WESTERHDF’s LUISTER NU EENS!!! No. 1 37 M. 42 v* Ruitenboer j I Java Preanger 55 KOFFIE. - FRANSCHE urinezuur, en het filtre JAPO N STOFT E N KLEEOINGMAGAZIJN „LEEÜWENBÜRG 1- -SMEEK.- Brandenburgh, Boschma Co annex 75 |de meest betrouwbare^ RWLAMBKOLOM. MEUBELFABRIEK „NEDERLAND SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL DAMES KLEEDING - NAAR MAAT - Officies! Orgaan dar Oemeente Snaak. Prijzen p. half pond 38a Jaargang Zaterdag 9 September fle. 99 is dus dstsrom i wordt medicinaal bereid I 1 J I I is daardoor geneeskrachtig staat onder contróle van Apotheker J. Ruiter. waewAWAWAWtwbwaMwrwKwaAwwkWdSSbWabwaawahWAWA DE PRIJZEN ZIJN LAAG GESTELD. GRONINGEN WESTERSINGEL J A HUIZINGA Telefoon 118. Franco levering dei V.S. Pepermunt M M FEUILLETON. (Nadruk verboden) om alleen dat kon. Wordt vervolgd. I I I 9 IEUWE SNEEKER COUEiST L I I I gld. bij var lisa van 4én ht-nd, vaat oi oog Abonnement: per jaar i 2.50 ft p post f 3.60. Bnitenlaad f 8.alfe» bij vooruitbetaling. Luwe Nos. 5 et. Advertentlën 10 et. p. rogel. Inge zonden Mededeelingen dubbel tarief, bij Abussnement belangrijke korting Kleine Adv kunne» ingesonden wor den op dec dag der uitgifte, tot 10 nnr. gld. bij verlies van een vingrr i r door ETHEL M. DELL I I I Verevhgnt DINSDAGS en VRIJDAG8A VONDf Uitgevers Swrjek Teloiooa No. 150 •r r— V II DRAISIgiA v/xti- VALKEiNBURG'S LEVERTRAAN-'. LEEUWARDENS inzichten en van belangen. Zij trage-commissie, indien de leden hunner corpo- 1 J z - i 1 -1 J_t 1 4.1 n A l. zv «•*-*-* «~»A rz1r1rrtzi«-z4 Ir ZA zl Al, D I 11 IrlxO O f hebben nu de leden beslist, dat,er geen arbitrage zal plaats hebben. Bella-donna-vergiftiging? Dezer dagen werd de Haagsche Eerste Hulp dienst opgebeld om een heer naar het zieken huis ovei* te brengen, die in een café plotseling onwel was geworden. Nadat hij weer opgeknapt was, bleek hem, aldus de Telegraaf, dat hij be roofd was voor een bedrag van ongeveer f 500. Dadelijk werd de recherche gewaarschuwd, die een uitgebreid onderzoek instelde. Gebleken is, dat de bewuste heer in gezel schap van enkele „dames” en een jongmensch in een bekend restaurant geruimen tijd heeft vertoefd. Er werden verschillende dranken ge nuttigd en veel sigaretten gerookt. Na dit res taurant verlaten te hebben, is men getogen naar een eveneens zeer bekend café, waar het slacht offer zich niet wel begon te gevoelen. Hij be sloot een kopje koffie te drinken. Hij voelde zich evenwel zoo ziek worden, dat hij zich naai de toiletten begaf, waar hij neerviel. Hier werd hij door een bediende gevonden, die hem dooi den Eersten Hulpdienst liet opnemen. Van het gezelschap was natuurlijk geen spoor meer te vinden. Het is zeer waarschijnlijk, dat de berooving in het laatste café heeft plaats gevonden en ver moedelijk in de toiletten. Evenals bij vorige bella donna-slachtoffers was zijn herinnerings vermogen danig in de war en wist hij niet meer in bijzonderheden, hoe zich de zaak heeft toege dragen. Hij schrijft zijn onwel worden toe aan het rooken van met bella donna vergiftigde si garetten tijdens zijn oponthoud in het restau rant, maar het is ook mogelijk, dat men onge merkt aldaar wat in zijn glaasje heeft gedaan. Tegen het vloeken. De gemeenteraad van Aalsmeer heeft de al- gemeene politieverordening aangevuld met een artikel, krachtens hetwelk het verboden is, den naam Gods vloekende in het openbaar