WESTERHOF’s THEE. Nieuwe Sneeker Courant l No. 89 Zaterdag 5 Aug ’22. In tijden van crisis. BBCLA M E KOLOM. 20 22 Pecco 24 Roodzak 28 No. 3 36 China Souchon 40 Imperial Pecco N ieu Officiéél gedeelte. BUITENLAND. NIEMAND TROMP. r 1 Broken Pecco 7 w 1 varzuime heden (Zaterdag) een bezoek te brengen aan de bekende zaak van a Prijzen per ore t r- I Al 1918 wares 30 trawlers van draadlooze tele- van i maak van gifgassen in de Vereenigde Staten volg, dat werd beschadigd en een spiegelruit aan particuliere®, niet voor de regeering zelf. Ernstige toestand in Italië. De ministercrisis in Italië is geëindigd onder den drang der omstandigheden. Geen der par tijen voelde veel lust de verantwoordelijkheid f7968 -7880 - 7620 -7615 - 7423 - 7300 de kust en met van des vi»»cher. Een die ’t beoordeelen kon. Een Duitscher had zijn schoonmoeder afge lijken zijn gevonden, wier hoofden afgereden waren. Zij hielden elkaar in nauwe omhel zing. Men meent, met een geval van zelf moord te doen te hebben. Reuter meldt uit Johannesburg, dat er Verder luinon voor de vischvsngst zoowel van deze W O K T <i ti M E N U O Het Berliner Tageblatt meldt, dat op I r Vliegmachine over den kop. GORREDIJK, 3 Aug. Een vliegmachine, die met passagiers vluchten deed te Heerenveen, is bij een landing alhier over den kop geslagen. De aviateur en de passagiers waren ongedeerd. De machine was beschadigd. (Tel.) SLOTEN (Fr.), 1 Aug. In de raadsvergadering van heden is aangeboden de gemeente-rekening over 1921, in ontvangst f56.730.70 en in uit gaaf f56.022.51; de rekening van de gemeente- instelling van weldadigheid over gemeld dienst jaar in ontvangst f 1473.39, in uitgaaf f 1043.30. Besloten is tot opheffing van de zekerheid ge- I'j Zij dreigen het gebouw van de vakbeweging te Rome in brand te zullen steken en het par lement alsmede de ministeries met geweld te zullen bezetten. Driehonderd soldaten met zes machinegeweren bewaken het parlementsge bouw. Cavalerie en infanterie kampeeren nabij het Coliseum in de omgeving van het vakver- eenigingsgebouw. De premier Facta richtte een krachtig schrij ven tot den prefect van Rome om hem aan te sporen de orde te handhaven. De socialistische Kamerfractie heeft een oproep gericht tot de socialisten van geheel Italië om in het belang van den vrede het werk te hervatten. De beslis sing berust echter bij ’t geheime stakingscomité van het vakverbond, dat zoo juist bekend liet maken, dat de staking tot het bittere einde zal worden voortgezet. Te middernacht zal een geheime fascistische vergadering worden gehouden onder leiding van Mussolini. De fascisten verklaren, dat honderden hunner partijgenooten zich in de omgeving van Rome gereed houden om de bevelen van de partij uit te voeren. Op Sicilië werd een fascist, die als machinist dienst deed, gedood, doordat een trein door sabotage tot ontsporing werd gebracht. Een trein uit Noord-Italië ontspoorde te An cona. Een stoker werd gedood. Als represaille voor het dooden van twee leden van hun partij .vermoordden de fascisten te Ancona twee broeders, die bij de sabotage betrokken waren. De moeder der vermoorden werd gewond. bij helder weer tot op het dubbele van den af stand. Men verwacht echter dat in de ijlere hooge luchtlagen het licht dank zij de grootsere doorzichtigheid der bovenlucht tot op 400 K.M. afstand kan worden gezien. Om te bewerken dat in de buurt van den toren tot op 4000 M. hoogte het licht zichtbaar is wordt bovenin een spleet gemaakt waardoor een verticale licht bundel wordt uitgestraald, waarbij nog eenige spreiding der stralen mogelijk blijft. Het geheele apparaat is ondergebracht in een kamer van 5.5 M. diameter welke door electri- sche kracht in draaiende beweging wordt ge bracht. Bij elke lens behoort een booglamp van 120 ampère bij 65 volt. Moderne vtsoUwangsi. Dc nieuwste