureau te New York heeft bekend gemaakt, dat dit de felste sneeuwstorm was geweest, gedurende de laatste twintig jaar te New York geregistreerd. In 10 uur tijd viel meer dan 30 c.M. sneeuw. Door den orkaan voortgezweept, stapelde de sneeuw zich in tal van plaatsen voeten hoog op. Op de spoorlijnen, die ’t meest blootgesteld lagen, werd het verkeer totaal in de war gestuurd. In een bepaald geval bleef ’n trein vol reizigers steken op enkele mijlen buiten New York. De reizigers hadden het zoo koud dat zij van alle houten voorwerpen in de compartimenten een vuurtje stookten om niet te bevriezen. De tramdienst was totaal in de war. Op de lijnen stonden heele stoeten wagens, die niet verder konden. Vele ongelukken en botsin gen op straat waren te wijten aan het feit, dat bestuurders van voertuigen door de jagende sneeuw verblind, tegen beletselen en menschen aanreden. Uit verschillende deelen van de stad werden gevallen van dood door de koude ge meld: in totaal zeven. alle opzichten voldoende te reclasseeren en on-’ dersteunen. 1000 1500 2000 100 gram 15 20 30 40 50 maar schonk daar verder nauwelijks aan dacht aan. Wat die man deed raakte mij niet! Thans was ik bij den hoek van de gang gekomen en sloeg links-om. Daar wachtte mij een zeer groote verrassing. Voor de deur van mijn kamer stonden twee politie-agen- ten! „Wat beteekent dat?” vróeg ik, op dezen toetredende. „Dit is mijn kamer en daarbin nen heeft een mijner vrienden den nacht doorgebracht. Waarom staat ge daar? De beide agenten keken mij met eigen aardige blikken aan, maar antwoordden niet. Óp dit oogenblik kwam ik tot de ont dekking, dat de kleine, zwarte man, die mij gevolgd was, naast mij stond. Ik voelde een hand op mijn schouder en ik hoorde een stem, die de volgende woorden uitsprak: „Ik raad U, van elk verzet af te zien. U is mijn gevangene!” In het eerst was ik te verbaasd om te spreken. Eerst toen de twee agenten mij in het midden namen en aanstalten maakten, mij onder het wakend oog van den kleinen man naar beneden te geleiden, kreeg ik de spraak terug. „Er moet hier een misverstand bestaan”, zeide ik. „Ik ben Hollander en eerst sinds enkele dagen in Parijs.” Neen, er bestond geen misverstand! Mon sieur was wel degelijk de man, dien zij heb ben moesten! Aldus wees mij de kleine man terecht en voegde daaraan opnieuw de ver maning toe, hem zonder verzet te volgen. „Ik denk er niet aan, mij te verzetten,” zeide ik. „De heeren zijn drie tegen één. 20 gram tot en met I DRUKKERSWIJSHEID. VIII. Amerikaansch drukwerk. „It is always economy to use good printing and sensible paper” zeggen de groote zaken- menschen in Amerika. Vrij vertaald wil dat zeg gen, dat goed drukwerk op mooi papier zich zelf betaalt. Hier in Nederland hebben vele zakenmenschen het nog niet tot die opvatting gebracht. Dat komt omdat zij nog niet weten wat goed drukwerk is. Wij hebben eene kleine collectie Amerikaan- sche briefhoofden enz. bijeen en stellen haar voor den zakenman ter bezichtiging. Komt eens bij ons aan, en meer dan woorden kunnen, zal deze collectie u aantoonen het verschil tusschen de maximum en minimum prestatie van ons vak, en leeren wat goed drukwerk is en w a a r o m gij zulk drukwerk dient te gebruiken. BRANDENBURGH, BOSCHMA Co. Boek- en Steendrukkers, Kleinzand, Sneek. Tel. 111 en 150. o— Bruine Boonen Groene Erwten Capuoijners Witte Boonen Spliterwten Huidaandoeningen. Tegen huiduitslag, eczema, dauwworm, gor- iroos, en alle jeukende huidaandoeningen, f-dt Foster’s Zalf sterk aanbevolen. Zij geeft lat vanaf de eerste aanwending. Prijs f 1.75 per •os, alom verkrijgbaar. §Tgast ging, lr v* naast de „chaise longue” gevallen. Ik raapte Het Sneeker klokkenspel. Mr. M. C. Nijland schrijft aan de N. Rt. Ct.: Zooals is medegedeeld, heeft het Bestuur der Al- gemeene Klokkenspel-Vereeniging, afd. Neder land, zich tot den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen gewend met verzoek ook dan Rijkssubsidie aan het gemeentebestuur van Sneek voor een nieuw carillon te verleenen, als de opbrengst van de oude klokken in min dering' zal strekken. Het bestuur meent, dat het niet aangaat een gemeente te willen dwin gen, ten eeuwigen dage de muziek van minder waardige klokken aan te hooren, omdat men éénmaal in de keuze van een klokkengieter min der gelukkig is gewéest, en staaft dit beweren, door te vermelden, dat dezen man nooit vroeger of later een dergelijk opdracht is gegeven, daar hij klaarblijkelijk in dit werk niet ervaren was. Dit laatste vereischt eenige verbetering, want is niet juist. In het Bulletin van-den Neder!. Oud heidkundigen Bond van Augustus 1916 heb ik over „Oude Klokken te Sneek” een artikel ge schreven en medegedeeld, dat J. Borchhard te Enkhuizen, de gieter van het Sneeker klokken spel, klokken had geleverd in 1755 te Terwispel, in 1756 te Burum, in 1758 te Oudeschoot, in 1761 te Giekerk, in 1764 te Diever, in 1768 te Wijnje- terp, Assen en Oenkerk en in 1769 te Kollumer- zwaag. En juist, omdat hij ais klokkengieter een goeden naam had, droeg de Sneeker Magistraat hem in 1770 op de klokken voor de St. Martini kerk te gieten. Tegenover de eventueele bewering, dat een goed klokkengieter nog niet per se een goed ca rillon zal leveren, is het wel eigenaardig de vol gende verklaring te lezen van F. Poppenheuser, muziekmeester, en S. de Vries, organist en klok kenist, beide te Leeuwarden: Wij, ondergeschre- venen, verklaren, dat wij op verzoek en last van de Agtbare Magistraat van Sneek ons, benevens twee Heeren Commissarissen, Burgemeester D. Coops en Schepen G. Gorps, begeven hebben naar Enkhuizen en aldaar in de klokgieterij met alle oplettendheid geëxamineerd hebben ’t klok- kespel voor de stad Sneek gemaakt door Joan Christiaan Borchhard, gekeurd en geëntroreerd door Jan Bruinier, organist en klokkenist te Enkhuizen, bestaande uit 26 klokken: dat wij bevonden hebben, dat iedere klok genoegzaam zijn vereischte toon en geluid heeft, en dat wij over zulks ’t geheele klokkespel goedgekeurd hebben en alsnog goedkeuren. Actuw te Sneek 27 September 1771. Eenige gegevens, welke het Bestuur van ge noemde Vereeniging allicht niet bekend zijn, daar het anders zeker, een enkele zinsnede van het verzoekschrift aan den minister in de pen zoude hebben gehouden. Reorganisatie der uitoefening van liefdadigheid. Woensdag 16 Februari jl. des avonds om 8/2 uur is in het Administratiegebouw van het Old- Burger-Weeshuis te Sneek een vergadering ge houden ter bespreking van het Rapport van de Commissie uit het College Regenten van het Old-Burger-Weeshuis, betreffende reorganisatie der uitoefening van liefdadigheid te Sneek. Deze vergadering, die geopend werd door den Voorzitter van het College van Regenten van het O.B.W., werd overigens geleid door den heer Dr. L. Hertzberger, als lid van de Commissie. De instellingen van Weldadigheid, die voor deze vergadering waren uitgenoodigd, hebben zich alle doen vertegenwoordigen met uitzonde ring van het „Hans Boelens Fonds” en de Dia conie der Gereformeerde Gemeente. De eerste meende met het oog op de testamentaire be schikking, waarbij het Fonds was daargesteld, buiten alle samenwerking te moeten blijven. De Diaconie der Gereformeerde kerk deelde mede, dat de kerk de ondersteuning van haar armen geheel voor haar rekening neemt, waarom sa menwerking voor deze diaconie geheel overbodig wordt beschouwd. De heer Dr. Hertzberger spreekt dan ook den wensch uit, dat de Gereformeerde diaconie moge slagen in haar streven de armen harer kerk in '.V doorleefde, eenigszins yroolijk maakte. Maar ik besloot geen verdere scènes uit te lok ken en zweeg, hoewel ik niet nalaten kon den Professor nog even een knipoogje te geven. Ik had verwacht, dat Zijne Hooggeleerde zou opstaan, om met belangstelling te infor- meeren naar