HUW Westerhof’s I Preanger Voor een Kleintje Koffie F F I F fÜWEIWW pVEiTSiïMTMEEÜ TARWEBLOEM Ingezonden Mededeelden. KOOPMANS’ NET DRUKWERK E Braodenburgh, Boschma Co. H ri TE „KRISTAL” in karnemelk gekookt, de beste voeding voor kinderen, zwakken en herstellenden. I I Ui Officieel Orgaan der Gemeente Snoet 1 1 BRANDENBURGH, BOSCHMA i Co.. PEPERMUNT annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL NIEUWSTIJDINGEN. ■n KEU LAAIE KOLOM Woensdag 6 Juli 1921 37e Jaargang No. 80 y; met Per pakje x/s pond 55 cents. Los per ons 22 wordt U aanbevolen Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Bros Telefoon No. 150. - s de DRIE letters Postkantoor Sneek. 457.3 481.9 481.2 443.8 327.8 338.5 546.3 1914 1915 1916 1917 1918 1919 1920 Vraagt dil fabrikaat in de yj fabrieksverpakkingvan en 2/2KG --- ^MEELFABRIEK] Abonnementper jaar f 2.50 fr poflt f 3.60. Buitenland f 8.alles bij vooruitbetaling. Losse Nos. 5 ot. Advertentlën10 ct. p. regel. Inge zonden Mededeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur hpK< i 99 'WWW B F. S. J I zich gewonnen geven, ’n Kleine beschrijving typeert het bloedbad: In de derde ronde kreeg Carpentier er deerlijk ff ld. bij verlies van een wijsvinger. millioenen kronen 36.2 49.7 65.6 63.5 67.8 98.9 182.6 Prijs per K.G. 1.21 1.59 2.05 2.16 3.45 4.49 5.00 ia bekend als DE ALLERBESTE. Vraagt ze den winkelier. SNEEK, KLEINZAND TEL. 111 en 150 NIEUWE SHEERER COURANT b aan I Wij leveren DRUKWERK van prima kwaliteit tegen bil lijken p r ij s. Volgen» voorwaarden overeengekomen met de Hollandsche Aigemeene Verxe» 7000 ke9*ln*S"Bank te Schiedam zijn onze Abonné’e verzekerd tegen ongelukken voor *uVV li NIER- EN BLAASSTEENEN. Van de vele kwade gevolgen van overtollig urinezuur en nierzwakte is steenvorming in de nieren of blaas wel het meest te duchten. Maar Foster’s Rugpijn Nieren Pillen hebben in zulke gevallen menig succes bereikt en tal van gevaar lijke operatiën voorkomen. Spoedige behandeling is het best, en de eerste verschijnselen moet men kennen. Een pijnlijk gevoel in den rug, waarbij men behoefte aan steun heeft ter hoogte van de nieren, en vooral het voorkomen van een op steenstof gelijkend bezinksel en gruis in de urine, terwijl de loozing met een brandend gevoel en pijn gepaard gaat, doet denken aan de mogelijkheid van steenvor ming. Steenen vormen zich vaak, als het urinezuur aan afvoer door de nieren ontsnapt, zich laag na laag rond een of andere kern afzet en langza merhand een harde, cementachtige massa vormt, die voortdurend grooter wordt. Slaat derhalve nooit waarschuwingen van nierzwakte als rugpijn, urinekwalen, hoofdpijn, duizeligheid, pijn in de gewrichten en lendenen in den wind, maar bekamp het kwaad onmiddel lijk door een geregelde en matige leefwijze, en met behulp van Foster’s Rugpijn Nieren Pillen. Dit geneesmiddel heeft een scheidende werking op steenvorming en menigmaal kwam het voor, dat de steen loskwam, verkruimde en in fijne, zandachtige deeltjes werd afgevoerd. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Sneek verkrijgbaar bij de firma’s joh. W. Meijer en B. Meindersma a f 1.75 per doos. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terug ont vangen in de 2e helft der maand Juni 1921. Binnenland. Brieven: A. Huisman, Amsterdam. Briefkaarten: J. Bos, Rotterdam; Mej. Emma Boschma, Nijland; L. Boender de Vos, Harich; Mej. A. Haringsma, Harich; Mej. N. Hillings, Utrecht (2 stuks); P. Puf, Rotterdam; D. H. Zijlstra, Leeuwarden. Kring Harlingen: 1e prijs J. v. d. Meulen, 2e prijs R. Kooistra beiden te Harlingen, 3e prijs W. Dijkstra te Makkum. Kring Sneek: le prijs: A. Holwerda te Sneek, 2e prijs O. Nauta te Woudsend, 3e prijs K. Boot- sma te Roodhuis. Kring Bolsward: le prijs F. Haarsma, 2e prijs A. Wierdsma, 3e prijs W. S. Arends, allen te Bolsward. Kring Koudum: le prijs