WESTERHOF’s KOFFIE. No. 1 37 v*ct 42% I Java Preanger 55 STEMT a.s. Woensdag op f G E NSM FÜHSÏE HE LANDE VERVANGT SJEFUNSTE BOTE" INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. No. 1 DAMES s Prijzen p. half pond JN ieuwstijdingen Officieel gedeelte. Pepermunt de zuivere medicinale Officieel Orgaan der Gemeente Sneek- Verschijni Brandenburgh, Boschma Co. 7 J 4 L- RECLAME KOLOM. s8« Jaargang Woensdag 5 Juli 1111 ■o. 80 T - J M c k Abonseaaentper jaar f 2.50 fr. p. peet f 3.60. Bnitenlard f8.allee bij vooruitbetaling. Loss® No«. 5 ct. Advsrtentlën10 et. p. regel. Inge zonden Mededelingen dubbel ta’ ief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op der dag der uitgifte, tot 10 uur. DINSDAGS e« VRIJDAGSAVONDS Uitgsvsrs SirsuK Taiefoou No. 150. •I o j van elke politieke richting kiezen van alle soorten T als de hare. i as kerlaga-Bank te Sohiadtam *ijn onze Abonné* verzekerd tegen ongelukken voor van LIJST 36 naar K J. I. de Jong, IJ. Kuijt, S. Seldenrust en L. de Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor- 22 16 15 10 8 7 t week, eindigende 30 Juni in Nederland uitge sproken 51 faillissementen tegen 40 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 30 Juni 1922 1371 faillissementen tegenover 1017 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. 10 8 6 5 4 3 1 2 0 3 0 0 1 0 42—8 28—12 25—13 17—32 16—26 25—38 8—32 Ziekte. Hij, die door ziekte buiten staat is bij het onderzoek te verschijnen, dient daarvan door een geneeskundige verklaring te doen blijken, die ter gemeente-secretarie behoort te worden ingeleverd. Sneek, 4 Juli 1922. De Burgemeester voornoemd, P. J. DE HOOP. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Sneek ma ken bekend, dat bij hen is ingekomen een ver zoek van S1JBREN LYCKLEMA a N1JEHOLT, caféhouder aldaar, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop voor de boven- en beneden- lokaliteit van het perceel, gelegen aan het Oud Kerkhof, no. 10. Tegen het verleenen der gevraagde vergun ning kunnen binnen 2 weken na heden, schrif telijk bezwaren bij hen worden ingebracht. Sneek, 3 Juli 1922. 0—3. 0—2. 2—2. ■:4 NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL 4 3 7 7 6 10 De vooruitzichten der ambtenaren. Over dit onderwerp sprak de heer F. S. Norodhof, voorzitter van den Centralen Neder- landschen Ambtenaarsbond, daartoe uitgenoo- digd door de afd. van dezen bond. In een historische overzicht van de ambte naarsvakbeweging wees spr. er op wat in een strijdperiode van 12JA jaar bereikt is. Veel te genstand ondervond men, vooral van de zijde der hoofdambtenaren, daar deze begrepen dat zoodra de lagere ambtenaren zich stelden op een algemeen standpunt er vele kunstmatige scheidsmuren opgeruimd zouden worden en een groot deel van hun macht verdwijnen. Er moest een einde komen aan het favoritisme, het benoemen van neefjes en vriendjes. De beste krachten moeten worden uitgezocht opdat de bedrijven zoo economisch mogelijk beheerd zullen worden. In tegenstelling hiermee heeft men echter allerlei nieuwbakken ambtenaren aangesteld, die de bedrijven welke onder parti culier beheer bovendien reeds hopeloos vast waren geloopen, voordat men den Staat tot overname dwong, totaal verkeerd leidden en ze in ’t honderd lieten loopen. Het overheidsbedrijf kreeg geen eerlijke kans en de ongunstige ervaringen moesten dan te vens nog dienen aan dr. Posthuma en anderen om het overheidsbedrijf stelselmatig impopulair te maken. En dan verwijt men de ambtenaren dat zij lui zijn, dat een staatsbedrijf niet eko- nomisch