N.V. H.V. P. S. BAKKER LEEUWARDEN NIEUWESTAD. Moffen T. R. Tjerkstra. Gemaakt en naar Maat. I Boa’s I Leeuwenburg, PEN-GEZONDEH Brandenburgh, Bosch ma Co. in itje en Ülficieal öroaan der Gemots tal - annex MEEKEK COURANT en WYMBRITSERADEEL Zij beschikt over groote voorraden. Waarborgt Verkoopt tegen billijke prijzen. kwaliteit. Nieuwstijdingen. Zaterdug 8 October 1881 Mo. 3 cie - Br. rt 10 &iöory Prima Stoffen en Fournituren. oh tig Onberispelijke Coupe. 236. 38e Jaargang Groote vencheidenheid, Zeer lage prijzen. Vertrouwdst adres. SNEEK, EAU blad 25 k i een DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgaven Sjtiik - Tslefooa No» 150 Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. poet f 3.60. Buitenland f8.alle# bg vooruitbetaling. Losse Nos. 5 et. Advertentlên10 et. p. regel. Inge* zonden Madedeeliagen dubbel tarief, bg Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur RBKLAMEKOLOM. INGEZONDEN. L. C. i. van M aas- 1 Naai en Heek. niber rpnja ezer. de ireau DE BEDOELDE OUD-SNEEKER. Groningen. Franco levering. Kleinzand, Sneek Pestchèque- en giro-no. 6039. Tel. 111 en 150. MEUBELFABRIEK „NEDERLAND." J. A. HUIZINGA, Weatersingel, Telefoon 118. irsum Hans leiden f 650 610 inke- rette valer mber Nov. HAUS BELANGRIJKE PRIJSVERLAGING VAN GORDIJN EN MEUBELSTOFFEN. DRUKKERSWIJSHEID. XLI. Tegen aambeien droge of bloedende, wende men Foster’s Zalf aan. Deze doet de jeuk en pijn onmiddellijk be daren, en heeft een bijzonder heelende werking. Prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. gld. bij vorlie. van eon wijsvinger. 0.80 0.00 0.51 0.48 0.44 i be- week. prgi- traag 180 22 65 34 225 18 Verschijnt NIEUWE SHEERER COURANT e.v i en- met >ang. inder Enveloppen. Wij gelooven dat wij U een goede raad geven wanneer wij er thans bij U op aandringen Uw enveloppe n-voorraad eens na te gaan. Ont dekt gij dat die binnen niet al te langen tijd uitgeput raakt, bestelt dan thans. De enve loppen zijn goedkoop, en het is de vraag of ze het zullen blijven. Deze goedkoope enveloppes, netjes bedrukt, krijgt gij bij BRANDENBURGH, BOSCHMA Co. Boek- en Steendrukkers van i der laard; ij er te laukje tra en v. Jo- Maria Rein- :abeth Wit- Jeltje jtsma Imina Maria Ruurd Mak- Koopt uwe Bontwerken - (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Hoogere Openbaring of lawaai? Geachte Redactie. Nou breekt mijn klomp! Een vriendelijke hand stuurt mij toe het pro gramma van 't concert gegeven door de Volks universiteit voor Sneek en Omstreken en daarin lees ik: Beethoven zegt: Muziek is hoogere openbaring dan alle wijsheid en philosophic. Een bekroond epigram van een oud-Sneeker luidt echter: Muziek is de deftigste manier om lawaai te maken. Luister dus goed en maak voor U zelf uit welke uitspraak U de beste voorkomt.” Geachte Redactie, eerst de opmerking dat het epigram niet „bekroond” maar „betienguldend” is, iets dat met de tegenwoordige valutakoers wel zoo noflik is, en dan de mededeeling, dat ik diep verontwaardigd ben over deze wedstrijd, ik krijg reeds brieven met de prettige opmerking dat ik minstens twee routes achter ben en dat komt alleen door de gemeene condities. Beethoven is een bekende naam en Oud-Sneeker is een anonymus. Als ik nu nog Chariey Chaplin heette, nam ik de uitdaging gaarne aan, maar nu Beethoven zit in de „Mignon” en de Piraat houdt één oog in het zeil, en ik zit in een piremegoggel met een