3 3 I I j Slaapkamerameublementen geheel compleet met Spiegelkast <1 T. L TJERKSTRA. B GORDIJNEN i KARPETTEN «I LOOPERS TAFELKLEEDEN BlSWöwff' ■fes* "MM TARWEBLOEM „KRISTAL” maakt hst 'bereiden uwer schotels tot een genoegen. diE faLrLkaat in de 'an jé/ 2000 Ingezonden Mededeelinren. F s Brandenburgli, Boschma Co. Jl KOOPMANS’ Brieven uit de Tweede Kamer. I. GOEDKOOP DRUKWERK L Officieel Orgaan der Gemeente Sneeft. BRAHOEKBURGH, BOSCRNI* 1 Co.. 1 i.ïïUSSSK 200 ■o. 60 Woensdag 27 April 1921 DBEESMJL3STIST. VBOOM ieu wstijdingen. BUITENLAND. 37e Jaargang van een daim. IS p. Inbraak te Wolvega. Door uitsnijding van een ruit, waardoor id, 30 24 15 12 18 25 25 16 25 30 75 19 25 25 [8 7» 24 3» Versehgnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgever» Smkke Talefos» No. 150. 255.—, 340—, 475—, 575—, 775 In Eiken en Wit Laqué. Ook afzonderlijke deelen verkrijgbaar. SNEEK, KLEINZAND TEL. 111 en 150 En ten slotte nog iets over de Volkenbond. Een wetsontwerp inzake de kosten, die Nederland in dit Instituut had bij te dragen was ingediend en mr. Troelstra vroeg het woord over het verslag Van den Volkenbond, dat bij de Kamerleden Circuleerde en dat hij in behandeling wilde brengen. De voorzitter had formalistische bezwaren, die echter overwonnen zouden kunnen worden, waarna men het verslag zou kunnen behandelen. De heer Troelstra trok hierna een motie in, de heer van Ravesteijn zeide er nog het zijne van, waarna het voorstel met de stemmen der communisten tegen werd aangenomen. En hiermede is mijn taak weer afgeloopen. Met de groeten van H. BLUF. Zeer voordeelige prezen. Een Dtiltsche nota over het herstel. De Duitsche regeering heeft inzake het herstel een nota tot de commissie van her stel gericht, waarin zij zegt: Duitschland verklaart zich nogmaals ten stelligste be reid met alle beschikbare tniddelen en krach ten mee te werken tot het herstel en bij de uitvoering daarvan eiken wensch van de be trokken mogendheden tot in bijzondeheden, voor zoover zulks maar eenigszins mogelijk is, in acht te nemen. Nopens de wijzé van deelneming aan het herstel, veroorlooft de Duitsche regeering zich, met in stand hou ding van al haar sinds 1919 gedane aanbie dingen, kort samengevat op de volgende mogelijkheden te wijzen: I. Duitschland zou het herstel van be paalde steden, dorpen of gehuchten of van bepaalde, een geheel vormende gedeelten van het gebied, dat herbouwd moet worden, met betaling van alle kosten zelf op zich ne men, of dit laten geschieden door een inter nationale onderneming. Duitschland ziet er voor het oogenblik van af dit voorstel nader te verklaren, daar de beginselen, waarop het rust, tot dusver bij de geallieerde regeerin- gen op bedenkingen gestuit zijn. II. Duitschland is verder bereid, onafhan kelijk van de voorgestelde regeling spoedig voor den weder-opbouw van de verwoeste gebieden in Noord-Frankrijk en België alle hulpmiddelen ter beschikking te stellen. De Duitsche vakvereenigingen hebben besloten, onmiddellijk na bekendmaking van de na dere wenschen der geallieerde regeeringen, met het opruimingswerk te beginnen, panne- bakkerijen, kalk en cementfabrieken in het verwoeste gebied te bouwen, de noodige machines en gereedschappen te leveren, on middellijk met den bouw van tenminste DRIE BELANGRIJKE VRAGEN. Worden nier-waarschuwingen begrepen? Be seft men het gevaar? Zou het niet verstandig zijn om een bewezen weerstandsmethode