kan werken om zoodoende de aan dacht van de ontzaggelijke verspilling der kapi talistische productiewijze af te leiden. En om het volslagen bankroet van dit kapitalistische stel sel te verbergen wil men bezuinigen op de amb tenarensalarissen, terwijl om de totale ontwrich ting van de financieele verhoudingen af te wen den het eenige mogelijke zou zijn afschaffing van het militairisme en een meer rationeele pro ductiewijze, de socialisatie. Ten opzichte van deze laatste hebben de ambtenaren^een roeping te vervullen, zij moeten zijn propagandisten voor een nieuwen bedrijfs vorm, mede-grondleggers van een nieuwe sa menleving, pioniers, die het onderling gehakke tak gaan afleeren om de groote dingen te kun nen zien. De moderne organisatie behodft niet werke loos te berusten en te adviseeren: neem in vre desnaam maar genoegen met arbeidsverlenging en loonsvrlaging, want er is toch niets aan te doen, zooals de secretaris van het R.-K. vak bureau, de heer v. Rijzewijk deed; neen, ons blijft voldoende uitzicht geopend in den hoop- vollen strijd voor den ombouw van den huidi- gen productievorm en voor de ontwapening. Aan de Leidsche universiteit is heden met gunstigen uitslag afgelegd het eind-examen voor den Nederlandsch-Indischen administratie- van hoeft te worden, dat zeer vindt men in Foster’s Maagpillen. Prijs normaal. In Groningen en Friesland en in Zee land er boven. In het Z.O. er beneden- Den 25sten kwam een uitgebreid onweer voor. Het aantal, uren zonneschijn te De Bilt bedroeg 215, tegen ruim 194 uren normaal. Ook een manier. In de dessa Roworedja op Java moest een dessa-hoofd worden aangewezen. Er waren twee candidate!!, Boegik en Raboe. De keuze, in handen gelegd van den assistent- wedena scheen moeilijk. Hoewel hij maar uit twee candidate!! had te kiezen, kon hij niet tot een beslissing komen. Nu had hij de dessa-lieden kunnen laten kiezen, maar ook deze weg scheen hem niet geschikt. Daarom besloot hij de beide kampioe nen een hardloop-wedstrijd te laten houden over tweemaal een halven paal afstand Zoo geschiedde. Boegik won den strijd glans rijk en werd hoofd van de dessa. Als men dat middel met de Kamerverkiezin gen ook eens toepaste. Wat zouden er velen van een moeilijke keuze ontheven zijn. Postdiefstallen. Bij de postadministratie te Eindhoven kwa men reeds sedert langen tijd voortdurend klach ten in over vermissingen van brieven met gelds waarden (niet-aangeteekende stukken). Naar aanleiding hiervan waarschuwde de directeur van het postkantoor de recherche, doch zonder gunstig gevolg. Korten tijd geleden werd een brief, wajirin een bankbiljet van f 100 gesloten was, vermist, en eenige dagen later een post pakket met sigaren. Opnieuw werd de recherche gewaarschuwd, die thans, na scherp onderzoek, een spoor vond. Zaterdagochtend hebben twee rechercheurs den 26-jarigen, ongehuwden brie venbesteller J. J. J. B., uit Woensel, die den laat- sten lijd een buitensporig leven leidde, gefouil leerd en op hem gevonden een brief, waarin een bedrag van f 450 en geadresseerd aan een ingezetene van Eindhoven, en een partij onge stempelde postzegels, waarschijnlijk van onbe stelde brieven afgescheurd. De man bekende den diefstal van den brief en tevens die van de vroeger vermiste stukken. Hij verklaarde, reeds gedurende een jaar geregeld brieven met geld, die aan de post waren toevertrouwd, te hebben ontvreemd. De verdachte is in arrest gesteld. Flij zal 's Hertogenbosch worden overgebracht. Een goede fee. Terwijl voor de Marylebone politierechtbank te Londen de