irk e Roodzak Thee THEE oor in! Slaapkamerameublementen geheel compleet met Spiegelkast so sa aas TARWEBLOEM) „KRISTAL” I ia voortreffelijk van smaak en voldoet aan de hoogste eitchen. T. R. TJERKSTRA. Brieven uit de Tweede Kamer. Brandenburgh, Boschma Co- KOOPMANS’ DÖELmatiö is afleen MUNT Ingezonden Mededeelingen. BEDDEN, GORDIJNEN, DEKENS, KARPETTEN. m. GOEDKOOP DRUKWERK O Een lekker kopje WESTERHOF’S schenkt U per ons 24 ets. Meel Orgaan der Gemeente Sneek. SRAHDEHBURGH. 80SCHMA l Co.. NIEUWSTIJDINGEN. - annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL__ BUITENLAND. Woensdag 20 April 1921 No. 58 D. 6. OVERAL VERKRIJGBAAR. ■aa^H^nHKaaMnnaflnami^aK L- ir- VROOM ZOT?/ZEI IBS J\£ KSSNEEim TjDEZE FIRMA JOH* TROMP 5NEEK. ,\Vl£ 37e Jeergang lange invaliditeit. onderwijzeres: Geertje (Adv.) m aldus de leider der ,u l- r vM*^»inviMWiwssn!irimu.iMiawis>w«Mwu»w«u»im«xzj»toi>u>wa«itMaaiiM»4 Birt rwia Wij leveren net Drukwerk, in het gebruik het meest goedkoope - e, e. r ii 8 6 4 5 1 1 23 17 11 10 11 5 2 43 23 21 16 35 10 8 ct V V n o 2 4 5 6 8 11 L id Verediijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Sxhk Telefoon No. 150. Lei SNEE K, KLEINZAND TEL. Ui en 150 4 6 16 27 18 28 57 tmiraa 12 11 12 11 12 12 12* •1 SNERK L.3.C. vooaw. BORKUM F.C.A. Z.H.C. VITRS8E n. i- )h 255.—, 340.—, 475—, 575—, 775 In Eiken en Wit Laqué. Ook afzonderlijke deelen verkrijgbaar. Het tapverbod. Sinds de kantonrechter te Amersfoort een overtreder van het tapverbod heeft ontsla gen van rechtsvervolging, weigert het O. M. vervolgingen in te stellen wegens overtre ding van dat verbod. Het gemeentebestuur overweegt nu een wijziging, waardoor slui ting van vergunningszaken wordt gelast op de dagen en uren in de verordening ge noemd, met machtiging van den burgemees ter om van die bepaling dispensatie te ver- leenen. De aanstaande gemeenteraadsverkiezingen in België. Zondag 23 April zullen in geheel België de gemeenteraadsverkiezingen plaats heb ben onder het nieuwe stelsel, namelijk het algemeen kiesrecht voor mannen en vrou wen van 21 jaar af. Voor den oorlog had men het meervoudig kiesrecht, en alleen voor mannen. Het merkwaardigste is, dat er wel 25 a .30 procent meer vrouwelijke dan mannelijke kiezers zijn. Te Schaerbeek bij Brussel zijn 26000 mannelijke kiezers en 34000 vrouwe lijke. Zoo bevinden zich op de candidaten- lijsten veel vrouwen. Er zijn verder allerlei soort partijen ont staan met afzonderlijke lijsten, de lijst der kooplieden, der kleine luiden enz. Te Brus sel zijn 7 lijsten. Er is anderzijds een gemeente uit het ar rondissement Charleroi, waar maar één lijst ingediend is, met één candidaat.... en dat is een vrouw. Er waren geen andere candida- ten te krijgen, ook niet onder de aftredende gemeenteraadsleden, omdat de financiën de zer gemeente in zulk een bedenkelijken toe stand verkeeren, dat niemand de verant woordelijkheid van het gemeentebestuur op zich wilde nemen. Maar gelukkig voorziet de wet in een geval als het hier genoemde. KOUDUM, 16 April. Na de eindles van den twee-jarigen landbouwcursus te Koudum is het diploma toegekend aan de leerlingen K. Bajema, S. Visser, A. v. d. Zee, L. Vlieg, S. Wiersma, Jac. Bajema, D. Bajema, H. Scha per, P. Venema en J. Valk, allen te Koudum; F. Atsma, W. de Koe, J. Martens, A. Sie- mensma, H. A. Siemensma en W. Albada, allen te Oudega en T. de Boer te Hindeloo- pen. DEN HAAG, 15 April 1921. Vriend Simpel, Een dag van stemmingen en stemming. Stemmingen