wetenschap die haar diens te a aanbiedt aan de vischvangst is de biologische oceanografie. Haar doel is de verhuizingen der visschen vooruit te kunnen voorspellen door de temperatuur, de doorzichtigheid, de dichtheid, het zoutgehalte en do diepte van de heeft met oriderhandelingen, tusschen de Engel- Personeele Belasting. De BURGEMEESTER van SNEEK maakt bekend, dat het goedgekeurde kohier no. 9 der Personeele Belasting, dienst 1922, aan den ont vanger der Rijksbelastingen te Sneek ter invoi- dering is ter hand gesteld. sche regeering en Duitschland, doch met onder- handelingen tusschen de vier bondgenooten Frankrijk, België, Italië, Japan en Engeland zelf. Dit is het punt, waarop deze tot een verge lijk moeten komen of breken. De Engelsche regeering moest de beste regeling treffen, waar toe zij bij machte was, met haar bondgenooten en deze zoover doorzetten als haar mogelijk was. Aan de geallieerden te zeggen, als jelui met met onze politiek meegaat, staan wij op van de groene tafel, zou het einde van het bond- uitstrekt tot Rustenburg. Saulspoort, 60 mij- L.i ten Z.O. van Derdepoort wordt be- lichtbron zien tot op een afstand van 150 K.M., ^e^enr ^et hadahetVon?dekt onder den denneboom, waar de reizigster negen jaar geleden uitgerust had en waar het onder sneeuw en dennennaalden al dien tijd veilig had gelegen. PER TELEGRAAF. De verklaring van Lloyd George. LONDEN, 3 Augustus. Lloyd George heeft een belangrijke verklaring afgelegd in het La gerhuis bij de bespreking van de Duitsche schadevergoeding en de geallieerde schulden. De leden van het Huis hebben in hun toe spraken, niet zoozeer in het Lagerhuis, als wel in het land, gezegd, dat wij in de eerste plaats achter Frankrijk moeten staan en toezien, dat dit niet te veel druk op Duitschland uitoefent. Vervolgens trad een ander gezichtspunt naar voren: „Wat je ook doet, doe het in overeen stemming met Frankrijk." Men kan-echter niet deze beide richtingen voorstaan en hen tegelijk volgen, doch moet de feiten onder de oogen zien. Een van de feiten is, dat men niet te doen (Ll Yvon} Mvr. Louise^joiaeau. (Seine, Frankrijk) schreef ons het volgende Sinds ik de Pink Pillen gebruik, ben ik geheel vrij gebleven van de lende- en de buikpijnen die ik gevoelde tijdens de maandstonden. De hartkloppingen die ik ieder oogenblik onder vond, zijn eveneens weg gebleven. Ik ben niet meer buiten adem als ik eenige verdiepingen opklim. Ik heb mijne krachten zoowel als mijnen eetlust weer.’’ De Pink Pillen zijn een ongemeen krachtige hersteller van de werkzaamheid van het lichaam. Zij worden om gosde redenen beschouwd als een der meest af doende middelen tegen da bloedarmoede, de neurasthenie, de algemeene lichaamszwakte en de ongemakken dienitden groei en uit bet wegblijven der perioden voort komen. De prijs der Pink Pillen bedraagt f 1.75 de doos, f 9.de zes doozen. Zij worden ver kocht in het HoofddépötNassaukade 314 te Amsterdam. Eisch dit adres en de Holland sche gebruiksaanwijzing. De Pink Pillen zijn ook te verkrijgen bij alle goede apothekers en drogisten o.a. bij Erven Joh. W. Meijer en firma B. Meindersma. „Heeft de beklaagde nog iets op te merken?” vroeg de rechter beleefd. „Ja, Edelachtbare,” zei de man, „ik zou graag I willen weten waarom ik juist voor 100 en 6 Mark/ben veroordeeld en niet voor 100 Mark.” „Wel,” antwoordde de rechter met een oolij- ken blik op de schoonmoeder, „dat is heel een- verkeerd zijn af te wijken van oprechte en recht vaardige eischen. Duitschland heeft onheil aan gericht. door de beslissing, welke het genomen heeft en de handeling, welke er op gevolgd is. Lloyd George verklaarde, dat hij in de bijeen komst van Maandag zich zal verzetten tegen elk voorstel, dat slechts de ontbinding in Europa zou vergrooten, zonder dat Engeland er eenige baat bij zou vinden. De