TARWEBLOEM I GRITZNER EXTRA J. ZIJLSTRA Hzn. Nieuw ingerichte Toonkamers. t Pink Pillen zijn de toevlucht voor Brandenburgh, Boschma Co emdukks En gros: N.V. R.A.M.I., vb Pa. NAUTA LEEUW ARDEN KOOPMANS’ —PAASCH PUDDING ^UITNEMENDHEID e rrrrt1rt i n n Laat Lusht hteïfeï N ieu wstijdingen. Brieven aan de Redactie ir de beste V S Naaimachine E I, Officiéél Orgaan der Gemeente Sneek. - annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL „KRISTAL” xImeelfabriekIx [ü^fa. I. L Bm,;' Zaterdag 12 Maart 1921 37e Jaargang «o. 47 T?i~FnKT A ~1Vr~Rn<OT .OM XZI I SBSBsemsHSBsasBSBsasasasH B|B5B5B5E5B5H5B52555B5BSB5c!S|E1 vin. voor hniahondelijk gebruik gel. uwe Grootzand. 1 iiijk. .AP 0& ten, aat »de band ken- aeni- f 700 - 800 ngen L.O. voor xaxhie. ereblankeYmiA.. (JueraL -uerferyybaar k 50 ct. De de verzwakten, de zwtarmoedigen, de bloedarmen, de onmacht'gen. Varsuhiint DINSDAGS on VRIJDAGSA VONDS Uitgevers Meubelfabriek Nederland, Ter kennismaking met onze fijne kwaliteiten Volgende week ieder kooper van 1 POND KOFFIE, ontvangt P/2 POND. 2 POND KOFFIE, ontvangt 3 POND. Prijzen45-55-70-83-100. n: AG. DT Hoe- I Abonnementper ja&r f 2.50 fr p. pont f 3 60. Buitenland f8.alles bij vooruitbetaling. Losse Nos. 5 ot. Advertentlën 10 et. p. regel. Inge zonden Mededeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur raakst dil faLril\aat in de a fabrieksverpakki ngvan en 2/2KG I Rus- 7E gld. bij verUe. en Iv van aan daim. vV KOFFIE-RECLAME 56 jr. Franco levering Telefoon 118 Voetbal. Gegroet lulp 100' 25 90 280 28 niets anders op yckel, hazen en t. t. HAECXMA Sksek Telefoon No. 150. J. A. HUIZINGA, NIEUWE SNEEKEH COURANT hoofdweg had afgevoerd; door de duisternis Amsterdam. Het huis aan de le Oosterkade, vroeger DRUKKERS WIJSHEID. XI. LESSEN UIT DE PRACTIJK. De label. Klein en onbeteekenend lijkt ze: de label. Toch een ding van belang. Een soliede label, die niet gemakkelijk losscheurt, brengt Uw waar veilig bij den klant. Scheurt een label onderweg af, dali heeft de zending geen adres hetgeen beteekent: herrie met Uw klant. Dus in de eerste plaats een label van goed materiaal. Maar ook een netjes bedrukte label, want de zending komt heel vaak nog onder andere oogen dan die van Uw klant. Die oogen moeten zien, dat de zending van U komt. De bezitter van die oogen moet tot zich zelf kun nen zeggen: „hé, levert die man hier ook al”. Dat is reclame voor U en voor Uw waar, ten minste wanneer de label ook goed bedrukt is. Labels van solied materiaal in alle modellen en netjes bedrukt leveren U BRANDENBURGH, BOSCHMA Co. Boek- en Steendrukkers, Kleinzand, Sneek. Tel. 111 en 150. 0.90 ).00 0.64 0.64 vette jver; orige gzen isrkt zich den mensch en ARNHEM, midden Maart ’21. Het verhaal van Oom Evert (vervolg 2). Schenk mij nog maar eens in, vrouw: ’n kostelijke drank, honing met druivengist, vooral, wanneer je den geheelen dag in ’t veld geweest bent. Dat’s nog eens ’n jager, die Pieke-Wyckel en daarbij ’n royaal gastheer. Wat ’n uitgestrekt jachtveld heeft hij vól wild! Gerrit Lyclama zat dwars bij de tafel; het rechterbeen had hij gekruisd over het linker; de rechterarm lag zwaar op de tafel terwijl hij met z’n linker het weer gevulde glas in de hoogte hield. ’t Was des avonds op den dag, toen z’n zoon het meisje van boer Lieuwes had gered; de regen kletterde nog tegen de vensters en de wind huilde door de populieren en wilgen die om het erf stonden van z’n huis, de Lyclama- stins, die bij Oudemirdum