Officieel gedeelte* s Brieven uit de Tweede Kamer- Firma JOHS. TROMP, Sneek. KECLAME KOLOM N ieu wstijdingen. BUITENLAND. 1 M. KAUFFMAN. GFOE1IDKOOI3 kan ieder zijn, maar het beste voor lagen prijs levert in elk geval Aangewezen adres voor wederverkoopers. JB Bijwl NIEUWE SNEEKEH COURANT «0. GO 1 ZMi 28 Mei 1921 H. BLUF. CS. BESLUITEN: I. gesloten te verklaren voor het verkeer met alle motorrijtuigen en rijwielen: de Scharnesteeg, de Qaligastraat, de Wijn kanstraat,, de Havenzijstraat, de Korte Pijpsteeg, de Leeuwarder Pijpsteeg, de Biesketorensteeg, anderhalf millioen in twee jaren is, als men het met andere voorschotten vergelijkt, niet zoo’n exorbitant bedrag. Zou daarbij nu zoo verschrik kelijk veel gekomen zijn, als ook andere catego rieën loonarbeiders dan landarbeiders want daarop zou de aanvankelijk toegezegde uitbrei ding zijn neergekonien in de gelegenheid waren gesteld, land met woning in eigendom of los land in pacht te krijgen? Of denkt de re- geering dat in de komende jaren de Landarbei- derswet in veel sterkere mate toepassing zal vin den en acht zij daarom voorzichtigheid geraden? De minister zeide dat om verschillende redenen niet kan worden overgegaan tot uitbreiding van hen die deze wet ten goede komt, maar Zijne Excellentie beloofde binnen niet al te langen tijd met een technische herziening van deze wet te komen, die althans het maximum, dat ’t plaatsje mag kosten f4000, hetgeen thans inderdaad een laag bedrag is verhoogt. Naar het schijnt ligt het in de bedoeling, dit maximum uit de wet naar een algemeenen maatregel van bestuur over te brengen. En hiermee heb ik je het voornaamste weer zoowat medegedeeld. Met de groeten van Je vriend - 18.293 - 16.888 - 15.773 - 19.975 AFKONDIGING. Burgemeester en Wethouders van Sneek; Gezien de artt. 3 en 7 der Motor- en Rijwiel- verordening; De Directeur van den Keuringidienit van Waren in Frieulaad, f 18.238 - 19.300 - 16.538 - 20.800 Bio. Wij vernemen uit goede bron dat het bekende Bio-Theater aan de Oosterdijk binnen enkele dagen zal sluiten, in verband met de overname door eene groote maatschappij, die na belang rijke amotie en reorganisatie in het najaar 1921 deze inrichting als eerste klas bioscoop en va- riéte-theater weder zal openen. De directie van liet nieuwe theater is opgedragen aan den tegen- woordigen directeur den heer Feenstra. Kaatsen. Nieuwe formaties. Aan de Zondag a.s. te Huizum te houden groote jaarlijksche kaatspartij zullen in één par tuur uitkomen A. Rienstra en J. de Vries, Sneek en J. Dijkstra te Menaldum. Ook de andere par turen zullen in nieuwe formaties moeten uitko men, daar door het hoofdbestuur verschillende indruk gemaakt en hij heeft in de Fransche Ka mer dan ook vertrouwen in den nieuwen Duit- schen rijkskanselier uitgesproken, hetgeen er op gaat wijzen dat wanneer Duitschland zijn ver plichtingen nakomt, een verbetering in de be trekkingen tusschen beide landen mogelijk zou zijn. Intusschen de Opper-Silezische kwestie blijft er nog altijd. Men zal in Duitschland nu ook wel de overtuiging hebben dat stellig een deel van dit gebied aan Polen komt. Nog zeer groot is echter de mogelijkheid dat het Fransche stand punt bij de conferentie tusschen de geallieerden, welke binnenkort wel over Opper-Silezië zal worden gehouden, zegeviert en Polen meer krijgt dan Duitschland in verband met den uitslag der volksstemming rechtvaardig acht, hetgeen op nieuw verwikkelingen tusschen beide landen zou kunnen veroorzaken. Het is daarom te hopen dat Engeland, Italië en Japan, die met Frankrijk over deze kwestie zullen beslissen, een zooda nige matigende invloed op dit rijk zullen uitoefe nen, dat de verdeeling strikt rechtvaardig uitvalt. Eenige hoop dat