te ge bruiken, en in het openbaar onzedelijke taal te bezigen. Huwelijksplannen van den ex-keizer. Van het bericht over de.aanstaande verloving van den voormaligen Duitschen keizer wordt thans ook in de Duitsche pers melding gemaakt, volgens den correspondent van de Tel. te Ber lijn. De dame, met wie de ex-keizer zich zou hebben verloofd, zou zijn prinses Reuss oudere linie. Het bericht komt thans voor in de „Lokal Anzeiger”, die het aan de „International News Service”, een Amerikaansch nieuwsagentschap, ontleent. De Lokal Anzeiger merkt hierbij op, dat het blad in goed ingelichte kringen te Berlijn heeft vernomen/dat de waarschijnlijkheid van dit be richt niet ónmogelijk wordt geacht, daar men ten huize Doorn slechts zeer zwakke démentis daarover heeft ontvangen. Prinses Hermine is de weduwe van prins Johann Georg zu Carolath- Beuthen, die tijdens den oorlog is gestorven. Zij is 36 jaar oud en heeft vijf kinderen van 8 tot 14 jaar. Hoelang moeten we onze kippen houden? Heel wat kippenhouders houden hun dieren veel te lang, schrijft „De Boerderij”. Een kip legt in het eerste jaar, dat zij legt, de meeste eieren en dat aantal neemt in de volgende jaren geregeld af. Die afneming zal wel niet constant zijn, maar" ons is éeti geval bekend, dat men in drie opeenvolgende jaren van 'n toom witte leg horns gemiddeld raapte 160, 140 en 120 eieren. Een afname* dus van 20 eieren per jaar. Hoe ouder dus een kip wordt, hoe kleiner het aan tal eieren is, dat zij in een jaar legt. Daarom raadt het blad den pluimveehouders aan, schaft na den tweeden leg uw hennen af en zorgt er voor, dat er weer jongen voor in de plaats staan. Alleen met waardevolle fokdieren zou het blad een uitzondering wenschen te maken, deze kunnen langer aangehouden wor den. terwijl alle Stoffen ook per EL worden verkocht. 5 r karakter, van i hebben zich niet beperkt tot het politiek en eco-j raties hiermee akkoord konden gaan. Blijkbaar nomisch terrein, maar zich uitgestrekt tot kunstj_. en wetenschap; zij hebben van weerskanten een j levendige waardeering gewekt van de weder- j zijdsche nationale hoedanigheden. De goede be- trekkingen tusschen de volken kunnen niet an ders dan winnen door samenwerking in het be lang van den vrede en van de ontwikkeling van de cultuur, en met oprechte voldoening heb ik vastgesteld, dat de gebeurtenissen, die Europa onderstboven hebben gekeerd, niets hebben ver anderd in de hartelijke betrekkingen tusschen Denemarken en Nederland. De verwachting, door Uwe Majesteit geuit, dat onze betrekkin gen zich nog ontwikkelen, nog krachtiger wor den, zijn in overeenstemming met de gevoelens, die mij ten zeeiste ter harte gaan. Ik hef mijn glas op, ter eere van Uwe Majesteit, van Hare Majesteit de Koningin en van de Koninklijke familie, en ik drink op den voorspoed van Dene marken en Ijsland en op de eer der Deensche en IJslandsche volken.” Daarna speelde de muziek 't Deensche volks- lied. De Koning van Denemarken heeft aan Konin- Langzaam deed eenigszins geheimzinnig, alsof hij niet ver wachtte, dat zij terug zou lachen. Het zon licht viel vol op zijn gelaat. Hij knipoogde naar haar en rekte, als een kat, al zijn lede maten na elkaar uit. „Zeg maar wanneer het je begint te ver velen,” zeide hij. „Ik ben volkomen bereid om je op te vroolijken.” „Ik dacht, dat alleen vervelende men- schen zich vervelen,” zeide zij. Hij