D I i PHYTINE. TARWEBLOEM BnTiWrt BiWKWTWi tWïÖWÉÏTMÊEd GROOTE OPLAGEN J. KOOPMANS’ Ingezonden Mededeelden. Brandenburgh, Boschma Co. - annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL Brieven uit de Tweede Kamer. LUSTELOOSHEID s Officieel Orgaan der Gemeenie SneeL BRANDENBURGH, BOSCHMA 8 Co.. J. W. BOEUENGA ZONEN, „KRISTAL” VOETSPECIALIST Woensdag en Donderdag 22 en 23 Juni I Nieuwstijdingen. Gebrs a Woensdag 22 Juni 1821 37e Jaargang A "K/TTOKOT iQTVT •K I »7‘ Pijn,eelt daar? DE DRIE LETTERS J T Verschijnt DINSDAGS ea VRIJDAGSAVONDS Uitgever» Sxxkk Telefoon No. 150, TEL. 18 SNEEK Vriend Simpel, G G ‘G G G G G G G l<3 ‘g G G ■G G G G G G G G G G G G G G G G G G G G G G G G G G G G G O dil faLrfkejal in de van Dr. W. Scholl’s Int. School of Practipedics te Londen, HOUDT ZITTING: Fa. JOH. STELLINGWERFF, Wijde Burgstr. 8. Sneek GRATIS CONSULT VOOR ALLE VOETGEBREKEN. op PEPERMUNT waarborgen de ALLER beste kwaliteit Vraagt zo Uwen winkelier. f abriaksverpakki ngv. en 2/2KG ^MEELFABRIEK F Abonnementper jaar f 2.50 fr p. post f 3.60. Buitenland f8.alles bij vooruitbetaling. Losse Nos. 5 ot. Advertentiën10 ct. p. regel. Inge zonden Mededeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der aitgifte, tot 10 uur •iH'Ruirr' i O j waaraan 't De heer Schaper vertelde dat er blijkbaar van nierzwakte verdwijnen H. BLUF. i Wij levsren spoedig en tegen bil lijken prijs alle DRUKWERK in groote oplagen. Geslaagd voor het diploma Nederlandsche Handelscorrespondente van de Vereeniging „Het Nederlandsch Handelsinstituut” te Amsterdam de heer J. Wirpa, alhier. nu ze verworpen zijn blijft de oude wet gehandhaafd en zullen er En dan denken ze niet in de eerste plaats aan de kabinetskrisis, maar aan een veldgrauw uni form, aan hun betrekking die ze zullen verliezen, 12 12 12 12 12 12 12 3 3 4 5 6 8 11 23 17 14 12 11 5 2 43 24 21 18 35 1U 8 4 8 16 28 18 28 57 v er van i i 2 2 1 3 0 aan- en SNEEK, KLEINZAND TEL. 111 en 150 Een adres van vertrouwen by het koopen eener solide VULPEN is IflEUWE sram COURANT SNEEK L.S.C. VOORW. WORKUM F.C A. Z.H.C. VITESSE Burgemeester van Stavoren. Bij Kon. besluit is onze vroegere stadgenoot de heer L. Poppinga benoemd tot burgemeester der gemeente Stavoren. JORWERD, 20 Juni. De jongenskaatspartij is voor de kaatsvereeniging „Hald Moed” een suc ces geweest, want 90 jongens, tot en met 16 jaar, namen er aan deel. De prijzen f 15, f9, f 1.50 en f 1.50 zijn gewonnen door: 1. A. Ko ningsveld van Menaldum, J. Bouma van Ooster- littens en D. Faber van Huizum. 2. M. Kastelein van Hitzum, N. de Vries van Rauwerd en S. de Jong van Jorwerd. 3. J. W. v. d. Zijpp van Sneek, P. F. Bouma van St. Anna Parochie en L. Dol- stra van Huizum. 4. A. Dijkstra van Marssum, D. Huitema van Wommels en A. Mulder van Mantgum. Daar de wedstrijd gehouden werd op „de Terp” in de luwte van het dorp, was de wind niet hinderlijk. Ver. van Nederlandsche Gemeenten. In de algemeene vergadering te Maastricht van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten zijn herkozen tot leden van het bestuur de hee- ren mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van ‘s Hertogenbosch; F. M. Wibaut, lid van den gemeenteraad van Amsterdam; H. F. M. E. graaf van Limburg Stirum, burgemeester van Hellen doorn en P. Sikkes, secretaris van Sneek. Ondertusschen werd de Tweede Kamer nog een andere vraag gesteld, dan wie nu het schip van de Nederlandsche staat moet be- J. H. Faber, f Op 56-jarigen leeftijd is overleden ir. J. H. van de volksgezondheid Den Haag, 17 Juni. Wat nu? Nu het legerontwerp van minister Pop verworpen is, met behulp van twee regee- ringspartijen, de christelijk-historischen en de anti-revolutionnairen. Nu er aangaande het I lossen. Toen kwam de r.