I WESTERHOF’s T I 24 26 30 Ruitenboer I THEE Broken Pecco 22 Pecco Roodzak No. 3 China Souchon 36 Imperial Pecco 40 □URGE NS’ 1 FIJNSTE flMELANGE VERVANGT DE FUNSTE BOTER v—- -- - I F N ieuwstijdingen. BUITENLAND. Ofticis»! Orqgan dsc Gemesnt» Snelt. Vanrchgnt Braodenbuffh,Boschnia Co Skihk Telefoos No 150 RECLAMEKOLOM. U hoest? annex SNEEKER COURANT WYMBRITSERADEEL PRIJZEN PER ONS: TROMP. Wosns^^t 22 November 49® Jaargang J (Nadruk verboden.) I IS f =1' IEUWE m* de besprekingen gisteren begonnen. Stand 2e klai F.V.B Afd. C: I ÖD SB „u neemt die weer mee, als u FEUILLETON HOOFDSTUK V. l (Wordt vervolgd.) I 5 3 1 2 1 1 0 o,zoo Lekken Teooy1 als het u blieft het raam dicht. Ik vind het koud vandaag.” i i Een gezonden eetlust verwekken Foster’s Maagpillen, welke zorg dra gen voor behoorlijke vloeiing der gal en afvoer l’ -r r> - alom verkrijgbaar. 2 2 0 2 1 1 0 e .1 8 7 7 6 7 6 7 12 10 8 fi 5 3 2 8—3 5—3 5— 3 1—1 6— 7 4—12 door ETHEL M. DELL. 5 4 4 3 2 1 1 Clubs Snoek lil Bolsward II S.V.G. II S.V.C. Stanfries II F.C.A. II Ir 1 0 1 1 2 3 1 2 1 3 1 1 3 4 10 8 8 6 6 4 4 4 16—9 10— 5 12—7 9—6 11— 10 5—15 4—15 24—11 15—6 14—7 9—15 9—10 6—7 8—14 5—20 3 4 3 2 1 1 1 1 4 0 2 2 4 2 2 2 j 7 4 4 3 2 0 SIEEKER COURANT H 5 3 3 3 3 3 aan de zuivere HOEST, pastilles Abotxnc«iwr«t per ja&r 12.50-f? p. eest f 3,60. Buitenland f 8.—, alle» bij vooMiitbetial’Hg. Lo«sa No». 5 et. Ad verton tién 10 et. p. regel. In ge» eondes M^dedeei.igen dubbel tarief, bg A-bosicenieut belangrijke korting Kleine Adv, kiina&i? iagesonden wor den op den dag der «itgifte, tot 10 aar. Clubs Workum F.C.A. I Bolsward I Sneek II S.V.G. I Stanfries I Black Boys L.S.C. II zoo goed spelende waarin vooral De Na de rust toen velletje papier, deed dat in een enveloppe en adresseerde die aan de Phoenix Club in New York. Dan liet zij het de meid naar het postkantoor brengen en ging voor het vuur zitten. „Het is misschien verkeerd van me,” zei zij, „maar ik vind nu eenmaal, dat hij het weten moet. In ieder geval, het is gebeurd, en ik wil er niet verder aan denken. Het is het laatste verkeerde ding, dat ik doe - zoo lang als het duurt.” Haar oogen kregen een zachten glans, toen zij dat prijzenswaardige besluit uit sprak. Met een glimlachje op haar lippen staarde zij in het vuur en gaf zich over aan haar droomen. stem wat - weggaat!” Bij die laatste woorden verdween de glim lach uit haar oogen, doch de vastberaden heid bleef. „Dan zal het ’t beste zijn, dat ik wat meer kom en wat langer blijf.” „Neen, dat zou niet goed voor u zijn. En voor mij trouwens ook niet, als ik te veel op u ging steunen. Dan zou ik veeleischend worden op den duur.” Zij zag even zijn ouden glimlach, terwijl hij sprak, dqgh onmiddellijk was deze weer verdwenen tusschen de tallooze rimpels, die pijn en moeheid den laatsten tijd op zijn ge laat getrokken hadden. „Dat acht ik niet heel waarschijnlijk. Zoo iels zou ik mij van u niet kunnen voorstel len.” „Nog niet misschien. Dat stadium heb ik nog niet geheel bereikt. Misschien ben ik al weg, voor het komtwGod geve het!” „Dat zegt u, omdat u moe bent.” „Ik ben meer dan moe. Ik ben doodaf. Ik ben geslagen.” „Gelooft u, dat u niet meer vooruitgaat?” „Lieve La'dy Carfax, waartoe dient het je oogen dicht te doen voor wat zoo duidelijk is? Ik ga achteruit, iederen dag iederen nacht.” „Maar u werkt ook niet mee.” „Neen.” Half-droefgeestig keek hij haar van