L Leeuwenburg o n Vooreen Kleintje Koffie BLOEDARMOEDE hebben vele kinderen. Gebruikt onschadelijken plantenfosfor en zij zullen genezen. Vraagt uwen apotheker of drogist, het meest geconcentreerde fosformiddel Westerhof’s Preanger «rmwfÊBïöEM fOWÈWËïiSTOi iïWOËWEÏÏMEW P H YTIN E NET DRUKWERK Ingezonden Mededeelingen. Brandenburg!), Boschtna Co De verkiezingen voor de Nieuwe Kamers van Koophandel* I ■WW WWW WW WWWH I annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL ftEN. naar ELEGANTE MODELLEN. Gemaakt en Maat. onderen Officieel Orgaan der Gemeente Sneek- BRAH0EN8UIIGH, B8SCHMA1 Co. NIEUWSTIJDINGEN. k n j.wouda RECLAME KOLOM. J&ponnep s WoenadMg 12 October 1921 38e Jaargang Co. 4 A wordt U aanbevoien 9 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Sjtskk Telefcow No. 150 Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Buitenland f8.alles bij vooruitbetaling. Losse Nos. 5 et. Advertentlën 10 et. p. regel. Inge zonden Mededeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur OPWEKKEND JOHS TROMpW, Per pakje Vs pond 55 cents. Los per ons 22 7 T J ver NIEUWE SHEERER COURANT KH 7E gld. bij verlies Eft 1 v van een duim, v U k«rlnga>Bank t» Soh!«Ö»m rijn onze Aboimé’» verzekerd tegen ongelukken voor IMM 99 ft II I I een - i r een bepaald gebied de beteekenis van het groot bedrijf of van het kleinbedrijf zeer gering is, ter wijl daartegenover die van het kleinbedrijf of van het kleinbedrijf of van het grootbedrijf zóó belangrijk is, dat het aantal leden, noodig voor eené goede vertegenwoordiging van den eenen tak van bedrijf te groot zoude zijn voor den anderen. (M. v. T.) Wat het bestuur van de nieuwe Kamers be treft, bepaalt de wet, dat elke Kamer jaarlijks de Res.bode omtrent de geldweg- het hoofdbestuur der posterijen, gld. bij vsrliev van een wijsvinger. SNEEK, KLEINZAND TEL. 111 en 150 ■HkHHHkHkmHkAHki met woningbouw aan het Kalverciijkje bij den Groninger straatweg te Leeuwarden, zou Za terdagmiddag zijn pas hersteld motorrijwiel, een „Reading Standard", probeeren. De motor werd aangezet en in niet zeer snellen gang -een ooggetuige, een broeder van den motorrijder, verzekerde van 40 K.M. ging het in de rich ting Poppeweg langs het Kalverdijkje. Toen deed zich een nieuw gebrek aan den motor voor, de ketting liep van het tandwiel en zette zich vast op de naaf van het achterwiel, waardoor de berijder, die op hetzelfde oogenblik ook nog zijn hoed verloor en daar misschien naar heeft gegrepen, de macht over het stuur verloor. Ra kelings reed de motor langs een der boomen en in elkaar SCHARNEGOUTUM. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen in de medicijnen de heer P. FHeringa, van hier. Ouderdoms-tehuizen. De belangstellenden in het plan van mej. Pel sma te Wolvega tot het coöperatief doen samen- woijen van oude nieuwe armen en stichting van Ouderdoms-tehuizen, zijn opgeroepen tot een vergadering in het Jaarbeursgebouw te trecht op 13 Oct. a.s. te 11 uur. De heer G. Feenstra, architect te Arnhem, zal dan een technische bespreking geven. Motorongeluk met doodelijken afloop. De 28-jarige J. Brinck te Muntendam, bezig Ongezonde adem haling, alcohol- en tabakslucht ver dwijnen direct bij het gebruik van 1 --- lenigen de blaas, en hun werking doet de veroorzaakt, verdwijnen. de handteekening van James Foster op de doos voorkomt), zijn te Sneek verkrijgbaar bij de fir ma’s Joh, W. Meijer en B. Meindersma a f 1.75 per doos. Wij leveren DRUKWERK van prima kwaliteit tegen bil lijken p r