JAEGER HEEREN PANTALONS 'S ENGELSCHE ZIEKTE van kinderen, wordt dikwijls veroorzaakt door kunstmatige voeding. Dit voorkomt gij het gemakkelijkst, door bij Uwen apotheker of drogist voor f2.50 te koopen een doos Fortossan voor den zuigeling of voor de grooteren RANJA C. P. Firma H. Westerhof, ERSONEN De verkiezingen voor de Nieuwe Kamers van Koophandel. Brandenburgh, Boschma Co P H Y T I N E Bil V Zaterdag 22 October 1821 Mo. 7 RECLAME AANBIEDING Serie I 18 Serie Serie 2,40 Serie IV 2,90 Serie 3,40 Serie VI Serie VIS VROOM DREESMANN Nieuwstijdingen. BHKLAMEKOLOM. i Officieel Orgaan der Gsmsenta Sneek- y 50 beneden de waarde zijn. 38e Jaargang f,45 8,90 3,90 6. 4,90 SCHAPENPLEIN SMEEK Ver schijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Swkkk Telöfooa No„ 150 i I 11 Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. pont f 3.60. Buitenland f8.alles bij vooruitbetaling. Losse Noa. 5 et. Advertentlên 10 et. p. regel. Inge zonden Mededeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur I 1 I i 1 SM TC gld. bij verlies Ef| lv van een duim, vv III. Heerenpantalons bieden wij als volgt aan Jaeger I IBM Wij vestigen er de aandacht op dat ■J’ de Royal Horti- liv AiaSft' H^tsMSiaa««»afiia83tt»i»»aea!fcSiasjiaM«i3£flSJM?^xacaRassaMc^^ 1 1 I S 1 I NIEUWE sneezer courant annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL Groningen. Franco levering. Prima wollen z.g. officiers- pantalons, gegarand. kwal. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 19 October. Een zakkenroller. Menschen, die te Sneek Kleinzand, Sneek Postchèque- en giro-no. 6039. Tel. 111 en 150. Halfwollen Jaeger Heeren pantalons Jaeger wollen Heeren-pan- talons, zw. kwal Prima Jaegerwollen Heeren pantalons MEUBELFABRIEK „NEDERLAND.» J. A. HUIZINGA, Westersingel, Telefoon 118. gld. bij verliea van een wijsvinger. b BELANGRIJKE PRIJSVERLAGING VAN KARPETTEN EN TAPIJTEN, VOLGENS LAATSTE FABRIEKSNOTEERINGEN i I 1 i i- i j t N* heeft hij hun geld afgenomen. De dader is nog jong, 19 jaar, en oefent te Sneek het beroep van electricien uit.. De president heeft weinig moeite met dit jong mensch, want H. D., zoo heet ie, bekent zonder omwegen, wat hij misdreven heeft. Den 2en Maart 1920 stond A. Kelderhuis met een tentje onder de waag. D. voegde zich bij hem, stak de hand in ’s mans buitenzak en haalde er een portemonnaie met f 280 aan bank papier uit. Daarvan gaf hij f 10 aan zijn stadge noot M. de J. en f35 aan zijn minderjarigen broer, in ruil voor een jas. Het overige heeft hij langzamerhand verteerd. De bestolene kan het geld zeer moeielijk missen, zooals hij. bijna schreiend de rechtbank mededeelt. Professor Bolland. Men meldt uit Leiden aan de N. Rt. Ct.: Woensdagavond halfacht zou prof. Bolland zijn colleges voortzetten. Reeds omstreeks zeven uur zat het klein-auditorium der universiteit vol, zoowel met studenten als met niet-studenten, en per flesch f 1.95. per y2 fleaoh f 1.05. BIJ Ten aanzien van de bevoegdheid om lid eener kamer te kunnen zijn bevat de wet, naast het in het vorige stuk reeds besproken vereischte van binnen het gebied der kamer gedurende twee achtereenvolgende jaren kiezer v.oor de be trokken afdeelinggroot- of kleinbedrijf zijn of geweest zijn, slechts als voorwaarden, dat men moet zijn ingezetene des Rijks, tevens Nederlander, en den ouderdom van 23 jaren hebben, bereikt, terwijl ook hier verschillende categorieën van de verkiesbaarheid zijn uitge sloten op grond van omstandigheden en per soonlijke eigenschappen welke niet het lidmaat schap van een kamer van koophandel onver.ee- nigbaar worden geacht. Ten aanzien vajr den ‘duur van het lidmaat schap van de kamer is bepaald, dat de leden zit ting hebben gedurende vier jaren, terwijl om de MMM I d Alsvoren, van prima Shet land wol, speciale aanbieding