Frankrijk op dit punt wat toe- de meerderheid der Kamer met hem eens was. verklaard heeft ,dat de Opper-Silezische kwestie de entente niet mag verbreken, hetgeen blijkbaar geven zal geeft het feit dat Briand in de Kamer I is als de wereld zou ik haast zeggen, opnieuw deed ontbranden. En dit alles naar aanleiding van een amende- ment-Dresselhuijs (vrijh.bond) op het voorstel I inzake de Kinderrechter, waarbij de vrouw be voegd zou worden verklaard om als plaatsver- I vangend kinderrechter op te treden in geval, dat De verkiezingen voor het nieuwe lersche par- paarden ter waarde van f475.760; er was een lement van Ulster zijn gehouden. De unionisten aanhangers van het verbond met Engeland, heb ben een meerderheid van tweederde, welke ech ter, naar beweerd wordt, gedeeltelijk is verkre gen door de Sinn Feiners die’ wilden stemmen, dat te beletten. De Duitsche oorlogsmisdadigers Het eerste vonnis tegen de door de geallieer den van wreedheden beschuldigde Duitsche mi litairen is te Leipzig gewezen. De onder-officier Heynen is wegens mishandeling van gevangenen veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf Thans komt voor kapitein Müller, eveneens beschuldigd van mishandeling van gevangenen tijdens den oorlog. dingen bij de Zondag jl. te St. Anna gehouden kaatspartij. blader vernemen wij dat de groote jaarlijksche kaatspartij te Huizum Zondag a.s. niet doorgaat. Aan de Zondag a.s. te Dongjum te houden jaarlijksche kaatspartij (3 kaatsers uit één plaats) zullen voor Sneek uitkomen de kaatsers L. Koopal, Th. Pasma en H. Pasma. tegen plus de heer Troelstra (s.-d.) plus de rev., plus de geheele rechterzijde behalve de heeren Snoeck Henkemans, Kuiper, Smeenk, van Schaik en de voorzitter. Zoodat het amendement-Dresselhuijs verwor pen werd met 42 tegen 31 stemmen. Je weet zeker web vriend Simpel, hoe je plaatsgenooten met Dr. en Mr. voor hun naam aan deze titel komen. NI. door te promoveerem Nu konden tot nog toe zij die de graad van mr. in de rechten wilden halen dit doen door de verdediging van een aantal stellingen, terwijl zij die in andere vakken willen promoveeren hier voor een proefschrift moesten schrijven. In het vervolg zal dit anders zijn. Ieder die het doctoraal examen in de rechten heeft afge legd mag nu de meestertitel voeren, wil hij het nog verder brengen en een wetenschappelijke graad behalen, dan kan hij op een proefschrift promoveeren. Het promoveeren op stellingen wordt dus afgeschaft, zeer tegen den zin van prof. mr. Visser van IJzendoorn (v.b.), die de titel van mr. in de rechten wilde vervangen door die van doctor en dan de promotie op stellin gen wilde laten bestaan. Dit amendement ging echter overboord evenals een amendement ter Laan om hen die in het bezit waren van Middel bare taalacten het promotierecht te verleenen. Een wetsontwerp voor het aangaan van een Indische leening van f 250.000.000 a 7 werd aangenomen met de stemmen van comm. en soc.-dem. tegen. Deze laatste lieten hun tegen hooren omdat minister De Graaf indertijd zoo geheimzinnig gedaan had met de Amerikaansche nota’s inzake Djambi. Aan de wetsontwerpen van een dergelijke minister wilden de S.-D. hun steun niet verleenen, aldus mr. Troelstra. Dit be looft inderdaad weinig goeds voor onze minister van koloniën nu morgen de interpellatie Albarda over deze kwestie aan de orde komt. Ten slotte een interpellatie Wintermans (r.