WESTERHOF’s KOFFIE s TARWEBLOEM) „KRISTAL” is zuiver, blank en voordeelig in het gebruik. J. ZIJLSTRA Hzn. Nieuw iugerichte Toonkamers. KOOPMANS’ Brandenburgh, Boschma Co. Brieven aan de Redactie KILÜWSTIJDIN6EN I Pink Pillen zijn de vijand der bloedarmoede. Ofliciee! Orgaan der Gemeerdu Sneek. Zaterdag 16 April 1921 37e Jaargang ■o. 57 7K kgld. by varltea Eft lv van eau dnim. vv k-ring«-B«nk te Schiedam sijs onze Abonné’a verzekerd tegen ongelukken voor 6'. et ui H E- or ad ive per nt J opeens Abel in de berm liggen. der «•greet ts in 65 75 80 110 ter )r- 8d •l Onze Mo. I B Java 2 6 Meubelfabriek Nederland. eet •R- H ran r ere Lijk en, iz., oht 'dt. VOETBAL Zondag a.s. Kampioensontmoeting tus- schen Sneek 1 en L. S .C. I. Een overwinning of ’n gelijk spel bezorgt Sneek de kampioens titel. Weet L. S. C. Sneek te kloppen met 3O goals en van Workum te winnen met 5O dan is L. S. C. nog kampioen. Beide vereenigingen hebben dan 12 wed strijden gespeeld elk 10 gewonnen en 1 ver loren en 1 gelijk en boeken daardoor 21 wedstrijdpunten. Sneek heeft dan 42 goals voor en 7 tegen en L. S. C. 315 goals. Kievitseieren. Eenige landbouwers in Friesland hebben aan de regeering een adres gezonden waarin wordt verzocht, om de Jachtwet in dien zin te wijzigen, dat het zoeken naar kievits- prfjzen zijn pond thansi ets. El {g i rgTg]1 Dg BLOEDARMOEDE is Uw vijandin De Hiermee, geachte Redactie, eindigt het verhaal van Oom Evert. Ik moet hier wat bijschrijven; is het niet eigenaardig dat mijn oom het verhaal in het Friesch heeft geschreven? Hij heeft blijkbaar gevoeld, dat dit de taal was, waarin het ver haal moest geschreven worden, omdat de plaats der handeling een zuiver Friesch mi lieu is; omdat de personen, die er in voor komen hunne gedachten het best, mis schien wel alleen in die taal hebben kun nen uitdrukken; omdat... de klank Friesche taal past in die omgeving! Door mijne vertaling en tevens door de besnoeiing van het verhaal, heeft het natuur lijk veel verloren (ik durfde niet te veel ruimte van uw blad vragen „Bescheiden- heit: ach!” Maar toch heb ik bij mij zel- ven gedacht: zou het een aansporing kun nen zijn voor onze Friesche prozaïsten, om hunne onderwerpen te ontleenen aan onze historie, die zooveel materiaal ter beschik king heeft; en waarvan in dezen zin nog zoo weinig gebruik is gemaakt. Zie eens naar „Wigle Wever” of Pater Gerold”. Verschijnt DINSDAG 8 en VRIJDAGS AVONDS Uitgevers 8v»k Telefoon No.. 150. Volgens voorwanden overeengekomen met de Hollandsohe Aigemseos Vcrzs- 7IU1Ü Knhiadam eiin onze Abonné’s verzekerd tenen ongelukken voor 4VVu Hoerah, schreeuwde Abel, mannen sla1 zacht: Riek! en harder en woester: Riek! ze dood, daar is Nanno! Op eens keerden de kansen; de aangeval- j lenen werden aanvallers. De mannen van I Nanno en de anderen klommen als katten over de muur; ze sloegen er met zoo’n woeste kracht op in, dat de mannen van IJgo j en z’n vrienden terugdeinsden, afgemat als ze waren door de lange en verwoede strijd. Ze vluchtten over de muren het veld in op de Galamadammen aan. Abel kreeg plotse ling een ingeving; hij klom over de muur en liep zoo hard hij kon langs de Morra- oever naar qe Galamadammen; dan kwam hij juist voor de vluchtenden aan; hij gooide de barten in het water, waardoor de ver binding der beide kanten was verbroken. Weer kreeg hij een slag op z’n hoofd, die hem in zwijm aan den kant van den weg deed neervallen. -Die heeft genoeg, zei ’n stem. 