J MANTELS II Het Spinneweb door I Polak’s Eier-Pudding Kleedingmagazijn „LEEUWENBURG” J. ZIJLSTRA Hzn. PINK PILLEN ZEEPPOEDER-RECLAME. I I I I f I Voor de Paaschdagen MruwsTiwto De bloedarmoede fis onze vyaodin^ lijwielfln Onderdsalen dan U. W. ZIJL8TB 4 Oude Koemarkt 13, Sneek Brandenburgh, Boschma Co. I X I 1 Brieven aan de Redactie. r Nieuwste Modellen ,v Officieel Orgaan h Gemeente Sneek. Moderne Domes Confectie. I I No. SI Zaterdag 26 Maart 1821 37e Jaargang 9 SJSTZEEIEC. Wordt vervelgd. 2 PAK 4 PAK 6 PAK 3 6 9 Geen beter adres Smkbk Telefooa No. 150. 25 ets. per pakje bij WESTERHOF PAK. PAK. PAK. INK o u r h ER$ONHESÏÏ ^.ALES voor zachte. ercbkmbehmA.. Uvcral-uerferygbaoJ’ k 50 ct. I I I Volgende week ieder kooper van ZEEPPOEDER ontvangt ZEEPPOEDER ontvangt ZEEPPOEDER ontvangt Prijs i 16 ct. per pak. Voisr de groote schoonmaak I K M fCA 9ld- bij verlies van *7C Jgld. bij verlies EA luv één hand, voet oi ocg iv van een duim, vv Rl in de Gegroet FEUILLETON. 15). (Nadruk verboden.) i KsaaiafcHixi^«asöiiSE£aaiMJSf^ NIEUWE sneeker courant annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL Gereformeerd Lyceum. Naast het met September a.s. te openen chr. (herv.) lyceum te Leeuwarden (een omvorming van de bestaande chr. H. B. S.) zal te Leeuwar den ook een gereformeerd lyceum (of gymna sium) verrijzen. Een vereeniging voor dit onder wijs is Maandag tot stand gekomen, met het voornemen nog met September een dergelijke inrichting te stichten. Leening Prov. Friesland. Het totaal der inschrijvingen op de 6’/2 pet. leening Provincie Friesland, groot f 2 millioen, bedraagt f200.815.000. De toewijzing bedraagt derhalve slechts één percent. 2) Spijker is een sterk gebouw ter verdediging van het klooster. 3) Broeder van Ygo. onse insegel aan deze brief gehangen ende ge geven aan myn trowelicken in den jare veer tien honderd vijf en negentig, den laatsten daghe van Maert. t. t. HABCXMA II II VOOB gld. ingeval van over lijden binnen 80 d. I IVANS. Verschijnt DINSDAGS er VRIJDAGSAVONDS Uitgevers I o. a. bij de Erven Joh. W. Meijer. „Dat doet er minder toe: een welgemeen de raad, niets anders!” En met een buiging gaf hij mij mijn af scheid Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3 60. Buitenland f8.alles bij vooruitbetaling. Losse Nos. 5 ot. Advertentlën10 et. p. regel. Inge zonden Mededeelingen dubbel tarief, bij Aboanement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op don dag der uitgifte, tot 10 uur gld. bij verlies van een wijsvinger. „Ik ontmoette hem op reis naar hier?' „Kent u hem goed?” vroeg de notaris. „Alleen maar van die reis,” zeide ik. i Tegen vier uur dien namiddag kwam ik, volgens afspraak, met G. G. te zamen. Hij vertelde mij, dat hij het druk gehad had, maar vertelde niet, waarmede! Op mijn ver haal over de ontmoeting met den Graaf de Villemiers reageerde hij nauwelijks; en toch verbeeldde ik mij, dat er in zijn oogen de koude, harde glans gekomen was, die erop wees, dat zijn detective-instinct ontwaakt was. Wij reden in een rijtuigje naar het Bois de Boulogne, dankten daar den koetsier af en liepen een uurtje door de lanen en langs de schilderachtige vijvers, die mij, juist in de verlichting van den namiddag, altijd bi- zonder hebben aangetrokken. Als bij stil zwijgende afspraak lieten wij de voorvallen der laatste twee dagen onbesproken en ge noten van het mooie weer en de schilderach tige omgeving, zonder ons aan „combinee- ren en deduceeren” te bezondigen. Ten slotte gebruikten wij „un petit boe” in het groote restaurant, dat wil zeggen: daarvóór, waar honderden menschen aan de kleine tafeltjes zaten. Wij hadden nog geen vijf minuten geze ten, toen ik een bekend gezicht in het oog kreeg: langzaam flaneerende naderde steeds met zijn hoogen hoed op het