-k.) over de uitvoering van de Landarbeiderswet. De minister heeft nl. in de Eerste Kamer ge zegd, dat de regeering niet wilde overgaan tot indiening van het (hem persoonlijk sympathieke) wetsontwerp tot uitbreiding van de Landarbei derswet, dat reeds geheel gereed lag en indertijd in de Troonrede was aangekondigd. Waarom? vroeg de heer Wintermans. Tot dusverre zijn HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Sneek ma- ken bekend dat door hen vergunning is verleend I aan J. A. Brouwer aldaar, tot het oprichten van ten, door een electromotor van 3 P.K. in werking te brengen, wasch- en strijkinrichting m het per ceel gelegen aan het Kleinzand no. 44. Sneek, 27 Mei 1921. Burgvaeewttr »n Wethouders voornoemd, P. J. DE HOOP. De Secretaris, P. SIKKES. de Suupmarkt, noord- en zuidzijde, Leeuwen- I burg, noordzijde, de Kerkgracht, de Gedempte I Neltjeshaven III. gesloten te verklaren voor het verkeer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen: het Grootzand vanaf de brug voor de Scharne steeg, aan beide zijden, tot de brug in het Groot zand bij het Hoogend, het Hoogend noordzijde van de brug voor de Oude Koemarkt tot het Singel; IV. te bepalen, dat de volgende straten dooi de daarbij genoemde voertuigen, niet mogen worden bereden in de bij elke straat aangegeven richting; Peperstraat, door alle motorrijtuigen, in de richting naar de Marktstraat; Nauwe Noorderhorne, door alle mo torrijtuigen in de richting naar de Wijde Noor derhorne; Koopmansgracht, door alle motorrijtui gen, in de richting naar de Johan Willem Friso- Dus stemde hij tegen, en zijn heele fractie stemde straat; Leeuwenburg, noordzijde, voor rij wielen, in de richting naar de waag; Balthuisstreekje, voor alle motorrijtui gen en rijwielen, in de richting naar de Prinsen gracht, voor zoooveel betreft het gedeelte tus schen de perceelen Lemmerweg nos. 2 en 4; Singel, oostzijde, vanaf de Hooiblok- I straat, voor alle motorrijtuigen, in de richting naar het Kleinzand; Kleinzand, n o o r d z ij d e, voor motorrij tuigen, op meer dan twee wielen, in de richting naar de Jousterkade; Kleinzand, z u i d z ij d e, voor motorrij- I tuigen op meer dan twee wielen in de richting naar den Singel. V. te bepalen, dat de bruggen in de bebouwde kom der gemeente, niet mogen worden bereden i met motorrijtuigen, waarvan het gewicht, met i inbegrip der lading, 3500 K.G. te boven gaat. Aldus vastgesteld door Burgemeester en Wet- houders van Sneek, den 17den Mei 1921. P. J. DE HOOP, Voorzitter. P. SIKKES, Secretaris. Deze houding der Duitsche regeering heeft op Opper-Silezië. De Opper-Silezische kwestie blijft nog immer eene, die Europa met nieuwe verwikkelingen be dreigt. Sedert de vorige week was het gevaar daarvoor aanvankelijk zelfs nog toegenomen, door het feit dat Duitsche troepen in Opper- kaatse!S zijn gedisqualificeerd wegens overtre- Silezië zijn doorgedrongen en er met de op standelingen aan het bakkeleien zijn. Deze Duit- n sche troepen zijn daarheen echter niet gezonden door de Duitsche regeering, die zich tegen iedere troepenconcentratie verzet, uit de overweging dat zij het er niet beter op zou maken wanneer zij naar de wapens greep, maar het zijn leden van vroegere en bestaande militaire organisaties, welke door hun besturen zijn opgetrommeld om voor het bedreigde Duitsche gebied in het ge weer te komen. De verschijning van deze troepen in Opper- Silezië heeft natuurlijk in Frankrijk groote indruk gemaakt en dit een reden gegeven er de Engel- sche regeering nog eens op te wijzen dat het militaire gevaar van Duitsche zijde nog altijd groot is. Te Parijs heeft men den Duitschen ge zant onmiddellijk doen weten, dat de Duitsche regeering diende te zorgen, dat er zich niet meer militairen naar Opper-Silezië begaven. De Duit sche regeering is zoo verstandig geweest aan dien eisch gehoor te geven en heeft strenge be palingen op het verkeer met Opper-Silezië uit gevaardigd. HEERENVEEN, 26 Mei. De veehouder Nijholt reed met paard en rijtuig van hier naar Oude- schoot. Daar bemerkte