KAPOK-en VEER BEDDEK. WOLLEN, OESTIKTE-enMDLTOK DEKENS. HEEREN- en JONGE- BEERENKLEEDING Ruitenboer <1 O tr* M 0) N KLEEfllNGMAGAZIJN „LEEIWENBDN T. R. TJERK ST RA, Kruizebroederstraat 26. DE F'JNSTE BOTER ^VOEDZAAM HEERLUK^ VDQROECLJE ES Officios! OrQian der SemeentB SneeL Brandeoburgh, Boschma Co. Nieu wstijdingen .REKLAMHKOLOM. SNEEK HET LOONT steeds de moeite onze prij zen EN KWALITEITEN TE VERGELIJKEN. - I Zaterdag 22 April 1222 SB» Jaargang ■0. 59 ?C gld. bij verlies CA lv van een daim. vu 1 heid geopend wordt, dat de salarissen van IN GROOTE KEUZE. BUITENGEWOON GROOTE SORTEERING 92.070 BRIEFHOOFDEN AAN BLOCS BRANDENBURGH, BOSCHMA Co., Sneek FEUILLETON (Nadruk verboden.) HOOFDSTUK XII. BROEDERS. >01’ Bertie driftig. „Hij Ben je van plan je dat te laten welgevallen? 9 Wordt vervolgd. uitleggen.” 20) Bertie merkte het blijkbaar ook, want hij gld. bij verlies ven een wijsvinger. L. C. KOUDUM. Benoemd tot assistent aan de coöperatieve stoomzuivelfabriek alhier de heer A. J. Brouwer te Oldeberkoop. Ds. O. Norel Ds. O. Norel, oud-schoolopziener in het door ETHEL M. DELL. S,J 3 -L Bond van Friesland is ’t volgende ontleend: zijn om er zoo goed mogelijk door te komen. Wat de Zuivelvakschool betreft, werd door het bondsbestuur in verband met het geringe aantal belangstellenden besloten in 1921 geen lessen te doen geven. De boterkeuringen hadden weer geregeld NIERAANDOENINO BIJ KINDEREN. Kinderen zijn zoowel als volwassenen onder hevig aan nieraandoeningen en men heeft zelfs opgemerkt, dat procentsgewijze blaassteenen meer voorkwamen bij kinderen dan bij volwas senen. Sommige kinderen erven nierzwakte over. Bij anderen is het een gevolg van mazelen, schar lakenkoorts, diphtheritis, windpokken en derge lijke infectieziekten. De ouders dienen derhalve op te passen, als I een kind klaagt over pijn in den rug en de i ledematen, pijn in de schouders, of als de urine bezinksel bevat. Allicht is het meest voorkomen de gevolg van nierzwakte bij kinderen het verlies van de macht over de blaas, hetgeen bedwMcren en dergelijke onaangename kwalen veroor’aakt. Als uw kind teer en kwijnend is, niet sneelt en draaft als andere kinderen, treurt en Haagt over moeheid, wees dan bedacht op een «orm van nieraandoening en onderzoek dit spoedig. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen bleken s""ces- vol in tal van dergelijke gevallen. Het vf-’ient dan tevens aanbeveling om opwinding '*oor stoeien en lezen voor het slapen gaan te vermij den, het kind ’s avonds niet te veel te laten dan ken, het niet te warm toe te dekken en et vooral niet te straffen voor zijn kwaal. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen (let op den juisten naam) zijn te Sneek verkrijgbaar bij <*e firma’s Joh. W. Meijer en B. Meindersma a f 1.76 per doos. Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. port f 3.60, Buitenland f 8.alles bij vooruitbetaling. Lorea Nos. 5 et. Adverteniiên10 et. p. regel. In ge zonden Mededeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnea ingezonden wor den op den dag de? uitgifte, tot 10 uur. vrouwelijke overredingskracht noodig, om het aardig vogeltje in de kooi te krijgen. Het is een mooi exemplaar, en een boel goud bovendien. Het zou jammer zijn hem te laten ontsnappen. Er zijn heusch niet veel van