WESTERHOF’s KLEEBINSMAGAZUH HEERENKLEEDING 35 ct. T T. R. TIERKSTRA, Kruizebroederstraat 26. OOKERS VITRAGES en ALLOVERNETZ. Ziet onze prijzen! Java 40 Preanger 55 WESTERHOFs KOFFIE. No. I THEE. N „LEEUWENBURG" I SCHOTSCHE Stoffen Brandeoburgh, Boschina Co Een gr note sorteering hebben vrij nog in WYMBRITSERADEEL op Zaterdag 15 April, ’s voorin. 10 uur. •8 b Jaargang ZDIE&IHJLHlSlXZLJLZNriSr VBOOM 18 Pecco 24 Roodzak No. 3 China Souchon 36 ^.ieuwstijdiïiges SNEEK. Imperial Pecco 40 Nieuwe ENGELSCHE on NAAR MAAT E 10. e 8 n Ilficieel Oroean der Gemeente SneeL Prijzen p. half pond Broken Pecco Woensdag 19 April 1*12 S8 20 28 VOOR ELEGANTE MODELLEN PRIMA FOURNITUREN LAGE PRIJZEN CENT >n, H 5 i COGOS KOEHAAR j WOLLEN BOUCLÉ VELVET AXMINSTER 79 59 j35 225 290 490 8 ae D. Verajhynt DINSDAGS on VRIJDAG8A VONDB üitgeverr 1>hi Telefoos No, 150. ««POND Prijken per ons 5 PLANTENBOTER Vergadering van den Raad der gemeente Abounementpor jaa? f 2.50 fr. p. port i 3.60, Buitenland f 8,allee bij Tcoïuitbetftl'ng. Losse Nes. 5 ot. Advertentlên10 ct. p. regel. In ge zonden Mededelingen dubbel tarief, bij Abomement b e 1 a g r ij k a korting Kleine Adv. kunnen ingesonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur. i Volaens voorwaar den overeengekomen met: de Hollstndsbh» Aigwmsan» Verse- 7000 «nhiadioHsi siln onze Aboimé’e versoberd tenen onaelukken voor 4VUU kerlKia-*e»nk S« Sohlerimm aijn onze Abonné'a versoberd tegen ongelukken voor DDUBI’S BBDDRexaWK. I verzoek iiiiiiiiii:iiiiiiiiiiüiiiiiiiihhiiiiiuiiiuiiiidihiiiiiininüiniiiiiiiiiiiiniiiiniiiti ■MA 4* 18, la, i»<)f mi ca— xn it r~ "rrirACJesaaPMSJPkxw®s»s»**c IIÏIÏB SNEUEER CGURANT annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL ning In handen gesteld van de commissie voor de armenzaken om advies. Resolutie van Ged. St. inzake de Vleeschkeu- ringswet, waarbij de gemeente Wijmbritseradeel gemachtigd wordt met Sneek en Ijlst samen te werken, terwijl geadviseerd wordt het dorp Nij- huizum voorzoover uitvoering dezer wet betreft bij het ressort Workum in te deelen. Voor kennisgeving aangenomen. B. en W. stellen voor niet als aandeelhou der tot de Bank voor Nederlandsche gemeenten toe te treden. Deze gemeente heeft nimmer veel gevoeld van de moeilijkheid om geld te krijgen. Z. h. s. hiertoe besloten. Punt lil. Voorstel tot sluiting der open bare school te (Jppenhuizen. B. en W. deelen het volgende mede: Op 27 Maart jl. hebben wij eene conferentie gehad met den Inspecteur van het Lager On derwijs te Heerenveen, waarin o. m. ook is be sproken het aanhangig voorstel tot sluiting der B. PLANTA VOEDZAAM HEERLIJK VOORDEELIG Voorz. de heer H. M. Tromp, burgemeester. Secretaris de heer J. Poppinga. Aanwezig 14 leden. Afwezig de heer Landman. Na opening der vergadering op de gebruike lijke wijze is aart de orde Punt I. Notulen van 18 Maart 1922. Worden gelezen en onveranderd vastgesteld. De Voorz. zegt dat hij in verband met de invoering van den zomertijd, die sommige leden wel, andere niet volgen, de vergadering eerst tegen 10 uur heeft bijeengeroepen. De ervaring is echter een droevige, want ook op dat uur waren slechts een achttal leden aanwezig; daar om kon de vergadering eerst later' geopend wor den. Punt II. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Ingekomen zijn: Eenige verslagen. Worden voor de leden ter visie gelegd. Bericht van den benoemden concierge dat hij zijne benoeming aanneemt. Tot lid der gezondheidscommissie in de vac. Postma is benoemd de heer A. Hoekstra, archi tect te Sneek. Schrijven van het h. d. s. Vleer te Tirns dat het aantal leerlingen aldaar 25 bedraagt. Diverse resoluties van Ged. St. tot goedkeu ring van raadsbesluiten. Alles voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van het waterschap Sneeker Oud- 'vaart, waarbij de gemeente gevraagd wordt de vaart c. a. te dragen. De raming is f31.000. Komt bij punt IX aan de orde. Adres van Dorpsbelangen te Oaastmeer om demping van de Wijk. B. en W. zullen prae-advies uitbrengen. Schrijven van den armmeester-boekhouder in zak» besteding voordeelig saldo vorige reka- Tegen leverkwalen galzucht, hartwater, verstopping en alle voe dingsstoornissen gebruike men de zeer zacht werkende Foster’s Maagpillen, welke geen kram pen veroorzaken en geen verstoppende reactie hebben. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. De Voorz. zegt dat de plaatselijke school commissie niet is het lichaam tot onderzoek der schoolbouwplannen in de eerste plaats. De heer A b m a begrijpt niet hoe er ontstem ming kan ontstaan tusschen Chr. schoolbesturen en het gemeentebestuur. Reeds destijds is in de secties voor de begrooting ’22 gewezen op de moeilijkheid een neutraal persoon te vinden als bemiddelaar, al heeft spr. alle vertrouwen in ds. v. d. Veen. Spr. acht het Dagelijksch Be stuur het goede lichaam. Het voorstel-v. Berkum tot aanstelling van een tijdelijk ambtenaar voor 1 jaar wordt in stemming gebracht. Het voorstel houdt voorts in dat de beslissing over de aanvrage van Oppen huizen dan één vergadering wordt uitgesteld in verband met deze benoeming. De heer W e s s e 1 i u s protesteert nog uit be- zuinigingsoogpunt tegen het benoemen van een nieuwen ambtenaar. Een groot deel van het werk is reeds gedaan, reeds 4 aanvragen, Oppen huizen inbegrepen, zijn afgehandeld door het Dagelijksch Bestuur. Eerst wordt nu gestemd over de benoeming van een ambtenaar. Voor stemmen de hh. Breeuwsma, v. Berkum, Reitsma, Gaastra, Visser, Bakker, Kramer, Ren- gers en Schilstra. Tegen de hh. De Boer, Wes- selius, Cnossen, Andela en Abma. Dit voorstel is dus aangenomen nret 95 st. Alsnu wordt gestemd over het voorstel om punt IV aan te houden tot een volgende ver gadering. Voor de leden Breeuwsma, v, Berkum, Reit sma, Gaastra, Visser, Bakker en Schilstra; tegen de leden De Boer, Wesselius, Kramer, Cnossen, Andela, Rengers en Abma. De stemmen staken, dus de beslissing wordt aangehouden tot de volgende vergadering. De heer Visser deelt mede bij vergissing vóór te hebben gestemd. Nog zal worden onderzocht of de benoeming van den tijd, ambtenaar moet geschieden door B. en W. of door den raad. (Vervolg volgend nummer.) Kievitseieren. Aan de eiermarkt werden heden ongeveer 6000 kievitseieren aangevoerd. De prijs varieerde van 2023 cent. Schaakwedstrijd. Tweede Paaschdag werd hier op de bo venzaal van café „de Toekomst” de schaak wedstrijd gehouden, uitgeschreven door den Frieschen Schaakbond. Er was weinig deel name, slechts 12 spelers en evenveel belang stelling. De prijzen werden behaald door: le klasse. Ie pr. S. Rijpma, Bolsward; 2e pr. A. Hoekstra, Sneek. 