TARWEBLOEM WESTEKHOF's KOFFIE r Ingezonden Mededeelingen. BRIEFHOOFDEN Brandenburg!!, Boschma Co. De Nationale Bankvereeniging TE SNEEK iFÏÏWffKWliWÖlTi li .RECLAME KOLOM KOOPMANS’ i I 9 I I Tijdeiijke OHiciee! Orgaan der Gemeente Sneel BRAHDEN8URGH, 80SCÜN1 i Co.. - annex SHEERER COURANT ob WT^IOR^TSERAOEEIh NIEUWSTIJDINGEN. 6 pCt. Pandbrieven „KRISTAL” Woensdag E Juni 1921 No» 70 37e Jaargang ft n I 80 110 aanbiedingen van xestauten-SIGAREAi KWALITEIT 5, 6 en 8 oent. Neemt proef. FIRMA JOHfe. TROMP. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers STELT VERKRIJGBAAR Hypotheekbank voor Nederland ROO pCt. Verplichte jaarl. uitloting van vier pCt. Beboeren tot de beleggingsfondsen der Rijkspostspaarbank. M. A. C. Vraa^ en 271KG /ft, xK- MEELFABRIEK!/ Onze pryzen zijn thans i No. I per pond 85 ets» Java Preanger Deze soorten worden ge leverd in halfponds pakje®. In onze winkel ook voor gewogen per ons en meer. Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Buitenland f8.alles bij vooruitbetaling. Lease Noa. 5 ct. Ad verten tién 10 ct. p. regel. Inge zonden Mededeetingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur M 1 I 99 99 W in te i 4 opmerking, dat deze maatregel voor zoover hij strekte om het leven van den kroonprins te be schermen, vrijwel overbodig was: in de voor gld. bij s er lies wan e*a wijsvinger. i&MKaK Telefoon No. 150. 8 7 6 3 SNEER, KLEINZAND TEL. 111 en 150 NIEUWE SNEEEER COURANT 4 3 3 1 2 2 3 4 KORT GEMENGD. Door het inslaan van den bliksem is Vrij dag de hofstede van den landbouwer Roelofs te Linden (N.-Br.) tot den grond toe afgebrand. Verzekering dekt de schade. Te Maastricht is het 4-jarige zoontje van schipper Van der Linden in het kanaal gevallen en verdronken. ciën mededeelt, hebben de Darmstadter Bank, de Deutsche Bank, de Disconto Gesellschaft en de Dresdener Bank de schatkistwissels, ten be drage van 850 millioen gouden marken geëndos seerd, welke, als zijnde het niet door goud of effecten gedekte gedeelte der somma van één milliard, ingevolge het Londensche ultimatum vóór 31 Mei, moeten worden betaald. Deze en- dosseering was door de commissie van herstel geëischt. Genoemde wissels zijn op 28 Mei aan de com missie van herstel verzonden, zoodat aan de ver plichting binnen den bepaalden termijn is vol daan. Op het terrein van de Maatschappij „Hen drik” te Brunssum is Donderdagmiddag een troepje kinderen onder êen wagon geraakt. Twee jongens werden daarbij gedood. Een paar andere kinderen kregen ernstig letsel. Een echtpaar in de Oranjestraat te Am sterdam had al meermalen hoogloopende ruzie gehad. Donderdagavond kwam het weer tot een uitbarsting. De echtgenoot nam een mes, waar mede hij de vrouw zoodanige verwondingen toe bracht, dat zij spoedig dood ineenzakte. De man sneed daarna zich zelf met het mes in den hals. Hoewel zijn toestand niet levensgevaarlijk is, bleek toch opneming in het Gasthuis noodzake lijk. De man is zèer ontdaan over zijn daad. Het boerenhuis tevens herberg Het Olde Besje te Havelte, eigenaar Nijland, is met inboe del door brand vernield. Het vee is gered, de oorzaak van den brand is onbekend. In den benedenloop van de Severn wordt zoo’n overvloed van zalm gevangen, als in 40 jaren niet het geval is geweest. Er wordt per dag ongeveer drie ton zalm opgehaald. Te Minden hebben alle arbeidsraden be sloten dagelijks in plaats van 8, negen uur te werken. Het loon van het negende uur wordt bestemd om den woningbouw voor arbeiders te bespoedigen. Bij het baden in de boven-Elbe van drie klassen van een