zijn soort.” De plagerige onbeschaamdheid van die woorden deed Dot over haar geheele li chaam trillen. Aan de houding van Bertie begreep zij, dat ook hij w-oeden^ was, maar zij durfde niet naar hem te kijken. Zij tracht te haar aandacht te bepalen bij een opmer king, die Lucas tot haar richtte, doch zij antwoordde slechts op goed geluk af. Waarschijnlijk zag hij haar verwarring, want al heel gauw wendde hij zich van haar tot Nap en betrok hem vastberaden in het gesprek, terwijl Bertie, heel bleek maar vol komen zichzelf meester, naast haar ging zitten en eveneens begon te praten. Dot deed haar best, om zijn pogingen te steunen, maar met Nap’s spottende oogen van de andere zijde van het vuur op haar gericht, was het haar onmogelijk haar ge dachten een andere wending te geven. Dat dachten zij dus van haar? Zij dach ten dat! Zij had een gevoel, alsof zij ge wogen was en te licht bevonden. Zij nam zich plechtig voor, dat zij, zoo lang zij leef de, nooit meer een woord tegen Nap Errol zeggen zou. Iedereen zeide, dat hij een ploert was, en iedereen had gelijk. Veraohjjnt DINSDAGS «u VRIJDAGSAVONDS Uitgaveïs Sirasi Teletoos No, 150, nen) was op 31 December 1.1. 915. Einde 1921 was de regeling van den afzet als volgt: Boter: 40 fabrieken aangesloten bij de F. C. Z. E. V., 27 id. bij de N. N. B. en 19 niet- aangesloten. Kaas: 40 fabrieken aangesloten bij de F. C. Z. E. V., 16 bij de N. N. K. en 30 niet aangesloten. Niettegenstaande de krachtige tegenwer king van de boterproducenten is de oprich ting van het negende botercontröle-station j te Leiden, doorgezet. Onder de controle van i dit station kunnen zich thans stellen zij, die niet passen in het bestaande stelsel der bo- ter-contröle. Zoo kunnen o.a. door dit sta tion margarinefabrikanten het rijksmerk voor de door hen bereide boter verkrijgen. De steller van het verslag betwijfelt, of door de oprichting er van den goeden naam der Nederlandsche botercontröle wel een dienst bewezen is. Op 12 Mei 1921 werd aan de bondsfabrie- ken de melk geleverd van 120.714 koeien, behoorende aan 13.720 veehouders. De verwerkte melk bedroeg 397.358.514 K.G., waarvoor betaald is f 54.764.823.01 Het bed rag-der onkosten was f 8.803.611.35. Voor de boter is ontvangen f 29.784.094.21, voor de kaas f28.430.553.041/, en voor melk etc. f5.353.787.11, totaal f 63.568.434.36'/2. De productie was als volgt: 9.991.206/2 kilo boter, 1.979.068 Gouda-, 3.525.202 Edammer-, 371.123 Friesche-, 7780 Brood-, Commissie-, 4435 Cheshire-, 4205 Cheddar-, 148.335 Ltrffcb 3468 Derby-, 2890 Midgets- en 38.603 Randkazen. De vraag omtrent de beste regeling van de uitbetaling der melk, waaromtrent geen eenstemmigheid heerscht, werd om advies gesteld in handen der opbrengst-commissie, die aan het einde van het jaar nog niet met haar rapport gereed was. De uitkomsten van het bedrijf over 1921 bleven beneden die van het jaar te voren. Door de langdurige droogte waren gras en hooi schaarsch, zoodat veel bijvoeder moest worden verstrekt; ook het slechte drinkwa ter in een goed deel der provincie was van nadeeligen invloed. Zoo kan 1921 wat het veehoudersbedrijf aangaat niet onder de goede jaren worden geteld. De tijden aldus het verslag gaan terug; handel en industrie ondervinden dit reeds in sterke mate en ook de landbouw en het