sprietzeiltje, en dan hebben ze ook nog een klomp onder mijn roer vastgespijkerd. Geen wonder, dat ik op deze manier geen schaduw van een kans heb. Wat de studenten der Sneeker hoogeschool te hooien hebben gekregen, was geen MUZIEK, maar een MUZIEKJE. „Drie fioelen en een kleine bas”. Verder heeft men mij medegedeeld dat de eigenaar der Ibachvleugel aan den Rector-Mag- nificus der Sneeker Universiteit had verzocht, den heer Hoogleeraar in de Faculteit der Mti- Ee stormviageiï* De Griep is het meest voorkomende type van de ziekte, die als een stormwind op U neerkomt en het organisme zoodanig aanpakt, dat men weken lang, ja zelfs maanden en soms jaren geheel onder den indruk blijft van den aanval, dien men heeft onderstaan. Die toe stand van physiek lijden eischt een krachtige en voortdurende reactie, die door de Pink Pillen zeer zeker wordt te voorschijn geroepen, daar zij het bloed herstellen, dat door de koorts verzwakt is, en de zenuwen versterken. De Pink Pillen zijn voor verzwakte en ter neergeslagen personen daarom juist zoo waar devol, omdat zij krachtig inwerken op alle organische functieszij versterken den eet lust, vergemakkelijken de spijsvertering, men wordt er flinker van en de krachten komen geleidelijk terug. Met ingang van 1 Nov. a.s. is de wacht meester J. L. Brink van Leeuwarden benoemd tot brigade-wachtmeester bij het wapen Kon. Marechaussee alhier. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zittting van Woensdag 5 October. Al te groote loslippigheid brengt B. Z., 46- jarige huisvrouw te Sneek,' met de justitie in aanraking. Ze zegt wel, dat ze niemand ooit kwaad doet en ook ,nu haar mond in toom gehouden heeft, maar Jantje Bergsma, wier overbuurvrouw ze is, verklaart, door haar be- leedigd te zijn. Het waren heel-leelijk*- woorden, die ze te hooren kreeg. En geheel Ongemotiveerd, volgens Jantje. Deze was in den namiddag van 3 Juni aan het glazenzeemen of afnemen en lachte onder dit werk tegen een vriendin, die toen bij haar op straat stond. Op eens kwam B., die het van de overzijde opgemerkt had, naar buiten stuiven en schreeuwde haar de scheldwoorden toe. Jantje wist eerst niet, of ze aan haar of aan de vriendin geadresseerd waren, want de verstandhouding was anders nog al redelijk. Maar ja, het was op Jaii’tje gemunt. Beklaagde blijft ontkennen. Dood-, dood onschuldig heeren! Eisch: f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Tweede zaak met Jantje Bergsma als getuige. Twee dagen later (5 Jurti) was zij in huis; het raam, stond open. Een dochtertje van H. de V., 43-jarig stuurman te Sneek, ging voorbij en be gon te scheiden. Jantjes broer wilde het raam sluiten, maar De V., in dé nabijheid zijnde, was hem te vlug. Hij stak zijn arm onder het raam door en vernielde een bloempot, met plant en al. Eisch, bij verstek, f 5 boete of 5 dagen hech tenis. Een zaak, zooals we er lang niet een „ver slagen” hebben. Maar de mensch blijft altijd mensch, hetzij jong of oud, en dus Er waren dan drie arbeiders, de 23-jarige I. H. te Heeg, de 19-jarige L.'S. te Idzega en de 19- jarige J. S. te Heeg, die om 2 uur in den nacht van 16 op 17 Mei arriveerden op het boerenerf van M. Kuipers te Gaastmeer. In dien tijd werd juist de boerenplaats ver timmerd, de meid sliep afzonderlijk in een hok op het erf. Toen zijn de jongens gekomen en hebben de slapende schoone door een raam „Be licht”. Zij werd wakker en riep