I r 1 Veemarkt te Leeuwarden. Nieuw ingerichte Toonkamers. Uitnoodiging ian ALLEN, om onze ETALAGES te komen zien. NIEUWSTIJDINGEN. Firma JOHs. TROMP, Sneek. J. W. BOEIJENGA ZONEN, RECLAME KOLOM BUITENLAND. 8 L Aanbevelend, Meubelfabriek Nederland. TEL. 18 SNEEK I Slechte spijsvertering BijWl NIEUWE SNEEKER CÜURANT Ml. ïffl 25 JlÉ 1321, Franco^Ievering Westers ingei Groningen Telefoon 118 d. Werf, Koude. Te Weenen wees de thermometer Maandag nacht vijf graden onder nul aan. De Engelsche arbeiders tegen Moskou. De Engelsche arbeiderspartij heeft op haar conferentie te Brighton het voorstel verworpen, J. A. HUIZINGA, Een adres^van vertrouwen bij het koopen eener solide VULPEN is van een sanatorium voldoet. Met het hoofdbestuur was de inspecteur het eens, dat het terrein te Appelscha zeer gunstig gelegen is, de plannen praktisch en zuinig zijn ontworpen en dat het het groote voordeel heeft, dat het gemakkelijk kan worden uitgebreid. Bij de nu volgende besprekingen zette de heer Piccardt, in verband mede met de verklaring van den inspecteur, dat deze omtrent eventueelen steun van de regeering geen enkele toezegging kon doen, nog eens uiteen de reorganisatie zoo- i, als de regeering zich die voorstelt in de bestrij ding van de tuberculose aan te brengen. Van Vrijheidsbond. Dinsdagavond was in het café Rijpkema een vergadering belegd om alhier te komen tot het oprichten van een kiesvereeniging, aangesloten bij de Vrijheidsbond. De heer M. A. Kuijt, die de vergadering leidde, deelde mede, dat de Vrij- liberale kiesvereeniging deze vergadering had uitgeschreven, opdat men hier in Sneek ’n orga nisatie zou kunnen krijgen waarbij allen die lid waren van of sympathiseerden met een der in de Vrijheidsbond opgegane partijen zich zouden kunnen aansluiten. Mocht men deze avond tot dit doel komen, dan zou de vrijliberale kiesvereeni ging worden ontbonden, hare leden zouden auto matisch naar de nieuwe vereeniging overgaan. Spr. las daarna het program van de vrijheids bond voor, waarna een korte discussie volgde. Joure beslist niet aan de eenvoudigste eischen Bijna alle aanwezigen gaven zich alsnu op als lid van de op te richten organisatie, welke de naam zal dragen „Vrijheidsbond, afdeeling Sneek’. Het punt: Verkiezing van een bestuur gaf aan leiding tot drukke discussies, waarbij verschil lende plannen aan de hand gedaan werden. Ten slotte werd een voorloopig bestuur gevormd, terwijl een voorzitter, secretaris en penningmees ter als dagelijksch bestuur zouden optreden. Dit laatste zou dan worden samengesteld uit leden van verschillende voormalige politieke partijen die in de vrijheidsbond waren opgegaan. Herv. Gemeente alhier het district Friesland van de Vereeniging van Vrijzinnige Zondagsscholen in Nederland. In ’t bestuur werden gekozen in de plaats van ds. Sevenster van Kollutn en mej. Sj. Hijlkema van Leeuwarden, ds. Gerritzen van Franeker en mevrouw Bolt, van Jelsum. Uit het jaarverslag bleek, dat 84 Zondagsscholen in Friesland waren aangesloten. In de Museum- commissie kwam, in de plaats van ds. C. Nijdam, ding naai de heer Hockema, van Sneek, die tevens tot' be heerder van ’t Museum werd benoemd. Ds. Sevenster van Kollum hield een inleiding over: „Recht of liefde”. De heer P. Gaillard, or ganist, speelde daarna een drietal liederen op ’t orgel, waarna een boottocht werd ondernomen naar Ijlst. Ten slotte werd nog een geanimeerde boekverkooping gehouden. BOLSWARD, 21 juni. Tot bestuursleden der commissie voor de oprichting van een „Openbare plattelands Leeszaal en Bibliotheek” voor Bols- ward en Omstreken zijn benoemd: mr. N. Hof stee, voorzitter, mej. H. H. op ’t Holt, secreta resse en de heer G. I. v. d. Ploeg, penningmees ter. Als lokaal achtte men het meest verkieslijk een gedeelte van het vergaderingsgebouw, dat op het Hengstepad door de