hoofd de Commissaris van Politie, dien ik den vorigen ochtend in de vóórhal van het hotel Den volgenden morgen zou ik een laatste conferentie hebben met notaris Lacombe, die mij met grooten ijver en bekwaamheid in de zaken, die op Lord Stockton’s nalaten schap betrekking hadden, had bijgestaan. Het zal tien uur geweest zijn, toen ik in diens wachtkamer gelaten werd, waar ik mij aanstonds verdiepte in een aflevering van de „Revue'des deux Mondes”, waarin een belangrijk artikel voorkwam over de verhou ding van Frankrijk tot Nederland. De deur van de wachtkamer was niet goed gesloten, zoodat ik uit mijn lectuur werd opgeschrikt door de zware stem van den notaris, die in de gang weerklonk. „Het doet mij leed, meneer de Graaf, dat ik u niet beter van dienst kan zijn”, hoorde ik hem zeggen. „Intusschen verheugt het mij, dat deze zaak mij de gelegenheid ge geven heeft persoonlijk met u kennis te ma ken.” ,,’t Genoegen was geheel aan mijn zijde”, luidde het antwoord. Het volgende oogenblik viel de deur toe en stond ik aan het raam van de spreek- VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Vonnissen. In de zitting van 16 Maart hebben terechtge staan: G. S., 63-jarig arbeider te Britswerd, wegens ontucht aldaar. Geëischt 1 jaar gevangenisstraf en heden tot die straf veroordeeld. A. H., 24 jaar, H. R., 20 jaar, en J. B., 20 jaar, arbeiders te Koudum, wegens diefstal in veree niging in het Heidenschap en te Hemelum. Ge- eischt elk 2*4 jaar gevangenisstraf en heden tot 1 jaar en 3 maanden veroordeeld. L. C. Wandelwedstrijd Den HaagAntwerpen v. v. Voor den wandelwedstrijd Den HaagAnt werpen en terug hebben zich 13 deelnemers van 17 tot 47 jaar aangemeld. De afstand van 246%, K.M. wordt in 3 dagen geloopen. Drama. Een verschrikkelijk familiedrama heeft zich te St. Adresse bij Havre afgespeeld. Zondagoch tend heeft men er op het strand de bloedige lijken van een man en een vrouw gevonden en vlak daarbij onder een mantel de lijken van twee meisjes, het eene tien jaar, het andere slechts acht maanden oud. De man hield nog een pistool in de hand, waarmede hij blijkbaar eerst zijn gezin, daarna zichzelf van het leven heeft beroofd. In zijn zakken zijn papieren ge vonden, die zijn identiteit vaststellen. De man bleek een kleine industrieel uit Boulogne a. d. Seine te zijn, 34 jaar oud, wiens zaken geheel fout waren gegaan. Met vrouw en kinderen was hij naar Havre gevlucht en daar had hij, volgens een brief van den ongelukkige, met zijn vrouw besloten, dat allen zouden sterven. DRUKKERSWIJSHEID. XIII. Klant of prullenmand. Naar de prullenmand gaan de meeste reclame drukwerken, zonder dat ze eerst door den ont vanger worden ingezien. Dat is het gevolg van het feit, dat deze reclamedrukwerken de aan dacht van den ontvanger niet trekken. Toch is dit de eenige taak van reclamedrukwerk. Reclamedrukwerk, dat dit niet doet, heeft voor u absoluut geen waarde. Het mag dan op een koopje gemaakt zijn, w a t er voor is betaald is steeds te veel. Reclamedrukwerk, dat de aandacht van den ontvanger zal trekken, moet zich steeds onder scheiden door een bijzonder cachet, dat erva ring, smaak en goede werkkrachten er slechts aan kunnen geven. Dit reclamedrukwerk is duur der dan het eerstgenoemde, maar het is dan ook een reclame voor uw zaak. Het komt er nu slechts op aan welk doel gij U stelt bij het verspreiden van Uw reclame- werk: Wilt gij een toekomstige klant bewerken of wilt gij probeeren de prullenmand van de waarde van Uw artikel te overtuigen? Zoo gij dit laatste verkiest, moet gij dat reclamewerk op een koopje nemen, waarover wij hierboven schreven. Denkt er echter aan: de p r u 11 e- mand heeft geen koopkracht. Wilt gij echter een toekomstigen klant bewer ken om een klant te winnen, dan is Uw adres voor reclamedrukwerk BRANDENBURGH, BOSCHMA Co. Boek- en Steendrukkers, Kleinzand, Sneek. Tel. 111 en 150. 