H Westerhof’s akerel Preanger Voor een Kleintje Koffie Leeuwenh RANJA C.P. Firma H. Westerhof, fpEFER •MUNT i I I j I muss Ingezonden Mededeelingen. NET DRUKWERK De verkiezingen voor de Nieuwe Kamers van Koophandel. SPECIAAL HUIS van den EERSTEN RANG naar id. J SNEEK Officieel Orgaan der Sewt® Sneek. Brandeabnrgh, BosctaaA Co BRAKDENBÜRGH. 80SCUMA 8 Co «UMn«MK SSEEMER COURANT en WYHBRITSERADEEL Gemaalkt en Meat. i NIEUWSTIJDINGEN, I I I •4 .RECLAME KOLOM. Woensdag 09 October 8®li 38e Jaargang »c. 6 10 voor PASTILLES Per pakje Va pond 55 cents. Los per ons 22 Abonnementpar jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Buitenland f 8,allee bij vooruitbetaling. Lowe Nos. 5 ct. Advertenti&n 10 et. p. regel. Inge zonden Mededeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur wordt U aanbevolen Verschgnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgever» |jm Tdefoö». 150 per */i flesch f 1.95. per V2 fleaoh f 1.05. - BIJ Elegante pasvormen. Billijke prijzen. I I I Voetbal. 1 H8 j I j Dames- en Deerenkleediny ar ren 'an an is len lier lag II alhier welverdiend met 30 Workum II. Workurn IVoorwaarts Voor de le klas competitie van een gid. by verlies van een vijsvinger. :en in em ns- ?e- a I lr )St- iau )on er )W- in aar oor :ol- 3en teid sn ees en, or eer ing SNEEK, KLEINZAND TEL. 111 en}150 m- fa- rdt en. en. in- /en zen 'le est. ge- eu- or- 72 )Og net er- zan .ar- ;es, mo gi ge- ide jen en. fJ0M? TROMP SlïlEEK. NIEÜÏE SNEEZER COURANT DE BESTE. Zeldzaam. Te Ureterp genieten een vader en zijn zoon beide ouderdomsrente. Het faillissement van Emmen aangevraaga. Het faillissement der gemeente Emmen is dooi de schuldeischers aangevraagd. Poging tot vergiftiging? Op een boerderij onder Spijkenisse moeten zich verschijnselen voorgedaan hebben, die er op wezen, dat er pogingen tot vergiftiging van de vrouw of (en) van de dienstbode gedaan zouden zijn. In verband daarmede werd door de justitie een onderzoek ingesteld en werden verschil lende familieleden in verhoor genomen. Een schoonzoon te Oud-Beijerland wonende, is onder politiegeleide naar Rotterdam overge bracht. Een paar weken geleden werd bij dien schoonzoon reeds een huiszoeking gedaan. Lang onderweg. Een zekere mr. J. Harris te Prince Albert in Saskatchewan (Canada) kreeg 28 September een doos met sigaretten toegestuurd, welke men in 1903, toen hij als soldaat in Zuid-Afrika dien de, aan zijn adres aldaar gezonden had. Het cadeautje heeft bijna de geheele wereld doorge reisd tot Indië en Nieuw-Zeeland. Katten-ziekte. Te Meppel heerscht onder de katten een zeer besmettelijke ziekte. De burgemeester heeft ge last, dat de cadavers van de gestorven dieren op het poljtie-bureau moeten worden gebracht. Reeds zijn er eenige ter onderzoek naar Utrecht opgezonden. De ontwapeningsconferentie. Naar het N. v. d. D. verneemt zal de Neder- landsche delegatie naar de te Washington te houden ontwapeningsconferentie door president Harding in November bijeen te roepen naar alle waarschijnlijkheid bestaan uit de heeren jhr. mr. dr. A. van Karnebeek, minister van Buitenland- sche Zaken, mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, oud-gouverneur-generaal van Nederlandsch-In- dië en jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, oud- gezant te Peking. Als secretaris zal méégaan jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer, gezantschapssecretaris te Parijs. 