bouwcommissie zal worden gesticht.' Het lidmaatschap zal bedragen minstens f2 per jaar voor inkomens boven f1200. Voor inkomens van f800f 1200 is dat bedrag f 1.50 en f 1 voor inkomens beneden f800.' L. C. jUTRIJP, 22 Juni. Onze vroegere’plaatsgenoot de heer W. Gaastra, thans onderwijzer te Hooge- veen, is benoemd tot hoofd der chr. schooi te Heeg. HOMMERTS, 22 Juni. Benoemd tot onderwij zeres te Bakhuizen mej. S. de Vries alhier. Herenia-State. Te Leeuwarden is de jaarvergadering gehou den van de vereeniging Herema-State. De verkiezing ter voorziening in de vacatures, ontstaan door de periodieke aftreding van de hoofdbestuurders, de heeren G. v. d. Zwaag te Gorredijk, S. B. Prakken te Oosterwolde en C. J door zijn bemiddeling. De de Jong te Utrecht, had tot uitslag, dat de drie aftredenden werden herkozen. Aan de orde kwam het voorstel tot uitvoering der bouwplannen van het nieuwe sanatorium, zooals die in de buitengewone vergadering van 2 Juni jl. zijn vastgelegd. Naar aanleiding van de besprekingen in ge noemde vergadering was dr. Doijer uitgenoodigd om kennis te nemen van de plannen voor het nieuwe sanatorium. De inspecteur heeft aan die uitnoodiging voldaan en zooals door den direc- teur-geneesheer werd medegedeeld, kunnen die plannen de goedkeuring van dr. Doijer volkomen wegdragen. Uit een daarop van dr. Doijer voorgelezen schrijven bleek, dat de aanhangige plannen wer kelijk diens sympathie hebben, terwijl daarin tevens werd geconstateerd, dat het sanatorium te het verkrijgen van financieelen steun. De heer Brink zette uitvoerig uiteen, dat het wenschelijk is, in dezen de medewerking te verzekeren van de in Drente bestaande organisatie ter bestrijding der t.b.c. Die medewerking, waartoe de voor mannen op dit terrein in die provincie zeker bereid zullen bevonden worden, zal zoowel Friesland als Drente ten goede komen, juist omdat het nieuwe sanatorium zeer gemakkelijk aanzienlijk kan worden uitgebreid, behoeft voor gebrek aan gelegenheid voor het opnemen van patiënten geen vrees te bestaan. De geneesheer-directeur gaf daarop aan de hand van de ter vergadering aanwezige teeke- ningen andermaal, nu vooral ter wille van de op 2 Juni niet aanwezige afgevaardigden, een uit voerige toelichting omtrent de inrichting van het te bouwen sanatorium. Aan het slot van zijn toelichting constateerde de heer Geerts, dat met het oog op de kosten het sanatorium van hout zal worden gebouwd: van steen zou het zeker het dubbele kosten. Het hoofdbestuur hoopt met de aanwezige financiën thans klaar te komen. Naar aanleiding van een vraag van ds. Offer- haus betreffende de noodige beveiliging tegen brandgevaar, gaf de geneesheer-directeur gerust stellende verklaringen. Na nog eenige verdere besprekingen werd het hoofdbestuur gemachtigd de ingediende plan nen uit te voeren. L. C. Vakkundige bediening. Jarenlange garantie. Eigen reparatie- inrichting. Keuze uit vele uitsluitend le klas merken. Talrijke personen, die het beest zagen vluchten, draafden hem na. Eindelijk sprong de aap een kelder binnen. Twee beambten van den dieren tuin hebben toen het tot razernij gebrachte beest doodgeschoten. Vrouwen-handel. Door een inspecteur der centrale recherche is te Amsterdam een bioscoopportier gearresteerd, die ei; van verdacht wordt een bescheiden handel in vrouwen te drijven. Door zijn bemiddeling zijn er al heel wat meisjes verdachte huizen binnen gesmokkeld. Thans werd hij op heeterdaad betrapt, toen hij persoonlijk twee minderjarige meisjes naar een bordeel bracht. Een derde arriveerde daar man is oogenblikkelijk In het kamp van Beverloo (België) heeft een soldaat zijn kapitein gedood met een steek met de bajonet. Een luitenant, die er getuige van was heeft den soldaat neergeschoten met een ging het over de daken heen naar de Doklaan. schot uit zijn revolver. Een 