u m I KAARTEN NT EPE A X MI NS TER voor Randen en Tapijten Speciale aanbieding per El 390 590 690. SI ill KARPETTEN LOOPERS «f ÉE Ü'i T. R. TJERKSTRA. J TARWEBLOEM „KRISTAL” GORDIJNEN GEBLOEMDE KARPETTEN «j Brandenburgh, Boschma Co. lïlliL FÜÏÏËWËKf[ÏTËWi amwiwi Brieven uit de Tweede Kamer. U KARPF Ingezonden Mededeelingen. Officieel Orgaan der Gemeente Snoek. MANTELCOSTUMES BRANDEHBURGH, BOSCHMA1 Co.. B, et KOOPMANS’ Kledingmagazijn „Leeuwenburg ATsfRlTHK' EK annex SMEEKER COURAWT en WYMBRITSERADEEL No* 56 Woensdag 13 April 1821 37e Jaargang N ieu wstijdingen. jvia it. 1 HSLJLl^ZCEICOILOJVE. e VROOM DBEESJVC JV JST IJST. fkeSESa&ffiS5a^S33S»33Sa! en 2/^K.G \Imeelfabriek1 SHEEK. /NB W- Ji I k.’1 onen ti Ut •Tl i[u> I I SERI S L. A. D. k nHwaïwwww VTW»iiHlranT>iTwrT"r*-i»irnTcrn,ii "r -w iriarwiMirti ammomxxmumubejhim>- w-ni^i-imai Wij leveren Kaarten voor uw Vertegenwoordiger in alle modellen vlug en netjes VOETBAL. Zondagmorgen j.l. moest Workum 10 8 6 5 1 1 4 5 16 27 18 28 57 Bloei, an "Wi. groiit tekoolli, uurkttl, o i 4 5 6 8 11 VERTROUWDS KW A LIT EI T E N i Verschgnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Sikik Telefoon No. 150. MODEHNB DAMBSCONPECTIE Groote keuze nieuwste modellen SNEER, KLEINZAND TEL. 111 en 150 11 10 12 11 12 12 12 42 23 21 16 85 10 8 SNEEK L.S.C. VOORW. WORKUM F.C A. Z.H.C. VITESSE 21 17 14 10 11 5 2 Kwaliteiten gegarandeerd, als vóór den oorlog. gevallen menig succes bereikt en tal van gevaar lijke operatiën voorkomen. Spoedige behandeling is het best, en de eerste zondagmorgen j.l. tmiest Workum voor de competitie le klas Friesche Voetbalbond een wedstrijd spelen tegen Voorwaarts I Je vriend H. BLUF. 7<» l9ld- bij verlies CA iv van een duim, vu motor. De afgelegde weg bedroeg omstreeks kilometer, diepte vliegers >en te nemen. Na afloop was nog voor 2 uur vliegen benzine aanwezig, zoodat een afstand van 1500 K.M. had kunnen worden afgelegd, hetgeen overeenkomt met de berekening van den vliegtuigfabrikant. Onmiddellijk naast een der buitenmuren van het pakhuis van den heer H. Kan te 01- denzaal, dat in vlammen opging, zat een kip te broeden. Ondanks den neerdalenden von kenregen uit het brandende gebouw, de hitte der belendende muren en de neerstortende watermassa’s uit verschillende brandslan gen bleef het diertje trouw op zijn post. Druipnat werd het op zijn eieren naast de ruïne aangetroffen en ook later zag men de plichtgetrouwe kip haar taak vervullen. De Gelder (Had-je-me-maar), tegen wien proces was opgemaakt wegens land- looperij, is weder op vrije voeten gesteld, daar het parket geen termen voor een ver volging deswege aanwezig achtte. SCHITTERENDE SORTEERING alhier. Om 10 uur waren de Sneekers pre sent. De Workumers lieten echter op zich wachten, zoodat Voorwaarts een reglemen- Zaciii Exji Git: lishoiiJ slnota, jbraili van het amendement-Oud beteekent een der ving van 6J/2 millioen voor de schatkist. De leerplichtwet. Verhooging van den leerplichtigen leeftijd met één jaar of liever het brengen van het aantal verplichte leer jaren van 6 op 7. Ziehier het volgende num mer van het programma. Als spr. trad o.a. op de heer van der Molen, die als anti-revo- lutiónair een tegenstander van leerdwang in zijn tegenwoordigen vorm is en de volgende motie indiende: „De Kamer, overwegende, dat het mede de taak van de overheid is, te waken tegen de verwaarloozing van de opvoeding van het kind; overwegende, dat deze taak in de bestaande Leerplichtwet in beginsel onjuist is uitgewerkt en practisch niet voldoende tot haar recht komt; van oordeel dat deze wet vervangen behoort te worden door een an dere wettelijke regeling, waarbij de ver waarloozing van de opvoeding van het Kind niet om dat nu reeds in te voeren; geen on derwijzers, geen geld. Het kost in het geheel maar 3’/2 millioen gulden, meende de heer