de oorzaak van den optocht, waarvan ik het middelpunt vormde. In plaats daarvan bleef hij zitten, keek mij met zijn bolle oogen strak aan, groette niet, maar zeide, zeer hoorbaar en op een toon van de grootste verachting: „Bah!” Alles wat een mensch aan geringschatting in een woord leggen kan, legde hij in dit éénlettergrepige tusschenwerpsel. Ik voelde, dat ’t bloed mij naar 't hoofd steeg. Maar dadelijk daarop zeide mij mijn nuchter verstand, dat de Professor, die mij toch eigenlijk in het geheel niet kende, niet aangenaam gestemd kon zijn, nu hij zijn feestgenoot van dien nacht onder politiege- leide wegbrengen zag. Hij moest den indruk krijgen, dat hij zich leelijk gecompromiteerd had, door zich met mij af te geven. Dat hij dit uitte op de hem eigene, onaangename wijze, was zeker niet te verwonderen. Ik troostte mij dus over den afval van mijn vriend-van-één-nacht en volgde, zon der meer, mijn geleiders. Men zette mij in een gesloten rijtuig en de kleine, zwarte man kwam naast mij zitten. De koetsier klapte met de zweep en ik reed door de straten van Parijs alsof ik (het diende tot niets om er doekjes om te winden) een gevangen mis dadiger was.! Botermelanges Zuiver Rundvet Bak- en Braadvet Grove blanke Rijst Gort Havermout Gruttenmeel Fr. Griesmeel Maïzena Sago Aardappelmeel Zelfr. Bakmeel o— Maar bovendien: ook zonder dat ik mij ver zet, zult U mij weldra los moeten laten. U begaat een zotte vergissing.” „Wij doen wat ons bevolen werd,” luidde het antwoord. „Als ’t een zotte vergissing is, zijn anderen daarvoor verantwoordelijk.” „Maar waarvan beschuldigt men mij dan?” „Die anderen zullen U dat zeggen!” Wij waren intusschen bij de „lift” aange komen en voeren daarmede naar beneden. In de hal van het hotel baarde ons verschij nen eenig opzien. Een hotelgast, die tus schen twee politie-agenten naar zijn rijtuig wordt geleid, is geen alledaagsch gezicht! Men vergat zelfs, mij de rekening aan te bieden! Terwijl ik dwars door de voorhal ging, geëscorteerd op de beschreven ongewone wijze, ontdekte ik aan een der tafeltjes den Professor. Hij zat daar met den Directeur van het hotel en met een langen, mageren man, die een hoogen hoed droeg en in wien men op een mijl afstands den Franschen commissaris' van politie herkende. De Professor zag bleek. Geen wonder! „Ik begin het eens te worden met Uw oor deel over de Franschen”, riep ik hem toe. „Hun beleefdheid laat te wenschen over!” „U moogt niet spreken!” schreeuwde de kleine man, die achter mij liep en plotseling driftig werd. „Als U spreekt, krijgt U de handboeien aan!” Ik haalde de schouders op: deze bedrei ging ging mank aan een gebrek aan logica, dat mij, als rechtsgeleerde, niettegenstaande het onaangename van het oogenblik, dat ik 150 gram 2 cent en voorts voor elk meerder gewicht van 50 gram of restend gedeelte van 50 gram 1 cent meer. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de verkrijgbare tarieven. Het stadsschoon. Den Amsterdamschen Gemeenteraad wordt voorgesteld, te verbieden op den openbaren weg reclames te hebben, waardoor het stadsschoon wordt geschaad. Voorts aan het bouwen eischen van welstand te stellen. B. en W. zullen zich bij het keuren van ontwerpen laten voorlichten door een commissie van deskundigen. o— Stukjes Appelen Schijfjes Appelen Pruimen Krenten Fleur vijgen Kraakamandelen o Gemengd Voer Oohtendvoer Gerst Wit Kanariezaad Zangzaad Bovendien volgende week ieder kooper van 1 PAK PUDDING ontvangt TWEE PAK PUDDING^-^jBg (Vanille, Frambo zen, Citroen, Amandel, Chocolade, 15 cent perpak.) De nieuwe posttarieven. Met ingang van 1 Maart a.s. worden de nieu we posttarieven ingevoerd. Het port van de brieven in het binnenlandsch verkeer bedraagt dan: Voor elke briefkaart voor eiken anderen brief: van een gewicht van niet meer dan 20 gr. 10 ct; boven vast slapenden man, draaide het electrisch licht uit en verliet de