8-jarig knaapje, dat te Nijmegen op de Waalkade door een vrachtauto werd overreden, is overleden. Een onderwijzer in de strafgevangenis te Amsterdam is, naar de Tel. meldt, gearresteerd wegens ontuchtige handelingen met gevangenen. Eenigen tijd geleden werd door een Rotter- damsche bankinstelling een postpakket voor Lek- kerkerk verzonden, inhoud f4500. Dit geld is daar nimmer aangekomen. Dezer dagen vonden vijf jongens, die op de Rottedijk onder Hilligers- berg aan het spelen waren, f 2000, die in den grond verstopt waren. Deze bleken uit het post pakket afkomstig te zijn. Te Moultrie, in den Amerikaanschen Staat Georgië, heeft weer een afschuwelijk lynch-geval plaats gevonden. Een neger had bekend, met voorbedachten rade een blank meisje van 12 jaar te hebben gedood. De menigte bestormde het gerechtsgebouw, overweldigde de politie en voerde den neger mede naar een plek, waar hij aan een boom werd gebonden en levend ver brand. Terwijl de takkebossen rondom hem wer den opgestapeld, rookte schijnbaar onbewogen de ongelukkige zijn laatste sigaret, en toen werd het hout aangestoken. De man kermde maar weinig, toen hij doodgeblakerd werd. en de onaangename gevolgen als brakingen, hoofdpijn, gemelijkheid, verstopping, geelzucht, hartwater enz. verdwijnen door het gebruik van Foster’s Maagpillen. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. p mische Aangelegenheden is geopend met een van Idaard, vergaderde in de kosterij der Ned. mogelijk was dat Japansch kapitaal deelneemt aan de ontginning van aardolie in Ned. Indië. Had-je-nie-maar opgezonden. Had-je-rrte-maar, die op 8 Juni voor het kan tongerecht te Amsterdam terechtstond wegens openbare dronkenschap, gepleegd bij derde her haling, is door den kantonrechter veroordeeld tot een hechtenisstraf van drie weken en opzen- een rijkswerkinrichting voor den tijd van één jaar. Waarschuwing tegen Braziliaansch vleesch. In de „Slagerscourant” waarschuwt de heer Quadekker, directeur van het slachthuis te Nij megen, ernstig tegen den invoer en het gebruik van Braziliaansch vleesch, dat zijn weg reeds naar ons land moet hebben gevonden. De heer Quadekker, die in opdracht van de regeering een inspectiereis naar Brazilië en Argentinië heeft gemaakt, grondt zijn waarschuwing op de slech te kwaliteit van het Braziliaansche vee; op de absoluut onbetrouwbare keuring en op de run derpest die sinds 9 maanden in Brazilië heerscht. Aap op de loop. Een nog jonge aap, die sedert kort in het Artisgebouw te Amsterdam was ondergebracht, zag tijdens het voederen kans uit zijn kooi te vluchten. De oppasser wilde hem grijpen, doch het dier gaf den man een beet in den arm. Toen rede van den rijkskanselier dr. Wirth, die het vraagstuk der dekking van de uit het ultimatum voortvloeiende verplichtingen besprak. Zonder zich uit te spreken over een definitief program, somde de rijkskanselier de wetsont werpen op, welke thans in voorbereiding zijn. Hij noemde de suikerbelasting, de invoering van een monopolie op de zoetstoffen, de nieuwe belasting op de vennootschappen, de belasting op de wed rennen, die op de verlichtingsartikelen, de bier- belasting en de belasting op mineraalwater. Al deze ontwerpen werden door het kabinet goedgekeurd. Voorts omvat het plan een belas ting op het kapitaalsverkeer, een verzekerings- belasting, een omzetbelasting en een belasting op motorvoertuigen. Deze ontwerpen zijn thans zoover gevorderd, dat het kabinet spoedig daar over zal kunnen beraadslagen. Een verhooging der invoerrechten op koffie, thee, cacao, en ge heel gefabriceerde artikelen wordt eveneens overwogen. Ook wordt de verhooging der kolen belasting besproken, waarvan de vermoedelijke economische gevolgen nauwkeurig moeten wor den nagegaan. De rijkskanselier legde daarna ten aanzien van het geheele belastingplan nog een