volksschool, zijn 17 leerlingen weggetrokken door de golven van een voorbij varende stoomboot. De drie onderwijzers slaag den er in tien te redden; de andere zeven ver dronken. Hijn lijkjes zijn geborgen. Te Zandvoort is Vrijdag de echtgenoote van den onderwijzer O., toen zij, fietsende, een vrachtauto wilde passeeren, gevallen, en met het hoofd onder een voorwiel van die auto geraakt. Zij was dadelijk dood. Te Eindhoven (Woensel) heeft de 25-jarige leerling-machinist K. zijn kostjuffrouw, echtge noote van den machinist R., met een revolver in den rug geschoten, waarna hij zichzelf een kogel door het hoofd joeg. Hij was onmiddellijk dood. De zwaargewonde juffrouw, en het lijk van K. werden naar het gasthuis te Eindhoven vervoerd. Woensdagmiddag is de electrische centrale in de Saksische gemeente Harbke afgebrand. De door den brand aangerichte schade bedraagt ettelijke millioenen marken. De materieele schade is echter gering in vergelijking met de schade, welke de bedrijven in de buurt als gevolg van dien brand ondervinden. Tal van steden, dorpen en bezittingen ontvingen hun electrischen stroom van de centrale te Harbke en zitten thans zonder licht en stroom. In het geheel zitten circa 1500 plaatsen in ’t donker en de geheele kali-industrie lijdt aan absoluut stroomgebrek. Het gemeente-archief van Mézières is in het bezit gekomen van een ongewoon voorwerp: een van staaldraad gevlochten net, zes meter lang, vijf meter breed, duizend kilo wegend, dat, in geval er kans was op een vlieger-aanval, uitge spannen werd boven het kasteel Bel-air, bij Charleville, toen de Duitsche kroonprins het tij- *1 VERGADERING van den Raad der ge- T-„ Boelmans, gelegd. De vrouw, die de zuinig- meente WYMBR1TSERADEEL op ZATER- heid van haar buurvrouw kende, wist zeker, datj DAG den 4 JUNI 1921, des voormiddags deze den turf, zoodra zij hem vond, in de kachel 9y2 uur. Punten van behandeling: Turnclubleiders. Tot leeraar aan den tweejaarlijkschen cursus te Heerenveeh voor opleiding van, leidster en leiders van turnclubs, die de vol gende week aldaar vanwege het Gewest Friesland van ’t K. N. G. V. geopend wordt, zijn benoemd de heeren R. de Vries te Drachten, voor anatomie en physiologic, J. v. d. Werf, Heerenveen, P. Jongejans, Sneek voor practijk en theorie der vrije, gereed- schaps- en toesteloefeningen S. Bruinsma te Leeuwarden voor athletiek en openlucht-' spelen. De aangifte voor dezen cursus was zoo groot dat men sommige aanvragen heeft moeten afwijzen. L. C. De nieuwe dienstregeling. Met 1 juni treedt op de lijn Leeuwarden' Stavoren de volgende dienstregeling in: De vertrekuren der sneltreinen worden 8 uur 16 (thans 8.15), 1 uur 30 (1.30), 5 uur 38 (thans ook, doch bij de nieuwe regeling ook op Zon- en feestdagen). De andere trei nen vertrekken 5 uur 55 (alleen op Dinsdag tot en met 8 Nov. en vanaf 14 Maart, thans ook 5.55), 6 uur 59 (6.59), 9 uur 5 (nieuwe trein tot Sneek, stopt te Jellum-Boxum, Mantgum en Bozum), 12 uur 11 (12.11), 2 uur (tot Sneek, alleen op Zon- en feest dagen), 2 uur (tot Stavoren, alleen Vrij dags), 4 uur 10 (4.10) en 9 uur 27 (9.30). De aankomst der sneltreinen te Leeuwarden wordt 11 uur 59 (thans 12 uur 3), 4 uur 26 (4.26) en 9 uur 7 (ook op Zon- en feest dagen, thans 8.59). De andere treinen komen aan 6 uur 44 (evenals thans, alleen op de Vrijdagen tot en met 11 Nov. en vanaf 17 Maart), te Sneek 6 uur 50 (6.50), 7 uur 48 (7.48), 8 uur 30 (van Sneek, niet op Zon- en feestdagen en niet op schoolvacantiedagen) 9 uur 37 (9.37), 12 uur 57 (12.57), 2 uur 28 (2.28), 5 uur 23 (5.23), 10 uur 14 (10.12). Jhr. mr, A. F. de Savorrtin Lohman. De staatsman, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman vierde Zondag zijn 84sten verjaar dag. De werkzame grijsaard is zeker de oudste dienstdoende journalist, daar hij,, sinds hij zijn Kamerlidmaatschap neerlegde, meer nog dan te voren, zich aan den journa- listieken arbeid wijdt als hoofdredacteur van „De Nederlander”. De roomsch-katholieken en de christelijke partijen. In de Zaterdag te Utrecht gehouden alge- meene vergadering van den Algemeenen Bond van R. K. Kieskringorganisaties in Ne derland werd, blijkens de „Msb.”, een schrij ven van het Nederlandsch Episcopaat voor gelezen, waarbij dit, overtuigd, dat het be lang van kerk en staat daardoor het best zal worden gediend, verlangt, dat de tot nu toe in de politiek gevolgde samenwerking met de christelijke partijen worde bestendigd Het verklaarde zich beslist tegen het samen gaan met de sociaal-democratische partij. Het Episcopaat richt dit schrijven tot den bond, omdat het meent, hier en daar andere stroomingen te hebben waargenomen. De landkolonie te Lunteren. In verband met de gebeurtenissen in de omgeving der landkolonie van het Leger des Heils de Groote Batelaar te Lunteren en de onrust der omwonende landbouwers, kan thans worden medegedeeld, dat met ingang van Zaterdag de voorwaardelijk in vrijheid- gestelden van die landkolonie zijn vertrok ken. Zij zijn ondergebracht in stedelijke in stellingen. De directeur der landkolonie, de heer Stel die hiertoe zelf ’t noodige heeft bij gedragen, door zich ter zake tot den minis ter te wenden, roept een deputatie uit de omwonende landbouwers op om hun een en ander mede te deelen. De overige verpleeg den zullen zich van nu af uitsluitend mogen bewegen op de hoofdwegen. Ook staat vast, dat voor onbepaalden tijd geen voorwaarde lijk in vrijheidgestelden op de landkolonie zullen worden geplaatst, terwijl door den directeur zooveel mogelijk alle gevaarlijkè elementen zullen worden geweerd. MATIGHEID, opgewektheid, frissche lucht, geregelde gewoon ten, de noodige rust en slaap, lichaamsbeweging en een zorgzame leefwijze is wat de natuur vraagt om uw lichaam in goede conditie, uw nieren gezond, en uw gestel vrij van urinezuur te houden. Hebt gij er ooit aan gedacht, dat uw pijn in den rug, hoofdpijn, urinekwalen en waterzuch tige zwellingen een gevolg kunnen zijn van uw leefwijze? Te zwaar eten, het voortdurend gebruik van alcohol, te veel rooken, het zich te weinig be schermen tegen het klimaat, onmatigheid, en het te weinig zoeken van gezonde ontspanning en rust, zullen ongetwijfeld de nieren mettertijd verzwakken. En dan komt de last. Rugpijn, hoofdpijn, urinestoornissen, water zuchtige zwellingen, niergruis, en duizeligheid zijn verschijnselen van te veel urinezuur in het bloed en er bestaat gevaar voor nier- en blaas ontsteking en ongeneeslijke .nierziekten. Matig eerst die verkeerde gewoonten en sta dan de verzwakte nieren bij door een degelijke kuur met Foster’s Rugpijn Nieren Pillen. Deze werken niet op de ingewanden, doch zijn een betrouwbaar en veilig niergeneesmiddel onder alle omstandigheden. De echte Foster’s Rugpijn Nieren Pillen, voor zien van de handteekening van James Foster op het etiket, zijn te Sneek verkrijgbaar bij de fir ma’s Joh. W. Meijer en B. Meindersma a f 1.75 per deos. is voortreffelijk van smaak en voldoet aan de hoogste eischen. dit faLril^aat in de y. ■an/y vond de prins immers telkens, als er bommen- gevaar dreigde, een veilige schuilplaats. Een