iBM vroom zdz^esssj^ze: jLnsrisr. WEBMËM I s wn Aan onze tbouné's. A. J. P's Eierpudding moderne Behangselpapieren V'Peper munt^ 1- rr s Goed Drukwerk ifÖBëïKWËïTORTi BÏViiWËIÏMfEti Brieven uit de Tweede Kamer. DOELmatig Ingezonden Mededeelden. 1 KOOPMANS’ bij vooruitbetaling JU. Officieel Orgaan h Gemeentu Smal Brandenburgh, Boschma Co BRANDENBURGH. 80SCHMA A Co.. - annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL \Rijwiolen S Onderdsslan „KRISTAL” ■Oe 47 1 r. ieu wstijdingren Aan onze Post-Abonné s! Het Nieuwe Modeblad f2.50 per halfjaar. Geïllustreerd Zondagsblad f 145 per halfjaar. WjDEZE Woensdag 8 Maart 1921 37e Jaargang s •K uï I en Gebruikt steeds GOED DRUKWERK. I WIJ leveren dit zeer BILLIJK. ie. en f 1.80 per halfjaar DE UITGEVERS. vorhoogd met incassokosten. BUITENLAND f8 per jaar. BUITENLAND f7.— per jaar. op de op te doen innen. ?in- DE UITGEVERS. De Paaschpudding bij uitnemendheid. 1. aa at, Verschijnt DINSDAGS on VRIJDAGSAVONDS Uitgevers R.. et en te R- en we «4® BUITENLAND f5.— per jaar. Evenals verschillende andere bladen reeds gercimen tijd geleden hebben gedaan, zul len wij ia den loop van dit jaar er over gaan het abonnementsgeld onze bladen Geen beter adres In verband met de verhoeging der porti zal het abonnement franco per post ons blad vanaf 1 Maart bedragen van Nieuwe Sneeker Courant, FIRMAJOHFTROMP'SNEEK. Teneinde de overgang gemakkelgk te maken zullen wij ala volgt over do bedra gen dieponeoren IN DE STAD le kwartaal in do loop van Maart in het einde van Mei in het begin van Aug.; in de loop van October 2a 3e 4a per 1 Januari over het le kwartaal 1922 BUITEN DE STAD: le halfjaar in de loop van Mei; 2e in de loop van Soptember en per 1 Januari over ’t le halfjtar 1922 Dezelfde regeling geldt voor het Ge ïllustreerd Zondagsblad en ’t Nieuwe Modeblad. Vraagt dil fabrikaat in de fa briaksver pakking van en 2^ KG ^MEELFABRIEK |x ifuï- i itie- V toe ite- Ivee DEN HAAG, 4 Maart 1921. gld. ingeval van over lijden binnen 30 d. Steun aan Nederlanders in het buitenland. In ons land is een centraal comité voor steun aan buitenlanders opgericht onder presidium van den minister van Arbeid. De bedoeling van dit comité is door het geheele land op 26 Maart a.s. een groote schaalcollecte te houden en daarvoor in alle gemeenten des lands plaatselijke comités op te richten. 2. aan de huurcommissie kennis te geven van den maatregel, waardoor hij meent aan het on der 1 gezegde te hebben voldaan. Zij kan de termijn door haar gesteld telkens met ten hoogste één maand verlengen. egint ooral a-be- ;chit- tink- het over richt ezen e nge- Zie- luis- ver- voor rater ging j zal n de aan and- aort. hoe )erd 13 Sxbkk Telefoon Nl». 150. treft, zijn, it hij dat oefte elke oort 130, rai- dito tot am- 165 165, dito tot SNBEK, KLBINZAND TEL. 111 en 150 Vraagt onze staalboeken Op aanvrage verstrekken wij gaarne vooraf kosteloos prijsopgave. Alle werkzaamheden worden vakkundig door ons nitgeveerd. k NIEUWE SHEKER COURANT Ook kwam de wijziging van de ongevallen wet nog aan de orde. Daar hierover tot nog toe weinig positiefs gezegd is, bewaar ik dit voor je tot de volgende keer. Met de groeten van Het Sneeker klokkenspel. De heer J. W. Enschedé schrijft aan de N. R. Ct. het volgende: In zijn artikel over het Sneeker klokkenspel, een paar dagen geleden in deze courant gepubli ceerd, noemt mr. A. Loosjes mijn naam. Zulks dwingt mij aan ’t debat deel te nemen. Vooraf ga echter de mededeeling, dat om mijn bemoeie nis te dezer zake alsmede om een andere der gelijke werkzaamheid, de door mij opgerichte klokken- en orgelraad jpuneend heeft mij niet als zijn lid te kunnen handhaven; dit college is van oordeel dat het aanvaarden van particuliere opdrachten niet vereenigbaar is met het lidmaat schap en heeft mij daarom in den zomer van 1919 verzocht mijn ontslag te nemen, waaraan onmiddellijk voldaan is. In juni 1918 dan ben ik op diens uitnoodiglng met dr. Kalf naar Sneek gegaan om de bellen te keuren. Zij stonden bij ons bezoek