iE. ns .s IS Ruitenboer 8. TJERKSTRA, I WESTERHOF’s THEE. 'ÖÈN'SOI' XNTA ■»v.w.v.v.v.v! sell 2S IA ‘EK PLANTENBOTER Brieven uit de Tweede Kamer. ich. nd. KARPETTEN LOOPERS VITRAGES en GORDIJNSTOFFEN. NIEUWSTIJDINGEN annex SHEERER COUBAHT en WYMBHITSEBAOEEl. S" Oflicieol Orgaan öer gemaents SneeL Brandenburgh, Boschma Co Fa. TROMP, Sneek. 18 20 Pecco 24 Roodzak 28 No. 3 36 China Souchon 40 Imperial Pecco 1 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN r- Broken Pecco RECLAME KOLOM. ZOOGENAAMDE Woensdag 17 Mei IBIS •e. 66 SB© F DSt ren Uw Uw Prijken per o^ss s - -F f-C-EENT PER POND M IbS VflEQZAAH HEERLIJK VnQRÜEELIG I 6 B salaris voor pensioen je vriend H. BLUF. FEUILLETON. (Nadruk verboden.) HOOFDSTUK XVI. Het gemaskerde feest. I Nap lachte. „Je moet toch iets doen. Na „Je zult nog zoo mager als een brandhout Hij had zijn hoofd vlug omgedraaid als i i op geen enkele verkiezingslijst voorkomt. Maar ter zake. gld. bij «erlies vsn sen wlj«ving«r. door ETHEL M. DELL. zijn onze prijzen in Groote keuze. Kruizebroederstr. 26. IEDÏÏ T5T B® S De grootste verrassing bracht wel door een zijner partijgenooten pas nog werd die nog net op het laatste betiteld als een „politiek buitenbeentje” en 1 v 11 r. a 1 Hi. i-lnrre Io I 1. Postkantoor te Sneek. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welkf de afzenders onbekend zijn, terugont vangen in de le helft der maand Mei 1922. Brieven (binnenland). Smit, Witmarsum. Vermeulen F., Amsterdam. Briefkaarten (binnenland). B. Drenth, Deventer. C. de Geest, L. A. Van Hoorn, Amsterdam* Brieven (buitenland.) K. P. Koo'pmans, Kempen. H. Peterson, Hamburg. Uw n bij Ahonncrceiit pe? jaar f 2.50 fr. p, f 3.60. Buitenland f 8.alles bij vooruitbetaling. Losse No«. 5 et. Advertentie» 10 et. p. regel. In ge zonden Medsdeeiingen dubbel tarief, bij Aheanement belangrijke korting Kleins Adv. kunne® -.ngegonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur. Veisshgnt DINSDAGS ea VRIJDAGSAVONDS Uitgevers é.MBiK Telefoon No. 150. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Nieuw-! Stadskanaal door G. Venema te Koudum. Geref. kerk. Aangenomen naar Hallum door F. W. Geerds te Scharnegoutum. De Kamerverkiezingen. De A.-R. Partij heeft de volgende lijst samengesteld voor de kieskringen Leeuwar den, Groningen en Assen. 1. H. Colijn te Leersum, 2. dr. J. G. Scheu- rer te Ermelo, 3. A. Zijlstra te Groningen, 4. H. A. Leenstra te Haskerhorne, 5. L. F. Duy- maer van Twist te ’s-Gravenhage, 6. mr. dr. R. Koppe te Groningen, 7. G. Baas Kzn. te Amsterdam, 8. S. Dijstra te Leeuwarden, 9. H. A. Verra te Leeuwarden, 10. J. Middel- veld Jr„ te Ruinerwold. „koopjes” ia SIGAREN en SIGARETTEN heeft ieder, maar koopjes in don ouden waren zin van fa et woord, namelijk prima kwaliteiten te gen BE3POTTELIJK LAGE PRIJZEN vindt man alléén bij het overal bekende en vertrouwde adres Ziet de Etalage. De R.