Engelsche regiering zal alle aanspraken, welke de verwoeste landen Frankrijk, België en Italië indienen, op redelijke en tegemoetko mende wijze onderzoeken. Men moet billijkheid toonen jegens Duitschland, rechtvaardigheid je gens Frankrijk, maar ook aan het volk van eigen land moet recht gedaan worden. FRANKFOR T a. d. M.,J Aug. (N. R. Crt.) De onzekerheid over de plannen van Frankrijk heeft in de streek, die aan het bezette gebied grenst, een uiterst zenuwachtige stemming te weeg gebracht. Er gaan weer geruchten over de bezetting van Mannheim en Frankfort.. Verder vreest men voor de in beslagneming van het Duitsche tegoed in Frankrijk,zoodat er vrijwel geen cheques op Frankrijk meer kunnen worden gekocht. Alles wacht in de grootste spanning op de Fransche maatregelen van Zaterdag. PARIJS, 3 Aug. (N. R. Crt) De ministers hebben vanochtend vergaderd onder voorzitter schap van Millerand. De eerste minister heeft zijn collega’s op de hoogste gesteld van den buitenlandschen toestand, in het bijzonder wat iiamg ie zoeKen, mei nei ge-i v.l geweldige ontploffing plaats de intergeallieerde schulden. ■■si ------- de men genomen besluiten goedgekeurd, die de re- De geering /ian de Engelsche regeering zal uiteen- zetten op de a.s. bijeenkomst te Londen. De professoren van de medische faculteit hielden naar aanleiding van dit incident on middellijk een vergadering en besloten den der Leuvensche ziekenhuizen. In het jaar 1913 verloor een dame uit Glasgow, mevrouw Clarke, op een reis door Zwitserland, bij een bestijging van den J*i- latus, haar gouden beursje, dat twee ringen met groote brillanten en twaalf pond ster ling in goud bevatte. Zij was ontroostbaar over haar verlies, en hoe zij ook zocht, zij kon het beursje maar niet terugvinden. Het volgend jaar wilde zij weer naar Zwitser land, maar de oorlog stuurde alle reisplan nen in de war en mevrouw Clarke had alle hoop f op het terugvinden van de verloren schat opgegeven. Maar dit jaar kreeg zij opeens een ingeving om het nog eens te pro- beeren. In gezelschap van haar dochter keerde zij terug naar de plek, waar zij 9 jaar firma Johs. Tromp te Sneek voor f 11891. Het huis a. d. Kruizebroederstraat door de bewoonster, Mej. de wed. Johs. IJpma voor f 3007.—. Het burgerhuis c.a. a. d. 2e Woudstraat in gebruik bij Mej. de wed. Salomon de Jong, door den heer S. Boskman te Leeu warden voor f5190. terwijl het burgerhuis a. d. Emmastraat werd ingehouden. De Ver. v. Rechtzinnig Hervormden alhier heeft besloten een schrijven tot heeren Kerk voogden der Ned. Herv. Gem. te richten waarin verschillende bezwaren tegen de aanslagen in de kerkelijke H. O. van dit jaar worden opge- somd. De kritieke leeftijd is een tijd vol lastige kwalen. Hoe gezond zij tot dien tijd toe ook ware, dan blijft da vrouw er niet vrij van Doordat de loop van het bloed zich dan wijzigt, doet zich een pijnlijke onregelmatig heid der functies voor, als lendepijn, buikpijn, hartkloppingen en gejaagdheid. Dan zegt de geplaagde vrouw„Nu is het uit met mijne goede gezondheid 1” Tot troost van haar die zich zoo laten ont moedigen, brengen wij haar hier het voorbeeld van Mvr. Louise Loiseau onder de oogen, waardoor bewezen wordt dat de Pink Pillen al die kwalen kunnen genezen door aan het bloed zijn rijk dom en zijn zuiver heid £en aan het zenuwstelsel zijn kracht terug te gesen, zoodat het gestel op nieuw goed werkt. Mvr. Louise Loi seau, wonende Ave nue Lucie Leconte te Villemonble van fjjd onderzoeken en steld door den eervol ontslagen ambtenaar van het distributiebedrijf. De gemeente-begrooting is gewijzigd en de ontvangsten en uitgaven zijn nader bepaald op f44.861.47. Het percentage van de te heffen gemeentelijke inkomstenbe lasting is bepaald op 2.7. Gewezen werd op den bouwvalligen toestand van de woning in de Dubbelstraat no. 