De kiezerslijsten voor elke kamer worden in de gemeenten tot het gebied der kamer behoo- rende openbaar gemaakt waartoe ze aan de Burgemeesters dier gemeenten worden toege zonden, die ze van 1 Juli af voor een ieder ter secretarie ten inzage leggen. Ook ter secretarie der kamer worden de lijsten met gelijk doel ter visie gelegd. Tot 14 Juli is een ieder bevoegd Een voortreffelijk laxeermiddel, waarvan de dosis niet voortdurend verhoogd be hoeft te worden, dat zeer zacht werkt en niet heftig purgeert, en zich gemakkelijk laat inne men, vindt men in Foster’s Maagpillen. Prijs f0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. Moord te Garderen. Te parderen zijn een 78-jarige vrouw en haar 48-jarige pleegdochter gewurgd in hun huis ge vonden. Met betrekking tot dezen dubbelen roofmoord kan nog door de Tel. worden gemeld, dat de zoo wreedaardig om het leven gebrachte vrouw tjes ruim 14 dagen geleden op ’n Zaterdagavond nog laat bezoek ontvingen van een paar haar geheel onbekende, eenigszins schunnig gekleede motorrijders, die een nijptang vroegen om een losgeraakte schroef aan te draaien. Toen zij het geleende voorwerp even later in het achterhuis terug kwamen brengen, gaven zij als hun wensch te kennen, aan de voordeur weer te worden uit gelaten, aan welk verzoek de jongste der vrou wen, hoewel aarzelend, gevolg gaf. Bij hun wan deling door het huis moeten de vreemde man nen hun oogen geducht den kost hebben gege ven. Wellicht in verband hiermede nu staat het feit, ons door een familielid der vermoorde vrouwtjes medegedeeld, dat hij Dinsdagmorgen duidelijk het spoor van een motorfiets nabij be doelde woning heeft geconstateerd, welk rijwiel blijkbaar eenigen tijd in een droge sloot was geplaatst. In elk geval staat het echter voor ons vast, ook al mochten bedoelde vreemdelingen de daders zijn, dat ook bekenden, die geheel met personen en toestanden op de hoogte waren, de hand in dit vreeselijk drama hebben gehad. Het blijkt meer en meer ook naar aanlei ding van de gegevens over het bezoek der beide motorrijders dat de moord reeds lang van te voren beraamd is. Eveneens, dat de beide vrou wen eerst mishandeld zijn. Zoo vertoonde het gelaat van de oude vrouw aan neus en mond sporen van ontvangen slagen. Het bed was nog intact, d. w. z. het bedde- goed was nog in de bedstede. Een stoof lag bij de bedstede onderstboven, terwijl aan het bed te zien was, dat de vrouw al geslapen had. In het vertrek waren drie kasten, waaronder een prachtig antiek kabinet, opengebroken. De inhoud lag verspreid over den vloer en een der .stoelen, terwijl een gedeelte in de kast was blijven liggen. Overal in de kamer lagen afge brande lucifers, waarvan sommige zeer ver. Eenige effcten, waaronder Russische, lagen op de tafel. Tot op heden is niet bekend, hoeveel er ontvreemd is. Vermoedelijk is alleen geld ge stolen. Het touw, waarmede de lijken vastgebonden waren, was ruw, grof, vezelig ofschoon dun koe touw. Al het jbeddegoed was uit de bedstede ge haald. De peluw lag op Rikjes hoofd en het bed zelf lag half in de bedstede, voor «de rest over de peluw heen. ,In dit vertrek was een kast opengebroken. Voor het technisch en chemisch onderzoek was op verzoek overgekomen dr. Hesselink, uit Arnhem, met zijn assistent. Do®r hem zijn een achttal foto’s genomen van het geheele interieur en van de lijken der slachtoffers. Daarna is de toestand ongerept gelaten en tot Woensdag bleef alles zoo liggen. Donderdag werd het onderzoek voortgezet en werden de lijken ter sectie naar Zwolle opgezonden. Anderhalf jaar later was het kermis te Sneek. Een mooie gelegenheid, meende D., wien het succes van zijn ondernemen blijkbaar had aan- gemoedigd, om zijn slag te slaan. Op den 2en Augustus trok een buitenman, die op het Grootzand voor een