aan te nemen? Rugpijn, duizeligheid, prikkelbaarheid, sla peloosheid, urinekwalen, zenuwoverspanning, loome dagen en slapelooze nachten, stijve en gezwollen gewrichten en pijnlijke spieren dat zijn de waarschuwingen. En gevaar volgt spoedig, want verwaarloozing doet ernstiger ver schijnselen ontstaan als rheumatiek, vorming van steen, spit, ischias, graveel, nier- en blaas ontsteking, waterzucht en urinezuur-vergiftiging. De weerstand hangt af van de volkomen fil tratie van het bloed door de werkzaamheid der nieren. Alles zou goed gaan, indien de regels van de natuur: gezond verstand, eenvoudig voedsel en geregelde gewoonten, werden toege past. Maar ronduit gezegd, krijgt de natuur geen voldoende kans. De nieren worden vaak tot de grens van uitputting overspannen, en dan pas denkt men na. Draal niet in twijfel. Vermijd de gevolgen van verwaarloozing. Behoed de nieren met Foster’s Rugpijn Nieren Pillen. Zij versterken de nieren, lenigen de blaas, en hun werking doet de ver schijnselen, door verzwakking van deze organen veroorzaakt, verdwijnen^ Fos^r’s Rugpijn Nieren Pillen (let er op, dat de handteekening van James Foster op de doos voorkomt), zijn te Sneek verkrijgbaar bij de fir ma’s Joh. W. Meijer en B. Meindersma. bracht Sortiment cussies mededeelen. De tegenstander van het ontwerp de heer Abr. Staalman, had een stuk of wat amen dementen ingediend. Slechts één kreeg hij er door, n.l. om de weduwen van gedupeerde vergunninghouders, die een lijfrente genieten niet geheel en al te vergeten. De vergunning houders toch, die zich voor 1904 in het be zit van een vergunning tot drankverkoep mochten verheugen, zal een schadeloosstel ling in de vorm van een lijfrente worden toe gekend. De heer Abr. Staalman wilde de heeren, die hun vergunning na 1904 hadden gekre gen ook in dit voordeeltje doen deelen, wat hem echter niet gelukt is. Met 44 tegen 24 stemmen ging een desbetreffend amende ment van de baan. Niet gelukkiger was de afgevaardigde van de middenstandspartij met een amendement om te bepalen, dat inplaats van van de stem uitbrengende kiezers van alle kie zers hun goedkeuring voor drooglegging moesten geven. De heer Schaper was in dezen meer for tuinlijk. Hij wist mr. Rutgers te bewegen om in zijn voorstel op te nemen dat de drievier- DEN HAAG, 22 April 1921. Vriend Simpel, Over de uitslag van de stemming over het wetsontwerp aangaande plaatselijke keuze, ben je natuurlijk al in kleuren en geuren in gelicht. Daar het mijn bedoeling niet is je Volgens voorwanden overeengekomen met de Kolisndsoho Algcemfsanw Verse» kerlete^Benk te Schiedam sijn onze Abonr.é’s verzekerd tegen ongelukken voor WÖBFUëSIigiiSiWëlijk VOETBAL Voorwaarts II klopte Zondag j.l. het volle dig F. C. A. van Bolsward met 8—1 goals. Met rust was de stand 2—1. De wedstrijd L. S. C. I—Workum werd afgelast. S. V. G. boekt een 50 overwinning op Z. H. C. Il van Harlingen wegens niet opko men van laatstgenoemde vereeniging. 