2e klasse, le pr. E. Rinsma Rijperkerk; 2e pr. A. Bakker Bolsward. 3e klasse, le pr. A. Kirkenier, Beetster- zwaag; 2e pr. K. Abma, Oosthem. Politie-cursussen. Onder leiding van de heeren Walraven, Hoekstra en Stienstra, resp. commissaris van politie te Sneek, inspecteur van politie te Joure en idem te Franeker, zullen dezen zomer in de provincie cursussen worden ge houden in voet- en vingerafdrukken, speur- dienst en de artikelen 284 en 226 van het Wetb. van Strafrecht. Naar aanleiding van gemaakte opmer kingen, dat de heeren Abr. Staalman en H. ter Hall hun kiezers in alle deelen van het land hebben, is in volkomen overeenstem ming met genoemde heeren, door den Vrij heidsbond besloten, twee algemeene bijlijs ten in te dienen, waarop de heeren Abr. Staalman en H. ter Hall onderscheidenlijk als no. 1 zullen voorkomen. De centrale verkiezingsraad van den Vrij heidsbond vond daardoor tevens gelegen heid, een kleine wijziging in de groepeering aan te brengen. O.a. zijn deze nu als volgt: Groningen-Leeuwarden-Assen-Zwolle: 1. dr. S. E. B. Bierema, Usquert; 2. mr. G. A. Boon, Leeuwarden; 3. mevr. Welmoet Dyserinek) (mevr. Wynaets FranckenDy- serinek), Den Haag; 4. J. Huges, Assen; 5. dr. L. H. J. Vos, Amsterdam; 6. H. Eisma, Bolsward; 7. dr. W. G. v. d. Berg, Gronin gen; 8. mej. V. C. v. d. Meer v. Kuffeler, Zwolle; 9. ir. J. Penning, Deventer; 10. E. H. Ebels, Beerta. Eerste algemeene bijlijst: 1. Abr. Staal man, Amsterdam; 2. M. van der Hout, Naaldwijk; 3. B. Niewald, Amsterdam; 4. dr. M. de Hartogh, Amsterdam; 5. J. J. ten Bokhorst. Amsterdam; 6. mevr. A. C. van Broom HouckgeestSchroot, Den Haag. Tweede algemeene bijlijst: 1. H. ter Hall, Rijswijk (N. H.); 2. dr. G. J. Wygchel, Hil versum; 3. Jasper Warner, Zwolle; P. Goed hart, Den Haag; 5. J. Jöels Jr„ Den Haag; 6. J. van Gelderen, Boskoop. Frankeering in het buitenland. Men meldt dat maatregelen in voorberei ding zijn tegen de verzending per post, uit het buitenland naar Nederland, van ge drukte stukken, waarvan de ter postbezor ging in het buitenland plaats vindt met het doel om voordeel te trekken van het verschil tusschen de Nederlandsche posttarieven en de in het buitenland verschuldigde porten. Deze maatregelen zullen waarschijnlijk binnen enkele weken worden ingevoerd. Tegenwoordig overtreft het aantal hier te lande uit het buitenland ontvangen stukken dat der naar het buitenland verzondene met meer dan 10 millioen per jaar, terwijl deze aantallen vroeger altijd ongeveer gelijk waren. voorkomen en genezen de lastige droogheid in de keel het gemakkelijkst door het gebruik van Lakerol-Paetillee. De ademhaling wordt gezond en zuiver. Overal verkrijgbaar a Fl. 0.50 per doos. 'fa 1£ gld. bij verlies W van een vinger Gelezen Vereeniging tot bevordering van Christelijk La ger Onderwijs, gevestigd te Oppenhuizen en Uitwellingerga, d.d. 16 Maart 1922, om aan haar de benoodigde gelden uit de gemeentekas te wil len verstrekken, ten behoeve van de stichting van een schoolgebouw met vier lokalen op een gedeelte van het perceel weiland, kadastraal bekend gemeente Oppenhuizen, Sectie B, no. 1246, gelegen aan den grindweg van Oppenhui zen naar Sneek, waarvan de kosten blijkens overgelegde begrooting worden geraamd op f 70.900.