WESTERHOF's KOFFIE TARWEBLOEM AXMINSTER voor Randen en Tapijten Speciale aanbieding per BI 390 590 690 Kwaliteiten gegarandeerd, als vóór den oorlog. fpfflsn Ingezonden Mededeelingen. KOOPMANS’ VISITEKAARTEN Brandenburgh, Boschtna Co- 1. 200 -WIVÊWÉKWfMËED Kyraaó tl. Officieel Orgaan der Gemeente Snoet BRAKDEHBURGH, BOSCBMi 1 Co. - annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL „KRISTAL” INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. VROOM DREHSMJLISTTxT. N ieu wstijdingen. pond 65 75 80 110 VERGEET NOOIT^ Ro. 04 Woensdag 6 April 1921 37e Jaargang ets» In onze winkel ook voor* gewogen per ons en meer. •P. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Smuk Telefoon No. 150. Onze No. I B Preanger Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Buitenland f8.alles bij vooruitbetaling. Losse Noa. 5 ct. Advertentiën 10 ct. p. regel. Inge zonden Mededeelingen dubbel tarief, bjj Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur lól dik fabrikaat in de 'an XA/ pHjzen zijn thans per Deze soorten worden ge leverd in half ponds pakjes. nd. 30 24 15 12 18 25 25 16 25 30 175 19 25 25 18 .75 24 35 u_ en XiMEELFABRIEKF fCA gid. bij verlies van 75 £flld- Mi verlies Eft lUV één hand, voet of oog v van een duim, vU Kssa 9» I» II ff ft 10 H 9* II ALLE MODELLEN ALLE LETTERSOORTEN 5NE.E.H VERGADERING van den RAAD der ge meente WYMBR1TSERADEEL op Donder dag den 7 April 1921 des voormiddags 10 uur. 42 18 16 16 35 10 8 4 5 16 22 18 23 57 LaskerCapablanca. Zaterdagavond speelden Lasker en Capablanca hun zevende partij welke na drie en twintig zet ten remise werd. Naar de correspondent der N. Rt. Ct. te Berlijn meldt, heeft de staking van het personeel der begrafenisondernemingen en van de dood gravers zich nog uitgebreid. Het 100 man sterke personeel van het Israëlietische kerkhof te Weis- sensee heeft ook den arbeid neergelegd. Zij ver langen loonsverhooging. In het Potsdamsche station te Berlijn is in de bewaarplaats van bagage ’n helsche machine onschadelijk gemaakt. De dienstdoende beambte ontdekte dat uit een in bewaring gegeven kar tonnen doos rook opsteeg. Het karton bleek op twee plaatsen doorgebrand en uit een der gaten stak een lont. Het onderzoek wees uit dat er een helsche machine in de doos zat, die niet tot ontploffing was gekomen. Daar de man, die de doos en nog een ander paket in bewaring had gegeven, ze had verzekerd voor 4000 en 1000 mark, denkt men met iemand te aoen te, hebben, die de verzekerde bedragen wilde opstrijken. De gemeenten in Sleeswijk hebben zich be reid verklaard de kosten te dragen van het koperen dak op Christiansborg, ’t nieuwe Deen- sche parlementsgebouw te Kopenhagen. Er zijn vijf duizend koperen platen voor noodig en de bouwmeester heeft de kosten geschat op vier millioen kronen. gld. bij verlies van eea vijs vinger. 10 7 4 5 1 1 bij levens lange invaliditeit. SNEEK, KLEINZAND TEL. 111 en 150 21 15 12 10 11 5 2 NIEUWE SNEEEER COURANT 11 9 11 10 12 11 12 SNEEK L.8.C. VOORW. WORKUM F.C.A. Z.H.C. VITESSE Nationale Schietwedstrijden. Evenals in 1920 zullen er ook dit jaar Natio nale Schietwedstrijden plaats hebben van alle Vrijwilligers van den Landstorm. Het Rijk is daartoe verdeeld in Districten en deze weder in kringen. De kringwedstrijden zullen plaats hebben van af 15 April, de districtswedstrijden na 15 Juli, terwijl de groote eindwedstrijd in het begin van September zal plaats hebben te ’s Gravenhage. De zaak wordt groot opgezet en flinke bedra gen voor prijzen zijn beschikbaar. Een goede gelegenheid voor onze Friesche schutters om eens te toonen, v/at zij vermogen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinforma- tiebureau van Van der Graaf Co.’s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 1 April in Nederland uitgesproken 44 faillissementen tegen 35 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 1 April 1921 466 faillissementen tegenover 337 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. De eerste strop. Het pand, waarin de Raad van Arbeid te Gouda is