KLEEDINGMAGAZIJH SMEEK. SAISDN OPRUIMING WESTERHOF's No. 1 37 ct. 1 I Java Preanger 55 STEMT a«s. Woensdag op KOFFIE. IGENEZINGEN DOORHEMEN. Ruitenboer LEEUWENBURG 42‘/2 No. 1 DAMESen ME1SJESCONFECTIE en RESTANTEN JAPONSTOF. Prijzen p. half pond Brandenburgh, Bosclima Co. MEUBELFABRIEK „NEDERLAND annex SHEERER COURMNTjbi^WYMBRITSERADEEL J Officieel Orpaan der Semeant? Snaak Vergohgnt NIEUWSTIJDINGEN» en Anusz. Zaterdag I Juli iOS 18a Jaargaag w ^^CJJ^J^-EJKOLOlSZL. Haarz. 55 Vanaf MAANDAG 3 JULI van FEUILLETON m NOG MOOIE KEUZE TEGEN ZEER STERK VERLAAGDE PRIJZEN. r TAPIJTEN, GORDIJNSTOFFEN, tegen laag gestelde prijzen. Suikerziekte Bloedarmoede - algemeens en Zenuw zwakte - Asthma Hoest - Bronchitis - Rheuma- tiek - licht - Zenuwpijn Kritieke teeltijd - Con- i stipatie Huidziekten - Huiduitslag - Eczeem - Jeuk Puistjes - Wonden en Zweien - Baardz. s 79 T£ gld. bij verliM £A Is’ w*r «sn daim. uv Twee WESTERSINGEL GRONINGEN J. A. HUIZINGA Telefoon 118. Franco levering. HM LIJST 36 de (Nadruk verboden.) langdurig stilzwijgen meer en meer te ver- Anne dacht even over het briefje na. Zij Zij trok de groenzijden japon aan, die zij NT- en Word» vervolgd. straat te Scheveningen, toebehoorende aan den heer Q„ is op schandelijke wijze huisgehouden. dachte aan hem voelde -opkomen, ging zij die uit den weg; zij vond haar pas gevon den vrede te kostbaar, om dien op het spel te zetten. Intusschen ging zij rustig haar weg, nu maar meestal haar zaken zelf regelend, zonder gld bij verlies vaa wijsvinger. aan. zou. punt onverbiddelijk. VOOR ELKE ZIEKTE EEN ANDER MIDDEL. umi sseezsr corns? gld. ingsva.1 war, over lijden. Manen 80 d. IER gld. bij verliea van 1 v v hand, voet ol oog 40-jarig bestaan. Den 1 Juli a.s. is het 40 jaar geleden, dat van „De Zuidwesthoek” (Balkster en Koudumer Courant), met editie Koudumer Courant als Balkster Courant het eerste nummer verscheen. Het blad werd door win. den heer F. D. Hoek stra opgericht en wordt thans nog uitgegeven dooi' de firma F. D. Hoekstra en Zonen te Balk- Koudum. De bezuiniging in Amerika. Dat de geest tot bezuiniging ook in de Ver. Staten goede vorderingen maakt is dezer dagen gebleken bij de behandeling van de begrooting in de commissie uit het Huis van Afgevaardig den. Het hoofd dier commissie heeft eens nage gaan, hoe de staatsuitgaven over de laatste jaren zich tot elkander verhouden. Zijn cijfers toonen aan, dat reeds een belangrijke stap is ondernomen op den weg naar bezuiniging door de uitgaven van 19.000 millioen dollar in het jaar 1919 te verminderen tot 3.947 millioen in 1922, terwijl het vooruitzicht bestaat, de staats uitgaven voor het jaar 1923 te kunnen terug brengen tot een bedrag van 3.650 millioen. Het zal niet mogelijk zijn beneden dit laatste cijfer te geraken, zoolang de interest-betaling maar haar lust, om naar diners te gaan, was alles behalve groot. Doch zij wist, dat de uitnoodiging uit louter vriendschap was in gegeven. Mrs. Darner was altijd voorko mend tegenover iedereen, en in haar kring was het geen gewoonte om haar een teleur stelling te bereiden. Abouaecientp&r jaar f 2.50 ft p. pont f 3.60. Buitenland f8.alfea bij vooruitbetaling. Lossa No». 