S. Gijzen te Oudemir- dum, 2e prijs W. Veldhuis te Koudum, 3e prijs H. de Vries te Harich. Kring joure: le prijs J. Wielinga, 2e prijs A. Keus, 3e prijs A. de Boer, allen te Joure. Voor de Districtswedstrijden komen in aan merking totaal 95 schutters. District Heerenveen. Totaal aantal deelnemers aan de Kringwedstrijden: 73. Kring Heerenveen: le prijs G. Steensma, 2e prijs D. j. Roree, 3e prijs G. de Boer, allen te Heerenveen. Kring Opsterland: le prijs H. Visser te Wijnje- terp, 2e prijs C. J. Loopstra te Beetsterzwaag, 3e prijs F. R. Dijkstra te Ureterp. Kring Smallingerland: le prijs P. v. d. Werft, 2e prijs W. Kuitert, beiden' te Drachten, 3e prijs D. Sijens te Harkema-Opeinde. Voor de Districtswedstrijden komen totaal in aanmerking 46 schutters. Gemeenten in geldverlegenheid. Het gemeentebestuur van Doetinchem heeft onder de aandacht van Ged. Staten van Gelder land gebracht, dat deze gemeente niet meer in staat is, in de kosten van haar huishouding naar behooren te voorzien. Het gemeentebestuur vraagt nu uit de provinciale kas een buitenge wone bijdrage van f50.000. Ged. Staten voelen voor de inwilliging van dit verzoek niet veel. Zij zijn van meening dat Doetinchem niet erger in den druk verkeert dan andere gemeenten. Een bepaalde noodtoestand is nog niet aanwezig. In een spoedeischende raadszitting van de ge meente Wormer (N.-H.) deelde de burgemeester mede, dat de gemeente aan het eind van haar crediet was. De aannemer van de nieuwe school wil zijn geld hebben, nu de school klaar is en reeds in gebruik genomen. De ambtenaren en onderwij zers moeten hun salaris ontvangen; er is nog f 10.000 extra te storten, doch de gemeente heeft geen geld. Gedeputeerde Staten beschikten af wijzend op een aanvrage om f35.000 te mogen ontvangen. Met algemeene stemmen nam de raad een motie aan, waarin de regeering op het onhoudbare van den toestand werd gewezen. Ernstig auto-ongeluk. De heer M. L. Polak lid van de firma Drukker en Polak te Amsterdam, werd Woensdag bij een auto-botsing in de buurt van het kasteel Donington (Engeland), terwij hij met een gezel schap van nog drie personen op weg was van Londen naar Manchester, gedood. De auto werd op zij geworpen door een lorrie. De heer Polak, die in de auto sliep, werd dadelijk gedood. Een der andere inzittenden, een fabrikant uit Leicester, kreeg zulke hevige ver wondingen, dat hij kort na *t ongeluk eveneens overleed. De andere tochtgenooten werden slechts licht gewond. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor- matiebureau van Van der Graaf en Co.’s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 1 Juli in Nederland uitgesproken 31 faillissementen tegen 25 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van I Januari tot en met 1 Juli 1921 983 faillissementen tegenover 666 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. Djambi. De Eerste Kamer heeft met groote meerderheid het Djambi-ontwerp aangenomen. Een geheime branderij. Ambtenaren van den dienst der invoerrechten en accijnzen te Amsterdam deden Donderdag, vergezeld door eenige manschappen der rijks- veldwacht, een inval in een perceel aan de Lin- naeusstraat. Daar had een Belg, zekere C. M., een paar dagen geleden een zolderkamer ge huurd, hij zou in die ruimte, naar hij voorgaf, een toestel plaatsen voor het fabriceeren van copiëerinkt. Donderdagmorgen ontdekte de ver huurster, dat in twee dagen haar gasverbruik met ruim 30 kub. meter was toegenomen; zij waarschuwde de administratie der gasfabrieken, die een ambtenaar zond. Waarschijnlijk heeft deze „het lek” ontdekt, want enkele uren later had de inval plaats. Het speurende gezelschap begaf zich onmiddellijk naar den zolder, en vond daar een in volle werking zijnde installatie voor het uit de daartoe geëigende grondstoffen stoken van gedistilleerd. De distillatie-toestellen