—; Gezien de bij het verzoek overgelegde stuk ken, overeenkomstig de desbetreffende bepalin gen der wet, waarbij o. m. een opgave van het gemiddeld aantal leerlingen der school, hetgeen over de laatste jaren 110 bedroeg, welk aantal eerder toe dan af zal nemen met het oog op de invoering van het 7e leerjaar; Gehoord de mededeeling van Burgemeester en Wethouders dat zij met den Inspecteur van het Lager Onderwijs te Heerenveen, in verband met deze aanvraag tot schoolbouw, een onder zoek ter plaatse hebben ingesteld en tevens het ■bestaande schoolgebouw der Vereeniging heb ben bezichtigd; Dat naar het inzicht van den Inspecteur het bestaande schoolgebouw met drie lokalen zich zeer wel leent tot verbouw en het terrein waar de schooi staat voldoende ruimte biedt om ach ter het derde lokaal een vierde lokaal, en op zij langs de school een gang bij te bouwen, waarin de privaten en urinoirs, zoomede een berging voor kleedingstukken kunnen worden aange bracht; Overwegende, dat eene eventueele verbou wing van de bestaande school der Vereeniging op de wijze als hiervoren in korte trekken is aangegeven, in vergelijking met de kosten van stichting van een nieuwe school, eene besparing van kosten zal geven van ongeveer f 40.000. Besluit: de aanvrage van het Bestuur der Vereeniging van Christelijk Lager Onderwijs gevestigd te Oppenhuizen en Uitwellingerga, om gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor de kosten van eerste verbetering van de Rollumer-1 stichting van een schoolgebouw met vier loka len, af te wijzen, op grond, dat naar zijn oordeel door verbouw van het bestaande schoolgebouw met besparing van belangrijke kosten, een schoolgebouw kan worden verkregen dat aan de voorschriften der wet zal voldoen. De Voor z. heeft den indruk gekregen uit het onderhoud met den inspecteur dat deze De Raad der gemeente Wymbritseradeel; het verzoek van het Bestuur der bouw, als B. en W. anders adviseerden, toch zou struikelen volgens de bepalingen van het bouw- wetje. De heer v. B e r k u m stelt voor een tijdelijk ambtenaar te benoemen die B. en W. van voor lichting zal dienen bij kwesties met schoolbestu ren. Spr. wenscht Ds. v. d. Veen van Heeg daarvoor aan te stellen op een jaarlijksch salaris van f700 voor den tijd van drie jaar. Bemidde ling tusschen de gemeente en het bijzonder on derwijs is ten zeerste gewenscht. Een R.-K. bureau voor onderwijszaken bestaat reeds lang. Waar deze gemeente voor belangrijke beslissin gen gesteld wordt, zal het zaak zijn zoo wei nig mogelijk verbittering te wekken en toch zoo zuinig mogelijk te zijn. Deze beslissingen zullen over groote bedragen loopen, welke ge weldig zwaar in de belasting zullen drukken. Wel is er het noodwetje, maar dat ontheft de gemeente toch niet van hare verplichtingen. Een bemiddelaar tusschen het bijz. onderwijs en den openbare school te Oppenhuizen met 1 Septem- raad welk lichaam niet altijd over ’t noodige ber 1922. 