verklaring af, die evenwel van vertrouwelijken aard was. In een onderhoud met een redacteur van de Telegraaf heeft de bekende Dr. Erzberger zich over de nieuwe belastingen uitgelaten. De redac teur vroeg hem: Vraag: Welke zullen de gevolgen van de steenkoolbelasting voor het Duitsche econorpi- sche leven zijn? Dr. Erzberger: „Een algemeene stijging der prijzen. Wij creëeren nieuw geld zonder nieuwe waarden te scheppen en dat kan slechts een verdere daling van de mark-waarde in het bin nenland tengevolge hebben. Wij zijn nog niet geheel in het dal afgedaald. Voor dat Duitsch- lands herstel beginnen kan, moeten wij eerst tot op den bodem van onze ellende omlaag gaan. Daartoe zal ook de heffing van 26 op onzen uitvoer bijdragen. Eens zal echter de Entente inzien, dat haar eischen, wat de uitvoerheffing betreft, een onmogelijkheid zijn. Het Duitsche geld is zoozeer in waarde afgenomen, dat wij onzen import slechts met waren kunnen betalen. Ontneemt men ons echter 26 van de op brengst der artikelen, die wij exporteeren, dan kan onze export onzen import niet meer dekken. De gevolgen daarvan zal ook het buitenland on dervinden. Ik vrees, dat de markkoers op de bui- tenlandsche beurzen nog verder zal zinken. „Dat belooft voor Nederland weinig goeds,” antwoordde de redacteur. „Reeds nu jammeren velen, dat de Nederlandsche industrie zwaar onder de Duitsche concurrentie te lijden heeft. In de Duitsche havens dokken meer Nederland sche schepen, dan in Nederland zelf. Duitsche treilers brengen hun vangst naar IJmuiden. Hol- landsche schepen worden meer en meer met Duitschers bemand.” Dr. Erzberger: „In dat opzicht heeft men minder te vreezen dan gij meent. Binnen zes of zeven maanden zullen in het algemeen gespro ken, de Duitsche binnenlandsche prijzen ’t we reldniveau zeer dicht genaderd zijn en daarmede is het met het onderbieden afgeloopen. Natuur lijk zal ook Nederland te lijden hebben onder een ongunstige Duitsche conjunctuur, maar ten slotte zullen de nieuwe economische en finan- cieele banden, tusschen Duitschland en Holland voor uw land zeer voordeelig blijken te zijn.” Ierland. De Koning van Engeland heeft het parlement van Noord-Ierland het niet Sinn Feinsche dus in persoon geopend. Hölz. De beruchte Duitsche communist Hölz is tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Prov. Staten. Ter vervulling van de vacature-ljtsma, voort durende door het bedanken van de heeren L. Venema en P. W. Oosterhoff, wijst de desbe treffende lijst thans aan den heer S. van der Goot, te Ijlst. De kabinetscrisis. Volgens het Centrum zou bij reconstructie van het ministerie het voornemen bestaan, aan de voorgenomen grondwetsherziening een meer beperkt karakter te geven. Djatnbi. Blijkens de memorie van Antwoord heeft nu bij den kraag gevat. Verdwijning van schepen. De Daily Chronicle verneemt uit New York, dat de regeering pogingen doet om het geheim te doorgronden van de verdwijning van drie Amerikaansche stoomschepen aan de Ameri kaansche oostkust. Dit was al verscheidene maanden geleden. Een dier schepen was een schoener, die ge strand was teruggevonden op de Diamond ShoalS in Noord-Carolina. De zeilen waren ge- heschen, de tafels gedekt voor den maaltijd, maar er was geen levende ziel aan boord. Later was een flesch opgepikt, waarin een brief werd ge vonden, die naar het heette geschreven was dooi den bootsman. Daarin stond dat de bemanning door lieden van een ander vaartuig was over vallen en in de boeien geslagen. Men houdt er voor dat deze daad van zeeroo- verij is bedreven door agenten van de Bolsjewiki. De Amerikaansche regeering heeft aan haar con sulaire ambtenaren, in alle havens ter wereld op gedragen, uit te kijken naar de vermiste schepen en zeelieden. Na het schrijven van het bovenstaande wordt nog uit Washington bericht dat Japan voor