ligt, ’t Was ’n mooi stevig gebouw; opgetrokken uit „roode Frie- vroeg de vader sarrend. art. ïrietje astma l Dou- asga; 1 geh. rt ’21. arijke Zisser Pier riana Maria Kinderen lijden al te vaak aan huidaandoeningen als uit slag, gordelroos, dauwworm enz. Een probaat geneesmiddel vindt gij in Foster’s Zalf, prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. De Rotterdamsche burgemeester. Burgemeester Zimmerman heeft aan den ge meenteraad van Rotterdam meegedeeld, dat hij na gedurende bijna vijftien jaren het ambt van burgemeester van Rotterdam te hebben ver- vuid het oogenblik gekomen acht zijn taak neer te leggen. De burgemeester heeft aan de Koningin verzocht, hem eervol ontslag te ver- leenen, ingaande 1 Mei. T Westersingel Groningen oukje npkje lorne- Werf adina is tra. I ja en aai en individualisme. De vrij- waar- gewonnen zen” met een zware achtkante toren aan de Zuidwestkant. 'n Ophaalbrug lag over de gracht, die om de tuin (hof) liep. In den gevel, die trapsgewijs was opgetrokken, was boven de ingang een steen aangebracht, waarop het geslachtswapen der Lyclama’s was gebeiteld; de vensters wer den gedragen door engelen-figuren. Aan de andere kant van de tafel zat z’n vrouw; zij luisterde blijkbaar met alle aandacht naar het verhaal van haar man, die met Pieke-Wyckel op jacht geweest was. Wat ’n gezellig interieur, die kamer! De prachtige schouw, waarin een vuurtje brandde, dat aan de kamer een warme gloed gaf, was opgebouwd uit tegels, die gezamentlijk een wintergezicht weergaven, met ’n besneeuw de molen aan de rechterkant, in ’t midden een vaart, dichtgevroren, en die o zoo ver wegliep; hoe ver? ja dat wisten alleen de mannen, die er op schaatsen langs zwierden, de pukhaakjes onder den arm. Links langs de vaart stond een lange rij boomen, purper gekleurd door de avondzon. Boven op de kroonlijst der schouw, stonden gld. bij verlies van een wijsvinger. Dat weet ik niet, antwoordde Abel; in lan gen tijd heb ik Siurdsje niet gezien; ik... Niet gezien? vielen vader en moeder hem in de rede, niet gezien? Nu weten jullie beiden het, zei Abel; ik heb me versproken; ’t is trouwens maar goed ook, want het stootte mij tegen de borst, niet te doen, wat u van mij verlangde; ik houd niet van het Hoppers-meisje; Riek, van Jan Lieu wes Prachtig! viel de vader hem in de rede; Abel Lyclama zal trouwen met de dochter van den Uithof-boer Pfoe! en hij lachte schamper. Toen met klem, gebiedend, riep hij uit, terwijl hij met de vuist op tafel sloeg: Dat nooitnóóit, zoolang ik het hier te zeggen heb, nóóit. En dat je naar mij zult luiste ren en mij gehoorzamen, dat is zeker óf Of? vroeg Abel. Of, Lyclama-stins is je thuis niet meer! Niet te hard, Gerrit, waagde de vrouw in het midden te brengen. Niet te hard? die soort van dingen moeten absoluut uitgerukt worden; zachtheid bah! dat helpt niet. derworpen aan zekere vrijheidsbeperking in het uiterlijke, onze innerlijke vrijheid behoeft daar onder niet te lijden, getuige een Flaubert bv., die met de gevoeligheid van een levend-gevilde door de wereld ging, doch toch z’n innerlijke vrijheid op de rijkste wijze kon uitleven. Het ideaal van deze innerlijke vrijheid vindt spr. bij den apostel Paulus, waar deze er van spreekt dat hij begeert zich vrij te maken van zijne zonden, van wat dus zijn innerlijke leven drukt en neerhaalt, en dat hem zijn roeping als kind van God onwaar dig maakt. Op den weg naar dit vrijheidsstreven ziet Spr. een drietal