-K. Staatspartij. In een te Utrecht gehouden algemeene vergadering van den Algem. Bond van .R. K. Kieskringorganisaties in Nederland, werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: „De vergadering, enz., overwegende dat de samenwerking van Katholieken en sociaal democraten in het parlement tot een onder werp van bespreking is geworden in en bui ten de Kamer, en daartoe bij het algemeen begrootingsdebat van socialistische zijde min of meer een directe of indirecte uitnoo- diging is gedaan; overwegende, dat in deze omstandighe den, het beslist noodig is aan de kiezers en aan de partijen volledige klaarheid te ver schaffen; overwegende, dat ook bijaldien onverhoopt de vorming van een rechtsch kabinet, om welke reden dan ook in het volgende vier jarig tijdperk tot de onmogelijkheden mocht behooren, een samenwerking uitsluitend van Katholieken en sociaai-democraten op den grondslag van een coalitie of regeerings- program onder geen voorwaarde of beding -in overweging kan worden genomen; gaat over tot de orde van den dag.” Hij had het druk genoeg met al die toebe reidselen, maar liet ze toch den volgenden ochtend in den steek om met zijn moeder naar het majoraatshuis te rijden. Zijn vurige ijver om dat te doen werd verklaard, toen Jiij haar zeide, dat hij even aan de pastorie Aambeien. De hevige jeuk en stekende pijn moeten spoe dig zwichten voor Foster’s Zalf door haar ver zachtende, heelende en antiseptische eigenschap pen. Foster’s Zalf helpt ook uitstekend bij jeu kende huidkwalen, eczema, uitslag en huidroos. Prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. De twee broers stonden nog op het bor des, toen Anne uit de Auto stapte. Het eerste wat haar opviel, toen zij naar hen toeging, was, dat zij zoo weinig van elkaar hadden. Zij konden van verschillende nationaliteiten geweest zijn, zoo heel anders waren zij in ieder opzicht. En toch voelde zij voor bei den die vriendschappelijke toegenegenheid, welke uit groote dankbaarheid voortvloeit. Nap hield haar hand een oogenblik langer vast dan bepaald noodig was en keek haar daarbij aan met een brutalen blik. Sedert haar laatste bezoek op Baronmead hadden zij elkaar niet gezien. Zij was benieuwd, of hij haar zou verwijten, dat zij haar vrienden verwaarloosde, maar hij zeide niets en liet het aan Lucas over naar haar gezondheid te informeeren, terwijl hij haar met zijn don kere, doordringende oogen, waaraan niets scheen te ontgaan, bleef aanstaren. Wordt vervolgd. dreigen. Ook maakt het een einde aan de heerschende stelselloosheid ten aanzien van de verdeeling der kosten van het openbaar middelbaar onderwijs tusschen de gemeen ten onderling eenerzijds en tusschen het Rijk en de gemeenten anderzijds. De artikelen die heden werden behandeld vormen een onderdeel van een veel ingrij pender wetsontwerp, waarmee minister de Visser, mocht zijn politiek leven niet door de komende verkiezingen worden afgebro ken nog eens hoppt voor den dag te komen. Intusschen is deze wijziging, waarover ontzaglijk veel gepraat is en die noch links noch rechts ten volle bevredigde ten slotte aangenomen met 49 tegen 11 stemmen. Gisteravond werd behalve veel klein goed waarover we maar zullen zwijgen een inter- pellatie-Ketelaar (v.d.) over de ambtenaren salarissen afgedaan. Je weet de geschiedenis. De minister wil art. 40 van het bezoldi gingsbesluit voor burgerlijke rijksambtena- ren intrekken. Dit artikel luidt: „Wij behouden ons voor om, bij vermindering van de heerschende duurte, door wijziging van dit besluit, een daarmede evenredige algemeene salarisver mindering te doen plaats vinden, behoudens handhaving van de wedden, die eenmaal zijn toegekend.” En nu vreezen vele ambtenaren, dat hier door hun salarisregeling op losse schroeven komt te staan. Ja, in de pers deden zelfs berichtjes de ronde, dat de regeering van plan was de salarissen met 10 pCt. te