ij s. Als lid van het Centraal Comité der Anti- rev. partij is opgetreden, in de vacature pror. mr. A. Anema, mr. P. S. Gerbrandy, alhier. De heer N. Krook van hier is te Utaecht geslaagd voor het 2e gedeelte theoretisch Tand heelkundig examen. Te Den Haag slaagde voor de acte M. O. K 5 (hoogere wiskundé) de heer S. L. Frankena alhier. VAN DE Firma Jak .HHWkAHASRbH f DRIE BELANGRIJKE VRAGEN. Worden nier-waarschuwingen begrepen? Be seft men het gevaar? Zou het niet verstandig zijn om een bewezen weerstandsmethode aan te nemen? Rugpijn, duizeligheid, prikkelbaarheid, sla peloosheid, urinekwalen, zenuwoverspanning, loome dagen en slapelooze nachten, stijve en gezwollen gewrichten en pijnlijke spieren dat zijn de waarschuwingen. En gevaar volgt spoedig, want verwaarloozing doet ernstiger ver schijnselen ontstaan als rheumatiek, vorming van steen, spit, ischias, graveel, nier- en blaas ontsteking, waterzucht en urinezuur-vergiftiging. De weerstand hangt af van de volkomen fil tratie van het bloed door de werkzaamheid der nieren. Alles zou goed gaan, indien de regels van de natuur: gezond verstand, eenvoudig voedsel en geregelde gewoonten, werden toege past. Maar ronduit gezegd, krijgt de natuur geen voldoende kans. De nieren worden vaak tot de grens van uitputting overspannen, en dan pas denkt men na. Draal niet in twijfel. Vermijd de gevolgen van verwaarloozing. Behoed de nieren met Foster’s Rugpijn Nieren Pillen. Zij versterken de nieren, schijnselen, door verzwakking van deze organen Foster’s Rugpijn Nieren Pillen (let er op, dat de handteekening van James Foster op de doos voorkomt), zijn te Sneek verkrijgbaar bij de fir- 1 I 1 leden van Teylervan den Huist, hadden een vordering tegen dê-directeuren van Teyler’s Stichting ingediend om uitkeering der erfenis te verkrijgen. Er was veel belangstelling, de gere serveerde tribune was geheel bezet, meest met personen, die zich erfgenaam meenen. Er was geëischt de uitbetaling van 5 millioen gulden of zooveel minder als de rechtbank zou bepalen. Voor de eischers trad op mr. Wierinx uit Den Haag. Hij betoogde breedvoerig, dat de eischers rechthebbenden op de erfenis zijn en dat de di recteuren verplicht zijn om rekening en verant woording van hun beheer af te leggen. Voor de gedaagde directeuren trad op jhr. mr. F. W. van Styrum te Haarlem, die uitvoerig pleitte tot afwijzing van de eischen. Zaterdag is tegen Teyler’s Stichting nog een vordering ingesteld door eenige Van Oorde’s, fa milie van den heer J. J. van Oorde te Haarlem, een van de directeuren der stichting. Een groep personen heeft zich vereenigd voor deze actie, welke staat onder de algemeene leiding van mr. J. Vijn, advocaat te Amsterdam, die door anderen‘wordt bijgestaan. De groote. meerder heid van hen, die geoordeeld worden tot ge lijke vordering gerechtigd te zijn, als de Van Oorde’s (de afkomelingen en rechtverkrijgenden van Isaak Brand, den eenigen in leven zijnden vollen neef in den eersten graad van T'eyler van den Hulst bij diens overlijden) hebben zich contractueel daarbij aangesloten en de beharti ging van hun aanspraken aan de groep van den heer Vijn toevertrouwd. Als procureur van eischers treedt op de heer mr. A. Bruch, te Haarlem. Een vreemd geval. Te Wognum is bij het opgraven van lijken op het kerkhof aldaar, een ledige kist naar boven gehaald. Er wordt een onderzoek inge steld. De gewezen Duitsche kroonprins. Iemand schrijft aan De Tijd over een bezoek, dat hij aan Wieringën heeft gebracht. De