opende eventjes zijn oögen. „Heb ik dat gezegd of jij?” Zij begon weer aan de heidestruik te trek ken. „Ik geloof, dat jij de auteur bent.” „Ja, nu herinner ik het me,” antwoordde hij kalm. „Het was dien avond, dat je me als je hofnar hebt aangesteld, den avond, dat je droomde, dat ik Ruitenboer was, den avond, dat Zij viel hem zacht, maar beslist in de rede: „Den avond, dat we vrienden werden, Nap.” „Er is dien avond heel wat gebeurd,” zeide h’j, terwijl hij zijn pet wegslingerde. EEN DAG IN HET PARADIJS. Het was een dag in het hartje van den zomer, een dag van wolkelooze lucht en heerlijke koeltjes, een dag voor het droo- men en misschien voor het v^rwezenlij- gen. Zij had volkomen vertrouwen in zijn stuurkunst. Hoe brutaal hij anders was, als zij naast hem zat, was hij nooit roekeloos. De weiden lagen vol hooi; de geur ervan lag als een betoovering op de zinnen. Het gesnor der maaimachine vulde de lucht met een droomerig gëgons. Het was als een wiegeliedje. En steeds snelden zij voort, door steden en dorpen en gehuchten, door bosschen en nauwe paden en vlakke landen, zeker en vlug en géruischloo.s, behalve dan het vrooli'jke snorren van den motor, die zacht tegen zichzelf zong als een bromtol. Zij gingen door streken, die Anne nooit gezien had, maar Nap door en door scheen te kennen, want hij hield nooit op om den weg te vragen en keek nooit op naar de wegwijzers bij de kruispunten. Zij verwon derde zich over zijn zelfvertrouwen, maar vroeg niets. Het was geen dag voor vragen. Toen zij echter ten slotte op een uitge strekte heide kwamen, waar de erica in diep rose tinten bloeide, riep zij hem plotseling toe te stoppen. „Daar moet ik wat van hebben. Het is de eerste, die ik van het jaar gezien heb. Kijk eens! Hoe prachtig!” Aan den kant van den langen, witten weg, die over de heide zigzagde, hield hij stil en samen, gingen zij de elastische heide in, er door wadend om de bloemen te plukken. Hier ging Anne in den gloeienden zonne schijn zitten en sloeg haar heldere oogen naar de zijne op. „Ik wil je er niet voor be danken, omdat we vrienden zijn,” zeide zij. „Maar dit is de heerlijkste dag, dien ik ooit gekend heb.” Hij schoof zijn stofbril in de hoogte en ging naast haar zitten. „Dus heb je geen spijt, dat je meegegaan bent?” vroeg hij. Kerknieuws. Geref. Kerken. Beroepen te Jutrijp-Hommerts de heer H. Steen, cand. te Anjunt. De reis van de Koningin naar Skandinavië. Uit Kopenhagen wordt aan de N. Rott. Ct. ge meld: Dinsdagavond heeft op het slot Amalienborg te Kopenhagen een galamaaltijd plaats gehad, waaraan behalve de geheele Koninklijke familie, Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik, aanzaten minister Van Karnebeek, de Nederlandsche ge zant, minister Koechsten, civiele en militaire autoriteiten. Koning Christiaan leidde Koningin Wilhelmina aan tafel, en Prins Hendrik Koningin Alexandra Aan tafel heeft Koning Christiaan in het rr" ken van droomen. Snel en geruischloos als het plotselinge neerschieten van een roof vogel gleed de auto over den weg; nu eens harder, dan zijn vaart verminderend, maar nooit stil staand. Nu en dan kreeg Anne het gevoel, alsof zij zich niet voortbewoog, maar de wereld haar voorbij snelde. Doch dan kwam met een klop van haar polsen de verrukking van het vlugge vliegen, die de illusie verjoeg, maar haar hart toch jubelen deed. Voor dezen eenen dag