WOLLEN-GAREN DEKENS Fa.T.R.TJERKSTRA WESTERHOF's THEE. Ruitenboer QARWè Och kom, annex 24 57 V2 47'A 31 57 V2 20 22 eek. S. KOOI, s ■e. 100 75 LLZEJOL-A-ZLAEl KOLOM. - Borstrokwol - - Sokkenwol - 95 - Jumperwol - - Kousenwol - 69 VROOM DREESMANN Pecco 24 Roodzak 28 No. 3 36 China Souchon 40 Imperial Pecco NIEUWSTlJDIftOLH. SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL Broken Pecco voor alle examens in het Boekhouden. f ciiil Oroain der fiemeento Snoek. Braodenburgh, Boschma Co Woonsdag 13 September IS2S T Pepermunt J Sneek. 1 Wordt vervolgd, „DE KEIZERSKROON” KRUIZEBROEDERSTRAAT 26 Prijxen per okn i Engros TROMP S. KOOI, H, Nieuwenhuis. mes- aan- seep. FEUILLETON. (Nadruk verboden.) DE TERUGKEER NAAR DE AARDE. „Ik Het was bijna twee uur voor zij Bram- VI8, NIEUWE ZENDINGEN ONTVANGEN. ander visioen, dat nu haar blik aanschouw de, maar toch had zij een gevoel, dat er iets onveranderd in gebleven was. Was het in de oogen, die haar'toelachten uit een ge zicht zóó stralend, dat het het gezicht van een jong meisje had kunnen zijn? Zij zou het niet gezegd kunnen hebben. Doch na dien eenen korten blik in den spiegel keek zij niet meer. Beneden in de gelagkamer zat Nap op haar te wachten. Hij liet haar tegenover het open raam zitten, dat uitzag op heuvel en Mooie kwal, alle kleuren Skckeische Wol per kluwen „Er was een tijd, dat ik hem precies be schouwde als jij. Tot het op een goeden dag tot afrekening kwam een verschrikke lijke afrekening.” Hij loerde achterom en staarde naar het plafond, terwijl de cyni sche trekken om zijn mond nog strakker werden. „Het was in Arizona. We vochten een dag en een nacht achter elkaar. Hij was Abonnementper jaar f 2.50 fr p. peurt f 3.60. Buitenland f 8.alle» bij vooruitbetaling. Lome Noe. 5 et. Advertentlën 10 ot. p. regel. Inge* sonden Mededeelingen dubbel tarief, bg Abonnement belangrgke korting Kleine Adv. kunnen ingeionden wor den op dea dag der uitgifte, tot 10 uur. gld. bij varlles van •«n wijsvinger. De krijtsporen. De beide mannen, die in het kantoor van den Stichtschen Tabakshandel te Amsterdam inbra ken, doch zichzelf verrieden doordat ze in wat krijt, dat op den grond lag, hadden getrapt, zoodat de krijtsporen van uit ’t kantoor tot aan I- door ETHEL M. DELL ‘r r- V 1 - NIEUWE SNEEEEH COOT zwart per knot Nassau groot knot een aanvaring had plaats gehad, en zagen tege lijkertijd, dat het bijdraaiende schip een groot gat, zeker van 4 meter omtrek, bij de ankerspil had, waar het water met groote kracht naar binnen stroomde. Het was slechts een ondeel baar oogenblik, dat wij dit konden zien. Want ons schip, de „Zuiderdijk”, stoomde hun woning te volgen waren, zijn door de Am- met volle kracht door en het aangevaren stoom- sterdainsche rechtbank ieder tot 3 jaar gevan- schip, dat later bleek de „Ezardian” te zijn,genisstraf veroordeeld. De eisch was 2 jaar. schoof dus langs ons heen. Bij intuïtie begrepen wij, dat er iets ernstigs had plaats gevonden, en met ongeveer 25 man vlogen wij naar het achterschip en maakten de reddingssloep num mer 4, de sloep dus aan stuurboordzijde, die het dichtst bij het aangevaren schip was, los. Wij draaiden bliksemsnel de davids en lieten de boot een meter of 4 vieren, terwijl wij dit geheel op eigen gelegenheid deden, want nie mand had ons commando gegeven; ofschoon de kapitein, de Hollandsche loods en de tweede en derde stuurman op de commandobrug ston den, zagen wij de „Ezardian” snel zinken. Het voorschip dook onder en het achterschip schoot omhoog. Door de snelheid van de „Zuiderdijk” raakten wij echter van het zinkende schip af, maar gingen voort met de reddingssloep te laten zakken. Toen de sloep even boven het water Het zal ongeveer kwart over 4 in den morgen zijn geweest, toen wij, die in onze kooien lagen, plotseling werden opgeschrikt door een hevigen slag, een stoot, die ons bijna uit de bedden wierp. Onmiddellijk vlogen allen uit de kooi en snelden het voordek op. Vlak voor ons zagen I wij duidelijk een klein stoomschip, dat langs we weten toch allen wel, dat reclame alléén niet toereikend is, maar dat voor succes beslis send is kwaliteit. Welnu, DE KWALITEIT der beroemde medi cinale wijl hij haar hielp instappen, „die alleen in zijn,” zeide Nap. Zij keek hem onmiddellijk aan. „Óch, ik laat hem maar in den waan. Ik verstoor niet graag een illusie.” „Hoe laat gaan we terug?” vroeg Anne, die haar wangen, waarnaar hij met onver holen spot keek, voelde gloeien. „Wil je soms wat ijs?” stelde hij voor. Zij lachte, hoewel niet van harte. „Doe niet zoo dwaas, Nap.” „Ik weet zeker, dat je je heele leven nog nooit iets zoo ongepasts gedaan hebt,” zei hij. „Hoe voel je je eronder? Hadt je mis schien liever gewild, dat ik hem de situatie in alle bijzonderheden uitgelegd had? Ik kan hem roepen en het nog doen als je het werkelijk de moeite waard vindt. Ik voor mij voel er niets voor, maar ik lijd zelden aan waarheidlievendheid in haar meest acuten vorm. Het is een vervelende ziekte, niet? Je zoudt het bij een gelegenheid als deze bijna duivelsch lastig kunnen noemen. Er is maar één middel, dat ik er tegen weet, - - Met ref'ireniio aaa bovenstaande d&e't ondergeteekende mede dat doer hem wordt opgeleid Leer aar Boekhouden M O. Grootzand 49, 81BBBK, Tel. 374. staat boven eiken twijfel verheven, en is NIET TE OVERTREFFEN! Het artikel staat reeds jaren lang onder voort durende contróle van het Laboratorium van Dr. van Hamel Roos en Harmens, A’dam. Overal verkrijgbaar. ^•-.dergeteekende H. NIEUWENHUIS, V Leoraar Boekhouden M O te SNEEK, deck hi rbg nvde, dut hij z.ijn les Practijk in Boekhouden en Hed. Handfilscorr. heef OVöRGEDRAGBN aan den hee. Leeraar Boekhouden M O te SNEEK Vorschgnt DINSDAGS en VRIJDAG8A VONDH Uitgever» SniK - Telefoon No. 150 zwart per knot zw koordwol groot knot niet zal vergeten. De eerste officier, Dekenia, kwam van de commando-brug afhollen en schreeuwde ons toe: „Die boot mag niet buiten boord gedraaid worden.” Wij moesten dus de sloep laten hangen, of schoon ook de eerste officier en trouwens ook de anderen op de commandobrug gezien moeten hebben, evenals wij, dat het aangevaren stoom schip snel wegzonk. Wij gingen terug naar het voordek en toen pas voelden wij, dat de „Zuiderdijk” de vaart verminderde. Even later begrepen wij, wat daarvan de reden was. Een klein Belgisch vrachtbootje was ons langs gevaren en terwijl de „Zuiderdijk” op halve kracht stoomde hoorden wij duidelijk van de commandobrug roepen: „Heila, er is daar net een bootje gezonken, kijken jullie eens naar de bemanning.” Door wien deze woorden geschreeuwd wer den, weten wij niet. Maar wij hebben ze alle maal duidelijk gehoord. Toen is de „Zuiderdijk” gewoon doorgeva ren naar Vlissingen. Daar is de buiten boord hangende reddingsboot pas weer opgedraaid en op haar gewone plaats gehangen. „Is er van de brug geen enkel sein gegeven