veehou dersbedrijf zullen hieraan niet kunnen ont komen. Een harde dobber staat waarschijn lijk den boer te wachten. Maar dan zal tevens blijken van hoeveel belang flink op gerichte en goed beheerde fabrieken zullen „Kom binnen!” zeide Mrs. Errol. „Anne, kindlief, de kleine miss Waring komt eens naar je kijken. Ik ben erg blij je eens hier te zien, beste meid. Ik heb dikwijls in de uw kant zal hij heel gauw uit uw hand j kerk naar je gekeken, terwijl <k eigenlijk gld. bij verlies *3 van een vinger keek norsch en nijdig, iets wat zij van hem volstrekt niet gewoon was. Hij zette een stoel voor haar neer dicht bij Lucas. „Wij zullen u moeten verzoeken de hon neurs waar te nemen, miss Waring,” zeide deze laatste. „Mijn moeder moet bij Lady Carfax blijven.” „Een goede gelegenheid voor miss Wa ring om haar bekoorlijkheden te doen uit komen,” spotte Nap. „Maar ongetwijfeld is Bertie reeds lang ingewijd in de geheimen van het thee zetten. Een prettige bezigheid, niet, Bertie?” Bertie bromde iets tusschen zijn tanden en keerde hem den rug toe. „Geef hem veel suiker, miss Waring,” raadde Nap aan. „Hij is buitengewoon arge- loos. Met een beetje geduld en handigheid eten. En daarna is alleen nog maar ’n beetje had moeten bidden en met iemand anders, dien ik heel goed ken, is dat ook het geval.” Dot had een vuurroode kleur, toen zij naar den divan ging, waarop Anne lag. Met den grootsten nadruk zeide zij nog tot zich zelf, dat zij zich nooit, nooit meer vrijwillig binnen de muren van Baronmead zou wa gen. Doch toen Anne haar glimlachend de hand toestak, vergat zij dat alles als bij tooverslag. Onwillekeurig liep zij wat vlug- aan ruzie. Heusch, doe me een pleizier en laat mij alleen gaan. Ik ben in het geheel zeide Lucas kalm. niet bang.” I „Waarom?” vroeg degerekend) was in ronde cijfers 1200 st. Het aantal varkens was nagenoeg hetzelfde als in de overeenkomstige week van het vorige jaar, n.l. 1200 stuks, dat van runde ren echter 500 meer. De slachting van vette en graskalveren was ook 100 stuks hooger. Het spreekt van zelf, dat nuchter kalfs- vleesch en schapenvleesch thans minder in trek zijn, ten gevolge van den invoer van buitenlandsch rundvleesch. De slachting van nuchteren kalveren en schapen bedroeg res pectievelijk 650 en 150 stuks (ronde cijfers), vooral voor nuchteren kalveren is dit wei nig. In bovengenoemde week zijn dus in consumptie gebracht: 1200 runderen; 450 kalveren; 650 nuchteren kalveren; 150 scha pen; 1200 varkens en bovendien nog plm. 500 voeten bevroren rundvleesch; 40 paar den. Men ziet uit bovenstaande cijfers, dat het vleeschverbruik zeer zeker niet daalt. Natuurlijk spelen de lage prijzen van het rundvleesch en van vet en spek hier een groote rol. KORT GEMENGD NIEUWS. De lijken van Sir Ross Smith en luite nant Bennett, de slachtoffers van het vlieg ongeluk te Brooklands, zijn gebalsemd en zullen naar Australië overgebracht en daar begraven worden. Woensdagnacht is de boerenschuur van T. Zegel in den Pr. Hendrikpolder (Texel), door brand vernield. Zeven koeien kwamen in de vlammen om. Het woonhuis en een hooischuur bleven gespaard. Terwijl op de huizinge Slichtenhorst onder Nijkerk de ouders op den morgen van Paaschmaandag naar de kerk waren in de stad, vermaakte het jonge volk zich met buksschieten, waarbij