ch, en 35 ct. 18 WESTERHOF’s THEE. WESTERHOF’s KOFFIE. No. 1 Java 40 Preanger 55 Uit onze Raadzaal. annex 200 NET DRUKWERK I OHicieel Örpn der Gemunts SneeL Braodeoburgh, Boschma Co. BRANDEOBURGH, 80SCÜMA 8 Co. NIEUWSTIJDIN6EN. Prijzen p. half pond 16 Broken Pecco 18 Pecco Roodzak 24 28 No. 3 36 China Souchon 40 Imperial Pecco BECLAME KOLOM. Woensstag 28 December 1821 Ho& 26 Prijzen per ons s it i H woon uur, Verechgnt DINSDAGS en VRIJDAG SA VONDS Uitgevers Sons 'Teiefces No. 150. PASTILLES 38e Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Buitenland f'8.alles bij vooruitbetaling. Losse Noo. 5 et. Advertentiën10 et. p. regel. In ge zonden Mededeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingeionden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur. Zenuwen en Lichaam rDeLijfm-tsvan wijlen Koning l| I n am p e wil niet in herhaling treden maar toch be- ntt wel zeer rendabel zijn. Spr. ge- 1 SNEEK, KLEINZAND TEL. 111 en 150 NOTE SNEEKER COURANT SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL I leerlingen der Ambachtsschool zijn er niet min der dan een 30-tal ongesteld, evenals 4 van de 6 leeraren dier school. De Bouwarbeidersbond. Door de steeds voortdurende crisis-werkloos- heid van een deel der beoefenaren van ’t bouw bedrijf (de ongeschoolden) is het kassaldo van den Algemeenen Nederlandschen Bouwarbei dersbond, dat op 1 Januari 1921 f 162.164.82>/2 om houdende verzoek om Een gelijk besluit I bedroeg, op 31 December niet alleen verbruikt, doch zal de balans zeer waarschijnlijk een be- langrijk nadeelig saldo aanwijzen. Slechts als het tochtslooten door het waterschap, deed zich een zeldzaam geval voor. De hh. W. J. Boltje en G. W. Boltje, beide te Heerenveen waren beide de laagste inschrijvers met f57200. Bij onderling goedvinden besliste het lot dat aan den laatst genoemde het werk toewees. De influenza. Te Meppel komen vele ziektegevallen voor, doordat de patiënten door een soort influenza zijn aangetast, meldt de „Mepp. Ct.” Van de voorstel inzake deze demping aan. van 176.1(1), (bijlage 157 van 1920) meenen .1 geven aan subsidieering van een en stellen U dan ook voor aan het voor 1922 wederom een subsidie van afwijzend te beschikken op de andere De 2e Sectie schrijft: DeSectie is van oordeel, dat deze post, hoewel verlaagd, nog te hoog is geraamd. B. en W. antwoorden: Voor verlaging is o. i. geen reden. De heer Stockmann zegt dat de opmerking is gemaakt dat, gezien de tijdsomstandigheden, deze post voorzichtigheids halve niet te hoog diende geraamd. Het zou een groote teleur stelling zijn als, terwijl nu de H. O. omlaag gaat, deze het vol gende jaar om eventueele tegenvallers weer zou moeten worden verhoogd. De Voorz. zegt dat hoe hoog ten slotte dit bedrag zal uit vallen nu niet te zeggen is, het kwam B. en W. voor dat men echter niet lager behoefde te gaan. 25 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting f 6000. De 2e Sectie schrijft: In de Sectie werd gevraagd of de voorgestelde 25 voor een talrijke Categorie van ingezetenen niet te zwaar zou drukken. B. en W. antwoorden: De voorgestelde heffing is wenschelijk geoordeeld, om het heffingspercentage van den hoofdelijken omslag eenigszins te drukken. De Voorz. betoogt dat de nieuwe belastingwetgeving de gemeenten het recht verleent opcenten op deze belasting te hef fen. B. en W. hebben gemeend het belastingterrein wat te moe ten uitbreiden, dat kon h. i. geschikt door deze opcenten voor, te stellen. De heer