5 ct. Ad verten tlën10 ct. p. regel. Inge- KOtden Mcdedeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur. DINSDAGS en VPJJDAOHA VOND» Uitgevers èxBWK Teiofeos S'o. 150, Bioscoop aan boord. Eerlang zal zeeziekte het eenige ding zijn, dat het leven op zee onderscheidt van het leven aan den wal. Er zijn reeds schepen met tennis banen en gelegenheden voor het beoefenen van andere takken van sport, zwembassins, enz. Thans zullen er ook schepen worden uitgerust door ETHEL M. DELL. De grachten te Sneek. De Bond Heemschut heeft aan den gemeente raad van Sneek een adres gezonden, waarin ge zegd wordt dat, ofschoon de gemeenteraad den lOden Januari 1922 besloot, niet tot het dempen van grachten over te gaan, er pogingen worden aangewend, om hem te bewegen, op dit besluit terug te komen. De Bond wijst daarom ander maal met nadruk op de schennis der schoonheid, die door het dempen van grachten geschiedt. Daarom verzoekt de Bond den gemeenteraad met den meesten aandrang, geen besluit tot het dempen dier grachten te nemen. JOURE, 27 Juni. Op het door het roomsch- katholiek kerkbestuur der parochie van den heiligen Mattheus te Joure ingesteld beroep om een nieuwe lagere school te stichten, is bij be schikking van den minister van Onderwijs be slist, dat het kerkbestuur voor haar onderwijs inrichting gebruik kan maken van het gedeelte van het openbaar schoolgebouw, aan de Mid- straat te Joure, met bijbehoorend terrein, als is aangegeveit in het raadsbesluit van 24 Sep tember 1921. L. C. HOOFDSTUK I. DE TERUGKEER VAN DEN NAR. Het geleidelijk komen der lente was dit jaar na den langen strengen winter een weldaad. De lengende avonden waren in een parelachtige geheimzinnigheid gehuld, waardoor de zachte regen in zegenende stroomen op de wachtende aarde viel. Voor Anne was het, alsof een groote vrede op alles was neergedaald. Zij had haar nieu wen last, die zoo oneindig veel lichter was dan de vroegere, vastberaden aanvaard en op- en maak je niet zenuwachtig. Ik geloof, dat de Heer ons niet voor niets bij elkaar gebracht heeft, en het is toch in ieder ge val Zijn schepping.” Dus trachtte Anne zoo hartelijk mogelijk te zijn, met het gevolg, dat zij op een och tend in het begin van Maart een vriendelijk briefje van Mrs. Darner, de vrouw van den jagermeester, kreeg met de uitnoodiging den volgenden dag familiaar bij haar te komen dineeren. „Er zullen maar een paar intieme ken nissen zijn,” stond er in h&t briefje. „Komt der staatsschuld zulke zware eischen blijft stel len en zoolang de staatskas aanzienlijke uitga ven heeft te doen met betrekking tot de premies aan oud-strijders. Zoutzuur in plaats van mineraalwater. De Londensche politie heeft dezer dagen een onderzoek ingesteld naar den geheimzinnige!) dood van een Amerikaanschen millionnair, San ford Saltus, die dood in een kamer van het hotel Métropole werd gevonden. De heer Saltus ging door voor multi-millionair. Hij was 68 jaar en eenige dagen te voren uit Parijs te Londen aan gekomen. Vrijdagmiddag vond men hem op de vloer van zijn kamer liggen, twee vingers in den mond. Hij was geheel gekleed en op tafel stonden twee glazen, waarvan het eene mine raalwater en het andere zoutzuur bevatte. In de kamer tond men eveneens een aantal dof geworden medailles. Men vermoedt, dat de mil- lionair deze wilde schoonmaken, zich in de glazen heeft vergist en per ongeluk het zoutzuur heeft opgedronken in plaats van het mineraal water. langzamerhand was zij zich onder het dra gen er van gelukkig gaan gevoelen. Het be stuur over de bezittingen van haar man gaf haar bezigheden genoeg, zoodat zij geen tijd had voor andere overdenkingen. Zij nam iederen lederen dag voelde zij zich sterker. -**.