Westerhof’s Preanger Vooreen Kleintje Koffie wordt U aanbevolen Het Spinneweb door lk. 8 1 Brandenburgh, Boschma Co VEGETARIËRS P H YTI N E REKLAMEKOLOM. N ieuwstijdingen. I Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. - annex SHEERER COURANT en WYMBRITSENADEEL Brieven aan de Redactie, XXXI HEEREN ROOKERS. Firma Johs. Tromp, Snoek. De Bloedarmoede is Uw vijandin De Pink Pillen zijn de vijand der bloedarmoede. Zaterdag 24 September IS2I ■o. 103 37e Jaargang FEUILLETON, Per pakje Va pond 55 cents. Los per ons 22 ■n) Eischt Holl. verpakking en Gebruiksaanwijzing. Te Sneek bij Erven Joh. W. Meijer. gid. blj verliaa van 7E gid. bij verllea EA luv één hand, voet of oog lv van een duim, vv 1 mo- 21 99 41) (Nadruk verboden.) een Ik herinner mij nog zeer goed, dat, toen Wordt vervolgd. Groningen. Franco levering. Kleinzand, Sneek Pestchèque- en giro-no. 6039. Tel. 111 en 150. MEUBELFABRIEK „NEDERLAND.** J. A. HUIZINGA, Westoreingel, Telefoon 118. Ja, karei, ik kan het niet ontkennen, maar wie kan daar nu Voor of légen, wat wou je zeggen, viel gld. ingeval van over lijden binnen 30 d. t.t, HAECXMA. 3 Jan Posthuma, Hommerts. 50 Hesdrik Postma, Oppenhuizen. 63 Jelle Postma, Tirni. 6 Sjoerd Poitma, Utrecht, 12 Ruurd Potma, Heeg. 67 Wietze Punter, Offingawier. 17 Johannes Renema, Sneek. 16 Jacob Schilstra, Heeg. 58 Eling Durk Schotanus, Dijken. 38 Simon Smits, Oosthem. 40 Tjerk Stallisga, Njjland. 7 Hotze Sjjpsrda, IJsbrecbtum. 13 Jan Terpstra, Abbega, 47 Ruurd Tjsrks'ra, Folsgare. 32 Gerrit Twjjnstia, Irnsum. 19 Jan Twynstra, Nijlasd. 35 Bauke Veenstra, Heeg. 87 Jan Jozeph Hartman Verloop, Ooiterend. 9 Cjrnelis Visser, Meppel. 41 Jan Visser, Hommerts. 26 Pieter van der Vliet, Uibrechtum. 48 Douwe Wiebe Vogelzang, Ngland. 21 Klaas de Vos, Uitwellingerga. 27 Girben de Vries. Oosthem. 45 Gerris Walsweer, Scharnegoutum. 43 Johannes van der Werf, Woudsend. 65 Freerk Wijnja, Oppenhuizen. 4 Theodoras Ykema, IJsbrecbtum. |8 Cornells Zailstra, Seharnegoutum. 2 Lolke Zylstra, Uitwellingerga. gld. bij verlies van een wijnvinger. f 650 - f 850. - 300 f 450. - 150 f 250. 39 Klaas Visser. 9 Anre Jan de Vries. 31 Johannes de Vries. 35 Wiebe de Vries. 8 Bote van der Werf. 69 Theodorus Westhof. 34 Ekke de Wit. 48 Ulbe de Wit. 54 Siebren IJkema. 61 Stoffel van der Zee. 27 Bote Zuidema. 47 Gerbsn Zglstra. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Smbik Telefoon No. 150 IVANS. NIEUWE SEEEKER COURANT gebruiken regelmatig, het uit plantenkiemen bereide, over voeding bewerkende verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. BR, BELANGRIJKE PRIJSVERLAGING VAN ALLE MEURELEN Arnhem, midden Sept. 1921. (Vervolg van vorig schrgven). Nou vroeg ik, toen Haakman do brief gelezen had. beheerschte en in bedwang hield. De ligging van deze massieve sterkte moet haar voor den toenmaligen tijd vrijwel onneembaar gemaakt hebben. Het vele belangwekkende, dat ik zag, was oorzaak, dat ik niet voldoende lette op het verstrijken van den tijd. Daar ik wat proviand medegenomen en dit ook duchtig aangesproken had, waarschuwde mijn maag mij evenmin, zoodat ik op een gegeven oogenblik tot ;de ontdekking kwam, dat ik mij zou (moeten haasten, wanneer ik vóór de duisternis beneden wilde zijn. Daarbij kwam, dat er wederom zware regenwolken waren komen opzetten en het was nog meer de plotseling opstekende wind dan de reeds gevorderde tijd, die mij Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Buitenland f8.alles bij vooruitbetaling. Losse Nos. 5 et. Ad verten tien 10 ct. p. regel. Inge zonden Mededeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur - Kijk eena even in onze Etalages en de rest komt van zelf. Aanbevelend, „drukkeriwjjshoid” is soms niet In verband met het does zinken van den trailer Adriana Um 345 is uit IJmuiden in den Haag aasgebracht de 29 jarige ichipper Ph. Z., geboren te Egmond aan Zee en wo nende Bloemstraat 100 te IJmuiden. Z. is in bewaring gesteld. Te Uffelte is een zes jarig zoontje van G. E. op weg van school naar huis door een auto uit Groningen overreden en zoo ernstig over het geheels lichaam verwond, dat het een paar uur later overleed. Te Leiden is het 1|-jarig dochtertje van den arbeider Van H. bij het Delftsche Jaagpad in een sloot gevallen en verdronken. Te Groenlo is de boerderjj van Bomers afgebrand. Benige varkens kwamen om. Te Bakel (Fr.) is de boerderjj van W. de Boer door onbekende oorzaak geheel afge- brand. Te Augsburg is een postwagen geplun derd. De roovers maakten zich meester van schatkistbiljetten tot oen bedrag van 5,898,000 mark, tal van stukken en voor 25,000 mark schatkistwissels. De postiljon heeft van de berooving niets gemerkt. lijzenden kegel en dan te trachten mij te oriënteeren. Er was nog licht genoeg om mij althans voor een gevaarlijken val te be hoeden, en, op mijn geluk vertrouwende, daalde ik dus voorzichtig over ruwe stee nen, door ruige struiken en nu en dan door vrij hoog opgeschoten hout naar omlaag. Ik hoopte, dat het noodweer spoedig voorbij zou zijn en ik mij dan naar de sterren zou kunnen richten. Het gekikte mij inderdaad de plaats te waar de steile dijden van den en bevestiging in het totaal verdwijnen van den daar golvend terrein. Er liep hier een smalle smallen, ,steenigen weg, dien ik tot dusverre zandweg langs den rand van een tamelijk drong, dat hij verdwenen was, kon ik hem omkeerende niet meer terugvinden. Iedereen, die wel eens in dergelijke omstan digheden verkeerd heeft, weet, dat men zich langen tijd verbeelden kan nog een half- gebaand pad te volgen, terwijl men in wer kelijkheid reeds lang van den weg is afge raakt. En intusschen viel de regen bij stroomen en werd het donkerder en donkerder! Doordat de hemel zwart als inkt en er geen sterretje te zien was, had ik er geen flauw begrip van, in welke richting ik ge gaan was. Het eenige wat ik doen kon, was thans, door dik en dun, naar beneden te gevolgd |had. En toen het goed tot mij dóór- dicht bosch, en ik besloot dien weg te vol gen: hij zou mij althans ergens heenbren gen, al wist ik in de verste verte niet, aan welke zijde van den berg ik was uitgeko men. De regen verminderde nog in het geheel niet en de .schemering was reeds ingetreden. Nergens was een woning te zien en de on behaaglijke gedachte begon bij mij op te komen, dat ik wel eens geen onderdak zou kunnen vinden. Ook kwelde mij de gedach te, dat Maud zich vermoedelijk zeer onge rust maken zou, wanneer ik den geheelen nacht uitbleef. Maar, helaas, de beslissing daarover had ik niet meer in handen! - -L------- Kinderen I lijden al te vaak aan huidaandoeningen als uit- I slag, gordelroos, dauwworm enz. Een probaat I geneesmiddel vindt gij in Foster’s Zalf, prijs I f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. TE gld. bij verlies W hu een vinger VOETBAL. Voor Zondag a.i. wordt voor de le klas Ned. Voetbalb. competitie 1921-’22 de wed strijd Frisia I Leeuwarden tegen Be-Quick van Groningen aaegekondigd. Reedt eenige jaren it dit de belangrjjkite ontmoeting welke in Frietland wordt gehouden. Uit alle oor den komen voetballiefhebbers opdagen. Ook van uit onze plaats it de belangstelling voor deze wedstrjjd