hij, dat hij een porte feuille met f 1000, die hij te Heerenveen gebeurd had, vermiste. Hij herinnerde zich, dat hij zich onderweg voorover gebogen had, omdat z’n paard steigerde. Direct reed hij terug, maar de portefeuille werd niet gevonden. Bij de politie is aangifte gedaan. LEMMER, 25 Mei. Uitslag van de alhier ge houden aanbesteding van het bouwen van een schutsluis voor het waterschap „De Langesloot”. Raming f 15.900. I. de Lange en P. vd. Werf, St. Nicolaasga W. S. de Jong, Lemmer H. en M. v. Meekeren, Hindeloopen D. Hijlkema, Minis L. Hoogkamp, Follega en K. U. Koopmans, Oosterzee firma Frankena, Lemmer S. Schuitmaker, Leeuwarden J. W. Boltje, Heerenveen W. F. Plas en J. G. Steensma, Lemmer - 13.335 Gegund laagste inschrijver. HEERENVEEN, 26 Mei. Een pas gehuwd, 36-jarige veehouder te Gersloot werd heel vroeg gewekt doorde politie en moest dadelijk mee. Hij begreep er eerst niets van. Voor eenigen tijd was hij uit Amerika teruggekeerd, waar hij 8 jaar woonde. In den mobilisatietijd was hij er gebleven, niet voldoende aan den oproep om zich ter beschikking te stellen van de Ned. Mili taire Autoriteit. Nu wordt hij als deserteur be schouwd en zal voor straf moeten nadienen. Men wil: twee jaar. Op vrije voeten. J. K., koopman te Blesse, aangehouden onder verdenking van brandstichting in het café Bak ker aldaar, is na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Termen voor gevangenhouding waren niet aanwezig. KOUDUM, 26 Mei. Met het oog op de exploi tatie werd op een der ledenvergaderingen der Coöp. Electrische Centrale alhier besloten, dat gedurende een maand voor en na den langsten dag geen licht zou worden verwekt. Dientenge volge zijn vele ingezetenen, waar de petroleum lampen in den loop der voorgaande jaren zijn verdwenen, thans genoodzaakt met de kippen op den stok te gaan. Vermoedelijk zal dit de laatste keer zijn, waar de kabel van het provinciaal eïectrisch bedrijf vrij zeker met enkele maanden ook in het grondgebied van deze gemeente ligt. Werden het vorig jaar de zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier duur verhuurd, de deze week plaats gehad hebbende verhuring bracht vader naar den zin te maken en zoo had nu dan het vorig jaar. De jaarvergadering der VerzekeringsMij. van Paardenhouders in Frieslands Zuidwesthoek werd alhier gehouden ten huize van den kastelein Elgersma. Uit de rekening van den penningmees ter bleek, dat er in het halfjaar 12 Mei12 No vember aan schadeloosstellingen was uitbetaald voor 2 paarden f815; de over dat jaar geheven omslag was f 0.30 per f 100 verzekerde waarde. verlies van 12 paarden waarvoor werd vergoed f3974; de omslag werd vastgesteld op f0.90 per f 100 verzekerde waarde. De bestuursleden F. F. Vroolijk te Workum, en F. v. d. Wal te Oudega H. O. N. werden herbenoemd; als derde be stuurslid voor ressort Gaasterland werd benoemd de heer H. Haitsma te Wijckel. Een voorstel om veulens van 3 maanden op te nemen werd ver worpen. De uit te keeren schadeloosstellingen over het komende jaar werden vastgesteld op 60 voor paarden van f300 en lager, 70 voor paarden van f301 tot en met f600, 80 voor paarden van f601 en hooger; veulens even eens 80 VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 25 Mei. Vonnissen. in een vorige zitting stond terecht P. v. d. W., 23 j., scharenslijper te Sneek, voor verduis tering van rijwielen te Tirns en te Sneek. Oe- eischt 8 maanden gevangenisstraf en heden ver oordeeld tot 5 maanden. L. C. ■en relxigar in haast. Maandag arriveerde aan het vliegkamp Schiphol met het toestel uit Rotterdam een passagier, die zijn reit van Marokko grooten- deels per vliegtuig had gemaakt. Zgn reisroute was n.l. de volgendePer vliegtuig van Ma