- - WERK, ONTSPANNING, SLAAP. Werk, ontspanning en slaap, van elk acht uren per dag, doen wonderen voor de gezondheid. Duizenden genieten echter veel te weinig slaap en besteden te weinig tijd aan ontspanning zij verstoren het evenwicht der lichamelijke gezond heid door overmatig werk. Overwerking overlaadt het bloed met afge werkte stoffen en urinezuur. De nieren worden overspannen en verzwakt door hun eindeloozen strijd om een dusdanige hoeveelheid uit het bloed te filtreeren. Dientengevolge doen zich verschijnselen voor als rugpijn, urinekwalen, rheumatische pijnen, waterzuchtige zwellingen, duizeligheid, hoofdpijn, een vermoeid gevoel enz. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen geven de noo- dige hulp, als de nieren verzwakt zijn. Gepaard gaande met een verstandige leefwijze vermij ding van overwerking, laat naar bed gaan, zwaar verteerbare spijzen en alcohol; en door te zorgen voor de noodige ontspanning en slaap ver sterken Foster’s Pillen de nieren en regelen zij de blaas. Zij doen de pijnlijke waarschuwingen van nierzwakte verdwijnen en voorkomen de ontwikkeling van rheumatiek, steen in de nieren en blaas, waterzucht, ischias, nier- en blaasont steking enz. Onthoud echter,' dat als gij weder gezond zijt, gij moet trachten gezond te blijven zonder ge neesmiddelen. Iedere echte doos Foster’s Rugpijn Nieren Pil len draagt de handteekening van James Foster. Te Sneek verkrijgbaar bij de firma’s Joh. W. Meijer en B. Meindersma A f 1.75 per doos. dat door geen enkele omstandigheid, hoe tragisch ook, kon tegengehouden worden. Zij wist, in het diepst van haar ziel, dat hij terug komen zou. Zij wilde in die dagen niet te veel aan Zalf* indien gij »lie wertrcuwen In geme&emlcldeien verloren hebt, aarzelt dan toch niet om bij M. SNABILIE, Groote Markt 7, Rotterdam, aan te vragen de gratis brochure No. 185, omtrent de pro ducten van Dr. DAMMAN, Specialist voor Krui- denbehandeling, benevens de bewijzen van genezingen in d« ernstigste ftn oud ste nevslien- Verzoeke duidelijk op te geven voor welke ziekte». gld. bij verlies *3 van een linger 39) Ten slotte echter zette hij alle scherts ter zijde en begon kalm en ernstig over haar man te spreken. De dokter achtte het raad zaam hem zoo spoedig mogelijk uit het ma- joraatshuis te verwijderen. Hij zou er in den Loop van den ochtend met haar over komen spreken. Zijn hersens waren zeer ernstig aangedaan en er zouden zeker eenige maan den overheen gaan, vóór hij weer beter was. Het was beslist noodig, dat hij uit zijn ge wone omgeving kwam. Onder het luisteren naar hem verbleekte Anne. Zij vroeg niets. Lucas gaf iedere bij zonderheid met die preciesheid, welke alles, wat hij zeide, kenmerkte. Dan begon hij over haar zelf, hij ried haar aan een rentmeester aan te stellen en be loofde haar te zullen helpen, als zij zich daar zelf liever niet mee bemoeide. Hij scheen het als vaststaand aan te ne men, dat zij de zaken zou blijven leiden, en langzamerhand begon zij in te zien, dat er niet veel anders op zat. Haar aanwezigheid hier scheen onvermijdelijk. Haar droom van vrijheid was uit. Aan wat de toekomst voort haar brengen zou, wilde zij niet eens denken. Maar het heden stondrin duidelijke trekken Belasting op vruchtenwijn? I niet bioscöbp-installaties. Naar de „Daily Chro- Volgens „Ned. Fabrikaat” bestaan er plannen nicle meldt, zullen zes schepen van de Orient bij de regeering om vruchtenwijnen, voor zoo- Steam Navigation Company, de Ormuz, Orsova, ver zij alcoholisch zijn, in den vervolge te be-Orcades, Orviete, Osterley en Omar worden lasten met een accijns van f 18 of f36 per 100 voorzien van alle benoodigdheden om bioscoop- liter, naar gelang het alcoholgehalte lager ofvoorstellingen te geven. hooger is dan 10 pet. KORT 0EMEN<jD N|EL)WS. Vandalen. 