1 hij U zult verwonderd zijn over de snelle verlichting bij hoest en heesch- heid, wanneer gebruikt ‘I I I I Korfbal. Concordia van hier speelde Zondag j.l. tegen D. O. S. van Lemmer. Beide vereenigingen toon den een flink spel. In de verdediging was men II. Na aldus in korte trekken de geschiedenis van de totstandkoming der wet op de Kamers van Koophandel 1920 (Stsbl. no. 152) te hebben uit eengezet en het karakter en de bevoegdheden dier organen te hebben beschreven, kan thans worden overgegaan tot de behandeling van de wijze waarop ze zullen worden samengesteld, te beginnen met: Actief- en Passief Kiesrecht. Gelijk alreeds in het voorgaande werd meege deeld, stelt de wet tot eisch, zoowel voor het actief- als voor het passief kiesrecht, voor het recht derhalve om te kiezen zoowel als om ge kozen te kunnen worden, dat men gedurende eeriigen tijd in een bepaalde hoedanigheid in het Handelsregister van het gebied der Kamer moet zijn ingeschreven geweest. Die termijn werd ten aanzien van het actief kiesrecht het recht om te kiezen gesteld op één jaar voorafgaande aan het opmaken van de kiezerslijst, terwijl ten aanzien van het passief kiesrecht het recht om gekozen te worden werd bepaald, dat men gedurende twee achtereenvolgende jaren kiezer voor de betrokken afdeeling - groot- of kleinbedrijf moest zijn of geweest zijn. Voor de eerste verkiezing der nieuwe Kamers werd echter die termijn niet als eisch gesteld, en zijn op de thans opgemaakte Kiezerslijsten geplaatst allen wier namen in het Handelsregister zijn in geschreven en die tevens voldoen aan de andere voor het actief kiesrecht gestelde vereischten. 'Die andere vereischten zijn, dat men moet zijn ingezetene des Rijks, tevens Nederlander, terwijl ten aanzien van de hoedanigheid waarin men in het Handelsregister moet zijn ingeschreven is bepaald, dat zij kiesbevoegd zijn, die zijn inge schreven als: e a. eigenaar eener handeiszaak, en wel alleen, te zamen met andere personen, als lid eener ven nootschap onder firma of als beheerend vennoot eener commanditaire vennootschap;; b. als directeur, adjunct- of onder-directeur, lid van een raad van beheer of raad van toe zicht, of als commissaris, of als bekleed met een andere functie, welke de bevoegdheid mede brengt omtrent het besturen of het beheeren van de zaak, hetzij zelfstandig, hetzij krachtens ge zamenlijk genomen besluit, handelingen te ver richten, bij eene naamlooze vennootschap, eene wederkeerige waarborgmaatschappij, eene coö peratieve of andere rechtspersoonlijkheid bezit tende .ereeniging of stichting op het gebied van ^handel of nijverheid; c. hetzij als algemeen gevolmachtigde of alge meen procuratiehouder bij eene ingeschreven handeiszaak^ ook al wordt collectieve teekening vereischt. Herinnert men zich dat de leden van de oude Kamers van Koophandel werden gekozen door hen, die kiezers waren voor de gemeenteraden en bovendien in de betrokken gemeente waarin de Kamer was gevestigd bestuurder of mede bestuurder waren en gedurende ten minste twaalf achtereenvolgende maanden geweest wa ren van eenig bedrijf van handel en industrie, terwijl men bovendien slechts krachtens het stelsel van eigen aangifte op de kiezerslijst werd geplaatst, dan springt in het oog, dat krachtens de voren beschreven regeling, de grenzen van het actief kiesrecht zeer zijn verruimd, dat de nieuwe Kamers zullen worden samengesteld door de bij handel en industrie in al hare gele dingen betrokkenen, zoodat