dagelijksche strafzaakjes werden behandeld, trad daar Donderdagmiddag jl. een jongedame binnen, in een chique zomerjapon netje en met een fleurigen rose hoed op. Een tijdje luisterde zij aandachtig naar de eentonige uiteenzetting der misdrijven, waarna zij, bij wijze van afleiding, een arm kindje op haar schoot nam. Even Ijter werd een fruitventer wegens be lemmering van het verkeer veroordeeld tot der tig shilling boete. Onmiddellijk liep de jonge dame hem na en bewerkte zij zijn invrijheids- stelling, door de boete voor hem te betalen. Toen zij terugkeerde, luisterde zij naar de zaak van een scheepssteward, die bij zijn aan komst in de haven was gearresteerd, in verband met een schuld van twintig pond st. De rech ter veroordeelde den man tot betaling van dit bedrag, of anders tot gevangenisstraf. In aller ijl verliet de jongedame de rechtszaal, zij nam een taxi, en keerde een paar minuten later terug met twintig pond st., die zij aan de politie-ainb. tenaar uitbetaalde. Toen de overgelukkige steward een paar woorden van dank stamelde, zeide zijn wel doenster hem, dat hij haar maar moest opzoe ken, wanneer hij weer in moeilijkheden zou zijn. En toen reed de goede fee in haar taxi weg, naar een adres in het West End Een dag van rampen. Een gezin in het Zwitsersche kanton Aargau heeft Vrijdag een reeks van rampen beleefd. De eenige zoon werd op een fietstochtje door een auto gegrepen en met een schedelbreuk opgenomen. Toen meh hem juist had thuis gebjacht, sloeg de bliksem in de woning, waar door het dak instortte. Een zuster van de ge kwetste werd bij dit ongeval doodelijk gewond; de moeder schrok zoo, dat ze een hartverlam ming kreeg en op de plaats doodbleef. Een nieuwe luchtschip-motor. De Daily Mail meldt dat de kapitein-ter-zee Burney een nieuwen motor voor een luchtschip heeft bedacht, die petroleum in plaats van ben zine gebruikt. Het reizen met een luchtschip wordt er goedkooper door en veel minder ge vaarlijk. Het blad voorspelt dat men in de toekomst in ambtenaren zal vereischen, dat de opbrengst van de Tabaksbelasting aan salarissen en uit voeringskosten zal verloren gaan. Dat het gewenscht zou zijn, de verdere uit voering van de Tabakswet voor een zekeren termijn op te schorten, totdat de nieuwe Twee de Kamer z'ich kan uitspreken over de voort zetting in een meer passende vorm. De Haagsche conferentie. Vrijdagmiddag is de subcommissie voor de crediéten met de Russische delegatie bijeen ge weest Litwinof gaf een overzicht van de bedra gen benoodigd voor de credieten voor Rusland. Hij deelde deze in vier rubrieken in: 1. Trans port, waarvoor 1 miljard 10 millioen goudroe- bels noodig waren. Flieronder was begrepen spoorwegtransport en transport te water, her stel van havens, wegen en motortransport; 2. landbouw, waarvoor 924 millioen goudróebels noodig waren, en waaronder was begrepen irri gatie, liet opnieuw verstrekken van zaad en vee, modelboerderijen en kunstmest,, landbouw werktuigen, motortrek- en hijschtoestellen, enz.; 3. herstel van de industrie, waarvoor 750 mil lioen goudroebels noodig waren. Hiervan was het grootste deel benoodigd voor de textiel-, de metaal- en de houtindustrie. Verschillende andere industrieën hadden kleinere sommen noo dig. Een vierde categorie, welke was toege voegd op verzoek van den president, omvatte 300 millioen goudroebels voor handelskredieten en 200 millioen voor bankcredieten. Het totaal bedrag bedroeg 3224 millioen goudroebels. De leider der Russische delegatie zette uit een, dat voor post en telegrafie, openbare ge