't Waren de eerstaangekomen vluchtelin gen van Galama’s volk. Zij hadden echter buiten de waard gerekend; achtervolgd door de mannen van Nanno, Mirk en de anderen, vielen ze in handen der Sneekers onder Ha- rinxma, welke hier in hinderlaag waren opgesteld. Van alle kanten bestookt, sprongen zij, die niet getroffen waren te water en verdronken, meegevoerd door de sterke stroom, die in het nauwe kanaal tusschen de groote mee ren stond. Vreeselijk was hier de slachting; er was geen gevoel van menschelijkheid meer; om genade knielenden werden met de knods doodgeslagen'. De hoofdmannen echter hadden hun volk verraden; zij waren het eerst gevlucht, nog vóór-dat Abel de barten had weggegooid waren zij reeds over het zet; maar achter volgd door de weinigen hunner mannen, die ongedeerd dejoverkant hadden bereikt, wer den zij uit weerwraak door eigen volk neergeslagen. Juist op tijd, zei Nanno, toen de strijd geheel beslist was. Abel en Roorda hebben mooi werk gedaan. Het Spijker is verwoest, vervolgde hij, maar het klooster heeft weinig geleden. Maar waar is Abel? vroeg hij; hij was niet in het klooster, tenminste, ik heb hem daar niet gezien. Meteen liep hij even de dijk op en zag opeens Abel iii de berm liggen. Toen begresp l’ij alles; de genadeslag den vijand toegebracht, was gekomen door hem, door Abel. Eén oogenblik bleef hij in groote waar- deering; toen werd hij medicus. Hij beluisterde Abel’s hart, voelde de pols; toen zei hij: Goddank hij leeft nog, mannen pak hem op. Voorzichtig! en naar de Hopper- stins, die ligt het dichtste bij. Op het klooster was iedereen bezig om de brand te blusschen; in het hof bengelden twee mannen aan een boom, de ruggen te gen elkaar; 't waren Sipke en Meinhardt.... De zon stond precies in het Zuiden toen de torenklok twaalf klepte. ’t Was stil, zoo stil in Hopperstins. Angstvallig-zacht werden deuren geopend en dichtgedaan; men sprak op fluisterende toon, want Abel lag daar doodziek te bed. Siurdsje zat bij z’n legerstede; sloeg hem al maar gade; zij verfrischte telkens de com- pressen, die ze op z’n hoofd legde. Abel zelf ijlde in koortsdroom, hij kreun de, hij woelde en wentelde zich om en om; tusschenbeide riep hij uit: Riek, Riek!.... Vader.... Moeder! Dan weer was het: „naar de Dammen! Sipke, verrader! sla hem dood! Zacht werd de deur geopend en de groote gestalte van Nanno kwam binnen. Hoe gaat het? vroeg hij fluisterend. Ik weet niet, dokter, antwoordde Siurdsje; telkens roept hij om Riek; wie is Riek? vroeg zij. Nanno vertelde haar in ’t kort alles aan gaande de dochter van Jan Lieuwes. Toen zei hij: Het eenige middel, om hem te verlich ten en om den toestand beter te doen wor den, is dat Riek hiér komt. De dochter van Hoppers voelde het vreemde; zij vreesde een groote teleurstel ling, toch beloofde zij er voor te zullen zor gen dat Riek gehaald werd. Nanno zag nog eens naar Abel; er kwam een medelijdende uitdrukking op z’n gelaat, dat tevens waardeering en meevoelen uit drukte; toen vertrok hij. Weer kwam de stilte in het vertrek; de klok meette in regelmatige tikken den tijd af en verhoogde daardoor het geluidlooze, dat alleen verbroken werd door het steunen en kreunen van Abel in ijlkoorts. Siurdsje zat in de stoel, de handen in de schoot, het hoofd peinzend iets voorover gebogen; soms bewogen even de lippen, als wou ze hare gedachten uitspreken.... O, hoeveel hield ze van hem, al vanaf den tijd dat ze kinderen waren; hij was al tijd de beschermer van de zwakkere; hij was de strijder voor recht. Hoe vaak had hij zich schuldig verklaard tegenover hare ouders, voor hetgeen zij misdreven had; hij was niet als zoovele andere jonge mannen, kinderen van hunnen tijd, den tijd van egoïsme en materialisme. Wat?.... hè, ze schrok even; Abel had zich weer omgewenteld. Toen mompelde hij 1 Wegbrengen van schepen. De recherche te ’s-Gravenhage heeft in samenwerking met de recherche te IJmuiden, aangehouden den 23-jarigen stuurman K. d. B., den 44-jarigen A. R. V., machinist, en den 19-jarigen G. H., stoker, allen wonende te Velzeroord. Verder zijn aangehouden te IJmuiden de 40-jarige N. H., caféhouder en reeder, aldaar, en de bioscoop-exploitant en reeder J. L., aldaar. Deze arrestaties zijn ge schied in verband met het wegbrengen van de Noordster II IJM. 450, op 13 December 