LEIDSCHE WOLLEN DEKENS F-J.L. BAKKER HOTEL - MEÉ RESTAURANT TE STRAKE i 4 ‘rH Nieuwjaarsgroeten. De prijs is slechts 30 ct. Uit onze Raadzaal. 200 N r ft ui maan dor liOMto Snoek. MkW MW 9 RECLAMEKOLOM. groote keuze n| Mxirgh, Boschma Co. en -- Tijdschriften worden aangenomen door i-i Brandenburgh, Boschma Co. Gedempte Poortexijlen - Sneek. "i- Telefoon III en ISO -i- - annex SHEERER COURAHT en WYMBRITSERADEEL S9« Jaargaaf ZatarÉat 28 Decambar 199* a. 2< LEEUWARDEN TELEF. 275. Abonnementen op alle Bladen UITZENDEN VAN DINERS! DINEEREN PER ABONNEMENT. i'! Het bloed is de bron J van het leven 'DRAISItlAvANVALKEHBURG'S-- e A ■•tLEVÉRTRA<l De Pink Pillen zijn een bron usn bleed M ft Eischl Holl. verpakking en Gebruiksaanwijzing. S Te Bneek bij Erven Jou. W. Meijer. «ank Sc!ïi«Sa»s sijn onee Abonné’s verwkerd tegea ongelukken voor -TOB Idem 12. Z.h. s. 1 4 Beleefd, aanbevelend. W. iets doen, I aangenomen als voorgesteld. Punt XIII. Advies van Burgemeester en Wethouders op verzoeken van besturen van bijzondere lagere scholen om 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. k' 'SM M. 'I vai gld. bij levens lange invaliditeit. si, Veraohgnt Vs an VRIJDAGSAVONDS Uitgaven! Teleftm No. 150 (Vervolg vorig no.) Punt XI. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van A. j. de (JraaJ en Velsink, aannemers van het maken van een walmuur langs de Koopmansgracht, houdende verzoek om kwijtschelding der boete, beloopen wegens te late oplevering van het werk. (Bijl. 174). E>. en W. deelen den raad het volgende mede: Door de heeren A. j. de Graaf en Velsink, aannemers van het maken van een walmuur langs de Koopmansgracht, is tot U het verzoek gericht om kwijtschelding van de boete, beloopen wegens te late oplevering van het werk. Alvorens te treden in een waardeering van de billijkheid van dit verzoek, wenschen wij ter Uwer informatie de volgende mededeelingen van meer feiteiijken aard te doen. Op den 16en Augustus 1921 vond de aanbesteding van het werk plaats. De gunning geschiedde dienzelfden dag voor een bedrag van f 18.880.Volgens de bepalingen van- het bestek en voorwaarden voor de uitvoering van dit werk, had het op 30 November 1921 gereed moeten zijn. Het werk is opgeleverd op 19 Augustus 1922, derhalve na aftrek van Zon- en feestdagen 219 dagen na den opleveringsdatum volgens bestek. Wordt daar van afgetrokken de tijd die noodig is geweest voor het uitvoeren van het opgedragen meerder werk ongeveer 18 werkdagen dan valt een termijnsoverschrijding van 200 dagen te con- stateeren. Hoewel wij over den gang van het werk niet onze tevreden heid kunnen uiten, integendeel van meening zijn, dat de aan nemers daarmede een veel grootere spoed hadden kunnen en moeten betrachten, meenen wij toch, dat het niet van een geheel 'billijke beschouwing der feiten zoude getuigen, indien men den geheelen termijn van overschrijding, voor berekening van te dragen boete in aanmerking zoude willen brengen. O. i. zal bij de vaststelling van het eventueel op te leggen boetebedrag rekening moeten worden gehouden met de dagen waarop na 30 November om welke reden dan ook, niet gewerkt kon worden. In het rapport van den gemeente-architect dat zich bij de stukken bevindt, wordt medegedeeld, dat wegens ongeschikte weersgesteldheid na 30 November gedurende 42 dagen niet kon worden gewerkt. De staking in de bouwvakken heeft voor de heeren De Graaf en Velsink een vertraging opgeleverd van 75 dagen, aangezien zij in het begin der staking hebben kunnen doorwerken. In totaal zouden dan 117 dagen in mindering moe ten worden gebracht, zoodat'voor de vaststelling der beloopen boete 83 dagen in aanmerking zouden komen, wat gerekend naar f 15 per dag een bedrag