ze veel meer een vertegenwoordiging zullen vormen van handel en nijverheid in het algemeen, dat men ambts halve op de kiezerslijsten wordt geplaatst, dat ook vrouwen kiesrecht hebben verkregen en dat ook forensen dat recht hebben erlangd. Nog iets nieuws is ten aanzien van het recht om te kiezen voor de Kamer van Koophandel in de wet geïntroduceerd, en wel het recht van vereenigingen. De wet bepaalt nl. dat de leden dier lichamen ook kunnen worden gekozen door vereenigingen, welke betrekking hebben op han del of nijverheid, binnen het gebied der kamer gevestigd zijn en voldoen aan bij algemeenen maatregel van Bestuur te stellen eischen. Die vereenigingen hebben het kiesrecht naar ver houding van het aantal harer leden, die aanvan kelijk op de kiezerslijst waren geplaatst, doch eene verklaring hebben afgelegd, dat zij het kiesrecht hunner vereeniging wenschen. Zij zelf worden dan van de kiezerslijst afgevoerd. Kende het oorspronkelijke wetsontwerp slechts een individueel kiesrecht van hen die in het Handelsregister zouden zijn ingeschreven, bij het voor onderzoek van het ontwerp door een bijzondere Commissie uit de Tweede Ka mer werden daartegen bezwaren aangevoerd, ontleend aan de meening, dat het vereenigings- leven op het gebied van Handel en Nijverheid zich in de laatste jaren zoo krachtig had ont- wikkeld, dat eene betere samenstelling der Ka- mers van Koophandel zoude worden verkregen indien uitsluitend collectief kiesrecht, kiesrecht dier organisaties op het gebied van Handel en Nijverheid werd ingevoerd. De Minister kon zich daarmede niet vereenigen, doch na nader overleg met de Bijzondere Commissie werd de boven gerelateerde bepaling omtrent het ver- eenigingskiesTecht in de wet opgenomen, naast het individueel kiesrecht. Tengevolge van deze regeling zullen dus vereenigingen op het gebied van Handel en Nijverheid, in plaats van hunne leden, die op de kiezerslijsten zijn geplaatst en zoo- wordt door 21.000 artsen erk®nd, al* het boete versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. MOEDER! DENK ER OM. Vrouwen dienen meer rust te nemen. Als vol- I wassenen deden wat zij onderwijzen vroeg naar1 bed gaan zouden veel minder menschen lijden aan nierkwalen. Het is niet verstandig om na de inspanning overdag ’s avonds nog laat te strijken, verstellen, stoppen enz. Denk er om, moeder! Laat naar bed gaan, zorgen, overwerking, en ongeregelde maaltijden overladen het bloed met I urinezuur, en het filtreeren van zulk vergiftigd bloed verzwakt de nieren. Die pijn in den rug, in de lendenen en zijden, is een waarschuwing van I nierzwakte, die als niets gedaan wordt, kan lei den tot uierontsteking, blaaskwalen, nierwater- I zucht, niergruis en -steen. Besluit zulke gevaren te vermijden. Verminder I de inspanning der nieren. Vermijd laat naar bed I gaan en onverstandige gewoonten. Geniet meer I frissche lucht, wandel meer buiten, en zorg voor l meer gezondheid-gevende slaap. Laat Foster’s Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan j in uw poging om gezond te worden. Dit genees middel voor de nieren bereikt zulke uitstekende resultaten, doordat het uitsluitend op de nieren en blaas werkt, doch niet op de ingewanden. Vroege behandeling is het best. Bijtijds geno- 1. men, kunnen Foster’s Rugpijn Nieren Pillen de ontwikkeling van nier- en blaaskwalen voorko men. Duizenden dankbare vrouwen danken haar geluk en gezondheid aan dit speciale