VOORDEELIBE STOFFEN PLANTA T. 8. TJERKSTRA. Ruitenboer WESTERHOF’s THEE. I I ia I .randenburgh, Boschma Co Niemand verzuime heden (Zater dag) een bez-rek te brengen aan do bekende IN ALLE PRIJZEN! Nieuwstijdingen. 18 20 Pecco 24 Roodzak 28 No. 3 China Souchon 36 Imperial Pecco 40 annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL 4cied Orgaan der Gemeento Snoet BUITENLAND. Broken Pecco MEUBELFABRIEK „NEDERLAND 38a Jaargaiig Zaterdag 10 Juni 1838 73 JE^EIOXj^^JSKZOTjOM.. a PLANTENBOTER CtS. r I VOEDZAAMJ HHEeerm VQDRDEELIG ONTWERPEN en BEGROOTINGEN (kosteloos op aanvraag.) r t ssrsus - Tetefoos Lï&. 150, L. 1' _6 9UIIIIII Prijxen per ons i 1 gag Uk r 4 ei Volgons vooiwaarden overeengekomen met de Ha!inns9*oh« Aigsms«en«: tfes>x«- Tftftft siin nnse Abonné’a verzekerd tenen oaaelukken voor AVVV keHjsga-Ba&ft te Sshleëasm sljn onse Abonné’s verzekerd tegen ongelukken voor GRONINGEN WESTERSINGEL J. A. HUIZINGA Telefoon 118. Franco levering ZIE ETALAGE. Pvö L i FEUILLETON i ■M (Nadruk verboden.) I IEUWE smm COURAUT RECLAMEBILJETTEN BRANDENBURGH, BOSCHMA Co., Sneek L l aat ige de ten 4n- .3 Verschjjnt 48DAGS ea VRIJDAftBA VON D« 3 Uitgevers 1 JURGENS7 hij met moeite. „Ik zal niet.... sterven.” „Zeg me, wat ik doen moet!” aan. „Kan ik je wat meer oprichten?” „Om Godswil niet!” zeide hij en onder drukte een huivering. „Mijn sleutelbeen iszou weigeren. Toen zag zij, dat zijn hoofd gebroken.” langzaam voorover zakte en zij begreep, dat te Charlois (Rotterdam) door T. L. Kroes te Workum. Eindexamens Rijkszuivelschool. Het eindexamen aan de Rijkszuivelschool te Bolsward, tot welk examen ook worden toegelaten zij, die niet als leerling dier in richting zijn ingeschreven, zal plaats heb ben op 19, 20, 21, 22, 23, 28, 29 en 30 dezer. Tot deskundigen zijn benoemd de heeren J. Mesdag, zuivelconsulent te Leeuwarden, J. J. Huisman, Rijkszuivelconsulent te Gro ningen; L. Ketelaar, directeur van de coöpe ratieve zuivelfabriek te Lichtenvoorde. Bond voor Staatspensionneering. De jaarlijksche vergadering van den Bond I door ETHEL M. DELL. De leening aan Duitschland. Het dreigt weer spaak te loopen met de voorgenomen internationale leening aan Duitschland. De bankiersconferentie welke deze overweegt, heeft n.i. aan de commissie voor Herstel verzocht om in staat te worden gesteld zich uit te spreken over de grootte der schadevergoeding welke Duitschland dient te betalen. Het is begrijpelijk dat deze bankiers er niets voor voelen een leening te steunen voor een land dat boven z’n draag kracht belast is. Anderzijds is het ook ver klaarbaar dat de Fransche en Belgische ver tegenwoordigers in de commissie voor her stel niet wenschen dat de bankiers zich met deze kwestie bemoeien. Beide landen hebben het meest door den oorlog geleden, hebben reeds concessies gedaan en willen nu ein delijk eens geld zien. Italië en Engeland, die herleving van hun handelsverkeer ver wachten van een Duitschland, waarvan de koopkracht hersteld is, kunnen in deze toe- gevender zijn en zijn dat dan ook. Er is een geringe hoop dat de zaak nog in orde zal komen. Poincaré heeft n.l. verklaard dat Frankrijk geen verdere concessies inzake de schadeloosstelling kan doen, tenzij daar tegenover andere voordeelen staan. Dit slaat klaarblijkelijk op de schulden welke Frank rijk aan Amerika en Engeland heeft. Poin caré wijst hier ook de bankiersconferentie