zoude uitmaken van f1245. Dat wij, hoezeer vroegere ervaringen met de uitvoering van werk door de adressanten niet onverdeeld gunstig zijn geweest en hoezeer ook thans, gelijk hiervoor gezegd, naar onze meening zij niet de energie hebben betracht die redelijkerwijze van hen mocht worden verwacht, U voorstellen dit bedrag voor het grootste deel kwijt te schelden, vindt zijn grond in twee om standigheden. De eerste is .deze, dat het niet geheel buiten kijf is of het feit, dat de uitvoering van het maken van den wal aan twee aan nemers is opgedragen, niet mede tot vertraging heeft geleid, terwijl datzelfde kan worden gezegd van door de directie aan de adresseerende aannemers vergunde faciliteiten. Dit zoude kunnen veroorzaken, dat, ingeval arbitrage wordt ingeroepen, het niet zeker zoude zijn dat de beslissing geheel in het nadeel der adressanten zoude uitvallen. Waar nu,en wij komen hiermede tot de tweede omstandig heid waarop wij hierboven doelden, de vertraging in de uit voering aan de gemeente geen andere aanwijsbare schade heeft veroorzaakt dan het uitbetaalde opzichtersloon, komt het ons het meest gewenscht voor een loyaal standpunt in te nemen en geen andere boete te verhalen dan die ten bedrage van dit loon ad f225.—.* Ook de Commissie voor de Openbare Werken, door ons gehoord, adviseert tot een verhaal tot dit bedrag. Voor algeheele vrijstelling, gelijk de adressanten vragen, bestaan o. i. geen termen. Zij hebben, op ons verzoek en in overeenstemming met het advies der genoemde Commissie, een verklaring afgegeven, dat zij, indien de Raad een besluit mocht nemen overeenkom stig onze boven ontwikkelde zienswijze, afstand doen van alle rechten, welke zij in verband met de uitvoering van het werk tegen de gemeente geldend zouden kunnen maken. Wij adviseeren derhalve aan adressanten de beloopen boete kwijt te schelden, met uitzondering van een bedrag van f225.—. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt XII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het opnieuw beleggen van de waarden van uitgelote obligaties. (Bijl. 175). B. en W. deelen den raad het volgende mede: Het raadsbesluit van 10 Juli 1922 no. 9, waarbij wij werden gemachtigd tot het opnieuw beleggen van de waarden’ van uit gelote obligaties in fondsen, als bedoeld in art. 23 der Armen wet, is door U bij besluit van 18 September 1922, no. 13, inge trokken. Deze intrekking vond haar oorzaak in de omstandig- i heid, dat de bezwaren, welke Gedeputeerde Staten tegen het besluit aanvoerden, van dien aard waren, dat dit hun goedkeu ring niet kon erlangen, terwijl het bovendien, nu de zaak niet actueel was, ongewenscht werd geacht, haar in hoogste instantie door te voeren. Wij hebben nader ons tot Gedeputeerde Staten gewend met de vraag, of zij hun goedkeuring zouden kunnen hechten aan een besluit tot het beleggen van de waarden van uitgelote obli gaties, waarin een 10- a 12-tal solide fondsen werden genoemd, in welke de belegging zou kunnen geschieden, naar keuze van ons college. Als zoodanig konden o. i. in aanmerking komen: Ned. Staats fondsen, gemeente- en prov...obligatiën, pandbrieven van solide hypotheekbanken en obligation H. IJ. S. M. of Staatsspoor. Op deze wijze zouden de bezwaren, welke aanvankelijk bij Gedeputeerde Staten waren gerezen, kunnen worden ondervan gen, terwijl bovendien Uw College zou zijn ontheven van de verplichting, om bij elke uitloting een besluit te nemen tot het opnieuw beleggen van de waarden, welke door de uitgelote obligaties worden vertegenwoordigd. Blijkens hun hierbij gevoegd schrijven van 23 November j.L, noo. 95, 2e afdeeling, kunnen Gedeputeerde Staten zich met ons voorstel vereenigén, met dien verstande