dezer avonden had op de tramlijn van Bagnères naar Gripp een ernstig ongeluk plaats. De vereeniging van bakkers van Bagnères had, zooals «elk jaar gebruikelijk is, te Artigues, aan den voet van den heuvel Tourmalet, een feest- j maal georganiseerd. In verband met het feit, dat het nogal laat zou worden, hadden de bakkers aan de tramwegmaatschappij gevraagd een extra-tram te hunner beschikking te stellen, ten einde er op te kunnen rekenen, dat ze ’s avonds weer thuis kwamen. Onderweg barstte er een hevig onweder los en door de groote hoeveel heid regenwater, welke naar beneden viel, was de tramweg bijzonder glad geworden. Op de helling komende, begon de tram met steeds toe nemende snelheid te rijden. In de buurt van Gripp gekomen, raakte een wagen uit de rails, waardoor de er achter volgende wagens op en in elkander reden. Van de 20 personen, die in de tram zaten, werden er 9 gedood en 11 gewond. Concert-Alt. ’t Laatste orgelconcert te geven door den heer A. Alt, zal plaats vinden op Dinsdag 7 Juni a.s. Tot tijdelijkonderwijzeres aan school no. 3 alhier is benoemd mej. W. Faber, leer ling van de rijksnormaalschool alhier. Kaatsen. Aan de Zondag j.l. te Dongjum gehouden kaatspartij (3 kaatsers uit een plaats) namen 24 parturen deel. Na menige spannende strijd werd de le prijs, f 60, gewonnen door het partuur uit Franeker, n.l. de kaatsers: M. Miedema, H. Plantinga en H. Plantinga. De 2e prijs, f30, door het partuur uit St. Ja- cobi-Parochie, n.l.: C. Westra.K. Kuiken en S. v. d. Leij. De 3e prijs, f 15, door het partuur uit Beetgum, n.l.: P. Zijlstra, M. Zijlstra en A. Kramer. De mooiste partij werd geleverd door het prijs winnend partuur en het Sneeker partuur, De Vries, Meester en Ringma. Nadat de Sneekers een voorsprong hadden van 1 spel en de stand 66 was geworden, sloeg De Vries de bal voor en keerden met een de kansen ten gunste van het Franeker partuur. Telkens op 6—6 haalde Miedema’s partuur de halve spellen, zoodat het nog won met eindstand 52 en 62 met een voorslag van De Vries. Faillissementen in Nederland. Volgens jnededeeling van het Handelsinfor- matiebureau van Van der Graaf Co.’s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 27 Mei in Nederland uitgesproken 35 faillissementen tegen 21 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 27 Mei 1921 762 faillissementen tegenover 528 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. De stand van het kleine fruit. De „Staatscourant” bevat een oveizicht be treffende den stand van het kleine fruit op 20 dezer. De' sterke nachtvorsten van 16 en 17 April en de vorst in de nachten van 4 op 5 Mei hebben in het algemeen aan het klein fruit aanmerkelijk nadeel toegebracht. Vooral de zware bessen hadden er in verschillende streken zeer door te lijden, terwijl de kersenoogst in zuidelijk Gelder land en Utrecht er voor een belangrijk deel door vernietigd is, zoodat over het geheel genomen het gewas een slechte stand vertoont. De aanhoudende droogte is verder oorzaak, dat geklaagd wordt over het afvallen van bessen, j In de Bangert brengt de spruitkever veel nadeel toe aan de roode bessen; over het voorkomen van rondknop in de zwarte bessen wordt vooral uit Zeeland geklaagd. In sommige deelen van Noord-Brabant, vooral in de Baronie van Breda, richt de „roode worm” veel kwaad aan bij de frambozen. De stand der late kersen in Friesland is vrij goed. Een slechte stand van de roode en witte bessen wordt in de omgeving van Leeuwarden aangetroffen. De stand der kruisbessen is Friesland goed evenals