kraam stond, zijn aandacht. Die zou het wezen. Het was H. Wa- linga, zooals later gebleken is. De zakkenroller nam hem zijn portemonnaie met f 170 af en ging er mee naar het Wilhelminapark, waar hij het gestolene onder de bladeren verstopte. Later kwam de 19-jarige K. H. hem tegen, die hem voorstelde samen een motorritje te doen. D. was daartoe dadelijk bereid, hij had geld ge noeg. En zij gingen naar het park en groeven portemonnaie met inhoud weer op. Aan H. werd het geld toevertrouwd en toen gingen zij op den motor het wijde veld in. H. betaalde achterstallige schulden en gaf rondjes. Ook de kermis te Arum bezochten zij. Bij de terugkomst te Sneek was het geld op f 40 na uitgegeven, welke som D. terug kreeg. Ruim 14 dagen later, we schreven 17 Augus tus. Op de Gedempte Pol stond S. Lanting voor een werptent. D. sloop nader en ontfutselde hem zijn beurs. Een bankbiljet van f 10 zat er in, dat hij aan M- de J. gaf. Dezelfde dag, bij het Sneeker hardzeilen. On der de toeschouwers op de kermispolle bevond zich juffrouw N. de Jong te Kampen, met een jongmensch, wien zij haar koralen tasch met zilveren beurs in bewaring had gegeven. Be klaagde en M. de J. hadden hen in het oog ge kregen en sprakenfaf, dat zij den man het taschje ontnemen zouden. Zij bemerkten echter M. v. D. op een afstand en waren bang, dat deze hen verraden zou. Dus moest hij meedeelen. Het werd goedgevonden. De roof gekikte. In het beursje zat f 2.40, waarvan elk 80 cent ontving. De getuigen bevestigen een en ander. De subs.-officier zegt in zijn requisitoir, dat beklaagde na aanvankelijk ontkend te hebben, tot een omstandige bekentenis is gekomen. Het jongmensch is een volleerd zakkenroller, die meer van dien aard op zijn geweten heeft. In de omstandigheden, waarin hij verkeerde, ligt geen verklaring of verschooning. Reeds vroeger stond hij terecht en is toen telkens clement behandeld. Deze goedertierenheid heeft hij met ondank be loond. Daarom passe de rechtbank nu een ge strenge behandeling toe. Eisch: 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Van Giffen te Huizum, re fereert zich aan het oordeel der rechtbank. L. C. die veel moeten spreken, of op een andere wijze hun stemorganen moeten inspannen behooren Lakerol-Pastilles te gebruiken. Deze werken oplossend en werken op de stemhuidjes van hals en keel. Overal verkrijgbaar a Fl. 0.50 per doos. 20. 1 TT gld. bij verlies *3 van een vinger Van de AMERIKAANSCHE LEGER VOORRADEN kocht onze Firma zeer groote posten JAEGER HEEREN PANTALONS. De tijdens den oorlog zoo dikwijls vernomen roep dat de Amerikaansche soldaat de best gekleede soldaat was ter wereld, wordt door de uitstekende hoedanigheid van de thans in ons bezit gekomen JAEGER GOEDEREN op schit terende wijze bevestigd. Deze prima Alsvoren in zwaarder kwa liteiten DRUKKERSWIJSHE1D. XLIII. De kwaliteit van Uw drukwerk. Menschen, welke U nimmer hebben gezien, zien Uw drukwerk. Uw reputatie als zakenman, waarop gij trotsch zijl, de reputatie van Uw product, waarin gij zelf gelooft en vertrouwen hebt, dienen zich dus af te spiegelen in Uw drukwerk. Welke beoordeeling zal echter Uw reputatie als zakenman ondergaan, wanneer dit drukwerk slordig is? Hoe jzal men over Uw product gaan denken, wanneer Uw drukwerk blijkt te zijn van de slechtste kwaliteit? Gij kunt dat drukwerk niet gebruiken, om- i dat het Uw reputatie bederft. Gij moet goed drukwerk hebben van prima kwaliteit omdat zulk drukwerk Uw reputatie steunt. Zulk drukwerk leveren BRANDENBURGH, BOSCHMA Co. Boek- en Steendrukkers D ien, Prima halfwollen Heerenpantalons of r,lvl in de nabijheid van dit stedeke buiten hun werk I dag stug en werdenoók weeklagere prijzen'be- deden of argeloos naar iets te kijken stonden, I steed: fabriekskaas f 63, met rijksmerk f 60, boe- i „u r>„ ‘renkaas f64, met rijksmerk f63 en commissie- kaas met rijksmerk f55, tegen f66 de vorige week. De commissiekaas heeft al eens f 100 op- gebraeht. Doordat er geen export naar het bui tenland is, is de prijs van de kaas met rijksmerk lager dan de ongemerkte kaas. Gasvoorziening in Zuid-Limburg. De raad der gemeente Maastricht besloQt met 18 tegen 10 stemmen medewerking te verleenen aan de totstandkoming eener centrale gasvoor ziening in Zuid-Limburg. 