ver minderen en de ambtenaren in het vervolg 8|/J pCt. van hun wilde laten betalen. De heer Ketelaar vroeg nu hoe de vork in de steel zat en minister de Geer deed de geruststellende mededeeling dat dit artikel alleen maar geschrapt was omdat het een „staatsrechtelijk monstrum” was, en dat hij niet aan salarisverlaging dacht. Alleen wilde hij zich niet voor de verre toekomst aan de tegenwoordige salarissen binden. Vandaag was het de laatste dag voor het zomerreces, de laatste dag ook dat de Ka mer in zijn tegenwoordige vorm bijeen is. Morgen begint de tijd dat onze Hoogmo- genden de boer kunnen opgaan om zieltjes te winnen voor de op handen zijnde verkie zingen. En a la Jantje van de Groene zou men kunnen zingen: „Vol verwachting klopt hun hart Wie de koek krijgt, wie de gard.” Een van de heeren is de „koek” al ont gaan, wij meenen de heer Hendrik Albeda (v.b.), de opvolger van den heer Treub, die De rest van gistermiddag werd besteed aan een kleine wijziging van de wet op hei Middelbaar onderwijs, welke beoogt een verbetering van de subsidiebepalingen voor de openbare en bijzondere hoogere burger scholen en gymnasia (lycea) en speciaal le niging van den nood, welke het bestaan van achten beschrijven! Het is om te rillen!” „Wie bedoel je? Mrs. Van Rhyl? Ik dacht, dat je zoo’n bewonderaar van haar was.” Nap trok zijn neus op. „Zeg eens, waar zit jouw aangeboren scherpzinnigheid? Ik heb nooit haar schaatsenrijden bewonderd. Dat staat ongeveer gelijk met het dansen van Mrs. Darner. Inviteer die als-het je blieft nooit meer om te komen dansen. Ik ben niet tegen haar opgewassen. Wij zijn een mooi span voor een bokkenwagen.” „Ik dacht, dat jij Mrs. Darner nog al mocht,” zeide Lucas. Weer trok Nap zijn neus op. „Op jacht, dan gaat het wel. Laat haar in haar spheer, dan kan ik haar op prijs stellen.” „Geloof jij, dat er één vrouw is, die jij op prijs kunt stellen?” vroeg Lucas onverwacht. Nap wierp hem een blik toe, die scherp was als een zwaard. Zijn slanke gestalte richtte zich brutaal op. Maar zijn antwoord was bijzonder zacht en vastberaden. „Dat geloof ik wel.” Lucas zeide niets meer, doch was blik baar niet volkomen voldaan. Er waren oogenblikken in zijn gesprekken met Nap, dat zelfs zijn verdraagzaamheid hem niet verder zou brengen. Zij brachten een vrij langen tijd op het bordes voor het huis door. Het was een be schut plekje en de zon scheen niet al te fel. „Het verblijf hier schijnt je goed te doen,” begon Nap eindelijk weer. „Je bent heel wat sterker dan vroeger.” „Dat geloof ik ook,” antwoordde Lucas. „Ik slaap ook veel beter.” Hij was op een steenen bank, vanwaar men een mooi uitzicht op den vijver had, gaan zitten. Zijn blikken volgden met een zekere belangstelling de vooruitschietende gestalten der rijders. Nap leunde op de balustrade én’ staarde’ 'll; gld. bij willes tv van eea ringer was het gesnor van een naderende auto heel goed hoorbaar. „Misschien heb je gelijk,” zeide hij ein delijk, „en misschien ook niet. Maar geen goede vrouw zal ooit met mij willen trou wen. En voor een andere bedank ik!” Hij bukte zich, om zijn schouder tot steun te bieden. „Nog een gast, geloof ik! Willen we gaan?” En voor zij zich omdraaiden, om naar binnen te gaan, voegde hij er aan toe: „En als jij Casper niet laat komen, dan doe ik het.” •27) „Een schande!” riep Bertie vurig. „Ik zal haar morgen zelf met de auto