evenwel, dat onder de te noemen fondsen geen pandbrieven van hypotheekbanken worden opgenomen, omdat de beoordeeling van de soliditeit van pandbrieven moeilijkheden oplevert, die zich bij de keuze der obligatiën van publiekrechtelijke lichamen en van semi-pttbliek- rechtelijke lichamen zooals spoorwegmaatschappijen, niet voor doen. Op grond van het vorenstaande stellen wij U voor: Abonnementper jeer 12.50 fr p- poet f 3.60. Buitenland f8.allee bij vooruitbetaling. Losse Non. 5 et. Advertentlên 10 et. p. regel. In ge» Konden Modedeelingon dubbel tarief, bg Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ‘ngeaonden wór den op don dag der uitgifte, tot 10 uur. ««oerwaarden overeengekomen met de Halinndsoh® Algssnean® V®s*x®- JAÜfj s/B-Bank te ScMsüSesn sijn on*e Abonné’s versekerd tegen ongelukken voor iVVV tot goedkeuring te besluiten. Z. h. s. goedgekeurd Punt XVI. Voorste! van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1922. (Bijl. 180). (Mevr. Beekhuis verlaat de vergadering). Nadat de heer D o k k u m een inlichting gevraagd en ver kregen heeft, wordt dit punt z. h. s. aangenomen ais voorgesteld. Punt XVII. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van L. Sijbranda, schipper, houdende ver zoek om vergoeding, op grond van artikel 13 der Lager Onderwijswet 1920, van de kosten, verbonden aan het plaatsen van zijn leerplichtige kinderen in een kosthuis. (Bijl. 181). B. en W.' adviseeren het volgende: Door den schipper L. Sijbranda, gedomicilieerd te Sneek, is tot U een adres gericht, houdende verzoek aan hem, op grond van artikel 13 der Lager Onderwijswet 1920, een vergoeding uit de gemeentekas te verleenen, ten -einde hem in staat te stellen zijn leerplichtige kinderen in een kosthuis te plaatsen, opdat zij het onderwijs aan een school te zijner keuze kunnen volgen. Hij vermeldt aan het slot van zijn adres, dat een voorbeeld in dezen is gegeven door den Raad der gemeente Kampen. Het boven omschreven adres is in Uwe vergadering van 27 November jl. onder no. 2a om advies in onze handen gesteld. Wij hebben ons er in de' eerste plaats van vergewist of de bewering van adressant, dat de gemeente Kampen in een geval gelijk aan dat waarin hij en met hem duizenden anderen ver- keeren, financieelen steun uit de gemeentekas zoude hebben ver leend, juist is. Uit een door ons van onze ambtgenooten in die gemeente ontvangen, bij dit advies overgelegd schrijven, blijkt, dat adressants mededeeling in dezen onjuist is. De vraag blijft dus, zonder eenig antecedent, of aan artikel 13 der Lager On derwijswet 1980, aanspraak kan worden ontleend op toekenning van een vergoeding als adressant wenscht te ontvangen. Het eerste lid van dit artikel, waarop het bij de beantwoor ding der gestelde vraag inzonderheid aankomt, luidt als volgt: „Ten behoeve van ouders, voogden of verzorgers van in den leerplichtigen leeftijd vallende kinderen, die deze kinderen open baar onderwijs dan we! bijzonder onderwijs van eene bepaalde richting wenschen te doen geven, terwijl de woning dier kinde ren meer dan vier kilometer is verwijderd van eene voor hen toegankelijke school voor gewoon of voor uitgebreid lager on derwijs, waar het door hen gewenschte onderwijs wordt ge geven, wordt desverlangd uit de gemeentekas steun verleend ter tegemoetkoming in de kosten, verbonden aan het bezoeken van eene op grooteren afstand van de woning, doch binnen de gemeente, gelegen school voor gewoon of voor uitgebreid lager onderwijs, waar het door hen gewenschte onderwijs gegeven wordt. Zoo noodig worden deze kosten geheel uit de gemeente kas vergoed.” De letter van de hier weergegeven bepaling noopt o. i. niet tot inwilliging van het verzoek. In de eerste plaats is daarin geen sprake van een vergoeding der kosten, verbonden aan het plaatsen van kinderen in een kosthuis. In de tweede plaats kan van de „woning” van een schipper, d. i. zijn schip, niet gezegd toekenning van een vergoeding over 1921 ingevolge artikel 100 der L. O. wet 1920. (Bijl. 176). B. en W. adviseeren het volgende: Door het bestuur der Jan van Nassauschool, dat der Juliana- school en jdat der R.