werden in beslag genomen en proces-verbaal opgemaakt tegen hetgeen de ambtenaren constateerden. Op het drijven van een clandestine jeneverstokerij staat, behalve een boete van f400—f 1000 en verbeurdverklaring van het materiaal, een ge vangenisstraf van ten hoogste één jaar. Naar den Belg, die zich aan dat adres niet meer heeft vertoond, wordt gezocht. Salarissen uit de petroïeumwereld. De directeuren van de Koninklijke Petroleum- Maatschappij ontvangen, zoo deelde mr. Mendels in de Eerste Kamer mede, 's jaars elk negenhon derdduizend gulden aan tantième! Bokswedstrijd CarpentierDempsey. Zaterdagavond is te Jersey City de bokswed- wordt door 21.000 artsen erkend •Is het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. van langs. Het bloed stroomde hem uit oogen, neus en lippen. De bel voor het einde van deze ronde luidde net op tijd om Carpentier den knock out te doen ontgaan. Hij was blijkbaar niet op gewassen tegen de geweldige lichaamskracht van Dempsey, ofschoon hij moedig bokste. De Amerikaan trachtte zijn .tegenstander in de 4e ronde op verschillende manieren knocked out te krijgen. Hij beukte op Carpentier los, en na één minuut zestien seconden sloeg hij den Franschman tegen den grond. De vloer dreun de. Carpentier deed een poging om zich op te richten, doch miste daartoe de macht. Hij lag rechtuit met zijn gelaat op den grond en uitge strekte armen en beenen. Dempsey stond op drie pas afstand, met zijn rechtervuist gereed om hem zoo noodig nogmaals neer te slaan. Doch tien seconden verstreken, zonder dat Carpentier zich op kon richten, en onder oorverdoovend ge jubel werd Dempsey als ongeslagen kampioen door de opgetogen menigte toegejuicht. Er waren 90.000 toeschouwers. De entrées be droegen pl. m. vier millioen gulden. Dempsey krijgt hiervan f972.000 Carpentier f648.000. Van deze bedragen gaat echter meer dan de helft af voor belasting. Richard, die de ontmoe ting op touw zette, krijgt f 1.800.000. De Deensche eierenuitvoer. Welk een omvang de Deensche eierenuitvoer gaandeweg heeft gekregen blijkt uit ’t volgende, dat we aan de N. Rt. Ct. ontleenen: In vroeger jaren was de uitvoer van eieren in Denemarken een aardig bijzaakje. In 1914 was de opbrengst bv. 36.2 millioen kronen. Dit be drag is onder den oorlog onafgebroken gestegen; in 1919 was het tot 98.9 millioen geklommen. Toen echter nam het een grooten sprong: in 1920 brachten de eieren 182.6 millioen kronen op. De kippenteelt is nu een industrie geworden van belang, waaraan de aandacht wordt besteed, die een zoo groote bron van inkomsten toekomt. Hier volgt een staatje, dat in zijn kolommen vermeldt: de gemiddelde exportprijs der eieren per K.G. in kronen, het aantal uitgevoerde eieren in millioenen, en de opbrengst van den export: millioenen eieren Zooals men ziet is de vermindering van den export in 1918 en 1919, die een gevolg was van het voedergebrek onder den oorlog, in 1920 niet alleen overwonnen, maar toont dit jaar reeds, hoezeer de eieren-productie in aantrekkelijkheid en belang gewonnen heeft. De gezellige New Yorksche gemeenteraad. Volgens den correspondent van de „Daily I elegraph” te New York, is het dezer dagen in den gemeenteraad van New York warm toege gaan. De twist begon tijdens het debat over de gemeente-financiën. Mr. Falconer vertelde aan mr. Keiieally, dat hij zooals gewoonlijk, een schande voor den raad was. Mr. Keneally ant woordde, dat mr. Falconer’s opgewondenheid in verband stond met zijn copieus dineeren. Ten slotte vloog mr. Keneally als een leeuw op den andere in. Mr. Falconer riep daarbij: „Je bent een stuk oude kaas!” waarop mr. Keneally hem eveneens een beleediging toeschreeuwde. „Daar heb je er een, die je niet licht zult vergeten!” riep mr. Falconer vervolgens, en hij tracteerde mr. Keneally op een uppercut. Deze antwoordde met een