onder zijn zware oogleden aan. „Vindt u me erg verachtelijk? Ik heb mijn best ge daan.” Zij zweeg. Misschien was zij op die open lijke bekentenis niet voorbereid. Een PROBAAT en GOEDKOOP middel hebt U medlcin&le merk gid. bij merits* «Sb «Ijevinger Gemeentelijke financiën. het Centraal Bureau voor de Sta- is bewerkt en gepubliceerd de sta flid. bil iavens- iang-5 invaliditeit. het komen den genadeslag geven. Bakker kwam, maar Bick, die niet geourld had, was naar huis gevlucht. Bos heeft daarop de misdaad gepleegd, hij heeft Bakker den hals afgesneden. Een bebloede broek van Bos heeft de vrouw van Bick verbrand. Deze vrouw was ook in het bezit van de kwitantie. Het boekje, waaruit deze gescheurd was, heeft ze bij haar arrestatie voor het politiebureau weggeworpen. D1N8DAGB en VRIJDAGSAVONDS Uitgsvers Door tistiek tistiek van de gemeentelijke en provinciale financiën over 1919. Hieruit blijkt, dat de gewone ontvangsten voor alle Nederland- sche gemeenten per hoofd der bevolking gestegen zijn van f 12.65 tot f 77.49, de ge wone uitgaven van f 14.74 tot f 94.86. Consumptiemarkten. Vanwege het bureau van den Midden standsbond is aan de Kamers van Koophan del en Fabrieken in Nederland een adres gezonden naar aanleiding van het kortelings te Zwolle gehouden congres v. d. Midden standsbond, waarin gewezen wordt op het leit, dat de handeldrijvende middenstand, meer speciaal de winkeliers, vaak schade in niet geringe mate ondervinden door den verkoop, welke op de consumptiemarkten plaats vindt. Zoolang nu tusschen winke liers en marktkooplieden een gelijke moge lijkheid van concurrentie bestaat, zou zeker een optreden ten bate van een der beide ca tegorieën niet mogen geschieden, doch veelal doet het geval zich voor, dat door ge meentebesturen b.v. zulk een laag staangeld voor de marktkramers geheven wordt, dat niet alleen elke vergelijking ten aanzien van de huishuren, die de winkeliers betalen moeten, naar evenredigheid ontbreekt, doch dat ten slotte de gemeenten jaarlijks een groot bedrag op de instelling en het onder houd der markten moeten toeleggen. Over bodig te zeggen, dat het aldus ontbrekende uit belastingen geput moet worden, waar aan de winkeliers het hunne natuurlijk heb ben bij te dragen. Ook klaagt het bureau in dit adres over het steeds toenemen van het aantal markten, en het eveneens toenemen van de markt- i uimte, die in vele plaatsen kilometers lang is. Vervolgens wordt in het adres gevraagd, maatregelen te doen toepassen, die de ex cessen van het marktwezen doen ophouden, opdat de ongelijke concurrentie, die zij met de marktkooplieden nu te voeren hebben ook wordt opgeheven. Indien, aldus vervolgt het adres, uw Ka mer nu een ernstig onderzoek zou willen in stellen, dan zal zij zeker ook bij de verschil lende gemeentebesturen wel willen aandriri- gen om datgene te doen wegnemen, wat als onrechtvaardig daarbij aan het licht mocht komen. Volgaas soorwaardou overeengekomen met de Hsllstndisohe Jiigvreeaa* Verx«> 7ÜÜÜ t» Sdi5«t£«aws «tja oase Abonné vsrsekerd tegsr anr/elttfckan vooa *vVV hield nog stand, doch liep ten einde. Zijn vroegere opgewektheid was verdwenen, of schoon hij die nu en dan met een kramp achtige krachtsinspanning terug riep. Hoop en wanhoop vochten in zijn ziel en in dien Te Steen wijk speelden de club van dien naam en M. S. C. van Meppel. Deze ontmoeting, waarin een zeer woest j Dit werd