gedemon teerd op den kerkvloer, zoodat ik mij over de muzikale waarde van het geheel geen oordeel heb kunnen vormen. Gelet op de middelmatige gietkunst der bellen en gehoord de niet gunstige meening van hen, die het spel nog in den toren gekend hadden wat bij mij niet het geval was heb ik mij er ten slotte wel mede kunnen vereenigen, dat de gemeente Snek het spel, ook gerestaureerd niet meer in gebruik zou nemen. Met te meer gerustheid kon ik dat doen, omdat de enkele bellen, die ik op de klankschoonheid, hoewel onvoldoende, heb kunnen toetsen, mij daartoe aanleiding gaven. Er was echter een motief, dat mij deed advi- seeren tot behoud. En ging een gerucht, dat het spel geïntoneerd zou zijn in getemperde stem ming, wat niet was na te gaan aan de gedemon teerde bellen. Als privaat persoon wendde ik mij in juli 1918 tot de leden van de klokken- en orgelraad individueel. Na physisch-wiskundig onderzoek gaf dit lichaam als zijn oordeel te ken nen, dat de bellen beschouwd moeten worden als te staan in getemperde stemming. Het spel was, meende ik, bij gevolg het oudste en tevens eenige 18de eeuwsche Nederlandsche muziek instrument, dat bewees het veldwinnen dezer moderne stemming hier te lande. Ik achtte dit beslissend om aan te dringen op behoud, in weerwil der overigens gedeeltelijk gebleken, ge deeltelijk medegedeelde minder lofwaardige kwaliteiten. Zoo zeer was ik hiervan overtugid, alsmede van het unieke belang als geschiedkun dig document, dat ik op eigen gezag besprekin gen heb gehad met een sedert overleden lief hebber van geschiedkundige dingen, die ruimte beschikbaar kon krijgen om het spel op te han gen. Waren eventueele onderhandelingen in de door mij gedachte richting gegaan, dan zou er kans zijn geweest dat het spel elders in speel- vaardigen toestand, maar overigens ongebruikt als document, en als dat alleen zou zijn onder gebracht. Mijn voorstel is toen echter van de hand gewezen. Intusschen zijn in Januari van dit jaar bezwa ren mij kenbaar gemaakt tegen de betrouwbaar heid der conclusie, waartoe de klokken- en orgel raad is gekomen. Niet op de hoogte van de phy- sisch-wiskundige quaesties, die hierbij ter sprake komen, is mij, na gehouden onderhoud met een natuurkundige gebleken, dat de geopperde be zwaren zeer ernstig zijn. In Den Haag heb ik dus moeten kennis geven, dat ik mijn vroegere mee ning zonder meer niet langer kan handhaven. Te Zwolle slaagden voor de acte nuttige handwerken de dames Tj. Piersma, E. B. v. Akkeren en J. Dijkstra van hier. Bij Kon. besluit is machtiging verleend aan het bestuur der Doopsgezinde gemeente alhier tot aanvaarding van een legaat ad f 1500, aan die gemeente besproken door wijlen den heer S. Vierstra te IJsbrechtum. tingen dan nadat zij daartoe bij de wet is ge machtigd? I Het mocht hem niet baten, de tegenstanders bleven tegenstanders en de motie van Beresteijn, luidende: „De Kamer, van oordeel, dat een algemeene regeling dringend noodig is om de electriciteits- voorziening met de geringste kosten naar alle deelen van het land te verzekeren, dat de Kamer nog niet beschikt over de noodige gegevens om thans reeds vast te stellen, dat het gestelde doel door monopoliseering der electriciteitsproductie in handen van één gecentraliseerd bedrijf het best is te bereiken, noodigt de regeering uit, het aanhangige wetsontwerp in nadere overwe ging te nemen, en gaat over tot de orde van den dag.”, werd met 47 tegen 38 stemmen aan genomen. Voor stemden 10 katholieken, alle Chr. Hist, Anti-Rev., Vrije Liberalen en Vrijz.- Dem. Verder de Communisten, de heer A. P. Staalman, de neutralen en de Unie-Liberalen, behalve de heeren De Muralt, Otto en Lely, die met de soc.-dem., de heer Kolthek, dertien katho- lieken en de heer Van de Laar tegen stemden. En hiermee is de electriciteitsvoorziening voor- loopig van de baan. Voorloopig, want ze heeft Minister König niet zijn politieke leven ge- kost en volgens de laatste berichten, die mij ge werden, moet hij voornemens zijn aan de motie- van Beresteijn gehoor te geven en later met een gewijzigd ontwerp nog eens zijn geluk bij de 1 Kamer te beproeven. Schoo Inieuws. Te Oudemirdum is een Christelijke school ge opend met ruim 80 leerlingen. Het R.