J. Ter Laan, die tevens nog wees op de wenschelijkheid van verplicht herhalingsonclerwijs en op de ar beidswet, die het werken van kinderen be neden 14 jaar in werkplaatsen en fabrieken verbiedt. Nu nog de motie de Kanter (u.l.). Zij heeft geen toelichting noodig en ik laat haar hier als slot volgen. „De Kamer, overwegende, dat de leer plicht logisch medebrengt, dat de ouders en verzorgers niet door onvermogen om hun pupillen voldoende te kleeden en te voeden, belet mogen worden dien plicht na te komen, noodigt de Regeering uit een subsidie stelsel te bevorderen, waardoor aan het par ticulier initiatief de gelegenheid wordt gege ven, hieraan tegemoet te komen, en gaat over tot de orde van den dag.” Met de groeten van plaats de jaarverslagen van de Ned. bond van Overheidspersoneel en als spr. hierin leest dat het de afdeeling „Sneek” van deze bond wel gaat, zal hij deze kast steeds met genoegen gebruiken. De heer Sytema wijst mede op het moeilijke werk van de raadsfractie, dat te zwaarder wordt nu zij haar leider verliest. Spr. doet een beroep op de aanwezigen om de fractie ook in het vervolg op dezelfde wijze te steu nen als dit tot nu toe het geval geweest is, ook al zullen de zaken niet meer zóó krach tig verdedigd kunnen worden als de heer IJtsma dat kon. Mevr. Beekhuis wijst op de Blauwe Week en roept hiervoor de medewerking van de vakvereenigingen in, welke medewerking toegezegd werd. Hierna sloot de voorzitter na een woord van dank en opwekking de vergadering. STAVOREN, Bij Kon. Besluit is benoemd tot Burgemeester van de gemeente Idaarde- radeel de heer N. Nammensma, burgemees ter onzer gemeente. IJLST. Benoemd tot controleur-admini- strateur der coöperatieve zuivelfabriek te Bennebroek D. Minkema van Ijlst. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handels- informatiebureau van van der Graaf en Co.’s Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 8 April, in Neder land uitgesproken 44 faillissementen tegen 10 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 8 April 1921 510 faillissementen tegenover 347 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Minister van financiën eenige woorden ter nagedachtenis gewijd. Toen de successiebelasting of liever het wetsontwerp tot verhooging hiervan. In ’t kort komt de zaak op het volgende neer: De regeering heeft voorgesteld, de succes sierechten te verhoogen met 2 pet. voor de verkrijging door kinderen of de(n) echtge noot, die op kinderen of afstammelingen mag bogen (percentage voor het gedeelte der verkrijging boven 5 ton: 8 pct.); met 3 pet. voor afstammelingen in tweeden of ver deren graad en voor den kinderloozen echt genoot (hoogste percentage 12 ten hon derd); met 10 pet. voor bloedverwanten in de rechte opgaande lijn en voor broeders en zusters (hoogste percentage resp. 19 en 27) met 15 pet. voor kinderen van broeders en zusters (hoogste percentage 36) en met 20 pet. in alle andere niet voorziene gevallen (hoogste percentage 47). Deze belasting nu was verschillende leden o.a. de heeren van Rappard (v.l.) en de Wykerslooth de Weerdesteyn (r.k.) te hoog. Vooral wat betreft de rechte lijn, d.w.z. het erven door kinderen van hun ouders. In het laatste geval toch is niet altijd van vermeer dering van draagkracht sprake. Gesteld, zoo werd betoogd, dat iemand per jaar f5000 verdient en f 5000 uit zijn kapitaal trekt. Als zoo iemand nu sterft dan komen zijn we duwe en kinderen de eerste f 5000 te missen, hun jaarlijksch inkomen vermindert dan tot op de helft. Dan kan men toch niet van ver meerdering van draagkracht spreken. Ook de heer Kolkman (r.k.) was niet bij zonder over dit wetsontwerp te spreken. Maar hij zou er toch voor stemmen, het geld moest er komen. Een ander geluid deed de heer J. Ter Laan (s.d.) hooren, die met een vermenigvuldi- gingscijfer had