1L gld. bij verlies •3 van een vinger Locus Sigilli JAN VAN EGMOND, Grave van Hollandt. In orde, zei Ygo. Hij kon niet nalaten, den boodschapper nog eens van top tot teen op te nemen; het rustige in de houding der Hollander, evenals de ver- trouwenswaardige uitdrukking op z’n gelaat, schenen bij hem alle twijfel op te heffen. Mannen dit komt juist van pas; Jan van Egmond biedt hulp. Hij stelt als voorwaarde, dat het klooster voor hem zal zijn, zei de boodschapper. Nu wij willen slechts de sieraden, méér nog den Abt straffen en de heele kloosterboel op ruimen. Zouden we er wel weer vreemden bij in halen? vroeg Doedo van Warns; je weet wél wanneer ze komen, maar niet, wanneer ze weer weg gaan. Dat zal wel wat meevallen, beweerden de anderen; als ze er per slot van rekening niet goedschiks uit willen, welnu, dan gooien we ze er uit. Zoo denk ik er ook over, zei Ygo; daarna vroeg hij den boodschapper: Wanneer kunnen de Hollanders hier zijn? Wanneer gij wilt, antwo'ordde de vreemde ling; mannen, schepen en tuig zijn in Enkhuizen; ze kunnen ieder oogenblik de zee oversteken; bij goede wind is er slechts een dag noodig voor overbrengen naar de Friesche kust. Even dacht Ygo na; toen zei hij: Het plan van aanval had ik al lang in m’n kop. De Hollanders landen over 13 dagen bij Laaxum en blijven daar onder den dijk; de Stel lingwervers blijven op mijn stins; de mannen van Juwenga en Doedo worden gelegerd op de state te Warns; de anderen blijven onder Hart man op Kolderwolde. En over 14 dagen, als de zon boven het land komt, gaat het van drie kan ten op het Klooster los. Nu kun je je testament maar maken, Aggo! en Lieuwe Poppes Roorda zal z’n zwanezang op het Spijker zingen. Jonge man, zei hij, tot de vreemdeling, breng die boodschap aan je meester over. Dus over 14 dagen, zei de boodschapper. Over 14 dagen, bevestigde Galama. Toen vertrok de Hollander. Hij liep den weg naar de Galamadammen; ging over de bart van het zich daar bevindende zet; hij liep over Nije- buren en de Maren en toen hij op de hoogte stond, waarop dit gehucht ligt, zag hij het spitse torentje van het klooster, en verderop de Morra, die op hare golven, dansend en flinkerend, het licht der zonnestralen weerkaatste. Wordt vervolgd. De bloedarmoede onder al hare Vormen is de hinderpaal die de Vrou"o> aityd op haar 'deg Vindt belangrykste tydperken Van haar lichamelyk leven. Het is eveneens de bloedarmoede die zich bevindt aan den oorsprong Van de meeste ongemakken, zvJakten, storingen die haar gedurende haar levensloop Vervolgen. Het is dan ook Voor de Vrouv) een nood- zakelykheid, een dringende noodzakelijk heid, haar bloed by regelmatige tusschen- poozen te zuiveren en te Vernieuwen, om daardoor hare krachten Weer te herstellen. De keuze Van het middel dat krachtdadig genoeg is Voor deze belangryke Werking, kan niet beter Vallen dan op de Pink Pillen, Welker goed uitgedachte samenstelling op merkwaardige Wyze beantwoordt aan de behoeften Van het teergevoelige gestel der Vrouw. rDe Pink Pillen bezitten de zeldzaamste eigen schappen als hersteller Van het bloed en Ver sterker Van het zenuwstelsel. Zy brengen geen hevige reactie te Weeg; integendeel, zy ondersteunen en Versterken zonder opont houd de Verzwakte gestellen door een Voort durende Werking op de levensfuncties uit te oefenen. De Pink Pillen Worden trouwens sedert 3o jaren met Volmaakt overtuigende resul taten gebruikt tegen bloedarmoede, bleek zucht der jonge meisjes, neurasthenie alge- meene Verzwakking, zenuWachtige afmatting en herhaaldelyk Voorkomende storingen, Voornamelyk de storingen der spysVertering, het Verlies der eetlust, de slapeloosheid. De prys der Pink Pillen