gaan halen. We zullen te harer eere een sportfeest ar-voor het avondfeest, rangeeren. Zou ze van sleden houden?” j „Het zal me benieuwen of zij komt,” mom- ten hen van af een heuvel, de een halven pelde Nap. Mrs. Errol begon aan haar derde kopje.1 vrieslucht. „Zij zal komen,” zeide zij zoo beslist mo gelijk, en niemand opperde meer eenigen twijfel. Ofschoon het reeds half Maart was, was men nog in het hartje van den winter. Er was veel sneeuw gevallen en een aanhou dende vorst, die daarop gevolgd was had Baronmead tot een Alpen-paradijs gemaakt, i Uren lang werd er dagelijks gesleed en schaatsen gereden; terwijl een dansje den' ___o avond om deed vliegen. Bertie had op het jij toch!” ijs reeds met succes een gymkhana-race ge- j Nap lachte. „Je moet toch iets doen. Na organiseerd en arrangeerde nu een gemas- j zonsopgang slaap ik nooit. Dat ligt niet in Volgen» voorwaardo» overeengekomen met de Kolfandaehe Verse» 7Ü0Ü bs’ ie’9n*- 700 kerlavS'Bank Se Sckletf «uk zijn onze Abonné’e verzekerd tegen ongelukken voor VUU Hugs invaliditeit, »vv Kwade droes. In den Legmeerpolder, gem. Nieuwer Am stel, is bij een landbouwer onder zijn paar den kwade droes geconstateerd. Zeven paarden zijTi reeds gestorven, terwijl zijn 8e en laatste paard is doodgeschoten. Vermoe delijk is de stal besmet door een aangekocht Amerikaansch legerpaard. Vossen op de Veluwe. In geen jaren zijn de vossen op de Veluwe zoo talrijk geweest als nu ’t geval is. En waar voor dezen hun verblijf zich hoofdza kelijk tot het zuidelijk gedeelte der Veluwe bepaalde, waar zij zich in het „Spalderholt”5 en het „Deelerwoud” ophielden, worden zij thans ook in de bosschen ten Noorden en ten Westen van Apeldoorn in menigte aan getroffen. Voor een veertien dagen geleden groeven de jachtopzieners een tweetal vos senholen uit in de nabijheid van den Aard- mansberg en deze week moesten een paar hunner onderaardsche woningen in de om geving van het Uddelermeer het ontgelden. Bij die gelegenheid werden twee moervos sen doodgeschoten, terwijl een 14-tal jonge vossen in handen der jagers vielen. De Tabakswet. Nu. de Tweede Kamer is uiteengegaah, vóór de commissie van rapporteurs, in zake het initiatiefvoorstel-Abr. Staalman (c.s.), betreffende de opschorting der Tabakswet, verslag heeft uitgebracht en deze door dit uitstel van behandeling het wetsontwerp practisch heeft doen vervallen, ligt het niet temin in het voornemen der voorstellers maatregelen te overwegen, op welke wijze alsnog overeenkomstig de bedoeling van het voorstel de fatale gevolgen van de Tabaks wet kunnen worden verijdeld. De ex-keizer van China in geldverlegenheid. De jonge ex-keizer van China, die 16 jaar oud is; zal binnenkort een veiling houden van kostbaarheden ten einde voldoende geld te krijgen om te kunnen trouwen, meldt de „Daily Mail”. Te Tientsin wordt gezegd, dat de regee ring sedert eenigen tijd aan de keizerlijke familie haar toelage niet heeft uitbetaald. Het paleis, waar de jonge keizer te Peking woont als gevangene van de republikeinsche regeering, verkeert in ’n zeer slechten staat. Op de veiling van de kostbaarheden, wel ker waarde meer dan 30.000 pond bedraagt, zullen geen vreemdelingen worden toegela ten. De minimum-prijs, die voor elk artikel zal worden gevraagd,, is 4000 pond. Eén paarlen halssnoer zou voor 5000 pond zijn verkocht door de voogden van den keizer en daarna