gevestigd, is Vrijdag publiek verkocht. Hoogste bieder was de heer J. A. Donker, met f 38.000. Bij afslag is dit bod niet verhoogd. Zooals men zich zal herinneren, werd het pand in Augustus 1919 aangekocht voor f 65.000. Hbl. de derde bij zijn broer zag men iemand naai den zolder vluchten. Achtervolgd door den veld wachter Dame viel de vermoedelijke dader van den moord in handen van veldwachter P. van Vechel, die hem arresteerde. De gearresteerde was niet gewapend. Bij onderzoek vond men in de woning nog voorwerpen, die vermoedelijk ge stolen zijn. Deze voorwerpen zijn in beslag ge nomen. NOOIT WAS ER MOOIER GELEGENHEID om POLITIEAGENT, KOMMIES of BEWAAR DER te worden. Schrijf eens aan P. BOER, Nieuw-Atnsterdam. Naar de N. Rt. Ct. verneemt, heeft de heer K. Weisbard, directeur van het W.B.-theater, voor f 400.000 het terrein gekocht op den hoek van den Pompenburgersingel en de Karnemelks- haven te Rotterdam, groot 2300 M.!, waar vroe ger de houtwerf van de firma van Mierop geves tigd was. Binnenkort zal men daar een groot Hooge Raad. De Hooge Raad heeft vernietigd het arrest van het gerechtshof te Leeuwarden en het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij M. de W., slager te Sneek van alle rechtsvervolging is ontslagen wegens het slachten van een vaars, zonder voor afgaande accijnsbelasting gedurende het bestaan van een slachtverbod. Het feit werd niettegenstaande het slachtver bod, waarop men zich beroepen had, toch straf baar geoordeeld door den Hoogen Raad 'en de beklaagde veroordeeld tot f25 boete of tien da gen hechtenis met verbeurdverklaring van de ge slachte vaars of de waarde er van, op f 245 be paald, eventueel te vervangen door 98 dagen hechtenis. KOUDUM. Benoemd tot onderwijzer aan de bijzondere school voor u. 1. o. alhier de heer J. Jansma te Stavoren. Rijkslandbouwwinterschool. Het diploma der Rijkslandbouwwinterschool te Leeuwarden is o. a. toegekend aan de leer lingen: IJ. de Boer te Huins, J. Boersma te Tjerkgaast, M. v. d. Goot te Wijckel, R. Hellinga te Hijlaard, K. Kiestra te Terzool, D. Oostra te IJsbrechtum, W. Santema te Goënga, S. Schuk- king te Scharnegoutum, H. Sieperda te IJsbrech tum. Van de eerste tot de tweede klasse zijn o. a. onvoorWaardelijk bevorderd: M. Bearda te Teerns, S. Boersma te Wommels, H. de Wolff te Oosterend en Jb. Zandstra te Domp bij Sneek. Voorwaardelijk bevorderd: F. Akkerman te Oosterzee. Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hollandwoh* Algemeene Verse- 'Iftftft gld. kerlnge-Benk te Schiedam aijn ome Abonné'a verzekerd tegen ongelukken voor ivVV la NIERAANDOEN1NG BIJ KINDEREN. Kinderen zijn zoowel als volwassenen onder hevig aan nieraandoeningen en men heeft zelfs opgemerkt, dat procentsgewijze blaassteenen meer voorkwamen bij kinderen dan bij volwas senen. Sommige kinderen erven nierzwakte over. Bij anderen is het een gevolg van mazelen, schar lakenkoorts, diphtheritis, windpokken en derge lijke infectieziekten. De ouders dienen derhalve op te passen, als een kind klaagt over pijn in den rug en de ledematen, pijn in de schouders, of als de urine bezinksel bevat. Allicht is het meest voorkomen de gevolg van nierzwakte bij kinderen het verlies van de macht over de blaas, hetgeen bedwa’eren en dergelijke onaangename kwalen veroorzaakt. Als uw kind teer en kwijnend is, niet soeelt en draaft als andere kinderen, treurt en klaagt over moeheid, wees dan bedacht op een ’<orm van nieraandoening en onderzoek dit spoedig. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen bleken s',/’ces- vol in tal van dergelijke gevallen. Het ve rent dan tevens aanbeveling om opwinding 'Mor stoeien en lezen voor het slapen gaan te vermij den, het kind ’s avonds niet te veel te laten drin ken, het niet te warm toe te dekken en et vooral niet te straffen voor zijn kwaal. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen (let op den juisten naam) zijn te Sneek verkrijgbaar bij r’e firma’s Joh. W. Meijer en B. Meindersma- a f 1.75 per doos. Sneek te vertegenwoordigen op de bondswed strijd, welke dit jaar wordt gehouden te Bols- ward. Te ruim 11 uur sloot de voorz. deze zeer ge zellige vergadering. Postkantoor Sneek. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terug ont vangen in de 2e helft der maand Maart 1921. Binnenland. Brieven:: Nauta, H., Hin- deloopen. Briefkaarten: Mej. Groothelm, J., Leeu warden; Mej. Lammers, Eugènie, Sneek; 1 zon der adres. De heer P. J. Waale, directeur van het post- en telegraafkantoor alhier zal, naar de N. Rt. Ct. meldt, worden benoemd tot directeur van het telegraafkantoor te Dordrecht. De burgerhuizinge eigen aan en bewoond door den heer O. Hernstra aan de Prins Hen drikkade is in eigendom overgegaan aan den heer P. v. d. Laan alhier voor de som van f 6500. De bestraffing der 8-Juni-stakers. Nadat de Amsterdamsche gemeenteraad, door vej-werping van de motie-Wibaut-De Miranda, 'heeft uitgesproken, dat de gemeente-werklieden, die den 8sten Juni 1920 hebben gestaakt, hier voor dienen te worden gestraft, heeft de meer derheid in het college van B. en W. de straf maat opnieuw in overweging genomen. In deze bevestiging van het besluit van B. en W. door den Raad, de principieele erkenning van de gerechtigheid der straf, heeft die meerderheid aanleiding gevonden, bij 't toemeten van de straf zich te bepalen tot wat zij in dit geval ’t mini mum acht, te weten één dag en voor de recidi visten twee dagen schorsing met gemis van loon. Uit het mijnbedrijf. Officieel. Het eenige, wat op dit oogenblik om trent de loonen in de mijnindustrie vaststaat, is, dat gedurende de maand April de eigenlijke loo nen op het bestaande peil blijven gehandhaafd. Alleen in den duurtebijslag wordt wijziging ge bracht. De bestaande duurtebijslag per hoofd, waaruit! het gezin bestaat, van f 7.50 per maand voor man, vrouw en elk kind beneden de 14 jaar,! wordt vervangen door een kinderbijslag van f 5 Papier uit riet. De Deensche fabrikant Winkel deelt aan Poli- tiken mede, dat hij contracten met eenige buiten- landsche regeeringen heeft afgesloten voor de toepassing van een door hem uitgevonden pro cédé om papier uit riet en biezen, die overal in moerassen en poelen voorkomen, te maken. Het procédé moet veel eenvoudiger zijn dan bij het maken van papierpap uit hout, omdat noch che mische stoffen, noch koking noodig zijn. Het riet wordt (in den geest van het vlasroten) in water gelegd tot de vezels loslaten, waarna het geheel in een machine tot pap wordt vermalen. De ge- heele rietstengel en zelfs de wortel leent zich voor het proces. De uitvinder zegt dat hij zijn octrooirechten in verschillende landen heeft verkocht. De Neder- landsche regeering heeft er hem twee millioen gulden voor betaald Behalve in ons land zullen fabrieken worden opgericht in Italië, Spanje en Roemenië. Ter waarschuwing. in een onderwijsblad deelt iemand mede, dat een zijner kennissen, die stottert, van uit Duitschland een uitnoodiging kreeg een apparaat te koopen, waardoor hij van zijn gebrek genezen zal worden. De onderwijzer, die dit meedeelt, vraagt of iemand hem ook inlichtingen kan geven omtrent de betrouwbaarheid van liet instrument, dat f 35 kost. Daar het mogelijk is, dat ook andere lijders aan stotteren een dergelijke aanbieding hebben gekregen of nog zullen krijgen, deelt het Hbl. het volgende mede: Geruimen tijd geleden adverteerde een Duit- scher, dat hij een apparaat demonstreerde, die nende om het stotteren af te leeren. In gezel schap van den heer Sluizer, directeur van de doofstommenschool te Amsterdam, bezocht onze onderwijs-redacteur dien Duitschen heer in het Victoriahotel, waar hij zijn demonstratie gaf. Ons werd een nikkelen instrumentje vertoond, eenigs- zins gelijkende op een miniatuur mondharmo nica. In plaats van geluidplaatjes, zit er een veer in. Het toestelletje moet in den mond genomen worden, waardoor dus de kaken wijd gesperd worden en kan grooter en kleiner gemaakt wor- den. Het brengt dus het principe van Demosthe nes in practijk, die, naar gezegd wordt een steen in den mond nam tegen het stotteren. Behalve