voor dezen eenen dag had zij de woestijn achter zich gelaten. Half tegen beter weten in had zij toegegeven, maar zij voelde geen spijt. Morgen zou zij weer hier terug zijn in die kale streken, waarin zij heel haar leven had doorgebracht. Doch voor dezen eenen dag bloeiden de rozen voor haar; diep dronk zij haar geur in. Dit korte, heerlijke uur was zoo onvarwacht, zoo plotseling onverwacht gekomen. Het verwonderde haar, dat zij één oogenblik had kunnen aarzelen. Misschien kwamen herinneringen aan een anderen dag in haar op, terwijl zij achter over leunde in de kussens en haar ziel open de voor den zonneschijn, herinneringen aan een prikkelenden winterdag, die in dezelfde vroolijkheid begonnen en met zoo’n afschu welijk onheil geëindigd was. Doch als zij kwamen, dan joeg zij ze vastberaden op de vlucht. Er was geen tijd te verspillen aan verleden of toekomst. Voor dezen eenen dag wilde zij den godenwijn drinken, wilde zij leven. Nap reed zonder een woord te zeggen. Hij droeg een masker, zij had geen vat op zijn gedachten, maar dacht ook bijna niet aan hem. Zij had geen behoefte om te praten. Zij wilde zich alleen overgeven aan het reine genot van een snel zich voort bewe- gld bij verlies vac wijsvinger *3 Ontvangen de LAATST UITGEKOMEN NOUVEAUTÉ's in MOEDER! DENK ER OM. Vrouwen dienen meer rust te nemen. Als vol wassenen deden wat zij onderwijzen vroeg naar bed gaan zouden veel minder menschen lijden aan nierkwalen. Het is niet verstandig om na de inspanning overdag 's avonds nog laat te strijken, verstellen, stoppen enz. Denk er om, moeder! Laat naar bed gaan, zorgen, overwerking, en overladen het bloed met en het filtreeren van zulk vergiftigd I bloed verzwakt de nieren. Die pijn in den rug, in de lendenen en zijden, is een waarschuwing van nierzwakte, die als niets gedaan wordt, kan lei den tot uierontsteking, blaaskwalen, nierwater- zucht, niergruis en -steen. Besluit zulke gevaren te vermijden. Verminder de inspanning der nieren. Vermijd laat naar bed gaan en onverstandige gewoonten. Geniet meer frissche lucht, wandel meer buiten, en zorg voor meer gezondheid-gevende slaap. Laat Foster’s Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan in uw poging om gezond te worden. Dit genees middel voor de nieren bereikt zulke uitstekende resultaten, doordat het uitsluitend op de nieren en blaas werkt, doch niet op de ingewanden. Vroege behandeling is het best. Bijtijds geno- jiien, kunnen Foster’s Rugpijn Nieren Pillen de ontwikkeling van nier- en blaaskwalen voorko men. Duizenden dankbare vrouwen danken haar geluk en gezondheid aan dit speciale niergenees- middel. De handteekening van James Foster komt voor op elke doos. Te Sneek verkrijgbaar bij de firma’s Joh. W. Meijer en B. Meindersma a f 1.75 per doos. „Ik zou vandaag geen spijt kunnen heb ben,” antwoordde zij. „Hoe lang ken je dit heerlijke plekje al?” Met zijn armen wijd uitgespreid lag hij achterover in de heide. „Ik ben hier het eerst op een lentedag geweest, een dag in Mei. Het was toen één gloed van bloeiende brem ais stond het in brand.-'Het paste zoo goed bij mij want ik stond ook in brand.” In de stilte,die hierop volgde, keerde hij zich om en keek haar aan. Met de grootste zorgvuldigheid plukte zij een heidestruikje. Een diepe blos verspreidde zich onder zijn blik op haar gelaat. 