rokko naar Toulouse en vandaar naar Enge land. Zaterdagavond zou hg naar Noorwegen gaan, doch miste de boot. Hg nam Zondag de boot naar Ostende. Van daar zette hg de reis per auto via Antwerpen naar Rotterdam voort en Maandagochtend werd hij per vliegtuig via Schiphol-Hamburg naar Kopenhagen gebracht. Dinsdag zou hg de reis via Gothenburg naar Christiania vervolgen. Broedermoord. Eenige maanden geleden schoot de 24-jarige timmerman Hendrik N. den Held te Amsterdam zgn broer dood. De broer kwam in half dron ken toestand de werkplaats van Hendrik binnen en vertelde, dat hjj naar zgn moeder wilde, die boven de werkplaats woonde. Hg wou geld van haar hebben. De timmerman zei, dat dit niet meer ging. Hjj wilde niet langer toestaan, dat zgn broer zijn moeder altijd om centen lastig viel. De beide broers kregen ruzie. De half be schonken broer vloog plotseling op den ander aan en trachtte hem te slaan. Er ontstond een hevige vechtpartij, waarbg Hendrik een re volver greep. Zooals hjj later vertelde, ging het schot buiten zgn schuld af en trof den broeder in het hart. Dezer dagen diende de zaak voor de Am- sterdamsche rechtbank. De broer bleek als ruzie-maker bekend te staan, terwjjl de tim merman een ijverig werkman was. Het O. M. achtte doodslag bewezen. De bekl. werd rustig werkend door zijn broer las tig gevallen. Dat pleit voor hem. Maar het strafblad pleit tegen beklaagde. Terwgl de verslagene nog nimmer voor eenig misdrjjf werd veroordeeld, werd tegen den timmerman al driemaal proees-verbaal opgemaakt wegens diefstal. Geëisoht werd vier jaar gevangenisstraf. Een nieuw zeemonster. De verhalen over zeemonsters en zeeslangen zijn weer met één vermeerderd. Het geldt dit maal echter een controleerbaar feit, in tegen stelling met vrijwel alle andere zee-monster- verschijningen, waargenomen door zeelieden met een levendige fantasie. Men heeft dan eindelijk een zeemonster, „met een menschelijk gezicht” nog wel, in levenden lijve te pakken! In Engelsche kranten wordt het dier uitvoerig beschreven, zooals het thans ligt bij Jehu Sands, 10 a 12 mijl van Bombay. Bij kalm weer is het op geheimzinnige wijze op het strand gespoeld, niet dood, doch spring levend, en de laatste telegrammen melden, dat het dier reeds 48 uur leeft op het droge, steeds maar geluiden uitstootend, die op gekerm van pijn gelijken. Het monster is ruim acht meter lang, heeft een bek van ruim een meter diep, en voorzien van rijen vreeselijke tanden. Drie man tegelijk zou het monster vermoedelijk kunnen verzwel gen. De huid van het dier, waaronder men de ribben ziet liggen, is zwart, de oogen gelijken op die van een olifant en rollen onheilspellend. Het eigenaardigste is echter, dat de kop veel weg heeft van een menschengezicht. Aanvan kelijk dacht men met een soort walvisch te doen te hebben, maar dit is niet het geval gebleken. Het is een wonderbeest, zooals men er tot nog toe geen enkel aanschouwde, en duizenden stroomen van alle kanten aan om het te bekij ken INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Typhiser Naar aaaleiding van de advertentie in dit blad, meen ik de aandacht van het publiek er op te moeten vestigen, dat, blgkem de bevin dingen van den Provincialen Keuringsdienit, met groote waanchgnlgkheid gebleken ie, dat de oorzaak van de geconitateerde typhui-ge- vallen in de gemeente Sneek, toegeschreven moet worden aan het drinken van rauwe melk a/komitig van den melkelgter JACOB REEN, wonende lo Steenklipitraat te Sneek. Waar het niet uitgesloten is, dat ook rauwe melk afkomstig van andere melkverkoopers op het oogenblik met typhus besmet is raad ik bij deze ten sterkste aan UITSLUITEND EN ALLEEN GOED DOORGEKOOKTE MELK TE DRINKEN. Ik wil er tevens