ongelukkigerwijze een logé, de 11-jarige zoon van den land bouwer Loozoman, wonende te Watergoor, doodelijk getroffen werd. De mijnarbeider Jussen te Spekholzer- heide, in dienst van de aannemersfirma van mijnwerken Froehlich en Kluppel, werd in den nacht van Zaterdag op Zondag in de ondergrondsche werken van de mijn „Wil lem Sophia” door vallend gesteente getrof fen en onmiddellijk gedood. Het stoomschip „Mauretania” van de Cunardlijn van Southampton op weg naar New-York heeft te Cherbourg een-en-vijftig kisten goud aan boord genomen, ter waarde van meer dan 20 millioen francs en bestemd voor een New-Yorksche bank. Dit is de grootste goudzending, die in den loop van dit jaar verscheept is. - Door directie en justitie wordt een uit gebreid onderzoek ingesteld naar de ont snapping der beide gedetineerden uit de bij zondere strafgevangenis te Scheveningen. Uit het voorloopig ingesteld onderzoek is gebleken-, dat de beide vluchtelingen in het gebouw zelf hulp hebben gehad, want de deuren van hun cellen, die alleen aan den buitenkant geopend en gesloten kunnen worden, waren geopend, terwijl van eenige verbreking geen sprake is geweest. Verder zijn de heeren door de gangen, met sleutels, waarmede zij de verschillende deuren kon den openen, op de binnenplaats gekomen. Hier hebben zij uit de ligstoelen eenige ijzers gehaald, die in den muur geslagen en zijn op die wijze naar boven gekommen en daarna hebben ze zich aan de andere kant met lakens naar beneden laten zakken. Er bestaat tusschen de Londenaars en de New-Yorkers een scherpe rivaliteit over de vraag welke van beide steden die aan de Theems of die aan de Hudson Doch Lucas legde een hand op zijn schou der. „Laat het nu maar zoo, jongen. Morgen is er nog een dag.” „Neen, nooit, nooit, nooit!” fluisterde Dot tegen zichzelf. Doch toen een oogenblik later Bertie zwijgend en zonder haar aan te kijken, de deur voor haar open deed, kwam ’n woeste spijt in haar op en dat oogenblik wenschte zij bijna, dat zij hem mede had laten gaan. En dan kwam weer dat hatelijke gefluis ter tot haar die schampere, spottende hoonlach; en zonder om te kijken vluchtte zij weg. Bertie sloot zacht de groote deur en ging naar den hall terug. „Waar is Nap?” „Kom eens hier, Bertie,” zeide Lucas. Hij ging-tegen zijn zin. „Waar is Nap?” vroeg hij weer. Op zijn kruk geleund, stond Lucas bij het vuur op hem te wachten. Toen Bertie dichter bij kwam, nam hij hem zacht bij ^ijn schouder. „Mag ik ook weten, wat je van plan was daarnet aan miss Waring te zeggen?” Bertie wierp het hoofd achterover. „Ik was van plan haar te vragen de gemeene insinuaties van dien ploert door de vingers j te zien en met me te trouwen.” „En dat was het juist wat zij niet wilde, en niettegenstaande den kalmeerenden dat jij zóu doen,” zeide Lucas. handdruk van Lucas-huiverde Dot. „Ik kan niet anders.” Er was een koppige „Maar ik weet zeker, dat wij het zullen klank in Bertie’s stem. „Zij mag niet den- Gemeentemelk. In een gehouden buitengewone raadsver- gadering te Winschoten is besloten B. en W. te machtigen uit naburige gemeenten melk te betrekken, die tegen 12 cent per li ter zal worden verkocht. Nu wórdt ze nog voor 15 cent verkocht. Een trouwlustige winkeljuffrouw. Een verloofde winkeljuffrouw te Amster dam wilde gaarne gaan