een weg. Zij kan zich uitspreken voor ver laging van de schadevergoeding dooi Duitschland aan de geallieerden te betalen, mits de geallieerden onderling hun schulden aan elkaar in dezelfde mate verlagen. Volgens de laatste berichten heeft de com missie voor Herstel met 3 tegen 1 stem (die van Frartkrijk) besloten de bankiersconfe rentie toe te staan zich over de grootte der schadevergoeding uit te spreken. URINEZUUR EN DE NIEREN. Overtollig urinezuur is de werkelijke oorzaak van rheumatiek, ischias en spit, en het kan zoo wel de oorzaak als het gevolg zijn van nier- zwakte. Zware, moeilijk verteerbare spijzen, al cohol, overwerking en nadeelige gewoonten lei den tot de vorming van een dusdanige hoeveel heid van dit vergift, dat de nieren overweldigd worden door de overspanning om het uit het bloed te filtreeren. Voorzorgen en matigheid verminderen de hoe veelheid urinezuur, vergemakkelijken de taak der nieren en voorkomen, dat niet-gefiltreerd urinezuur zich in de aderen, spieren, zenuwen en gewrichten afzet en kristalliseert. Deze voorbe hoedende maatregelen kunnen worden aange vuld door tijdige versterking v'fln de nieren door Foster’s Rugpijn Nieren Pillen. Dit speciale niergeneesmiddel verschaft succes, zelfs in ge vorderde gevallen van nieraandoening en ver schijnselen als rheumatiek, steen, spit, ischias, niergruis, nierwaterzucht, nier- en blaasontste king, en urinezuur-vergiftiging. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen werken niet op de ingewanden, doch louter op de nieren en blaas. Antiseptisch, voorbehoedend en genezend, wordt dit niergeneesmiddel alom aanbevolen als gevolg van de uitmuntende resultaten, die men ermede behaalde. Te Sneek verkrijgbaar bij de firma’s Joh. W. Meijer en B. -Meindersma a f 1.75 per doos. sas Abonnementpez jaa? f 2.50 p, noaT f 3.60., Buitenland f8.alles bij veoruitbetaling. Lceee Nee. 5 et. Advertentlën10 et. p. regel. Inge- aondea Medèd&eliagen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv kunno» ingebonden wor den op den dag der nitgifte, tot 10 uur. om verder te gaan met zijn gewelddaad hetzij dat de woestheid, die hij nooit te vo ren in die grijze oogen gezien had, hem on danks de woede, die nog door zijn aderen ziedde, wat kalmeerde of welke andere macht het was, die hij niet kon weerstaan Sir Giles keerde zich om en strompelde zwaar weg. Anne keek hem niet na. Het walhaaf op dat oogenblik onverschillig of hij ging of bleef. Zij knielde nu naast het bewustelooze lichaam en trachtte zijn ledematen wat recht te trekken. De sweater was letterlijk van zijn rug gescheurd, het hemd daaronder vertoon de groote bloedvlekken. Zijn gezicht was eveneens met bloed bedekt. Groote, roode striemen liepen over en door elkaar heen op zijn lijkbleek gelaat. De bloedende lippen waren tot een duivelschen grijns vertrokken. Hij zag er uit, alsof hij door een verscheu rend dier op vreeselijke wijze verminkt was. Nauwelijks wetend wat zij deed, nam - ...,c het bloed, dat uit een open wond aan zijn slaap stroomde, te stelpen. Zij beefde nu nietsprak i haar kracht. Doch de doodsangst van die 1 gieren, oogenblikken was medegemaakt had. Korfbal. Zondagmiddag spelen alhier op het ter rein ijsbaan de korfbalvereenigingen Con cordia II alhier en Friso II van Leeuwarden een wedstrijd voor de competitie le klas F. K. B. Verplaatst, met ingang