op wjjzen, dat het drinken van ongekookt SLOOT- of BUITENWATER, evenals het reinigen van melkgerei, vaatwerk en andere artikelen hiermede, vooral onder deze omstandigheden, ZEER GEVAARLIJK I de Knibbelsteeg, de Brouwersteeg, de Stokvisch- I steeg, de Albadasteeg, de Alidasteeg, de Kerk- I steeg en de Waterpoortsgracht van het perceel 24 aldaar tot het Hoogend; 11. gesloten te verklaren voor het verkeer met I alle motorrijtuigen: Ongetwijfeld is ’t een moeilijke keus voor de Franschen moeilijker dan niet-Franschen mis schien kunnen begrijpen. Het is nu eenmaal waar dat Frankrijk het meest van alle groote naties een weder sterk geworden Duitschland heeft te vreezen en dat het bezit van ook maar een deel van het Opper-Silezisch nijverheidsgebied een nieuwe opbloei van Duitschland sterk zal ten goede komen. Met dit gebied in Poolsche handen en het Saargebied onder Fransch bewiqd is de Duitsche nijverheid in zoodanige mate gekluis terd, dat Frankrijk veel minder van het nabuur volk heeft te vreezen, wanneer er weder een bot sing zou dreigen. Daarom is van Fransch stand punt er ongetwijfeld iets voor te zeggen dat het nijverheidsgebied van Opper-Silezië geheel naar Polen gaat. Intusschen mag de vraag ge steld of deze kwestie zoo zwaar weegt, dat Frankrijk er met de andere geallieerden om zal breken. Dat valt te betwijfelen, want zeer zeker ligt in het bondgenootschap met mogendheden als Engeland en Italië een grooter waarborg tegen een nieuwen Duitschen aanval, dan in het bezit van welk Duitsch gebied dan ook. Ierland. Een groote troep Sinn-Feiners heeft Woensdag het gebouw van de douane te Dublin in brand gestoken. Het prachtige gebouw is zoo goed als vernield. Er volgde een gevecht, waarbij zeven Sinn-Feiners gedood, elf gewond en 111 gevan gen genomen werden. Aan den kant van de poli tie werden er vier man gewond. Sinn Feiners hadden het hoofdstation van de op grond van de tegenwoordige Landarbeiders-J brandweer bezet en gedurende drie kwartier In het laatste halfjaar 12 November—12 Mei wet niet zoo enorme bedragen voorgeschoten; belet dat deze tegen het vuur ingreep 1921 waren verzekerd van 320 eigenaars 760 Den Haag, 25 Mei 1921. Vriend Simpel, Het was de vrouw, die als onderwerp van discussie links en rechts gistermiddag elkaar heftig deed bekampen, en een strijd, die zoo oud Oe waarachuwingact dar natuur. De natuur laat nooit na u voor de nadering der ziekte te waarschuwen. Die waarschu wingen openbaren zich gewoonlijk door een volhardende afgematheid, een vertraging der aetiviteit, een onregelmatigheid der liohaams- funoties, een vermindering van den eetlust. Wanneer die verschijnselen sich voordoen en eenigen tijd duren, geven zij duidelijk te ken nen dat uwe krachten zijn verminderd tenge volge van de verslapping van uw bloed en van de verzwakking van uw zenuwstelsel. Het is dus dringend noodig onmiddellijk uw gestel in staat van verdediging te brengen, door uw bloed en uwe zenuwkrachten te herstellen en door het gebrek aan veerkracht, waardoor uwe organen bevangan zijn, tegen te gaan. Om deze noodzakelijke tegenwerking te voorschijn te roepen, kunt gij niets beters doen dan uw toevlucht te nemen tot de Pink Pillen, welker voortreffelijke samenstelling op merkwaardige wijze voldoet aan hetgeen verzwakte gestellen noodig hebben. De Pink Pillen zijn een mach tige hersteller der krachten, zij verrijken en zuiveren het bloed, versterken de zenuwen, wekken den eetlust en de spijsvertering op en werken bovendien zeer krachtig en duurzaam op alle levensfuncties van het lichaam. Bij iedere seizoenswisseling, voornamelijk in het voorjaar en in den herfst, is een kuur met de Pink Pillen altijd goed voor de gezondheid. De prijs der