's Middags speelden in vriendschappelijke ontmoeting L. S. C. en S. V. G. met uitslag 33 in ’t voordeel van L. S. C. De wedstrijd tusschen Vitesse en Sparta eindigde met 20 in ’t voordeel van Sparta. Kaatsen. Zondag j.l. hield de kaatsvereeniging „Sneek” onder hare leden een voorwedstrijd voor keuze van het partuur dat naar de bondswedstrijd wordt gezonden. Vijf partu ren lieten zich inschrijven. Ondanks het slechte weer werd er uitste kend gekaatst. Het sterke partuur Rienstra De VriesMeester, moest het tegen Jillings KoopalAlberda afleggen met 53 en 6—4. In de finale werden Jillings c.s. geslagen met 52 en 66 door het partuur Zijlstra de JongJonkmans. Dit partuur: S. Zijlstra, H. de Jong en A. Jonkmans, is dus aangewezen de kaatsver. „Sneek” te vertegenwoordigen op de bonds- partij te Bolsward. SIJBRANDABUREN, 23 April. Uit de 30 sollicitanten naar de betrekking van be heerder der coöperatieve zuivelfabriek alhier is het volgende alphabetische drietal opge maakt: Boersma te Oosthem, Van Dijk te Terwispel, Visser te Boornbergum, allen di recteur eener zuivelfabriek. K gld. bij vorlie» *3 van een vinger Was bij de behandeling van de heffing in eens de stemming down, levendiger, tot her- rieachtig toe, werd zij bij het volgende punt. Het wetsontwerp, dat den minister van fi nanciën machtigt, aan Oostenrijk, Hongarije, Polen, Tsjecho-Slowakije, het rijk der Ser- ven, Kroftten en Slowenen, Roemenië, de Oostzee-staten Estland, Lijfland en Let land), Armenië en Georgië rentedragende voorschotten te verstrekken tot een geza menlijk bedrag van 25.2 millioen gulden. Van dit bedrag bestaat ongeveer de helft uit oude vorderingen op Oostenrijk, waarmede het krediet (om behoorlijk voor den dag te komen) is verhoogd. Deze hulpverleening draagt een internationaal karakter; ettelijke staten (de Vereenigde Staten en Engeland voorop) werken er toe mede. De heer van Ravesteijn kon zich met dit wetsontwerp n.l. niet vereenigen. In tegen stelling met mr. Troelstra, die betoogde, dat dit voorstel slechts ten doel had om noodlij dende medemenschen te helpen en absoluut niet een commercieel of politiek karakter droeg, meende de woordvoerder der kom- munisten, dat hier wel degelijk handels- en politieke doeleinden voorzaten, het ging hier om een partij bedorven groente, die in Ne- 582 faillissementen tegenover 419 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Een 75-jarig jubileum. Te Maastricht heeft Anna NiestenSpits haar 75-jarig jubileum als vaste groente vrouw op de Markt gevierd. Nadat een H. Mis gelezen was, werd de jubilaresse door de drie oudste marktvrouwen per rijtuig naar haar stalletje gebracht, dat versierd was. Hier werd zij toegesproken door B. en W., den martkmeester, een commissie van marktverkoopers en door het bestuur der Sociëteit Momus, dat haar tevens een eere- penning aanbood. Vele bloemen en andere bewijzen van belangstelling werden aan de jubilaresse verder vereerd. Voor postzegelverzamelaars. Om een wel ongewone reden heeft, vol gens de Times, de Chileensche postdienst een nieuwen postzegel van 14 centavos in getrokken en doen vernietigen. Deze post zegel is zwart en rose gedrukt, droeg de beeltenis van Don Manuel de Salas. Nauwe lijks was de zegel uitgegeven of iemand merkte op, dat de patriot de Salas er... dron ken op was voorgesteld. Dadelijk werden de zegels telgrafisch ingetrokken, doch te Quil- lota waren er intusschen reeds 114 verkocht. De overige voorraad werd door de regeering vernietigd. KORT SEMENS». Naar verzekerd wordt zijn de geruch ten omtrent een voorgenomen buitenland- sche reis van H. M. de Koningin van eiken grond ontbloot. Te Chicago hebben-, op klaarlichten dag, vijf auto-bandieten, den vice-president en den kassier van een bank in Noord-West Avenue overvallen. Zij stalen bankpapier tot een bedrag van 25000 dollar. De heer L. in de