stations, het eerste, waar men zich van buiten af door niets bepalen laat, het tweede waar men zich van buiten af door iets bepalen laat en het derde, waar men zich van binnen uit door iets bepalen laat. De eerste is die vrijheid, welke zich door niets of niemand iets laat gezeggen, zij is vaak spontaan, maar niet de redelijk-zedelijke, waarnaar wij dienen te streven. De tweede is de vrijheid, die zich door zedelijke wetten van buiten af beperken laat, zij is echter ook die waarbij de innerlijke vrijheidsdrang maar al te vaak in disharmonie verkeert met het beginsel dat deze wetten ten grondslag ligt. De derde is echter de vrijheid, waarbij hier harmonie heerscht, waarbij wij voe len dat ons van binnen uit zekere beperkingen worden opgelegd, de vrijheid welke Aristoteles bedoelde, toen hij schreef: „vrijwillig handelen is uit zich zelf handelen”. Naar deze vrijheid is men op weg wanneer men niet aflaat z’n eigen karakter te vormen en de fouten aan dat karak ter als zedelijke tekortkomingen erkent. Zullen wij nooit deze volkomen vrijheid bereiken welke alleen God bezit wij kunnen haar na deren door God te naderen, door ons ik, dat in aanleg goddelijk is, naar het goddelijke te voe ren. Moeilijk is deze taak voor den vrijzinnige, wier, geen uiterlijke perken zijn gesteld om zich te oriënteeren. Voor hem moet God wèl een on- middellijke realiteit zijn zal hij slagen, en begrij pelijk is het dat ook in vrijzinnige kringen vaak gevraagd wordt of het niet beter is onder een stelsel van verboden en geboden te leven, dus* een vrijheid van buiten af te genieten. Herinne rend aan die prachtige bespiegeling over vrijheid en gebondenheid in Iwans gedicht in proza „De Groot Inquisiteur” in Dostojefski’s „De Ge broeders Karamazow”, betoogde Spr. echter dat waar werkelijk de liefde is, het met de vrij heid kan worden gewaagd, de vrijheid waartoe God, die Liefde is, roept. Er is maar één ding dat vrijheid mogelijk, draaglijk en begeerens- waard maakt, dat is roepingsbesef, dat nooit zonder liefde is, en waar deze roepstem van God gehoord wordt, daar heeft de vrijzinnigheid een levens- en wereldkans. Met de gebruikelijke plichtplegingen sloot de voorzitter, de heer F. W. C. de Haas, hierna de vergadering. Deze vrijheid nu sta in het midden van ons hoe je er over denkt, zónder uitstel! j tesbeweging der renaissance zich baan, de kunst Dan, vader, sprak Abel aangedaan, blijft en wetenschap van ’n klassieke wereld worden mij niets anders over dan u de hand tot afscheid herboren, een buiten-kerkelijke beschaving opent daarmede geraakt hij tot het te geven. Brutale kwajongen! schold Gerrit LyclamaJ besef van de waarde der persoonlijkheid. Er die tot het uiterste geprikkeld was door de vol-komen emancipatie harding van z’n zoon, brutale vlegel! daar iszinnigheid was geboren, die vrijzinnigheid, de deur! Ach, maar man, moet dat nu zóó, vroeg de vrijheid tot ontwikkeling te brengen, vrouw? Zij was ten diepste ontroerd; dit tooneel had geestelijk leven; zijn wij door ons lichaam on- zij niet voorzien; hun eenige zoon, een jon gen, waarop zij trots konden zijn, die ieders sympathie had hunnen zoon het huis ontzegd, de deur gewezen, verstooten?! Moeder, zei Abel, terwijl hij naar haar toe ging en de arm om haar hals sloeg, moeder, ’t gaat zóó toch niet; Riek is mijn alles en haar offer ik niet op voor het geld van het meisje van Hoppers; daarbij zou ik mijn zelf respect, mijn eigenwaarde verliezen; ’t