den boer, die, als Caesar, kwam, zag en overwon. Nog meer baldadighc >n staan op het lijstje van het drietal. Zij bekennen en hun verleden is gunstig. Eisch, voor huisvredebreuk, elk f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Ook S. W., 22-jarig schippersknecht te Gaast meer, en R. IJ., 22-jarig arbeider te Idzega, zijn van die partij geweest Eerstgenoemde is heden absent. Het was om de meid te doen, bekent ook IJ. Ze wilden haar er uit kloppen. Eisch elk f 10 of 10 dagen hechtenis. Obtje jrietje len en ter en Ping- 'atha- Tt flW. bij verliea Ad van een vinger toon, van de firma Schaap, fokster-eigenaresse te Deersum. 3e prijs Jacob IV, van S. F. Vrolijk, fokker-eigenaar te Workum. Rubriek VUL Stierkalveren, geboren 15—28; Februari 1921. Ingeschreven 65. Ie prijs Ceres Albert IV, van S. A. v. d. Hem, fokker-eigenaar te Terzool. 2e prijs Cornelis Gerard, van K. M. Rauwerda, fokker-eigenaar te Tirns. 3e prijs Verwachting II, van A. A. Osinga te Roorda- huizum en id. Helena’s Gerard, van D. A. Rijp- kema, fokker-eigenaar te Ijlst. Rubriek IX. Stierkalveren, geboren 1—15 Maart 1921. Ingeschreven 54. 2e prijs Max. van gebrs. Oostra te Mantgum, fokker H. R. Jonk man te IJtens en id. Vicar IV, van de firma Schaap te Deersum. 3e prijs Willemke’s Frits, van J. M. Kingma, fokker-eigenaar te Rien. Rubriek X. Stierkalveren, geb. 1631 Maart en Apriikalvers. Ingeschreven 70. Ie prijs Thijs, van B. W. Okma te IJpecolsga, fokker-eigenaar. 2e prijs Piet Hein, van H. R. Jonkman, fokker- eigenaar te IJtens. 3e prijs Jonge Wodan A, van L. D. Cnossen, fokker-eigenaar te Hommerts. Rubriek XL Koekalveren bij 2-taIIen, geboren na 31 October 1920 en^voor 1 Februari 1921. Ingeschreven 16 tweetallen. 3e prijs Tatsma XVIII en Marie XXXVI, van P. U. Huistra te Scharnegoutum; id. Jeltje Vil met Marie IX, van J. A. Tjallema te/Wommels. Rubriek XII. Koekalveren bij tweetallen, ge boren na 31 Januari 1921 en voor 1 April 1921. Ingeschreven 23 tweetallen. Ie prijs Zwanen burg VIII en Zwanenburg X, van H. R. Jonk mans te IJtens. 3e prijs Miss Pankhurst en Jonge Dora (B. S.), van T. W. Zandstra, id. Moor V en Aukje .11, van J. A. Tjallema te Wommels. Rubriek XIII. Inzendingen vee van fokkers. A. Beslagen, kleiner dan 16 koeien. Zware grond. 3 beslagen. Ingeschreven 13. 2e prijs Mina IV van K. M. Rauwerda te Tirns, fokker U. B. Hofstra te Terzool en id. Dieuwke VIII, van denzelfde, eigenaar-fokker. 3e prijs Bonkje IV, van J. B. Greben, fokker-eigenaar te Rauwerd en id. Boukje VIII, van denzelfde. C. Beslagen van 2533 koeien. Zware grond. 2e prijs T. P. Hoekstra te Loënga. 3e prijs A. A. Osinga te Roordahuizum. D. Beslagen van 34 en meer koeien. Ie prijs firma Schaap te Deersum. Rubriek XIV. 1000 K.G. koeien, geboren voor 1910. Ie prijs Melkvat XIV, van J. S. v. d. Won de te Deersum. 2e prijs Hatsumer VII, van S. A. Okkinga te Roordahuizum, id. Jantje IV, van J. S. v. d. Wonde, te Deersum, fokker L. P. Heegsma aldaar, id. Bii-rings, van denzelfde en Minke van T. P. Hoekstrag/te Loënga. 3e prijs Alida V B, van de firma Schaap, id. Mina van K. IJ. Vellenga te Scharnegoutum. id. Nelly, van H. W. Koopmans te Huizum, fokker L. H. Sta- tema te Roordahuizum, id. Bokje van Jan B. Wiersma te Nijland. Rubriek XlVa. Koeien met hooge opbreng sten (210 K.G. koeien). Ingeschreven 15 dieren. 