en ger Leeuwenburg. en IA. m Vooreen Kleintje Koffie wordt U aanbevolen I Westerhof’s Preanger lo S K, MïTOMweItM enen Ingezonden Mededeelingen. e OLF, X1 NET DRUKWERK I st pond. nt Een middag in het Friesch Museum. iFÜHEiBÜEKraTËlïRTi annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL 36. NIEUWSTIJDINGEN Gemaakt en naar Maat. ELEGANTE MODELLEN. p. 4 t Officieel öroaan der Gemeente Snoek. Brandenburgh, Boschma Co BRAKDEHBURfiH, BOSCHMA 1 Co.. PW I n Peperi van öe Tïrma Joh> Tromp Sneek. Officieel gedeelte. RECLAME KOLOM Jö^nonnep et BUITENLAND. Woensdag 28 September 1821 37e Jaargang No. 104 un et. H' cent. Grietman dat is was, ig uit de verzameling die de heer 1 aan de provincie een dergelijke keur- Vereuhijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Sjtiik Telefoon No« 150 1 1 Per pakje V2 pond 55 cents. Los per ons 22 pond. 30 >5 30 iO >2 >0 >5 >0 iO ro 10 !5 >0 f5 0 5 0 8 0 Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Buitenland f8.alles bij vooruitbetaling. Logee Nog. 5 et. Advertentlên 10 ct. p. regal. Inge zonden Mededeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur slechts 10 cent te bezichtigen. En last maar, een pottebakker als onbruikbaar in een kuil M X 1 X - -1 Zl 1 1 1 n L- X 1 I J - - bezoekers iets, dat zij verbaasd over zoo iets onbeduidends voorbijgaan, het vertelt toch van een episode in het steeds door gaande worden der menschheid. Maar laten wij ons niet aan diepzinnige bespiegelingen overgeven en iets nemen dat meer voor de hand ligt: Een oorzijzer. haast om het hoofd sluitende helm, zooals onze boerinnen er thans mee voor den dag komen. Deze overgang van eenvoudig middel om het hoofdhaar in vorm te houden t„l kostbare tooisel dat zijn doel voorbij ge streefd heeft, het vertelt van de toenemende rijkdom van de boerenstand, van de pronk zucht, die hiervan het gevolg was, van de naijver in het pronken der boeren en boerin nen onderling, die uiting vond in tentoon- ten van kunstnijverheid, die hier zeer zeker op de rechte plaats bijeengebracht zijn. Vooral het zilverwerk trekt onze aandacht. Te meer waar de zilversmederij een tak van nijverheid is die ook in Sneek hare beoefe naars nog tot op de huidige dag vindt. Wij willen wijzen op de beker met gegoten voor stellingen van „Noach bespot” en „Lot en zijn dochters”, die het eigendom is geweest van het Dijksbestuur der Vijfdeelen Zeedij ken. Vervaardigd in de eerste helft der 17e eeuw, denken wij hierbij onwillekeurig aan de machten de trots, die in ’n opgaande tijd voor den landbouw, leefden in de kringen waaruit deze dijksbesturen voortkwamen, bij landedelen en eigenerfden. Deze beker werd te Antwerpen vervaar digd en staat dus niet in onmiddellijk, wel in indirect verband met onze Friesche kultuur- geschiedenis. En is daarom hier geheel op I I. Het Friesch museum is aan alle Friezen bij name wel bekend, en de meesten hebben het ook wel eens „bezichtigd”, d.w.z. een Zater dag of Zondagmiddag zijn ze door de zalen gewandeld, hebben even voor deze vitrine gestaan, hebben da’t kunststuk bewonderd en zijn zeer voldaan weer vertrokken. „Het is heel mooi,”; „het is werkelijk de moeite waard,” hoort men hen vertellen. En dan volgt een opsomming van een en ander dat den verteller bijzonder getroffen heeft, al of niet gepaard gaande met de klacht; „Het museum geeft te veel om in een middag in je op te nemen,” of wel: „Men moest er wat meer verstand van hebben, men moest wat beter georiënteerd zijn.” Vooral deze laatste klacht was vaak niet geheel onrechtmatig. Immers iets, wat voor ieder museum nood zakelijk is, een overzichtelijke