over de amendementen bij de leerplichtwet, stemmingen en stemming bij de motie-Wijnkoop inzake de veenarbeiders. Eerst dus de leerplichtwet, je weet vra; het om gaat, de invoering van een 7e leer jaar, het voorstel van den minister dat door de Kamer met gemengde gevoelens ontvan gen werd, afwijzend door de anti-revolutio- nairen, wie deze vorm van „staatsdwang” veel te ver gaat, afwijzend ook door de revo lutionairen, wie hei lang niet ver genoeg gaat. Dit laatste is ooit het geval met de sociaal-democraten,-zij zullen echter voor stemmen, ook als hun amendementen moch ten worden verworpen, wat gisteren het ge val geweest is met het amendement-Ossen- dorp-K. ter Laan om ook het buitengewoon lager onderwijs, d.i. onderwijs aan doven, blinden, zwakzinnigen, schippers- en kra- merskinderen onder de leerplicht te brengen. Dit ging overboord met 38 tegen 20 stem men. Een amendement-ter Laan om de acht jarige leertijd'in te voeren, zal Dinsdag wel geen beter lot beschoren zijn. Over het algemeen waren de tegenstan ders in principe wel voor,deze amendemen ten, maar.... de practische bezwaren. Enkele anti-revolutionairen legden hun principieelen tegenstand, die deze partij steeds tegen leerdwang heeft gehad neer in de motie-van der Molen, die aanstond op het vervangen van de tegenwoordige leerplicht door strafbaarstelling van verwaarloozing van het kind. Deze motie werd met 53 tegen 6 stemmen verworpen. Tot de tegenstem mers behoorden de anti-rev. heeren Beumer, Schouten en Scheurer, de laatste motiveer de zijn stem door te zeggen, dat de leer plichtwet thans niet weer ingetrokken_kon worden en men haar d trom moest aan vaarden. Tot de voorstemmers behoorden behalve de vijf overige anti-revolutionnai- ren ook nog de plattelandsche heer Braat. Nu nog iets over Venen en Mijnen. Een communistische en een sociaal-democra- tische motie. De eerste werd in tweeën ge splitst en het eerste deel al dadelijk verwor pen met 74 tegen 4 stemmen, waaronder die van de r.k. heer van Schaik, die echter ver klaarde bij vergissing voor gestemd te heb ben. Het luidde: „De Kamer, van oordeel, dat in den nood in de veenstreken op afdoende wijze en ter stond behoort te worden voorzien, noodigt de regeering uit: a. maatregelen te nemen, mede door mid del van subsidie aan de betrokken gemeen ten, dat aan de werkloozen een minimum- nitkeering van f 30 per week wordt gegaran deerd b. maatregelen te treffen ter verschaffing van productief werk. Toen het tweede deel, luidende: „En de militaire bezetting terug te roepen.” Hier over vroeg en verkreeg, na een weinig te gensputteren van den voorzitter, de heer Troelstra' het woord om de stemmen der soc. dem. te motiveeren. De heer Wijnkoop sociaal-democraten wil met dit deel der motie blijkbaar een eind maken aan de be scherming van lijf en goederen der getrof fenen in de veenstreken. Onze fractie zal dus tegenstemmen; immers, wij willen niet den indruk wekken, dat wij fair play zouden willen geven aan daden, door welke het le ven en het goed der ingezetenen in gevaar worden gebracht. Toen, daar men toch aan het motiveeren was gegaan, vroeg ook de v.l. mr. Dressel- huys het woord. „Op de gronden, zoo uitne mend door Mr. Troelstra uiteengezet, Publiciteit van rechtzaken. Aan verslaggevers ter terechtzittingen aldus dezej-—^stemt ook^onze fractie tegen. gericht, hun naam niet in de courant te zet- Een vercjeciiger richtte verleden week dergelijk verzoek, zoo meldt men aan de