2e prijs Ceres XXII, van de firma Schaap te Deersum. Rubriek XV. Kalvekoeien. Ingeschreven 25. Ie prijs Frederika IX, van de firma Schaap, id. letje V, van die firma. Ernstig spoorwegongeluk. In Breda is Woensdagnacht om half een ’n goe derentrein uit Roozendaal op een stilstaanden trein uit Rotterdam geloopen, die voor het on veilig sein stond. Tegelijkertijd reed een goede rentrein naar Rotterdam uit, die ontspoorde op de stukken van den aangereden trein. De mate- rieele schade is zeer aanzienlijk, doordat twaalf goederenwagens geheel of ten deele vernield zijn, terwijl ook de locomotieven aanmerkelijke schade opliepen. Een hoofdconducteur is ernstig, maar niet levensgevaarlijk, gewond en een leer- ling-machinist is licht gewond. werd druk bezocht, ook door Enkele stieren zijn voor Volaena voorwanden overeengekomen met de Holtandsokn VsFxa» l«vena- VGA k«i*lage-8ar.k te Sohlefflem «jn onze Abonné’s verzekerd tegen ongelukken voor AVvV Huge invaliditeit. *vU Stamboekvee. Op de Woensdag te Leeuwarden vanwege het Friesch Rundveestamboek gehouden keuring van stamboekvee, waren ongeveer 500 runderen tentoongesteld, allen fraaie exemplaren uit alle deelen der provincie afkomstig en allen stam boekvee of volbloed afstammelingen daarvan. Van enkele tentoongestelde runderen zijn de voorouders, zoowel van vaders- als van moe derszijde bekend en in de registers der vereeni- ging ingeschreven. Het geheel gaf een goeden dunk van den Frieschen veestapel en van de goede werking van het Friesch Rundveestam boek. De keuring vreemde kooplieden, hooge prijzen verkocht voor veefokkerijen in het buitenland. Van den uitslag vermelden wij het volgende: Rubriek I. Vierjarige en oudere stieren. Inge schreven 3. Ie prijs Lodewijk, van N. R. v. d. Weij te Greonterp. Rubriek II. Stieren, geboren na 31 October 1917 en vóór 1 November 1918. 2e prijs De Ver wachting van D. S. Gerritsen te Heidenschap, fokker K. F. Vrolijk te Workum en d. Jan, van Sietske L. de Boer, fokker-eigenaresse te Rau werd. Rubriek III. Stieren, geboren na 31 October 1918 en vóór 1 November. Ingeschreven 31, le prijs Roland XVIII, van de firma Schaap te Deer sum; 3e prijs Hendrik, van B. P. IJntema en H. O. Hofman, te Lutkewierum, fokker S. J. Hiem- stra te IJtens. Rubriek IV. Stieren, geboren na 1 October 1919 en vóór 15 Februari 1920. Ingeschreven 17. le prijs Wodan Jan II, van Jan S. Haagsma te Workum en P. L. Sterkenburg te Ferwoude, fok ker A. N. Wassenaar te Jelsum; 3e prijs Pel Adema, van J. Tjallema te Wommels, fokker G. H. Abma aldaar. Rubriek IVa. Stieren, geboren na 14 Februari 1920 en voor 1 November 1920. Ingeschreven 34. 2e prijs Verwachting, van A. A. Osinga, fok ker-eigenaar te Roordahuizum. Rubriek V. Stierkalveren, geboren na 31 Oc tober 1920 en vóór 1 Januari 1921. Ingeschreven 45. le prijs Prins II van P. F. de Haan, fokker- eigenaar te Dijken onder Woudsend; 2e prijs Prins van M. S. Koopmans, fokker-eigenaar te Scharnegoutum; 3e prijs Pel Ceres, van de firma Schaap, fokster-eigenaresse te Deersum. Rubriek VI. Stierkalveren, geboren in Januari 1921. Ingeschreven 30. 