bijzonder groot. Bjj de laatst gehou den ontmoeting tusschen deze clubs waren ruim 300 Sneekers tegenwoordig. Men is zeer belangstellend hoe de Friezen zich Zondag a.s. zullen houden tegen de Gro ningers, vooral nu Frisia de geheele zomer geoefend heeft onder leiding van de Engeltche trainer Mr. Waites. Aan de Woensdag j.l. alhier gehouden najaarspaardenmarkt, waren aangevoerd 255 paarden en 23 veulens in totaal 278 stuks. Prezen le soort 2e 3e 4e Veulens 150 f 180. Over het algemeen had de handel een kalm verloop. UITSLAG vaa de LOTING der Nationale Militie, lichting 1922 van de gemeente WIJMBRITSERADEEL gehouden Sept. 1921. 30 Jan Altenburg, Tiras. 10 Bauke Bakker, Gauw. 57 Hille Bergstrs, IJsbrecbtum. 25 Jan van Berkum, Oosthem. 28 Sjoerd Bleeker, Ermeloo. 61 Geert Oene de Boer, Oppenbuizen. 54 Jacob de Boer, Friens. 52 Jan de Boer, Offingawier. 20 Hielke Boersma, Tjalhuizum. 34 Johannes Boomsma, Heeg. 5 Gei ben Bouma, Abbega. 46 Lucas Bouwman, Rotterdam. 22 Sjoerd Brattisga, Oldeclooster. 56 Klaas Damstra, Folsgare. 15 Johannes Douma, Gaastmeer. 64 Jacobus van Dijk, Lutkewierum. 59 Jacob Eizenga, IJsbrechtum. 60 Rintje Dirk Fortuin, Woudsend. 69 Harmcn Gerbrandij, Nijland. 51 Halmen de Haas, Gaastmeer. 68 Fedde Hilverda, Heeg. 49 Sjirk Hoekstra, Jutrjjp. 23 Pieter de Jager, Oppsnhuizen. - 53 Christoffer Jansen, Oppenhuizen. ik hem driftig in de rede j ’n^ flauwe uitvlucht, 44 Minne jjiema) Gauw. 66 Haring de Jong, IJlst. 11 Pieter de J >ng, Oudega. 42 Sijbren de Jong, Gaastmeer. 36 Jan Jongsma, Wageningen. 29 Pieter Jongstra, Heeg. 24 Dcuwe Klijo, Scharnegoutum. 39 Jaa Klijnsma, Woudsend. 55 Hendrik Koerten, Amerika. 18 Anne Koopmans, Hommerts. 1 Jan Kuiper, Gaastmeer. 14 Pieter Lolkcma, Uitwellingerga. 31 Hendrik Ljjklema, Nyland. 33 Wiebe Nauta, Hommerts. 62 Arsoldus Pahma, Scharnegoutum. tot het bewustzijn bracht, dat eenige haast t was. Op mijn geheelen weg had ik slechts en kele menschen ontmoet. Het wandelen is hier veel minder in trek dan in de Duitsche Middelgebergten, en ik kan niet zeggen, dat het voor hem, die dit genot niettemin zoekt, daarom minder aangenaam is. Maar toen ik daarboven op den top stond, zonder een levend wezen te zien en temid- - - den (der ruïnes, die aan lang vervlogen tijden Op den top liggen vrij omvangrijkeherinnerden, terwijl zware wolken snel aan- Ik herinner mij nog zeer goed, dat, toen ruïnes die uit den Romeinschen tijd stam- I trokken en in de verte zelfs reeds de don- ik enkele maanden later over mijn tocht1 men. Vermoedelijk heeft hier een burcht ge-1 ^r gromde, kwam er plotseling wat mij naar den Puy de Dome en over de natuur-j legen, die het omliggende land der Galliërs zeic]en gebeurt, wanneer ik met moeder Na- a||een ben een gevoel van groote eenzaamheid over mij. Als ik wat meer romantisch van aanleg was geweest, zou ik waarschijnlijk gevoeld hebben, dat „mij een huivering door de le den voer”, zooals de geijkte term luidt. Nu had ik wat last van de koude, trok mij mijn loden mantel (dien ik, gelukkig, met ver smading van een parapluie, had medegeno men) wat vaster om de leden en begon snel het steile pad af te dalen. Lang duurde het niet, of ik kwam tot de ontdekking, dat het ernst werd, wat het weer betrof. Weldra vielen er dikke drup pels, bliksemstralen flitsten nu en dan om laag en de donder was niet van de lucht. Daarbij werd het duisterder en duisterder, klauteren tot aan den voet van den steil op- Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hollandaohe Algameena Varaa» TflDfl b’) Ie’ena- Jftft kerlaia-Baak ta Schiedam zijn