willen werken in plaats van een bepaald (voor dezelfde groep uniform) percentage aan het reeds bestaande toe te voegen. In het stelsel-J. ter Laan zou pro portioneel de druk voor allen in dezelfde mate verzwaard zijn geworden; tegenover dit voordeel zou echter volgens den minis ter en mr. Kolkman een zóó zware belasting van groote erfenissen hebben gestaan, dat de hieraan verbonden nadeelen wel den doorslag moesten geven. Na de algemeene beschouwingen, die vrij spoedig afgeloopen waren, de amendemen ten, waarvan ik de voornaamsten hier noem. Het amendement-Oud (v.d.) dat het recht even hoog stelt voor weduwen zonder als voor weduwen met kinderen en vooral ge richt was tegen bevoorrechting van schoon dochters boven kinderlooze weduwen ging er met 44 tegen 20 stemmen door. Niet minder succes had de heer De Wij- kerslooth de Weerdesteyn met zijn amende ment. Met 55 tegen 9 stemmen werd de vol gende bepaling ingevoegd: „Wanneer de erfgenaam of legataris vier of meer kinderen in leven heeft tijdens het openvallen der na latenschap, worden de rechten verminderd met 10 pet. voor ieder kind boven het derde, met dien verstande, dat de vermindering een bedrag van f 1000 of 50 pet. van hetgeen volgens de tabel zou zijn verschuldigd, niet mag overtreffen.” Deze aftrek wordt blijkens het tweede lid van het amendement alleen toegepast, als de erfenis aan een zoon of dochter of aan de weduwe van den overle- Aangenomen werd ook en wel met 62 taire overwinning boekt en door deze uit-1 slag voorgoed de 3e plaats van ’t ranglijstje blijft innemen. Om 12 uur speelden voor de 2e klas Voorwaarts II en Z. H. C. II van Harlingen. Beide elftallen kwamen zeer sterk uit. Na een aardige strijd wist Voorwaarts welver diend te winnen met 3—1 goals. Om 2 uur speelden L. S. C. I en Z. H. C I een wedstrijd voor de le klas F. V. B. Ook voorstanders van een achtste-hier waren de Sneekers de baas. Eindstand Een afscheid. De afdeeling „Sneek” van de Nederland- sche bond van werklieden in het overheids bedrijf hield Vrijdagavond een buitenge wone ledenvergadering in café „de Toe komst”, ten einde afscheid te nemen van het raadslid den heer IJtsma. Toen deze en zijn echtgenoote de zaal binnenkwamen, werd hun staande de Inter nationale toegezongen, waarna de voorzit ter, de heer Molenmakers, de vergadering opende. Verder werd nog het woord gevoerd door de heeren Carsten, Lantinga, Hoekstra en Zoethout, die memoreerden wat de arbei dersbeweging in Sneek en speciaal de ge meentewerklieden den heer IJtsma verschul digd waren. Hoe tot voor weinige jaren de gemeentewerklieden een werkdag hadden van 84 uren per week en ’s Zaterdagsavonds f 7.50 thuis brachten. De organisatie toen-ter tijde, de z.g. botjes-organisatie deed weinig of niets voor verbetering van deze toestan den. Hoe het vooral de heer IJtsma geweest is, die er steeds op aandrong dat de ge meentewerklieden zich modern zouden orga- niseeren. Een moderne organisatie kwam tot stand met veel hooger contributie dan „een botje” per week, maar deze werd met ple zier betaald daar men zag, dat het geld een hooge rente afwierp. Zoodoende groeide dit plantje, ondanks velerlei onkruid en liberale distels, krachtig op, mede ook door het krachtig optreden van den heer IJtsma in den raad, waar door deze aan dit onkruid menige „veeg” werd gegeven. Ook werd nog in herinnering gebracht het allerlei gebied gepresteerd en het aan deel dat de heer IJtsma hierin heeft gehad. Uit waardeering voor een en ander werd den heer IJtsma een eikenhouten boekenkast aangeboden. Hierna was het woord aan den heer IJtsma, die dankte voor deze blijken van waardeering en wees op de goede verstand houding tusschen de soc. dem. raadsfractie en de gemeentewerklieden. Spr. waarschuw de voor de reactie, die overal op komst is, en wier macht steeds grooter wordt, zoodat de raadsfractie schitterend werk zal hebben gepresteerd in de komende tijden als de thans veroverde voordeelen behouden blij ven. Spr. wekte de aanwezigen op door krachtige organisatie deze fractie te steunen en bij de komende verkiezingen ijverig te werken, aan welk werk ook de vrouwen deel moeten nemen. Zeer zeker krijgen in deze boekenkast een Vliegtocht Nederland-Indië. Men schrijft aan de N. Rott. Crt. in ver band met de plannen voor een vliegtocht naar Ned.