voor de eigen bemanning na de aanvaring?” informeerde de ,,Volk”-correspondent. Het antwoord luidde: „Neen, van de brug af is niets, maar dan ook absoluut niets gedaan. Als de „Zuiderdijk” een gat had gekregen, waren we allemaal ver zopen als ratten. Trouwens, het is een geluk dat de schade bij ons maar zoo klein is. Pas in Vlissingen zijn de officieren gaan kijken, wat de „Zuiderdijk" eigenlijk opgeloopen had. Wel is de bootsman op eigen gelegenheid, dus zonder opdracht, direct na de aanvaring in het kabelgat gekropen en kon hij gelukkig consta- teeren, dat het schip maar weinig water maakte, maar de heeren van de commandobrug heb ben om het „simpele feit” dat ook de „Zuider dijk" wel eens een flinken opstopper kon heb ben gekregen, heelemaal niet gedacht,” In het gerechtsgebouw te Middelburg heeft Zaterdag de rechter van instructie de kapitein en enkele leden der bemanning van het stoom schip „Zuiderdijk" dat in den nacht van 1 op 2 dezer in aanvaring is geweest met het gezonken Engelsche .stoomschip „Ezardian” een verhoor afgenomen. Het lijk van een der bij die aanvaring omge komen zeelieden is thans aangespoeld, zoodat nu twee lijken zijn gevonden. Zooals bekend is, werden er zeven opvarenden vermist. Gevaarlijke inbreker gepakt. Eenigen tijd geleden bedreigde iemand te Stratum (gem. Eindhoven) een ander met een met scherp geladen revolver. De bedreigde deed hiervan aangifte bij de gemeentepolitie. Bij on derzoek gaf de dader op, Verduin te heeten en kastelein van beroep te zijn. Hij woonde te Eindhoven. De wijze waarop hij de juistheid van zijn inlichtingen trachtte te staven, deed de po litie vermoeden, dat zij hier met een ontvluch ten misdadiger te doen had. In verschillende plaatsen werd een onderzoek ingesTeld, met het gevolg dat de commissaris van politie te Eind hoven bericht kreeg van de politie te Beverwijk, dat een zekere J. van E., vroeger aldaar woon achtig en bekend als een gevaarlijk inbreker, door de justitie werd gezocht, daar hij nog één jaar gevangenisstraf had te ondergaan. Verder was zijn aanhouding verzocht door de politie te Zevenaar, naar aanleiding van een aldaar ge- pleegden diefstal met braak. Donderdag was een ambtenaar van de Be- verwijksche politie te Eindhoven gekomen en werd „Verduin” gearresteerd. Het bleek dat hij de gezochte van E. was. Na zijn gevangenne ming trachtte de man zich door ophanging van het leven te berooven, maar dat werd hem belet, evenals later zijn poging tot ontvluchten. Van E. is ter beschikking van den officier van justitie te ’s Hertogenbosch gesteld. Menschenroof. De vrijwillige landstormer J. J. B. te Wijire (Limburg), die in Juli 1916 twee Belgen over onze grens naar België lokte en hen zoo den Duitschers in handen speelde, waarvoor hem door de Duitschers geld werd uitbetaald, is in hooger beroep door het Hoog Militair Gerechts hof veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf, met aftrek van ’n anderhalf yjai die hij reeds in voorloopige hechtenis doorbracht. Een gevaarlijke zeiltocht Kapitein Harold Symonts, een Australiër, is met zijn jonge vrouw en een Welshman, ge naamd West, uit Southampton naar Australië vertrokken met een jacht van 26 ton. Zij zijn van plan over Madeira, Barbados, het Panama-kanaal, de Galapagos-eilanden, het eiland Marquesa en de Fiji-eilanden naar Bris bane te varen, en van daar naar Melbourne. Hoe klein hun schip ook is, de reizigers ho pen, dat