gids, heeft lang ontbroken. Gelukkig heeft het bestuur thans in deze lang gevoelde behoefte voorzien. Het heeft een boekje uitgegeven dat op aangename beknopte en duidelijke wijze een overzicht geeft van hetgeen te bezichtigen valt, een gids die tegelijkertijd een overzicht van de beschavingsgeschiedenis van onze provincie is, en als zoodanig geheel en al past voor een museum dat tot doel heeft het geven van een overzicht van de Friesche beschavings geschiedenis in de meest uitgebreiden zin van het woord. Bwwwwwwwwwwa een zoo groot mogelijk aantal menschen indie zich slechts kan vormen na een einde- den staat zijn plaats. Want hoewel het Friesch Mu seum vooral producten van Friesche kuituur tracht bijeen te brengen, kunnen ook pro ducten van niet Frieschen oorsprong ons omtrent de smaak en de ontwikkeling van onze voorvaderen heel wat leeren. Dit blijkt o.m. ook uit de porselein-ver- zameling, waarin vooral de kast met de keur collectie Chineesch-blauw uitblinkt. De in houd van deze kast kan met de beste porse- lein-collectie in Europa de vergelijking door staan, daar de Friezen „verzot” waren op Stofvrije kasten. Zoo zaten we dan Zaterdagmiddag met zoo’n klein twintigtal als journalisten "in de bestuurskamer van het Friesch Museum, waar de heer Nanne Ottema, de waarnemen de directeur ons op de hoogte bracht van het doel en streven dat het Friesch Genootschap met zijn museum beoogde en hadden we het voorrecht onder leiding van deze heer en de secretaresse van het Genootschap, mej. Vis ser, een rondgang door de verschillende za len te maken, waar de toelichting, die de heer Ottema bij verschillende vitrines gaf ons vele voorwerpen weer deed zien in de lijst van hun tijd, ons weer eens deed begrij pen, wat al dat goedje dat voor een leek vaak zoo onaanzienlijk en onbeduidend lijkt, ons, twintigste eeuwsche menschen, nog te vertellen heeft. Want een museum als dit toch is meer dan een verzameling op zich zelf staande ven- bandlooze curiositeiten. Het zijn deelen van naar de eischen des tijds gekleed te gaan bijeen te krijgen en tegen deze pronkzucht een reactie ontstond, bijbelteksten werden aangehaald om te betoogen dat het dragen van breedgouden oorijzers zonde was. Het Friesch Museum is een laat 18e eeuwsch gebouw, dat en van buiten en van binnen, afgezien nog van het tentoongestel de, zelf al spreekt van heel andere tijden, i heel andere toestanden dan de onze. Immers werd het niet in 1781 gebouwd om Jhr. P. J. Een oorijzer zooals honderden boerinnen,J. van Eysinga, grietman van Doniawerstal die Dinsdags naar onze stad komen, dragen.als woonstee te dienen? Grietman dat is Wat al een geschiedenis heeft dit ding door- zooveel als burgemeester, hoort men vaak, gemaakt. Daar in de vitrine in kamer 3 lig- Maar als men het nog niet wist, dan zegt dit gen ze. De eerste zilveren, slechts 5 tot 7' gebouw wel dat grietman wel iets meer was centimeter breed, nog geen zilverkleur dra- dan plattelandsburgemeester. Een Grietman gend, denkelijk uit de 16e of begin 17e eeuw, was, zij het dan niet wettelijk, dan toch Dan nog enkele tusschenvormen, die wijzen vaak inderdaad, een vorst over zijn grietenij; op de overgang tot de breede.gouden, geheel waarin hij het te zeggen had. „En jowt minhear in foarstel op Assessor knikt fen ja,” zingt dr. E. Halbertsma. En inderdaad dit gebouw geeft iets weer tot hetman zoo’n Grietmannelijke macht en glorie. -- - 1 Dit blijkt vooral uit de zaal in de gids aan-1 „blauw”. En het getuigt dan naast hun goe- gegeven als lokaal 4, de voormalige eere- 1 de smaak zeer zeker ook van veler welstand, zaal, die hoewel wegens de tijdsomstan-dat men i" digheden niet geheel naar de eischen Looxma-Epey indertijd gerestaureerd, toch nog een machtige indruk Friesland vermaakte, maakt, niet weinig verhoogd door de schat- collectie bijeen wist te brengen. E SHEERERCOURANT kerlngs-Bank te Schiedam zijn onze Abonné'. verzekerd tegen ongelukken voor 19. 