-k. heer Bomans naar voren, overhandigde den voorzitter een dik pak papie- In Brabant. Een typisch staaltje van primitieve toestanden in de binnenlanden van Brabant, levert het vol gende voorval uit St. Oedenrode: Maandagmorgen kwam de wed. J. v. L., wo nend op het gehucht Vressel, haar buurman C. S. tegen. Ze kregen samen ruzie over den verkoop van een kalf. S. werd driftig en gaf vrouw L. een slag tegen het hoofd. Dinsdagmorgen kwam vrouw van L. met haar dochter langs het erf van S. De echtgenoote van S. kwam met een stalemmer naar buiten geloopen en sloeg daar mee de wed. van L. bewusteloos tegen den grond. Haar dochter, dit ziende, vloog de aanvalster aan, maar toen schoot S. zelf toe en bewerkte het hoofd der dochter zoodanig met een gaffel, dat deze doormidden brak. Op het rumoer kwam ook de zoon der wed. v. L. toesnellen, gewapend met een riek. S. wachtte hem op met een krab- zeis en gaf hem daarmee een hevigen slag op den arm, terwijl van L. met de riek S. een tand uit den mond sloeg. Van L. liep toen naar den veldwachter, die proces-verbaal opmaakte en gaffel, riek en krab- zeis in beslag nam. Het drama zal dus later in Den Bosch worden uitgespeeld. De werkloosheid in Engeland. Officieel wordt medegedeeld, dat het aantal (ingeschreven) werkloozen op 10 dezer 2.185.800 bedroeg, tegen 2.149.398 op 3 Juni. Met verkorten arbeidstijd werkten 1.144.121 (te gen 1.181.000). Ónmogelijke belastingen. Het Engelsche Parlementslid Pretyman heeft Donderdag bij een beraadslaging in het Lager huis over de financieele wet treffende voorbeel den aangehaald van de onmogelijke wijze, waar op de inkomstenbelasting werkte. Hij kende, zeide hij, een zeer groot landgoed in Schotland, dat in 1920 aan pachtsommen 42.496 opbracht. Het beheer en het onderhoud kostte in dat jaar 19.229, zoodat er een zuiver inkomen van 23.267 overbleef. Van dit zuivere inkomen gingen aan plaatselijke belastingen, riksbelastingen en wettelijke lasten (o. a. stipen dia voor predikanten) £22.800 af, zoodat voor den eigenaar slechts 467 overbleef. Een ander voorbedld: De eigenaar van een loodmijn in Lan cashire ontving 2718 aan .royalties’ (de rechten door den ontginner van mijnen aan den eigenaar van den grond te betalen.) Van die som gingen 1400 aan rijksbelasting en „supertax”, aan plaatselijke belasting 650, aan belasting op mijnrechten 102 en aan oorlogswinstbelasting 57p af, zoodat hij nog £4 uit zijn eigen zak moest bijpassen, om alle belastingen van dit in komen te voldoen. „Het lijdt geen twijfel”, antwoordde Sir Robert Horne, de kanselier van de schatkist, „dat ’de last van de belasting bijna te zwaar is, om te dragen en ik ben het volmaakt ermee eens dat het noodig is, de een of andere methode te vin den, met welke wij de trefkracht van de belastin gen en de lasten die eigendommen hebben te dragen, in een niet te verre toekomst verlichten. Het geval dat