onze Abonné’a verzekerd tegen ongelukken voor AvVv lange invaliditeit. *Vv Haakman wai naar de open keeftkast geloo- pen met de handen op de rug stond hg te kyken naar iets wat daarin opgehangen was Toen draaide hg zich plotselizg om, en ter wijl hg er naar wees vroeg hg mij Zeg, Haaksma, wat is dat Was het ’n wonder, dat ik naar hem toe liep, om te zien wat hg bedoelde de goche- merthij begreep wel dat hg me daarmee di-_ reet weer te pakken had. Dat zgn drie wandborden uit het Nge klooster, vertelde ik hemde rand is er af, doch de teekening is nog gaaf. Ik vertelde hem tevens wat de keramiek voorstelde, nl. het eene’n oud kerkje o zoo primitief, geheel in blauwe kleuren het andere ’n kloos terbroeder in de tuin te midden van planten en bloemen in drie kleurenroodbruin, zwart en geel; het derde stelde voor het huisje op de Sjaardemazijl, in zuivere lijnperspectief van allerlei kleuren. Prachtig, zei hij is er meer van het Nije klooster bekend, vroeg hg toen, wijzende op de geopende keeftkast. Zeker, antwoordde ik ik heb belangrijke gegevens hieromtrent gevonden. zoodat ik de grootste moeite had het rechte pad te houden. Ik ging dapper verder, op verbetering hopende; maar het werd erger en erger. Na drie kwartier was het een waar noodweer en ik begon te begrijpen, dat de situatie, waarin ik mij bevond, verre van aangenaam was. Omhoog gaande had ik hier en daar weg wijzers aangetroffen. Afdalende, zag ik deze thans niet meer en dit was moeilijk anders i te verklaren dan uit de omstandigheid, dat j ik een verkeerd'bad had ingeslagen. Het bereiken, waar de ‘Jjvk... duurde niet lang, of dit vermoeden vond zijn kegel overgingen in zacht-glooiend, hier Geef mij dat materiaal, vriend, zei hg. Ik schudde m’n hoofd ea peinsde. Waarom niet, drong hg aan, waarom niet? 't kan bl* toch niet blijven liggen Eerst wil ik m’n partjjtje marken in Guitschland verteeren, zooals deze zemer zoo velen gedaan hebben, antwoordde ikmijn vrouw en ik gean een poosje naar Freiburg in Br naar het Zuideljjk deel van het Schwartz- wald. En als ik terugkom zal ik er over den ken, of ik het materiaal aan jou zal geven, of dat ik zélf aan de Redactie zal schrijven. Eenigszins teleurgesteld en terughoudend vertrok hg met ’n simpelBonjour 1 Ook al beleedigd, mompelde ik in zelf; zoo gaat het gewoonlgk 1 Maar ter zake, G. R het is dus wel mo gelijk dat u eenige weken geen copie zult ont vangen als ik terug ben zal ik u schrijven over het Nge klooster, dat is te zeggen Haak man of ik (Haaksma) in ieder geval onder het bekende pseudoniem Haecxma. Saluut UITSLAG van de LOTING der Nationale Militie lichting 1922, van de Gemeente SNEEK, gehouien 22 Sept 1921. 15 Johannes Achter. 33 Johannes Althaisius. 58 Andries Bosma. 56 Jan Wolter Bosscha. 67 Jakob Herman Brenninkmeijer. 72 Adrianus Brouwer. 53 Hessel de Bruin. 38 Johannes Calf. 2 Karei Adam Hendrik Cristian. 10 Hjjlke Djjkstra. 66 Sikke Dykstra. 63 IJpe Eekema. 40 Jan Efdé 73 Klaas Faber. 17 Andries Feonitra. 6 Hendrik Ferwerda. 25 Johannes Flameling. 19 Klaas Fokkers. 4 Atze van der Goot. 3 Lieuwe Groeneveld. 1 Bauke de Haan. 43 Lieuwe de Haan. 20 Jacob Hamming. 32 Johannes Hettema. 28 Klaas Hiemstrn. 55 Wiebe Hofstra. 71 Jurjen Hoomans. 24 Peter ter Horst. 4 Pier van der Horst. 16 Ulbe Jaasma. 5 Auke Piebe de Jong. 59 Wiebe Karsten. 50 Wijbe Koopmans. 64 Jacobus Theodorus Kruis. 26 Jacob Kuipers. 30 Klaas Kuipers. 49 Sgbe Kuipers. 60 Johannes Andreas Lindeman. 41 Piet Lindeman. 18 Broer Lok. 29 Sake Mollema. 36 Theodorus Petrus Muller. 62 Gerrit Oppenhuizen. 12 Thomas Pasma. 