WESTERHOF’s Ruitenboer THEE. Brandenburgh, Boschma Co. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN MEUBELFABRIEK „NEDERLAND 18 20 28 40 Dlticifigl Orgaan der fiomeenti WYMBRiTSERADEEL annex SHEERER COURANT aw, WYMIBRITSERABEEL s Z«tee*^«g 27 Mei I6%S 69 S3» Jaargang ^SSIZuj^.TxZE^lIBZOILOJ^L. Pecco 24 Roodzak No. 3 36 China Souchon Imperial Pecco (Nadruk verboden.) J Het bloed is de bron van het leven De Pink Pillen zijn een bron van bloed Eischl Holl. verpakkina en Gebruiksaanwijzing. Prijren per ors i Broken Pecco ev GRONINGEN. WESTERSINGEL J. A. HUIZINGA en Fabrieken. Telefoon 118. Franco levering. Gedichte von O. Ruseler, Wil- Z. FEUILLETON. ETHEL M. DELL. HOOFDSTUK XVII. DE SLAAF VAN GOEDHEID. ik in een regenboog gevangen ben. Wordt vervolgd. 29) Leunend op zijn bediende, ging Lucas j Te Sneek bij Urven Joh. W. Meijer. per j»sdt f 2 50 fr. p, post f 3.60 Buitenland f 8.allee bij vooruitbetaling. Loess Nes. 5 et. Advertenties10«t.p.regel. Inge zonden Mededeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv, kunnen ingesonden wor den op dsn dag der uitgifte, tot 10 uur. f33401.42 -25705.19 Veruchjjnt DlNSDAGHen VRIJDAGSAVONDS Uitgave.*» Sxiik Telefoos No 150. door Vergadering van den Raad der gemeente op Maandag 22 Mei ’s voorm. 10 uur. ;r g IEUWB SUEEKER COURAI et :n Ie it n t- s i, e n pogingen om het gebied vöor electriciteit- levering in deze gemeente zoo groot mogelijk te doen zijn een motief kan ontleenen, ook ten dezen opzichte ons bedrijf tegemoet te komen. Omtrent Oppenhuizen c. a. nemen wij ons voor U ter Vergadering nadere inlichtingen en voorstellen te doen. Naar aanleiding van bovenstaande uit komsten stellen wij U voor te besluiten: tot electrificatie van de dorpen Hommerts en Abbega e. a. en ons te machtigen electrifi catie van Gaastmeer te bevorderen als door het P. E. B. de kabelhuur voor dit dorp zóó wordt gesteld, dat inkomsten en uitgaven elkander nagenoeg zullen kunnen dekken en tevens de bouw van deze netten op te dra gen aan de N. V. „Electron” tegen de nieuwe eenheidsprijzen. Medegedeeld wordt nog dat voor de electrifi catie van Oppenhuizen tot Westerbrugsloot nu een tekort van f950 geraamd wordt; wellicht zal de provincie 25 op de kabelhuur laten vallen, zoodat dit tekort tot f600 zal kunnen worden teruggebracht Z. h. s. wordt besloten tot de electrificatie verlaten had en zonder eenige inspanning of bewuste beweging, als werd zij eenvou dig opgelicht door de handen, die de hare vasthielden, door het sterrenland zweefde. Haar levenskracht doortrilde haar als een electrische stroom. Zij voelde dat zij, waar heen zij ook gingen, waarheen hij haar ook bracht, veilig zijn zou. En er was in die ver bijsterend snelle, haar aderen als met een levend vuur vullende vaart, een geestver voering, die haar doorhuiverde. „Weet u waar u bent?” vroeg hij eens. En zij antwoordde in een soort adem- looze verrukking: „Ik heb een gevoel, alsof! ik in een regenboog gevangen ben.” Hij lachte met een zachten, maar toch ken. O, als ik u kon betrappen als ik u I zooals andere vrouwen liegen, dan zou ik wil of niet.” Hij brak zijn woorden af met een lach, die iets duivelsch in zich had. „Bent u zelfs niet nieuwsgierig naar den i inhoud van den brief, dien u nooit gekregen Misschien dat het P. E. B. aan de ernstige 1 ze'chnungen. helmshaven. 