niergenees- middel. De handteekening van James Foster komt voor op elke doos. Te Sneek verkrijgbaar bij de l firma's Joh. W. Meijer en B. Meindersma a f 1.75 per doos. AAAAAAAAAAAAAAg Wij leveren DRUKWERK van prima kwaliteit tegen bil lijken p r ij s. I Ik vooral aan beide kanten uitstekend. Doelpun ten bleven daardoor uit. Het einde kwam dus met een puntlooze stand. Concordia verloor het echter met doelen, zoodat de medaille welke voor deze wedstrijd was beschikbaar gesteld ten deel viel aan D. O. S. te Lemmer. Met ingang van 15 dezer is tot wacht meester benoemd de marechaussee D. van Dijk van de brigade alhier, zijn standplaats wordt later aangewezen. Aan de veeartsenijkundige Hoogeschool te Utrecht slaagde voor het theoretisch veeartse- nijkundig examen, de heer J. Drijfhout, geboren alhier. Aan de Nederlandsche Handelshooge- school te Rotterdam slaagde voor het examen handelseconomie de heer R. Schurink, alhier. Kerknieuws. Geref. Kerken. Beroepen te Ijlst T. H. van Loon te Bergum. Provinciale Staten van Friesland. Bij Kon. besluit is machtiging verleend aan den commissaris der Koningin in de provincie Friesland, tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone zitting in Oc tober. Beperking van het stroomverbruik. Vanwege het Provinciaal Electriciteitsbedrijf wordt ons het volgende meegedeeld: Na h'et doorslaan van den 3000 K.W. 10.000 volt turbogenerator in de centrale op 11 dezer moest de stroomlevering overgenomen worden door de 750 K.W., 6000 volt en de 1800 K.W. 10.000 volt turbogeneratoren, zoodat voor de hoogste belasting niet meer dan 2550 K.W. ter beschikking staat. De hoogste belasting, die tusschen 5 uur en 8 uur ’s avonds optreedt, was in de vorige week pl. m. 2850 K*W. Hieruit blijkt, dat in de avond uren eenige bezuiniging moet optreden en daar om moet de medewerking van alle verbruikers worden ingeroepen. Door vermijding waar dit mogeiijk is, of beperking van het verbruik van krachtstroom in de avonduren van 5 tot 8, voor- zoover de aard der bedrijven dit toelaat, en be perking van het lichtverbruik, is deze bezuini ging te bereiken. Bij overschrijden van de grens van 2550 K.W. zullen gedeelten van het net stroomloos ge maakt moeten worden. Om het 1800 K.W. reserve-aggregaat zoo .weinig mogelijk te belasten, werkt het thans op 6000 volt spanning. Het gevolg hiervan is weliswaar dat de span ning van den generator minder stabiel is en dat bij verandering van de belasting ook verande ring in de spanning optreedt, zoo zelfs, dat bij plotseling afschakelen van netgedeelten of groot-krachtverbruikers eèn zoodanige span- nings-variatie kan optreden, dat nulspannings- magneten in werking treden. Daar de verbruiker zelf onmiddellijk weer kan inschakelen is het onder de gegeven omstandigheden beter dit on gerief in den koop te nemen om de continuiteit der stroomlevering zoo goed mogelijk te verze keren. Een turbo-aggregaat van 3000 K.W., dat op 1 juni 1921 geleverd had moeten wordpn, heeft nu proefgedraaid. Een deel hiervan kan waar schijnlijk den'doorgeslagen generator tijdelijk vervangen. In dit geval kan na 14 dagen weer gewoon worden doorgewerkt. Om dezen tijd goed door te komen, wordt de medewerking van de gebruikers ingeroepen. Niet overdrijven! Men meldt uit Alkmaar, dat in verband met het groot aantal processen-verbaal door de po litie opgemaakt, wegens het te snel rijden met auto’s en motorrijwielen, van Justitiezijde de wenk is gegeven in dezen niet te overdrijven. Beri beri. In een gezin te Schoondijke is een vreemde, hier te lande zeldzaam voorkomende ziekte uit gebroken, welke door deskundigen als beri-beri is herkend. De drie aangetaste kinderen zijn overleden. De moeder, die in het ziekenhuis ver- I 0—0. speelde Voor waarts I te Workum. De uitslag was een gelijk spel, 0—0. T£ gld. bij verlies 40 van een vinger KORTGEMENGD. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat in den tuin van den heer J. de Jong, aan het Lage Bolwerk te Bolsward, de aardbeien voor de tweede maal dezen zomer vruchten dragen. B. Ct. Duitschland heeft als een gedeelte van de schadeloosstelling aan België 5000 ganzen te Chaudfontaine bij Luik afgeleverd. Bij de openbare verkooping te Weenen van het pronkbed van den ex-keizer Wilhelm, was er geen kooper voor het bod van 1 >/2 millioen kronen. Daarom is dit aangehouden. Reeds eeni ge maanden geleden had de ex-keizer te Doorn er een bod op gedaan, maar de prijs van 18.000 Hollandsche guldens was hem te hoog. - In de Rue de Flandre te Parijs heeft een brand gewoed in een groote peperfabriek. Hon derden balen peper verbrandden. De prikkelen de specerij stoof in groote wolken in het rond, zoodat menig voorbijganger een onbedaarlijke niesbui kreeg. Te Parijs zijn Woensdag drie personen door de warmte gestorven. Een vrouw viel ten gevolge van congestie dood voor een vracht auto neer, een andere vrouw stierf aan zonne steek, terwijl zij zich in een bootje op de Seine bevond, en een heer overleed door de warmte in de Rue de Ren nes. - Uit Rome wordt gemeld, dat een aantal Zwitsersche toeristen bij een bezoek aan Napels ook een bestijging van den Vesuvius onderna men. Een hunner Zungmann, daalde met twee gidsen af in den krater van den vulkaan, en had bijna het laagste punt bereikt, toen een rotsblok losraakte en de toerist viel. Hij werd zwaar ge wond opgenomen en dadelijk in veiligheid ge bracht, nog vóór de periodiek terugkeerende zwaveldampen zijn redding ónmogelijk konden maken. - De Paus laat oude gevangenissen in het S. V. G. speelde Zondag j. 1. tegen Stan- fries 1. Na een zeer spannende strijd wist S. V. G. pp ’t kantje af met 10 te winnen. Sneek—F. C. A. 4—1. Met sprekende cijfers heef? Sneek I 'Zondag j.l. F. C. A. van Bolsward weten te kloppen. De eindstand was 41 voor Sneek. Hoewel F. C. A. in het begin voortdurend het Sneek-doel bestookte, wist Jillings alles meesterlijk te stoppen. Broodwinder gaf na een kwartier spelen met een onhoudbaar schot Sneek de leiding. Even voor de rust maakte de midvoor van F. C. A. met een kopbal gelijk, 11. In de tweede speelhelft was Sneek voort durend sterker en wist 3 doelpunten te boeken. Deze goals kwamen voor rekening van Brood- winder, Ringma en Van Delden. Hoewel de Bols- warders hun uiterste best deden de achter stand te verkleinen, mocht hun dit niet lukken. Het einde kwam dus met een 41 overwin ning voor Sneek. Voorwaarts IIWorkum II 30. Voor de 2e klas competitie wist Voorwaarts te winnen van i I 1 I zich daarmede accoord verklaard hebben, veel leden van de kamer van koophandel kun nen aanwijzen, als het aantal dier leden kie zers, gedeeld door het kiesquotient bedraagt. Is b.v. het aantal kiezers voor de afdeeling grootbedrijf van de kamer 4000 en is het aantal leden dier afdeeling 10, dan zal de vereeniging, aan welke door hare ieden-kiezers voor die af deeling het kiesrecht is overgedragen, voor