Pink Pillen bedraagt f 1.75 de doos, f 9.00 de zes doozeu. Zij worden ver kocht in het HoofddepotNassaukade 314 te Amsterdam. Men eische dit adres en de Hol- landsche gebruiksaanwijzing. De Pink Pillen zijn ook te verkrijgen bij alle goede apothe kers en drogisten in Nederland, o.a. bij de Brven Joh. W, Meijer. de beklaagden meisjes of zeer jeugdige manlijke personen waren. De anti-revolutionairen moesten van dit amen dement niets hebben. Een aanslag op het gezins leven, werd het genoemd, die zou maken dat moeder de vrouw in plaats van hare plichten als moeder en echtgenoote waar te nemen de deur uitging om recht te spreken over een andermans kinderen. De heer Scheurer voegde hier nog aan toe dat het karakter van de leden van de schoone sexe haar ook minder geschikt maakte om als kalm bezadigd en objectief oordeelende rechter een plaats in te nemen naast haar manlijken soort- genooten. Verder werden uit deze hoek en van achter de ministerstafel nog eenige juridische bezwaren aangebracht. Links en ook den r.-k. heer van Schaik dachten er echter anders over. Mej. Groeneweg (s.-d.) meende dat men de vrouwen toch niet tot model huismoeders zou maken door haar met de wet in de hand te dwingen tusschen de vier muren van haar huis te blijven. Niemand zal de vrouw uit haar huis willen halen, maar deze zal ten slotte zelf moeten uitmaken waar haar plaats is. De heer Kleerekoper (s.-d.) wilde de koe da delijk maar bij de horens pakken en kwam met een motie, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat de vrouw tot het rechterlijk ambt moet kunnen worden benoemd, zoodat mitsdien wettelijke voorzieningen onverwijld moeten wor den aangebracht, weshalve zij de regeering uit- noodigt, met spoed voorstellen dienaangaande aanhangig te maken, die (de motie bedoel ik) hij dadelijk wilde behandelen. Maar de Voorzitter voelde er meer voor deze zaak te verschuiven tot een nader te bepalen dag, en de meerderheid van de Kamer dacht er net zoo over. Toen ging men weer verder met het amende ment-Dresselhuijs. Daar er op gewezen werd, dat er juridische bezwaren waren, die zich tegen het aanstellen van de vrouw als rechter verzet ten, stelde mr. Dresselhuijs een tweede amen dement voor en nu op art. 10 van de Wet op de Rechterlijke organisatie, waardoor dit beletsel verviel. Toen evenwel schoot Minister Heemskerk uit zijn slof. Dit toch kwam volgens Zijne Excellen tie neer op een gelijkstelling van man en vrouw wat betreft de bevoegdheid plaats te nemen on der de hoogste dienaren van vrouwe Justitia. En zoo pas was het uitmaken van deze kwestie door het uitstellen van de behandeling der motie Klee rekoper verschoven. Dat zou een unicum in onze parlementaire geschiedenis zijn. Waarom mr. Dresselhuijs zijn beide amende menten weer introk en een nieuw geesteskind in de wereld bracht in de vorm van een amen dement, volgens hetwelk de vrouw kan worden aangewezen voor rechter-plaatsvervangster bij de arrondissementsrechtbank, doch alleen met aanwijzing tot vervanging van den kinderrechter in aangelegenheden betreffende meisjes en jeug dige mannelijke beklaagden. Maar een Fransch spreekwoord zegt terecht, den Franschen minister-president een gunstigen dat het hoogst moeilijk is het iedereen en zijn weer een van der vurigste voorstanders van de weer een der vurigste voorstanderes van de politieke gelijkstelling van man en vrouw be zwaren, nl. mr. Marchant. Deze v.d. afgevaar digde betoogde dat niets in de tegenwoordige wetgeving volgens zijn meening zich tegen het aanstellen van de vrouw ais rechter verzette. En werd nu dit amendement aangenomen dan zou aaarmede gezegd zijn dat dit wel het geval was.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1