9J a (Buitenland) I het pdm. w w w V w n w n Restgevallen in Indië. Gedurende Augustus zijn in Pasoeroean vier pestgevalen voorgekomen, in Soerabaja zeven, Soerakarta twee, Boloali 391, Sragen een, Mage- iang 193, Temanggoeng 37, Wonosobo 36, Sa- latiga 248, Kendal 5, Pekalongan vier, totaal 928. Alle met doodelijken afloop, tegen 439 in Juli. gld bij verlies vzn een wijsvinger. t niet r bij- ichtig il als lende ros link. OOi- >sd* n«k> i. MO 3.60, t ver- a n d SNEEK, KLEINZAND TEL. 111 en 150 ÏIE' Bij de bespreking over de opheffing van den staat van beleg wezen de Beiersche vertegen woordigers op de moeilijkheid van den binnen- landschen politieken toestand en op het gevaar van staatsgrepen. Men besloot, dat de rijksre- geering alsnog aan graaf Lerchenfeld korten tijd zou laten ter consolidatie van de Beiersche bin- nenlandsche toestanden. Na afloop van dezen tijd zal de Beiersche regeering zelf tot opheffing van den staat van beleg overgaan. De Beiersche vertegenwoordigers beloofden hunnerzijds dat het verbod van de onafhanke lijke Münchener Morgenpost zou worden opge heven. Geen hulp van den Volkenbond aan Rusland. De Volkenbondsvergadering had besloten de hongersnood in Rusland op de agenda te plaat sen. De sub-commissie, belast met een onder zoek ter zake, heeft nu echter uitgemaakt dat onder de huidige omstandigheden de regeerin- gen niet in staat zijn kredieten te verleenen. Der halve heeft zij de twee gestelde vragen ontken nend beantwoord. Een nieuw Duitsch leger. In een uitvoerig artikel beschuldigt de Times van gisteren de Duitsche regeering opnieuw dat zij in het geheim een leger van 800.000 man op de been houdt. Inlijving Hospitaalsoldaten. De Burgemeester van Sneek brengt ter kennis van lotelingen van de militielichting 1922, die, ingeval zij ter inlijving worden bestemd, wen- schen te worden ingedeeld bij een der compag nieën hospitaalsoldaten, hetzij voor opleiding tot ziekenverpleger, hetzij voor opleiding tot zie kendrager, hun verlangen daartoe voor 10 Octo ber a.s. te kennen moeten geven ter gemeente secretarie (beneden) alwaar tevens nadere in lichtingen kunnen worden bekomen. Sneek, 24 September 1921. De Burgemeester voornoemd, P. J. DE HOOP. ■5 Uitbreiding Leeuwarden Waterleiding. Te Leeuwarden is een bijeenkomst gehouden van de dagelijksche besturen der gemeenten Leeuwarden, Harlingen, Franeker, Franekera- deel, Menaldumadeel, Leeuwarderadeel, Tietjerk- steradeèl, Idaarderadeel en Rauwerderhem, ten einde te bespreken of het mogelijk zou zijn, nu de Leeuwarder waterleiding toch uitgebreid moet worden, tevens de steden Harlingen en Franeker en tusschenliggende dorpen van leidingwater te voorzien. Op verzoek van Leeuwarden was door het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening te ’s Gravenhage een rapport opgemaakt over deze zaak. Ten sterkste wordt, voornamelijk om hygiëni sche redenen, aangeraden dq,t Leeuwarden wa ter zal betrekken uit Suameer, terwijl uit een opgezette exploitatierekening blijkt, dat dit dooi de veel goedkoopere exploitatie nog op een la- geren waterprijs uitkomt. Ook de bedrijfsrekening voor een intercom munale waterleiding geeft een zeer bevredigende uitkomst, voornamelijk doordat Leeuwarden di rect als een zeer