1 Ten gevolge van het eten van bedorven hem gehoord. Hij scheen zelfs haar be- De doode veehandel. De veehandel is dóód, kan niet dooder, mees muilde een veehandelaar achter een rij melk koeien op de markt, waarvoor maar geen koo- pers kwamen opdagen. Allerlei oorzaken werken tot dezen malaise mee. Men had nog hoop op Frankrijk, zegt de „Vee- en Vlh.” De Fransche commissie had te Leeuwarden ’n 70, te Rotterdam ’n 100 stuks vee gekocht, en had alles samen reeds ’n ander half millioen gulden versnoept, maar nu was de beurs dan ook leeg, en heele rijen vaarzen, aan gevoerd op hoop «yan afname door Frankrijk, bleven onverkocht. De boeren in Noord-Frankrijk hebben nu eenige duizenden stuks vee gekregen, waarmee ze werken kunnen. Ook de Afrikaners reizen met vollen buidel onze fokstallen af, roemen het puikje van ons ras, en het geld jeukt hun in den zak. Ze zou den graag willen koopen en het beste er uit ze weten het te onderkennen als ze er maar mee weg konden. Maar hun land laat mo menteel geen Hollandsch vee toe. Ter Rotterdamsche markt waren nog enkele Fransche kooplieden, maar ze „deden” weinig; i de daling van den Frankenkoers maakte het vee, hoewel in prijs gedaald, voor hen nog te duur. Daarbij heeft men ook in Frankrijk met droogte te kampen. De droogte, het grasgebrek, het drijft zegt her blad, de boerep tot de reinste dwaasneid. Hon derd gulden en meer per pondemaat besteden ze in Frisland bij de hDoilandsycrhuringen. Twee, ja drie maal den prijs van verleden jaar wordt wel besteed. Waar moet dat heen? De oplichter uit Bergen aangehouden. De pseudo-hoofdingenieur bij de Staatsspoor wegen, zich noemende P.' K. Parinie Berg mann, uit Utrecht, verdacht van verschillende oplichtingen te Bergen (N.-H.) gepleegd, is te Hilversum aangehouden. In een koffiehuis al daar wekte hij wantrouwen, doordat hij niet kon betalen. Men waarschuwde de politie, en toen die gekomen was, viel hij al spoedig door de mand. Het bleek een bekende oplichter te zijn, Kok geheeten, een gewezen stoker van de spoorwegen. Volgen» «oerwaarden overeengekomen met de Hollantlsoti* Algemeen* Veras- JÜÜÜ leven»- 1RR fcerlngn-Sank te sljn onze Abunné’a verzeksrd tegen augeïntiken «ooi lange invaliditeit. «VU voor haar. Zij moest zoo dapper mogelijk doen, wat het meest voor de hand lag. Toen Lucas uitgesproken hayt, boog zij zich over hem heen en gaf hem een hand. „Ik weet waarachtig niet, wat ik zonder u had moeten doen,” zeide zij. „Ik geloof, dat ik gek geworden zou zijn!” „Wel neen, Lady Carfax!” Zij glimlachte flauwtjes; tranen stonden in haar oogen. „Ja, ik weet wel, dat u niet bedankt wilt worden. Maar u bent als een moeder voor mij geweest en dat zal ik nooit vergeten.” De blauwe oogen begonnen ondeugend te schitteren. De hand, die de hare vasthield, drukte die krachtig. „Dat is nu,” zeide hij op een vriendelijk Amerikaansch-teemenden toon, „het liefste, I wat ooit iemand tegen me gezegd heeft. En ik geloof, dat u het meende ook.” „Ja, ik meende het.” Én ofschoon zij het glimlachend zeide, was er een oprecht gemeend gevoel in haar woorden. TWEEDE DEEL. hunner zijn reeds overleden. - i Op het gehucht Hazelberg onder Dinther toegang verschaft en alles wat vooi venue mg ^)|ji{Sern jnges|agen jn de boerderij van dr. Verbeek, bewoond door A. Ketelaars. Het huis en de stallen zijn afgebrand. De inboedel werd vernield. Twee kalveren kwamen in de vlam men om. Onder St. Willebrord (N.