-K. Jongensschool is tot den Raad het verzoek gericht om ten behoeve van hun school ingevolge artikel 100 der wet tot-regeling van het lager onderwijs over 1921 een vergoeding te ontvangen ten bedrage van respectieve lijk f 1461)5—f 1073.33 en f 128.33'/2. Wij hebben een onderzoek ingesteld naar de vatbaarheid voor inwilliging van deze verzoeken, zooals U op bijgaand overzicht nader vindt aangegeven, en zijn op grond van de resultaten van dat onderzoek van oordeel, dat adressanten met recht de boven omschreven aanspraken kunnen doen gelden. Onder overlegging van verschillende, op deze aangelegenheid betrekking hebbende stukken geven wij U in overweging: a. de verzoeken in te willigen; b. de vergoeding te bepalen op f 1460.voor de Jan van Nassauschool; op f 1073.33 voor de Julianaschool; op f 128.33 voor de R.-K. Jongensschool. Z. h. s. aangenomen als voprgesteld. Punt XIV. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begroetingen inzake onderzoek van de rekening van de Kamer van Koophan&d en Fabrieken over 1922. (Bijl. 178). T De Commissie voor rekeningen en begrootingen in wier handen werd gesteld de rekening en verantwoording van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Sneek over het dienstjaar 1922, rapporteert dat door haar een en ander is nagezien en het saldo f 31.62' 2 door haar accoord bevonden is. Z. h. së goedgekeurd nadat op een vraag van den heer B o e ij e n g a de V o o r z. heeft medegedeeld dat de f 31.62J4 in de gemeentekas gestort worden. i Punt XV. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrootingen inzake onderzoek der begrooting van het Old Burger Weeshuis voor 1923. (Bijl. 179). De Commissie voor rekeningen en begrootingen werd toe gezonden de begrooting van baten en lasten van het Old Burger Weeshuis te Sneek voor het dienstjaar 1923. Deze begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf met een totaal bedrag van f 101724.77. De Commissie had geene op- of aanmerkingen en stelt voor F' 1 tief werk aan deze werkioozen kunnen verschaffen. De werk ioozen krijgen uitkeeringen, dat is mooi, maar de uitgetrokkenen krijgen f7 tot f 12>/2 (dit laatste gezinnen met 5 kinderen) en dat beteekent groote armoede. De Vo o rz. zegt dat nog geen definitief besluit is genomen; met de werkzaamheden bij het kerkhof is men bezig. Deze vraag zal verder in B. en W. besproken worden. De heer Bos vestigt dan de aandacht op de mogelijkheid als er ijs is, de banen aan de uitgetrokkenen, ingeschreven bij de arbeidsbeurs te geven en hun een vergoeding te betalen. Een schrijven daarover heeft B. en W. reeds bereikt. Voorts wijst Spr. er op dat het -meeste bouwterrein hier al uitverkocht is; kan men de gaten in het Sperkhem niet dichtgooien, dat is ook 'n verbetering en geeft werk. Misschien kunnen daar dan ook meer wegen worden aangelegd. Spr. gelooft ook dat de uitkeeringen volgens rijksregeling hier nog iets kunnen worden opgevoerd. De heer Blok zegt dat wat de belooning bij eventueel te verschaffen werk als het winter wordt betreft, daarover nader moet worden gesproken. Bij de werkzaamheden aan het kerkhof gelden de plaatselijke loonen, en dat is werk door B. en W. als productieve werkverschaffing bedoeld. Wat de werkverschaf fing in het Sperkhem betreft, dat zou weinig baten