het einde van deze maand in kennis zal worden ge steld met het voornemen van Qroot-Brittannië, om het Engelsch-Japansche verdrag te verlen gen. Naar verluidt, heeft het Amerikaansche de partement van Buitenlandsche Zaken de verze kering ontvangen, dat bij de hernieuwing van het verdrag alle voorzorgsmaatregelen zuilen worden genomen om te vermijden, dat er be palingen in het verdrag zouden worden opgeno men, welke afbreuk zouden doen aan de rechten van Amerika. Voorts wordt te New York verklaard, dat bo vendien de verzekering is gegeven, dat Groot- Brittannië geen oorlog tegen de Vereenigde Sta ten zal voeren, wanneer er vijandelijkheiden tus schen de Vereenigde Staten en Japan mochten uitbreken. Tot zoover dit bericht. We kunnen nog niet gelooven dat Japan te vreden zou zijn met een verdrag, waarin Enge land zich bij voorbaat neutraal verklaarde in een Japansch-Amerikaansche oorlog. Veel van zijn waarde zou een dergelijk verdrag dan voor Japan verliezen. Een later bericht spreekt dan ook het telegram uit Washington weer tegen. Dat de Japansche en Amerikaansche volkeren om aan de communistische partij toe te staan zich aan te sluiten bij de arbeiderspartij. Het bestuur van de arbeiderspartij had reeds die toestemming voor een dergelijke aansluiting geweigerd, tenzij de communisten hun statuten zouden willen aanvaarden. De uitslag van de stemming was overweldi gend. Er waren 4.115.000 leden vertegenwoor digd, waarvan slechts uit naam van 224.000 vóór de aansluiting werd gestemd. Saai Londen. Onlangs is geklaagd, dat Londen een saaie stad was, waar men 's avonds niet eens na een zeker uur een flesch wijn in een openbare gele genheid kon drinken, omdat een deel van de be perkingen uit den oorlogstijd nog altijd besten digd werd. Inmiddels is aangekondigd, dat daar spoedig verandering in zou komen. Maar nu dreigt het nog saaier te worden ten gevolge van de crisis, waarmee de schouwbur gen worstelen. Dinsdag zijn niet minder dan elf schouwbur gen in het Westend gesloten, namelijk Adelphi, Court, Covent Garden, Drury Lane, Empire, Kingsway, Lyric, Playhouse, Royalty, Scala en Winter Garden, en er zullen nog meer dat voor beeld volgen, hoewel men in het hartje van de season is. Het was in den laatsten tijd slecht met het bezoek gesteld. Men zoekt naar allerlei oor zaken, behalve economische, als de achteruit gang van het drama, de hooge huren die de directies aan de eigenaars van de schouwburgen moeten betalen, de trek naar de bioscopen of de verandering van smaak van het publiek. De Daily Herald vertelt, dat een Londensche schouwburg verleden week op een avond aan intreegeld niet meer dan 17 sh. 6 st. aan het loket ontving! De tooneelspelers en -speelsters woiden natuurlijk bij bosjes werkloos. Emancipatie. Te Uniontown, in den Amerikaanschen staat Pennsylvanië, werden twee vrouwen ver liefd op eenzelfde jongmensch. Het waren de jonge dochter Urley en de weduwe Garett A. Noey. In het eind besloten zij tot een duel. De ontmoeting vond plaats en juffrouw Urley schoot mevr. Noey dood. Na jaren. Een pijnlijke interpellatie wacht de Fransche Kamer. André Berthon, socialistisch afgevaar digde, zal haar houden. Zij betreft de terecht stelling zonder vonnis van twee officieren van het 347e regiment infanterie, de tweede-luite- nants Herduin en Milan, die in 1916 in het bosch van Fleury bij Verdun zijn gefusilleerd op bevel van den kolonel van de 52e divisie. Hun com pagnie was overvleugeld, bijna ingesloten bij een aanval, die door een hevig bombardement was voorafgegaan. De tweede-luitenants Herduin en Milan hadden de handvol overlevende manschap pen terug doen trekken om zooals zij enkele oogenblikken vóór hun terechtstelling aan hun kameraden hadden gezegd te vermijden dat zij krijgsgevangen gemaakt werden zooals de twee compagnieën, die hun