B reeuws ma zegt dat het rapport der sectie niet weergeeft wat daar gesproken is. Spr. die in de sectie over deze kwestie sprak, wilde de opcenten nog wat verhoogen en toen is er door anderen gevraagd of dit niet te zwaar zou drukken. Waar de wet toelaat tot 100 opcenten te gaan en vele ge meenten ook zoover gaan, zou Spr. wel durven voorstellen 50 opcenten te heffen. Het bezwaar dat de kleinste vermogens het zwaarst getroffen worden is niet groot. Immers de vermogens belasting is niet zwaar; een bezit beneden f 16000 is vrij, van f 16000 tot f 29000 betaalt men f 2 per elke f 1000 boven f 16000, dus van f 25000 betaalt men slechts f 20 vermogensbelasting, voor f30.000 betaalt men f30, voor f 100.000 slechts f 100. Deze cijfers behoeven ons niet terug te houden een hooger percentage te heffen. Spr. wil zooveel heffen dat de H. O. rond f 100.000 lager kan dan verleden jaar. Spr. zag nog geen enkele gemeente die 25 opcenten heft, de meesten heffen 50, Workum neemt 100, Franeker, Hemelumer Oldephaert 100, Leeuwarden ook 100, Hengelo 100, Smallingerland 50, Opsterland 50, Engwirden 50, Groningen 50. Spr. stelt dan ook voor 50 opcenten te heffen. Iemand met f 25000 vermogen wordt daardoor niet te zwaar belast. Hij zal toch nog wel andere inkomsten hebben; die dit niet hebben vormen een groep welke uiterst klein is. De heer Blok is schoorvoetend met dit voorstel van B. en W. meegegaan en acht de redeneering van den heer Breeuwsma eenzijdig. Van f25000 tot f30000 betaalt men geen f30 maar bijna het dubbele door de provinciale en gemeentelijke opcenten, opcenten voor het leeningsfonds enz. De kleinste vermogens welke even boven f 15000 liggen worden wel degelijk zwaar belast, wanneer men in aanmerking neemt dat renteniers met vermogens beneden f 15000 nog in aanmerking komen voor het ouderdomspensioen van f 156, bezitters van kleine vermogens daarboven niet. Kleine bezitters hebben wij juist hier en voor- zoover er hief grootere zijn, zitten deze in zaken, waarvan be twijfeld mag worden of ze r straat 2; zilveren broche, R. Bijlsma, Qaliga- straat 12; hoedenpen, H. Valkema, schipper, Looxmagracht; damesparapluie, M. Atema, Koopmansgracht 40; ceintuur, F. IJsinga, IJ1- sterkade; kinderschoentje, kous en sokje, Beet- stra, Balthuisstreekje; twee planken, H. Visser, Singel 77; vulpen, L. Mets, Grootzand 71. (Geslaagd voor de acte handelskennis (L. O.) de heeren J. Akkerman, R. Asselman en A. Boestra alhier. WOUDSEND, 26 Dec. Bij de aanbesteding van het maken van pompen en het graven van l rijk groote voorschotten verstrekt, kan de kas j na 1 Januari aan hare verplichtingen voldoen. Ten einde de kas in stand te houden, heeft het hoofdbestuur van den A. N. B. aan den minis ter van Arbeid voorgesteld, zijne goedkeuring te hechten aan een reglements-herziening. waarbij o. m. de wekelijksche contributie met 2 cent wordt verhoogd, het getal wachtdagen wordt gebracht van 1 op 3, en het aantal uit- keeringsdagen wordt teruggebracht van 60 op. 32. Wij leveren DRUKWERK van prima kwaliteit tegen bil lijken p r ij s. looft dat de heffing werkelijk onbillijk wordt wanneer men boven 25 opcenten gaat. De heer Lampe beaamt wat de heer Blok zeide. Er zijn onder hen, welke door deze heffing getroffen worden, zeer slecht gesitueerden. De heer B r e e u w s m a erkent dat er opcenten zijn op de vermogensbelasting welke deze verhoogen, maar bij een objec tieve beschouwing van het voorstel van B. en W. had hij alleen het wettelijk