-Br.) is de boer derij van A. Roks afgebrand. Het vee werd ge red, doch een paard kwam in de vlammen om. Ook de inboedel en de schuur met inhoud ging verloren. Men vermoedt brandstichting, daar binnen enkele maanden een tiental woningen meest om denzelfden tijd is afgebrand. De on rust ortder de bewoners is groot. Te Wijtschaete is bij het opruimen van granaten van het oude front een granaat in een wagon gevallen, waardoor een verschrik kelijke ontploffing werd veroorzaakt, die elf werklieden op slag doodde en twee anderen verwondde. Bij de politie te Haarlem heeft zich aan gemeld W. C. J. P. van O., die meedeelde, ten nadeele van een bank, waarvan hij administra teur was, f50.000 te hebben verduisterd. Door gewetenswroeging deed hij aangifte. De directie van de Nederlandsche Spoor wegen heeft bepaald, meldt de „N. Rt. Ct”, dat aan reizigers kan worden toegestaan op overgangsstations hun rijwiel zelf van den eenen trein in den anderen (aansluitenden) over te brengen, ten einde van onmiddellijke door zending verzekerd te zijn. Uit Wesel wordt gemeld dat een gezel schap een boottocht op den Rijn deed. In de kleine boot die voor drie personen was inge richt, namen acht personen plaats De boot sloeg om en vier inzittenden, waaronder een huis vader van 12 kinderen, verdronken. De Officier van justitie bij de rechtbank tc Utrecht eischte tegen een 23-jarigen steen bakkersknecht wegens moord op zijn verloofde H Sybesma te Utrecht aan de< Croezelaan ge pleegd in een vlaag van jalouzic twaalf jaar gevangenisstraf. De rechtbank gelastte een na der geneeskundig onderzoek, opdat helderheid zou worden verkregen omtrent de motieven die tot de daad hadden geleid, zoomede een onder zoek naar bekl.’s toerekenbaarheid. De zandschipper J. ter H., wonende op de zandelevator I, liggende in de Waalhaven te Rotterdam, werd Dinsdagnacht door vijf ge maskerde mannen op zijn vaartuig overvallen. Nadat dezen de kajuit waren binnengedrongen, grepen twee mannen den schipper beet en be letten hem om hulp te roepen. De drie anderen pakten kleedingstukken, beddegoed, geld en ver der alles wat van hun gading was. Hierop ver liet het Vijftal het vaartuig. De schipper, die nog trachtte hen te achterhalen, moest dit op geven, waardoor de roovers konden ontkomen. Ter gelegenheid vair de kermis van Cosse- lies steeg de luchtvaarder Dumortier met zijn luchtballon op, waarin twee passagiers de reis meemaakten. Tusschen Hoey en Luik wilde een der passagiers absoluut aan land komen en men liet hem langs een koord naar beneden glijden. Plotseling schoot de luchtballon met geweld omhoog en steeg tot een hoogte van 2400 M. Boven de streek van Hervé gekomen, scheurde het omhulsel Van den ballon, die met groote snelheid neerstortte in het dorp Chartreux. De passagier en Dumortier werden vrij ernstig ge wond. Anne dacht nog even na, zocht een ex hartelijk te zijn. Zij voelde zich verplicht de I etuis, kon er geen vinden en nam ten slotte haar zoo hartelijk aangeboden sympathie te I de invitatie aan. aanvaarden. Die sympathie trof haar, ook Zij trok de groenzijden japon aan, die zij al had zij het, had zij het voor het zeggen ook op het Jacthbal aan gehad had. Leven- gehad, liever zonder deze gedaan. Ook Lu- j dig stond de herinnering aan dien avond cas drong er op zijn vriendelijke manier op haar eensklaps voor den geest. Na dien dat zij geen kluizenaarsleven leiden tijd had ze de japon nooit meer gedragen Maar vooral Mrs. Errol was op dat en zij wist nauwelijks, hoe zij er toe geko- men was haar nu aan te trekken. Zij stond „Doe het niet, kindlief,” zeide zij dikwijls, haar statige gestalte uitstekend. Dimsdale, „Het mag misschien veel voor hebben om die haar uitliet, keek haar na met den be- je niet in de maatschappij te bewegen, dat wonderenden