'prestige en de tact beschikt, om een voor beide De Inspecteur was van oordeel, dat met het nemen van dat besluit tot later diende te worden gewacht, wijl men eerst zekerheid moest heb ben, dat bij sluiting dier school de leerlingen op één der scholen in de gemeente Sneek kunnen worden geplaatst, welke zekerheid volgens het ingekomen schrijven van het gemeentebestuur van Sneek niet eerder dan met 1 September a.s. kan worden gegeven. Daarenboven telt de school, met inbegrip der 3 kinderen woonachtig in de gemeente Donia- werstal, 10 leerlingen. Zoolang nu het aantal niet beneden acht is gedaald, kan op grond der wet niet tot sluiting der school worden overgegaan. Met.de kinderen uit Doniawerstal moet in casu rekening worden gehouden, omdat de overeen komst tot toelating van kinderen op de school te Oppenhuizen niet is opgezegd. De Inspecteur adviseerde op grond van het vorenstaande voorloopig niet tot sluiting over te gaan, doch met ingang van den 1 Mei a.s., wanneer het tegenwoordig hoofd vertrekt, den heer A. Koster te Heeg tot tijdelijk hoofd eter school te Oppenhuizen aan te stellen. Met het gegeven advies van den Inspecteur kunnen wij ons wel vereenigen, waarom wij ons ingediend voorstel tot sluiting der openbare school te Oppenhuizen voorloopig intrekken, on der mededeeling dat in de vacature van hoofd dier school zal worden voorzien op de wijze als door den heer Inspecteur daaromtrent is gead viseerd, en waartoe hij bereids zijne goedkeu ring heeft toegezegd. De heer Abma vraagt of nu.de kinderen 1 Sept. ’22 naar Sneek gaan of met 1 Jan. ’23. De Voorz. zegt dat de inspecteur twijfelt of de nieuwe school te Sneek met 1 Sept, gereed zal zijn. De inspecteur is eventueel bereid den termijn van tijd, benoeming van het hoofd te Oppenhuizen te verlengen. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. alsnu aangenomen. Punt IV. Verzoek van het Hervormd Schoolbestuur te Oppenhuizen om gelden beschikbaar te stellen voor den bouw van een school aldaar. B. en W. bieden het volgende concept-be- sluit aan: partijen bevredigende oplossing te krijgen, is wel noodig. Het verwondert den heer Abma dat dit voor- stel-van Berkum nu weer naar voren komt, ter wijl het bij de begrooting reeds door de secties is verworpen. Spr. verblijdt zich over het voor stel van B. en W. inzake de school te Oppen huizen; het blijkt dat er wel een vierde lokaal bij de oude school kan en dat geeft een enorme besparing. Spr. acht gezien wat B. en W. reeds zelf bereikten het niet noodig weer een nieuwe ambtenaar aan te stellen. De wethouders heb ben salarisverhooging gekregen omdat zij meer werk hadden en de behandeling dezer school- zaken valt daaronder. De heer Rengers zegt dat z.- i. de heer v. Berkum de zaken zeer nuchter ziet. Hij heeft o. a. te kennen gegeven dat z. i. de raad niet ge noeg tact en prestige bezat om zijne politiek door te voeren. Als nu inderdaad de fractie, wier onderwijsinrichtingen de gemeente het meest zullen moeten kosten, iemand kan aan wijzen, die die tact en dat prestige wel bezit, m. a. w. als we de man kunnen vinden die tegen over die schoolbesturen in voordeeliger positie staat dan de raad, dan is Spr. tot een proef met zoo'n man bereid, maar slechts voor één jaar, omdat Spr. de resultaten eerst eens wil zien en het bovendien nog altijd mogelijk is dat er een wijziging van de onderwijswet komt, die de scholenbouw bindt aan een gematigder tempo. Want zooals het nu gaat kan het toch niet door gaan, dan (zou ons geheele volksvermogen spoe dig alleen in gemetselde steen zitten. De heer Wesselius wil er even op wijzen, dat de heer Rengers hem de vorige vergadering als schijf heeft gebruikt en hem gevraagd bij de behandeling