ge wezen Duitsche kroonprins vertelde hem o. a.: Uitsluitend uit pecunaire gronden denk ik tot nader order op Wieringen te blijven. Natuurlijk zou ik het prettiger vinden, op het platteland te verblijven, maar de stand der Duit sche valuta en ook de woningnood houden mij daarvan terug. Om precies dezelfde redenen ko men mijn vrouw en de jongens mij eenmaal per jaar bezoeken. Wij correspondeeren gere geld met elkaar. Tweemaal per maand schrijven wij elkaar uitvoerig en de jongens krijgen allen één epistel pei maand. Mijn vrouw bestuurt de huishouding en zij doet dat met groote toewijding. Overigens wordt zij door de opvoeding van de kinderen geheel in beslag genomen, want de omstandig heden eischen, dat allen later zelf hun brood verdienen kunnen. Mijn oudste zoon heeft mij al een paar maal geschreven, dat het hoog tijd begint te worden voor mij, zelf de leiding thuis op mij te nemen. Ik zal echter zoolang in Nederland blijven, tot dat ik de vaste overtuiging heb gekregen, dat mijn terugkeer geen nadeelige gevolgen in Duitschland kan hebben. Tot heden heb ik nog met niemand gesproken, die mij wist te zeggen, wanneer ik als burger in mijn vaderland zal kunnen leven, om mij aan de opvoeding van mijn kinderen te wijden. De moderne kleurstofindustrie. Prof. H. E. Fierz, te Zurich, heeft op 9 Sept, een lezing gehouden voor de British Association te Edinburgh. In zijn voordracht gaf hij de vol gende zeer interessante bijzonderheden omtrent de kleurstof-industrie. De waarde van alle geproduceerde kleurstof fen is zeer gering ten opzichte van andere pro ducten der grootindustrie, bv. in 1913 slechts £20.000.000, tegen £120.000.000 voor katoen, 250.000.000 voor wol, 500.000.000 voor gra nen, 250.000.000 voor gietijzer en 60.000.000 voor rubber. Na dien tijd liep de waarde der kleurstoffen op tot het dubbele; tegelijkertijd daalde het winstcijfer van 16 pet. tot 4 pet. Vooral in de Ver. Staten zijn de productiekosten sterk gestegen en fijn daar ten minste vijf keer zoo hoog als in Zwitserland. Het feit, dat alle ter wereld benoodigde kleur stoffen ruimschoots in een enkele fabriek ge maakt zouden kunnen worden, veel kleiner dan bv. Vickers of Krupp, bewijst wel dat er op het gebied van kleurstoffen overproductie moet be staan. Deze bedraagt zelfs 200 pet., welke reeds lang bestaat, ofschoon men er vroeger minder van bemerkte. 'K gld. bij verllo» Au van een vinger uit hare leden een voorzitter kiest, terwijl tevens elke afdeeling groot- en kleinbedrijf uit hare leden een ondervoorzitter der Kamer aan wijst, die tevens fungeert als voorzitter der af deeling die hen verkozen heeft. Elke Kamer be noemt een secretaris. Praktisch zal ongetwijfeld de toestand deze worden, dat voorzitter, onder voorzitters en secretaris te zamen zullen vormen ’t dagelijksch bestuur der Kamer, voorbereiden de de door haar te verrichten werkzaamheden en uitvoerende de door haar genomen besluiten. Wat betreft de financieele positie der nieuwe organen kan worden meegedeeld, dat men hare onafhanklijkheid in dit opzicht heeft gevonden, door ter harer beschikking te stellen de heffin gen en retributies welke krachtens de Handels registerwet 1918 wegens de inschrijvingen in het Handelsregister verschuldigd zijn, terwijl zij tevens andere inkomsten zullen kunnen hebben uit door haar aan belanghebbenden bewezen diensten of verrichte werkzaamheden. Uitdruk kelijk is hierbij bepaald, dat art. 205p der Ge-b of den volgenden zoo goed, dat hij meentewet