bedraagt f. 1.75 de doos, f. 9 de zes doozen. Zy-dorden Verkocht in bet HoofddepotNassaukade j 14 te .Amsterdam. Men eisebe dit adres en de hoUandscbe gebruiks- aan-dyzing. De Pink Pillen zyn ook te Verkiygen by de goede apothekers en drogisten in Nederland. gezien had. Ik maakte G. G. op hem opmerk zaam. „Dat is Monsieur La Harpe”, zeide hij. „De deftigste van alle Parijsche politie-man- nen, maar ook de minst snuggere. De Rechter van Instructie had mij al gezegd, dat hij in je zaak betrokken was, Willy, en daar om verwonderde het mij niet zoo buitenge woon, dat er bokken geschoten waren." „Ken je den man persoonlijk?” vroeg ik. „Ik heb enkele malen met hem samenge werkt, en dat wel niet tot mijn genoegen", antwoordde G. G. met ’n gezicht, alsof hij door ’n zuren appel heen beet. „Hij heeft ons in het oog gekregen, Willy! De man is in staat, je zijn excuses te komen aanbie den!” De voorspelling van mijn vriend werd be waarheid! Commissaris La Harpe kwam re gelrecht op ons tafeltje af en groette ons beleefd. „Ik ben U een woord van explicatie schul dig, Monsieur!” zeide hij, zich in het bizon- der tot mij richtende. „Indien ik gister-och- tend had kunnen vermoeden, dat Monsieur Gill voor U instond, zou ik zonder eenigen twijfel de vertooning niet hebben laten doorgaan”, viel ik hem in de rede. „Hóe minder wij over dat geval spreken, hoe beter!” Maar de man scheen het er nu eenmaal op gezet te hebben, den flater, dien hij be gaan had, niet met den mantel der liefde te bedekken. kamer. Want ik meende de stem van den bezoeker herkend te hebben! Het gelukte mij evenwel niet, hem te zien te krijgen. Waarschijnlijk was hij naar rechts gegaan en het raam lag links van de deur. Toch was ik er vast van overtuigd, dat de man, dien ik zooeven had hooren spre ken, niemand anders zijn kón dande man met de spitse kin! De tijd om over deze ontdekking na te denken, werd mij echter niet gegeven. Want bijna onmiddellijk ging de deur van de spreekkamer open en verscheen notaris La combe op den drempel om mij, met vele beleefde woorden, uit te noodigen in zijn studeervertrek te komen. Ik zat weldra tegenover hem aan een kun stig gesneden eikenhouten tafeltje, waarop een „coupe” stond, die in de gegpven om standigheden bizonder mijn aandacht trok, omdat er één enkel visite-kaartje op lag. De mij ingeboren discretie liet mij bij deze ge legenheid schandelijk in den steek; en, ter wijl ik met den notaris sprak, spande ik mijn oogen op bovenmenschelijke wijze in om, van mijn zitplaats af, den naam, die op het:..., visite-kaartje stond, uit te spellen. Eindelijk op het visite-kaartje gelezen had, als dien gelukte mij dat! Er stond: „Comte De Ville- van den man met de spitse kin te noemen, miers, Senateur”. -lin uh:“’' Zou dit de naam zijn van den man, die zich voor den oom van Madeleine Descamps had uitgegeven? Een Graaf en bovendien Daarom sprak ik van een halven bekende.” „Senateur”! Blijkbaar dus een zeer bekend! „Ik zou u aanraden dan maar niet te persoon, iemand, die aan den weg timmerde trachten hem beter te leeren kennen!” zeide en een naam te verliezen had! de notaris. De zaak interesseerde mij dermate, dat ik „Waarom niet ARNHEM, 21 Maart I92l. Het verhaal van Oom Evert. (Vervolg 4.) X. In den morgen des daags na de strooptocht, zat Ygo met vier andere mannen in de zaal van zijn stins. De mannen waren in vroolijke stemming; de bierkroezen werden telkens ter hand genomen, leeggedronken en weer gevuld. Dat was gisteren ’n heele haal, riep een der mannen, wijzende naar verscheidene gouden en zilveren voorwerpen, welke in den hoek van de kamer waren opgesteld. Ik zal Aggo leeren, wie Ygo Galama is! ik lach wat om z’n verdoeming, alsof hij dat doen kan, die stakker! Galama was ’n forsche hoekige kerel, met 