van 1 Juli a.s., de heer P. de Groen, commies der posterijen en telegrafie, van Sneek naar Rotterdam (spoorwegpostkantoor no. 2). Kaatsen. Naar we vernemen heeft onze stadgenoot, de kaatser J. de Vries, bedankt voor de uit- noodiging om deel te nemen aan de Inter nationale kaatspartij welke alhier op 2c Juni a.s. wordt gehouden. WOUDSEND, 6 Juni. De Chr. muziek- vereeniging „de Harmonie” alhier, direc teur A. G. Bruinsma, behaalde op het Natio naal Concours, gehouden Pinkster-Maandag te Steenwijk, in de 2e afdeeling fanfare de eerste prijs, alsmede de extra prijs, zilveren medaille, aangeboden door den heer Com missaris der Koningin in Overijssel, voor ’t hoogst aantal punten over den geheelen wedstrijd en groote zilveren lauwerkrans, aangeboden door het Eere Comité. WOUDSEND, 6 Juni. Benoemd tot onder wijzer aan de Chr. School alhier, de heer J. van Amerongen te Veenendaal. Kerknieuws. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk te Opende (Gr.) A. de Vries te Oosterwierum. Bedankt voor het beroep bij de geref. kerk voor Staatspensionneering is te Den Haag 1 dere steden hadden zij echter meer succes gehouden onder voorzitterschap van den daarmede. heer C. van der Velden. j Zijn vader, de rechter Imbert, zocht toe- De secretaris van het petitionnements- vallig iets in de slaapkamer van zijn zoon, comité deed verslag van het volkspetition- i en vond daar een groöte hoeveelheid vulpen- nement tegen de wetten-Aalberse, waaraan houders. Geen oogenblik twijfelde hij aan de door of namens meer dan een half millioen meerderjarige Nederlandsche mannen en vrouwen adhaesie was betuigd. Een voorstel van de federatie Waterland om actie te voeren tegen de propaganda van de Raden van Arbeid werd in dien zin ver staan, dat men het afkeurt, dat de Raden van Arbeid door middel van prentenboekjes de schoolkinderen gebruiken om de ouders te winnen voor de vrijwillige verzekering, waarbij gemeentebesturen de behulpzame hand bieden. Dit achtte men misbruik van het kind. In het hoofdbestuur werden gekozen de heeren mr. J. E. Heeres, Den Haag, H. Lim- pers, Wieringerwaard, J. de Ruiter, Stiens en S. Lezer, Assen. In de middagvergadering leidde de voor zitter het onderwerp in: Wat staat ons na de verkiezingen te doen? De vergadering besloot een verkiezings manifest te laten drukken voor kostelooze verspreiding. Er waren ongeveer tachtig afdeelingen en federaties vertegenwoordigd. De Tabakswet. Alle sigarenfabrieken in de gemeente Et- ten (N.-Br.) zijn afgekeurd, meldt de Tel. De vereischte bedrijfsvergunning is hun ge weigerd. De fabrieken zijn gesloten. Vele arbeiders zijn werkloos. - Hondsdolheid. Te Winterswijk is Zaterdag een ernstig geval van hondsdolheid geconstateerd bij een hond van den overwegwachter Slot boom. Het ge.val zelf had zich reeds eerder voorgedaan, maar werd niet als zoodanig herkend. Eerst nadat de hond eenige kinderen en volwassenen gebeten had, benevens andere honden en zelfs bij de varkens in het hok vloog, is men tot de ontdekking van dolheid gekomen en is het dier afgemaakt. Het ca daver is onmiddellijk naar Utrecht ter on derzoek opgezonden. De zes personen, die gebeten zijn, worden in Utrecht verpleegd. Zeven honden, die ge beten waren, zijn terstond doodgeschoten. M. U. L. O. examens. Voor de examens voor een diploma M. U. L. O. hebben zich ruim 3000 candidaten aan gemeld. schuld