het toestelletje, krijgt de patiënt voor f 40! een boekje met oefeningen, die op zichzelf misschien eenigszins nuttig kunnen zijn voor het leeren duidelijk spreken, maar die vindt men in alle boeken over spreekonderwijs. De heer Slui zer staat met onzen onderwijs-redacteur uiterst sceptisch tegenover toestel en methocle. Beiden achten de f 40 weggegooid geld. Luitenant Vogel. Volgens den Rotterdamschen correspondent van de Times is luitenant Vogel, de Duitsche of ficier, die, zooals men zich herinnert, Karl Lieb knecht en Rosa Luxemburg doodschoot, eenigen tijd geleden naar Nederland uitgeweken. Het lekt nu uit, aldus genoemde correspon dent, dat Vogel in Den Haag de rol speelt van een rustig zakenman onder een aangenomen naam, en werkt in opdracht van de N. V. In- genius, een in- en uitvoeragentschap in electri- sche artikelen en algemeene koopwaren. Vogel, die vroeger werktuigkundige was, is, volgens den Times-man, een geregeld bezoeker van de Duitsche club in Den Haag. Zonsverduistering op 8 April. In de maand April zullen twee zonsverduiste ringen voorkomen, op 8 en 22 April, waarvan alleen de eerste in onze streken zichtbaar zal zijn. Deze is als een gedeeltelijke zichtbaar, waarbij 3 kwart van de zonneschijf zal verduis terd zijn. Begin der verduistering in ons land 7 u. 12 vm., begin der centrale verduistering 8 u. 44, einde 10 u. 26, einde der verduistering 11 u. 58. Deze tijden zijn berekend naar den zonnetijd, zoodat men, in verband met het in gaan van den zomertijd, bij al deze tijden een uur moet optellen. -* f speciaal voor huishoudelijk gebruik ge-I per maand voor elk kind beneden de 14 jaar. gekregen, en wel te Boxtel, waar de dader ver- Uit den aard der zaak hangt het geheel af van moed werd. De politie zette deze week drie wo- bioscoop- en variété-theater gaan 'bouwen met de samenstelling van het gezin met hoeveel per-ningen in verschillende deelen der gemeente af. ongeveer 2000 zitplaatsen, waarvan de bouw is cent het bedrag, hetwelk de arbeiders ontvangen, In zijn eigen verblijf werd hij niet gevonden, opgedragen aan den architect, den heer Jac. van dientengevolge verminderd wordt. In de woning zijner- moeder ook niet, doch in Qelderen. 0 1 4 4 6 7 11 Kaatsen. De kaatsvereeniging Sneek hield Vrijdagavond haar algemeene jaarvergadering in café „De Nieuwe Doelen”. Van de 220 leden waren slechts 30 aanwezig. Het jaarverslag van secretaris en penning meester werd goedgekeurd. Het batig saldo be droeg f 34.29 j/2. •Wegens bedanken van de bestuursleden de hh. P. Gorter en K. Kristian werden in deze vaca tures gekozen de hh. S. de Wolf en H. Risselada. Tot afgevaardigde naar de alg. jaarverg. te Franeker werd benoemd de voorz. de heer .D. Zuiderbaan. Als plaatsvervanger werd aange wezen de heer H. de Jong. Hierna werd de beschrijvingsbrief behandeld. Aangenomen werd het voorstel van het be stuur om de contributie te verhoogen en deze werd op f 1.75 gebracht. Besloten werd 't komende seizoen 2 leden wedstrijden en één van vrije formatie te organi- seeren. Besloten werd nog, dat evenals vroeger, ook dit jaar weer het bestuur voor de bondswedstrijd een ledenwedstrijd zal houden, en het winnende 'partuur zal zijn aangewezen om de kaatsver. VOETBAL. Wegens het niet opkomen van F. C. A. II van Bolsward tegen L. S. C. II alhier boekt de Sneeker vereeniging een papieren 50 overwin ning. Met deze uitslag is L. S. C. ongeslagen kampioen 2e klas afd. B. ’s Middags speelden de plaatselijke clubs L. S. C. en Voorwaarts een vriendschappelijke wed strijd. Voorwaarts won met 41 goals. ’s Middags 4 uur speelden Vitesse” van hier en „Audex” van- Leeuwarden, eveneens in vriend schappelijke ontmoeting. De Sneekers wonnen met 53 goals. „Sneek I” trok uit naar Workum en won met 30 goals. Door deze uitslag is Sneek zoo goed als zeker kampioen le klas F. V. B., afd. B. Stand le klaa Competitie E.V.B. Afd. B., doelpunten Vereenigingen geep.gew.gel. verl. pnt. vóór tegen gem. 1 1 2 2 1 3 0 Concert Kuiler. Daar Mej. Moorlag door onvoorziene omstan