-K. kerkbestuur te Joure heeft besloten, aldaar een R.-K. school te stichten. Vriend Simpel, De geschiedenis van een electriciteitswet, die heel Nederland tot in de afgelegenste hoekjes van electrisch licht zou voorzien, en die als ‘n nachtkaars uitging, uitgeblazen door een Kamer meerderheid die haar niet eens gunde om op een behoorlijke manier te sneuvelen, zooals een fatsoenlijke wet betaamt, nl. bij de artikelsge-' wijze behandeling of bij de eindstemming. Vol trots heeft minister König dit licht de Kamer binnen gedragen, maar, of het de honderd Kamerleden te veel of te weinig schitterde, dat zal ik niet uit maken, in elk geval het kon de meerderheid van het hooge gezelschap niet be koren. Er stak een storm van oppositie op, waar door het al bedenkelijk begon te flikkeren, en wij op de perstribune hielden ons hart vast of het wel levend, brandend wil ik zeggen, uit de Kamer vandaan zou komen, vooral toen Jonkheer van Beresteijn een motie naar het licht en de drager er van wierp. De laatste deed nog wanhopige pogingen om het te bescher men, morrelde er zelfs wat aan, opdat de glans eenigszins getemperd zou worden, maar het hielp niets. De motie van jhr. van Beresteijn trof de vlam, en Minister König stond met de uitgedoofde kandelaar in de hand en wisselde door de gelukkig niet volslagen duisternis kan het in een vergadering van zoovele lichten ooit volslagen duister worden? heen een blik van deelneming met den heer Lely, die hem zoo trouw had geholpen om de zaak voor elkaar te brengen. Je vriend H. BLUF. TERZOOL, 3 Maart. Hedenavond had dg aan- gekondigde Schoolvergadering plaats van de drie dorpen Sijbrandaburen, Terzool, Poppingawier, welke zeer druk bezocht was. Als voorz. was aangezocht ds. Swart, die, onder voorwaarde dat men bij de discussies stipt zakelijk zou blijven en niet persoonlijk zou worden, de voorzitters- zetel innam. De voorz. hield bij de opening een lange speech, ging het adres dat door bijna alle ingezetenen voorstanders van het Openbaar Onderwijs geteekend was, na en meende dat zij anders niets op het oog hadden dan beter onder wijs en tevens bezuiniging. De zaak was aan ’t rollen gekomen, omdat de school in Terzool op ’t oogenblik er slecht voorstaat, 1 leerkracht voor 6 a 7 klassen, al is de leerkracht dan nog zoo best, kan nooit voldoend opvoedend werken. In de toekomst ziet het er met Sijbrandaburen ook niet schitterend uit; Poppingawier is op ’t oogen blik schitterend: er zijn daar 53 kinderen, doch 6 jaar geleden, toen hier ook al een strijd om de school was, waren er in Poppingawier maar 22 kinderen. De voorzitter hoopt dan ook, dat alle kleine bijkomende dingen aan den kant zullen worden gezet en dat men allen bezield zij met hetzelfde idéé: beter onderwijs. Komt er één school voor drie dorpen dan is dat gewaarborgd, we krijgen dan zeker een inrichting met 3 a 4 leerkrachten. ’t Woord is dan aan den heer Rengers, H. d. S. te Poppingawier. Spr. kan zich niet begrijpen, hoe de adressanten er Poppingawier bij gehaald hebben; er kan geen sprake van zijn de school in P. op te heffen, die met ruim 50 kinderen werkt. De heer S. Jensma, Poppingawier, vroeg daar na ’t woord. Wat hier door den voorz. vooruit gang is genoemd, noemt J. voor het dorpje P. achteruitgang op het gebied van school en dorp. Wij hebben twee leerkrachten in P. en spr. meent dat dit voldoende is om goed onderwijs te geven. De heer Keulen vindt als oud-onderwijzer dat deze schoolkwestie al veel ouder is dan 6 jaar, ’t dateert al van vijf en twintig jaar geleden, toen de heer Bakker, hoofd der school te Sijbran daburen, ook al veel voor vereeniging voelde. B. en W. kwamen in 1915 met een plan een U. L. O.