Regentesselaan in Den Haag, heeft aangifte gedaan van oplichting voor f 7200 door zekeren de J„ wonende aan de Copernicusstraat aldaar. De heer v. d. V., in de Stuyvesantstraat in Den Haag, is volgens zijn aangifte voor f 2400 opgelicht door zekeren M. uit de Johan Camphuysstraat in den Haag. Ook de heer G., eveneens wonende in de Joharj Camphuysstraat, werd door M. opgelicht voor f 1000. M. is in den nacht van Donder dag op Vrijdag opgesloten. Uit Ottowa wordt gemeld dat de Rus Konowal, die in den oorlog het Victoria- kruis had verworven, niet-schuldig was ver klaard in het strafproces tegen hem aange spannen wegens het met een pennemes dood steken van den Oostenrijker Artick te Huil, in de provincie Quebec. De rechter nam krankzinnigheid aan bij den dader. Toen deze, na de daad te hebben gepleegd, gear resteerd werd, zeide hij tot de politie: „Ik heb 52 Duitschers afgemaakt, dit is de 53e.” Bij het medisch onderzoek bleek, dat Ko- nowal in den oorlog zwaar in het hoofd Van 1 Januari tot en met 22 April 1921 was gekwetst. de, die drooglegging wenscht de meerder heid van alle stemgerechtigde kiezers moes ten uitmaken. Dezelfde heer Schaper ontpopte zich als een zeer lauw voorstander van P. K. Hij stemde wel voor dit wetsontwerp, maar Zeide zich.nog wel eens tweemaal te zullen bedenken voor hij in zijn woonplaats, Rijs wijk, voor drooglegging zou stemmen. Hij geloofde niet, dat men de zedelijkheid van het volk door middel van de wet kon verbe teren. Ook de heeren Drion (vrijz.) en Marchant (v.d.) hadden weinig fiducie in dit wetsont werp. Zij stemden dan ook tegen. De laatste mede omdat hij grondwettelijke bezwaren had. Het voorstel-Rutgers werd, behalve door den voorsteller, nog warm verdedigd door de s. d. heer Gerhard, de bekende geheel onthouder. Een andere vurige drankbestrij der, de R. K. heer Stulemeyer, stemde tegen, omdat z.i. men niet door dwang maar door overreding het land drankvrij moest maken. Zooals je weet ging P. K. er ten slotte door met 39 tegen 29 stemmen. Een paar bijzonderheden nog. Als de bevolking van een gemeente besluit tot drooglegging, dan geldt dit alleen voor sterke drank, wijnen met meer dan 22 pet. en vruchtenwijnen met meer dan 15 pet alcohol. Als Vin van de kiezers in zoo’n gemeente de natheid boven de droogte verkiest kan zij een verzoek om een nieuwe stemming bij den raad indienen. De raad moet dan een nieuwe stemming uitschrijven. En verklaart de meerderheid, dus niet 2/s, zich voor op heffing van de droogte, dan houdt zoo’n gemeente op een droge te zijn. Vandaag wat klein goed, waaronder al lereerst wel genoemd mag worden het wets- ontwerp-Marchant inzake de heffing ineens, een voorstel waarvan het vonnis reeds vóór de behandeling geteekend was; het zou zeer zeker verworpen worden. Daarom of om \vat andere redenen ook werd er meer over ge zwegen dan over gepraat. Van de tegenstan ders voerden alleen de heeren de Monté Ver- lloren (a.