der opheffing van de openbare school te Oppenhuizen, dat spr. met 70.9 X zoo veel kracht zou optreden voor bezuiniging als de bouw der bijz. school te Oppenhuizen aan de orde kwam. Spr. wijst dan op dit voorstel van B. en W., dat een voldoende antwoord is op wat de heer Rengers toen zeide. Spr. rekent er op dat de heer Rengers nu ook met kracht mee zal werken tot opheffing van de openb. school te Oppenhuizen, die de gemeente f500 per leer ling per jaar kost. Wat het voorstel van Berkum betreft, dat i's in onvoorzichtigheid geboren. De secties hebben het destijds reeds afgewezen. In derdaad verkeeren wij in een overgangstijdperk, waar wel werk is te vinden voor een dergelijk man, dit echter door de gemeente aangesteld, maar door de bijz. schoolbesturen zelf, zooals de R.-K. hun bureau hebben ingesteld. Daarom zal Spr. zijn stem niet geven aan dit voorstel-v. Berkum. De heer v. Berkum zegt dat de redeneering van den heer Wesselius voortkomt uit onkunde. Spr. wijst er op dat de heer Groeneveld te Gauw komen met bouwaanvragen. Spr. wist niet dat al niseeren om een centrale raad te vormen, die tegen het D. B. bij de Kroon zal ageeren. Die actie moeten wij voor zijn, vandaar dit voorstel. Met het denkbeeld-Rengers om deze ambte naar maar voor één jaar aan te stellen, kan Spr. zich wel vereenigen. Hij wijzigt zijn voorstel in dien zin. De heer Breeuwsma had niet gedacht dat hier het eene na het andere schoolbestuur zou komn met bouwaanvragen. Spr. wist niet dat al die scholen zoo slecht waren. Gezien deze vele aanvragen, begint Spr. nu wel voor een bemid delend ambtenaar ais bliksemafleider te voelen, al was hij er vroeger tegen. Spr. hoorde nu zelfs dat er al weer drie aanvragen klaar lagen, na deze van Gppenhuizen. De heer Rengers zegt dat de heer Wesse lius zijn woorden van de vorige keer goed heeft verstaan, maar hij had ze alle moeten weer geven. Spr. heeft immers scholen van 8 of 10 kinderen geen scholen genoemd, zelfs die van 25 acht hij niet geschikt, al laat de wet die nu nog toe. De heer Wesselius kan dus wat de opheffing van de O. S. in Oppenhuizen betreft op Spr. re kenen. Misschien dat de heer Wesselius ten slotte ook scholen van 25 kinderen onvoldoende zal achten, dan komen hij en Spr. geleidelijk tot elkaar, en werken zij samen in een goede rich ting. Laat men toch onthouden, dat alles wat men hier bouwt, geschiedt in een gemeente, wier bevolking hoogstens stationnair blijft. De heer v. Berkum heeft nu weer nieuwe feiten genoemd en gewaagd van machtsvorming van de zijde der C.-H. tot faillietmaking der gemeente. Als een dominé dat voorkomen kan vereenigt spr. zich gaarne met diens benoeming. De heer De Boer zegt dat men bij de be grooting algemeen van oordeel was dat de plaat selijke schoolcommissies heel goed werk kunnen doen. Moet dat werk nu door één persoon ge schieden? Als een commissie van 10 personen hier geen orde kan scheppen, dan één dominé zeker ook niet. Kan men er bovendien op aan dat die ééne persoon onpartijdig zal optreden? gld. bij levens- Iftft lange invaliditeit, ivv gld. ingeval van over |Eft gld, bij verlies van ^E gld. bij verlies Eft gld. bij verlies van lijden binnen 30 d. lui' één baad, voet o! oog «v van een dtdw. vV een wijsvinger I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1