van zijn zoon, en hij stelde de po litie met zijn vermoedens in kennis. De inspecteur begreep, hoe pijnlijk het den rechter moest vallen, het bevel tot arrestatie van zijn eigen zoon te onderteekenen, en hij zorgde er daarom voor, dat deze arres tatie langs anderen weg plaats had. Dien zelfden avond werd de jongeman in hechte nis genomen; hij was juist bezig, diefstal te plegen in een tabakshandel. De drie andere leden der bende zijn thans eveneens achter slot en grendel. Watergebrek in Engeland. Engeland wordt bedreigd met gebrek aan water, erger dan dat van verleden jaar. De voorraden in de reservoirs slinken, de ri vieren zakken en stroomen drogen op. In districten waar geen zuiver water meer te krijgen is, wordt al „gechlorineerd” water gebruikt en de autoriteiten hebben al be raadslaagd over de mogelijkheid, dat heele dorpen ontruimd zullen moeten worden. Men dringt weer aan op de grootste zuinigheid in het gebruik voor besproeiing. Het ministerie van volksgezondheid be raamt maatregelen tegen een verergering van het gebrek en laat zijn ambtenaren in het heele land een onderzoek naar den watervoorraad instellen. Sinaasappelen uit Palestina. In den loop van dit jaar zijn tot einde Maart 600.000 kisten sinaasappelen uit Jaffa uitgevoerd. De prijzen zijn aanzienlijk ver laagd, waardoor nieuwe markten werden gevonden. Het handelsbulletin der Palestijn- sche regeering meent, dat de sinaasappel- uitvoer een totale winst van ongeveer 80.000 p.st. heeft bereikt. Zeer onlangs wer den voor het eerst 9000 kisten sinaasappe len naar Amsterdam gezonden. KORT GEMENGD NIEUWS. De Belfastsche politie heeft te Carrick Hill een afdeeling mannen en vrouwen ge vat, die revolvers en bommen bij zich had den. De vrouwen droegen bommen onder hare kleeren. Bij de onlusten hadden zij die bommen aangevoerd, daar zij, dit doende, minder de aandacht trokken dan mannen. De totale uitslag van de gehouden stemming over den al of niet verkoop van sterken drank in de cantines van de onder officieren is, dat 1242 stemmen werden uit gebracht voor drooglegging en 1829 stem men voor den verkoop van sterken drank, terwijl 161 stemmen blanco of van onwaarde waren. In totaal zijn 20 onderofficiers-cantines drooggelegd, terwijl in 39 cantines nog drank wordt verkrijgbaar gesteld. Uit een loods, staande op het opslag- terrein van de Nederlandsche spoorwegen te Rotterdam zijn 25 nieuwe heeren- en da- mesrijwielen ontvreemd, benevens voor circa f 500 aan rijwielonderdeelen. Bij de gerechtelijke schouwing van de twee lijken van dr. Gordon Ley, een Lon- densch chirurg, en den vlieger Paul Ernest Morin, die dezer dagen bij Folkestone met een vliegtuig van den luchtdienst Londen Parijs in zee zijn gevallen en omgekomen het lijk van het derde slachtoffer, een Fransch passagier, is nog niet terecht is de onderstelling geopperd, dat de vlieger door een zonnesteek getroffen was, wat na tuurlijk niet meer te bewijzen was. De gezworenen beslisten, dat het gevallen van „dood bij ongeluk” waren. K gld. bij verlies «V van een vinger hij op het punt stond opnieuw in zwijm te vallen. Werktuigelijk sloeg zij haar arm om zijn schouders om hem te steunen. Hij rilde over zijn geheele lichaam. Zij trok zijn hoofd naar zich toe, om tegen haar te kunnen rusten. Langen tijd ging aldus voorbij, zij onbe weeglijk in knielende houding hem vasthou dend, terwijl