-r.) en Drion (v.b.) het woord. Zij wezen vooral op tal van hooge belastingen, op het feit dat de crisissschuld toch binnen afzienbaren tijd gedelgd zou zijn, zoodat een aderlating van 600 a 700 millioen als over bodig beschouwd kon worden, het zou toch maar kapitaal-vernietigend werken. Verdedigd werd het voorstel door de soc- dem. van den Tempel en den heer Oud (v.d.) De laatste wees er op, dat tot 1942 toe ieder jaar 96 millioen voor aflossing der crisisschuld op de begrooting zal drukken. Wie echter heeft de zekerheid, dat de mid delen zich gedurende dien tijd steeds zullen blijven bewegen in stijgende lijn? De minis ter nam voor zijn leeningfonds een stijging der middelen met 20 pct. per jaar na 1920 aan. Maar thans is wel reeds gebleken dat de groote vermeerdering der belastingop brengst abnormaal was en eenvoudig het gevolg was van de waardevermindering van het geld. Dat zal den minister wel blijken na 1 Mei 1922, bij de aanslagen voor de inkom sten- en vermogensbelasting. Maar de heer Oud kon praten als Brug man, het gaf hem niets, de voorzitter stelde voor geen replieken te houden en bracht art. 1 in stemming, het werd verworpen, met slechts de stemmen van communisten, soc. dem. en vrijz. dem. voor. o.o j. Toen trok mr. Oud het wetsontwerp maar vandaag op oud-bakken brood te tracteeren in. Afgeloopen! kan ik over deze kwestie heel kort zijn en i je alleen het allerbelangrijkste uit de dis- I daarvoor de meubels, kachels en fornuizen enz. te leveren, en volgens de plannen der Fransche autoriteiten al het werk te laten doen onder en boven den grond. De Duitsche regeering verzekert, in over eenstemming met de organisaties van bouw arbeiders, dat de leden der organisaties be reid zijn, bij den herbouw der verwoeste ge bieden productief mede te werken. III. Duitschland verklaart zich bereid on middellijk en tot een verdere regeling tot stand is gekomen, dengenen, die hun ver woeste huizen en dergelijke herbouwd wen schen te zien, productieve en betrouwbare ondernemingen te noemen, waarmede zij de volledige bouwplannen en kostenraming kunnen bespreken en vaststellen. De Duit sche regeering is bereid, alle kosten voor den wederopbouw tegen crediteering op re kening van de schadevergoeding op zich te nemen. IV. Indien de geallieerde regeeringen wen schen, dat de medewerking der Duitsche re geering aan den wederopbouw op andere dan de boven aangegeven wijze wordt ver leend, dan is de Duitsche regeering bereid, elke door de geallieerde regeeringen gege ven aanwijzing en elk gedaan voorstel diep gaand en consciëntieus te onderzoeken. De Duitsche regeering verzoekt den geallieerden regeeringen de noodige besprekingen om trent de bijzonderheden van de te treffen regeling zoo mogelijk onmiddellijk in te leiden. De comm. v.d. Duitsche oorlogslasten deelt OPWEKKEND 250000 houten woonhuizen te beginnen; ’de deur kon worden ontgrendeld, is Zater dag ingebroken in het kantoor der coöpera tieve zuivelfabriek te Wolvega. Van de twee in dat kantoor staande brand kasten is die van beton geforceerd. In deze brandkast was geen waarde van beteekenis aanwezig. De ijzeren brandkast, welke een groot be drag aan geld inhield, is omver geworpen. De dief of dieven konden echter niet slagen om deze open te krijgen. De politie stelt een streng onderzoek in. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handels- informatiebureau van van der Graaf en Co.’s Bureaux voor den Handel zijn over de afge loopen week, eindigende 22 April moeder land uitgesproken 52 faillissementen tegen 36 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. derland niet meer te gebruiken was en nu aan Havas mede dat de Duitsche nota over 't met een j worden gedaan. En dan, waarom worden dommige staten hier mét name genoemd en andere, zooals Rusland, niet?.... „Ook een noodlijdend land! interrum peerde de heer D.uys (s.d.). Toen