is dan maar beter dat ik ga. Toen liet hij z’n oogen nog door de zoo be kende kamer gaan, als wilde hij de indruk zuiver bewaren, als wilde hij elke bijzonderheid in z’n geheugen vastleggen, uit de omgeving, die hem zoo dierbaar was. ’n Oogenblik stond hij besluiteloostoen opeens gaf hij z’n moeder een kus en zonder z’n vader te groeten vloog hij de kamer uit, de deur achter zich dichtkletsend. De ouders hoorder, de buitendeur nog did. slaan; toen was de stilte een poosje om hen. Die verbroken werd door een klaagstem der moeder: O! die beste jongen, die beste jongen; en verwijtend tot haar man: Dat is jou schuld, jóu schuld! Zij viel met het hoofd op de tafel en snikte ’t Was laat in den avond geworden; nog altijd roesde en huilde de wind door het ge boomte. Abel had z’n trouwe zwarte uit de stal ge haald; het bruiste in hem, 't was strijd in hem, strijd tegen het onrecht. Hij liep door het hof, het paard achter zich aan; hij liep naar de op haalbrug, al meer met gedachten van woede, van onmacht tegen het onrecht, in hem. Door het kleppen van de hoeven op de brug kwam hij even tot zich zelven; hij keerde zich om en wierp een laatste blik op z’n ouderlijk huis; toen ging hij denzelfden weg wèèr; het paard nü achter zich aan. Dat de strijd heftig was, bleek wel hieruit, dat hij soms met geweld op den grond stampte, waarbij de modder weg spatte; het bleek ook uit de enkele kreten, die z’n lippen ontvloden; uit het ballen der vuisten. Kan iemand je dwingen, om af te zien van wat je het liefste is? riep hij; waar je geluk, waar je heele leven van af hangt? Neen, dat kan vader niet, dèt kan niemand! Wat stond hij machteloos tegenover het dom- heerschende van z’n vader en smadelijk ver volgde hij in zich zelven: Stel je voor, Riek niet z’n meisje! Toen ineens riep hij rpet krachtige stem: Riek! Riek, jóu alleen; jóu of niemand! Waar was hij? was hij van den weg afge dwaald? dit was de weg niet, die naar Rijs loopt. Wat geeft het, mompelde hij, waar ik be land, overal is 't voor mij hetzelfde; overal en nergens is mijn thuis. Toen keerde hij zich om; hij zag z’n trouwe medgezel, z’n vriend; hij sprak tegen het dier op vertrouwelijken toon, als blijk van groote ge negenheid. En het stomme dier schudde z’n kop, als voel de ’t uit de klank van Abel’s,stem, dat zij samen door de wereld moesten gaan, vertrouwend de een op den ander. TC gld. bij verlies •0 van een vinger inden I vordt euws I Zondag a.s. spelen alhier voor de le klas F. V. B. afd. B de plaatselijke clubs L. S. C. en Vitesse. Na afloop hiervan moet Sneek in ’t krijt tegen Z. H. C. van Harlingen. Het perceel aan de 2e Oosterkade eigen aan de heer 1P v. d. Zee, mast-, blok- en pomp- maker, is onderhands aangekocht door de N. V. Abel volgde verder het pad dat hem van den Touwfabrieken in Nederland, hoofdkantoor te _1 _1r i - A »-v> »*/T m Iiwiurrv^ hum m. i f-,'- v w.» v. wist hij niet waar hij zich bevond; in z’n over-, 4 ------ - - - onrecht, toen hij opeens voor zich zag verschij nen het beeld van zijn Riek, hel verlicht op den donkeren achtergrond; hij zag hare mond be wegen, en hij verstond wat ze zei: Abel! jöii alleen, jöü of niemand! Daarna werd alles weer donker; in de duis ternis zag hij een licht in de verte; zonder eigen wil ging hij er op toe Wordt vervolgd. spannen hersenen laaide nog de strijd tegen het ejgCn aan en bewoond door de wed. S. Douma, x i... _._t. taatst bjj pUbiiei<e verkoop aangekocht door de hh. De