L. C. aan een reporter ter terechtzitting te Heerenveen. Daaraan werd voldaan, de naam van de cliënte werd niet genoemd. De president der rechtbank, van oordeel, dat in dezen geen uitzonderingen moeten gemaakt worden, heeft aan den bedoelden journalist medegedeeld, dat, mocht zulks weer voorkomen, hij niet meer behoeft te rekenen op een gereserveerde plaats tijdens de zittingen. eenigszins geheimzinnige wijze bedisseld. Wij lezen dat Donderdagavond Hodges, de secretaris van den mijnwerkersbond voor een paar honderd parlementsleden de zaak heeft uiteengezet. Dat daarop eenigen van deze parlementsleden een onderhoud hebben gehad met Lloyd George, en dat vervolgens Thomas, de leider der spoorwegarbeiders, de staking van deze werklieden, zoowel als van die der transportarbeiders heeft afge last, terwijl Hodges ontslag heeft genomen als secretaris der mijnwerkers. Ten slotte weten wé nog dat in de bijeen komst der parlementsleden met Hodges, door een mijneigenaar verklaard is dat alle mijneigenaars bereid waren voorloopig alle winsten der mijnen af ie staan ten bate der loonen van de mijnwerkers, terwijl de regee ring een voorloopige steun heeft toegezegd. Hodges schijnt na deze beloften van oordeel geweest te zijn, evenals de leiders der spoor weg- en transportarbeiders, dat. de mijn werkers tevreden konden zijn. In werkelijk heid zijn ze dat niet, want van ai'le zijden hoort men uit het mijnwerkerskamp, dat de andere leden van het Drievoudig verbond hun verraden hebben, en wordt er op' aan gedrongen dat de mijnwerkers zich van dit verbond zullen afscheiden. Intusschen komen zij Vrijdag a.s. bijeen om hunne houding nader te bepalen. Uit hetgeen men overigens zoo te lezen krijgt, krijgt men toch sterk den indruk dat de gematigde leiders der arbeiders bang waren voor het uitbreken der door hen voor bereide staking. Waarom? Vreesde men een ongunstigen afloop, of vreesde men dat tij dens een dergelijke staking de uiterste ele menten de baas zouden worden en de strijd een politiek karakter geven, d.w.z. een revo lutionair karakter. Op het oogenblik schijnt het nauwelijks mogelijk de toestand zoo te overzien, dat op deze vragen een antwoord kan worden gegeven. Wel echter kan men uit wat mijneigenaars en regeering toezeg den, afleiden dat, welke regeling ook getrof fen wordt, zij in ieder geval een tijdelijke zal zijn, en dat dus de moeilijkheden die dreigen tusschen kapitaal en arbeid in Engeland er geen oplossing door zullen vinden. Café-restaurant „Het Park”. Het bekende café-restaurant „Het Park”, van den heer Piso aan de Stationsweg, hoek Parkstraat alhier, heeft een belangrijke uit breiding ondergaan; het is met een nieuw aangebouwd gedeelte uitgebreid, een nieuw biljart is geplaatst, evenals een nieuwe sa nitaire inrichting. Genoot deze inrichting tot nu toe reeds in groote mate de gunst van het reizend publiek zoowel als van die Sneekers, welke een aangenaam zitje wenschen, de aange brachte verbeteringen en uitbreidingen zul len die gunst ongetwijfeld nog in sterke mate doen stijgen. De gemeenteraadsleden in functie zijn ver plicht aan te blijven totdat hun opvolgers aangewezen zijn. De verkiezingsstrijd is niet erg fel. De „godsvrede”, die er langen tijd bestaan heeft tusschen de drie groote partijen, de katholieken, de liberalen en de socialisten, heeft een kalmeerende nawerking. Volgens voorwaarden overeengekomen met de HolEandsoh* Migsmann* Verxa> 7AOA löyerus- 7OQ karlngs-Baak te Sohledam