186, ten aanzien waarvan de voorzitter voorziening toe zegde. L. C. DEERSUM, 4 Aug. Alhier werd een vriend schappelijke korfbalwedstrijd gehouden tus schen de clubs Deersum en W. K. te Terzool, waarbij de laatstgenoemde club won met 10. Een begeerde positie. JOURE. Ter voorziening in de vacature van den heer H. Schots als politieagent alhier, heb ben zich niet minder dan 115 sollicitanten aan gemeld. J. C. Woensdagnacht is te Melsbroeck nabij Brussel een boerderij af gebrand. Van de be woners, een weduwnaar met zijn kinderen, twee- meisjes van dertien en veertien jaar, werden alleen de verkoolde lijken gevonden. Bij wachtpost 8 op de lijn Groningen—Sau- werd zijn twee koeien, die tusschen de rails liepen, door een trein gegrepen. Een der beesten werd ongeveer 200 meter met den trein voort gesleept en evenals het andere dier totaal ver morzeld. Bij de academische examens van de universiteit van Leuven behaalde een stu dent zijn graad met onderscheiding. Dat was evenwel niet naar zijn zin, want naar zijn bewering had hij het examen afgelegd met groote onderscheiding en toen de jury hem geen voldoening gaf, wierp hij zich op zijn professor en gaf hem enkele kaakslagen. Kerknieuws. Geref. Kerken. Beroepen te Rijssen, ds. O. Boersma, te Koudum. Doopsgez. Kerk. Beroepen te IJtens en Baard ds. A. Vis te Witmarsum. Pa*srdrakeurin0. De keuring van merrie» met veulen», fokmerrie», twentermerries, eitsr-merrie», twenter- en enterbengsten te Leeuwarden had o.a. het volgende resultaat. S*amtoakmerries van 4—7 jaar, Friesch ras Emma van G. T. Woudstra te Joure f 40. Enter merries, Friesch rasAafke van wad. 8. «C. Woudstra te Harich, en Abeltje van S. Ph. de Gavere te Molkwerum, ieder f 25. Bovenlandsch ras, twentermerries: Zoone- straaltje van R. K. Postma, Rauwerd f 60. maar daarop is de kans niet heel groot is het doodelijk. Het verraderlijke is* dat, wanneer ’n leger- I van 80 K M. per 24 uur kan bereiken, is er I een wtaineminc vanuit een om van de Engelsche kust voor de tweede maal te trachten, over het Kanaal te zwemmen. Hij werd echter onderweg zoo zeeziek, dat hij moest terugkeeren. Een vuurtoren voor de luchtvaart. Op den 584 meter hoogen Mont d’Afrique bij Dyon wordt een machtige lichtbron opgesteld die voor het luchtverkeer tusschen Parijs met Algiers en Italië als lichtbaak moet dienen. Deze vuurtoren wordt voorzien van 8 lenzen die op twee stellages zoo verdeeld zijn dat zij twee groepen vormen met straling in tegengestelde richtirig. De stralenbundels van vier lenzen vereenigen zich op zekeren afstand tot een enkelen bundel van ruim 1 milliard kaarsen. Bij middelmatig helder weer kan men deze nietigen is. Tenslotte vroegen zij nog het oordeel van den heer van Waegeningh over het bericht uit tigheid met een brandende lucifer naar een Het was volgens hem ook niet waar, dat de conferentie te Washington een verbod voor het gebruik van gifgassen had aangenomen. On danks alle pogingen, die hij daartoe had’aan gewend, was het hem althans niet mogen ge lukken een bevestiging van het bestaan van dusdanig verbod te verkrijgen. De geweldige productie van gifgassen in Edgewood bewijst trouwens wel het tegendeel. De zwemtocht over het Kanaal. De Londensche typiste miss Gleitze, een der velen, die meedingen naar den prijs van dui zend pd. st., door de „Daily Sketch” uitgeloofd voor den man of de vrouw, die dit jaar het eerst tusschen Engeland en Frankrijk het Kanaal overzwemt, deed heden haar eerste poging. Zij ging om half acht te Dover in zee, maar na 3'/2 uur zwemmen en na 9 JA K.M. te hebben afge legd, moest zij opgeven wegens overspanning van een schouderspier. De Fransche zwemmer George Michel verliet Woensdagavond Boulogne met een sleepboot, stüdent^uit té sluiten als’"assistent van een maar de chaos, die anders dreigde, heeft den ex-minister