aan de Gemeentebesturen de ver- 1 schoof en de berijder eenige meters verder tegen piicHting opleggende om jaarlijks op de begroo-|ben grond sloeg. Zijn broeder, ooggetuige van ting der uitgaven een post uit te trekken voor de kosten der K. v. K. en F., vervalt. Ten aanzien van bestuursbevoegdheden be paalt de wet, dat de Kamers bevoegd zijn tot: a. het stichten en beheeren van inrichtingen ten dienste van handel en nijverheid; b. het verleenen van subsidies aan instellingen die een algemeen belang van handel en nijver heid bevorderen; c. het zich belasten met het haar opgedragen beheef over al of niet door het openbaar gezag in het leven geroepen inrichtingen ten dienste van handel en nijverheid; d. het afgeven, behalve van certificaten van oorsprong, ook van andere verklaringen ten dienste van het handelsverkeer, zooals verklarin gen omtrent het bestaan en den aard van han delsgebruiken in haar gebied; e. het legaliseeren van hahdteekeningen die in het Handelsregister zijn ingeschreven; f. het heffen van gelden Voor het gebruik van bij haar in beheer zijnde inrichtingen en van de retributies voor door haar aan belanghebbenden bewezen diensten en voor hen verrichte werk zaamheden; g. het verzamelen van statistische gegevens; h. het vorderen van de rijks-, provinciale- en gemeente-ambteharen van de voor hare versla gen en verzameling van statistische gegevens benoodigde opgaven, behoudens de op dit stuk door den Minister te geven voorschriften en de op bedoelde ambtenaren rustende verplichting tot geheimhouding. Na ér ten slotte nog op gewezen te hebben, dat de nieuwe Kamers zijn onderworpen aan een toezicht der Regeering, een toezicht, deels preventief, voor zooverre de besluiten der Ka mers, alvorens effect te kunnen sorteeren, on derworpen zijn aan de goedkeuring van den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel, deels repressief, voor zooverre ’jaarlijks voor 1 April aan denzelfden Minister rekening en ver antwoording moet worden gedaan over het door de Kamer gevoerde beheer over het afgeroopen jaar, meen ik het karakter der nieuwe Kamers voldoende te hebben weergegeven, zoodat thans kan worden overgegaan tot de bespreking van de wijze waarop ze worden samengesteld. De secretaris van de Commissie voor Fries land, bedoeld bij art. 26 der Wet op de Kamers van Koophandel mr. R. Römer, zond ons liét eerste gedeelte van een door hem samengestelde i beschrijving van de Verkiezingen voor de nieu we Kamers van Koophandel, waaraan we het volgende ohtleenen: Sedert den 15 Maart 1921 is hier te lande een wettelijke regeling van kracht betreffende de samenstelling, inrichting en bevoegdheid der Ka mers van Koophandel en Fabrieken, eene rege ling welke beoogt verbetering te brengen in de vertegenwoordiging van Handel en Nijverheid in ’t algemeen. De organen echter, aan welke die wet de behartiging der belangen van Handel en Nijverheid opdraagt, de Kamers van Koop handel, zooals die wet die zich denkt, traden tot heden niet in functie. De oorzaak daarvan ligt hierin, dat de wet voor de actieve zoowel als voor de passieve kiesbevoegdheid voor de K. v. K. voor het recht om te kiezen en gekozen te worden, tot eisch stelt, dat men gedurende eenigen tijd in het Handelsregister moet zijn in geschreven. Alvorens dus de verkiezingen voor de nieuwe Kamers v. Koophandel kunnen plaats hebben, moest uitvoering worden gegeven aan de bepalingen van de Handelsregisterwet 1918 (St.bl. 493) en moest het Handelsregister wor