aijn onse Abonné’s versekerd tegen ongelukken voor «Wv lange invaliditeit. AUv De mijnwerkersstakijig in Engeland. Het is toch niet gekomen tol eene staking van het Drievoudig verbond irr Engeland en voorloopig bij eene staking der1 mijnwerkers alleen gebleven. De zaak is .tenslotte op NIEUWE SNEEKER COÜüHï gld. ingeval van over- |£O gld. bij verlies van 7K t gld by verlies Jijden binnen 80 d. 13V één hand, voet oi oog «v van> eau duim. Burgemeester J. W. C. Tellegen. f De Burgemeester van Amsterdam, J. W. C. Tellegen is Zaterdagmiddag halfvijf plot seling overleden. Hij was 61 jaar oud. Het wegbrengen van schepen. Te Raamsdonksveer zijn de beide firman ten van den hoepelhandel S. en v. B. gevan gen genomen, verdacht van het wegbrengen van schepen. Bedoelde firma zond in oor logstijd verscheidene schepen met hoepels naar Noorwegen en Zweden, waarvan eeni- ge nooit op hun plaats van bestemming zijn aangekomen. Het dure reizen. Er is een comité van actje opgericht tegen de tegenwoordige duurte van het reizen. KORT GEMENGD. In Frankrijk bestaat de doodstraf nog en men houdt er dus ook een beul op na, „monsieur de Paris” genoemd door den volksmond. De minister van justitie heeft onlangs in de Kamer meegedeeld, dat de beul een jaarwedde van 20.000 fr. geniet. Men kan niet zeggen, dat het beroep slecht betaald wordt en het laat gelukkig, heel wat vrijen tijd. Vrijdag is de oudste inwoner van Pur- merend, mej. Eenhorst, overleden. Zij be reikte den ouderdom van 100 jaar en 5 maanden. Aan de „Msb.” wordt gemeld, dat aan het postkantoor te Haaksbergen voor den prijs van 7J/2 cent briefkaarten worden ver kocht, waarop gedrukt een postzegel van 5 cent en bijgeplakt een zegel van 7J/2. Men haalt de zegel van 7J/2 cent er af en plakt in de plaats daarvan een zegel van 2j/2 cent, zoodat een briefkaart daar thans slechts 2j/2 cent kost. - Uit Toronto wordt aan de „Times” be richt, dat bij ’n wanhopig gevecht tusschen 4 gewapende bankroovers en ’n aantal inwo- ners van het plaatsje Melbourne (Ontario) een zekere Russel Campbell is vermoord. De vier roovers waren het gebouw van de Horne Bank binnengedrongen, richtten hun revolvers op den kassier en eischten de kas op. Twee vrouwelijke beambten toonden echter een bijzonderen moed, een van haar sloeg de deur van de brandkast dicht, en de andere belde den politie-chef op. Deze alar meerde de bevolking welke zich met gewe ren en hooivorken wapende, en het bankge bouw omsingelde. De bandieten waren hier door niet in staat te ontvluchten, doch een van hen wist door een kelderraam in den tuin te komen, waar hij zich verborgen wist te houden. Een ander vluchtte naar den zol der, doch hij werd door een Indiaan, die op het dak geklommen was onder een stapel hooi ontdekt en naar beneden gegooid, waar het volk hem greep. Ook de andere bandie ten werden gepakt, en door de menigte aan den telegraafpaal gebonden en mishandeld. De politie kon ten slotte met moeite de ge vangenen bevrijden en naar de gevangenis brengen. De Engelsche astronoom W. F. Den ning, die zich groote bekendheid verwierf door zijn meteoorwaarnemingen, heeft in verband met de omstandigheid, dat de komeet Pons-Winnecke de aardbaan door kruist, gewezen op de mogelijkheid, dat om streeks 27 Juni een schitterende meteoren regen zal te zien zijn. i Abonnementpw jM1. f 2.5U fc p. post f 3 60. Buitenland f 8.