1921. 4o. Hoekstra, F., Geschiedenis der philosophic. 1. Kampen 1921. 8o. Volgens «oerwaarden overeengekomen met de HeüanAsohe We?1»»» gld. bij ievana- S® Sohl»A«sm sfj» onss Abonnó’s «anekerd oagelakkan voor «Uvv lange invaliditeit Zij lachte droefgeestig. „Ja, er zijn altijd musschen.” „En soms grootere dingen, dingen, die je voor de helft van je leven niet zoudt willen missen.” „Of voor de andere helft niet meer ver liezen,” zeide de spottende stem van een schaatsenrijder, die juist voor hen stil hield. Anne schrikte ervan, maar Lucas bewoog zich nauwelijks. „Lady Carfax wacht om te gaan rijden,” zeide hij. „En ik wilde haar juist komen halen,” zeide de pas aangekomene. Zijn lenig, slank figuur in ’t zwarte nauw sluitende pak schitterde bij iedere bewe ging. Zijn oogen fonkelden door zijn flu- weelen masker als de oogen van een tijger in den nacht. „Ik geloof niet, dat ik ga rijden,” zeide zij. „Ik voel me hier zoo gelukkig.” „Bij mij zult u zich nog gelukkiger ge voelen,” zeide de harlekijn met onwrikbaar vertrouwen. Hij gaf Hudson, die met haar schaatsen een paar passen achter haar stond, een wenk, nam haar schaatsen en wees haar een plekje op den rand van den vijver. Tegen haar zin ging zij erheen. Op een tweede teeken legde Hudson er een kleedje neer, waarop zij ging zitten. De schitteren de harlekijn knielde nu op het ijs voor haar neer en bond haar schaatsen aan. Het duur de maar een paar minuten; hij was handig in alles. Dan stond hij weer op en hielp haar met een vorstelijk gebaar op het ijs. Anne keek hem half verblind aan. De flon kerende gestalte scheen als met diamanten bedekt. „Is u klaar?” vroeg hij. Zij keek hem in zijn vurige oogen en had een gevoel, alsof een magische kracht haar tegen haar wil meevoerde. „Tot strakjes!” riep Lucas van den oever. „Zorg goed voor haar, Boney.” Even later zweefden zij naar dat prisma van lichten en kleuren, en de harlekijn, die Anne’s handen vasthield, lachte geheimzin nig, toen hij met haar voortzwierde. zelf niet waarom virh naar rlon 1I1HVUU VCA.11 VIV11 U11V1) VIIV11 U 11 V/0711 gVMVgVU hebt?” vroeg hij plotseling. „Vertel het mij?” „Ik schreef u, dat ik half gek was, dat ik u dien dag niet gezien had, en verzocht u, wanneer u weer zoudt komen, het vooruit te laten weten. Ik smeekte u mij toe te staan u te mogen komen bezoeken en een dag te be palen. Ik onderteekende als uw nederige en toegewijde slaaf, Napoleon Errol?’ Hij hield op, nog steeds vreemd lachend en bijtend op zijn onderlip. Anne bleef eenige oogenblikken zwijgen. Eindelijk zeide zij op beslisten toon: „Je moet nooit meer bij me komen.” „Ook niet als mijn moeder me chaperon neert?” spotte hij. „Noch jij noch je moeder moeten meer bij me komen,” zeide zij op vastberaden toon. „En Nap, hoewel ik heel goed weet, dat je met dien brief niets kwaads bedoeld hebt, spijt het me meer dan ik je zeggen kan, dat je.dien geschreven hebt.” Fier wierp hij zijn hoofd in zijn nek. „Wat?” zeide hij. „Heeft de koningin haar nar niet meer noodig? Mag ik u dan zelfs niet meer schrijven?” „Liever niet.” GOEDE GEWOONTEN, GOEDE GEZONDHEID Een minder goede gezondheid komt zelden zonder oorzaak. Personen, die te veel eten, zich overwerken, te veel rooken, te veel afcohol ge bruiken, laat naar bed gaan en geen lichaamsbe weging in