den samengesteld. Bij Koninklijk Besluit van 17 Augustus 1920 (St.bl. 711) werd het geheele land verdeeld in 36 districten, waarin, ter ver tegenwoordiging van den handel en van de nijverheid in hét geheele Rijk Kamers van Koop handel zullen worden opgericht. Vervolgens werd uitvoering gegeven aan de bepaling van artikel 26 der Wet op de Kamers van Koophan del en werd bij Kon. Besluit voor het gebied van elke Kamer eene commissie benoemd, aan welke werd opgedragen de inrichting van het Handelsregister voor dat gebied, en het opma ken der kiezerslijst voor, en de verdere regeling van de eerste verkiezing en eerste samenkomst der nieuwe Kamers. Op den 15en Maart 1921 worden de deuren der bureaux van de Commissies geopend tot het verstrekken der formulieren benoodigd voor de inschrijvingen in het Handelsregister en het in ontvangstnemen der ingevulde stukken. Bij de Commissie te Leeuwarden kwamen ruim 300 aangiften binnen,, .een aantal, dat verre bleef beneden de verwachting, zoodat vermoedelijk een groot aantal kooplieden en industrieelen hun wettelijke verplichting niet zijn nagekomen en zich hebben blootgesteld aan een strafrechtelijke vervolging te dier zake. Aan de hand nu van de gegevens verstrekt door de aangifte-formulieren voor het Handels register, zijn de kiezerslijsten voor de nieuwe Kamers van Koophandel samengesteld en door de zorg van de voorzitters der Commissies op den eersten October 1921 aan de Burgemeesters der gemeenten binnen het gebied der Kamers toegezonden, ten einde deze van 1 October 1921 af ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage te leggen. Waar nu binnenkort de verkiezingen voor de nieuwe K. v. K. zullen plaats hebben mag wor den verwacht, dat deze met groote belangstel ling door handel en nijverheid zullen worden ge volgd, kwam het den ondergeteekende ge- wenscht voor den gang dier verkiezingen nader uiteen te zetten en den kiezers bekend te maken met de wettelijke regeling ten opzichte daarvan. Achtereenvolgens zullen daartoe worden behan deld: 1. Actief en Passief kiesrecht, .2. de kie zerslijsten, 3. tijdstip en wijze van verkiezing en de stembureaux. Alvorens echter daarmede te beginnen enkele opmerking omtrent het karakter van de nieuwe K. v. K. De wettelijke regeling heeft zich die organen gedacht als te zamen vertegen woordigende Handel en Industrie in ’t algemeen in het geheele land, onafhankelijk, zoowel wat hare oprichting als finantieele positie betreft van de gemeente- of provinciale besturen, bekleed met velerlei bestuursbevoegdheden en verplicht de functies te verrichten welke haar door wetten of koninklijke besluiten zijn opgedragen. Elke Kamer zal zijn verdeeld in twee afdeelin- gen, eene waarin de vertegenwoordigers van het grootbedrijf en eene waarin de vertegen woordigers van het kleinbedrijf zitting hebben. Het aantal leden van elke Kamer wordt be paald bij Koninklijk Besluit, welk Kon. Besluit binnenkort kan worden verwacht, waarbij als principe geldt, dat het aantal leden van beide afdeelingen gelijk is, van welke regel echter bij een met redenen omkleed en in de Staatscourant bekend te maken Kon. Besluit kan worden afge weken, welk geval zich zal voordoen, indien in Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hoilandscha VaFxa» gld. bij levens- lAA Bahladam siln onze Aboimé’s verzekerd tegen ongelukken voor A v V V lange invaliditeit. A Vv het ongeluk, snelde toe en vond hem in hope- loozen toestand. Een paar minuten later gaf de ongelukkige