Vries, Zwart en Elzer, is thans onder hands aangekocht door de heer S. Kuipers, al- hier, voor de som van f 5000. In genoemd pand wordt gevestigd een mast-, blok- en pompma- kerij. gld. ingeval van over- |CA gld. bij verlies van lijden binnen 30 d. 10" één hand, voet of oog :el te nning meer :n be nd te n zijn I t best iming beide geeft aan het gebak een prachtige, goudgele kleur. Vrijheid en Vrijzinnigheid. Voor de afd. Sneek van den Nederlandschen Protestantenbond trad Dinsdagavond in Amicitia op prof. dr. Lindeboom van Groningen. Deze spr. begon met te constateeren dat ook de woorden vrijheid en vrijzinnigheid voor ons maar al te veel zijn geworden als vaste schablonen, welke hun innerlijke waarde voor ons hebben verloren, woorden die we gedachteloos uitspreken of waarvan de beteekenis, welke we er aan hech ten, maar al te vaak blijft beneden de gedachten wereld, welke er aan behoort te worden ver bonden. Vrijzinnigheid en vrijheid behooren bij elkaar, al treffen we ze niet immer bij elkaar aan. Is de vrijheid een begrip oud als de wereld, vrij zinnigheid als wereld- en levensbeschouwing is in de tijden ontstaan, meer bewust kwam zij naar voren tegen het eind der middeleeuwen. In de middeleeuwen heerschte de kerkelijk-gebon- den beschaving, waren kunst, wetenschap en po- litiek R.-K.-kerkelijk georiënteerd. Tegen het pindp van rlip mid/Jaloanxiron rlnr. j tesbeweging der renaissance zich baan, de kunst Vader, zei Abel met iets droevigs in z’n stem, vader wil je dan het ongeluk van je zoon? mijn geluk ligt niet bij Siurdsje; mijn geluk hangt niet af van de rijkdommen van de Hopperus familie, neen; toen werd z’n stem zachter en gevoeliger neen, mijn geluk is mijn liefde voor Riek en hare liefde voor mij. Lyclama werd woedend, hij stoof op terwijl hij bijna uitschreeuwde: Verwaande kwajongen! wil jij mij leeren, waar jóu geluk ligt? wil je mij leeren wat voor jou het beste is? Dit zeg ik voor het laatst: Siurdsje óf Of? vroeg weer Abel. Of je verlaat ons huis! riep hij, daarbij nogmaals met de vuist op tafel slaand, dat mee- glas en kandelaar rinkelden. Een oogenblik bleef het stil; de moeder be greep dat het verkeerd zou gaan; zij waagde het den man hiervan te overtuigen, maar wat gaf dat? De koppige standfries werd nog driftiger, zijn hoofd werd rooder, waaraan ook de drank schuld had. Nou, vroeg hij, nou? ik wil het weten, einde van die middeleeuwen dan breekt de gees- I JAAG UW STOF I niet op, maar breng het uit Uw I huis en G(j zult meet plezier T I van een kamerbeurt beleven- I Gebruik voortaan den} LAMBERT i Electrische Stofzuigmachine. 4 A Licht van gewicht- Altyd bij de hand. 1 x Groote zuigkracht. Door een kind te hanteeren. Vraag ora een gratis 1 demonstratie. Volgons voorwanden overeengekomen met de Hollandsoho Algemeen* Verss» TDAB gld. bij levena- keringe-Bsmk ts Schiedam sijn oruse Abonné’e versekerd tegen ongelukken voor AuvU lange invaliditeit, borden, waarop spreuken; eenigen die de gasten het welkom toeriepen, anderen met een wijding aan God. 1 En in het midden boveif de schouw, evenals boven elke deur van kast of bedstee, was een krans van houtsnijwerk aangebracht, waaruit een koe, ’n schaap of ’n paard te voorschijn kwam. Vrouw Lyclama paste geheel in dit deftig- rustige milieu. Zij was een vrouw van omstreeks 50 jaar, jonger dan ha^ man, die men bij de zestig moest geven; hare trekken waren scherp van lijn, hetgeen haar wat kouds gaf. Zeer zeker was het kleed, dat