die der frambozen. Een lieve vrouw. De vrouw van den rentenier N. Hamster Wedde kon het met haar buurvrouw niet goed vinden. Zij besloot daarom de vrouw van kant te maken. Om hier toe te geraken bedacht ze een eigenaardig plan. Ze nam een stuk turf en holde dat uit. In ’t gat stopte ze toen 40 gram bus kruit. Vervolgens sloot zij de opening weer door een stukje turf, dat ze met een ijzerdraadje vast hechtte. De turf met zijn vreeselijken inhoud werd toen stilletjes op het tuinpad van de buurvrouw, mej. Be Quick Ajax Go Ahead Zoodat N. A. C. voorloopig als kampioen van Nederland kan worden beschouwd. Oost-Groningen heeft tegen Oost-Friesland ge speeld. De Duitschers verloren met 13. TC gld. bij verlies «3 vin een vinger Voor de levering van nette Briefhoofden tegen b i I I ij k e prijs zijn WIJ het adres. 13— 8 1.33 11—11 1.17 14— 8 1. 7—18 0.50 fabriaksverpakki ngv< Volgens voorwaarden overeengekomen met de Haltandsoh* AJgcmaaït-'e Varsc- levens- TftA kerlngs^Bank Scftieeam sijn onze Abonné’a verzekerd tegen ongelukken voor «VVV lange invaliditeit, «vV gld. ingeval van over- f£H gld. bij verlies van lijden binnen 30 d. Iwv één hand, voet of oog straat opgestuurd. Had-je-me-maar is Maandag naar Am sterdam overgebracht, daar zijn aanhouding .gevraagd was wegens het moeten onder gaan van tweemaal veertien dagen hechte nis, wegens openbare dronkenschap. Als hij wordt opgesloten zal hij de openingszitting van den nieuwen raad op 22 Juni waar schijnlijk niet kunnen bijwonen. Een prijs getrokken. Naar de Indische bladen melden heeft een dienstplichtige van het 15de bataljon infanterie te Bandoeng uit een prémieloterij de 1 alve ton getrokken. In een pauze tusschen twee oefeningen las hij in de courant dat zijn nummer bekroond was met een zoo hoogen prijs. Zijn compagniescommandant gaf hem den raad telegrafisch bevestiging in Weltevreden te vragen en om dit te kunnen doen moest de gelukkige nog even geld van een kameraad lee- nen. Het klopte echter als een bus, de beantwoor ding arriveerde spoedig en ’s middags zou onze milicien naar de hoofdstad vertrekken om de dubbeltjes te halen. Was het wonder, dat de halve „kompie” hem behulpzaam was om zich reisvaardig te maken? Het Friesche vee op de tentoonstelling te Buenos-Aires. De heer E. van Welderen Rengers heeft, naar het Fr. Landbouwblad meldt, uit Buenos-Aires een telegram ontvangen, bevattende de 2 woor den: „Fryslan boppe’,’, waaruit kan worden op gemaakt, dat het Friesche vee op de Argentijn- sche tentoonsteling een goed figuur heeft ge maakt. Nader wordt dit vermoeden bevestigd door een telegram van den heer Bakhoven, waaruit blijkt, dat aan prijzen zijn behaald: door de stieren 2 eerste prijzen; koeien (exteriepr) 4 eerste, 2 tweede, 1 derde prijs; koeien (melkproductie) tweede, derde en vierde prijzen; koeien .(boterproductie) eerste prijs; 3 koeien van één eigenaar, de beker voor hoogste melkproductie. Verder bevat het telegram de mededeeling, dat dé Friesche stieren goed zijn verkocht in ver gelijking met andere buitenlandsche mededingen de dieren, die geen koopers vonden. De belang- steiliiig voor het Friesche vee was groot. Aardappelen uit Denemarken. Verschillende grossiers in aardappelen te'Am- sterdam hebben, wegens het tekort aan goede Hollandsehe consumptie-aardappelen, aardappe len uit Denemarken geïmporteerd. Deze aard appelen, welke van uitnemende kwaliteit zijn, kunnen voor de helft van den prijs der oude aardappelen verkocht worden. Bigamie van een 15-jarige. JL Donderdag is te Brooklyn (New