trouwen, maar het was haar erg moeilijk om alles wat voor een huishouden noodig is te koopen. Zij maakte daarom van haar functie van winkeljuf frouw gebruik, om al die huishoudelijke ar tikelen bij elkaar te stelen. In verschillende bazars en warenhuizen was zij in betrek king en nam gedurende meer dan drie maan den regelmatig in haar boterhammentaschje de begeerde voorwerpen mee. Alles bij el kaar vormde een lijst van niet minder dan 611 verschillende voorwerpen. Tenslotte lekte de zaak uit met het voor ha noodlot tig gevolg, dat zij niet alleen door de Am- sterdamsche rechtbank werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf maar ook, dat haar verloofde het engagement af maakte. Voor het eerste ging zij in hooger beroep en stond heden terecht voor het Hof..Nau welijks in de beklaagdenbank gezeten barstte zij in luid snikken uit en toonde zeer veel berouw. Zij zeide met haar oude moe der reeds zoo zwaar gestraft te zijn, dat zij in hooger beroep ging om te trachten een voorwaardelijke veroordeeling te krijgen. De procureur-generaal Mr. S. J. M. van Geuns zeide geen aanleiding te vinden een voorwaardelijke veroordeeling te vragen. Hij wilde dit geheel aan het Hof overlaten, maar wel wilde hij, waar bekl. inderdaad zooveel berouw toonde en veel illusies zag verbroken een mildere straf eischen en re- quireerde 1 maand gevangenisstraf. Het Hof bepaalde over -14 dagen uit spraak te doen. Het vleeschverbruik in Amsterdam. De vorige week werd te Amsterdam het record bereikt van den aanvoer van Deensch vleesch. Deze bedroeg 633 stuks.' Het totaal aantal runderen, hetwelk in con sumptie is gebracht (bevroren vleesch me- gedurende het verdere van Dot’s bezoek staan, nauwelijks sprekend en blijkbaar zoo in gedachten verdiept, dat Dot’s verlegen heid in dubbele mate terugkwam; zij nam dan ook gauw afscheid. Hij ging met haar mede. „Ik zal je met de auto thuis brengen,” zeide hij, terwijl hij met haar de trap afliep. Dot bleef van schrik bijna staan. „Neen, heusch niet. Ik ga alleen naar huis. Het is maar een klein eindje en ik ken den weg.” „Ik ga met je mee,” hield hij aan. Doch de herinnering aan de oogen, die haar door den hall spottend hadden aange staard, brandde nog in het hart van het jonge meisje. Zij keek hem vastberaden aan. „Je gaat niet, Bertie. Ik verkies het niet.” „Ik kan er niets aan doen,” zeide hij. „Ik ga mee.” Zij waren nu in den hall, waar Lucas nog lag te wachten, om afscheid van haar te nemen. In haar wanhoop zocht zij hulp bij hem. „Mr. Errol, laat Bertie me nou als het u blieft niet thuis brengen. Ik ik ga veel liever alleen.” Zij huilde bijna, toen zij het zeide, en Lucas keek zijn broer ongewoon scherp aan. „Goed dan,” antwoordde de jongen. „We hebben tot nog toe nooit ruzie gehad.” Dat „tot nog toe” klonk onheilspellend, ger en knielde naast haar neer. Om de een of andere reden voelde zij niet haar gewoon ontzag voor de lady van het majoraatshuis. Dat droef-kijkend 'gelaat met de diep-om- kringde oogen wekte in haar iets, dat ster ker was, iets, dat haar haar eigen leed ver geten deed. „Voelt u zich wat beter?” vroeg zij. „Ik heb zoo vreeselijk met u te doen gehad.” „Het is heel lief van je om eens naar me te komen kijken,” zeide Anne zacht. „Ja, Dot, ik voel me wat beter. Ik mag weer wat loopen