weer voor een hooger bedrag zijn van de hand gedaan. Er bevinden zich onder de kostbaarheden stukken van jaspis, porse lein, oude schilderstukken, lakwerk en groote afzonderlijke parels. dakje. mr. Marchant, nippertje kwam vertellen, dat hij en zijn geestverwanten vóór zouden stemmen. Wel i waren zij tegen een 48-urigen arbeidsweek, maar overigens bevatten de wijzigingen, die minister Aalberse wilde aanbrengen, zooveel goeds, dat zij moeilijk hun tegen konden laten hooren. En derhalve stemde slechts tegen alles wat links van de partij van mr. iwarchant staat, benevens de beide rechtsche „wilden” de heeren Staalman en van de Laar. hem aan. „Waarom laat je Casper nog niet eens .komen?” vroeg hij onverwacht. „Ik geloof, dat hij aan de overzijde van den Atlantischen Oceaan is,” zeide Lucas. „Je kan hem toch seinen.” „Dat weet ik,” zeide Lucas, langzaam z-jn hoofd oprichtend, om naar zijn broer te kij ken. „ik kan hem over laten komen om me te zeggen, wat hij me al vroeger heeft ge zegd dat ik n.l. niet krachtig genoeg ben om zijn dubbele operatie tot een succes te maken.” „Misschien zegt hij nu iets heel anders,” drong Nap aan met de energie van iemand, die niet gewend is zich te laten verslaan. Lucas zweeg. „Zeg Lucas,” en nu lag er een be paalde drang in zijn stem „je bent toch niet bang?” De blauwe oogen begonnen te glimlachen. „Neen, dat geloof ik niet, Boney. Maar voor het oogenblik zou ik liever nog wat blijven leven tot jij en Bertie getrouwd zijn. Mis schien dat ik het daarna waag.” Nap keek hem trotsch aan. „En als ik nou niet van plan ben om te trouwen?” „Je moet trouwen, beste jongen. Anders zal je nooit voldaan zijn.” „Geloof jij dan, dat het huwelijk op iemand den stempel van eerbiedwaardigheid drukt?” spotte Nap. „Ik geloof,” zeide Lucas kalm, „dat voor jou het huwelijk het eenige is. De liefde van een goede vrouw zou je redding zijn. Ja, je kunt nu spottend lachen. Maar of je het toegeven wil of niet het is de waarheid. En dat weet jij even goed als ik!” Doch Nap lachte al niet meer, de spot tende trek was uit zijn gezicht verdwenen. Hij had zijn hoofd vlug omgedraaid als I iemand, die luistert. 1 Eerst een minuut later sprak hij en toen Eerst twee interpellaties, een van de heer Marchant, en een van den heer Wijnkoop. Beide voerden ons in gedachten naar het schoone Insulinde, eerstgenoemde vroeg, waarom het Binnenlandsch Bestuur in Ne- derlandsch-Indië sommige communisten ver volgde en.... of Gouverneur-generaal Fock zijn congé niet moest hebben. En de tweede interpellant keurde het sterk af, dat er door de Indische regeering pressie werd uitgeoe fend op eenige regenten om te treden uit het comité voor de Autonomie van Indië. Uit het antwoord van minister de Graaff bleek, dat de Indische regeering inzake de daadwerkelijke propagandisten voor het communisme niet anders doet, dan art. 45 verschillende bijzondere scholen heet te be- van het Regeeringsreglement toepassen en hij verklaarde onder groote hilariteit, dat de regeering ernstig overwogen heeft, of de heer Fock ook moest worden afgedankt, maar tot de conclusie was gekomen, dat het oogenblik nog niet was gekomen. De drie regenten van den heer Marchant hebben in derdaad een wenk gekregen en zij zijn vrij willig uit het comité getreden toen zij het karakter van het lang niet zoo onschuldige comité leerden inzien. Toen wat kleingoed. Wij noemen: De konclusie van de com missie voor het kort verslag, om dit te laten voortbestaan. Aangenomen z.h.st., de motie-Van Ravesteijn om den abon nementsprijs van dat verslag te verlagen, verworpen met 61 tegen 23 st. De sttb- sidieering van de luchtvaart is goedgekeurd met 78 tegen 7 stemmen en een óntwerp- Rutgers om tegemoet je komen aan de ge wetensbezwaren van schoolbesturen tegen de verplichting tot verzekering van de schoolgebouwen duikelde met 45 tegen 40 stemmen. Toen op het laatste nippertje gingen een twee, drie onder de hamer door de vrijwil lige ouderdoms-ongevallen verzekering, de landbouwongevallenverzekering, waarbij ’n amendement-Hiemstra werd aangenomen met 69 tegen 4 stemmen om den arbeiders meer zeggenschap te geven in de samenstel ling der Bedrijfsverenigingen, die de ver zekering op zich kunnen nemen en een amendement Beumer met 55 tegen 18 stem men, tot wijziging der beroepsregeling. Tenslotte is het ontwerp aangenomen. En nu vriend Simpel neem ik afscheid van je tot de tijd dat de nieuwe Kamer bijeenkomt. Met de groeten van gld. ingeval van ere- jgn gl(ji. bij verlies van gld. bij vorlio* ER lijdav binnen S0 d. ’uv één hand,, wet cl eog iv van «eis daim, wv DEN HAAG, 12 Mei 1922. Vriend Simpel, Arbeidswet und kein Ende, zou ik haast zeggen, maar dit zou dan niet waar zijn, aangezien er vandaag een eind aan de be- I -handeling van de Arbeidswet gekomen is. Een eind, waarover minister Aalberse tevre den kan zijn, daar alle amendementen, waar Zijne Excellentie niet aan wilde verworpen werden. Zoodoende slaagde hij er in dit scheepje ondanks de felle socialistische en liberale stormen veilig en wel de haven bin nen te loodsen. Alles ging van een leien wou aanrijden om den predikant over te ha len zijn dochter ’s avonds te brengen, om mede van de partij te kunnen zijn, welk plan dadelijk zoo zeer de goedkeuring van Mrs. Errol wegdroeg, dat zij tot groote vreugde van Bertie beloofde een goed woordje bij den dominé te zullen doen. Hij en zijn moe der deden elkaar nooit vertrouwelijke me- dedeelingen, maar zij begrepen elkander zoo dóór en dóór, dat woorden overbodig waren. Zoo reden zij dus beiden in de opgewekt- ste stemming weg, terwijl Lucas, leunend op Nap’s schouder, naar den vijver ging, om naar het schaatsenrijden te kijken en een oogje te houden op Bertie’s voorbereidingen De stemmen van de tobogangers bereik- mijl verder lag, en klonken hejder door de „De andere kant van den heuvel is prach tig voor skiën,” merkte Nap op, „veel beter dan je in deze streken verwachten zoudt. Maar niemand schijnt er erg in te hebben. Ik was er van ochtend vroeg al een paar maal op uit en heb verschillende plekken ge probeerd, die vrij wel gingen, maar die hel ling hier is ongetwijfeld de beste!” „Na tot drie uur gedanst te hebben?” vroeg Lucas. „Wat een rustelooze kerel ben ijs reeds met succes een gymkhana-race ge-j kerd feest op den vijver vóór het huis. On- mijn natuur.” der zijn leiding werden vetpotjes en lam-’ „J“ •”,u Pions ',n,de hoornen en struiken geplaatst, worden,” glimlachte Lucas. „Op het oogen blik ben je toch al niet erg vet niet veel meer dan vel over been.” „Onzin, kerel. Ik ben zoo taai als leer. Het moet al heel treurig met me gesteld zijn, wanneer ik met klaarlichten dag op bed ging liggen. Kijk die dame eens even een

Sneeker Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1