Facta er ten slótte in doen bewilli gen een ministerie te vormen. De eerste taak zal moéten zijn het land tot rust te doen wederkee- ren. De socialistische partijen hebben nl. een al gemeene staking afgekondigd, haar felste tegen standers, de fascisten, trachten deze met allerlei middelen te verhinderen en in de war te sturen. Hoe het er thans voorstaat blijkt uit de vol gende berichten: Te Rome kon een beperkte tramdienst ge handhaafd worden; overigens staat het verkeer geheel stil. Hier en daar werden socialistische afgevaardigden gemolesteerd. Woensdagavond werd buiten de stad geschoten op de auto van den burgemeester. Ernstiger onlusten hadden plaats te Bari, Livorno en Ancona. Te Ancona werden twee fascisten gedood. Naar verluidt, trekken duizenden fascisten op die stad om wraak te nemen. Om middernacht vervalt het door de fascisten gestelde ultimatum van 48 uur. Alle fascistische afgevaardigden zijn naar hun kiesdistricten ver trokken. Aan de regeeering zal worden verzocht, alle stakende beambten in uniform te steken, de leiders van de staking te vervolgen en aan dé fascisten verlof te geven om op te treden als chauffeurs e. d. Indien deze eischen niet wor den ingewilligd, zullen de fascisten trachten de macht in handen te nemen. afdeeling van bv. 10.000 man dat treft, men eerst niets van merkt, maar na enkele dagen vliegmachine vaa groot belaag. moeten 5000 in het hospitaal opgenomen wor- De Amerikanen hebben het opsporen van den, en na een tweeden aanval blijven er hoog- viscbscholen door vliegmachines reeds in prac- stens 2000 over. Zoodoende liggen de hospitalen tijk gebracht, en eesige fabrieken van gecon- tjokvol, maar door de zuurstofbehandeling ge- serveerde visch bezitten zelf haar eigen ma- nezen immers niet gedood maar slechts buiten ge- een haven zijn met een draadloos station aan bikkelde" bevol^^ i_x rlo l vier .ir mot non -n It orvmonhi «o OAn' men de op- ver meerderen, en de kans op succes zoo groot mogelpk te maken. Een belatsgrgk hulpmiddel bij de tegen woordige vischvangst is de draadlooze telegi afio. Hierdoor kan men een schip, dat een visschoa- school viadt, do andere viscchers waarschuwer In Aug. 1921, zoo herinnert de „Intrassigoant”, stoo’te een trawler uit Boulogne op een 1 e- largrpke school makreelen met behulp van de draadlooze telegraf e konden de andere schepen worden gewaarschuwd. Dien dag haal den verscheiden en schepen 25 ton viich. In 1911 deed de draadlooze telegrafie haar Aanbesteding ten gemeentehuize van Wymbritseradeel tot het voor rekening van ’t Armbestuur stichten van een bijgebouw achter ’t armhuis te Heeg met bijkomende werken. Ingeschreven als volgt: R. F. Feenstra te Bolsward C. v. d. Witte te Bolsward R. v. Gelderop te Joure Th. Draaisma te Piaam Gebrs. Stenekes te St. Nicolaasga H. O. Straatsma te Sloten Sj. Jager Makkum en H. v Dijk Sneek - 7280 J. v. Asman te Heeg -7112 E. Feenstra te Nijland -6950 F. Rinia te Woudsend - 6510 K. Vlieger te Heeg - 6498 R. Koopmans te Echten en H. Bakker te Oosterzee - 6292 Laagste gegund. De temperatuur van het water in de Sneeker Zweminrichting was heden 18°. Korfbal. Op een tournee door de noordelijke pro vinciën brengt de Amsterdamsche korfbal club „D. E. V.” (De eerste vijfjarige) op 9 en 10 Augustus a.s. ook een bezoek aan Sneek om een wedstrijd met haar le 12-tal te spelen tegen „Concordia” alhier. Door liefhebbers van het korfbalspel zal deze pro- paganda-wedstrijd zeer zeker wel bezocht worden. „D. E. V.” is kampioen der westelijke eerste klasse N. K. B. en eindigde als tweede in de competitie om het korfbal- kampioenschap van Nederland. „Concordia” rekent op de sportieve mede- werking van alle bezoekers om gedurende de wedstrijd zich buiten de afscheiding te houden. Zondag speelt „Concordia” alhier tegen D. O. S. van Lemmer. Bij de op 2 Aug. 1.1. ten overstaan van notaris Heringa in „De Nieuwe Doelen” al hier gehouden finale toewijzing van onroe rend goed te Sneek werden aangekocht: Het heerenhuis ca. a.d. Stationsweg, in voor den gang van zaken op zich te nemen, gebruik bjj den heer p Moerdijk doofer de maar op rnnne riiP annpre nroin-no hooft don e* J Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werk dagen tusschen 11 >/2 en 12J/j uur, de navolgen de voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 3 en 4 Aug.: 2 honden. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op 3 en 4 Aug.: zak mesje, J. Spoelstra, Julianastraat 6. Voetbal. De Sneeker voetbalclub „Voorwaarts” orga niseert kermis-Zondag alhier groote serie-wed- strijden. Deze beloven schitterend te worden. 8 ■eerste klas clubs nemen er aan deel. Gisteren heeft de loting plaats gehad. De uitslag hiervan is als volgt: No. 1 „Sneek” 1. No. 2 „Friso” I. No. 3 „Brinio” 1 No. 4 „L. S. C.” I. No. 5 „Voorwaarts” 1 No. 6 Friesland II. No. 7 „F. V. C.” No. 8 „Spartaan". Als prijzen worden aangeboden fraaie medail les, plaquette en zilv. voetballer op stander. Voor nadere bizonderheden zie men een adver tentie in dit nummer. vecht gesteld. Gelooft u niet zoo vroegen de anti-mili- taristen dat men zal zoeken naar gassen, die direct doodelijk zijn? Van oorlogsstandpunt is het toch radicaler den vijand te dooden, dan rammeid, waarvoor hij zich op aanklacht van de hem drie maanden buiten gevecht te stellen, om verongelijkte vrouw voor de rechtbank had te dan van voren af aan te beginnen? verantwoorden. De rechter veroordeelde den Nu, om u de waarheid te zeggen, zei de hardhandigen schoonzoon tot 106 Mark boete. genootschap beteekenen. Het verdrag van Ver sailles is een zaak van vergelijk tusschen de ge allieerden geweest. En zijn twee factoren, welke iedereen in het Buis heeft aanvaard, zonder on derscheid van partij ten le. het bedrag van de schade en ten 2e Duitschland’s vermogen tot betaling. De minister-president vervolgde dan: „Ik ben blij, dat Poincaré ons voorstellen heeft voor te leggen. Ik vertrouw er op, dat het Huis ons zal toestaan ter beraadslaging te verschijnen met ongebonden handen, teneinde die voorstellen te overwegen en ons best te doen tot eenigerlei regeling te geraken. Indien de geallieerden met hun druk op Duitschland te ver gingen, zou het er op uit kunnen loopen, dat zij niets kregen, en was er ook het gevaar, dat zij dat land zouden drij ven tot de wanhoopsdaad om zich te storten in de handen van de reactionairen of van de com munisten. Als dat geschiedde, zou er van geen schadevergoeding sprake zijn. Een revolution- nair Duitschland in het hart van Europa zou heel iets anders zijn dan een revolutie in Rus land. Het zou een revolutie zijn in een goed geordend land met een sterk geoefende en ont heer van Waegeningh, geloof ik ook, dat de aanvaller liever wil, dat ze maar direct gepiept 1 zijn. Maar toch is de granatenoorlog nog onein dig veel' erger.” Verder lezen wij o. a. dat aan den heer van Waegeningh werd medegedeeld, dat ten hoog- ste 2.5 procent van de slachtoffers van een gas aanval op het slagveld achterbleven. Op grond voudig: honderd Mark boete plus 6 Mark daarvan heeft hij bij keuze tusschen twee kwa- Amusementssteuer” (vermakelijkheidsbelasting) den: granaten of gifgassen, de laatste gekozen. I De anti-militaristen waren van oordeel dat het aanvaarden van die keuze onjuist is. Zelfs een Sp00rweg jn de buurf van Leipzig twee voor het zoeken van afweermiddelen konden zij - niet veel sympathie koesteren. De zaak staat h. i. in waarheid zoo, dat de regeeringen van de verschillende landen aan chemici opdragen de verschrikkelijkste vernietigingsmiddelen op ,te sporen en hun uitvindingen met goud beloonen. cen nieüwè' gÖudaderVs^ Daarnaast dragen zij aan anderen of