23 Jeen Peeper. 46 Jouke Peters. 22 Willem Piersma. 21 Steven Geert Ruiter. 65 Foppe Eelke Schram. 7 Albert Schurer. 68 Simke Schurer. 45 Albert Seinen. 44 Andries Siemonsma. 42 Wjjbe Spaanstra. 13 Sjoerd Stilma. 70 Fokke Stokker. 11 Frans van Ter wisga. 51 Willem van dor Velde. 57 Tjibbe Sjoerd Velsing. 52 Aflne Venema. 37 Hotze Venema. maken, hoezeer ik van de bestijging van dn Puy de Dome genoot. Inderdaad ontbra- f g^wenscht ken hier de (Sneeuw en de gletschers der - Alpen; maar de eigenaardige bergforma-' ties, de dichte bosschen en vooral het zon nige, .wijde uitzicht van den top, oefenden op mij een eigenaardige bekoring, die mij mijn geheele verdere leven bijgebleven is. Doch niet alleen voor den natuurliefheb ber is ide Puy de Dome interessant. Ook de oudheidkenner vindt hier een veld voor stu die. DRUKKERS WIJSHEID. XXXIX. Reclamedrukwerk oneconomisch Zakenmenschen klagen dikwgls, dat het ver spreiden van mooi drukwerk om klanten te winnen oneconomisch is. De omzet netmt we! toe, maar de kosten van het benoodigde druk werk zouden de verkregen winst te niet doen. Is dit echter niet vaak hot gevolg van sys teemloos werken Er was een zakenman, die zich ten werke lijk aardige prgscouraat liet maken, welke hem par stuk bjj een groot kwaïtum <jp 14 et kwam met inb:grip der verzendkosten. 10000 stuks van dezen voorraad ging hij nu naar links en rechts verspreiden, waarna hij de resultaten afwachtte. Ton slotte bleek dat on geveer 10 °/0 van de personen, welke een prijs courant hadden ontvangen, op dat oogenblik interesse voor het aangeboden artikel hadden. Van hen kwamen verzoeken om nadere inlich tingen enz. in. Per aanvrager was den zakenman deze re clame dus komen te staan op f 1.40, immers de 10000 prijscouranten kostten den man f 1400 en 1000 aanvragen kwamen binnen. Had de mae met een eenvoudige goedge- stelde circulaire, waarvan 10000 exemplaren met de verzendkosten op niet meer kwamen dan f 500 en waarin belangstellenden werden uitgenoodigd een prijscourant aan te vragen, deze duizend geïnteresseerden niet even goed kunnen ontdekken Hun had hij dan elk een zijner prijscouran ten kunnen toezenden. De duizend aanvragen waren hem dan te staan gekomen op f 500 1000 X f0.14 f 640 of 64 cent per aanvrager. Inderdaad, overbodig. BRANDENBURGH, BOSCHMA Co. I Boek- en Steendrukkers beet ik hem toe, en vervolgde Wat waren mijne voorwaarden, toen ik je beloofde je materiaal van Oom Evert te verschaffen dat ik niet bekend zou worden is ’t niet En om welke reden, zei ik je, dat ik hiertoe bereid was Weet ja dat nog - Mjjn doel was eenig en alleen, om als oud Sneeker en Fries mijne stadgenoo- ten interene te doen krjjgen voor hunne stad, voor hunne omgevingis dat waar of niet 1 En jjj, jij behandelt mjj en deze zaak zoo; jg jij.... ’t andere hield ik maar binnensmonds. schoonheden van dit deel van Auvergne met eenige geestdrift sprak, een Zwitser, die dit toevallig hoorde, met geringschatting con stateerde, dat de door mij geprezen bergen toch de Zwitsersche niet waren. Ik antwoordde met de droge opmerking, dat ieder, die zijn aardrijkskunde ook maar eenigszins kende, dit grifweg toegeven moest, een opmerking, die den Zwitserschen chauvinist in het harnas joeg en hem tot de bewering verleidde, dat de bergen van Midden-Frankrijk niet in de schaduw van de Alpen konden staan. Nadat ik den man daarop verbaasd had met de opmerking, dat dit te middernacht zeer zeker niet kon, liet ik hem verder aan zijn lot over. Men zal hieruit gemakkelijk kunnen op-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1