3e prijs Rein van B. W. Okma, fokker-eigenaar te IJpecolsga. Rubriek VIL Stierkalveren, geboren l-14 Fe- gld. lagsval van over- 1EA gld, bij varliez van gld. bij verliee EG lijden binnen 80 d. één hand, voet of oog v '«an een duim, vv De resultaten van de behandeling, die de Heer S. A. B. Jagers te Schijndel heeft ondergaan zijn wel een bewijs, hoe opmerkelijk de uit werking der Pink Pillen is in gevallen van uitputting ten gevolge van griep. „Ik ben gepension- neerd militair”, be richtte ons' de Heer S. A. B. Jagers. „Tot voor zeer kort ge noot ik een goede gezondheid, maar na een aanval van griep was ik nimmer geheel dezelfde geworden. Oor spronkelijk hechtte ik weinig geloof aan de eigenschappen der Pink Pillen maar ik ben er toch toe overgegaan ze te gebruiken en de resultaten, die ik bereikt heb zijn zoo, dat ik er prijs op stel ze bekend ta makenik ver klaar mij geheel genezen sinds ik de Pink Pillen heb gebruikt”. In het algemeen worden de Pink Pilleu met succes gebruikt tegen alle aandoeningen, die te wijten zijn aan verarming van hat bloed en aan verzwakking van het zenuwstelsel. De prijs der Pink Pillen bedraagt f 1.75 de doos, f 9.de zes doozen. Zij worden ver kocht in het HoofddépötNassaukade 314 te Amsterdam. Eisch dit adres en de HoHand- sche gebruiksaanwijzing. De Pink Pillen zijn ook te verkrijgen bij alle goede apothekers en drogisten o.a. bij Erven Joh, W. Meijer. bruari 1921. Ingeschreven 29. le prijs Durk, vanziekgeleerdheid, uit te noodigen, niet zoo hard van B. W. Okma, fokker-eigenaar. 2e prijs An-'op den vleugel te boemzen, daar die (de vleu- - £„i.gel) nog langer mede moest. Bevestiging van dit gerucht heb ik niet kun nen verkrijgen; een schrijven hierover aan den heer Pedel der Sneeker Hoogeschool kwam on bestelbaar terug met de notities: „Niet voor P. Edel” en „Onbekend bij den Burgerlijken Stand”. Ik vertrouw dat de Faculteit mij zal toegeven dat een strijkje niet zooveel lawaai kan maken, als eene „echte” muziek. Om den strijd tusschen mij en den Heer Beet hoven (bien étonnés de se trouver ensemble) uit te vechten, stel ik de Sneeker Hoogeschool voor om het concertgebouw-orkest te laren ko men met het volgende programma: 1. Ein Heldenleben of Hoeveel leven een held maken kan. 2. Alpen symphonic. Met alle machines dus: regenmachine, hagelmachine, dondermachine, watervalmachine. en de machine waarmede het omvallen van een berg in „toon” wordt ,ge- i bracht. Geconditionneerd moet worden, dat alle machinisten mede moeten komen, en alles onder i leiding zal staan van den Opper-stokslaander, want het is een bekend feit dat muzikanten lang niet zooveel lawaai maken, indien zij door min- i dere góden worden gecommandeerd. Daar krijg ik een stomp tegen mijn onderbewustzijn! Aan de andere zijde van mijne tiktafel neemt een schim plaats: de heer Ludwig von Beetho ven; hij vertelt mij dat hij eens komt spreken over de prijsvraag uitgeschreven door de illustre senaat der Sneeker Universiteit. Ik lees hem dit ingezonden stuk voor. „Ja,*’ zegt mijn tegen- stander, „met die concertgebouwen van heden is het niets gedaan. Muziek hooren en muziek genieten, zal men slechts in de concertzalen der toekomst; groote, donkere ruimten. Hier en daar staan gemakkelijke clubstoelen, men ziet zijn medehoorders niet. Ergens van uit de duisternis dringt tot ons door: „de muziek”, de goddelijke, de eeuwige, de bovenmenschelijke. Wij zien geen muziek, maar wij hooren muziek. Er is geen pauze, er is geen lawaai, in dit schemer duister heerscht de almachtige muziek. Er is ook geen programma, wat doet het er toe hoe de sigaar heet, als deze maar fijn is. Wat doet het er toe, hoe de Maitre de Chai in Bordeaux heet, die het glas wijn heeft doen geboren wor den dat onze ziel en ons hart verblijdt en ons