York) een uiterst merkwaardige zaak vóórgekomen in de kinder-rechtbank, d. w. z. de rechtbank waar delicten, die door kinderen zijn begaan, worden behandeld. De beklaagde was een juffertje van vijftien jaar, Florence Cobleigh, die terechtstond wegens bigamie. Het kind maakt den indruk van een meisje van 18 jaar. Het geval is uiterst cu rieus. Florence Cobleigh was onder overlegging van een geboorte-acte waarin haar leeftijd als 18 jaar was opgegeven, gehuwd met een kaas maker. Dat was in November 1.1. Florence bleef 3 dagen bij haar man, had er toen genoeg van en trok \yeer naar huis. Tot April bleef zij daar, maar toen trouwde zij met zekeren Otto Zerrin- gen. Nu duurden de wittebroodsweken langer; pas na 3 weken verscheen het meisje weer in de ouderlijke woning. Haar man (no. 2) kwam haar achterna en eischte ophelderingen. De moeder bracht nu het gebeurde aan het licht en het kwam uit dat bigamie was gepleegd. Spoedig werd nu ook de politie in het geval gemoeid. De Duitsche oorlogsmisdadigers. In het proces tegen de Duitsche oorlogsmisda digers eischte het O. M. bij het gerechtshof te Leipzig tegen den beklaagde oud-ritmeester denS 00'log bew00nde; De/'garo maakt de r nnmprlrmcr nat do-yp maatrocrol xrr\nr 'rnnunv k<: Müller een jaar en drie maanden gevangenisstraf. De Duitsche schadevergoeding. Naar het Duitsche rijksministerie van finan-j het doel geheel geblindeerde kelders van Bel-Air j zou stoppen, ’t Gebeurde zooals zij zich gedacht had. De buurvrouw zeg het stukje turf, nam het' bevond,’opgepakt.’ Nadat hif zijn'ro7s'in'een mededee-bemerkte ze nog bijtijds, dat er iets vreemds in den turf zat en legde het ding weg. Dezer dagen stond juffrouw Hamster voor de rechtbank te Winschoten. Geëischt werd drie jaar gevangenisstraf. VOETBAL. Om het kampioenschap van Nederland is Zon dag gestreden tusschen Ajax en Be Quick (uit slag 32) en Go Ahead en N. A. C. (uitslag 0—3). De eindstand is dus: 6 6 6 6 gld. bij varlie» EA iv een duim. vV Had-je-ine-ntaar. Had-je-me-maar is Vrijdagnacht door de Rotterdamsche politie op den Schiedam- schen dijk, waar hij zich in kennelijken staat -- uevunu, opgepaia. iNauai nij zijn roes in een Punt I. Notulen van 30 April en 13 Mei jl. j °p en wilde er meenaar, de kachel. Gelukkig politiebureau had uitgeslapen, is hij weer de Punt 11. Ingekotnën stukken en i.. lingen. Punt lil. Vaststelling van een verordening op het beheer van het electriciteitsbedrijf in deze gemeente. Punt IV. Idem van eene verordening voor de levering van electrischen stroom. Punt V. Idem van de voorschriften voor de uitvoering van electrische installaties. Punt VI. Idem van de staten van oninbare posten der plaatselijke belastingen dienst 1920. Punt Vil. Prae-advies inzake het verzoek van het bestuur van het Diaconessenhuis te Leeuwarden. Punt VIII. Voorstel inzake het maken van een opslag- en aanlegplaats voor schepen bij de pont te Uitwellingerga. Punt IX. Idem van de kerkvoogden van Lo'ënga een gedeelte sintelweg in onderhoud en beheer over te nemen en dien weg tot het huis van G. Zijlstra door te trekken. Punt X. Idem tot verbetering van de op slagplaats en varl gedeelten weg te Gauw. Punt XI. Idem om van de Vereeniging „Dorpsbelangen” te Woudsend eenige rust banken over te nemen. Punt XII. Verzoek van het Schoolbestuur te Heeg om gelden uit de gemeentekas voor den bijbouw van één of twee lokalen aan hun schoolgebouw. Punt XIII. Vaststelling van het primitief kohier van den hoofdelijken omslag dienst 1921.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1