digheden verhinderd is, zal Mejuffr. Bella Palla sopraan te Amsterdam hare medewerking ver- leenen. Zij zal zingen: Liederen van Schubert Hahn en HubertCuypers. Mej. Bella Palla is een onzer eerste zangeres sen met apart en prachtig materiaal. Het concert belooft zeer veel, reden waarom wij met vrijmoedigheid tot bij wonen hiervan aanmoedigen. Vreeseüjk. Een ongewone operatie is Woensdag in het ziekenhuis van Charing Cross te Londen ver richt, die, hoe ernstig ook, geslaagd schijnt te zijn, zoodat men goede hoop heeft, dat de pa tiënt herstellen zal. Deze, een werkman, werkte in gebukte houding op den bodem van de schacht van een lift, toen een ijzeren staaf in de schacht viel en hem aan den bodem vastspietste. Zij drong bij zijn schouder in het lichaam en kwam aan zijn rechter knie naar buiten. Eerst moest de staaf, die onwrikbaar in den grond zat, doorgevijld worden en daarna werd de man naar de operatie-tafel gebracht. Hier had de bankwerker ook meer te doen dan de chirurg. Hij dreef een schroef in de staaf en begon toen te trekken, duim voor duim kwam het stuk staaf uit het lichaam te voorschijn, zonder veel bloed verlies. Het ijzer was op zijn weg door het lichaam op verschillende plaatsen verbogen en dientengevolge moest de bankwerker af en toe voorzichtig wrikken en draaien, om het letsel niet te verergeren. Ten slotte was het heele stuk er uit. Het was 3 voet 10 duim lang. Tal van geneeskundigen waren van de merk waardige operatie, die in de annalen van de heel kunde zonder wederga geacht werd, getuige. De gebukte houding van den man, toen de staaf hem trof, verklaart hoe zij tusschen schouder en knie een verbinding kon vormen. Aan die hou ding is het ook te danken geweest, dat geen edele deelen gekwetst zijn. KORT GEMENGD. TJJ gld. bij verlies «u van een vinger Op de Zandsteenfabriek van den heer Hof man te Woerden is de 16-jarige D. S. door een drijfriem gegrepen en meegesleurd en bij de as letterlijk in tweeën gekneld. Zijn vader was bij het ongeluk tegenwoordig. Te Halle zijn tien gevallen van slaapziekte geconstateerd, waarvan 8 met doodelijken af loop. Moordenaar ontdekt. Gelijk men zich herinneren zal, werd in het voorjaar van 1919 ds. J. J. van den Broek, emeri- tus-predikant van Zutphen, wonende in Den Haag, vermist. De familie vermoedde, daar de vermiste zenuwlijder was, dat hem een ongeluk overkomen was. Ze loofde f 500 uit aan dengene, die den ongelukkige vond. Den 14den Febr. 1919 werd ds. v. d. Broek verdronken gevonden. Bij de politie schijnen echter vermoedens van misdaad gerezen te zijn. Ze zat niet stil en heeft denkelijk in Noord-Brabant, een draad in handen OPUWE REIS vsn de Firma. JOH* TROMP «r iit -,i- »n "i ,i fabri««»’'d van de fijnste soorten tarwe fabrieksverpakki ngv. Punten van behandeling: Punt 1. Notulen van 3 en 22 April j.l. Punt 11. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Punt 111. Adres van het Bestuur van Dorpsbelangen te Westhem om aldaar waar schuwingsborden te plaatsen. Punt IV. Adres van het Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies om een bijdrage voor den bouw van een kolonie- huis. Punt V. Adres van de bewoners „de Polle” onder Scharnegoutum om aldaar het tonnen stelsel in te voeren. Punt VI. Adres van J. Kamminga te Tirns tot het weder inpachten van de tolinning bij de brug aldaar. Punt Vil. Adres om een premievrij pen sioen aan de gemeente-ambtenaren te ver- leenen. Punt VIII. Adres van den gemeenteontvan ger om wegens verbouw van zijn huis, zijn kantoor tijdelijk in het gemeentehuis te mo gen houden. Punt IX. Adres van F. Dijkstra te Schar negoutum tot het verleenen van een bijdrage tot het schoolgeld. Punt X. Voorstel om den hoofden der scholen de ambtswoningen op te zeggen en aan hen onderhands te verhuren. Punt XI. Verzoek van den Directeur van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf om een strook grond in koop van de gemeente te mogen ontvangen. Punt XII. Reclames tegen den Hoofdelij- ken Omslag.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1