-Indië met een Berkel marine-een- dekker, dat luitenants Goedhart en Takens, die dezen tocht zullen ondernemen, Vrijdag een oefenvlucht hebben gehouden, die niet, zooals gemeld was, over Rotterdam voerde, doch van het vliegkamp De Mok recht streeks naar West-Capelle op Walcheren. Vandaar ging men terug naar De Mok; zon der tusschenlanding werden op de Zuiderzee eenige trajecten afgelegd. Om de ge- wenschte 8 uren vol te krijgen, werd ten slotte eenige uren in de omgeving van Nieu- wediep rondgevlogen. Om benzine te sparen, werd de toevoer van den motor eenigszins geknepen, zoodat de snelheid niet 180, doch gemiddeld 150 K.M. per uur bedroeg. Luitenant Goedhart was zeer tevreden over de vliegeigenschappen van den Berkel eendekker, zoowel als over de Rolls-Royce motor. De afgelegde weg bedroeg omstreeks 1200 K.M., hetgeen langer is dan de duizend vw.u nug m nciiimcinlg geuiaciii nel kilometer, die de vliegers van plan zijn als vele werk door de soc. dem. raadsfractie op het Concert Kor Kuiler. ’t Was een avond van hoog kunstgenot; hadden wij anders kunnen verwachten? De namen der concertgevers gaven im mers alle waarborg hiervoor. Het met zoo veel zorg samengestelde programma be vatte meesterwerken van Maëstro-compo- nisten, die den uitvoerenden zoowel op technisch als op lyrisch gebied de hoog ste eischen stellen. Zoo al direct bij het begin. De Kreutzer-sonate van v. Beethoven, is een der schitterendste werken op dit gebied van den grooten schepper. De uitvoering van dit werk en het samen spel der Heeren Kuiler en E. Clement Schrö- ner was belangwekkend; de voordracht in volle expansiviteit, in één woord.... mees- terlijk! Dit werk staat tegenover de andere op het programma voorkomende geheel op zich zelve, door de vorm, door de aard, door j de bewerking, waarom het apart dient te worden behandeld. Oveigaande tot de bespreking der solis ten, wil ik beginnen met Mejuff. Bella Palla. Welk een zeldzaam, prachtig stemmate- riaal bezit deze nog jeugdige, maar talent volle zangeres; welk een kleur heeft zij in hare expressie. Begin maar bij het begin: „Meine Ruh ist hin”; een en al onrust, be halve daar waar de ziel spreekt; daar geeft zij een timbre en voordracht in volle even wicht met het woordsbegrip; „Und ach! sein Kusz!” We behoeven de liederen, die zij gezon gen heeft, niet apart te bespreken; ’t was immers alles even mooi, door haar rein en klankzuiver orgaan, dat zoo sympathiek is en boeit door temperament van roerende emotie. Een extra compliment komt haar nog toe voor de zuiver-programmatische opstelling van hare liederen, die men bij vocalisten zoo dikwijls mist. De heer E. Clemens Schröner heeft zich in de soli doen kennen als een uiterst begaafd violist; hij heeft een gave, zekere techniek; hij haalt uit z’n instrument een toon van nobele zangerigheid, van diepe sonoriteit. Het gevoelige en fijn genuanceerde kwam vooral uit in Suite van Sinding; area van Bach, menuetto van Mozart (subliem! ook door het accompagnement) Romance F groot van v. Beethoven. Ten slotte de heer Kor Kuiler. Zijne groote musicale gaven op velerlei gebied, als dirigent, als componist en als pianist, zijn in den lande en daarbuiten meer dan genoeg bekend. Kuiler is een superieure en fijn-technische pianist, met sterk op den voorgrond tredend lyrisch temperament; z’n spel is tintelend, paarlend, flikkerend