groote afnemer de vennoot schap steunt. Besloten werd, dat de dagelijksche besturen deze zaak vóór een bepaalden datum op korten termijn bij hun gemeenteraden aanhangig zou den maken. Vrijwillige Landstorm. Bij de nieuwe indeeling van de onderafdelin gen van den Vrijwilligen Landstorm, die niet in garnizoensplaatsen zijn gelegen, worden ge acht tot het garnizoen Groningen te behooren de plaatselijke onderdeden van den Landstorm in de gemeenten Sneek, Dokkum, Bolsward, Franeker, Harlingen, Heerenveen, Kolluni, Ter- naard en Tjummarum. Zuinig gemeentebeheer. Te Dordrecht is opgericht aanvankelijk met zestig leden en een bestuur van zeven leden, een Vereeniging voor zuinig gemeentebeheer. Zij staat boven de partijen en stelt zich ten doel het steunen en stellen van candidate!! voor den gemeenteraad, die het beginsel der vereeniging zijn toegedaan en daardoor willen medewerken tot een zakelijk en zuinig beheer der gemeente- financiën. genaamd niet had geleden, later bleek het tegen deel. Het fraaie instrument zal een belangrijke reparatie moeten ondergaan. Ook aan de preek stoel, een voorbeeld van fraai 16e eeuwsch hout snijwerk, zullen belangrijke herstellingen moe ten gebeuren. Het spreekt wel haast van zelf dat in het Kerkgebouw voorloopig geen dienst kan worden gehouden. Kerkvoogden hebben evenwel de be schikking over een hulpkerk in de Schoolstraat, zoodat op Zondagen de prediking gewoon kan plaats hebben. Zoo spoedig mogelijk hoopt het Kerkbestuur met de restauratie van het Kerk gebouw aan te vangen. De loodgieter H., door wiens onvoorzichtig heid de brand in de Oude Kerk ontstond, is dooi de politie in arrest gesteld. De brandstof-prijzen. De prijzen van anthracietnootjes zijn als gevolg van de groote schaarschte, welke zich in deze soort brandstoffen zoowel in het binnen- als buitenland doet gevoelen in verhouding tot die van andere soorten onevenredig hoog ge stegen. In verband hiermede is bepaald, dat bij de onder het departement van Oorlog ressortee- rejnde instellingen (korpsen, inrichtingen enz.) ini plaats van anthraciet zooveel mogelijk eier briketten moeten worden gebezigd. Mocht het wegens bijzondere omstandigheden niet mogelijk zijn, in plaats van anthraciet uit sluitend eierbriketten te stoken, dan moet ge tracht worden voor de helft door anthraciet en voor de helft door eierbriketten in de behoefte te voorzien, l. C. J Tonijnen. Ooggetuigen deelen mede, dat zij tot op de hoogte van Numansdorp en Willemstad op het Hollandsch Diep zonderlinge visschen hebben waargenomen, die zich onderscheiden door reus achtige grootte. Het bleken te zijn tonijnen (Thynmts thynnus), visschen die in de Middel- landsche Zee thuis behooren, 4 M. lang kunnen worden en honderden K.G. zwaar worden. Hoe komen deze dieren op het Hollandsch Diep? Moeilijk te beantwoorden vraag, maar voor de Zeeuwsche visschers zijn het geen vreemdelingen. Sedert eenige jaren vertoonen zij zich telkens op de Ooster-Schelde. Waar ze thans nog in September op het Hol landsch Diep bleken voor te komen, worden ze langzamerhand gewone verschijningen in Zee land. Wij leveren DRUKWERK van prima kwaliteit tegen bil lijken p r ij s. Beieren en het Rijk. De besprekingen tusschen de Rijksregeering en den nieuwen Beierschen minister-president von Lerchenfeld hebben reeds tot ’n gunstig re sultaat geleid. Alleen moet de bevoegde commis sie van den Beierschen Landdag de getroffen schikking nog goedkeuren, ’tgeen ze vermoede lijk wel zal doen. De onderhandelingen weiden uiterst tegemoetkomend door beide partijen ge voerd. Eerst kwam de verordening van den