— alles bg vooruitbetaling. Losse Nos. 5 ot. AdvertenHêo 10 ot. p. regel lnge. zonden Mededeelingen dubbel tarief, bü Abonnement belangrgke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor- den op den dag der aitgifte, tot 10 uur Men schrijft ons: De Bond van St. P. alhier heeft Vrijdag- ces ingeoogst, ’t Leeuwarder tooneelgezel- schap (leden van de St. P. aldaar) mag ’t er in Leeuwarden met „Ljeafde en Plicht” van H. Jansma goed hebben afgebracht, hier liet de opvoering er van veel te wenschen, vooral op ’t terrein van rolvastheid. Enkele krachten onder welke Lys no. 1, kwamen zeer goed uit; maar met anderen was ’t vaak zoo treurig gesteld, dat ze mis schien beter hadden gedaan thuis te blijven. En wat Jansma'® werk betreft? ’t Boeit niet erg; men begon er hap,st van te gapen, hoorden we zeggen. Erg sterk komt de ten- denz ook niet naar voren. Alleen de grens van „ouderdomsrente” kwam in ’t 4e bedrijf ‘ar nog aardig uit door de medcdeeling van Harm Jorritsma, dat hij en zijn vrouw vpor die rente niet in aanmerking kwamen, wijl ze door een bezit van f 13000 In de Vermo gensbelasting waren aangeslagen. Gelukkig kwam er toch voor de oudjes uitkomst, daar door bemiddeling van ds. Haagsma voor hen een kamer disponibel werd gesteld in ’t Gasthuis. Het bezoek was gering. Van de Rijksnormaalschool slaagden voor de acte van Vj Feikema, Willemke Faber, ’Roelofje Koóp- mans en Jentje de Groot, allen alhier. VOETBAL. Sneek I kampioen. In een zeer mooi gespeelden wedstrijd heeft Sneek 1 haar plaatsgenoote L. S. C. Zondag j.l. weten te kloppen met 1—0 goals en daarmede de kampioens-titel veroverd, en dat wel ongeslagen. Van de 12 gespeelde wedstrijden heeft Sneek 11 gewonnen en 1 gelijk gespeeld, met totaal 23 wedstrijdpun- ten, 43 goals voor en 4 tegen. Voorwaar een kranige prestatie. Nog heeft Sneek twee wedstrijden te spe len tegen de kampioen afd. A te Leeuwar den, n.l. de vereeniging F, V. C., waarvan één wedstrijd alhier. Door L. S. C. werd aan Sneek een herin- neringsmedaille aangeboden voor de aange name verstandhouding in het afgeloopen seizoen. Sneek ontving tevens de groote zilv. med. aangeboden door de Commissie voor Licha melijke opvoeding alhier, als kampioensprijs Afd. B van de Friesche Voetbalbond. Deze medadle werd dooi de penningmeester van genoemde Commissie, de heer D. Zuider- baan, met een toepasselijk woord aan de aanvoerder van Sneek, S, Broodwinner, overhandigd. Het volgende seizoen gaat Sneek I in de N. V. B. spelen. Stand le kiui Competitie F.V.B. Afd. B., doelpunten Varaenigingsn gesp.gew.jel. verl. pat. vóór tegen gem 1 1 2 2 1 3 0 dit fabrikaat in de Af fabrieksv&rpakki ngvan ^2,1 en 2/2 KG ^MEELFABRIEK jy wordt soms door beklaagden het verzoek Daverend gelach. Maar niet bij de soc. dem., die dit pluimpje van hun grootste tegenstan ders blijkbaar als een steek onder water voelden, als hoedanig het dan ook bedoeld was. De motie van den heer De.Jonge betreffen de regeling in het Algemeen Mijnreglement van de medezeggenschap, de rechtspositie en de arbeidsvoorwaarden van de mijnwer kers, wordt verworpen met 45 tegen 32 st., die van de sociaal-democraten, de vrijzin- nig-democraten, de communisten en de hee ren Rink, Dresselhuys, Abr. Staalman, De Kanter, Ter Hall en De Muralt. De vergadering werd na het behandelen van al deze zaken verdaagd tot Dinsdag middag, zoodat er vandaag geen nieuws is en ik een dag vacantie heb. Met de groeten van Je vriend H. BLUF. VERTROUWD ADRES. PRACHT SORTEERING. LAATSTE PRIJSNOTEERING.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1