'n stoere kop en potige leden. Hij verbeeldt zich ’n verhevene te zijn, daarom is het ook altijd „mot” in het klooster. Precies, zei Tjeeik Walta ’n broer van Juw Jongema; kaptein Roorda van het Spijker2) is ook al geen haar beter. Zoo waar ik Doede Gales3) van Warns ben, ik geloof dat hetgeen we gisteren uitgehaald hebben ons nog wel eens leelijk bekomen kan. - Je kunt er op aan, dat de lui het er niet bij laten zitten, vervolgde hij; ik heb gehoord, dat Riek van Jan Lieuwes juist op tijd gered is door Abel Lyclama; het heeft veel kwaad bloed gezet, dat wij ons aan deze Uithof hebben ver grepen. Dat zal wel wat meevallen, zei Hartman Galama; wat mij betreft mijn doel is mislukt. Wat ’11 mooi meisje, die Riek, vervolgde hij; die is mij meer waard dan alle schatten daar in die hoek. Stom, dat ik niet voor redder heb gespeeld in plaats van dien vlaskop! Ygo'had een poos in gedachten gezeten; z’n elleboog over de tafel geschoven, rustte z’n hoofd in z’n hand. Plotseling stond hij op, sloeg met z’n vuist op de tafel, zoodat de bierkroezen rinkelden. Als ik mannen had, genoeg mannen had, riep hij, dan roeide ik het heele klooster uit; ik trapte de heele boel tegen de vlakte. Herhaalde lijk heeft die kerel mij beleedigd, mij in de ban gedaan; ik zal Aggo leeren! Maar daarvoor zijn mannen noodig, veel man nen Die zijn te krijgen, beweerde Juw Juwenga van Bolsward; ik kan 400 aanbrengen; mij dunkt Doede en Walta ook zooveel, Galama heeft na tuurlijk z’n Stellingwervers. De mannen zwegen een poosje; ieder hunner scheen na te denken, toen Ids Ygo’s zuster binnenkwam. Daar is 'n vreemde, Ygo, om jou te spre ken, zei ze. Heeft hij niet gezegd, wie hij is? voeg Ygo. Neen, zei Ids; hij zegt uit Holland te komen met speciale opdracht. Laat hem binnen, Ids, en tegen de mannen: zou het de oplossing zijn van het groote vraag stuk? Het was een knappe jonge kerel, die toen bin nenkwam; Ygo verzocht hem plaats te nemen en vroeg of z’n boodschap voor hem persoonlijk was. Zonder een woord te zeggen, overhandigde de Hollander hem een rol papier. Ygo rolde het af en las: Van Godts gnaden, wy, Jan van Egmond, Grave van Hollandt enz., alsdat wy eerder aan het verzoek van Ygo Galama c. s. willigen ende zonder resultaat zyn gebleven; also, dat wy wederom onze oogen hebben geslagen op het klooster St. Odolphus a Hemelum; ge ven te kennen: hoe, dat wy willen steunen Ygo Galama c. s. ende dat wy 800 voetknechten met belege- ringstuig willen zenden tot hulpe aan Galama voorz. Alles trouelyken toe orkonde, hebben wy op een gegeven oogenblik tot de ontdekking kwam, dat notaris Lacombe mij met eenige verbazing aankeek, omdat ik nauwelijks antwoordde op eenige belangrijke vragen, die. hij mij gedaan had. Het redmiddel uit een dergelijke situatie: de hinderlijke, plotseling opgekomen hoofd pijn, werd door mij met succes toegepast. Maar in den verderen loop van ons onder houd hield ik mijn gedachten beter in toom, mij dwingende het „deduceeren en combi- neeren” tot later uit te stellen en mij thans te wijden aan het doel, waarvoor ik geko men was. Maar toch kon ik de verleiding niet weer staan om, vóórdat ik den notaris verliet, eens een vischje uit te werpen, met betrek king tot den man, die hem vóór mij bezocht had. „Ik heb zooeven een halven bekende van mij uw huis zien verlaten”, zeide ik, met de deurknop reeds in de hand. „Wign bedoelt u?” vroeg de notaris, eenigszins verbaasd. „Den Graaf de Villemiers”, antwoordde ik, het er op wagende den naam, dien ik Volgen» voorwaarden overeengekomen met da Hollendaoha Aigamaaraa Varxa- 'IftflO flIA biJ levens- IftA kerlnga-Bank t« Schiedam rijn onse Abonné’a vergekerd tegen ongebakken voor «UvV lange invaliditeit. «VU

Sneeker Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1