tot een beter mensch maakt. (Beethoven was geen geheelonthouder.) Kom nu eens in de concertzalen van dezen tijd! Het podium vult zich. Eerst de mindere góden, pan de een beetje hoogere enz. enz. Het geheele muziekleven zou in elkaar storten, als eerst de concertmeesters en het allerlaatst de paukenisten en de menschen van het slagwerk kwamen. Dan ontstaat er een heidensch kabaal. Begint het publiek te vechten? Neen! De opper- stokslaander verschijnt en dat kabaal heet „ap plaus”. De opperstokslaander, van wien men veron derstelt dat hij hoogst gevoelige gehoorzintuigen heeft, valt niet van afschuw om, maar bedankt met een kunstig lachje het geëerde publiek. Dan begint het. De opperstokslaander werkt met ar men, beenen, hoofd en wringt zich bijna in een knoop. Het is een zwaar stuk; de blazers wor den blauw, de strijkers transpireeren en het pu bliek zit naar de muziek te k ij k e n en consta teert dat er gewerkt wordt als op een bagger molen. Naar de muziek kijken! zelfs bij een orgelconcert zit het grootste gedeelte met een béte gelaat naar het orgel te staren waar niets te zien is. Dan treedt er een solist op. En als die klaar is breekt de hel los, getrappel met voeten, ge klap in de handen en gebrul. En de solist die veronderstelt wordt een der begenadigden in de tempel der muziek te zijn, geeft ’n... toegiftje, ja heusch, geeft nog een mopje op de koop toe met een gezicht van: „nou, vooruit dan maar, het kost mij toch niets.” En het publiek dat het lawaai alleen heeft ge maakt om nog meer waar voor zijn geld te krij gen, kijkt elkaar tevreden aan en denkt: „dat hebben wij hem kranig gelapt, dat doet hij anders nooit.” (Zie het verslag concert Huber- man Ki. Zaal Concertgebouw in de Telegraaf, Ochtendblad 1ste blad, Dinsdag 4 Oct.) Dan brengt men een stuk afbraak uit de stoomca- rousse! van Nisset op het tooneel, eene groote vergulde houten zuil vol met afschuwelijk lee- lijke houten krullen; engelenkopjes en rococo- motieven. Het schittert van goud en poenigheid, de allerergste O-weeër is niet zoo opgesmukt als ditinstrument. Het is het oüdste, het hei ligste, het reinste instrument „de Harp”, door de Hoogepriesters der kunst in dit apenpakje ge stoken. Die poenige harp past in deze poenrge concertzaal: krullen en goud, goud en krullen, protserige lichtkronen die *t brutaalste licht over alles uitstorten, en geen plekje overlaten waar de ziel zich zöu kunnen terugtrekken. En ter versiering der zaal, groote, prachtige gouden schilden, met al onze visitekaartjes er op: ik, Beethoven, tusschen Chopin en Brahms. En het publiek dat deze „hoogere openbaring” in zich opneemt? Samengestampt in rijen of aan tafeltjes, voor zich eene dame die patchouli tot lijflucht heeft verkoren, en achter zich een heer die haché heeft gegeten, komt het om te zien en gezien te worden en om plichtmatig te stam pen en te brullen, als er weer een stukje uit is. En in zulk eene omgeving durven de ellendelin gen mijne Mondscheinsonate te geven... Wederom kreeg ik een stomp in mijn onder bewustzijn. De schim loste zich op en als laatste woorden hoorde ik: „Recht hat eR!” en die R. was ik. en aangenamer: smaak hebben .j Lakeroï-Pastilles. Buitenge- woon weldadig en verzach- tend bij Hoest, Heeschheid, Halscatarrh, enz. Verkrijgbaar bij apothekers en bij de meeste handelaars 5 Fl. 0.50 per doos. 18.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1