den geest. De dood is volgens oor deel van den geneeskundige waarschijnlijk te wijten aan beleediging der hersens. De zoo on gelukkig om het leven gekomen jongeman was gehuwd en iaat, behalve zijn vrouw nog een jongetje van zes jaar achter. L. N. Woeker-boeten? Voor het kantongerecht te ’s Gravenhage stond Donderdag een 63-jarige man terecht, die bij verstek was veroordeeld tot twee geldboeten, wegens openbare dronkenschap, tegen welk von nis hij in verzet was gekomen. Op een vraag van den kantonrechter, waarom hij zich .niet met de veroordeeling kon vereeni- gen, gaf bekl. doodleuk ten antwoord, dat de opgelegde boeten 400 pet. hooger waren dan die van vóór den oorlog. Dit gaf volgens zijn meening geen pas meer, nu wij langzamerhand weer tot de normale tijds omstandigheden terugkeeren. Bovendien had bekl. niet zooveel geld, om zulke boeten te be talen. Onder gelach merkte de ambtenaar van het O. M. op, dat bekl. reeds 15 maal voor gelijk feit was veroordeeld en dat hij dan maar wat minder moest drinken. Geëischt werd dan ook bekrachtiging van een der bij verstek gewezen vonnissen en niet-ont- vankelijk verklaring van het beroep op het andere. Broekhuijs in hooger beroep. Broekhuijs heeft bij het gerechtshof te ’s Gra venhage hooger beroep aangeteekend tegen het vonijis van de rechtbank te Rotterdam, waarbij hij wegens oplichting bij herhaling is veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf. Hoe er bezuinigd wordt. Naar aan de N. Rt. Ct. wordt gemeld, is het verhaal van smijterij bij overdreven. gld. ing®«aï van over- gld. bij verlies van lijden binnen S0 d. Ivv één hand, voet o! oog De Duitsche invoer. De spoorwegen hebben allen uitvoer over Nieuweschans enkele dagen stopgezet, wegens den grooten invoer uit Duitschland. De warme Octobermaand. Volgens een mededeeling van het Meteorolo gische Instituut is Zondagnyddag, 9 dezer, een luchttemperatuur in de schaduw van 15 C> of 77 F. bereikt, waarmee het record, sedert 1849 te UtrechtDe Bilt in October na den 3en genoteerd, overtroffen is. Te Maastricht werd-Zondag een temperatuur van 29 C. bereikt, waarmee evenzoo het re cord van October, 26.6 0 C. op 1 October 1908, is overschreden. De roofmoord te Buinerveen. Naar h^ Hbl. meldt, zijn de daders van het misdrijf te Buinerveen, zekere Luitjen en Schip- perop, te Nieuw 'Buinen gearresteerd. Bij derf moord hadden zij een verfpot om verge worpen, welke verf op hun kleeren was teruggevonden. Tevens waren deelen van hun kleeren op de nog versche verf gevondeh. Een der moorde naars had bovendien denzelfden dag f200 huur aan den vermoorde gebracht. Hij wist dus, dat bij de verslagene geld aanwezig was. Vergiftiging? In 12 gezinnen, alle aan den Geuzënweg te Hilversum, totaal ongeveer bij een 25 personen, zijn Donderdag en Vrijdag gevallen van vermoe delijke vergiftiging geconstateerd. De gevallen, in mindere en meerdere mate ernstig, bestotjden alle uit braken, diarrhee en bewusteloosheid en kwamen zoowel bij kinderen als bij volwasse nen voor. Verschillende levensmiddelen zijn in beslag genomen ter onderzoek, doch de oorzaak heeft men nog niet kunnenn ontdekken. De uitwerpselen heeft men voor het bacterio logisch onderzoek naar Amsterdam gezonden. De Teylerzaak. Zaterdagmorgen zijn voor de civiele kamers van de Haarlemsche rechtbank in een- buiten gewone zitting de pleidooien gehouden in de bekende Teylerzaak. Nakomelingen van Brand, een der familie-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1