rijkspresident ter sprake en vervolgens de op heffing van de staat van beleg in Beieren. Art. 1 der verordening van den rijkspresident zal nu vermoedelijk zoo worden gewijzigd, dat de woorden „ter' bescherming van vertegenwoor digers van den democratische!! republikeinschen staatsvorm” zullen worden vervangen door „ter bescherming van vertegenwoordigers van het openbaar leven”. Deze wijziging zal het misver stand uit den weg ruimen, dat de bewuste ver ordening slechts tegen één kategorie is gericht. Inzake het schorsen van dagbladen zullen de politie-organen van de bondsstaten grootere be voegdheid krijgen dan zij tot dusver hadden. Naar men weet moest tot nu toe de regeering van een bondsstaat een door den rijksminister van binnenlandsche zaken gelaste schorsing in elk geval uitvoeren. Dit wordt in zoover ver anderd, dat de bondsstaatsregeering, indien zij twijfelt aan de noodzakelijkheid van schorsing, beroep op een scheidsgerecht kan doen. Als scheidsgerecht zal vermoedelijk de door den Rijksraad benoemde commissie voor dagbladen verbod blijven fungeeren. van steeds meer gouden lijfsiera- totdat de krach kwam, en het voor onze landbouwers zwaar bolwerken was om - het geld dat hun vrouwen noodig hadden om een on-t- J- - Postkantoor te Sneek. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terugont vangen in de le helft der maand September ’21. Brieven (Binnenland): A 779 bijk. Com- melinstr. 55, Amsterdam; P. Boer, Nieuw-Am- sterdam; Burgemeester Hennaarderadeel, Wom- mels; Antje Damstra, Zuidwolde; Hepkema, Alta, Leeuwarden; J. Kuipers, Borne; W. Lan- gius, Joure. Blieven Bordeaux. Briefkaarten (Binnenland): H. Drijf hout, Leeuwarden; H. G. Mulder, Den Haag; Roosje Koersen, Wilhelm Strudt, Amsterdam; zonder adres. Aangetee kende brieven: Paardenver- zekeringmij. de twee Vereenigden, Utrecht. VOETBAL. Na een zeer spannende strijd heeft Frisia van Leeuwarden Zondag jl. aldaar op de Wilhel- minabaan gelijk gespeeld tegen „Be-Quick” van Groningen. Met rust had Be-Quick met 10 de leiding. Nadat er van doel was gewisseld maak te Sprock met een kopbal voor Frisia gelijk. Het spel van Be Quick stond op/een hooger peil dan dat van jFrisia. Het doelpunt der Groningers kwam voor rekening van E. J. Bulder uit een voorzet van Evert van Linge. PI. m. 3500 per sonen woonden deze belangrijke ontmoeting bij. Zondag had ,alhier op het speelterrein een vriendschappelijke wedstrijd plaats tusschen S. V. G. en Voorwaarts II. Eerstgenoemde club won met 10 goals. L. S. C. en Voorwaarts I speelden daarna een vriendschappelijke wedstrijd, welke met 21 door Voorwaarts werd gewonnen. Korfbal. Kampioenschap van Friesland le klasse. Wist „W. I. K.” van Jubbega Zondag 18 Sept. jl. met 31 van Friso te winnen, in de returnwedstrijd welke Zondag jl. te Leeuwar den plaats had kwam Friso met 43 als over winnaar uit de strijd, zoodat er nogmaals een wedstrijd tusschen deze afdeelingskampioenen zal moeten plaats hebben en wel op een onzijdig terrein. IJLST. De voordracht voor H. der O. L. S. alhier, aantal sollicitanten 25, bestaat in alpha- betische volgorde uit Hoekstra, onderwijzer te Oostwoud, Schiere, H. d. S. te Deersum en Ve- nekamp, H. d. S. te Burum. OOSTEREND. Een kerkeplaats alhier, groot NIER- EN BLAASSTEENEN. Van de vele kwade gevolgen van overtollig urinezuur en nierzwakte is steenvorming in de nieren of blaas wel het meest te duchten. Maar Foster’s Rugpijn Nieren Pillen hebben in zulke gevallen menig succes bereikt en taf van gevaar lijke operatiën voorkomen. Spoedige behandeling is het best, en de eerste verschijnselen moet men kennen. Een