heffingspercentage in aanmerking te nemen, al is dit niet de eenige last welke op de vermogens rust. De heer K u y t zou gaarne weten hoe hoog het percentage van de H. O. is dat wordt geheven in plaatsen door den heer Breeuwsma genoemd. Men kan gemakkelijk wat vermogens belasting betalen als de H. O. laag is. Spr. vreest dat de ver mogens, nu de malaise heerscht, wel zullen tegenvallen, en geeft daarom in overweging, afgezien van het aantal opcenten, het totaal bedrag lager te ramen dan f 6000. De heer Breeuwsma kent de percentages H. O. der ge noemde gemeenten niet, doch het is waarschijnlijk dat die niet laag zijn, omdat ook die gemeenten wel opcenten op de ver mogensbelasting zullen heffen om het hooge H. O.-percentage wat te verlagen. De Voorz. wijst er op dat Sneek geen opcenten op de per- soneele belasting h^ft; B. en W. kwamen niet met een voorstel daartoe, omdat de raad die reeds eerder niet heeft gewild. De heer Lampe zegt dat naar zijn meening een hoogere heffing dan 25 inderdaad een aantal menschen zeer ernstig zal treffen. De heer S ij te ma kan niet meegaan met het voors-tel- Breeuwsma. Over het algemeen is Spr. voorstander van één belasting. Wel dient men ook z. i. zooveel mogelijk de bezitters te treffen maar Spr. gelooft ook dat de heffing van 50 opcenten een aantal zeer kleine bezitters zeer zwaar zal treffen. Menschen met f20.000 tot f30.000 vermogen worden feitelijk dubbel be last omdat zij niet alleen H. O. moeten betalen, maar ook de vermogensbelasting. Nu daarop nog 50 te leggen lijkt Spr. te veel. Het voorstel Breeuwsma vindt geen steun. Op een vraag van den heer l< u y t deelt de Voorz. mede dat de raming van het bedrag overeenkomstig de opgaven van den inspecteur is. Z. h. s. worden hierna de heffings- en invorderingsverordening betreffende deze belasting goedgekeurd. Er worden dus 25 op centen geheven. Bij de post sanatoceh I VII van Engeland, Dr.^Ki-nstOtt, Marien- I bad, schrei „Bijzonder goed,r??ul-ï I tuten verkreeg ik door het voorsehilj v n vanSanatogen na zware ziekten en bij I U znlt verwonderd zijn over de snelle verlichting bij hoest en heesch- heid, wanneer U gebruikt T£ gld. bij vmUm *3 van Mn vinger MATIGHEID, opgewektheid, frissche lucht, geregelde gewoon ten, de noodige rust en slaap, lichaamsbeweging en een zorgzame leefwijze is wat de natuur vraagt om uw lichaam in goede conditie, uw nieren gezond, en uw gestel vrij van urinezuur Re houden. Hebt gij er ooit aan gedacht, dat uw pijn in den rug, hoofdpijn, urinekwalen en. waterzuch tige zwellingen een gevolg kunnen zijn van uw leefwijze? Te zwaar eten, het voortdurend gebruik van alcohol, te veel rooken, het zich te weinig be schermen tegen het klimaat, onmatigheid, en het te weinig zoeken van gezonde ontspanning en rust, zullen ongetwijfeld de nieren mettertijd verzwakken. En dan komt de last. RugP>jn, hoofdpijn, urinestoornissen, water zuchtige zwellingen, niergruis, en duizeligheid zijn verschijnselen van te veel urinezuur in het bloed en er bestaat gevaar voor nier- en blaas ontsteking en ongeneeslijke nierziekten. Matig eerst die verkeerde gewoonten en sta dan de verzwakte nieren bij door een degelijke kuur met Foster’s Rugpijn Nieren Pillen? Deze werken niet op de ingewanden, doch zijn een betrouwbaar en veilig niergeneesmiddel onder alle omstandigheden. De echte Foster’s Rugpijn Nieren Pillen, voor zien van de handteekening van James Foster op het etiket, zijn te Sneek verkrijgbaar bij de fir ma’s Joh. W. Meijer en B. Meindersma a f 1.75 per doos. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werk dagen tusschen ll’/2 en 12J4 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 2326 Dec. 1921: rozenkrans, koralen tasch- je met inhoud, heerenrijwiel, twee handkarren, rozenkrans, vrouwenzak met inhoud, groen beursje met inhoud. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ngezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op 23—26 Dec. 1921: grijze ceintuur, A. M. Monkel,1 Oppenhuizerweg 38; theelepeltje en spelden, W. v. d. Meulen, Hoog- end; grijze ceintuur, H. Schuil, Parkbuurt 14; beursje met inhoud, J. Schuil, N. Selfhelp 2; zwarte kindermuts, L. Wagenmaker, IJlsterkade 54; grijze kinderwant, J. Posthumus, IJlsterkade 13; rijwielhandbeschermer, S. Blom, le Steen- klipstraat 66; een bril, W. Atsma, le Steenklip- dig werkende drankbestrijdingsvereenigingen te laten deelen in dit subsidie. Daarom stelt spr. voor het Drankweercomité op te leggen bij uitkeering dezer som, een deel daarvan proportioneel naar ledental of andere maatstaf aan de Ned. Chr. Geheelont- boudersbond, het Kruisverbond en de Maria-vereeniging uit te keeren. De V o o r z. zegt dat destijds dit subsidie is gegeven aan het Drankwdercomité met het doel dat er dan meer van terecht zou komen dan wanneer het bedrag aan elke vereeniging afzonder lijk werd uitgekeerd. De heer Boeijenga kan het voorstel-Lampe niet steunen omdat het Centraal Drankweer-Comité meer propaganda voert naar buiten en daarom juist meer het gemeentebelang behartigt dan elke vereeniging afzonderlijk. De Blauwe Week-actie, de Kermis-actie gaan van dat comité uit, een drankweertentoon- stelling is op komst. Dergelijke propaganda dient gesteund. Pro paganda i,n eigen kring kan beter door de leden eener veree niging onderling bekostigd worden. j Voor -het voorstel-Lampe stemmen alsnu de leden: Lampe, jDokkum, De Wolf, Brouwer, Stockmann en Potma, en tegen ,de leden Bos, Kiezebrink, Blok, Boeijenga, gijtema, Kuyt, Beek- ;huis en Breeuwsma. Dit voorstel is dus met 8 tegen 6 stemmen verworpen. i De heer Kuyt stelt voor het geheele subsidie ad f350 te 'schrappen. Dit voorstel wordt niet gesteund. De heer Stockmann is tegen de aangenomen verdeeling ’en wil daarom geacht worden tegen deze post te hebben ge- ,stmd, welke alsnu z. h. s. wordt aangenomen. De uitgaven zijn nu afgehandeld. De heer De W o.lf wijst er op dat in de begrooting van het jelectrisch bedrijf een [rost ad f 1200 voor den teekenaar B. Minks is opgenomen. Spr. wil de aandacht van B. en W. op deze post vestigen, daar er geen reden is een teekenaar bij dit bedrijf aan te houden. Aan de orde zijn nu de ontvangsten. 48 opcenten op de hoofdsom der Dividend- en tantièmebelasting f 4000. Bruggelden besluit de raad z. h. s. de brug aan de Woudvaart onderhands te verpachten aan Wijnia voor f300. Schoolgeld vervolgonderwijs f25. De heer Stockmann wijst er op dat Gaaslerland f 1 per maand per leerling heft. Ook andere plaatsen vragen meer schoolgeld dan hier. Kunnen wij dit bedrag ook niet wat hooger ramen? De uitgave van f 80 voor dit onderwijs komt spr. ook wat geflatteerd voor. Spr. weet wel dat de schoolgeldverorde- ning gisteren reeds is aangenomen, maar hij wilde hierop toch even wijzen. De Voorz. antwoordt dat men niet weet wie aan dit onder wijs zullen deelnemen. De verordening treedt het volgend jaar in werking, dan kan men zien wat het opbrengt. De post is geraamd op de bate van het