zij droeg, ge maakt uit eigen-geweven stof, althans het spin newiel, dat in de hoek der kamer stond en waarop het vlas nog in een dikke kluwen zat, gaf aanwijzing dat het veel gebruikt werd. Dit kleed bleek „uit één stuk” te zijn; de on derste zoom der rok was afgezet door twee boven elkaar liggende kunslig bewerkte stroken; terwijl twee gelijke stroken afvielen van de schouders, over de borst naar beneden. Om de middel droeg zii een band van een .eenvoudige bewerking. Een kruisstreng viel over de borst, waar in het midden een zwaar medaillon was bevestigd. En over alles heen droeg zij een „slingerdoek” die van het hoofd afhing tot half de rok. Lyclama was meer het zwaar gebouwde boe rentype; hij was nog gekleed in z’n grof jagers- pak, met knielaarzen; z’n pet van achteren met opstaande rand, welke van voren in een klep eindigde had hij nog op. Ik zei: Pieke is 'n prachtschutter! nou! Als er ’n haas voor hem opspatte, nou, hij wees er maar naar en de looper duikelde over de kop! En daarbij bracht hij z’n linker-elleboog in de zij, terwijl hij de rechter tegen de borst drukte; z’n hoofd legde hij scheef op z’n rechter schou der en zag over z’n handen als over de loop van ’n geweer; daarbij mikte hij op de deurknop alsof hij een hazekop op de korrel had. Watblief? Ik zei niets, antwoordde de vrouw. En rö’yaal, dat hij is, buurman Pieke, ver volgde Lyclama, royaal! Kom vrouw, schenk nog eris in; gewéldig, zoo’n dorst als je krijgt, als je den ganschen dag in het veld geloopen hebt. Nogmaals schonk z’n vrouw het glas vol. De jager zag haar aan; flij zag zeer zeker 'n vreemde trek, dat hij vroegj Scheelt er wat aan? Je zit te praten, alsofter de wereld bestaat dan PielWF’VV een glas honingdrank, zei de vrouw. Met ’n ruk keerde hij zich naar haar toe, met vragende uitdrukking. - Wat nu? bracht hij er uit. Man, zei ze, hoe vaak heeft Abel ons ver teld, dat hij op de Hoppersstins is geweest en weet jij, hoe het staat met het meisje van Hop perus? ik niet! Met kracht sloeg Lyclama z’n hand op de dij. ’t Is waar ook, ik zou er met Hopperus over praten; hij was van daag ook de gast van Pieke; hoe is ’t mogelijk dat wij nergens over gesproken hebben. Ja, zeg dat wel, hoe is het mogelijk, zei vrouw Lyclama eenigszins teleurgesteld; wil ik je eens wat zeggen? ik geloof dat Abel er nooit geweest is; en toen als voor zich zelve: Wat zou het mooi zijn, Siurdsje Hopperus en onze Abel! Maar, voor den drommel, dan heeft die jongen ons voorgelogen; waar is hij dan ge weest? vroeg Lyclama driftig. Weet ik het? vroeg de vrouw, maar zeer zeker niet bij Hopperus. De slag van de klopper op de buitendeur dreunde door de gang; even later piepte de deur in hare hengsels; tegelijk gierde de wind door het huis. Daar is de jongen, zei de vrouw; je kunt het hem nu zelf vragen. Werkelijk kwam Abel de kamer in; hij groette z’n ouders en begon over ’t weer, de zwarte en het gladde pad te spreken. De moeder had hem aanhoudend en met aan dacht aangezien; zij voelde, dat hetgeen zij ver moedde wel eens werkelijkheid kon zijn. Wat zie je er uit, zei ze, waar heb je gezeten?! Er was brand op den Rijser Uithof, ant woordde Abel; nog juist op tijd kon ik Riek van boer Lieuwes redden; ’n minuut later en ze was verloren geweest Moeder! wat had ik een medelijden met dat mooie en lieve meisje. Mooier en liever dan Siurdsje Hoppers? in als positieve kern leeft de lust de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1