fikschen trap. De beide kemphanen gre pen elkaar vervolgens in het haar en rolden al vechtende en schreeuwende over den grond. Ten slotte won mr. Keneally. Mr. Falconer moest zich per auto huiswaarts begeven. Vliegenplaag. Woensdagavond is de Londensche voorstad Edmonton door een vliegenplaag geteisterd, ’s Avonds omstreeks half zeven streek een ge weldige zwerm kleine vliegen over de plaats neer en de menschen in de straat hadden vaak moeite hun oogen open te houden. In Fore Street was een trambestuurder genoodzaakt zijn wagen te stoppen, omdat zijn oogen vol zaten van de insecten, en achter hem moesten vele andere tramwagens stoppen. Op Edmonton Green werd een verkooping gehouden, doch men moest uit scheiden, aangezien de vliegenzwerm de men schen in het verkooplokaal aanviel. Een groep wielrijders op een der wegen was genoodzaakt afj te stappen en het spel op de Edmonton cricket club moest worden gestaakt. Het was half tien in den avond vóór de vliegenzwerm verdwenen was. Tt gld. bij verlies «w van een vinger Schietwedstrijd. Uitslag van den Nationalen Schietwedstrijd van den Vrijwilligen Landstorm in Friesland. District Leeeuwarden. Totaal aantal deelne mers aan de Kringwedstrijden: 167. Kring Leeeuwarden: le prijs W. de Vries, 2e prijs Johs. Pars, 3e prijs L. P. de Jong, allen te Leeuwarden. Kring Dokkum: le prijs H. Vellinga, 2e prijs A. Kingma, beiden te Dokkum, 3e prijs R. Lolke- ma te Oostrum. Kring Stiens: le prijs C. v. d. Kouwe te Mun- nekeburen, 2e prijs F. Roeda te Hallum, 3e prijs B. van Dijk te Ferwerd. Kring Buitenpost: le prijs G. v. d. Wal te Twijzel, 2e prijs J. Beiboer te Augsbuurt, 3e prijs R. Visser te Twijzel. Kring Bergum: le prijs W. Talman te Bergum, strijd om het wereldkampioenschap tusschen den 2e prijs A. B. Wijmenga te Garijp, 3e prijs L. Franschman Carpentier en den Amerikaan v. d. Meulen te Suawoude. Dempsey gehouden. In de vierde ronde werd Voor de te houden Districtswedstrijden komen Carpentier buiten westen geslagen en moest hij in totaal 87 schutters in aanmerking. District Sneek. Totaal aantal deelnemers de Kringwedstrijden 284. het zijne bijdrage in den worstelstrijd, die be-’ kroond zal worden met de komst van vrede en geluk voor allen. De tweede spr. de heer L. Bakker Wzn. be toogde dat alle teekenen thans er op wijzen dat er over niet al te langen tijd ’n nieuwe oorlog zal uitbreken, nog verschrikkelijker dan die welke thans achter ons ligt. Tal van dingen wijzen hier reeds op, de strijd om de petroleum, de komst van de Japansche kroonprins in ons land, doet dit niet weer levendig denken aan de bezoeken die de vorsten van Europa in 1913 bij elkaar af legden? Inderdaad een nieuwe oorlog zit in de lucht. Spr. vraagt of deze nu niet voorkomen kan worden en zoo ja, hoe hij dan voorkomen moet worden. Slechts door een krachtige actie tegen het militairisme kan ons deze oorlog bespaard blijven en daarom sluite een ieder zich aan bij het I. A. M. V., wat echter niet voldoende is. Want deze organisatie heeft geen leden noodig, die slechts hun contributie betalen, maar in de eerste plaats werkers, opdat het groote anti-mili- tairistische ideaal in een ieders hart en hoofd gaat leven. De heer P. van der Veen brengt allereerst hulde aan Herman Groenendaal die verder ge gaan is dan alle andere dienstweigeraars en niet alleen weigert de uniform der regeering aan te trekken, maar ook het voedsel der regeering te gebruiken en thans gewelddadig gevoed moet worden. Dit heeft opnieuw de aandacht op de zaak der anti-militairisten gevestigd en de mi nister had thans een prachtgelegenheid gehad om de onlangs in de Tweede Kamer aangenomen motie-Drion tot een begin van uitvoering te bren gen. Hij heeft echter niet alleen deze motie naast zich neergelegd, maar ook de leiders der anti- militairistische beweging, terwijl zij zich naar