gedaan, maar de vogel was ge vlogen. De politie van het bureau Singel werd gewaarschuwd en trachtte Don Alva rez Tovar, die natuurlijk een internationale oplichter is, op te sporen. Het bleek echter, dat hij Holland reeds had verlaten. Eenige uren nadat hij het geld in handen had ge- i kregen, vervoegde hij zich bij den Franschen consul, betaalde een visum en nam den trein van 12.18 uur naar Parijs. Men tracht thans, hem daar te doen arres- teeren. De oplichter is 60 jaar oud, grijs en tenger van postuur. Geschenken bij den verkoop van winkel waren. Op de vragen van het Kamerlid Braat be treffende het nemen van maatregelen tegen de gewoonte van handelaren, om aan de koopers van hun artikelen geschenken te geven, heeft Minister Ruys de Beerenbrouck liet volgende geantwoord: Naar de meening van den Minister behoeft geen ernstige vrees te worden gekoesterd, dat uitbreiding van de gewoonte om bij den verkoop geschenken te geven, benadeeling van den kooper ten gevolge zal hebben. Uit den aard der zaak bestaat de mogelijkheid, dat dit in algemeenen zin gesproken volko men geoorloofd, reclamemiddel, evenals alle andere min of meer kostbare reclame niet alleen de kwaliteit, doch ook de quan- titeit van de ten verkoop aangeboden waar beïnvloedt, doch, naar de Minister meent, mag verwacht worden, dat het koopend pu bliek met deze mogelijkheid rekening houdt. Van schade voor den kleinhandel kan in dit verband bezwaarlijk gesproken worden, aangezien het leveren van artikelen van goede hoedanigheid tegen redelijken prijs nog steeds ais de beste aanbeveling mag worden beschouwd. In verband met het bovenstaande bestaat voor het nemen van bijzondere maatregelen dan ook geen aanleiding. De moord te Veendam. De te Veendam aangehouden personen, verdacht van den Donderdagavond aldaar gepleegden moord en van medeplichtigheid daaraan, hebben een bekentenis afgelegd. De 26-jarige Jakob Bos, sedert 10 dagen knecht bij W. Bick, huurder van de boerderij van den vermoorden oüd-landbouwer, Ba- reld Bakker, heeft bekend den moord te hebben gepleegd, waartoe hij was aangezet door W. Bick. Deze was aan Bakker huur verschuldigd; zijn borgen waren aangespro ken. Bick heeft toen een kwitantie geschre ven tot een bedrag van f 5667 voor huur en valschelijk geteekend met den naam van Bakker. Bick. wilde vervolgens Bakker onschade lijk gemaakt hebben, en in Bos vond hij daartoe een gewillige hulp, nadat hij hem f 3000 had beloofd. ’s Middags op het land had Bos al een scheermes -van Bick gekregen. Om 5 uur Donderdagavond gingen ze naar de schuur. Bos zou Bakker roepen, Bick zou hem bij „O God, geef mij rust!” Moeilijk kwamen de woorden, de eerste, 1 die hij na uren sprak, over/zijn trillende lip- HEI' MOERAS DER WANHOOP. Gosp. Gew. Gel. Verl. Pnt. Voor-Tegen 1 1 3 1 4 4 6 M.8.C. twee winstpunten in mindering wegens niet opkomen tegen Snerk I op 10 Sept. 1922. 77) „Lieveling!” zeide hij weer. „En wil ik je eens vertellen waarom?” zei zij, terwijl zij haar bevende handen om zijn lo 1 1 r\ rv rlnt urn Hïsnnp 1-T zx i z» z-yl 4- I Postkantoor Sneek. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terug ontvangen in de le helft der maand Nov..’22: Brieven (binnenland): mej. J. Pasma te Wommels; Nationaal Instituut voor zelfont wikkeling te Amsterdam. Voetbal. Sneek 1—Friesland 11 3 Zondag j.l. heeft alhier voor de 3e klas N. V. B. op het terrein aan de Kerkhofslaan de ontmoeting plaats gehad tusschen Sneek I en Friesland II van Leeuwarden. Sneek verscheen met dezelfde opstelling als in de beide laatst gespeelde» wedstrijden, terwijl de Leeuwarders eveneens volledig waren. De Leeuwarders profiteerden het eerst van het windvoordeel en zaten weldra voor de Sneeker goal, waar Karsten met een hard schot onheil wist te voorkomen door de bal retour te zenden. Reeds binnen vijf minuten had Sneek, na een keurig staaltje voetbal met 10 de leiding. Voor rust kreeg men daarna van Sneek weinig interessants meer te zien. De Leeuwarders evenwel gaven zoo nu en dan aardig spel, doch telkens strand den hun meer dan eens fraai opgebrachte ballen op de dien middag Sneeker midden-linie, Vries ’n uitblinker was. Sneek met de wind in de rug speelde, had den de Leeuwarders weinig meer in te bren gen. Efdé wist nog 2 maaf de Frieslanddoel- man ’t nakijken te geven. Fresland kon ’t vijandelijk doel niet meer vinden, zoodat toen scheidsrechter Zijlstra, die deze wed strijd zeer goed leidde, het einde aankondig- de, Sneek welverdiend met 30 had ge wonnen. O.i. namen de withemden deze wedstrijd te licht op, waardoor het spel niet tot zijn recht kwam en zoodoende tot een saaie vertooning werd. Broodwinder en Efdé begrijpen elkaar al best in de voorhoede, wat aan hun spel Zondag duidelijk merkbaar was, Eerstge noemde werd door de Frieslandspelers goed bewaakt en geen enkel oogenblik losgela ten. Efdé zorgde voor de 3 doelpunten. Bij Friesland waren de links-half Tinga en de rechts-back v.d. Ploeg de besten. Goal» Gesp. Gew Gol. Verl. Put. Voor-Tegen 1 2 0 1 0 0 Stand le klas F.V B. Aïd. C Goals Gesp. Gew. Gel. Verl. Pnt. Voor-Tegeu 8 6 6 7 6 4 6 7 Voor f13.300 opgelicht. Eenige weken geleden ontving de Incas- sobank te Amsterdam een -schrijven van de directie van een bank uit Caracas, dat bin nenkort een zekere Don Alvarez Tovar te Amsterdam zou komen en dat hij gerechtigd was namens 2 Amerikanen wissels te innen. Inderdaad verscheen Don Alvarez aan de loketten der Incassobank en liet zich de bei de grootste wissels, voor een bedrag van f 13.300 uitbetalen. Natuurlijk moest hij zich legitimeeren en toonde o.a. een pas, waar van zoowel de naam als het portret klopten. Nadat hij met het £feld vertrokken was, j kwam er een telegram binnen van de be- l wuste bank uit Caracas, dat luidde: Niet’ uitbetalen, stel politie in kennis. TE gld. bij verüe» *3 eau «lngtr doen. Bij het raam, waar hij haar zien kon. bleef zij even in den frisschen wind staan: een flinke, elegante gestalte-in den vollen bloei van jeugd en gezondheid, niet mooi, maar in iedere lijn die vorstelijke, onom- schiijfbare bekoring bezittend, welke meer is dan schoonheid. Lucas hield, terwijl hij naar haar keek, zijn adem in. Zacht deed zij het raam dicht en keerde zich dan om. Zij ging weer terug naar haar stoel naast hem,'trok er een tafeltje naar toe en begon handig de bloemen te schikken. Het duurde eenige oogenblikken voor Lucas de stilte verbrak. „Het doet mij goed naar u te kijken,” zei hij. „U is zoo heerlijk kalm.” Door de viooltjes heen lachte zij tegen hem. „U rangschikt kalmte onder de hoo- gere deugden.” „Ja zeker. Het is zoo’n rustig contrast met de inspanning van het leven. Door naar u te kijken krijg ik een gevoel, alsof alles even mooi en goed is. U brengt zoo’n vredige at- mospheer binnen en hier daalde zijn baas te worden. 