herhalingsonderwijs. Opbrengst waarschuwingen en aanmaningen f 150. De heer K u y t vraagt of dit bedrag als het rijk de zaak over neemt nog voor rekening der gemeente komt. De Voorz. antwoordt dat de heffing thans voor 16 maanden geldt, zoodat deze ontvangst nog op de begrooting 1922 dient voor te komen. Huur van tuingrond f2500 (vorig jaar f3800). De Voorz. deelt mede dat de ambitie voor tuingrond begint te dalen. Subsidie van het Rijk in de kosten van het Middelbaar Onderwijs f 8977.52. De 2e Sectie schrijft: De Sectie vraagt of Burgemeester en Wethouders ook mede deelingen kunnen doen inzake overname der H. B. S. B. en W. antwoorden: Het kan de Sectie bekend zijn, dat de overname van de H. B. S. thans nog afleen afhangt van de beslissing van de beide Kamers der Staten-Generaal. Bijzonderheden kunnen wij nu niet mededeelen. De Voorz. zegt dat hetzelfde is uitgetrokken als voor het jaar 1921. Vrijwillige bijdrage van het O. B. W. in de kosten der gemeentehuishouding f 1000. De heer Kuyt vraagt of deze bijdrage niet verhoogd kan worden. De Voorz.: „We doen beter er maar niet over te praten.” Z. h. s. machtigt de Raad B. en W. om in 1922, wanneer dit noodig blijkt, ten hoogste f300.000 kasgeld op te nemen en ten hoogste f200.000 eventueel overtollig kasgeld te beleg gen. De behandeling der begrooting is hiermee afgeloopen. De heen D e W o 1 f breekt nog een lans voor de spoedige dem ping van de Wip, waarvoor geen post op de begrooting voor komt. De Voorz. kondigt een i Er zal voor geleend moeten worden. De begrooting wordt hierna z. h. s. vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 1.785.861.41; de H. O. bedraagr f397.000, de post onvoorziene uitgaven f 16179.32. Hierna sluiting. gld. ingeval vui over- |EA gld. bij verlies van 'TE gld. bij verllea EA gld. bij verliea van lijden binnen 30 d. IvV één hand, voet of oog iu van een duim, vu een vijavlnger. (Vervolg vorig no.) Aanvraag Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies om een bijdrage ineens voor het Noorderhuis te Ruinen. B. en W. adviseeren: Gevraagd wordt toekenning van een bijdrage in eens, bere kend naar 5 cent per inwoner, voor den bouw van een nieuw koloniehuis „Het Noorderhuis” te Ruinen. De door het adrésseerend bestuur en het bestuur der afdee- ling „Sneek” van het genoemde genootschap ontvangen nadere inlichtingen voegen wij weder hierbij. Daaruit zal U o. m. blij ken, dat het aantal kinderen, door de Sneeker afdeeling uitge zonden, in elk der jai'én 1918, 1919 en 1920 twaalf bedroeg. Wel geven wij toe. dat bij de stichting van een nieuw koloniehuis het aantal uit te zenden kinderen eenigermate zal kunnen stijgen, doch niet in die mate, dat daardoor het voteeren van een bedrag van bijna f700 gerechtvaardigd zou zijn. Met het oog hierop en gelet op de moeilijkheid, om de noodige gelden te vinden voor de te doene uitgaven, adviseeren wij U, op het verzoek afwijzend te beschikken. Mevrouw Beekhuis zegt dat hier voorgesteld wordt dit verzoek voor de tweede keer af te wijzen en deze weigering wordt gegrond op het gering aantal kinderen uit deze gemeente dat kan worden uitgestuurd. Dat moest toch geen motief tot afwijzing zijn, veeleer om een gunstige beschikking voor te stellen. Het geldt hier steun te verleerden aan eene inrichting welke tracht kinderen voor de gevreesde ziekte te behoeden en in zulk een geval dienen niet alleen financieele overwegingen té spreken, maar dient de waardeering te spreken, welke zulk een streven verdient