en daarbij sluit zich aan een sterk-persoonlijk karakter van meeslee- pend elan! Dat bewees hij ten volle in z’n vertolking van Liszt’s concert-paraphrase van Verdi’s Rigoletto. Ook als accompagnateur deed hij zich kennen als een waar kunstenaar met deli- caat-pianistische eigenschappen. De uitvoering was een groot succes. Concerten van een dergelijke hoogte in kunst en muzikaliteit hebben wij hier zéér van noode! in karnemelk gekookt, de beste voeding voor kinderen, zwakken en herstellenden Vraa^E dil fabrikaat in de Z xPx. fabriaksverpakki ngvan strafbaar wordt gesteld, gaat over tot de orde van den dag.” Verder nog een amendement en een motie. Een amendement van den heer J. Ter Laan om de leerplichtwet over acht jaar uit te breiden. Deze bestaat reeds in Duitschland, Zwitserland en Denemarken en nog verschil lende andere landen. Waarom hier niet? al dus spr. De heer Bakker (c.h.) en de heer Bulten r.k.’ waren ook -- - leerjaar, maar achtten het de geschikte tijd I 50 voor L. S. C. Stand le klas Competitie F.V.B. AfiL B.; doelpunten Vereenigingen gesp. gew. gel. verl. pnt. vóór tegen gem. 1 1 2 2 1 3 0 doet denken aan de mogelijkheid van steenvor ming. Steenen vormen zich vaak, als het urinezuur 1 aan afvoer door de nieren ontsnapt, zich laag na 1 laag rond een of andere kern afzet en langza- I nie* worden.^A1 leen de aanneming merhand een harde, cementachtige massa vormt, X'~L die voortdurend grooter wordt. Slaat derhalve nooit waarschuwingen van nierzwakte als rugpijn, urinekwalen, hoofdpijn, duizeligheid, pijn in de gewrichten en lendenen in den wind, maar bekamp het kwaad onmiddel lijk door een geregelde en matige leefwijze, en met behulp van Foster’s Rugpijn Nieren Pillen. Dit geneesmiddel heeft een scheidende werking op steenvorming en menigmaal kwam het voor, dat de steen loskwam, verkruimde en in fijne, zandachtige deeltjes werd afgevoerd. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen zijn te Sneek verkrijgbaar bij de firma’s Joh. W. Meijer en B. Meindersma a f 1.75 per doos. DEN HAAG, 11 April 1921. Vriend Simpel, Eerst een sterfgeval, het Kamerlid Jhr. Mr. W. Th. C.^an Doorn is overleden en hem werden hénen door den voorzitter en den ram SNEEKER COURAST Volgens voorwanden overeengekomen met de Hollandache Algemeen* Verse- gld. bij levens- IfjA kerlnge-Bank te Sohiedam >ijn onze Abonné’a verzekerd tegen ongelukken voor «VvU lange invaliditeit. AvU NIER- EN BLAASSTEENEN. Van de vele kwade gevolgen van overtollig urinezuur en nierzwakte is steenvorming in de j nieren of blaas wel het meest te duchten. Maar j Foster’s Rugpijn Nieren Pillen hebben in zulke dene ten deel valt, eevallen menie succes bereikt en tal van eevaar-Aangenomen werd ook en wel met 62 tegen 2 st. het amendement-De Geer, dat S."4K «„.gezinshoofd gevoel in den rug, waarbij men behoefte aan 1 me^ achterlating van minderjarige kindeien steun heeft ter hoogte van de nieren, en vooral Jln kracht van zijn leven sterft. het voorkomen van een op steenstof gelijkend Nog een eindstemming en ook dit wets- bezinksel en gruis in de urine, terwijl de loozing ontwerp is er weer door; en zal helpen onze met een brandend gevoel en pijn gepaard gaat, schatkist te vullen. Of het veel zal opbren- „X t gen? pe mjnjster rekencje Op een twintig millioen, maar door de verschillende amen dementen die aangenomen werden, zal het Abonnementper jaar f 2.50 fr. p peet f 3.00. Buitenland f8.allee bij vooruitbetaling. Losse Nos. 5 ot. Advertenties 10 et. p. regel. Inge zonden Mededeel ingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur gld. bij verlies vau TC gld. bij verlies een wijsvinger. «w van een vinger gld. ingeval van over- |CA gld. bij verliee van lijdeu binnen 80 d. luv één hand, voet of oog

Sneeker Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1