56) Hij keek op zijn horloge. „Ik ben bang, dat je van Lucas geen afscheid zult kunnen nemen. Hudson heeft hem juist morphine gegeven.” „Is hij dan zoo erg?” vroeg zij. „Niet erger dan vroeger. Maar hij heeft den heelen nacht veel pijn gehad. Hij wil nooit morphine innemen. Ik heb hem moe ten bepraten.” Hij sprak kortaf, alsof het onderwerp hem onaangenaam was. „Nu zal het wel zoo erg niet meer zijn. Om elf uur dus? Dan ga ik nu alles in orde maken. Maar nog bleef hij en legde zijn hand op den rug van haar stoel. „Kan je een geheim bewaren?” Zij keek naar hem op. „Een geheim?” „Anne, doe me een pleizier, en laat dit een geheim blijven tusschen jou zelf en je nederigen slaaf.” En met die woorden keerde hij zich en ging weg. HOOFDSTUK X. „Is dat wel verstandig?” vroeg zij. „De zon steekt nog al.” Zonder op de waarschuwing te letten ging hij rechtop zitten. „Anne,” vroeg hij, „heb je ooit na dien nacht van mij ge droomd?” Zij gaf geen antwoord, al haar aandacht wijdend aan haar bosje heide. Zijn blikken waren nu niet meer op haar gezicht, doch op haar handen gericht. Dan haalde hij een stukje touw uit zijn zak en begon dat om de stengels, die zij vasthield, te winden. Toen hij er een knoop op legde, begon hij: „Daarom ben je dus bang voor mij van- j daag. Ik wist, dat er iets was. Ik vermoedde „Waarom kijk je me niet aan?” vroeg hij. het al, toen ik je vanochtend op de trap zag. zij het. Hij glimlachte Wanneer ik je hand in de mijne houd, kan ik in je ziel lezen. Wat was het, Anne? Ruitenboer op een zwarte merrie, zijn on dergang tegemoet rijdend?” Hij lachte zachtjes tegen haar, als was zij een kind. Hij keek nog naar haar hand. Plotseling legde Jiij de zijne er op en richtte zijn blik op haar gelaat. „Of was het misschien een wilde?” vroeg hij even kalm. Ondanks haarzelf, ondanks de gloeiende zon huiverde zij. „Ja,” zeide hij, „maar is het niet beter hem tegenstand te bieden dan weg te loo- pen? Heb je dat niet altijd zoo gevonden? Eens heb je hem een zoen gegeven, Anne. Herinner je je dat nog? Dat is het heer lijkste, wat hem ooit ten deel gevallen is.” Hij sprak met een teederheid, die haar verbaasde. Zijn oogen hielden de hare ge vangen, maar zonder dwang. Hij wiegde haar angst voor hem in slaap, zooals hij - I I - gld. bij verlies EB ïtn delen. vV I Fransch de volgende rede uitgesproken: Mevrouw. Aan de warmte waarmee de hoofd stad van Denemarken U. M. heeft ontvangen, voegen de Koningin en ik onze levendige dank betuigingen toe voor het gracieuze bezoek dat U. M. ons wel heeft willen brengen. Wij staan er op tezelfdertijd aan U. M. onze erkentelijk heid te betuigen voor de lieftallige gastvrijheid, die U. M. ons heeft bewezen gedurende ons bezoek aan Nederland. In het geschiedboek van Denemarken komen tal van bladzijden voor, waarop de naam „Ne derland” geschreven is door daden van vriend schap, niet enkel met betrekking tot gebeurte nissen, die ons leven als natie raken, maar ook wat betreft talrijke uitingen van samenwerking voor de uitbreiding der economische betrekkin gen tusschen onze landen, door scheepvaart en handel. Nog pas kort geileden heeft de schoone Nederlandsche Tentoonstelling te Kopenhagen ons het bewijs geleverd, hoe hoog de bescha ving en de geest van initiatief van de Neder landsche natie zijn gestegen en hoe uitgebreid en belangrijk de landen zijn, onder de Kroon van U. M. vereenigd. Tevens is het ons een bijzonder genoegen, hier