zondheid en stadsontwikkeling niets in reke ning was gebracht. De door hem genoemde cijfers wezen'Üe be dragen aan noodig voor de dringenste behoef ten, deze bedragen waren zorgvuldig onder zocht en enorm verminderd. De voor den landbouw gevraagde kredieten waren met 2/a verminderd en die voor de in dustrie nog sterker zelfs. Waarschijnlijk zouden deze kredieten worden gevraagd in gelijke dee- len gedurende tien jaren, maar natuurlijk zou den de uitgaven in het eerste jaar eenigszins groot kunnen zijn. Deze cijfers omvatten alleen de bedragen, welke in vreemde munt werden verlangd en vertegenwoordigden slechts een percentage van het totaal, dat de Russische re- geering zal hebben uit te geven. Daarna gaf hij eenige bijzonderheden betreffende de ver schillende categorieën en voorts eenige statis tieken betreffende de mate waarin, naar gehoopt werd, de verstrekking van deze kredieten de welvaart van Rusland zou vergrooten. Van Fransche en Engelsche kant werd op gemerkt dat de uiteenzetting van Litwinof meer geleek op de inhoudsopgave van een boek, dan op een boek zelf. Hem werd aangeraden deze gegevens te verwerken in een uitvoerig memorandum, waaraan dan tevens allerhande inlichtingen konden worden toegevoegd. Ook had men liever gezien, dat Litwinof mededee ling had gedaan van alle bedragen, die Rus land noodig heeft, post en telegrafie, openbare hygiëne en stadsuitbreiding inbegrepen, dan dit minimum, dat de regeering hoopt zich te verschaffen door middel van buitenlandsche kredieten. Tenslotte deed de gedelegeerde Salonikof nog enkele mededeelingen, waarbij hij opmerkte, dat het beide partijen te doen is om geld, en dat wanneer Rusland geen credieten krijgt het zijn schulden ook niet kan betalen. Toen dreigde een geweldig tumult. De En gelsche afgevaardigde Hilton Young redde de situatie," door op te springen en te zeggen, dat men onder een donderbui moeilijk met een koel hoofd over cijfers kon oordeelen. Hij stelde voor de conferentie te verdagen, totdat Litwi nof zijn memorandum in gereedheid zou hebben gebracht en dit memorandum door de niet-Rus- sische subcommissie zou zijn overwogen. De conferentie werd toen verdaagd. Eindexamen H. B. S. Sneek. Geëxamineerd 15 candidates Afgewezen Het weer in Juni. Blijkens het voorloopig overzicht van het weer in‘Juni week gemiddeld over de geheele maand de temperatuur weinig van de normale af; in de eerste dekade waren de dagelijksche maxima gemiddeld 3 a 4 gr. C. er boven, ..v. ...vu uv in de derde 3 graden er bëneden. De regenval i drie dagen van Londen naar Bombay zal kunnen de wet zooveeD1 was gemiddeld over het geheele land ongeveerreizen. Clubs B.V.C. Stanfries 8.V.G. Workum II Voorwaarts II F.C.A. II Sneek III De uitslag van de loting van de door S. V. G. alhier op Zondag a.s. te houden seriewedstrijden is als volgt: 10 uur StanfriesWorkum II. 10.40. Voorwaarts 11B. V. C. 11.20. S. V. G.—Frisco II. 12.—. Sneek III—Olympia. Voor bizonderheden zie men een advertentie in dit blad. Voetbal. Zondag jl. zijn alhier de wedstrijden gespeeld t le klasse kampioenschap tusschen de afdeelings-kampioenclubs A, B en C de Friesche Voetbalbond. De uitslag is als volgt: BrinioFriso Brinio—Voorwaarts FrisoVoorwaarts Met één doelpunt meer dan Voorwaarts alhier is dus Friso kampioen le klas F. V. B. S. V. G. van hier speelde Zondag jl. te Wor kum tegen Workum II” en vefloor met 30 goals. Door S. V. G. is een protest ingediend wegens het door Workum il laten meespelen van niet gerechtigde spelers Stand 2a klas F.V.B. Afd. C Goal* Gesp. Gew. Gpl. Verl. Put. Voor-Tegen 12 12 12 12 11 10 11 IE gld. bij verlies 49 van een vinger Een voortreffelijk laxeermiddel, waarvan de dosis niet voordurend verhoogd be- zacht werkt en niet d heftig purgeert, en zich gemakkelijk laat inne men, vindt men in Foster’s Maagpillen. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. Kaatsen. Zondag jl. werd te Franeker de jaarlijksche kaatspartij van „Jan Bogtstra” gehouden. De harde wind deed evenals verl. Zondag bij de Internationale veel afbreuk aan het spel. Aan den opslag werd verbazend geknoeid. 16 par turen waren ingeschreven. De prijzen werden als volgt gewonnen. le prijs f60 door Joh. Bosma, Beetgum, R. D. de Jong, Wijnaldum, P. Helfrich, Midlum. De 2e prijs f45 door T. Zijlstra, Witmarsum, J. A. Reitsma, Witmarsum, 1. Roukema, Wom- mels. De 3e prijs f 24 door M. Miedema, Franeker, G. Koster, Dokkum, A. Rienstra, Sneek. De 4e prijs f24 door Tj. de Jong, Tjumma- rum, J. Vlietstra, Franeker, 1. Roukema, Harlin gen. De loonsvoorwaarden in het bouwbedrijf. Tusschen de patroons- en werknemers-orga- nisaties in ’t bouwbedrijf is, zoo schrijft/ men uit Amsterdam aan de Tel., overeenstemming verkregen. De looncijfers in het nieuwe contract zullen in verschillende plaatsen 2 a 5 cejit minder be dragen dan in het vorige. (Deze overeenkomst is voor Friesland, niet uitzondering van Leeu warden, niet geldende.) De Tabakswet. De Nededandsche Bond van Tabaksvergun ninghouders schrijft in een adres aan den minis ter van Financiën onder meer. Dat de Tabakswet een onhoudbare^ toestand heeft geschapen en alle bedrijfs- en zakenleven op een dergelijke wijze ontwricht, dat nog lan gen tijd na dezen de schade hierdoor toege bracht zich zal doen gevoelen. Dat er op het oogenblik in de tabaks- en si- garen-industrie een werkloosheid hdfcrscht als nooit tevoren gekend. Door het stilstaan van den exporthandel, den invoer van Duitsche si garen bestond reeds veel werkloosheid, doch de Tabakswet is thans een van de voornaam ste factoren, waardoor de werkloosheid nog aanmerkelijk is toegenomen. Dat de werkloozen de gemeenschap veel geld aan ondersteuning kosten, waardoor de opbrengsten van de Tabaksbelasting weer te loor gaan. Dat het dringend noodig is, dat voor een ze keren tijd de invoer van Duitsche sigaren worde stopgezet, omdat anders na het afwerken van de order van de Spaansche regie, de werkloosheid nog meer zou toenemen. Dat de belastingzegels zoodanig zijn afge- matiebureau van Van der Graaf en Co.’s Bu- werkt, dat er groote kans op namaak bestaat j reaux voor den Handel zijn over de afgeloopen en het daarom raadzaam js, deze zegels niet meer te laten aanmaken, dbc h te vervangen door I andere. Dat in Duitschland op groote schaal Duitsche tabaksbelastingzegeb worden nagemaakt en bij de tegenwoordige afwerking niet alleen de kans bestaat, dat Nederlandsctre zegels in het bén nen-, doch ook in het %ui,tenland zullen wordem nagemaakt. Dat bij het Nederkmdsehe volk de Tabaks belasting zeer impopulair is, als zijnde strijdig met onzen volksaard, en door de eigenaardig heden in onze fabrieken en winkels aanleiding" zal geven tot massa ontduikingen. Dat de stipste naleving van Voorts kan hem door den officier, die" het onderzoek houdt, een streng arrest of een licht arrfest van ten hoogste zes dagen worden op-1 Voor het gelegd. Het streng arrest wordt in een daartoe bestemd vertrek of in een huis van bewaring, het licht arrest in eene kazerne ondergaan. Bovendien is gedurende den tijd, dien het on derzoek duurt en voorts zoolang hij