flankeerden. Herduin en Milan werden door hun onmiddellijke chefs voor dappere officieren gehouden. In hun laatste oogenblikken bewaarden zij een houding van kalme heldhaftigheid en zeiden dat hun geweten hun niets verweet. Herduin gaf zelfs aan het pele ton het bevel om op hem te schieten, nadat hij eerst met vaste stem verklaard had als moedig man en als Franschman te sterven. Talrijke, door Herduins weduwe bijeengebrachte getuigenissen bevestigen, dat het noodlottige bevel, toen het eenmaal aan den kapitein van het regiment gege ven was, bevestigd werd na weigering om de uitlegging der belanghebbenden te hooren. KORT GEMENGD. overigens geleidelijk naar een conflict gedrongen worden, bewijst opnieuw een bericht uit de hoofdstad van den Amerikaanschen staat Colo rado, Denver. De Amerikaansche Federatie van den Arbeid, daar vergaderd, heeft zich uitgespro ken ten gunste van de totale buitensluiting van de Japanners en andere Oosterlingen uit de Ver. Staten. En het is waarschijnlijk om deze en meer dergelijke redenen dat de Japansche scheepvaart maatschappijen thans schepen en lading assu- reeren tegen het risico van het uitbreken van een oorlog tusschen Japan en de Ver. Staten binnen het jaar. Duitschland. De gehouden zitting van de commissie voor de schadeloosstelling uit den Rijksraad voor Econo- Als zoodanig werden nu gekozen de heer Kuijt verschillende zijden werd nog aangedrongen op (voorm. vrij liberaal), de heer Posthuma (voorm. j het verkrijgen van financieelen steun. De heer ek. bond) en de heer Piccardt (onafhankelijk). Nadat nog besloten was de minimum-contri- butie voorloopig op f 1 te bepalen, sloot de voor zitter de vergadering. Geslaagd voor het praktijk-examen Boek houden Ned. Handels-Instituut de heer J. Wij- benga, van hier. Onze oud-stadgenoot, de heer D. L. Kits, thans adjunct-keurmeester bij den Frieschen Prov. keuringsdienst, is benoemd tot le keur meester bij den keuringsdienst te Zutphen. Aan den Handelscursus der Vereeniging „Middenstand” zijn bevorderd: van klasse A naar B: S. Blauw, Tj. de Boer, Grietje Bokma, N. Brattinga (voorw), Sj. Brattinga (voorw.), J. Feenstra, L. Fijlstra, J. Hamming, P. v. d. Heij, (voorw.), J. de Jong (voorw), P. Kanon, W. Karstkarel, B. H. Lampe, G. Ligthart, L. Mod derman, M. Molenaar (voorw.) M. Oosterbaan, J. Schuil, T. Stoffer, M. Tamminga (voorw.), G. Tijhuis, J. de Vries, P. de Wilde (voorw.), Jantje v. d. Zee. Afgewezen 4. Van klasse B naar I: W. P. Blom, I. Bok, F. Dijkstra, Martje Dijkstra, Dorothea Hammersma (voorw.), J. Hiemstra, J. Jongsma, J. Hoekema, Maria Hattinga Raven, R. de Schiffaert, Rinske Seldenrust, A. Smidstra (voorw), J. Sminia, Hen- derika Stoelinga, L. Tekelenburg, G. Visser (voorw.), Catharina Tromp, H. v. Geertje Zandstra. Afgewezen 1. Van klasse I naar II: Geesje Arema, Geertje Bakker, J. Beetsma, P. v. d. Berg, Pietertje Bootsma, H. Faber, A. Hiemstra, S. Hogervorst, Honkje de Jong, J. de Jong, Suze de Leeuw Jongkindt, Tjallie Kuperus, D. S. Nijdam, J. Rui ter, S. Ruiter, J. Tekelenburg (voorw.), Grietje Velsink (voorw.), P. de Vries, Akke Woudstra. Van klasse II naar III: H. de Boer, Anna Ham mersma, H. de Jong, P. Olij, H. Potma, E. Put, P. de Vries, P. J. de Vries. Afgewezen 3. In de gehouden vergadering der Brand stoffencommissie Sneek is besloten het batig saldo te verdeelen tusschen de vereeniging „Hulp in Nood" en de ver. ter bestrijding der tuber culose alhier. „Hulp in Nood” krijgt f600 en „T. B. C.” f444.68. Aan S. Dijkstra, rijksveldwachter-brigadier- titulair alhier, is op zijn verzoek met ingang van 1 Sept. 1921 eervol ontslag verleend. Vrijzinnige Zondagsscholen in Friesland, Onder voorzitterschap van ds. P. Cannegieter, ook japan aan onze regeering gevraagd of het 24 Juni 1921. 