den Prins der Nederlanden te kunnen I gin Wilhelmina de orde van den Olifant uitge- begroeten en aan U. M. de hoop te kunnen be tuigen, dat zich in de toekomst de hartelijke be trekkingen, die sinds eeuwen op zoo gelukkige wijze Denemarken en Ijsland verbinden met Ne derland, nog verder zullen ontwikkelen en zij nog hechter zullen worden. Ik herhaal aan U. M., uit naam van de Konin gin en van mijzelf, de betuiging van onzen op rechten dank voor het bezoek van U. M., waar aan de Koningin, ikzelf en het Deensche volk zoo groote waarde hechten. Ik hef mijn glas op om te drinken op de ge zondheid van U. M., den Prins der Nederlanden en de Koninklijke Familie. En ook drink ik op de welvaart en het geluk van Nederland en het Nederlandsche Volk. Hierop speelde de muziek het Nederlandsche volkslied. Koningin Wilhelmina heeft-vervolgens, ook in 't Fransch, de volgende tafelrede uitgesproken: „Sire, ik heb een bijzonder aangename her innering behouden van het bezoek, dat Uwe Majesteiten mij wel in 1914 hebben willen bren gen, en het heeft me oprecht leed gedaan, dat de gebeurtenissen mij nu eerst hebben toege staan den wensch, het bezoek te beantwoorden, te verwezenlijken. Het zoo sympathieke onthaal, dat wij, mijn gemaal en ik, in Ddftemarken vin den, is in overeenstemming met de gevoelens van hartelijke vriendschap, die zoo gelukkig onze huizen en onze voi^'ii veieenigen. Zooals Uwe Alajesteit terecht heeft herinnerd, dateeren de goede betrekkingen tusschen onze landen reeds van veel vroegeizij vonden hun natuur lijken grondslag in de overeenstemming van Engros bij d® bekende’Grossiers on bij N.V. R. G. VAN SLOOTENs SUIKERWERKFABRIEK - HARLINGEN—LEEUWARDEN. EIGEN ATE.LIER voor het vervaardigen van foloen» voorwaarden overeengekomen met de Hsilnndsoh# ^fj levens- SoMwdfem sijn oase Aboané s verzekerd tegen ongelukken voor frVVU lange invaliditeit.. fcVU gid. Ingeval van over- üjden binnen 30 d «vV l reikt. Koningin Wilhelmina heeft aan kroonprins Frederik en prins Knud het grootkruis van de orde van den Nederlandsche Leeuw verleend. Koning Christiaan heeft aan minister Van Karnebeek het grootkruis van de Danbrog-orde en de IJslandsche orde van den Valk verleend. Kermisplannen. Volgens het Dagbl. v. N.-Br. is in Tilburg voor de kermis ongeveer anderhalve ton, zegge en schrijve bijna f150 000 van de Rijkspost- spaarbank gehaald. Bloemen. De vlieger Geysendorffer van de K. L. M. is Woensdagmorgen op de Fokker F 3 om 9.40 uit Amsterdam vertrokken met 400 K.G. van de mooiste bloemen uit Boskoop en van de Dahlia- vereeniging, bestemd voor de tentoonstelling te Kopenhagen, welke de Koningin bezoeken zal. Hij is om 1.35 uit Hamburg vertrokken dn te 4 uur 10 te Kopenhagen aangekomen, zoodat hij den afstand heeft afgelegd in 5 uur 30 minuten. Uit de sigarennijverheid. De vijf samenwerkende patroonsorganisaties in het sigaren- en tabaksbedrijf hebben, zoo meldt Het Volk, Dinsdag aan de vier werklie denorganisaties bericht, dat met ingang van 2 October de 48-urige werkweek wordt ingevoerd, gepaard gaande met een loonsverlaging van 5 pet., en zulks tot 1 Januari 1923. Op 21 Augus tus hadden de patroonsbesturen toegezegd, dat hun voorstel tot invoering van de 48-urige werk week en de 5 pet. loonsverlaging zou worden onderworpen aan de beslissing van een arbi-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1