aan de- gint op de grens van Bechuanaland en zich zelfden misschien op afweermiddelen tegen L-- - - - - - -■ de gassen van den vijand te zoeken. Deze beide |en takken van wetenschappelijke!, arbeid vormen schouwd als het centrum van deze ader, een geheel en dienen een stelsel welks doel ver- Een gasfitter had bij werkzaamheden in een in verbouwing zijnd huis aan de Steegoverlaat te Dordrecht de onvoorzich- - - --o-o__ -- -----HgllVlU 1I1VL dCU UiaiIUC-llUV 1UV11V1 UClCll V.V11 1 Amerika, dat de minister van Oorlog den aan-]ek in de gasleiding te zoeken, met het ge-betreft de kwestie van de schadevergoeding en maak van gifgassen in de Vereenigde Staten volg, dat een geweldige ontploffing plaats de intergeallieerde schulden. verboden heeft. had’ waardoor het huis van binnen ernstig I Be raad heeft de vroeger met algemeene stem- Dit leek den heer van Waegeningh onwaar-1-1 1-111 -:j- schijnlijk. Vermoedelijk geldt dit slechts voor overzijde van de straat werd vernield, particuliere®, niet voor de regeering zelf. gasfitter kreeg brandwonden. de slachtoffers bijna allen. Zij worden dus I chise die de vloot vooruit gaat en inlichtingen dat beoogt de humanitaire oorlogvoeringgesit. Het ideaal station voor vischvangst zou een vliegmachine als „oog’ Nederland en Spanje. Naar aanleiding van berichten omtrent een uitnoodiging van de Spaansche regeering tot het zenden van een Nederlandsch oorlogsschip naar Guetaria, ter bijwoning van het 4e eeuw feest van de eerste reis om de aarde, meldt men, dat voor het bijwonen van dit feest geen oor logsschip beschikbaar is. Spraak verloren. De heer D. uit Markelo, die bij familie te Wierden logeerde, kwam bij het ontwaken tot de ontdekking, dat hij zijn spraakvermo gen geheel verloren had. De ontboden ge neesheer vroeg hem of hij op de een of an dere manier ook een schrik gekregen had. Hij schreef daarop op een lei, dat hij des gebieden waarin zij graag leven te oBderzoeken, nachts een angstigen droom had gehad, n.l. verder ds richting ou snelheid der winden dia dat zijn broer, die ernstig ziek is, gestorven de boveastroomen regelen, waardoor hst plaak- was. De geneesheer was van meening, dat ton, het voedsel der visschee, wordt aangeveerd, hij tengevolge van dezen droom zijn spraak Door deze onderzoekingen meent zou verloren hebben. brengst van de vischvangst te kunuen De chemische oorlog. Het secretariaat van de Internationale Anti militaristische Vereeniging, sectie-Holland, zendt aan de bladen een verslag van een interview, dat de heren N. J. C. Schermerhorn en Albert de Jong, namens de 1. A. M. V. in Nederland hebben gehad met den heer E. van Waege ningh, militair en gerechtelijk apotheker te Breda, over het gebruik van stikgassen in den oorlog. Blijkens het verslag zeide de heer van Wae geningh in dit onderhoud o. a.: „De toekomstige oorlog zal heelemaal een in,'"d;”p de7r»wle7s"7aT"ArcïchÓn7'’EÏn"de gasoorlog worden, of eigenlijk zijn het geen [gjg yyares 30 trawlers van draadlooze tele- gassen meer. Het lewisiet de chloor-pikrine, grafi(5 voor£ienj jn December 1920 reed» 200. wordt als vloeistof gefabriceerd, in granaten ge- daan, en in uiterst fijne droppels uitgespoten. Je do bestuurbare ballon ah dó ’vliêgmacbiae merkt niet eens, wanneer je dat treft. Maar na 1 g oot ftut Door de 6Be]heid ~’r verloop van acht dagen beginnen zich brand- machines kau men grooto uitgestrektheden in blaren te vertoonen. Krijg je het op je oogen, I minimum van Igd onderzoeken en de dan wordt je blind, komt het in je longen schepen per draadlooze telegrafie waarschuwen. .Inowtn io rlo n.of l.o»l orrnnl- dan j Vo rai v00r flg |ardiKeUVang»t, SSH ViSCh die aan de oppervlakte zwemt eu die een snelheid -on TT- t.»-OJ -v.. - lucbtballon of een wiarneming vanuit

Sneeker Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1