en bij particulieren ook algemeen vindt. Waar er zoo groote bedragen voor redding der buitenlandsche kinde ren worden gegeven, mogen de eigen kinderen niet vergeten Daaroni stelt Spr. voor 5 ct. per inwoner of f 700 totaal aan dit koloniehuis te geven. De heer Stockmann zegt dat allen voelen voor deze zaak. Spr. zal echter niet voor dit voorstel stemmen. Wij hebben par ticulier allen tot het doel bijgedragen en wij katholieken hier ter stede hebben dit jaar zelf 12 kinderen uitgestuurd en de kosten uit eigen middelen bestreden. Gaat de gemeente nu deze inrichting, die elders gevestigd is, subsidieeren, dan konden wij ook wel komen. Dat zullen wij echter niet doen, wij zullen trachten het zelf te doen, hetgeen ook van de andere zijde mag geëischt worden. Mevr. Beekhuis antwoordt dat het niet uitsluitend kinde ren van elders.betreft, maar ook kinderen van hier profiteeren van deft inrichting. De heer Kuyt wijst er op dat voor de buitenlandsche kinde ren inderdaad veel is gedaan, maar ook alleen van particuliere zijde, de gemeente gaf niets. Laat deze vereeniging daarom ook trachten steun van particuliere zijde te krijgen. De gemeente kan onmogelijk voor elk goed doel bijdragen, dat moet men over laten aan de particulieren. De heer Breeuwsma vereenigt zich met het betoog van mevr. Beekhuis. Spr. wijst er den heer Kuyt op dat deze stich ting het particulier initiatief heeft te hulp geroepen. Dat was niet voldoende, vandaar dat ze zich gewend heeft tot de ge meenten voor steun der stichting: Het Noorderhuis. Komt dit huis er dan kunnen daar ook meer kinderen uit Sneek heen, en kan een langer verblijf ook toegestaan worden. Wij moeten dit pogen zooveel mogelijk steunen en daarom subsidie geven. De heer Brouwer doet in waardeering van dit streven niet bnder voor iemand anders, maar van de rechterzijde hebben wij ook inrichtingen, die altijd door het particulier initiatief zijn gesteund. Van de andere zijde daarentegen wordt altijd.de steun van de gemeenten gevraagd. Dat verwondert Spr. Spr. zal niet voor een slibsidie stemmen. De heer Breeuwsma wijst er op dat het hier geen in richting betreft van linksche zijde; de kinderen van menschen der rechterzijde worden als ze in aanmerking komen, zeer zeker ook opgenomen. Het is geen instelling voor een bepaalde groep. Voor het voorstel-Beekhuis stemmen alsnu de leden: Bos, De Wolf, Sijtema, Beekhuis en Breeuwsma en tegen de leden Lampe, Kiezebrink, Blok, Boeijenga, Dokkum, Kuyt, Brouwer Stockmann en Potma. Met 59 st. is dit voorstel dus verworpen. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. alsnu* aangenomen. Subsidie Centrale commissie voor de Drankbestrijding f350. B. en W. adviseeren: In Uw vergadering van 6 September jl. werd in onze handen advies gesteld een adres van het Centraal Drankweercomité, toekenning van een subsidie voor 1922. - - nam Uw college in de vergadering van 3 October ten aanzien van drie andere verzoeken om financieelen steun, nl. van de afdeeling „Sneek” van het Kruisverbond, van de Mana-vereeniging en van de afdeeling „Sneek” van den Ned. Chr. Geheelonthoudersbond, die niet bij ’t Centraal Drank weercomité zijn aangesloten. Op de gionden, ontvouwd in ons desbetreffend voorstel 5 October 1920, no. wij de voorkeur te moeten Centraal Drankweercomité Centraal Drankweercomité f350.te verleenen en adressen. De heer L <- staan er dezelfde redenen als het vorig jaar om ook de zelfstan-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1