gunstige winden en stroomen het hun mogelijk zullen maken, hun gevaarlijke tocht te volbrengen. Tegen aambeien droge of bloedende, wende men Foster’s Zalf aan. Deze doet de jeuk en pijn onmiddellijk be daren, en heeft een bijzonder heelende werking. Prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. Jaeger en Grijs DQ per knot Wit en Jaeger groot knot IC gld. bij «arll»» *3 van een vinger 57) Met bevende lippen antwoordde zij: heb me later dikwijls afgevraagd, of ik er hurst bereikten en stilhielden voor de eenige I oude herberg, die het plaatsje bezat. In een met kamperfoeliegeur doortrokken boven kamertje met tralievensters, een schuin loo- pende vloer en een vooruitstekend plafond reinigde Anne zich van het stof van den weg. Toen zij in den spiegel boven de waschtafel keek, stond zij een oogenblik herinnering aan een dag, die zoo ver achter haar scheen te liggen, een dag, begonnen met zonneschijn en geëindigd in storm, een dag, dat zij in den spiegel in de oogen van een doodsbleeke vrouw gestaard had en uit vrees teruggedeinsd was. Het was een heel en dat is te doen, alsof het waar is. „Ik ben niet erg ver in dat doen alsof,”aandrang, om te vragen, wat hij bedoelde, antwoordde Anne ernstig. Hij lachte. „Volkomen waar, Koningin! gedwongen Akelig waar! Maar, zooals je weet, ik ben voort: in dat opzicht een genie. Dus blijf ik doen alsof ik een Engelschman van het echte, dikhoofdige, buldog-type ben. Ik weet, dat je dat bewondert; je zoudt geen Engelsche zijn, als je het niet deedt. En jij bent mijn lieve, aangebeden vrouw. Je hoeft niet te kijken, alsof het zoo shocking is. Ik doe het alleen maar ter wille van de moraliteit wel goed aan gedaan heb?” „Dat behoef je niet meer te doen. Want ik was dat oogenblik dien God, dien jij aan bidt, nader dan ik ooit geweest was. Tot dat oogenblik had ik nooit in Hem geloofd, doch dien nacht streed en worstelde ik met Hem en werd verslagen.” Dan verviel hij plotseling weer tot zijn gewoon cynisme, verbaasd. Door haar brein flitste weer de zoodat zij per slot van rekening niet wist of hij spotte of niet. „Het maakte blijkbaar indruk op me. Ik dacht, dat het je misschien zou interesseeren het te weten. En heb je nu genoeg hiervan? Willen we verder gaan?” Zwijgend stond ze op. Zij was er lang niet zeker van, maar toch verbeeldde zij zich, dat er een klank van oprechtheid in zijn woorden lag. Toen zij bij de auto kwamen, legde zij haar hand op zijn arm. „Als die zoen voor jou zooveel beteekende, Nap, dan heb ik er geen spijt van.” Hij glimlachte op zijn oude, cynische ma nier. „Ik geloof, dat jij nog eens een goed niensch van mij zult maken,” zeide hij. „En het zal me benieuwen, of je van me zult de verte klonk de metalen klank van een koeienbel. Het was het eenige bestemde ge luid, dat de stilte verbrak. De hitte was ont zaggelijk. Een dpnker-koperen waas was opgestegen en verduisterde gedeeltelijk de zon. Anne bleef aan den kant van het beekje staan. Wondermooie waterjuffers, zooals zij nooit gezien had, pauwkleurig, oranje en dofgroen, dartelden af en aan boven het groene water. Nap leunde tegen een boom en rookte een sigaret. Zonder om te kijken, begon zij. „Het is net of ik in een sprookjesland ben.” „Of den tuin van Eden,” merkte Nap op. Zij lachte en trachtte bukkend bij een ver- geet-mij-nietje te komen, dat aan den rand van het beekje stond. gld. bij verlle» CA «ao een daim. VV eene maatschappij, waaraan