voor de werkloosheid hier en zou meer ten goede komen aan menschen van elders. Dit werkloosheidsvraagstuk is overal moeilijk, al is de toestand hier nog gunstig; kunstmatig gezochte werkver schaffing is soms zeer misplaatst. Kunnen B. en dan zullen zij gaarne met voorstellen komen. De heer Bos heeft niet gesproken over de belooning van te werk gestelden, maar meent dat voor de uitgetrokkenen, die van f7 tot f 12J4 uitkeering krijgen, deze bedragen volgens de rijksregeling nog wat verhoogd kunnen worden; de men schen lijden bittere armoe. De V o o r z. zegt toe dat de zaak nog nader onder de oogen zal worden gezien en sluit de vergadering. TC gld. bij verlies 40 vanfeen vtngsr a. onder voorbehoud van de goedkeuring der Gedeputeerde Staten opnieuw te beleggen de bedragen, welke door de waar den van uitgelote obligaties worden vertegenwoordigd, tenzij door den Raad aan deze bedragen een andere bestemming wordt gegeven; b. dat de belegging der bedragen, onder a bedoeld, zal plaats hebben in een of meer der volgende fondsen: 1. Obligatiën van den Staat deT Nederlanden; Idem Idem Idem Idem Idem Idem Idem Idem Id-’m Idem van Nederlandsche provinciën; der gemeente Amsterdam; der gemeente Rotterdam der gemeente ’s Gravenhage; der gemeente Utrecht; der gemeente Groningen; der gemeente Haarlem; der gemeente Arnhem; der gemeente Nijmegen; der Hollandsche Ijzeren Spoorwegmaat schappij. der Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen. Wij verzoeken onze lezer», die een Nieuwjaars groet in on» EXTRA NUMMER van 1 Januari wenschen te plaatsen deze zoo vroegtijdig mogelijk in te zenden aan ons Bureau Ged. Poorteiijlen. worden dat zij regelmatig op meer dan vier kilometer afstand verwijderd is van een school als in art. 13, 1ste lid der wet bedoeld. Ook de strekking van het artikel dwingt niet tot het toestaan van het door den adressant gevraagde. In de Memorie van Toelichting werd dienaangaande het vol gende gezegd: „De Staatscommissie deed het voorstel om artikel 13 der wet aan te vullen met eene bepaling, waardoor in die gemeente, waar eene openbare school nu eenmaal wegens gebrek aan een voldoend aantal leerlingen niet bestaanbaar is, voor de weinige ouders, die openbaar onderwijs voor hunne kinderen verlangen, de gelegenheid zou gegeven worden om dit in een naburige gemeente te verkrijgen, doordat hun het genot van eene tege moetkoming in de reis- en verblijfkosten dier kinderen door de wet verzekerd wordt. De ondergeteekende kan zich met dit denkbeeld geheel ver- eenigen. Het komt hem echter voor, dat bij deze voorziening niet alleen gelet behoort te worden op de kinderen, voor wie openbaar onderwijs wordt verlangd, maar dat ook voor hen, die hunne kinderen bijzonder onderwijs van eene bepaalde richting wenschen te doen genieten, de gelegenheid daartoe gemakkelijk behoort te worden gemaakt; en dat ook steun behoort te worden verleend indien binnen de grenzen der gemeente in een kring van vier kilometer geen school als gewenscht wordt, wordt aangetroffen.” Hieruit blijkt, dat de strekking der bepaling een geheel andere is, dan die in het onderhavige adres wordt getracht er aan te geven. Ook overigens is het o. i. duidelijk, dat niet langs den weg van artikel 13 der wet een oplossing aan het moeilijk probleem van het schippersonderwijs kan worden gegeven. in artikel 3 der wet, wordt het schoolonderwijs onderschei den in: a. gewoon lager onderwijs; b. vervolgonderwijs; c. uitgebreid lager onderwijs; d. buitengewoon lager onderwijs. Over het laatstgenoemde onderwijs wordt in de Memorie van Toelichting gezegd: „De ontwikkeling van het onderwijswezen vestigt telkens de aandacht op nieuwe groepen van kinderen, wier verzorging