een vergadering begaven, doen arresteeren. Waar schijnlijk is deze arrestatie, eenig in de geschie denis der revolutionaire beweging in Nederland, een uitvloeisel van de revolutiewet, die misschien ook de politie de brutaliteit geeft op te treden als zij doet en weerlooze burgers met de gum mistok af te ranselen. Deze kans, aldus spr., loopen wij hier niet, daar demonstreeren in een plaats als Sneek geen zin heeft, anders zouden ook wij vanavond wel met bebloede koppen thuis komen. Spr. stelt ten slotte de volgende moties voor, die onder applaus werden aangenomen: Aan de Auditeur-Mil. v. d. Krijgsraad te Den Haag. De openbare vergadering, gehouden 1 Juli te Sneek, protesteert tegen de gevangenhouding en gewelddadige voeding van Herman Groenen daal; eischt zijne invrijheidstelling. Aan den Min. v. Justitie te Den Haag. De openbare vergadering, gehouden 1 Juli te Sneek, protesteert tegen de arrestatie en gevan genhouding van de Ligt; gevoelt zich één met dezen „opruier”. Eindexamen Gymnasium Sneek. Geslaagd voor a: de hh. D. Hokwerda van IJtens en L. Oranje van Lemmer; voor b: de hh. S. D. Posthumus van Sneek en J. G. Geerling van Burgwerd. Prov. Staten van Friesland. Het verzoek van den R.-K. Boeren- en Tuin- dersbond, afd. Friesland, om prov. subsidie voor de stichting van een R.-K. Landbouwwinter- schoo! te Witmarsum, stellen Ged. voor af te wijzen. De provincie heeft subsidie verleend in de kos ten van stichting van rijkslandbouwwinterscholen te Leeuwarden en te Drachten en heeft daarbij het oordeel omtrent de plaats van vestiging der school aan ’t rijk overgelaten. De Staten hebben zich dus op het standpunt gesteld, dat wanneer van rijkswege de stichting eener landbouwwin- terschool ergens noodig werd geoordeeld, daar voor van provinciewege kan worden bijgedra gen. Hier echter is uit den aard der zaak geen sprake van een van rijkswege geconstateerde behoefte aan de stichting van een landbouwwin- terschool of van een door het rijk uitgesproken voorkeur voor een plaats van vestiging, en op dezen grond ontraden Ged. een provinciaal sub sidie te verleenen. Korfbal. Zondag jl. speelde „Concordia" van hier met twee 12-tallen te Lemmer tegen de Korfbalveree- niging „D. O. S.” aldaar. Voor deze wedstrijden waren twee fraaie verg, zilveren med. beschik baar gesteld door ingezetenen van Lemmer. Het eerst speelden „Concordia” II’ en „D. O. S. II”. Deze ontmoeting eindigde na een zeer mooie strijd, waarin de Sneekers hun beste spel gaven, met een 30 overwinning voor „Concordia”. De doelpunten werden gemaakt door de h.h. Berg- sma 2 en Jedema 1. Daarna kampten D. O. S. I en Concordia I. Toen beide 12-talien zich opstel den verwachtten we een nederlaag voor Con cordia. D. O. S. is een vereeniging met prima krachten. Vooral de verdediging was bij het le 12-tal uitstekend. De Sneekers pakten echter direct flink aan en met een zeer mooie worp wist Van Wijk te doelen. Rust kwam met 10 voor de Sneekers. In de 2e speelhelft wist mej. Hen driks de stand te vergrooten tot 20. Daarna kwam D. O. S. geducht opzetten. De spelers van Lemmer wisten een tegenpunt te maken, doch dit werd wegens gedekt doel niet toe gekend. Even voor het einde maakte E. Visser voor D. O. S. een geldend doelpunt, waarmee de stand 21 werd voor de Sneekers. Het Lem mer publiek schreeuwde om de gelijkmaker, doch deze kwam niet. Met een zeer fraaie worp maak te de Moedt het derde punt voor de Sneekers. Waarmee het einde kwam. Daarna speelden nog Concordia II n D. O. S. 1. Deze kamp werd met 1o gewonnen door de Lemmer Korfbalver. D. O. S. De wedstrijden werden opgeluisterd door muziek van de muziekver. „Excelsior” van de Lemmer. Er waren veel toeschouwers. Voor de reis naar Lemmer had Concordia een boot afge huurd. Om 8 u- "rtrok de club uit Sneek met „Talon” aan uim half een des nachts was men weer in Snee*.. Onze vroegere stadgenoot de heer W. L. Groeneveld Meijer is aan de Handels Hooge- school te Rotterdam geslaagd voor het doctoraal examen Handelsrecht en Economie. Kaatsen. De uitslag van de Zondag jl. te Franeker ge houden kaatspartij is als volgt: le prijs f60 en 3 zilv. lepels, J. Reitsma, F. Zijlstra, beiden te Witmarsum en J. Heeg te Oos- terend. 