de buitenlucht nemen, moeten in ge zondheid achteruitgaan. Hun leefwijze is te laken Slechte gewoonten overladen het bloed met vergiftig urinezuur, dat zich ophoopt en de nie ren verzwakt. Want de nieren werken als bloedfilters; als zij gezond zijn, filtreeren zij de onzuiverheden uit het bloed maar zij verzwakken bij overspanning. Bij zwakke nieren geschiedt de filtratie onvolkomen en blijft het schadelijk urine zuur in het gestel achter. Dit is de oorzaak van rugpijn, urinekwalen, duizeligheid, onnatuurlijke, loomheid, verlies aan gewicht, aanleg voor wa terzucht, ontsteking van de nieren of blaas, rheumatische pijnen en zenuwachtigheid. Goede gewoonten verschaffen een goede ge zondheid door afvoer van het urinezuur en ver lichting van de taak der nieren. Laat Foster’s Rugpijn Nieren Pillen u hierin bijstaan zij ver sterken zwakke nieren, lenigen de urinekwalen en regelen de blaas. Zij slagen zelfs in gevor- derde gevallen van nierwaterzucht, rheumatiek, steen en dergelijke urinezuur-kwalen. Gebruik van Foster’s Rugpijn Nieren Pillen, indien noo- Glg, 1O vei. 6*-" ,kunt geen verstandiger begin maken dan met dit speciale niergeneesmiddel. Te Sneek verkrijgbaar bij de firma’s Joh. W. Meijer en B. Meindersma a f 1.75 per doos. (Vervolg.) Punt VII. Adres van het Hervormd Schoolbestuur te Gauw om een gedeelte K gld. bij »ariie8 «ars een vlugs r dig, is op zichzelf een goedegewoonte^ gij bermsloot aldaar van de gemeente in koop mOgen ontvangen. Z. h. s. wordt besloten aan dit verzoek te voldoen. Koopprijs f 16.20. Punt VIII. Papport van de Commissie voor de Armenzaken over de rekening van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1921. De commissie adviseert tot goedkeuring, h. s. hiertoe besloten. De rekening luidt als volgt: Ontvangsten Uitgaven zich; zij verlieten den fonkelenden vijver met zijn vele lichten, en eerst in het zuivere sterrenlicht verminderden zij hun vaart. Anne ontwaakte uit haar verrukkings- trance en zag, dat zij tusschen de oevers van het riviertje waren, dat den vijver voedde. De grond aan beide kanten schitterde wit en hard in de ingevroren stilte. De volle maan i rees juist boven een lange zilveren duinrij ,noet het d der dé d bewandelen of ik op. Haar handen nog steeds vast in zijn krachtigen greep keek zij naar haar konden glans. Langzaam, zij wist daartoe gedreven, wendde zij zich naar den man naast zich. Zijn oogen brandden met een vurigen gloed naar haar en plotseling overviel haar weer dat gevoel, dat haar reeds eens in zijn tegenwoordigheid over vallen was, een gevoel van ongerustheid. Zij stond stil, voelde plotseling haar hart sneller kloppen. Maar zij deinsde niet terug voor dien gloeienden blik; zij doorstond hem i met opgeheven oogen. Eenige seconden bleven zij elkaar zoo aanstaren. Hij scheen haar op de een of Anne had een gevoel, alsof zij de aarde andere wijze in zijn macht te willen krijgen, ---haar te willen onderwerpen, doch zij week geen duimbreed. Ten slotte verbrak hij nog de betoovering. „Hebt u het mij kunnen vergeven?” „Wat?” „Dat ik deed, alsof ik u vanmorgen niet geloofde?” „Was dat wel doen alsof?” „Neen, dat was het niet! Het was bittere ernst. Ik zou alles wat ik bezit hebben wil len geven om in staat te zijn u niet te ge- looven. Weet u dat wel?” e,Maar waarom, Nap?” I „Waarom?” herhaalde hij. „Omdat uw j goedheid, uw reinheid een slaaf van mij ma- overmoedigen lach, en trok haar nog sneller j maar eens kon betrappen op een leugen, voort. zooals andere vrouwen liegen, dan zou ik Zij lieten de andere gemaskerden achter vrij zijn. Doch u bent onverdorven en boven Batig slot f 7696.23 Van- het batig slot zal f 7000 worden besteed voor aanbouw bij het armhuis te Heeg. Punt IX. Wijzigingen van de begrootin- gen, dienst 1921 en 1922. De wijziging 1921 wordt z. h. s. goedgekeurd. Wat de wijziging begrooting ’22 betreft het volgende: De V o o r z. deelt mede dat Ged. St. bezwaar hebben tegen een toeslag op het pensioensbe- drag van den gem.-opzichter Postma, als zijnde in strijd met het algemeen belang. Door deze toeslag zou het pensioen tot f2300 stijgen. B. en W. stellen voor in hooger beroep te gaan. Het wordt nu wel moeilijk met de*ge- meente-architectuur, de heer Postma mag vol gens doktersverklaring zoo goed als niets doen en z’n assistent wil ontslag. Na eenige discussie besloten in hooger beroep te gaan. Wat de sollicitanten voor de betrekking van gemeente-architect betreft, zal een commissie, door de vrijheid er toe gegeven had, te spreken. „Wil ik u eens vertellen, wat ik doe, wanneer ik me bedroefd voel?” vroeg hij. „Ja, vertel het me eens!” Werktuigelijk ging zij nog dichter bij hem staan. Er was iets in dien man, dat haar onweerstaanbaar aantrok. „Het is een heel eenvoudig middel,” zeide hij. „Ik zet alleen maar mijn raam open, Lady CarfaxEn dat helpt.” „Zoo!” zeide zij. „Ik geloof, dat uw ra men altijd open staan.” -~.j..--„Het lijkt bijna zonde om ze dicht te naar den hoek van den vijver. Bertie in het doen,” antwoordde hij zacht. „Er is altijd kostuum van een Romeinsch soldaat ver- wej een musch om te voeren.” dween reeds in de verte met een Zwitsersch boerinnetje. Mrs. Errol, in ’n grooten auto- manfel, was in een druk gesprek gewikkeld met den predikant, die er koud en hongerig uitzag en bij alles, wat zij zeide, flauw tjes glimlachte. Anne stond zwijgend naast haar gastheer naar het vröolijk tooneeltje te kijken. „U moest ook gaan rijden,” zeide hij. Zij knikte van neen. „Nog niet. Ik kijk liever. Hef doet me denken aan den tijd, dat ik nog een jong meisje was.” „Dat is natuurlijk nog niet zoo heel lang geleden,” zeide hij met een glimlach. „Zeven jaar.” „Maar lieve Lady Carfax.” „Ja, zeven jaar,” herhaalde zij en hoewel zij ook glimlachte, was er iets onuitspreke lijk droefgeestigs in haar stem. „Ik ben ge trouwd, toen ik achttien was.” „Maar lieve Lady Carfax,” herhaalde hij. En dan volgde weer een zwijgen, maar op de een of andere geheimzinnige wijze deel de zijn sympathie zich aan haar mede. Zij voelde die, zooals iemand op een kouden dag plotseling de zon voelt. Het maakte haar warm tot in haar hart. Eindelijk keerde zij zich naar hem toe, en dadelijk begon hij, alsof zij hem daar- bestaande uit twee deskundigen (de hh. Straat- sma en Reitsma) met den heer Postma samen de solücitatiestukken schiften tot er een vijftal komt. Punt X. Ontslag van het personeel bij het herhalingsonderwijs en benoeming van het personeel voor het te geven vervolgonder wijs. Z. h. s. besloten als voorgesteld. Punt XI. Uitloting van aandeelen in geld- leeningen. De laatste nummers' der 3'/2 leenin^, zijnde 55, 56, 91, 96, 121, 128, 153, 179, 180 worden uitgeloot. Voorts een aandeel in de geldleening van f35.000 no. 35. Een aandeel geldleening van f12.000 no. 1. 