de afgevaardigde uiteen heeft ge zet, zal, naar ik overtuigd ben, aan vele leden van het huis de oogen openen. Het landgoed in Schotland waarvan sprake is, is mij bekend, en ik weet dat de mededeeling niet overdreven is. Het heele vraagstuk is er een dat de grootste aandacht zal ontvangen, die ik er aan kan wij den, voor de tijd komt waarop de volgende be groeting in gereedheid gebracht zal worden.” Sir Frederick Banbury zeide, onder toejuichin gen, dat er slechts een geneesmiddel tegen zoo iets is, namelijk dat de uitgaven besnoeid wor den. len draagt de handteekening van Te f "J Meijer en B. Meindersma a f 1.75 per doos. Vakkundige bediening. Jarenlange garantie. Eigen reparatie inrichting. Keuze uit vele uitsluitend le klas merken. is vaak een gevolg van onvol doende voeding. Voert Uw lichaam onschadelijke planten- fosfor toe en het verkrijgt veer kracht. Het bij apothekers en drogisten verkrijgbare middel daarvoor is De tweede vrouw in de Kamer. In de vacature W. H. de Buisonjé is tot lid der Tweede Kamer verkozen verklaard mej. J. Wes terman, oorspr. van de econ. bond, thans Vrij heidsbond, te ’s Gravenhage. Prins Hendrik naar de Groninger Wadden. Prins Hendrik gaat van 25 Juni tot 2 Juli op de Groninger Wadden ter robben- en zeehonden- jacht. staat onder contröle van het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen. ran ontmoeting voor het kampioenschap van Fries- te Zwolle. Tot zijn ambtsgebied behoorde ook onze pro vincie. Voorzitter Koninklijk Nederlandsch Landbouw- comité. Naar de L. Ct. verneemt heeft de Friesche Maatschappij van Landbouw candidaat gesteld voor het voorzitterschap van het Koninklijk Ne derlandsch Landbouwcomité den heer V. R. IJ. itrhet Schoenenmagazijn der bewapeningsvraagstuk drie partijen bestaan, de geen man en geen centers, zij die een zoo sterk mogelijk leger willen en zij die voor alles een goedkoop leger willen, nu de regeering zich bij de laatste partij had aangesloten en een nederlaag geleden heeft, nu geen dezer drie par tijen op de volstrekte meerderheid kan bogen, en er geen, hoegenaamd geen kans bestaat dat deze drie partijen of tenminste twee er van tot over eenstemming zullen komen. Wat nu? Deze vraag is gesteld door verschillende Ka merleden, deze vraag wordt gesteld in de bladen van allerlei richting. Wat nu? Kamerontbinding? Dit zou wel het beste zijn, zegt het Volk, maar dat durft de re geering niet omdat zulks koren op de molen van de sociaal-democraten is. Kamerontbinding kan niet helpen, zegt het Handelsblad, dan kwamen de partijen van thans weer nagenoeg op dezelfde sterkte uit de bus te voorschijn en waren wij nog even ver. Wat dan? Een kabinetscrisis? Dit is eigenlijk niet noodig, zegt de Standaard. Dat de a.-r. en chr.-hist. tegenstemden was geenszins een votum tegen het kabinet, behoeft geenszins een breuk in de coalitie te beteekenen. Maar de R.