-school te stichten tusschen de dorpen, die volgens spreker geen recht van bestaan had. De heer Reinsma, h. d. s. te Terzool, komt op tegen het adres, dit is wel wat scherp in gekleed. Z. i. was er nog wel een andere weg geweest, namelijk een verzoek om een reserve- onderwijzeres. Spr. zou alle krachten inspannen om goed onderwijs te geven. Nadat nog eenige spr.s het woord hebben ge voerd, constateert de voorz., dat men op deze vergadering niet erg is opgeschoten. Het adres moet nu maar opgezonden worden en de hooge autoriteiten moeten maar beslissen. Uit Poppin gawier komt een tegenadres, dat beoogt de school aldaar te houden. Spr. sloot daarna de vergadering. VOOR dun W. ZIJL ST R A. Oude Koemarkt 13, Sneek Het bebosschingsvraagstuk een wereld vraagstuk. Het Tijdschrift der Nederlandsche Heidemaat schappij geeft onder deze titel een vertaling van een artikel van den heer N. I. Crahay in het Bul letin de la Société Centrale Forestière de Bel gique. Het artikel begint als volgt: De aandacht van den Volkenbond diende ge vestigd te worden op het feit, dat het voor de menschheid noodzakelijk is, maatregelen te ne men tot het behoud van bestaande bosschen en in het belang van de bebossching der verwoeste gronden, voorzoover deze zooals veelvuldig het geval is ongeschikt zijn om met voordeel door den landbouw in gebruik te worden geno men. Het voorhanden zijn van een bepaalde uitge strektheid bosch in een land is voor het voort bestaan der bevolking beslist een vereischte. In streken, waar de bosschen geheel ontbreken, heeft de mensch zich nooit blijvend kunnen ves tigen. „De uitgestrekte woestijnen van Afrika, de steppen van Azië, de pampa’s van Zuid- Amerika en de met ijs bedekte eenzame pool streken, welke gebieden ten eenenmale onge schikt zijn voor bebossching, hebben zich tot nu toe gelijkelijk verzet tegen elke poging van den mensch om ze te bewonen.” (J. Clavé). Een belangrijke kwestie is de houtvoorziening. De houtverkoop nam reeds vóór den oorlog onrustbarend toe. Zeer weinig naties zijn in staat in genoegzame mate het hout te leveren, dat zij zelf noodig hebben voor industrieën, mijnen, spoorwegen etc. Alles bijeengenomen hebben slechts 7 landen een overschot aan productie, 5 in Europa: Oos- tenrijk-Hongarije, Noorwegen, Zweden, Finland en Rusland; 2 in Noord-Amerika; de Vereenigde Staten en Canada. Zoo verminderde de houtvoor- raad en er bleven slechts 3 landen over, waar voor de toekomst in dit opzicht gunstig was, nl. Zweden, Finland en Canada. Welnu, als toen reeds de normale productie van deze landen niet in staat was om het tekort aan te vullen, zoodat de houtvoorraad van jaar tot jaar slonk, wat zal het dan na den oorlog worden? Men hoeft niet bouwland met boomen te be planten er zijn genoeg onbebouwde streken in Europa die daarvoor geschikt zijn. De afwezigheid van boomen en bosschen maakt het klimaat strenger, doet de regenval verminderen, oefent dus een ongunstigen invloed uit op de watervoorraad der rivieren. Niemand vestigt zich in zoo’n streek. Iedere staat moest er toe verplicht worden om naar vermogen en in evenredigheid van zijn grondgebied en zijn bevolking een zekere opper vlakte bosch in stand te houden en zijn woeste gronden te bebosschen. De toekomst der menschheid eischt het gebie dend en internationale samenwerking is te dezen opzichte gewenscht. Maar om deze, over een electriciteitswet wel wat heel ouderwetsche beeldspraak te laten va ren, ’t wetsontwerp van minister König is ver- worpen, nadat Zijne Excellentie eerst nog ge tracht had de Kamer te overtuigen van de wen- schelijkheid en ongevaarlijkheid er van. Met de nota van wijzigingen was hij, naar zijn meening, in zoo sterke mate aan gegronde be zwaren tegemoet gekomen, dat de leden nu gerust allen konden voorstemmen. De provinciën en gemeenten zouden na de jongste wijziging niet meer gebukt behoeven te gaan onder het dwangdenkbeeld, dat belangrijke uitbreiding hunner werken in de toekomst persé uitgesloten zou zijn. En lag er niet ’n groote concessie in ’t nieuwe artikel 2, volgens hetwelk de naamlooze vennootschap niet overgaat tot den aanleg