41 gemeenten hebben reeds hare medewerking toegezegd. Het gas, door de Staatsmijnen te leveren, zal dan aan de verbruikers nog minder dan de helft van den tegenwoordigen prijs kosten. visie gelegd. Tot 14 Juli is verbetering van de door de kamer vastgestelde lijsten te vragen op grond dat hijzelf of een ander in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt of verkeerd-geplaatst is, over welk verzoek door de kamer voor 1 Augustus wordt beslist. Tegen de beslissing van de kamer staat hooger beroep open bij Gedeputeerde Sta ten van de Provincie waar de Kamer haar zetel heeft. Na 1 October kunnen geen wijzigingen meer in de kiezerslijsten worden aangebracht. De als dan vastgestelde lijsten gelden voor het volgend kalenderjaar. Ten aanzieh van de nu aanstaande eerste ver kiezingen voor de nieuWe kamers is bij Konink lijk Besluit van 29 Juni 1921 bepaald, dat de in het reglement genoemde tijdstippen, welke in het bovenstaande ten aanzien van de kiezerslijs ten zijn vermeld, worden vervangen door tijd stippen, die telkens drie kalendermaanden later vallen. Zoo zijn dus voor de eerste maal de kie zerslijsten d.d. 1 October 1921 ter inzage gelegd, kan daartegen tot 14 October 1921 in verzet worden gekomen, moet een verzoek om over plaatsing naar de kiezerslijst van de afdeeling kleinbedrijf vóór 14 October 1921 bij de kamer worden ingediend, kunnen na 1 Januari 1922 geene wijzigingen meer in de kiezerslijsten wor den aangebracht. Rest thans nog eene bespreking van ht-t tijd stip en de wijze van verkiezing, waaraan een volgend artikel zal zijn gewijd. Orchidee. Op een-tentoonstelling van cultural Hall is een orchidee bekroond welke wit van kleur is met, in het hart, een gouden teeke- ning. Zij is gekweekt door Armstrong en Brown te Tunbridge Wells. Het is een hybride, die het eindresultaat vormt van gedurende 30 jaar voort gezette kweekingsproeven. De kweekers weten echter niet precies van welke kruising deze or chidee het product is. Het was „een toevals treffer”. Misschien zullen zij er dus niet in slagen deze variëteit te bestendigen. Het blijft nl. af te wachten of zij wel zaadvast is. i Volgens voorwaaiden overeengekomen met de Haltaradsohe Alg«tns«n* Verxe» 7000 b'' 1<35reua' 70(1 k»ries*>B«Mk »ohï®d«m sijn ome Abonué’o verssekerd tegen ongelukken voor AUVV lunge invaliditeit. «U v deze aanbiedingen momenteel rnim I gld. ingeval van over- jCA gld. bij verlies van lijden binnen 89 d. 'vv één hand, voet of oog V o n n i s e n. In de zitting van 12 October hebben terecht gestaan: Drie jongens (13, 12 en 12 jaar) te Sneek, voor diefstal aldaar. Heden voor heling elk tot 1 maand tuchtschool veroordeeld. P. H., 39-jarig veekoopman te Sneek, voor be- leediging te Leeuwarden. Geëischt f40 boete of 40 dpgen hechtenis en heden tot die straf ver oordeeld. C. v. d. H., 35-jarig terpbaas te Bozum, voor ontucht met een kind aldaar. Geëischt 6 maan den gevangenisstraf, voorwaardelijk, met 3 jaar proeftijd, en heden aldus veroordeeld. Een 8O'/2-urige werkweek. HEERENVEEN, 18 Oct. De bewaarders in de gevangenis alhier hebben nog altijd per week een diensttijd van 8O'/2 uur. In Januari 1920 zou die reeds tot 51 uur worden ingekrompen, maar daarvan is tot nog toe niets gekomen. Men zal nu bij den minister van Justitie op de toe gezegde verkorting aandringen. IJLST. Geslaagd