ter gele genheid van het onderzoek in uniform is ge kleed, het Crimineel Wetboek en het reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk hier te lande op hem van toepassing en staat hij onder de bevelen van den officier, die het onderzoek houdt. Onderzoek op anderen tijd of andere plaats. De districtscommandant (adres Spanjaards- laan 111, Leeuwarden) kan aan den verlofgan ger vergunnen het onderzoek in November of December te ondergaan. Óok kan de districts commandant den verlofganger vergunnen het onderzoek in eene andere plaats, hetzij in het zelfde district, hetzij in een ander district, te ondergaan. Is van eene vergunning, als in den vorigen volzin bedoeld op den bepaalden tijd geen gebruik gemaakt, dan wordt zij geacht niet te zijn verleend. Onderzoek Verlofgangers. De Burgemeester van Sneek brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in dit jaar aan het onderzoek, bedoeld in art. 41, derde lid, der Dienstplichtwet worden onderworpen de groot- verlofgangers der landmacht van de lichtingen 1916 en 1920, wat de lichting 1920 betreft, al- leen voor zoover zij behooren tot de bereden artillerie en' tot de Maart- en Aprilgroepen der cavalerie. Het onderzoek voor deze gemeente zal plaats hebben te Sneek voor hen, wier geslachtsnaam begint met de letters A t/m K op Woensdag 12 Juli 1922, voormiddags 9 uur en voor hen wier geslachtsnaam begint met de letters t/m Z op dien dag des namiddags 1J^ uur. Wie niet aan het onderzoek behoeven deel te nemen. Aan het onderzoek wordt niet deelgenomen door de verlofgangers: a. die hun eerste-oefening nog niet hebben vol bracht; b. die in dit jaar, vóór den voor het onderzoek bepaalden dag in werkelijken dienst zijn ge weest uit anderen hoofde dan bij wijze van straf krachtens art. 42, tweede lid, der Dienstplicht wet, art. 91 of art 97 der Militiewet, dan wel krachtens een van de beide laatste artikelen, in verband met art. 77, eerste lid, e, van het Dienstplichtbesluit en art. 50, derde lid der Dienstplichtwet; c. die bestemd zijn, om in dit jaar voor her halingsoefeningen in werkelijken dienst te ko men; d. die elders wonen dan in Nederland, België, Hannover, Oldenburg, Westfalen en de Rijnpro- vincie; e. die zich buitenslands ^bevindnp ter uitoefe ning van de buitenlandsche zeevaart (hieronder niet begrepen de zeevisscherij buitenslands). Wijze van het onderzoek. De verlofganger moet bij het onderzoek ver schijnen in uniform gekleed en bovendien voor zien van de overige tot zijn uitrusting behoo-1 v^dFenst'd7m rende goederen, voorzoover deze hem zijn uit-hier, gereikt of door hem zelf zijn aangeschaft. Strafbepalingen. De verlofganger, die niet bij het onderzoek één. Geslaagd de dames: J. v. d. Bout en J. verschijnt of daarbij niet van de voorgeschre-Hoogland en de heei en K. S. Bergsma, M. Bon- ven goederen is voorzien of wiens goederen blij- nema, S. R. Boomgaard, J. Boonstra, S. Cnos- ken niet in den vereischten staat te verkeeren, sen, R. Feenstra, H. R. Heerema, S. S. Hofstra, kan nogmaals worden verplicht, zien aan een J. I. de Jong, IJ. Kuijt, S. Seldenrust en L. dé onderzoek te onderwerpen. j Vries. Volgen* voorw»*rden overeengekomen met de Hollandsoh* Algsmcan* gld. bij leven*- *n Snhladinan *iln onze Abonné venekerd teaen onaelukken voor 4VVV lange invaliditeit. AVV gld. ingeval van over- gld. bij verlie* van '7E gld. bij verlies EA gld. bij verlies van lijden binnen 30 d. «vU één hand, voet of «eg Iv van een duim, vu een wijsvinger. $8

Sneeker Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1