van nieuwe of de overneming van bestaande inrieh- MATIGHEID, opgewektheid, frissche lucht, geregelde gewoon ten, de noodige rust en slaap, lichaamsbeweging en een zorgzame leefwijze is wat de natuur vraagt om uw lichaam in goede conditie, uw nieren gezond, en uw gestel vrij van urinezuur te houden. Hebt gij er ooit aan gedacht, dat uw pijn in den rug, hoofdpijn, urinekwalen en waterzuch tige zwellingen een gevolg kunnen zijn van uw leefwijze? Te zwaar eten, het voortdurend gebruik van alcohol, te veel rooken, het zich te weinig be schermen tegen het klimaat, onmatigheid, en het te weinig zoeken van gezonde ontspanning en rust, zullen ongetwijfeld de nieren mettertijd verzwakken. En dan komt de last. Rugpijn, hoofdpijn, urinestoornissen, water zuchtige zwellingen, niergruis, en duizeligheid zijn verschijnselen van te veel urinezuur in het bloed en er bestaat gevaar voor nier- en blaas ontsteking en ongeneeslijke nierziekten. Matig eerst die verkeerde gewoonten en sta dan de verzwakte nieren bij door een degelijke kuur met Foster’s Rugpijn Nieren Pillen. Deze werken niet op de ingewanden, doch zijn een betrouwbaar en veilig niergeneesmiddel onder alle omstandigheden. De echte Foster’s Rugpijn Nieren Pillen, voor zien van de handteekening van James Foster op het etiket, zijn te Sneek verkrijgbaar bij de fir ma’s Joh. W. Meijer en B. Metndersma a f 1.75 per doos. ia-aft een 1£ gld. bij verlies •3 van een vinger Geldsmijterij. Het Tweede Kamerlid, de heer H. G. M. Her mans heeft aan den minister van Binnenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: Is den minister bekend: 1dat de Raad van Arbeid te Heerlen aldaar een gebouw voor zijn kantoren kon koopen voor een bedrag van f 150.000, inbegrepen de waarde van bijbehoorend terrein, doch dat de Verzeke ringsraad dezen prijs te hoog achtte en de koop dus niet plaats had? 2. dat korten tijd later hetzelfde gebouw, doch zonder bijbehoorend terrein, werd gekocht door het departement van Financiën voor een bedrag van f 180.000? Zoo ja, is de minister dan niet van oordeel, dat dergelijke te recht bij het volk ergernis wekkende feiten moeten worden voorkomen door meer samenwerking te brengen tusschen de verschillende departementen, waar het betreft aankoop van gebouwen en gronden voor het rijk? Het onbewoond laten van woningen. Zooals we hebben gemeld, zal de wet hou dende maatregelen tegen het onbewoond laten van woningen wel spoedig in werking treden. Aan de voornaamste bepalingen ontleenen we: De huurcommissie, in wier gebied een woning gelegen is, in welker werkelijke bewoning niet op ernstige wijze is voorzien, krijgt de bevoegd heid die woning te verhuren. Wanneer aan de huurcommissie blijkt, dat niet op ernstige wijze is voorzien in de werkelijke bewoning eener woning binnen haar gebied, kan zij, met toestemming van B. en W. der gemeen te, waarin de woning gelegen is, dengeen, die als eigenaar, zakelijk gerechtigde, huurder of bruikleener de beschikking over het gebruik dier woning heeft, bij exploit aan den persoon zelven, of te zijner woonplaats, of op de wijze, voor geschreven bij artikel 4 van het Wetboek van Burgerlijke rechtsvordering, aanzeggen om bin nen een door haar te bepalen termijn van ten minste één maand na de dagteekening van het exploit: 1. te voorzien in de bewoning naar genoegen der huurcommissie; ia voortreffelijk van sinaak en voldoet aan de hoogste eischen. Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hollandsch» Afae>m«*n* Vwrxw» lAllA gld. bij levens- 1AA ttertag*»Btank Sohiodam sijn onze Abonné’s verzekerd tegen ongelukken voor VVV lange invaliditeit «vu Abcnnomentper jaar f 2.5U fr p. f 3 60. Buitenland f 8.alles bij vooruitbetaling. Losse Noe. 5 ot. Advertentiên 10 ct. p. regel. Inge zonden Modedeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur |£A gld. bij verlies van 7E gld. bij verlies EA gld. bij verlies van uV één hand, voet of oog Iv van een duim, vu een wijsvinger.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1