hij hijgde tegen haar borst en hardnekkig trachtte de zwakheid, die zich van hem dreigde meester te maken, te boven te komen. Het was verschrikkelijk om hem zoo te zien, hem, den overmoedige, den trotsche, zoo vernederd voor zich ter aarde te zien liggen. Zij besefte den strijd van zijn vernietigden trots, en snakte er met een hartstochtelijke vurigheid naar om dien strijd te verlichten. Doch zij scheen niets te kunnen doen. Zij kon slechts neerknielen en in wanhopige onmacht toezien, hoe hij zijn strijd uitvocht. Eindelijk hief hij zijn gelaat op. „Dat sleu telbeen doet zoo’n vervloekte pijn. Zoudt u niet iets onder mijn linkerarm kunnen schui ven, om hem wat te steunen. Uw mof mis schien. Pas op mijn pols, die is ook gebro ken. Au!” Zij hoorde zijn adem sissend tus- schen zijn lippen komen, terwijl zij zoo voor zichtig mogelijk zijn instructies opvolgde, maar bijna onmiddellijk ging hij voort: „U behoeft niet bang te zijn om mij aan te ra ken tenzij ik te monsterachtig ben om aan te raken. Maar ik geloof niet, dat ik kan loopen.” „Ik zal je even helpen,” zeide zij. „Ik ben heel sterk. „U is wonderbaar,” zeide hij. Wordt vervolgd. keurig ervoor terugdeinsde als een wild dier Een verstijvende vrees maakte zich van haar Hij lag daar zoo levenloos, zoo Zj had getracht zengenden en verschroeienden blik verwaar- hem wat op te richten, doch het doode ge- digde zij zich niet verder met hem den stri' wicht was te zwaar voor haar. Zij kon alleen aan te binden. Zonder een gebaar zond zij zijn hoofd tegen zich aan doen rusten en het liem weg en knielde naast zijn overwonnen bloed, dat nog steeds uit dien vreeselijk vijand neer, als was hij er niet meer. i grijnzenden mond vloeide, afwisschen. Zou v En hetzij het de onversaagdheid v^n hij ooit nog spreken, vroeg zij zichzelf af. 1 Jiaar was, die hem beroofde van zijn kracht Waren die vurige oogen voor altijd geslo- Een oogenblik zweeg hij, maar zijn don kere oogen staarden haar nog steeds aan. Eindelijk zeide hij: „Laat ik uw hand vast houden!” Zij gaf hem die en hij drukte haar. Het bloed stroomde weer langs zijn gezicht, zij bette het zacht weg. „Dank u,” zeide hij. Deze bijna fluisterend gesproken woorden hadden een vreemde uitwerking op haar. Zij had een gevoel, alsof plotseling iets haar hart doorboord had. Voor zij het wist, ont snapte haar een diepe zucht en dan barstte zij in huilen uit. „O, Nap, Nap!” snikte zij, „ik wou, dat ik dood gegaan was, voor dit gebeurde!” Zij voelde,dat zijn hand zich om de hare klemde, terwijl zij daar in doodsangst naast hem samenkromp; dan zag zij, dat hij er in „Kan ik, mag ik je helpen?” 1 J’ gld. bij levens- Tftft Unge invaliditeit. gld. ingeval van over- gld. bij «erliea van gld. bij variies CA gid. bij verlies van lijden blnnea 80 d. Ivl’ één hand, voet o! oog 1 v van een d»li». vv een wijsvinger. Zaak van TROMP. Plicht boven alles. Naar de „Daily Chronicle” uit Parijs ver neemt, verkeerde een Fransch magistraat Zondag j.l. in de pijnlijke noodzakelijkheid, bevel te geven tot de arrestatie van zijn eigen zoon. Deze, een zekere Imbert, schijnt het hoofd te zijn van een bende, bestaande uit vier studenten der universiteit van Nancy, die niet alleen overdag en ’s nachts de huizen plunderden, doch ook optraden als straat- roovers, waarbij men dan meestal onschul dige landloopers voor de daders aanzag. Zoo