-K. bladen zijn toch niet zoo bijzonder te spreken over de houding van hun bondgenooten. Wat nu? Eindelijk ook een vraag waarmede de regeering zich ernstig bezig houdt, dit bleek uit de brief van den minister-president die gis teren door de voorzitter werd voorgelezen en waarin Zijne Excellentie de Kamer verzocht de werkzaamheden waar de regeering bij betrokken was voorloopig te schorsen, aangezien het ka binet zich moest beraden over de toestand. Als je deze brief krijgt vriend Simpel zal de ministerraad intusschen wel met dit beraad zijn klaar gekomen. Terwijl ik dit schrijf krijg ik juist bezoek van een van mijn vrienden, die van alle politieke nieuwtjes bijna steeds de primeur heeft en mij vertelt, dat de ministers gisteren reeds aan de Koningin eervol ontslag hebben gevraagd en dat H. M. dit ontslag overweegt. Hoe eventueel een volgend ministerie er moet uitzien, hiervan kan niemand iets met zekerheid zeggen. Te Utrecht slaagde voor tandarts onze vroegere stadgenoote Mej. W. van der Meulen. VOETBAL. L. S. C. speelde Zondag jl. alhier haar laatste competitie-wedstrijd tegen Workum I. De Wor- kumers wonnen met eindstand 21. Eindstand le klas Competitie F.V.B. Afcb B.; doelpunten Vereenigingen gesp.gew.gel. verl. put. vóórtegen gem. 11 8 6 5 5 1 1 ’s Avonds had er een ontmoeting plaats tus- schen Stanfries II en Workum 11. Deze eindigde met 2—0 ten voordeele van de Sneekers. Sneek 1 kampioen van Friesland. Sneek 1 wint van F. V. C. 1 met 20. In een zeer goed gespeelde wedstrijd waarin beide elftallen hun beste spel lieten zien, is het Sneek 1 gelukt een 20 overwinning te behalen op F. V. C. I van Leeuwarden. De wedstrijd i welke te Bolsward plaats vond en geleid werd door scheidsrechter Feenstra aldaar was de 3e Faber, oud-inspecteur ontmoeting voor het kampioenschap van Fries- land tusschen de kampioenen A en B le klas Friesche Voetbalbond. Ook deze ontmoeting ein digde weer met 20 doelpunten. Met rust was de stand 00. In de tweede speelhelft wisten Lakenberg en Ringma elk één doelpunt te ma ken. Sneek ontvangt nu de groote zilv. med. aan geboden door een Sneeker voetballiefhebber. Voorwaarts trok uit naar F. C. A. te Bolsward. De eindstand was een gelijk spel 33. Korfbal. Zondagmiddag 4 uur speelde Concordia II van hier op het vrije speelterrein tegen Workum 1. De Sneekers waren verreweg het sterkst en wonnen met 50 punten. Kaatsen. De kaatser R. Yetsinga, een van de beste Friesche kaatsers, is uit Amerika teruggekeerd- Met J. Heeg en een derde speler zal hij in één partuur uitkomen op de Zondag a.s. alhier te houden Internat. Kaatspartij. De uitslag van de Zondag jd. te St. Jac. Par. gehouden groote jaarl. kaatspartij, 17 flinke parturen deelnamen is als volgt: le prijs f 75 en 3 zilv. lepels partuur no. 10 nl. Ids Jouwsma, Dokkum, Ids Roukema, Harlingen, Ids Roukema, Wommels; 2e psi^ 60: R. Werkho ven, Franeker, V. Bruinsma, Franeker en P. Hel frich, Wijnalduin; 3e prijs f30: G. Koster en Ki. Kooistra, beiden te Dokkum en A. Rienstra, Sneek. It gld. bij verlies van een vinger Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hollandaoh» Al|«ma«n« Varx«> 7000 levens- IGO kwrli»0*-Bank *s» Schladam sijn onsejAbonné’s verzekerd tegen ongelukken voor A VVV lange invaliditeit. *VV Croesen te ’s Gravenhage. Deze candidatuur wordt gesteund door schillende bij de Friesche Maatschappij Landbouw aangesloten vereenigingen. De Vleeschkeuringswet. De Ned. Vereeniging tot Bescherming van Die ren heeft tot den minister van Arbeid een brief gericht, waarin ze zegt met groot leedwezen te hebben vernomen, dat de invoering van de Vleescbkeitringswet nog geruimen tijd ‘op zich zal kunnen laten wachten. Het hoofdbestuur verzoekt dan ook mede in opdracht van de jongste algemeene