waren, zooals men in Friesland zegt „de rapen gear”. Een vinnig woordenduel ontstond, een kruisvuur van interrupties vloog door de zaal, waarbij vriendelijkheden over Sovjet-Rusland, Georgië en Hongarije gede biteerd werden. Eindelijk nadat twee minis ters, benevens eenige Kamerleden ettelijke malen gesproken hadden en nadat de heer Schaper nog gezegd had, dat het hier ging om den naam van ons landt waarom volgens spr. dr. van Ravesteyn zich natuurlijk niet bekommert, omdat hij meer Rus dan Hollan der is, en dat de groenten die hier bedoeld worden, niet te slecht zijn om te eten - maar wij hebben al lang versche en gebruiken daarom niet deze oude blikgroente, die in tusschen heel goed is - werden de algemeene beraadslagingen gesloten. Het wetsontwerp wordt zonder stemming goedgekeurd, nadat de heer van Ravesteijn aanteekening heeft verzocht, dat hij en de heer Kruyt er tegen zijn. Abosnementp« jaar f 2.50 fr. p. post f 3 60. Buitenland f 8.alk» bij vooruitbetaling. Loara No». 5 et. Advertentiën10 ot. p. regel. Inge bonden Mededeelingen dubbel tarief, hij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingeeonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur gld. ingeval van over- jrn gld. bij verlies van 7E gld. bij verliee CA gld. bij verlies van lijden binnen S0 d. IwV één hand, voet of oog Iv van een daim. vV een wijsvinger. zoet winstje van de hand moest herstel, welke aan de Engelsche regeering overhandigd is en waarvan de ochtendbla den gewag hebben gemaakt, gericht is aan de commissie voor de vergoedingen en ter zelfder tijd te Parijs had moeten worden overhandigd, wat door technische moeilijk heden evenwel een dag vertraagd is, Alle politieke gevolgtrekkingen over het feit, dat de nota eerder in Engeland bekend was, ver liezen daardoor hun beteekenis. Het vernielen van ruiten te Londen. De campagne tot het vernielen van ruiten in Londen gaat onverminderd voort. Giste renochtend kreeg Scotland Yard berichten, dat er in den vorigen nacht weer meer dan tweehonderd ruiten beschadigd waren, o.a. veertig ruiten in Battersea Park-road, ver scheidene winkelruiten in Charing Cross, vijf spiegelruiten in Crispstreet, Poplar, vijf en veertig ruiten in High-street en Upper Richmond-road, twaalf winkelruiten in Lon- den-road, Mitcham, acht-en-dertig ruiten in Romford-road, Manor Park enz. Sommige ruiten werden enkel bekrast, andere bijna doorgesneden. In enkele gevallen waren er een aantal cirkels op getrokken; Degenen die de wandaden plegen, schij nen profijt te hebben getrokken van de ver mindering van de straatverlichting tengevol ge van de mijnwerkersstaking. Intusschen begint de vernielingsveldtocht ook in andere steden. Te Birmingham zijn Donderdagnacht voor het eerst een aantal ruiten geschadigd. Men denkt aan kwajon gens, die door de berichten uit Londen tot navolging geprikkeld zijn. En oude opzichter van de waterleiding verklaart, dat hij zich een dergelijke epide mie van vernieling van ruiten, als nu te Lon den heerscht, herinnert van veertig jaar ge leden in den tijd, dat de Fenimans in Ierland hun wandaden bedreven. Vraa; fabrieksvfcrpakki ngv. en 2^ KG xImeelfabriek] I® Wij leveren net Drukwerk, in het gebruik het meest goedkoope - Je vriend 8| IIIÏÏV1 SIËEKER COURANT annexIjSWEEKEK COURANT en WYMBRITSERADEEL I VAN DE F,rma JOHS TROMP® I I "rWI1 11 111111

Sneeker Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1