werd een boekhandelaar uit Nancy beroofd van vijftienhonderd vulpenhouders. De dieven beproefden tevergeefs dezen buil te Straatsburg van de hand.te doen; in an- kunnen doorstaan. „Voel je je wat beter?” fluisterde zij. i Neen,” zeide hij. „Laat mij alleen!” Hij j 1 meer. De noodzakelijkheid om te helpen gafstem deed een storm van emotie door haar te nemen. erger dan wat zij ooit! „Dat kan ik niet,” zeide zij bijna hartstoch- ring, was er iets in die laatste woorden, dat -o--itelijk; „ik wil het niet. Laat mij je helpen, haar haar kracht even teruggaf. Met een Minuten verliepen. Zij begon te wanhopen. Laat ik doen, wat ik kan!” Hij bewoog zich even, zijn wenkbrauwen zich weer te bedwingen. Zij voelde, dat zijn Miuvnvii iivytj oiwuo '"'F7 lluul fevvvuutu vtuivi! I met die vreemde intensiteit, welke zij niet i rechterhand hield hare vast, de andere lag ten? Was hij dood hij, wiens levensener- gie haar altijd zoo onweerstaanbaar aan getrokken had? Was haar vriendschap, de vriendschap, die hij op zoo hoogen prijs stelde, de schuld van dit alles? Zij boog zich lager en lager over hem heen. De angst van die gedachte was on draaglijk voor haar. ,,O God,” bad zij plotseling en vurig, „laat hem niet sterven! Laat hem niet sterven!” Op dat oogenblik opende Nap zijn oogen en keek haar aan. Hij trachtte niet te spreken of zich te be wegen, maar de grijnzende trek verdween geheel uit zijn gelaat. De dunne lippen slo ten zich over den mishandelden mond. Hij lag haar strak aan te staren, als zag hij iets vreemds, dat hij vroeger nooit gezien had. En voor dien blik sloeg Anne de oogen neer. Zij voelde, dat zij dien nooit meer zou geslaagd was zich in een zittende houding op te richten. i Hoewel zeer zacht, drong zijn stem tot haar door. J „Huil in ’s hemels naam niet! Ik kom er heel kalm, maar de klank van zijn best boven op. Ik zal leven.... om revanche Aon cfnrm rlnnr hoor nClllCïl Verscheurd als zij werd door haar ontroe- .ik wil het niet. Laat mij je helpen. haar haar kracht even teruggaf. uiterste inspanning van haar wil wist zij 1 1- Z 1JJ 1 J trokken pijnlijk samen, doch hij hield geen blikken nog steeds op haar gevestigd waren oog van haar af. „Maak je niet zoo... zenuwachtig,” zeide durfde ontmoeten. Zijn -t.i f nOg steeds de drong zij krachteloos in de sneeuw. „Laat ik je helpen,” smeekte zij weer. Hij bleef zwijgen; zij vreesde, dat hij weer 33) Toen zij naderbij kwam, keerde haar man zich plotseling om, alsof hij haar opgemerkt had, en liet hem vallen. Hij viel als een zoutzak in de sneeuw en bleef onbeweglijk als een lijk liggen. Nu wendde Sir Giles zich met zijn met bloed doorloopen oogen en verschrikkelijk om aan te zien, tot zijn vrouw. „Daar ligt je heldhaftige minnaar,” snauwde hij haar toe. „Ik geloof, dat ik hem nu wel van zijn verliefdheid genezen heb.’ Anne een" handvol sneeuw en trachtte Haar blik ontmoette den zijne. Een oogen- blik fonkelde er een onbedekte, hartstochte- lijke haat uit als een plotseling opvlammend vuur. Een oogenblik tartte zij hém met een uit dien haat geboren moed. Het was een zoo duidelijke, zoo directe uitdaging, dat hij, voorloopig van wraak verzadigd, onwille- voor een vuur. meester. __o Zij zeide geen woord. Na dien eenen ver-1 wanhopig onbeweeglijk. Zij digde zij zich niet verder met hem den sti

Sneeker Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1