en morgen ga ik naar huis.” „Daar geloof ik niets van,” zeide Mrs. Errol gewichtig. „En als je gaat, dan ga ik mee, om je verder te verplegen.” Anne glimlachte, zonder er op te ant woorden. „Ga zitten, Dot, en vertel me eens wat voor nieuws er is. Ik weet, dat jij alles hoort.” „Maar er is niets gebeurd,” zeide Dot. „Iedereen heeft natuurlijk zijn mond vol over het nieuwe gemeentehuis, waarom we er een noodig hebben, waarom het er niet is en wanneer we er een zullen hebben. Heusch, er is absoluut geen nieuws.” „Lieve kind,” zeide Mrs. Errol, „iedereen heeft een flinke rammeling noodig en ik zou die graag persoonlijk toedienen. Iedere stad behoort een openbaar gebouw te hebben; nu wil jnijn zoon er graag een laten bouwen en nu willen ze het hem niet toestaan.” „Ik ben bang, dat mijn man de grootste sta-in-den-weg is.” „Dan zullen we er niet verder over pra ten,” zeide Mrs. Errol flink. „Wie krabbelt er zoo aan de deur?” Het was Bertie, zooals Anne dadelijk aan Dot’s gezicht zag. „Vraag hem of hij bin nen komt,” zeide zij vriendelijk. Bertie kwam binnen als iemand, die niet heelemaal zeker is, of hij welkom was en hield zich wat achteraf. En daar bleef hij Het aantal buitengewone leden (perso- len kunnen worden verlaagd. Art. 40 waarborgde het personeel, dat zij het eenmaal verkregen salaris zouden be houden. De aanzienlijke daling van het belastbaar inkomen in ons land, zou, naar men het blad mededeelde, aan dezen maatregel niet vreemd zijn. HENNAARDERADEEL, 18 April. Be noemd is verklaard tot lid van den gemeen teraad de heer J. Jorritsma te Spannum, ter vervanging van wijlen den heer J. de Boer, plaats, 61 fabrieken behaalden een gemid- deld cijfer boven 66 punten; het vorige jaar 67 fabrieken. Het gemiddeld aantal behaal de punten was 67.09 (v.j. 67.69). Aan 40 fabrieken kon een diploma worden uitge reikt. In de afdeeling „Aankoop” werd in 1921 --r--afgeleverd voor’n bedrag van f 1.021.502.68 arrondissement Bolsward, is in den ouder-J tegen f 1.001.308.20 over 1920. dom van 58 jaren overleden. Salarisverlaging v00r rijk8personee]. Coöperatieve Zuivelfabrieken. j Naar de „Res.bode” meldt, is de regeering Aan het jaarverslag over 1921 van den voornemens art. 40 van het Bezoldigings- coöperatieve zuivelfabrieken in besluit te schrappen, waardoor de mogelijk- heid geopend wordt, dat de salarissen van Het aantal aangesloten fabrieken is 86. het rijkspersoneel over de geheele linie zul- Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hnitandsoh» AlgamaeBe Vena- gld. bij levens- Iftft gld. Ingeval van ever- ICO gld. bij verlies van k«ring*"BaBk t® Schladam sijn onse Abonni'a verzekerd tegen ongelukken voor *Vvv lange invaliditeit. »vV lijden binnen 80 d. Ivv één hand, voet o! oog krijgen,” zeide zij. „En ik heb zoo het land ken, dat ik een poen ben als Nap.” „We zullen Nap er maar buiten houden,” I „Waarom?” Lucas begon te lachen. „Ik geloof, dat het heeft een gast onder jouw dak beleedigd. wel hard voor Bertie is,” zei hij. „Maar •- -n „Ik moet Lucas,” viel Bertie hém in de Ik niet.” rede. „Dat begrijp jij niet. Ik wil haar iets Uitsluitend prima kwali teiten tegen lage prijzen. 3IEUWE SUEEKER COURANT annex SNEEKEft COURANT en WYMBRITSERADEEL van i 4 j. o

Sneeker Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1