1 dèr opgehooptr'stoffen tingmaatregelen noodig. Het land moet de algemeene noodzakelijkheid inzien om het oogenblik zooveel mogelijk te verhaasten, BI dat Italië op internationaal gebied weer kre diet en aanzien zal genieten. Dit kan alleen door regeling van de financiën. Het belas tingstelsel zal vereenvoudigd worden. De regeering zal om geen enkele reden haar toevlucht nemen tot het uitgeven van nieuw bankpapier en ook verdere maatrege len nemen tot verbetering van den wissel koers en heeft vertrouwen in een spoedig herstel van den ouden geregelden toestand. De Kamer heeft met 306 tegen 116 stemmen een motie aangenomen, waarbij zij verklaart, vertrouwen te stellen in de krachten van het land en de regeringsver klaring goedkeurt. Als nu het fascistisch programma in de praktijk maar uitvoerbaar blijkt. De conferentie te Lausanne. Op de voor-conferentie te Parijs zijn de geallieerden het eens geworden over dc kwesties welke te Lausanne met de Turken zullen worden behandeld. Te Lausanne zijn Duitschland. De kabinetscrisis in Duitschland is nog niet opgelost. Cuno zet zijn pogingen om een ministerie te vormen voort. De verkiezingen in Engeland. De uitslag dezer verkiezingen toont de onbillijkheid aan van het Engelsche kies stelsel, waarbij de candidaat die de meeste stemmen krijgt verkozen verklaard wordt. De conservatieven hebben daardoor 345 ze tels gekregen met 5.380.000 st., de Arbei derspartij maar 144 zetels met 4.225.000 stemmen, terwijl de liberalen van allerlei slag met 3.980.000 st. 112 zetels krijgen. De conservatieven hebben dus wel geboft. Van de 21 millioen kiezers hebben er maar 14 millioen gestemd. Italië. De Italiaansche minister van de schatkist heeft in groote lijnen het economisch en fi- nancieele vraagstuk uiteengezet. De détails zal hij later behandelen. De staat moet op eenvoudiger grondslagen worden opgetrok ken, de oorlogspensioenen moeten verlaagd worden, er moeten maatregelen getroffen worden om het tekort van de spoorwegen en post en telegrafie weg te nemen en om den post voor het vervoer over de zee te verlagen, terwijl het vraagstuk van de bureaucratie radicaal onder de oogen moet worden gezien. De overdracht van de tele foonnetten aan particuliere exploitatie is een begin van den nieuwen koers. De regerring zal deze geleidelijk voortzetten ten aanzien van de spoorwegen en de staatsstoomvaart- diensten. Enkele onvoordeelige diensten van het post- en telegraafbedrijf en wellicht ook nog diensten van anderen aard zullen even eens aan het particuliere initiatief worden overgelaten. De verleening van kredieten aan de verschillende,ministeries zal, behou dens enkele uitzonderingen, moeten geschie den, niet naar de behoeften, doch naar de voorhanden middelen. Overal zal zooveel s Laat direct een ons halen, U wilt geeae andere weer. Voor winkeliers bij hals sloeg. „Omdat, wanneer ik nou zelf' onhandelbaar en leelijk ben, misschien iemand anders eens ook onhandel baar en leelijk zal zijn. En dat zou ik mezelf nooit vergeven. Ik zou altijd het gevoel hebben, of het mijn schuld was. Stel je voor Bertie, dat het net zoo’n helleveeg werd als ik ben. Zou het niet zou het niet verschrikkelijk zijn?” Half lachend, half huilend sprak zij die woorden. Bertie drukte haar zoo stijf tegen zich aan, dat zij bijna naar adem snakte. „Mijn engelachtig vrouwtje! Mijn eigen engelachtig! Is het heusch waar?” Zij stak