iedere 400 leden-kiezers, één lid van de afdeeling der kamer kunnen aanwijzen. Om het kiesrecht voor de kamers te kunnen verkrijgen, moeten de vereenigingen erkend zijn volgens de wet van 22 April 1855 (Stsbl. No. 32) en voorts voldoen hall verschillende andere voorwaarden vervat in het Reglement voor de kamers van koophandel vastgesteld bij Kon. Besluit van 19 Augustus 1920 (Stsbl. No. 712). De verklaring van den kiezer, dat hij het kiesrecht zijner vereeniging wenscht moet bij de eerste verkiezing tusschen 1 en 15 Decem ber 1921 door hem bij de commissie bedoeld bij artikel 26 der wet op de K. v. K. 1920 Stsbl. 152) worden afgelegd. Gelijk bij iedere regeling van het kiesrecht zijn ook hier bepaalde categorieën van personen van het kiesrecht uitgesloten en wel, zij,, die ingevolge artikel 3 der kieswet van het daar bedoelde kiesrecht zijn uitgesloten en boven dien zij, die ingevolge onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak in staat van faillissement verkeeren of anderszins de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren. Ten slotte verdient in dit verband nog ver melding, dat zij wier naam in het Handelsre gister bij meer dan een K. v. K. voorkomt, b.v. als commissaris van twee Naamlooze Vennoot schappen welke zijn gevestigd in districten van verschillende, kamers, slechts kiesrecht hebben voor ééne kamer hunner keuze. Op straffe van verlies van het kiesrecht voor een bepaalden tijd moet eene verklaring hieromtrent worden afgelegd bij de kamer voor welke men het kies recht wenscht uit te oefenen, welke verklaring per aangeteekende brief moet worden gezonden of persoonlijk worden ter hand gesteld aan den Secretaris der gekozen kamer of wie hem ver vangt, vóór 15 November 1921. Wordt vervolgd. pleegd werd, is vooruitgaande. Eveneens heeft zich een ziektegeval voorgedaan te Hoek bij Neuzen. Vatikaan inrichten als woningen voor de kardi nalen. Vele kardinalen beschikken over niet veel meer dan 21.000 lire; één kardinaal is dakloos, daar zijn huiseigenaar de huur tot 75.000 lire heeft opgeslagen. De kardinalen, die de oude gevangenissen gaan bewonen, zullen een soort coöperatie vormen, alles voor de goedkoopte. I och zal de Paus de kardinalen nog een bijzon deren toeslag moeten geven. Een geval van opzettelijke vergiftiging waaraan 18 personen ten offer vielen, wordt uit Tokio gemeld. Een jonge vrouw, Kaneko ge- heeten, is als schuldig aan deze misdaad aange klaagd. Eerst vergiftigde zij haar zuster, nadat zij deze voor een bedrag, overeenkomende met 12.000 gulden, verzekerd had. Daarna huwde zij met den echtgenoot van den overledene, waarna dit tweetal er zijn werk van maakte, ook andere personen te vergiftigen. Een advertentie werd geplaatst, waarin een „directie-secretaris voor een groote firma” gevraagd werd. Elke sollici tant werd voor een flink bedrag verzekerd; waarna de gegadigden successievelijk ten huize van de „directeursvrouw” ten eten werden ge- noodigd. In een glas wijn werd hun dan een dosis sterk vergift toegediend, dat hun dood tengevolge had. Volgons roorwaarden overeengekomen met de UoiüiEindssshs Aigcmeeni» Iweus- feartegs-RsjHsfe S® Aohiiftdsin lijn onse Abonné’s verzekerd tegen ongelukken voor 4UW lange invaliditeit. 4Uv i gld. ingeval over glcL verlies van 'JE gld. bij verlies EA Hjdoia binnen 30 d. iuU één band, voet oï oog lv van een duim, vu

Sneeker Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1