2e prijs, f 45, J. Meester, Sneek, D. Miedema, Irnsum en K. Fopma, Oosterlittens. 3e prijs f 30, Ids Roukema, Harlingen, Ids Rou- kema, Wommels en Ids Jouwsma, Dokkum. 4e prijs f7.50, A. Smidt, M. Miedema en Bruinsma, allen te Franeker. 5e prijs f 7.50, K. Bosma, K. Sietsma en Vellinga, allen te Franeker. Protestvergadering Groenendaal. De afd. Sneek van I. A. M. V. had Vrijdag avond een openbare protestvergadering belegd naar aanleiding van het gevangen houden van den dienstweigeraar-hongerstaker Groenendaal en de arrestatie van eenige leiders van de anti militaristische beweging. Als eerste spreker trad op ds. De Baan van Oenkerk, die zeide, dat deze vergadering hem deed denken aan de goede dagen van 1916, toen had men geen openbare vergadering zonder dat deze bijgewoond werd door tal van politieman nen. Ook nu weer waren er ettelijke dienaars van de H. Hermandad in de zaal. Heel anders als kort na de oorlog toen men het de anti- militairisten in geen enkel opzicht lastig maakte en toen men de hoop mocht koesteren dat een ieder van de lessen die de oorlog ons geleerd had partij zou trekken dat de vreeselijke demo ralisatie die zich alom als treurigst gevolg van den krijg openbaarde velen tot inkeer en strijd tegen het militairisme zou brengen. Wat doet echter het Nederlandsche volk om een nieuwe oorlog, waarop binnen niet al te lange tijd alle kans is te voorkomen? Om deze vraag te beantwoorden onderscheidt spr. 3 groepen. De eerste die hare organisatie vindt in „Ons Leger” en „Onze Vloot” wil Ne derland tot de tanden toe wapenen, zij is ten minste eerlijker dan de tweede groep, die ge matigd aan de bewapeningswedstrijd tusschen de groote naties wil meedoen en zoodoende ge heel en al inconsekwent is. Want wil men Neder land met kans op succes in staat van verdediging brengen dan moet men zich ontdoen van alle moreele en materieele scrupules, dan moet men de laatste man en de laatste cent voor ’t milita risme geven en gretig gebruik maken van toe komstige oorlogs-methodes als het verspreiden van pest en cholera-bacillen. Tegenover deze staat de groep van conse- kwente anti-militairisten, die zich op het stand punt geen man en geen cent plaatsen en het willen wagen met een weerloos Nederland, om dat men slechts door zich op dit standpunt te plaatsen, het militairisme met succes kan be strijden. Ook de S. D. A. P. heeft weer de ontwapeningsleuze tot de hare gemaakt, spr. verheugt zich hierover, daar thans de socialis ten van allerlei kleur wederom anti-militairisten zijn. Hoe staat het echter met hen die zich laten leiden door de Chr. gedachte? Volgens hun standpunt moesten zij eveneens consekwente anti-militairisten zijn. Ook zij zijn welkom in onze gelederen als zij zich op het standpunt der Godsopenbaring der evangeliën stellen en de consekwenties hiervan aandurven, opdat het mi litairisme en de kapitalistische geweldstaat, die er uit de aard der zaak toe komen moet een man als Groenendaal te vervolgen vernietigd worden en men, zij het dan door zwaren strijd een nieuwe maatschappij kan opbouwen waar vrede en geluk zullen heerschen. Spr. spoorde de aanwezigen aan deel uit te maken van de voorhoede der strijders voor een nieuwe wereld, opdat een ieder naar zijn krachten en aanleg Fange üivaHtütert. 200 gld. Ingeval van over- |EA gld. bij verlies van 7R vsrllee EA lijden binnen 80 d. IvU één hand, voet of oog iv van een duim, vu

Sneeker Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1