4 aandeelen geldleening van f85000, nos. 35, 36, 37 en 58. Punt XII. Voorstel tot aanvulling der in structie van den gemeente-ontvanger. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. De wijziging houdt verband met de aanslui ting bij den post-chèque- en girodienst. Punt XIII. Voorstel om aan de electrifi catie in de gemeente uitbreiding te geven. B. en W. berichten het volgende: Nu de werkzaamheden voor electrificatie van de dorpen Oosthem, Westhem, Jutrijp, Oudega, Scharnegoutum en Heeg zijn beëin- t digd, hebben wij gemeend opnieuw een on derzoek te moeten laten instellen naar de ex- ploitatie-uitkomsten van andere nog niet aangesloten dorpen. Te meer leek ons een onderzoek wensche- lijk omdat door de N. V. „Electron” nieuwe eenheidsprijzen konden worden voorgesteld, die een verlaging van pl. m. 25 op de vroeger overeengekomen prijzen beteekenen. De resultaten van dit onderzoek laten wij hier volgen: Hommerts: aangevraagd 40 aanslui tingen. Kosten laagspanningsnet, huisaansluiting, meters, etc. f 8000.Ontvangsten f 2475; uitgaven f2000, voordeelig saldo f475. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat wij tot deze gunstige uitkomst kunnen komen, omdat ’t P. E. B. bereid was goed te vinden, dat ’t net Hommerts voor- loopig gevoed wordt door de transformator Jutrijp, en de vrij aanzienlijke kosten van rente, onderhoud en afschrijving eener af zonderlijke transformator de exploitatie dus niet drukken. Abbega: aangevraagd 25 aansluitin gen. Uitloopers AbbegaStèrketting, Oosterbu ren en Piekezijl met Sloterti.lle; kosten laag spanningsnet, huisaansluiting, straatver lichting, meters, etc. f 13800. Ontvangsten f2075, uitgaven f2175, na- deelig saldo f 100. We mochten evenwel toezegging ontvan gen, dat een verzoek aan ’t P. E. B. om re ductie op de kabelhuur, zoolang ’t verbruik ’niet de 60 van ’t totaal geraamde heeft bereikt (’t nu toegezegde is bijna 40 ih gunstige overweging zou worden genomen. Gaastmeer: aangevraagd 47 aan sluitingen. Net en meters etc. zullen pl.m. f 6200. vorderen. De hiervoor te leggen hoogspan ningskabel zal jaarlijks de exploitatie met ongeveer f 1400 drukken. Van ’t P. E. B. zal reductie als bij Abbega niet worden toe gestaan, omdat deze kabel ook in de toe komst slechts enkel voor dit dorp zal kun nen dienen. Met de nu. gevraagde aanslui tingen zal de Exploitatie een te kort ople veren van minstens f 500. noodigt uit tot een bezoek aan hare Magazijnen huizen tot Westerbrugsloot over te gaan. Hierna sluiting der openbare vergadering. In besloten zitting wordt behandeld: Punt XIV. Behandeling van reclames tegen het suppletoir kohier van den hoofde- lijken omslag. AANWINSTEN der Provincials Bibliotheek van Friesland, over April 1922. Boer, M. G. de en L. J. de-Wilde, Historische lectuur. Middeleeuwen. N. uitg. bez. d. L. J. de Wilde. Gron., 1922. 8o. Bomans, J. B., De richting in de politiek of onze getuigenis in 1922. Castricum, z. j. 8o. Bosch, J. W. van den, De ontwikkeling van Bucer’s predestinatiegedachten voor het optre den van Calvijn. Proefschr. Amst., 1922. 8o. Bucher, B., De kunstnijverheid. Hand- en stu- dieboekje, tevens vademecum voor bezoekers aan musea en tentoonstellingen. Omgewerkt en uitgebr. d. J. W. H. Berden. 