hem haar lippen toe. Er biggel den tranen over haar wangen, al lachte zij. „En ben je nou niet boos meer op me? En vindt je nou niet meer, dat ik onredelijk omtrent Nap ben?” „Die vervloekte Nap!” zeide Bertie voor de tweede maal. „Arme Nap!” zeide Dot zachtjes. Toen Bertie dien avond op Baronmead was, kiabbelde zij één enkelen zin op een werking op hem. Zijn uithoudingsvermogen 1 V doen. U moet u niet zoo vermoeien voor mij. Dat ben ik niet waard.” En met de vriendelijke hoffelijkheid, die hem zelfs in i den grootsten jammer niet verliet, voegde hij er aan toe: „Maar toch ben ik er u erg strijd had de wanhoop de bovenhand. Hij i dankbaar voor. U moet niet denken, dat ik was dapper begonnen, maar het eindpunt het niet op prijs stel.” ver. Vooruitgang was niet „Dat doe ik ook niet. Wil ik ze in het te bespeuren en de vreeselijke eento- water zétten?” j „Graag. En zet ze dan dicht bij me. Dan dige oogen waren dof en lusteloos. Toen kan ik ze ruiken, al zie ik ze niet. En doe dan de deur open ging, keek hij zelfs niet om. En toch was het Anne, die binnenkwam, Anne met een kleurxvan inspanning op haar Zij stond op, om aan zijn verzoek te vol knap gelaat, haar handen vol viooltjes. „Ik stoor je toch niet? Je sliep toch niet?” vroeg zij. „Ik slaap nooit,” antwoordde hij en keek noch naar haar noch naar de viooltjes. Zijn blikken waren steeds op ’t plafond gericht. Zij ging naast hem zitten. „Ik heb ze allemaal zelf geplukt. Wil je niet eens rui ken?” Hij bewoog zijn lippen zonder te ant-t woorden; zij boog zich over hem heen en hield, haar oogen vol medelijdende teeder- heid, de viooltjes voor hem. Met zichtbare moeite hief hij zijn hand op en nam tastend haar pols. Hij drukte de natte bloemen tegen zijn gezicht. „Het is zonde ze hier te brengen, Lady Carfax,” zeide hij, haar weer loslatend. „Draag u ze, ze zullen bij u gelukkiger zijn!” Zij glimlachte flauwtjes. „Dacht u, dat ik die allemaal voor mezelf geplukt zou heb ben? Ik ben er bijna een 'uur mee bezig ge weest.” „U had het den tuinkan moeten laten flFi. tagavsl van jEA gld. bij rarhea i7C gld. bij verliet Eli lijden bfimsn 30 d. luv één hand. oi na ear, dein?, v" mogelijk naar bezuiniging en vereenvoutli- I ging moeten worden gestreefd. Bezuiniging alleen, ging de minister voort, is echter niet voldoende om het tekort de sPel werd «egeven, eindigde met 1—0 voor Er zijn ook nieuwe belas- de Meppelaren. j_yoor de F. V. B. le kl. trok Stanfries van hier naar Bolsward I en S. V. G. 1 naar Workum. Stanfries verloor met 5—2, terwijl S. V. G. gelijk 2—2 Speelde. Stfird 3> klas N.V B. Afd. B. (Noord): Goals Clubs Leeuwarden II Saeek I Steen wijk M.S.O.* G.V.C. I Friesland II LS.C. I pen. Lucas Errol lag, zooals hij nu al bijna drie maanden lag, met zijn gezicht naar het plafond gekeerd, zijn lichaam recht en stijf uitgestrekt, steeds in dezelfde houding, hulpbehoevend en doodelijk moe. 'Dag in dag uit lag hij daar, zich nooit be wegend dan wanneer zij hem zijn knieën lieten buigen, een oefening, die op uitdruk kelijk verlangen plaats hebben moest, maar voor hem een foltering was. Nacht in nacht uit lag hij slapeloos op het aanbreken van den dag te wachten. Zijn algemeene ge zondheidstoestand veranderde maar weinig, j doch de verveling had een fnuikende uit was was nog zoo meer 1 nigheid putte zijn krachten uit. Zijn leven-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1