1919. De 4 eerstgenoemde personen hebben volledig bekend. Een legaat aan het bestuur van de A.N.W.B. Dr. H. D. Kruseman, overleden te Haar lem 21 October 1920, heeft vermaakt een som van f 2000, vrij van rechten van succes sie en van kosten, op de afgifte vallende, aan het Bondsbestuur, als „blijk van waar deering zijner bemoeiingen, voornamelijk ter zake der wandelwegen, en met de bedoeling, dat het Bestuur, zonder eenige verantwoor ding aan wien ook, het legaat zal kunnen gebruiken óf ten eigen genoegen óf ten bate van anderen, op de wijze, als aan het Be stuur zal goeddunken.” drl faLrfkaat in de voor zoxhte. Gvei’oL'verferygbaxjj’ 50 ct. Wie zaken doet maakt fouten, en de grootste fout maakt men door, nadat een artikel goed gaat, te knoeien met de kwaliteit. Van de zuivere medicinale J S J- munt is bekend, dat zij tot steeds h oog e r peil is opgevoerd in die mate, dat de volmaaktheid nadert, Met *ls gevolg een succes, DAT DE STOUTSTE VERWACHTINGEN OVERTROFFEN HEEFT. Vraagt Uwen winkelier dus uitsluitend d i t merk. Dantumadeel, nememmer uidephaert en Noordwolde, Oostdongeradeel, Westdongeradeel. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat Leeuwarden niet in deze regeling is begre pen. Leeuwarden is aangesloten bij den Bond van patroonsvereenigingen in Neder land met een uurloon van 79 cent. L. C. eieren moet worden gestaakt op 15 April, inplaats van op 1 Mei. De kievit, die zich voedt met wormen en insecten, is voor den landbouw een nuttige vogel en door het vele en langdurige eier- zoeken wordt de vogel uitgeroeid. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 13 April. Van zich zelf krtn A. v. d. S., 35-jarig ar beider te Scharnegoutum, het niet begrijpen. Wat niet? Dat hij in het laatst van Februari in de slaapkamer van zijn kostganger S. Bruinsma is geslopen en uit diens beurs een bankbiljet van f 10 heeft ontvreemd. Be klaagde beweert, dat de kostganger slecht met hem, doch goed met zijn vrouw over weg kon, dit in de zeer gewone beteekenis van het woord op te vatten. De president begrijpt niet, wat dit met den diefstal te maken heeft. Beklaagde eigenlijk ook niet. Maar hij wilde den commensaal wel slijten. De bestolene beweert, wel eens meer geld te hebben vermist. Kleinigheden. Beklaagde heeft hem een vergoeding van f 14.50 aan geboden. De subs.-officier heeft het feit te ernstig geacht om het niet te vervolgen, zooals hem was verzocht uit overweging van beklaag- des gunstig verleden. Dit mag echter bij het opleggen der straf in aanmerking komen. Eisch f 60 boete of 2 maanden hechtenis. Den verdediger, mr. Koopmans van Sneek, doet dit requisitoir genoegen. Een gevange nisstraf zou voor zijn cliënt een te zware straf zijn. En er wordt voor gezorgd dat de benadeelde geen schade zal lijden. Be klaagde is ook al ernstig gestraft door het gerucht, dat door zoo’n geval in een klein dorpje ontstaat. Hij is zeer onder den indruk van het gebeurde. L. C. Vonnissen. In de zitting van 6 April heeft terecht gestaan: W. B., 20-jarig schippersknecht te Sneek, wegens beschadiging aldaar. Geëischt f25 boete of 25 dagen hechtenis en heden tot die straf veroordeeld. De loonregeling in het timmerbedrijf. Nu het uurloon in de verschillende klas sen voor de timmergezellen in Friesland is vastgesteld op 74, 70, 66 en 62 cent, is het niet ondienstig mede te deelen, welke ge meenten tot de verschillende klassen behoo- ren. Wij laten de indeeling hier volgen: le klasse: uurloon 74 ct. Bolsward, AEng- wirden, Franeker, Harlingen, Haskerland, Menaldumadeel, Ooststellingwerf, Opster- land, Schoterland (westelijk deel), Smallin- gerland, Sneek, Weststellingwerf. 2e klasse: uurloon 70 ct. Barradeel, 't Bildt, Dokkum, Doniawerstal, Franekera- deel, Idaarderadeel, Leeuwarderadeel, Lem- sterland, Rauwerderhem, Schoterland (oos telijk deel), Tietjerksteradeel (noordelijk deel), Utingeradeel. 