de noodzakelijk heid van oorlog niet meer verbonden zal zijn. Daarvoor dient dan het kapitalisme gebroken en voor een nieuwe gemeenschap gestreden. „Oorlog aan den oorlog” is een leus welke ten slotte alle socialisten, van welke schakeering ook, kan vereenigen, om samen te strijden voor die nieuwe maatschappij, waarin geluk en vrij heid tenminste kunnen ten deel vallen aan fceen ieder. Reeds heeft de internationale strijd tegen den oorlog succes te boeken, getuige de actie van het I. V. V. destijds tegen Polen en Hongarije, maar aller inspanning is noodig om te voorkomen dat de economische naijver en de zucht tot imperialisme bij de volkeren leidt tot een nieuwen grooten krijg, welke ditmaal de petroleumrijkdom der wereld tot inzet zal heb ben. Als tweede Spr. trad op de heer Albert de Jong van Amsterdam, die wees op de rampspoe dige gevolgen van den wereldporlog voor het proletariaat van alle landen. Voor dat proleta riaat is er geen overwinnaar en overwonnene, allen'lijden onder de gevolgen van den oorlog, de honger in Rusland, de werkloosheid in Ame rika en Engeland zijn twee kanten van dezelfde oorzaak; het proletariaat heeft overal den oorlog verloren. De wereld is belast met schulden, voor .was, gebeurde er iets, dat ik mijn leven lang den oorlog bedroeg de totale schuld van alle landen 43 milliard dollar, 'nu tienmaal zooveel met tweemaal zoo hooge rente, en dat terwijl de naties de oorlogsschulden in den Napoleon- tischen tijd gemaakt nog niet eens hebben afbe taald. Nu. door uitbreiding van handel en ver keer, de wereld eigenlijk één huishouden is ge worden, moet een oorlog in dat huishouden voor alle leden er van wel verschrikkelijke gevolgen hebben; we hebben dat nu dan ook ondervon den en de politiek biedt ook thans vele vraag stukken, waaruit nieuwe oorlogen kunnen voort komen. Die oorlogen zijn alleen te voorkomen door het optreden der socialisten; spr. ziet alleen heil in revolutie; men moge zich dan afvragen of het proletariaat er rijp voor is, men staat z. i. voor de keus revolutie of totale ondergang. Wil men zich voor den strijd tegen de huidige maat schappij voorbereiden dan doode men echter eerst in zichzelf alle kapitalisme en militairisme, want die leven ook in ons als instincten, ons bij gebleven door de lotgevallen welke de ontwik kelingsgang der menschheid hebben vergezeld. En dan zij in den strijd tegen dat kapitalisme geen middel te kras, een nieuw mobilisatiebevel zij den arbeiders een stakingsbevel opdat zij op deze wijze trachten een nieuwe oorlogsramp voor de menschheid te voorkomen. Er waren een vijfhonderdtal belangstellenden, die met aandacht de sprekers volgden en de zang- en muzieknummers welke „Morgenrood” en ’t muziekkorps van Hollandia, uit Bolsward, ten beste gaven. Na afloop demonstratie door de stad, waarbij tal van vaandels werden mede gevoerd. De zeeramp op de Schelde. De Rotterdamsche correspondent van „Het Volk” heeft met de bemanning van de „Zuider dijk” een onderhoud gehad over den Engelschen stoomer „Ezardian”. „Wij hebben,” aldus vertelde de woordvoer- 1 man aan boord, en toen wij Vrijdagnacht varende gld. Ingeval van over- IE A gld. bij verlie» van lijden binnen 30 d. IvU Mn hand, voet ot oog Volaen» voorvraarden overeengekomen met de Hailandaoh* Alflcmeena Varae- 760(1 bll .1**®“** 7ftft kgplaga-Naaii ta Schiedam al]o onae Abonné'e versekerd tegen ongelukken voor AVVu lange invaliditeit. «VV houden, als het zoover is.” „Ik wil alleen, dat je meer je beter ik wordt.” hen bediende, girig gauw weg. „Wat een mythe is,” antwoordde hij, ter- .