vergade ring der vereeniging met den meesten aan drang te willen bevorderen, ook ter wille van de groote ethische belangen, waarom het gaat, dat de inwerkingtreding van de wet thans zoo veel mogelijk worde bespoedigd. Bedrog bij examens. Bij de propaedeutische examens voor werk tuigkundig ingenieur aan de Techn. Hoogeschool zijn dit jaar eenige onregeltpatigheden voorge komen. De amanuensis A. heeft nl. teekeningen van examen-opgaven vervaardigd en deze zijn door sommige candidaten als eigen werk bij de examen-commissie ingeleverd, om hierdoor vrij stelling voor ’n bepaald onderdeel van het exa men te verkrijgen. Gevolg zal zijn, dat de tee keningen door de examinandi moeten worden overgemaakt. Curatoren van de T. H. stellen thans naar deze zaak een onderzoek in. Naar we vernemen is de betrokken amanuensis nog niet in zijn betrekking geschorst. Hij heeft op oogenblik ziekteverlof. Tel. Het kabinet-Ruys de Beerenbrouck vraagt ontslag. Men deelt het Corr. Bur. mede, dat de Ko ningin in overweging genomen heeft de vragen om ontslag van de heeren ministers hun verzocht zich inmiddels te willen blijven be lasten met de behandeling en afdoening zoo mo gelijk van de loopende zaken. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor- matiebureau van Van der Graaf en Co.’s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 17 Juni in Nederland uitgesproken 70 faillissementen tegen 28 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 17 Juni 1921 902 faillissementen tegenover 617 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. De verzekeringsbank „Kosmos” te Zeist. Naar de Tel. verneemt, zal ook de Verzeke ringsbank „Kosmos” een aanvraag indienen om onder beheer van een rechter-commissaris te worden gesteld ingevolge de noodwet op het levensverzekeringsbedrijf van 29 April 1921. De wet van 29 April 1921 heeft de strekking van een soort van surséance van betaling voor de verzekering-maatschappijen. Er wordt een rechter-commissaris benoemd, die in vereeniging met een curatorium van crediteuren nagaat, wat al of niet oogenblikkeljjk kan worden uitgekeerd. Het gevolg van toepassing der wet is, een voor- loopige opschorting van de verplichting tot be talen der vervallen uitkeeringen. De rechter-commissaris gaat voorts na, wat in het belang van de verzekerden thans het beste is. De wet heeft haar oorsprong gevonden in het streven om maatschappijen, die door achteruit gang harer beleggingen zwak zijn komen te staan, in het algemeen belang de behulpzame hand te reiken. gld. ingeval van over- gld. bij verlies van gld. bij verlies CA gld. by verlies van lijden binnen 30 d. ivv één hand, voet of oog ld van een duim, vv een wijsvinger. KORTOEMENGD. -Te Spaarndam is bij het dienstzwemmen de 21-jarige sergeant D. Bruin uit Velzeoord ver dronken. B. en W. van Utrecht hebben met ingang van 1 Juli a.s. den gasprijs verlaagd van 16 op 14 cent per M.’ Te Sou is gearresteerd C. N., als verdacht, betrokken te zijn bij den moord 3 jaar geleden gepleegd op Van der Pol te Schijndel. Te Barneveld is bericht ontvangen, dat de Hollanders H. Rijken en G. Nijboer op 27 Mei te Marcus (Noord-Amerika) bij het zwemmen zijn verdronken. Naar aan het Hbl. wordt gemeld, zijn de cabaret-artist M. S. en zijn vrouw, die in ver band met een inbraak in het perceel Sarphafi- park 77 te Amsterdam waren aangehouden, op vrije voeten gesteld. Donderdagavond zijn bij het station Hol- landsche Spoor in Den Haag door personeel van de centrale recherche aangehouden twee perso nen uit Rotterdam, die zich daar op verdachte wijze ophielden en in het bezit waren van niet minder dan 58 loopers en een breekijzer. WERK, ONTSPANNING, SLAAP. Werk, ontspanning en slaap, van elk acht uren per dag, doen wonderen voor de gezondheid, j Duizenden genieten echter veel te weinig slaap v00r en besteden te weinig tijd aan ontspanning zij verstoren het evenwicht der lichamelijke gezond heid door overmatig werk. sturen- Overwerking overlaadt het bloed met afge- Nlet alleen ministers, Kamerleden, persmannen werkte stpffen en urinezuur. De nieren worden en al wat aan „politiek” doet, maar ook 10.000 overspannen en verzwakt door hun eindeloozen jonge mannen van de lichting 1921 vragen „Wat strijd om een dusdanige hoeveelheid uit het nu?” bloed te filtreeren. Dientengevolge doen zich verschijnselen voor als rugpijn, urinekwalen, rheumatische pijnen, waterzuchtige zwellingen, duizeligheid, hoofdpijn, een vermoeid gevoel enz. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen geven de noo-aan hun studie, die ze zullen moeten onderbre- dige hulp, als de nieren verzwakt zijn. Gepaard ken. Want.als de plannen Pop er door waren gaande met een verstandige leefwijze vermij- gekomen, dan zouden 13000 jongelui onder de ding van overwerking, laat naar bed gaan, zwaar wapenen moeten komen verteerbare spijzen en alcohol; en door te zorgen - voor de noodige ontspanning en slaap ver-oonnn sterken Foster’s Pillen de nieren en regelen zij moeten dienen, de blaas. Zij doen de pijnlijke waarschuwingen van nierzwakte verdwijnen en voorkomen de bij de s.-d. Kamerleden een initiatief-wets- ontwikkeling van rheumatiek, steen in de nieren voorstel in voorbereiding was om deze 10.000 en blaas, waterzucht, ischias, nier- en blaasont- jongens van het veldgrauwe schrikbeeld te ver steking enz. j Onthoud echter, dat als gij weder gezond zijt, i gij moet trachten gezond te blijven zonder ge neesmiddelen. Iedere echte doos Foster’s Rugpijn Nieren Pil- ren en zeide: „Mijnheer de voorzitter, hier is het J-Lk_..i..g van James Foster.wetsontwerp al.” Baas boven baas, mompelde Sneek verkrijgbaar bij de firma’s Joh. W.menigeen, die dit schouwspel annex de min of o M Ai rl ayo m <1 r» 4- 1 *4 J meer beteuterde gezichten van vele soc.-demr gadesloeg. Dinsdag kan het wetsontwerp Bo mans reeds in de secties worden behandeld. Ja er zijn nog racers in onze Tweede Kamer, als het knijpt, kan men er snel werken. Volgens de vrijz.-dem. heer Ketelaar wel eens wat al te snel. Op de nog te behandelen pen sioenwetten waren reeds heele reeksen amende menten ingediend, aldus deze afgevaardigde. En dat terwijl de voorbereiding nog niet heeiemaal was afgeloopen; het eindverslag moet nog ko men. Dit kon toch niet. Dit was in strijd met alles wat zich tot nog toe in het parlement had afgespeeld. En de voorzitter gaf de heer Kete laar volkomen gelijk. Deze al te vlugge werkers (men had hier het oog op den soc.-dem. heer van Stapele) moesten hun amendementen maar weer intrekken. Er zat niets anders op. Met de groeten van Je vriend •i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1