3e klasse: uurloon 66 ct. Achtkarspelen, Baarderadeel, Ferwerderadeel, Gaasterland, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Kollumer- land, Sloten, Stavoren, Tietjerksteradeel (zuidelijk deel), Wonseradeel, Workum, Wijmbritseradeel, Ijlst. 4e klasse: uurloon 62 ct. Hemelumer Oldephaert Onze botermelange vervangt de natuurboter! Volgende week ieder kooper van I POND BOTERMELANGE ontvangt IV2 POND, POND BOTERMELANGE ontvangt 3 POND. POND BOTERMELANGE ontvangt 6 POND. POND BOTERMELANGE ontvangt 9 POND. Prijzen t 25-30-371/2-45 ct, p. V2 pond. Abonnementper jaai t ‘2.50 -fr p. poet f 3 00. Buitenland f8.allee bij vooruitbetaling. Losse Noa. 5 ot. Advertentiën 10 ct. p. regel. Inge zonden Mededeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur gid. by verlies van TC gld. bij verlies een wijsvinger. van een vinger [abrieksverpakki ngvan >2.1 en 2/^ KG ItlEELFABRJEKlX gld. bij levens- Iftft lange invaliditeit. «Uv ARNHEM, midden April 1921. Het verhaal van Oom Evert. (Vervolg 7.) Volhouden? daar was geen sprake van; het Spijker brandde de rook der twijgen was zoo scherp en dik, dat het volk vluchtte; de hulp van Nanno en de anderen zou te laat komen. De slag die Abel gekregen had, was niet zoo hard aangekomen als het eerst wel leek; hij kwam weer bij; hij kroop achter de ge bouwen om, die den binnentuin omringden. Hij zag om zich heen, en merkte op, dat de bezetting van alle kanten door de vijan den naar deze bijgebouwen werd gedreven. Hij moest zien of Nanno met z’n hulp kwam. Door een stuk geschoten venster kwam hij in de bijgebouwen, vandaar in de binnen tuin bij de Kloosterkerk. Daar klom hij op het dak en tuurde naar de kant van Galamadammen. Daar kwamen ze; nog vijf minuten en ze zouden gered zijn en mét hen 't klooster. Hij kroop het dak op en zich vast houdend aan de windhaan stond hij op de nok. Toen schreeuwde hij naar alle kanten zoo hard hij kon: Daar komen ze, daar komen ze; houd vol, sla dood! Niettegenstaande het rumoer van het ge vecht, hoorden zijne mannen hem; het gaf hun moed en scheen hun met bovennatuur lijke kracht te bezielen. Abel klom naar beneden, hij voegde zich weer bij z’n mannen, streed weer met hen, vuurde ze aan. De hof lag bezaaid met dooden en gewon den; nog telkens vielen de mannen, door khodsslagen op de knie, terneer. Daar zag hij ook Roorda in het heetst van het strijd gewoel; hij zag een knods zwaaien, maar de belager viel neer, getroffen door de kogel uit Abels pistool. Langzaam aan trokken zij terug door de bijgebouwen, op de kerk; voet voor voet wérd de grond in doodsverachting verde digd enprijsgegeven. Nog éénmaal vuurde hij z’n mannen aan; hijzelf voorop; z’n zwaard zwaaiend, vloog hij er op in, gevolgd door z’n mannen, ter wijl Roorda instinctmatig hem volgde. Een oogenblik leek het, of zij de aanval lers zouden terugdringen; ’n oogenblik slechts; toen moesten ze weer terugtrekken voor den overmachtigen vijand. Maar deze laatste poging had hen gered; een gejuich steeg op van opnieuw aange- komenen. Een oogenblik staakten beide partijen het gevecht, niet wetend voor wien de hulp kwam. Bloed voor bloed, man voor man! hoorde men schreeuwen. Sla ze dood! het woudzwijn en de an dere schooiers! Preanger n Deze soorten worden ge leverd in halfponds pakjes. In onze winkel ook voor gewogen per ons en meer, Riek! j O! En zij legde de hand op haar hart, dat zoo bonsde, zoo onregelmatig sloeg... van angst! I Riek, sprak ze zacht. O!pijnlijk ontsnapte de uitroep aan hare lippen. Wat staat er ook weer geschreven? Liefde geeft, neemt niet.... O!.... en de tranen kwamen; ze liepen langs hare wangen, die zoo bleek waren; tranen van zielesmart, van diepe ware ziele- smart. - Liefde gééft.... néémt niet; mag ik dan nemen? -- Neen! uit liefde voor Abel zal ik geven. Zij luisterde; dat was de wagen waarmee Riek zou komen. En zij, Siurdsje zou geven, zou