148 Stieren, enter f 350 tot f 825, twenter itie- ren tot f Oicei f tot f 134 vette Koeien f400 tot f 680, 290 melke en kalve Koeien le eoort 400—760, 2e eoort f tot f 16 Pinken f tot f 169 Vette Kalveren f 50 tot f 100, 90 Grai- kalveren f 70 tot f 110, 271 Nuchteren dito f 15 tot f25, 204 Vette schapen f45 tot f65, 150 Weide Schapen f 30 tot f50, 105 Lam meren f 18 tot f 28, 602 Vette Varkens f 10» tot f 200, 240 Magere Varkens f40 tot f100, 302 kleine Biggen f 15 tot 24, 275 Vette dito f 40 tot f 75, 26 Bokken en Geiten f tot f 15 Paarden en Veulens f tot f Te zamen 3037 stuks vee. Naar aanleiding van de Britsche rijksconferentie. Bij de opening der groote rijksconferentie, be legd om er de belangen van het Britsche wereld rijk te bespreken, heeft Lloyd George een rede voering gehouden waarin o. a. deze belangrijke zinsnede voorkomt: „Vriendschappelijke samen werking met de Vereenigde tSaten is het kardi nale beginsel voor Engeland. Het Britsche rijk is bereid om met de Amerikaansche staatslieden over elk voorstel tot beperking van de bewape ning te spréken, want Engeland, welks bestaan afhangt van zijn macht ter zee beoogt niets anders en niets meer dan veiligheid. Met minder kan het echter niét tevreden zijn. Japan was een trouw bondgenoot geweest en de buitenlandsche staatkunde van het Britsche rijk kan zich nooit richten naar verschillen van ras en beschaving tusschen Oost en West. Dit zou noodlottig voor het rijk zijn en vol vertrouwen zag men naar de regeering en het volk van de Ver. Staten uit om sympathie en waardeering voor dit stand- i punt te vinden.” Deze zinsnede nu doet weer eens zien hoe buitengewoon moeilijk het zal zijn voor Amerika en Engeland om tot overeenstemming te komen over de ontwapeningskwestie. Engeland vraagt een vloot te mogen houden, waarmede het zijn veiligheid voldoende beschermd acht, dat wil dus op z’n minst zeggen een vloot grooter dan eenige andere natie. Tegelijkertijd betuigt het z’n trouw aan Japan, waaruit de regeering der Vereenigde Staten de conclusie zou mogen trekken dat mocht de wrijving tusschen Tokio en Washing ton, die steeds bestaat, te eeniger tijd tot een l oorlog voeren, de mogelijkheid niet zal zijn uit gesloten dat de Japansche en Britsche vloten gezamenlijk zullen ageeren. Dit kan een aanleiding zijn voor de Amerika nen om voor zich op te eischen het recht er de grootste slagvloot der wereld op na te houden. Overeenstemming schijnt hier zeer moeilijk te bereiken. Uit hetgeen Lloyd George opmerkte over Japan, mogen we opmaken dat het Engelsch- Japansche verdrag wel vernieuwd zal worden, hoewel daartegen ook in Engeland velen be zwaar hebben. Men moet nl. niet vergeten dat tengevolge van dit verdrag China sterk belem merd wordt in z’n ontwikkeling. In dit verdrag toch wordt China feitelijk beschouwd als een ge bied om door buitenlanders te worden uitgebuit, het wordt verdeeld in invloedsferen, pachtge- bieden enz. In vaderlandslievende Chineesche kringen geeft dit op z’n beurt natuurlijk aanlei ding tot allerlei kuiperijen tegen buitenlanders, terwijl de Engelsch-Japansche macht China ver hindert zich een eigen buitenlandsche politiek te vormen. Wanneer het Engelsch-Japansch ver bond uiteenvalt zal, zoo redeneeren Engelsche tegenstanders van dit verbond, een meer natuur lijke toestand worden geschapen en zullen China en Japan als meer gelijke partijen een verbond kunnen sluiten, dat met de belangen van beide partijen meer gelijkelijk rekening houdt. Onge twijfeld valt ook voor deze zienswijze iets te zeg gen, al zal het gevaar voor nieuwe conflicten er intusschen wel niet minder op worden. De sterk militairistische geest van Japan toch zou ongetwijfeld China in dezelfde richting beïn vloeden en in het Oosten een macht vormen, die noch de Vereenigde Staten noch Engeland er gaarne zouden zien.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1