eerbied, dien hij een koningin geef ik graag toe. Maar het is in ieder ge- zou bewezen hebben. val beter dan eenzaamheid- Sluit jezelf niet dag’ zooals hij kwam, en hem denken. Telkens wanneer zij een ge- Sedert het gemaskerde ijsfeest was zij nog maar eens op Baronmead geweest, en wel om haar belofte aan Nap, dien zij ech ter niet gezien had, te vervullen. Naarmate de weken verliepen, begon zij zich over zijn en dan eens geholpen door Lucas, langdurig stilzwijgen meer en meer te vei- luccoicn nam z.ancn icgocnu, z.onuvi moovn -nunu m „w muvijv. „ixwim wonderen. Geen enkel woord had zij van jn de toekomst te trachten of te willen iien.als het u blieft. Ik had u al zoo lang eens hem gehoord. Hij scheen zelfs haar be-Het nieuws van Sir Giles’.ziekte ver- i willen hebben.” staan vergeten te hebben. Dat hij weer be- spreidde zich al heel gauw in den omtrek,' Anne dacht even over het briefje na. Zij ter was, wist zij van Lucas, die haar dik- en de menschen waren heel lief voor haar, had Mrs Damer altijd graag mogen lijden, wijls met zijn moeder kwam bezoeken. Zoo- s intiem kende zij er geen. De lompheid van u---1..-* -- -i:--- als zijn broeder voorspeld had, was de ge-haar man had haar van bijna allen maat- nezing zeer vlug in haar werk gegaan en schappelijken omgang beroofd, maar nooit onmiddellijk daarna was hij op reis gegaan I te voren had zij zoo beseft, hoezeer het met een spoed, die niemand, behalve Anne, zijn schuld was, dat zij voor ontoeschiete- verwonderde. Zij begreep, dat zijn familielijk doorging. Voor haar persoon zou zij wist waar hij was, maar tot haar drong j liever haar afgezonderd leven voortgezet niets omtrent zijn doen of laten door. "Nap i; hebben, doch het lag niet in haar aard on- j was het eenige onderwerp, waarover Mrs.5 Errol en haar oudste zoon niet uitweidden, en, waarom eigenlijk wist zij zelf niet, Anne zag er tegen op naar hem ie vragen. Zij was overtuigd, dat hij vroeger of .later terug zou komen. Zij was overtuigd, dat hij, hoe de uiterlijke schijn ook tegen hem was, de vriendschap die hen samenbond, niet’ ver raden zou. Begrijpen echter deed zij hem niet ten volle. Zij dacht, dat hij een man van onstuimiger en vuriger hartstocht was, doch het kwam haar voor alsof onder dien hartstocht een zekere standvastigheid lag, een hardnekkig vasthouden aan het doel, in een bijna voltooide villa in de van Dorp- j vleesch zijn te Ruswil in het kanton Luzern 40 personen ernstig ongesteld geworden. Twee Men heeft zich door verbreking van een raam j vatbaar was, is vernield; de paneelen zijn uit de deuren getrapt, glas in lood is kapot ge maakt, de verfpotten van de schilders, welke boven stonden, zijn allemaal op de vloeren omgekeerd en de wanden beschreven met obscure opschriften; ook de ramen en de vaste spiegels in de wanden zijn besmeerd met verf of vernield. Tenslotte heeft men onder te trap in den kelder getracht brand te stichten, en de waterleidingbuis in den kelder, is doorgehakt. Enkele personen zijn als verdacht van deze vernieling gearresteerd. Het zijn ontslagen werk lieden aan dit bouwwerk, en wel W. A. C., 24 jaar, metselaar en J. P. K., 51 jaar, schilder. Dreigende staking in de Ver. Staten. Uit Chicago wordt gemeld, dat de leider der arbeiders in de spoorwegwerkplaatsen aan de vereeniging van spoorwegdirecties heeft mee gedeeld, dat op 1 Juli 400.000 arbeiders in de spoorwegwerkplaatsen het werk zullen neerleg gen, indien de directies er niet in toestemmen de aangekondigde loonsverlaging niet in te voeren.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1