pijnlijk gevoel in den ru^ waarbij men behoefte aan steun heeft ter hoogte van de nieren, en vooral het voorkomen van een op steenstof gelijkend bezinksel en gruis in de urine, terwijl de loozing met een brandend gevoel en pijn gepaard gaat, doet denken aan de mogelijkheid van steenvor ming. Steenen vormen zich vaak, als het urinezuur aan afvoer door de nieren ontsnapt, zich laag na laag rond een of andere kern afzet en langza merhand een harde, cementachtige massa vormt, die voortdurend grooter wordt. Slaat derhalve nooit waarschuwingen van nierzwakte als rugpijn, urinekwalen, hoofdpijn, duizeligheid, pijn in de gewrichten en lendenen in den wind, maar bekanip het kwaad onmiddel lijk door een geregelde en matige leefwijze, en met behulp van Foster’s Rugpijn Nieren Pillen. Dit geneesmiddel heeft een scheidende werking op steenvorming en menigmaal kwam het voor, dat de steen loskwam, verkruimde en in fijne, zandachtige deeltjes werd afgevoerd. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen zijn te Sneek verkrijgbaar bij de firma’s Joh. W. Meijer en B. Meindersma a f 1.75 per doos. JE gld. bij verlies •u van een vinger 4V1CIC11 uti UVOlUUl UCCU 11LCU1. 11CI W11UC Udi CUllULIl, UCC1C11 Vctll UIL Gebruikt enkel Naar de „Handeldr. Middenstand” ter oore is gekomen, moeten er van Regeeringswege plannen worden beraamd om stofvrije kasten, in winkels waar eetwaren worden verkocht, ver plichtend te stellen. De kerkbrand te Delft. Vrijdag om ongeveer 7 uur was men den brand in de Oude Kerk te Delft geheel meester en werd het blusschingswerk stop gezet, zoodat toen de groote motorspuit kon inrukken. Met een kleinere spuit bleef de brandweer voor alle zekerheid den geheelen nacht de wacht houden. Het gebouw was op Amsterdamsche beurs polis verzekerd en nog onlangs is de verzeke- ringssom van het Kerkgebouw aanmerkelijk verhoogd. De inboedel der Kerk is verzekerd bij de Arn- hemsche Verzekering Mij. te Arnhem. Wat de schade betreft, deze valt op ’t oogen- blik nog niet met absolute zekerheid te taxeeren. Het inwendige van de Kerk en vooral het ongeveer 80 pdm., werd verhuurd tegen f 142 schip, kreeg groote waterschade. Was men aan vankelijk van meening, dat het groote orgel hoe- Maar het bestuur deed meer. Het wilde datonze cultuur, deelen van onze samenleving stellen gn/vt luugvujn aciniai inviioviivii in uiv z.ivn oicvnio Aan vuiineil lid l'fll einde-’ zou worden gesteld, deze cultuurge-looze reeks onverbrekelijke oorzaken en ge- 1 schiedenis in beeld te bezichtigen en daarom volgen die niet los van’elkaar staan of kun- stelde het de gelegenheid open om Zaterdag- nen staan, maar één geheel zijn. En een on- middags het museum tegen een entrée van aanzienlijk scherfje van een misbaksel, dat slechts 10 cent te bezichtigen. En last maar, een pottebakker als onbruikbaar in een kuil voor ons not least noodigde het de Pers uitachter zijn werkplaats wierp, voor duizenden om eens een kijkje te nemen ten einde de koningin der aarde in staat te stellen het bij het streven om de cultuurschatten, die het Friesche volk in de loop van twintig eeuwen gewrocht heeft, aan het tegenwoordige ge slacht te leeren kennen, behulpzaam te zijn. Volgena voorwaarden overeengekomen met de Holiandsoh* Algemeen* Verxe> bij levena- JHA ka.ia.a.Raiik Schiedam liin onze Abonné'a verzekerd teaen onaelukken voer *vvV lange invaliditeit. *vv gld. Ingeval van over- gld. bij verlies van 7E gld. bij verliea EA lijden binnen 30 d. Ivv één hand, voet of oog lv van een daim, vu Richard Becker, sant

Sneeker Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1