5e dr. Haarlem. 1922. 8o. Colijn, H., Der vaderen erfdeel. Rede. Amst. z. j. 8o. Gutteling, J. F .C., Hellenic influence on the Englisch poetry of the nineteenth century. Proefschr. Amst. 1922. 8o. Heinsius, A. J. R., Over de Romeinsche be- zitsbescherming in het algemeen en die van con- tractueelen detentor in het bijzonder. Proefschr. Amst. 1922. 8o. i Höfer, E., Friesen-Heimat. Siebzehn Feder-1 Slid-fagaval ever jffA gld. bij werllee «an gid. bij «erilBB £A gid. bij verlioe «an *Vv lijden binnen 30 d. IvV één hand, wet oi nsg ‘v een dnln. een vljsvinger. Hoop, J. H. van der, Nieuwe richtingen in de zielkunde. De introspectieve psychologie van Freund en 'Jung. Arnh. 1921. 8o. Kalkoff, P., Der Wormser Reichstag von 1521. Bibliographische und quellenkritische Stu diën zur Reformationsgeschichte. Miinch. Berl. 1922. 8o. Kalma, D., De nije moarn. In karlezing ut it wirk fen jongfryske skriuwers gearstald en yn- laet. Dokkum 1922. 8o. Koning, M. de, Boschbescherming. De leer der ziekten en beschadigingen der houtgewas sen. Zutph. 1922. 4c. Krom, N. J., Het oudheidkundig onderzoek in Nederlandsch Indië. Rede, ’s Grav. 1922. 8o. Kuyper, A., De gemeene grade. 2de onver- and. dr. Kampen 1922. 8o. Kuyper, H. S. S., Waar het om gaat. Proeve van inlichting der antirevolutionaire vrouw. Kampen 1922. 8o. Kuyper, H. S. S. en J. H. Kuyper. Herinnerin gen van de oude garde aan den persoon en levensarbeid van Dr. Kuyper. Amst. 1922. 8o. van Hommerts, Abbega, Gaastmeer en Oppen- Mansvelt, W. M. F., Rechtsvorm en geldelijk beheer bij de Oost Indische Compagnie. Proef- schr. Amst. 1922. 8o. Pastor, L. von, Geschichte der Papste seit dem Ausgang des Mittelalters. Mit Benutzung des Papstlichen Geheim-Archives und vieler an- derer Archive bearbeitet. VII. VIII. Freib. 1920. 8o. Pictures, Nature, A portfolio of photographs from life. Lond. 1908. fol. Rapport in zake eener drinkwaterleiding voor Sneek. Z. pl. 1906. 8o. Schleyer, A., Onze kevers. Met 20 gekl. pltn. van K. Neunzig. Bew. d. P. G. Buekers. Zutph. z. j. 8o. Stokvis, J. E., Van wingewest naar zelfbe stuur in Nederl. Indië. Amst. 1922. 8o. Toespraken, gehouden op Zaterdag 1 April 1922 door H. M. Koningin Wilhelmina op het plein in Den Brief en J. Th. de Visser in de Hervormde kerk in Den Briel. Utr. z. j. 8o. Tumulty, J. P„ Woodrow Wilson as I know him. Lond. 1922. 8o. Verklaring, Korte, der Heilige Schrift. Met nieuwe vertaling. Bew. d. G. Ch. Aalders e.a. Kampen 1922. 8o. De profeet Jesaja vert, en verki. d. J. Ridderbos. DI. 1. hoofdst. 139. Wijck, B. H. C. K. v. d., Uren mej Kant. Een inleiding tot de wijsbegeerte van Immanuel Kant, met fragmenten uit zijne werken. Baarn 1922. 8o. Zeper, S. A. Waller, De oorsprong van het wapen van Friesland. Overdr. 1922. 8o. De collectie Burmania Eysinga. Overdr. 1922. 8o. -- - alle onwaarheid verheven, ja, ik geloof, dat u boven alle verzoeking verheven bent.” „O, je kent me niet,” viel zij hem kalm in de rede. „Maar zelfs al was ik dat alles, waarom vindt je dat dan zoo ergerlijk?” „Waarom? Ómdat u me telkens weer in bedwang houdt, me ieder oogenblik weer beteugelt. U bindt mij aan uw zegekar en ik handen nog steeds vast in zijn

Sneeker Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1