„Hij denkt, dat we op onze huwelijksreis jouw bekoorlijke phantasie bestaat.” Met die woorden trok hij zijn masker weer voor zijn gezicht en reed verder. HOOFDSTUK XI. Nooit meer oorlog. Zondagmiddag had op het Vrije Speelterrein jer £jer matrozen, „in totaal ongeveer 53 alhier de „Nooit meer oorlog”-meeting plaats,4-.. teer. 'ETdn-r.scht uitgaande van de S. D. A. P„ Sneeker Bestuur-waren in het o0stgat, in de nabijheid van Vlis- dersbond, I. A. M. V. en Soc. Anarchistische singen, bevond zich een deel van de matrozen Ver. Als eerste spr. voerde het woord ds. P. jn jmn kooien, terwijl twee matrozen de wacht Keuning van Makkum, die er op wees dat in aan dekten „uitkijk” hadden, ’t Was een heldere deze kapitalistische maatschappij het imperia- „acht en volle maan. Het water was bladstil, lisme, waarbij slechts enkelen belang hebben, moet voeren tot oorlog en militairisme en dat de pers, in dienst van het kapitalisme, nog altijd zoodanige macht op de massa heeft, dat deze zich in een oorlog laat meesleuren. Zoolang de menschheid in dien waan zal staan, zal er oorlog blijven; gelukkig echter is een deel van het pro- letariaat de oogen geopend en streeft dat naar j stuurboord' omzwaaide. Wij begrepen, dat er bosch en een ondiep riviertje. De groote oude Engelsche kellner, die in die dagen nog meer verlamd dan tegen woordig maar mj won hij won.” En weer kwam de cynische toon terug, die zijn gevoelens als met een ondoordringbaren sluier bedekte. „Van dat oogenblik af, heb ik een zeker respect voor hem gehad. Dat krijg je op die manier.” „Dat spreekt,” zeide Anne, maar vroeg niet verder. Zij herinnerde zich het volkomen vertrou wen, waarmede Lucas gesproken had over zijn overwicht op dezen man. Na de lunch gingen zij de weide over, die bij de herberg zelf begon, langs den met kort, door de zon gezengd gras en ver schroeiden bruin begroeiden heuvel, tot zij bij de groene schaduw van een bosch in gebonden. O, ik weet het heel goed, dat de schittering van ’n vlug-stroomend beekje jullie hem allemaal voor zachtzinnig en kwamen. makkelijk houden, meer voor een vrouw j Het gegons van sprinkhanen en gezoem dan voor een man. Maar wacht maar eens van ontelbare insecten vulde de lucht. In tot je tegen hem optreedt. Dan zul je begrij pen wat ik bedoel, als ik zeg, dat hij kolos saal is.” Er was een vreemd-hartstochtelijke klank in zijn stem, die Anne als de half-ge- smoorde kreet van een gewond dier in de ooren klonk. Daarom gaf zij geen gehoor aan den i Toch ging hij na eenige oogenblikken als i door een verborgen kracht van dien kerel. Vindt je goed, dat ik het doe?” „Ik wil niet, dat je het doet,” zeide zij qrnstig. Hij liet het onderwerp dadelijk rusten. „Uw wil is wet. Er is nog maar één ander persoon in de heele wereld, aan wien ik onvoorwaardelijk gehoorzaam. Dus hoop ik, dat je je macht op de juiste waarde zult schatten.” „Die andere is zeker Lucas?” Hij knikte. „Lucas, de onweerstaanbare! Heb jij ooit getracht hem te weerstaan?” Glimlachend knikte zij van neen. „Neem dan een goeden raad van mij en probeer het nooit. Hij zou de menschen kunnen slaan met zijn handen op zijn rug allemaal voor zachtzinnig en j kwamen. Het gegons van sprinkhanen en gezoem

Sneeker Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1