op de algemeene lagere school niet tot haar recht kan komen. Naast de lichamelijk- en geestelijk misdeeiden, in art. 15e der wet van 1878 reeds vermeld, zijn het de slechthoorenden, de psychopaten en de kinderen die onder strenger tucht moeten staan dan de gewone leerlingen beho.even, voor wie in de laatste jaren de aandacht is gevraagd. Reeds vroeger is ingezien dat kinderen die een of meer ledematen missen, eveneens behoefte hebben aan eene andere behandeling dan de gewone school kan geven. Dat in het onderwijs van scnippers- en kramerskinderen en kinderen uit woonwagens buiten het gewone klasseverband om behoort te worden voorzien, is reeds lang een erkend feit. Gaat men er toe over, de zorg van den wetgever tot het bui tengewoon onderwijs uit te breiden, dan is op al deze soorten van kinderen te letten, en is er ook rekening mede te houden, dat de toekomst nog weer nieuwe speciale groepen zal kunnen aanwijzen.” Wij meenen in het vorenstaande te hebben aangetoond, dat het verzoek niet voor inwilliging vatbaar is en adviseeren U dan ook tot afwijzing daarvan. De financieele zijde meenen wij in dit advies buiten be schouwing te kunnen laten. Wij geven U in overweging aan den adressant te kennen te geven dat zijn verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt XV111. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de tweede vermindering met f200 van de jaarwedde van de gemeente-vroedvrouw Mej. H. Dijkstra te doen ingaan op 1 Mei 1924, in plaats van op 1 Mei 1923. (Bijl. 188). Uitgesteld tot de volgende vergadering. De werkloosheid. De heer Bos krijgt alsnu gelegenheid om zijn vraag te stellen over de werkloosheid. Spr. constateert dat er op het oogenblik hier 80 werkioozen zijn ingeschreven bij de arbeidsbeurs en nog 30 niet ingeschrevenen. Spr. wilde B. en W. vragen of zij deze zaak al onder oogen gezien hebben en of zij ook produc- 'i ACHTERUITGANG VAN DE NIEREN. Een huisdokter verklaart, dat de ergste geval- Jen van nierziekte gevonden worden bij perso- nen, die te veel hebben gedronken, te zwaar heb- ben gegeten en een inspannend leven van haast i en drukte geleid hebben. Hij vergeleek bij een sMi onderzoek de nieren van een jongen man van W40 jaren met die van een ouden man van 70 "Waren. Beiden droegen het stempel van ouder- j dom. Waarom? Omdat het leven, dat de jonge- li'man leidde, hem in den bloei van zijn leven «F5 nieren als van een ouden man bezorgde. f Hoe verduidelijken deze woorden niet al te .-4 dikwijls de oorzaak van rugpijn, urinestoornis- t ’sen, waterzuchtige zwellingen, niergruis, rheu- -matische aandoeningen, voortdurende vermoeid- 1 heid enz. Nierziekte wordt als te voorkomen beschouwd vergeet dit niet. Vermijd tocht en kou, wees matig met uw eten en drinken, zorg voor de noodige rust, lichaamsbeweging, ontspanning en slaap, en voor geregelde ontlasting. I Foster’s Rugpijn Nieren Pillen zijn een on- 7 Schatbare hulp aan de natuur tot onderhoud en Frstel van de werkzaamheid der nieren. Door eze organen bij te staan in hun taak om het Fed te zuiveren, draagt dit erkende niergenees- 7 .Middel veel bij om de kwade gevolgen van on- bedachtzaamheid tegen te gaan. Als de nieren verzwakt zijn, versterk ze dan met Foster’s Rugpijn Nieren Pillen. Zijn zij ge- 4 U.zond, wees dan zoo verstandig om haar gezond Iki 'e houden. j Foster’s Rugpijn Nieren Pillen zijn te Sneek TF-verkrijgbaar bij de firma’s Joh. W. Meijer en B Meindersma a f 1.75 per doos. gld. ingeval van over- gld. bij verliee van lijden binnen 30 d >vu 44n hand, voet o! oog nm SNEEKEE COURAUT •JC gld. bij verlies CD gld bij verlies van Iv van een daim. vU oen wijsvinger. f. t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1