kamer, mij voornemen de den volgenden morgen terug te komen om te zien, hoe de nachtrust hem bekomen was. Heel vroeg behoefde ik zeker niet te zijn: mijn hooggeleerde vriend zou stellig een gat in den dag slapen! Vijf minuten later was ik in de professo rale kamer en nog vijf minuten later lag ik in het professorale bed! Het was over tienen, toen ik den volgen den ochtend ontwaakte. Mijn eerste gedach te was aan mijn feestgenoot van den vorigen avond of liever om mij correct uit te drukken van den gepasseerden nacht. Ik moest onwillekeurig glimlachen als ik dacht aan den toestand, waarin ik hem vermoede lijk zou aantreffen! Snel kleedde ik mij aan en trad in de gang. Er was daar niemand te zien, behalve een kleine, donkere man, die tegen de deurpost van een der kamers tegenover de mijne ge leund stond en met ijver het geschilderde plafond scheen te bestudeeren. Ik lette niet verder op hem en sloeg rechts-om de gang in. Deze maakte aan het andere einde een rechten hoek, en om dien hoek, lag de deur van mijn kamer, waarin de Professor den nicht had doorgebracht. Vlak vóór mij, aan het einde der gang, hing een spiegel, waarin ik mijzelven vanuit de verte kon zien aan komen. Maar ik zag daarin nog iets anders! De kleine, zwarte man, dien ik zooeven opgemerkt had, volgde mij op eenigen af stand. Ik zag hem achter mij aankomen, gld. ingeval van over- gld. bij verlies van lijden binnen 30 d. I3U één hand, voet of oog De auto-diefstal. De Arnhemsche politie meent den dief op het spoor te zijn, die verleden week Woensdag een auto heeft gestolen ten nadeele van de firma D. de Rijk te Arnhem. Het zou zijn A. v. H., die vroeger in Den Bosch heeft gewoond en later vrouw en kinderen te Deurne heeft achtergelaten. Den laatsten tijd logeerde hij dikwijls met een Duitsche vrouw in Duisburg. Woensdagnacht heeft de veerman te Tiel met de pont een auto overgezet, die geheel beant woordt aan de beschrijving van de gestolen auto. Alleen in zeer bijzondere omstandigheden wordt daar 's avonds na 11 uur overgezet; een van de beide mannen, die in de auto zaten, had een verhaal opgedischt, dat hij zijn zieke vrouw naar Utrecht had gebracht en noodzakelijk naar Den Bosch terug moest, naar zijn kinderen. Vermoed wordt, dat v. H. nu in Duitschland verblijf houdt en een Duitscher bij zich had, die goed met de behandeling van auto’s op de hoogte was. De Duitsche politie zoekt nu den autodief. Op zijn aanhouding is een belooning van 2000 mark gesteld. Bezuiniging bij scholenbouw. Naar het Hbl. verneemt, zal binnen niet al te langen tijd de algemeene maatregel van bestuur verschijnen, waarin, volgens art. 6 der Wet op het L. O. 1920, regelen voor den schoolbouw zullen worden gesteld. Verwacht wordt, dat ook in die regelen zoodanige veranderingen zullen worden gebracht, dat bezuiniging op den bouw mogelijk wordt. Zelfs hebben schoolbesturen, wier bouwplannen reeds goedgekeurd zijn, van de autoriteiten de aanmaning ontvangen om de aanbesteding der ontworpen gebouwen nog uit te stellen, teneinde, zoo mogelijk, hun plannen met die nieuwe regelen in overeenstemming te brengen. Ook voor gemeentebesturen zal dit gelden. Met ingang van 1 April a.s. wordt het port van de nieuwsbladen en bijvoegsels, waarvan Verder spreekt hij als zijn gevoelen uit, dat de frankeering bij abonnement geschiedt, nader een deel der opgeroepen organisaties slechts vastgesteld op: voor een gewicht van niet meer zijdelings met een eventueele samenwerking ge- dan 55 gram 1 cent; boven 55 gram tot en met baat zijn. Hiertoe behooren de Vereeniging tot bestrijding van t.b.c., de Vereeniging tot zieken verpleging e. d. Niettemin is ook voor deze van belang, een gelegenheid tot het inwinnen van in lichtingen, om welke reden dan ook het O.B.W. meende, dat haar tegenwoordigheid gewenscht was. De vergadering vereenigt zich met dit gevoe len en gaat daarna over tot bespreking