niet nemen.... alles voor hem, Abel! Deze deur, hoorde ze zeggen. Siurdsje stond op liep op de deur toe, die geopend werd; de twee meisjes stonden van aangezicht tot aangezicht. Maar zij wisten het; hier was geen jaloe zie, hier werd gestreden uit liefde voor hém, voor zijne redding. Toen O, Riek! jij kunt hem redden, jij alleen! riep Siurdsje uit. Meer kon zij niet; zij vloog de deur uit; het werd haar te machtig en streed in afzondering tegen hare gevoelens, die hij alleen van- Riek verwachtte. En Riek? Zij liep op het bed toe, naar Abel; zij boog haar hoofd over hem heen; hare tranen wekten hem en riepen hem even tot de wer kelijkheid terug; hare hand zocht de zijne en hield die vast. Toen fluisterde Abel: Riek, zóó is het goed.... zóó is het goed. De rust kwam in de stilte door het groote geluk hunner liefde. In het hof van de Lyclama-stins, in de luwte van de haag, onder de peereboom, zat Abel in een ruststoel; naast hem stond Riek leunend tegen de stoel, hare wang ge drukt tegen z’n hoofd, ’t Was zoo stil, zoo vredig In de natuur, de zon ging ter ruste; op het hoogste takje van de groote beuk sloeg de lijster; hare heldere toonen kaat- sten terug tegen het dichte sparrebosch dat aan den zeekant lag. Langzaam verdween de schijf; de lucht kleurde na in hooge vlammende kleuren van geel tot purper, kleuren die langzaam weer i verwaasden en wegdoezelden tot het twec- licht kwam. Abel! o hoe mooi; hoe vredig, zei Riek, zoo is het ook bij ons, liefste? Zoo is het ook bij ons, m’n Riek; vrede, ’n groote heilige vrede, die alleen ’n ware liefde brengen kan. En in die stemming draalden hunne ge dachten... totdat de natuur haar mistpenseel nam en alles wegdoezelde. De dauw kwam en kuste de aarde, waarop zij den geheelen dag wacht na een vermoeienden warmen dag, waarop ze zooveel van hare kracht moest afstaan. En Abel kuste z’n Riek o zoo zacht, evenals de dauw de aarde.... Kinderen, er komt een damp op ko men jullie binnen? Vader wacht! ’t Was vrouw Lyclama, die riep voor hui- i selijk geluk! n. «ffliMm-nu ESS i'C-ESÖOCZ 99 II 99 99 99 99 99 Telef»»* 118 Westersingel Groningen Fraaco levering jke ere ol- t. t. HAECXMA J. A. HUIZINGA, g- of et an NIEUWE sneekee courant annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL i';l 9 Eischt Hollandsohe verpak king en gebruiksaanwijzing. Een voortreffelijk laxeermiddel, waarvan de dosis niet voortdurend verhoogd be- i hoeft te worden, dat zeer zacht werkt en niet 1 heftig purgeert, en zich gemakkelijk laat inne men, vindt men in Foster’s Maagpillen. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. DRUKKERSWIJSHEID. XVI. De nieuwe klant. De nieuwe klant kan er geei« aanspraak op maken beter behandeld te worden dan onze geregelde klanten. Wij hebben maar één methode op dit gebied: nl. al onze klanten naar onze beste krachten te helpen. De nieuwe klant profiteert met onze geregelde klanten dus van al de ervaring, welke wij ons op drukkersgebied verwierven en wan neer hij dat eens gedaan heeft, zal hij weten, waarom onze klanten steeds tevreden zijn met het werk, dat wij hun leveren. Onze ervaring staat den nieuwen klant dus immer ter beschikking. Of hij daarop een beroep wil doen voor het drukken van envelop of label of voor een omvangrijke prijscourant, steeds vindt hij ons bereid, hem met raad en daad bij te staan. Op het gebied der kleine orders is onze ervaring even groot ais op het gebied der grootere en groote. Kan de nieuwe klant dus van ons verwachten, dat wij hem naar onze beste krachten zullen be dienen, in een volgend nr. zullen wij uiteenzetten wat wij van den nieuwen klant verwachten. BRANDENBURGH, BOSCHMA Co. Boek- en Steendrukkers, Kleinzand, Sneek. Tel. 111 en 150. g gld. ingeval van over- ICA gld. bij verlies van lijdei binnen 30 d. IwV één hand, voet ol oog - - “i -- -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1