voor het voorloopig machi- ten-diploma de heer W. v. d. Zee te Ijlst. JUT RIJP. Bij Kon. besluit is benoemd voor den tijd van 3 jaar tot lid van de 4e afdeeling voor de binnenvisscherij en den Raad voor de visscherij W. Gaastra Jr., visscher alhier. GAUW. De sate en landen, bewoond door den heer T. K. Hofstra alhier en eigen aan den heer H. de Boer van Sneek, is onderhands aange kocht door den heer M. A. Dijkstra van Terzool. Dalende kaasprijs. De kaasprijs gaat langzaam dalen, schrijft het Hbl. Op de markt te Purmerend was het Dins- i twee jaren óp den eersten januari de helft der leden van elke afdeeling der kamer aftreedt, welke aftredenden echter terstond herkiesbaar zijn. Volgen thans enkele mededeelingen omtrent de kiezerslijsten. Deze worden jaarlijks door elke Kamer vóór 1 Juli opgemaakt en bestaan uit twee afzonderlijke lijsten, waarvan de eene de kiezers voor het grootbedrijf, de andere die voor het kleinbedrijf bevat. Meent een kiezer, die recht heeft op de lijst voor het grootbedrijf te worden geplaatst kiezers voor de afdeeling grootbe drijf zijn zij die betrokken zijn bij en hun kies recht ontleenen aan een handelszaak voor welke bij de eerste inschrijving in het Handelsregister ten minste f 100.en jaarlijks f20.moet wor den betaald dat de aard en omvang van zijne onderneming medebrengen dat de behartiging harer belangen beter door de afdeeling klein bedrijf zal kunnen geschieden, zoo kan hij ver zoeken op de kiezerslijst voor het kleinbedrijf te worden geplaatst, aan welk verzoek de kamer moet voldoen. Ook de afdeeling grootbedrijf van de kamer kan kiezers voor het grootbedrijf over brengen naar de kiezerslijst voor de afdeeling kleinbedrijf uit overweging, dat zij op grond van den aard hunner handelszaak niet in aanmerking komen om kiezer voor de afdeeling grootbedrijf te zijn. Tegen deze beslissing van de afd. groot bedrijf van de kamer stal, hooger beroep open bij den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Het verzoek om overplaatsing naar de kiezerslijst voor de afd. kleinbedrijf moet vóór den 14 juli bij de kamer worden ingediend. steeds kwamen er belangstellenden bij. Prof. Bolland had laten weten, dat de studen ten voor dit college zijn Boek der Spreuken moesten meebrengen, omdat hieruit zou worden geciteerd. Precies halfacht kwam, de hoogleeraar binnen. Hij gaf er zijn ontstemming.over te kennen, dat de zaal zoo overvol was. Zijn gewone collegian- ten waren in den regel een veertig of vijftig in getal. Thans was er een groep op sensatie be luste nieuwsgierigen. Men moest bedenken, dat de hoogleeraar pas ernstig ziek was geweest en dat hij, als hij geen college gaf of examens af- flam, te bed lag, en hij slechts door de geestdrift van zijn leerlingen het vuur er bij zichzelf wist in te houden. Hij hoopte, dat de dames en heeren voortaan hun fatsoen zouden houden en alleen zouden komen, als zij ernstig zijn colleges wil den volgen. Die hij thans zag, waren geen col- legianten, maar hospitanten. Als ik, aldus prof. Bolland, hier in de zaal rondkijk, dan zie ik hier (te menschen ais beesten zitten. Jullie moest je schamen! Hij liet hierop volgen, dat zijn colleges alleen bestemd waren voor de beoefenaren der philosophie, niet voor onwaardigen, zooals het meerendeel van de aanwezigen was. Want, al- dus prof. Bolland, als ik zie dat de meesten hier zitten zonder mijn Boek der Spreuken, dan moe ten het wel onwaardigen zijn. Een student, die vlak bij hem zat zonder dit boek, riep hij daarna toe: Wat doe jij bijvoorbeeld hier? Het ant woord bleef uit, wel ontstond er gelach. Prof. Bolland zei vervolgens, dat hij er voor bedankte, voor zulk een bende college te geven. Onder gefluit en gejoel verliet hij de zaal.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1