van het rapport. Na eenige discussie verklaren alle aanwezigen zich in beginsel voor samenwerking en wordt aan een Commissie de verdere voorbereiding hiervan opgedragen. Deze commissie zal bestaan uit een lid van elk der volgende instellingen: Diaconie der Ned. Herv. Gemeente, Christelijk Gereformeerde Kerk, Burgerlijk Armbestuur, Doopsgezinde Gemeente, Israëiietische vereeniging „Mishones Ewjoniem” (steun voor behoeftigen), Roomsch Katholiek Parochiaal Armbestuur en de Vereeniging „Hulp in Nood”, benevens 2 leden van het College Regenten van het O.B.W. B. en W. van Leeuwarden hebben tijdelijk en tot wederopzeggens toe benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan gemeenteschool no. 8 aldaar den heer D. Zijlstra alhier. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 23 Februari. Vonnissen. In een vorige zitting stond terecht: K. V., 34-jarig bakker te Sneek, wegens belee- diging aldaar. Geëischt f40 boete of 40 dagen hechtenis en heden tot die straf veroordeeld. Mr. Fock bij den Paus. De Romeinsche correspondent van de „Tijd” seint dat de Paus in een langdurige audiëntie mr. D. Fock, gouverneur-generaal van Ned.- Indië, ontving, in gezelschap van jhr. mr. O. F. A. van Nispen tot Sevenaer, onzen gezant bij den H. Stoel. Valsche schilderijen. De centrale recherche in Den Haag heeft op de publieke veiling van het venduhuis die Haghe aan het Scheveningsche veer in Den Haag 34 schilderstukken in beslag genomen, welke een Haagsche kunsthandelaar daar te koop aanbood. De schilderstukken werden verkocht als te zijn van groote meesters, zooals Israëls, Mauve, Gebr. Maris, Bosboom, Breitner, enz., wier na men valschelijk op de doeken waren aange bracht. Volgens voorwaarden overeengekomen met de Holiandsoh* Algwmwwnw Verse- gld. bij levens- TftA ktirlngs-Benk te Bohiedem zijn onze Abonné'a verzekerd tegen ongelnkken voor vvv lange invaliditeit *V V •Tw Eindelijk kalmeerde hij eenigszins; maar er was geen kwestie van, dat ik hem de .wkamer uit kon krijgen. Integendeel; half- ontkleed legde hij zich op een groote „chai se-longue” en niettegenstaande mijn luide pr desten, sloot hij de oogen en sliep bijna rngmiddellijk in. De wijn en de vermoeienis «Bfdden hem overmand! FDaar stond ik! Eerst dacht ik er over, maar rustig in mijn bed te kruipen, piaar de geweldige stentortonen, die weldra den slaap van dezen rechtvaardige bege leidden, zouden mij het slapen onmogelijk ggmaakt hebben. ,<^Toen kreeg ik een lumineuzen inval. Ik KIst, dat de kamer van den Professor aan pet einde van de gang lag en dat hij eerst dienzelfden ochtend, met den nachttrein, uit tlolland gekomen was. Het bed was vermoe- j^lelijk niet beslapen! Waar hij bij mij te gast ging, zou ik het bij hem doen! De sleutel, dien de portier hem beneden in de hand gedrukt had, was op het tapijt j?* naast de „chaise longue” gevallen. Ik raapte dien op, wierp ’n laatsten blik op den thans f) i) 1VW 4UUU UW Voor de verzending van brieven in het locaal verkeer bestaat geen afzonderlijk tarief meer. Het port van de gedrukte stukken bedraagt: voor een gewicht tot en met 500 gram 2 cent per 50 gram of restend gedeelte van 50 gram; 500 gram tot en met 750 gram 15 ct; 750 1000 1500 Het port van de nieuwsbladen en bijvoegsels bedraagt, indien de frankeering bij abonnement geschiedt, voor een gewicht van niet meer dan 55 gram '/2 cent, boven 55 gram tot en met 150 gram 1 cent en voorts voor elk meerder gewicht van 50 gram of restend gedeelte van 50 gram J/2 cent daarboven. Geschiedt de frankeering niet bij abonnement, dan is voor alle nieuwsbladen en bijvoegsels het port van de gedrukte stukken van toepassing. gld. bij verliesJvmiïIE gld. bij verlies een wijsvinger. *3 van een vinger raa^l dit fabrikaat in de sFabrieksver pakking van voor laihie erublcuihehmA..' (ïveraLverferygbajir 1 50 ct. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1